MÉS BUISMAN Voorzitter KNSB won snelschaak- toernooi van jubilerende NHSB Bezitsvorming blijft een bron van tweedracht Haarlemse tafeltennisploegen over twee afdelingen verdeeld Parlementair commentaar Deze zveek begint de competitie 5 een zü" "amelÜk niet meer alIe in de" elfde groep ondergebracht, doch over Lee afdelingen verdeeld. Hierdoor zullen Tneido, HBC en DHC uitkomen in groep D en TOG en GTTC in E. Dit betekent, jat vele Haarlemse spelers dit seizoen nbekende tegenstanders zullen ontmoe ten hetgeen de aantrekkelijkheid zeker j 'verhogen. Daartegenover staat echter, dat het verminderen van het. aantal plaatselijke ontmoetingen zeker als een verlies gezien moet worden. U staat er van te kijken Zes steden-zwemtoernooi in Sportfondsenbad Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS SenfftlebenForlini leiden in zesdaagse in Berlijn Ajax tegen Wismut in toernooi Europa-beker Sport in het kort Vrijdagavond Antilopen tegen nationale basketbalkampioen „Wat neemt U voor haard?" „Ik? Een Inventa, natuurlijk!" Politiek steekspel in Tweede Kamer Jeugdige kenner Geen communisten in Eerste Kamersommissies Hoge onderscheiding voor farmacoloog Bronswerk optimistisch WOENSDAG 16 OKTOBER 1957 I de NTTB en in de afdeling Kenne- erland gaat deze week de competitie winnen. Voor de overgangsklassers is er ditmaal iets nieuws. De Haarlemse ploe- In groep D schuilen voor de Haarlem mers enkele zeer sterke ploegen o.m. UBTV uit Hilversum en KKK en Sparta 3 uit Amsterdam. De sterkste teams in groep E zjjn waarschijnlijk UBTV 2 (Hilversum), Nedlloyd 2 (Amsterdam) en Onder Ons (Hilversum). De Haarlemse teams zijn als volgt sa mengesteld: DHC: P. Roubos, H. Bruna en j. Langenberg; GTTC: Th. Blom, P. Sle per en G. Vermolen. HBC: G. Pliester, F. Smit en M. v. Buuren; TOG: B. Duits, P. Klabou en Th. Kuiper. Togido: B. v. Eijk, C Schoof en R. Voogt. Het programma voor zaterdag is: UBTV -HBC, DHC—Togido, UBTV 2—TOG, GTTC—Disnie. In de eerste klasse van de afdeling Ken- nemerland ontmoeten elkaar op de eerste avond reeds twee zeer sterke tegenstanders Togido 2, met Th. Hart, Gerrit Boot en Henk Netz trekt namelijk op naar Hotac, kampioen van het vorig jaar, dat met Fer de Loor en Joop Weenink de Haarlemmers zeker een warme ontvangst zal bereiden. TYBBTOG 2 is eveneens een interes sante wedstrijd, vooral daar TOG uitkomt met een eigenlijk min of meer beroemd team. Tien jaar geleden speelden Eef van Abbevé, Bas de Jong en Klaas van Dam voor TOG hoofdklasse en gaan nu in de- ADVERTENT1E hoe smaak en geur van koffie verbeteren door dat kleine beetje BUISMAN. Bovendien bespaart U op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. Jubileum Watervrienden Als onderdeel van het jubileumprogram ma van de Haarlemse Zwemvereniging De Watervrienden, die 25 jaar bestaat, wordt zondag 27 oktober aanstaande een inter nationaal zes steden-zwemtoernooi gehou den in het Sportfondsenbad in Haarlem. Aan dit toernooi wordt deelgenomen door de Arbeiders Zwemvereniging uit Linz (Oostenrijk), de Penguin Swimming Club uit Londen, de Athlétic Club de Boulogne Billancourt uit Parijs en de Watervrien den uit Den Haag, Amsterdam en Haarlem. Het programma is als volgt: 12 uur: Begin „bliksem-polotoernooi". 2 uur: Opmars, opening, 100 m school slag dames, 200 m idem heren, 100 m borst- crawl dames, 100 m idem heren, figuur- drijven (Haarlem), demonstratie autoca bine, 100 m rugcrawl dames, 100 m idem heren, 3 x 66 m wisselslag dames, 3 x 100 m wisselslag heren, komisch springen (Oostenrijk), finale polowedstrijd, golven- bad. zelfde opstelling proberen tot een eervolle plaats in de eerste klasse te komen. JohezRapidity zal de vuurproef bete kenen voor Theo Keet en Fons Winder, die voor de Beverwijkse vereniging voor de eerste maal in de eerste klasse uitko men. GTTC 2Winfried ten slotte is een wedstrijd, waarbij de meeste tegentsanders wel oude bekenden voor elkaar zullen zijn. Ook HBC 2 en HBC 3 gaan elkaar bestrij den. ADVERTENTIE Haarlem Vanmorgen bij de neutralisatie van de zesdaagse in Berlijn, had het Franse kop pel Senfftleben-Forlini de leiding met 183 punten, voor de Belgen Van Steenbergen- Severeyns met 149 punten. Op een ronde volgden Teruzzi-Arnold (Italië-Australië) 330 pnt., Schulte-Bugdahl (Nederland- Duitsland) 262 punten en het Duitse kop pel Reinecke-Junkermann met 158 punten. De Nederlander Derksen vormde met de Zwitser Roth een nieuwe équipe, aan gezien hun ploeggenoten respectievelijk de Belg Depaepe en de Duitser Otte wegens ziekte de baan moesten verlaten. Derksen en Roth bezetten met 156 punten de ze vende plaats met twee ronden achterstand. INTERNATIONAAL TOERNOOI. Op 2 en 3 november wordt in Duisburg een in ternationaal schermtoernooi op floret ge houden. Voor Nederland zullen aan dit toernooi deelnemen de dames Nina Kley- weg, Elly Botbyl en Betty Zoet en de he ren Hans Haenen, Peter Tarnockzy en Hans Sauerbier. i/.vV/iivTO ADVERTENTIE Het EULAN etiket de garantie voor blijvende motechtheid EUIAN voor motechte behandeling van wol en andere dierlijke vexels ren a wetenKhon pelijke pioniers-prestatie van mm tientallen v/i jaren op lijn deugdelijkheid be^^proifd. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubi leum van de Noordliollandsche Schaak bond is in Hotel Brandjes in Uitgeest een krachtmeting in het snelschaken gehouden waaraan ruim 150 schakers van de aange sloten verenigingen hebben deelgenomen. De gemeente Uitgeest toonde hierbij door aanwezigheid van twee gemeenteraadsle den haar belangstelling. Eén der wethou ders behoorde zelfs tot de deelnemers in de ere-groep. Naast de vele bloemstukken waren vele bekende schaakfiguren aanwezig, waarbij de voorzitter van de Koninklijke Neder landse Schaakbond, ir. H. J. van Steenis. Ook de ere-leden van de bond bevonden zich onder de aanwezigen. De tot ere-lid benoemde heer J. G. van Burken vierde een dubbel jubileum. Hij is sinds de op richting van de bond penningmeester en behoort met de oud-voorzitter en mede-op richters M. J. Kuyper tot de nestors van het gezelschap. Onder leiding van de wedstrijdleider van de jubilerende bond, de heer J. C. Muyen, werd een gezellig snelschaaktoernooi ge houden dat een vlot verloop had. De deel nemers wax-en onderverdeeld in drie groe pen, te weten een ere-groep een groep met de sterkst geachte sdhakers en een groep met de overige deelnemers. Winnaar in de ere-groep werd ir. H. J. van Steenis, die al zijn partijen in winst omzette. Als tweede eindigde de heer J. Schuurman uit Alk maar. De derde plaats werd ingenomen door mr. J. Jans.onius pit Haarlem, terwijl de BeverwijkerF. Wester op de vierde plaatsbeslag legde. In dé hoofdgroep Toonde L. Mostertman uit Beverwijk zich de sterkste, op de voet gevolgd door de Alkmaarder F. Hildama. De beslissingswedstrijd tussen Wismut (kampioen van Oost-Duitsland) en Gwar- dia (kampioen van Polen) voor de eerste ronde van het toernooi om de Europa beker heeft nog geen winnaar opgeleverd. De wedstrijd die in Berlijn werd gespeeld eindigde in een gelijk spel (11) en ook de verlenging, die wegens de invallende duisternis slechts tien minuten duurde, leverde geen doelpunten meer op. De win naar van de wedstrijd Wismut-Gwardia moet in de achtste finale uitkomen tegen de Nederlandse kampioen Ajax. Na de wedstrijd werd in ondei'ling over leg besloten het lot te laten beslissen. De Oostduitse kampioensclub Wismut was hierbij de gelukkige, zodat deze ploeg in de achtste finale tegen de Nederlandse kampioen Ajax zal uitkomen. STEDENWEDSTRIJD. Zondag 20 okto ber wordt in het Minervapaviljoen in Am sterdam de stedenwedstrijd om de Trofee Amsterdam gehouden, een equipewedstrijd op floret voor dames. Aan deze wedstrijd zullen deelnemen: Vaals, 's Hertogenbosch, Arnhem, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Amsterdam. F. van Setten uit Halfweg kwam als derde aan voor de Haarlemmer P. H. Kastelein die hier dus de vierde plaats bezette. In de derde groep ging de erepalm naar E. C. Lindenberg uit Bloemendaal, die E. Tijssen uit Beverwijk naar de tweede plaats ver wees. Nummer drie werd de heer P. Velde uit Den Helder die nog net boven S. J. Stelling uit Enkhuizen wist te blijven. Met het uitreiken der prijzen aan vele deelnemers werd dit geslaagde jubileum- toernooi besloten. Deze week zullen niet minder dan drie Haarlemse heren-basketbalteams de grote strjjd in de hoofdklasse-afdelingen gaan beginnen en het is zeer verheugend dat in het Krelagehuis in Haarlem reeds twee wedstrijden worden gespeeld. De meeste belangstelling zal zonder twijfel uitgaan naar de ontmoeting tussen Antilopen en de nationale basketbalkampioen The Wol ves uit Amsterdam, welke wedstrijd vrij dagavond om acht uur in het Krelagehuis wordt gespeeld. Beide teams kwamen reeds eerder tegen elkaar binnen de lijnen, in welke strijd het Haarlemse Antilopen-team steeds goed voor de dag is gekomen. Donderdagavond om acht uur komt The Typhoons in het veld tegen het Delftse studententeam Punch, tegen welke ver eniging ook reeds in de districts eerste klasse met veel succes werd gestreden. Vooral gezien de goede vorm van het Ty- phoons-team kan ook nu wel op de volle winst van Typhoons worden gerekend. Behalve deze hoofdklassewedstrijden zijn ook in de districtsovergangsklasse nog enkele wedstrijden vastgesteld. Het heren team van The White Stars krijgt thans in de competitie gelegenheid revanche te ne men voor de puntenverdeling tegen Aurora van enkele weken geleden. Tenslotte is in de dames districts eerste klasse de plaatselijke ontmoeting tussen Antilopen en The Typhoons vastgesteld. Het programma luidt: Donderdag, da mes: RCHRapiditas 2, Rapiditas '31 Antilopen 2, SC Haarlem 3IHJ 2, Anti lopenThe Typhoons (21.15 uur). Heren: IHJ 2Antilopen 2, IHJ 3Au rora 2, The Typhoons—Punch (Delft) 20 uur. Vrjjdag, dames: RCH 2—HOC 4, HOC 3— SC Haarlem 2, IHJ—HOC 2. Heren: HOC 2—Flamingo's 2, HOC 3— The Typhoon 3, AntilopenThe Wolves (A'dam) 20 uur, Aurora—The White Stars (21.15 uur). Zaterdag (Amsterdam): The Blue Stars- Flamingo's. De ploeg van Meenhorst heeft het reeds direct moeilijk tegen deze sterke Amster damse ploeg en een eervolle nederlaag ligt dan ook wel in de lijn der verwachtingen. ADVERTENTIE De man in het witte shirt gedraagt zich tegenover de voetbal ler voor hem niet zo heel netjes. Het lijkt er veel op of hij een poging tot haken doet waarbij hij het zekere voor het onzekere neemt en ook het broekje van zijn te genstander vasthoudt. Wij zouden niet graag beweren dat zoiets niet meer voorkomt in voetbalvjedstrijden, maar de man die zich unfair gedraagt is de Oostenrijkse voetbal ler Stotz - een van de spelers die nog niet zo heel lang geleden ook deel uitmaakte van de groep voetballers die tegen Nederland speelde in Wenen en Amsterdam - en dat werpt natuurlijk een geheel ander licht op de zaak. De foto werd genomen +ijdens de interland-voetbal wedstrijd Oostenrijk- Tsjechoslowakije, die in een gelijkspel (2-2) eindigde. R.S. Stokvis Zonen N.V. Afdeling'Haarden en Kachels Bij de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer heeft prof. Romme (K.V.P.) het kabinet nog enige tijdruimte gegeven om het probleem van de bezitsvorming op te lossen. Maar de normale levensduur van het kabinet, tot 1960, zou hij daarvoor te lang vinden. Ook dr. Bruins Slot (A.R.) sprak zijn sympathie uit met de bezitsvorming, maar mr. Burger (P.v.d.A.) hield zich op de vlakte, nadat prof. Oud (V.V.D.) tevoren reeds had betoogd dat samenwer king met de P.v.d.A. in een kabinet niet tot een bevredigend resultaat kan leiden op Eet gebied van de bezitsvorming, omdat de socialisten er principieel tegen zijn. SKIKAMPIOENSCHAPPEN. De Neder landse skikampioenschappen, georgani seerd door de Nederlandse Skivereniging, (Uilen dinsdag 7 en woensdag 8 januari in Kitzbühel (Oostenrijk) worden gehouden. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de lage jandenwedstrijden het komende jaar op 12 januari in St. Moritz (Zwitserland) plaats v'inden. Tijdens de laatste minuten van een oefenvlucht boven de Steingletsjer in Zwitserland stortte een reddingsvlieg tuigje neer, waarbij vier inzittenden werden gewond. Alpinisten, die aan het trainen waren voor de Zwitserse Himalaja-expeditie 1958, bevonden zich in de omgeving en konden eerste hulp bieden, waarvan de foto een beeld geeft X50COOCCOCCCCCOD0030C03CC<X»C>OCCCCCO»COCC>2COOCCCOCOOOCC< Michael Smelaeen 11-jarige kenner van de honkbalsport, is gisteravond met een cheque van 16.000 dollar naar huisg gegaan. Hij heeft dit geld gewonnen in een tv-program van de CBS, getiteld dee 64000-dollar-vraag. Michael vertelde dat zijn ouders hem geadviseerd hadden geen poging te doen de 32.000-dollar-% etappe te bereiken. George Dempster een 70-jarige miljonair, kwam op 5129 dollar. Volgende iveek komt hij terug g om te trachten zijn winst op te voeren, e Dempster is voornemens zijn winst iuep| te geven in een loting die door de CBS g georganiseerd wordt. 8 oooccoocooooooooocoo&ooooo^ooocoocccooocccocoooocooo^x De Eerste Kamer heeft gisteren de in stelling van een vaste commissie voor de buitenlandse politiek goedgekeurd. Een voorstel van de heer Geugjes (C.P.N.) om het aantal leden uit te breiden tot acht om ook de communistische fractie daarin te vertegenwoordigen, werd verworpen. Ook werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd de instelling van een vaste commissie voor zaken overzee en van een vaste commissie voor economische aange legenheden. Voorstellen van de heer Geug jes om ook deze commissie met één lid uit te breiden, werden verworpen met alleen de communistische fractieleden voor. De instelling van nieuwe vaste commissies voor financiën en voor verkeer en water staat werd goedgekeurd met de aanteke ning, dat de leden der A.R.-fractie geacht wensten te worden te hebben tegenge stemd. Na de openbare vergadering heeft de Kamer nog in een huishoudelijke vergade ring het voorstel behandeld tot wijziging van de verblijfsvergoeding van Kamer leden, die als lid van een internationaal parlementair orgaan vergaderingen in het buitenland bijwonen. NEW YORK (UP) De „Schniedeberg- onderscheidingen", een van de hoogste die op het medisch-farmaceutisch gebied worden toegekend, is dinsdag verleend aan dr. Ernest Peter Piek, een 85-jarige phar- macoloog van de Merck Sharpe en Dohme- laboratoria in New Jersey, waaraan hij sinds 1939 in de V.S. verbonden is. Dr. Pick was vroeger deken van de Weense medische faculteit. De directie van de n.v. Bronswerk te Amersfoort deelt mede, dat de tot heden in de loop van het jaar 1957 ontvangen orders en de tot dusverre met de produk- tie behaalde resultaten de verwachting wettigen dat de bedrijfsuitkomst dit jaar wederom bevredigend zal zijn. Met de spaarregelingen, die thans op stapel staan ter bevordering van de bezits vorming, was prof. Romme niet tevreden. Hij wil veel verdergaande maatregelen, waarbij hij ook denkt aan toestemming voor winstuitkering aan de arbeiders in de vorm van aandelen, niet in het eigen be drijf, maar in beleggingsinstituten, waarin vertegenwoordigers van de arbeiders zit ting hebben. „Wij hopen," zei prof. Romme, „dat de daden van het kabinet zo zullen zijn, dat wij het tijd kunnen laten tot het leveren van bijdragen aan de bevordering van het vrijwillige sparen. Wij hopen dat het dan zonder pijn zijn normale levensduur zal kunnen voleindigen." De oorzaak van de overbestedingen, die het economische leven hebben ontwricht, zocht mr. Burger in de te grote investe ringen van het bedrijfsleven, maar prof. Romme vestigde er de aandacht op dat het hameren op beperking van de bestedin gen van het bedrijfsleven (in plaats van consumptiebeperking) een gevaar is voor de toekomstige werkgelegenheid, vooral in de ontwikkelingsgebieden in het noorden van ons land, waar een voortdurend gebrek aan werkgelegenheid heerst, een omstan digheid waarvoor ook de heren Bruins Slot en Tilanus de aandacht vroegen. Algemeen was men het er over eens dat er iets moet worden gedaan voor het lagere personeel van de overheid, dat met minde', dan zestig gulden per week naar huis gaal Prof. Romme meende dat de defensu niet mag worden uitgezonderd van dc bestedingsbeperking. Hij beval met kien' aan in de toestand van de laagst bezoldig den onder het overheidspersoneel verbete ring te brengen. In dit opzicht zal de re gering zich niet tegen loonsverhoging kun nen verzetten, meende mr. Burger. Ir ongeveer gelijke geest spraken de here. Bruins Slot en Tilanus en pro: Oud herinnerde er aan dat de V.V.D. altij. heeft gewaarschuwd tegen de sterke uit breiding van het overheidsapparaat die he\ gevolg is van het feit dat de overheid het gehele leven wil regelen. Veel beter is een klein aantal ambtenaren dat behoorlijk kan worden bezoldigd dan een groot aantal „minimumlijders", zei hij. Over de Troonrede zei dr. Bruins Slot dat het hem verheugde dat hieruit nu eens niet de alles garanderende staat sprak, maar dat het volk werd opgewekt zich bewust te zijn van de zorgelijke economi sche toestand. Hij betreurde het dat de gemeenten geen armslag meer hebben en een verlengstuk zijn geworden van „Den Haag". De heer Tilanus was verheugd over het kabinet op brede basis, omdat het daardoor mogelijk is te zoeken naar de beste oplossingen voor ons volksleven in de bestaande politieke verhoudingen, waar in de P.v.d.A. streeft naar meer invloed van de overheid, waartegenover in de rechtse partijen de stroming groeit naar beperking van de overheidsinmenging in het maatschappelijke leven tot het vol strekt noodzakelijke. Voor prof. Oud was het echter de vraag of de regering krachtig genoeg is om haar goede voornemens te verwezenlijken, want door het grote aantal partijen dat in het kabinet is vertegenwoordigd kan zijns in ziens eensgezindheid niet sterk zijn. Na de bevrijding hebben de socialisten telkens betoogd, dat er een sterke leiding van de staat zou komen, waardoor alles beter zou ADVERTENTIE 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrieken. 70 en 90 ct alléén bij Apothekers en Drogisten (Van onze parlementaire redacteur). Zelden is er in de Tweede Kamer een al gemeen politiek debat gehouden, dat zo weinig om het lijf had en zozeer door saai heid uitmuntte als dat van dinsdag. Ten dele is dit misschien te verklaren uit de omstandigheid, dat in het algemeen voor de verschillende politieke partijen afwach ten op het ogenblik de boodschap is. Maar ten dele ligt het ook aan de verfoeilijke methode om ter gelegenheid van de alge mene politieke beschouwingen niet zozeer te debatteren als wel te voren keurig op gestelde en op papier gezette redevoerin gen voor te lezen. Hierdoor ontbreekt in feite hetgeen juist in een parlement nodig is: gedachtenwisseling. In plaats daarvan praten de sorekers voor het grootste deel langs elkaar heen. Heel sterk kwam dit tot uiting in hetgeen mr. Burger (P.v.d.A.) ten beste gaf. Zowel prof. Oud (V.V.D.) met zijn hernieuwde poging een scheidingslijn te trekken tussen enerzijds de socialisten en anderzijds alle anderen, als prof. Rom me (K.V.P.) met zijn uiteenzettingen over de wenselijkheid om vooral bevordering van bezitsvorming bereikt te zien, hadden daarmee om nog van de rest te zwijgen stof te over opgeleverd om tot een wer kelijk debat over te gaan. Maar dat ge beurde niet. Mr. Burger ging rustig zijns weegs, werkte braaf het éne na het andere blaadje van zijn betoog af en liep volko men heen over wat er vóór hem was be toogd. Erkend zij. dat prof. Romme blijk gaf meer en beter in staat te zijn, een steentje bij te dragen tot een werkelijk debat. Zo kruiste hij de degen met prof. Oud wegens diens voorstelling van zaken over de zijns inziens ware politieke scheidingslijn. En zo ging hij ook in tegen het hernieuwde plei dooi van de aanvoerder van de V.V.D. voor een minderheids-kabinet. Prof. Romme liet er geen twijfel over bestaan, dat hij daarop allerminst gesteld is. Ook zette hij uiteen, dat er tussen het liberale standpunt met betrekking tot de particuliere eigendom en dat van de K.V.P. een heel wat groter verschil bestaat dan de liberale woord voerder scheen te menen. Intussen is en blijft de bezitsvorming voor de K.V.P. een politieke hartezaak. Het kabinet zal op dit gebied het nodige moeten doen. Hij krijgt van de K.V.P. nog wel een behoorlijke kans daartoe. Maar deze partij wil toch niet tot 1960 wachten, om het huidige kabinet, hetzij een goed hetzij een onvoldoende cijfer te geven voor de prestaties met betrekking tot de bezits vorming. Hoeveel tijd het dan wel krijgt, eer de K.V.P. tot een uitspraak zal over gaan, bleef echter duister. Indien het ka binet op het daarvoor in de ogen van prof. Romme's partij aangewezen ogenblik in zake bezitsvorming een voldoende mocht behalen, koestert de K.V.P. zeker niet het voornemen het vóór 1960 ten val te bren gen. Tot besluit zij opgemerkt, dat prof. Romme op keurige manier de kwestie van het optreden van de ministerraad tegen de door dat college „uitgesloten" journalist behandelde. Het was te betreuren, dat tot dusverre de fractie van de P.v.d.A. in ge breke bleef, ook maar één woord van critiek te laten horen over de manier, waarop deze zaak door minister Drees en zijn ambtgenoten was aangepakt. Prof. Oud en mr. Burger. gaan dan vroeger. De resultaten van dat sterke dirigisme zijn thans echter niet in overeenstemming met de grote verwach tingen. De gemeentefinanciën hebben nooit zo diep in het moeras gezeten als nu. Dat moet, aldus prof. Oud, worden toegeschre ven aan het ver doorgevoerde dirigisme van de staat. De socialisten vergissen zich steeds in de almacht van de staat. Na de bevrijding verkondigde de socialistische minister Lieftinck, dat voortaan een rente van drie percent normaal zou zijn. Maar thans heeft dr. Drees voor de radio een dringend beroep moeten doen op het volk om geld voor de woningbouw te lener tegen zes percent. Meer dan ooit is het nodig om ons te bezinnen op de taak van de staat, vervolg de prof. Oud. Het liberale beginsel gaat uit van de ontwikkeling van de zelfstandige kracht. Dat moet de overheid bevorderen. Wij moeten zoeken naar maatschappelijke verhoudingen met minimum bestaanskan- sen voor allen, maar er moeten ook gelijke kansen zijn voor allen om zich boven dat minimum uit te werken en te komen tot bezitsvorming. De K.V.P., de A.R. en de C.H.U. zijn het daarmee eens, maar de P.v.d.A. niet. Daarom loopt de scheidslijn in de politiek tussen socialisten en niet- socialisten. Dat komt typisch tot uiting op het terrein van de bezitsvorming. Prof. Oud waarschuwde tegen de illusie van de almacht van de staat, want dan is het met de vrijheid gedaan. Het meest democratische apparaat zal de monsterstaat geen baas kunnen worden. Een breed samengesteld kabinet kan geen principieel beleid voeren. Dan is een minderheids kabinet veel beter, dat in de praktijk zal blijken te kunnen steunen op een meerder heid in de Kamer. Omdat men in de kringen van de A.R., C.H.U. en K.V.P. steeds meer ongerustheid toont over de samenwerking met de P.v.d.A., wilde prof. Oud die mogelijkheid van een minderheidskabinet nog eens on der het oog brengen. Prof. Romme verklaarde echter, dat hij niets voelt voor een minderheidskabinet, dat onderhevig zou zijn aan de „zweepslag" van de V.V.D. De fractieleider van de P.v.d.A., mr. Burger, wilde prof. Oud wel toegeven dat de feiten hem in het ge lijk hebben gesteld inzake de mislukking van de geleide economie, maar dat komt omdat niet tijdig is ingegrepen toen de overbesteding merkbaar werd, doch in tegendeel de belastingen werden verlaagd. Voor de thans noodzakelijke bestedings beperking had de heer Wagenaar (C.P. N.) geen goed woord.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7