vernieuwing van houtplein L Busdiensten worden tijdelijk omgelegd SPRENGER Haar man zag niet eens wat ze aan had rieven aan de redactie „Cremer" vertoonde spel van mr. H. M. Planten HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Aantal leden voor tweede zittingsperiode bepaald Franse violist Christian Ferras solist bij N.Ph.O. Faillissementen N.V. „Ossendrecht" Mishandeling te Haarlem in nieuwjaarsnacht Jubileum Haarlemse Montessorischool Burgerlijke Stand van Haarlem Wethouder Rohlingschool officieel geopend Secretaris van „Humanitas" neemt afscheid Drievoudig jubileum St. Antoniusschool de beste polisbrenger. SK53EZ UIT STAD EN STREEK A mateurtoneel P. W. Franse WOENSDAG 16 OKTOBER 1957 Bedrijfschap Bloembollenhandel Bij Koninklijk Besluit is het aantal leden voor het bestuur van het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel te Haarlem voor de tweede zittingsperiode vastgesteld op twintig. In dit bestuur zijn de volgende organisaties van ondernemers vertegen woordigd: de Bond van Bloembollenhan delaren, gevestigd te Haarlem, vijf leden; het Katholiek centraal orgaan voor de groothandel, gevestigd te 's-Gravenhage, één lid; de Bond van Bloembollenhandela ren, gevestigd te Haarlem en het Katho liek centraal orgaan voor de groothandel, gevestigd te 's-Gravenhage, gezamenlijk twee leden; de Bond van detail bloem bol- ienhandelaren, gevestigd te Haarlem, twee leden. Organisaties van werknemers: de alge mene bond „Mercurius", bedrijfsbond van werknemers in de handel, het bank- en verzekeringswezen en de vrije beroepen, gevestigd te Amsterdam, vier leden; de Nederlandse Katholieke bond van admi nistratief, verkopend en verzekeringsper- soneel „St. Franciscus van Assisi", geves tigd te Amsterdam en de Katholieke bond van werknemers in het transportbedrijf „St. Bonifacius", gevestigd te Amsterdam, gezamenlijk vier leden; de Nederlandse christelijke beambtenbond, organisatie voor het administratieve, technische, commer ciële, chemische, leidinggevende en toe zichthoudende personeel, gevestigd te Am sterdam twee leden. Dinsdag 22 oktober geeft het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder leiding van Hemd Arends het tweede concert in de D-serie. Solistische medewerking wordt verleend door de Franse violist Christian Ferras. Het programma vermeldt de suite „Een nacht op de kale berg" van Moussorg- sky, de Eerste Symfonie van Sjostakowitsj en het Vioolconcert van Tsjaikofsky. ADVERTENTIE Géén contanten voor een reisje? Tob maarniet boor, géén bezwaar i Gratis treinreisbonnen liggen In HOBOCA-zaken klaar l Clinge Doorcnbos. ALLE HOBOCA-BONNEN BLIJVEN GELDIG TOT I960. De Haarlemse rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard: W. J. Hooggreef, koopman, Van den Von dellaan 30 te Driehuis. Rechter-commis- saris mr. H. J. Ferwerda en curator mr. dr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oudegracht 54. J. J. de Jong, fabrieksarbeider, Apollo- plantsoen 22 te Zaandam. Rechter-commis saris mr. H. J. Ferwerda en curator mr. W. N. Felhoen Kraal, advocaat en procu reur te Wormerveer, Zaanweg 66. Opgeheven werd wegens gebrek aan actief het faillissement van: W. Stam, koopman, Dubbele Buurt 29 te Wormer veer. Rechter-commissaris: mr: N. Reeling Brouwer en curator mr. W. N. Felhoen Kraai, advocaat en procureur te Wormer veer, Zaanweg 66. Opgeheven werd wegens gebrek aan actief het failissement van: M. E. Bloos, winkelier, wonende te Haarlem, Ged. Oudegracht 36. Rechter-commissaris mr. J. P' Petersen en curator: mr. H. J. Pot, ad vocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oudegracht 92. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag oeschikt, dat de aan de n v. Organische Chemische Industrie „Ossendrecht", geves tigd te Haarlem, kantoorhoudende te Bloe mendaal, Koepellaan 6, verleende sursé ance van betaling wordt ingetrokken. De O-V. is in staat van faillissement verklaard met benoeming van mr. H. J. Ferwerda tot rechter-commissaris en van mr B. J. Umbers, advocaat en procureur te Haar- 'em en drs. P. F T. Witmer, secretaris van de directie en algemeen procuratiehouder van Labouchère en Co. n.v. te Amster dam, tot curatoren. Het bedrijf is een dochtermaatschappij van het Rids-concern te Haarlem en reeds enige tijd gesloten. De fabriek en de in ventaris is in de veiling gebracht; de opbod is bepaald op 21 oktober. Deze week is men begonnen met de reorganisatiewerkzaamheden op het Hout plein in Haarlem. Allereerst zullen de tramrails worden verwijderd. Met dreunen de drilboren wordt het wegdek opgebroken, terwijl tussen de rails een compressie- aggregaat wolken staat uit te blazen. Nadat de rails zullen zijn weggebroken, zal een nieuw wegdek worden aangebracht. Een aantal verkeersgeleiders zal worden aan gelegd, zodat het Houtplein na afloop van de werkzaamheden een geheel ander beeld dan thans zal vertonen. Het ronde plant soentje verdwijnt namelijk om voor de langgerekte geleiders plaats te maken. Vermoedelijk is met deze werkzaamheden een periode van zes a acht weken gemoeid. Getracht zal worden het ongerief voor het verkeer zo klein mogelijk te maken. In verband met deze reorganisatiewerk zaamheden en met het opbreken van de tramrails in de Tempeliersstraat zullen met ingang van volgende week maandag enkele tijdelijke routewijzigingen worden ingevoerd op verscheidene buslijnen.Voorts zullen enkele halteplaatsen tijdelijk worden verplaatst. De volgende routes worden gewijzigd: De bussen van lijn vijf zullen - komende vanuit de Amsterdamse Buurt niet over de Baan en het Houtplein rijden, maar over de Kleine Houtweg en Gasthuisvest, ver volgens via de bestaande route. Tijdelijke halteplaatsen vindt men op de Kleine Hout weg (noordelijk eind), waar reeds een halte voor de lijn AmsterdamHaarlem bestaat, en op de Gasthuisvest tussen Klein Heilig land en de Grote Houtstraat. De bussen op de lijn ZandvoortAmster dam rijden vanaf de Wagenweg via de zuidzijde van het Houtplein naar het Fre- derikspark, waar twee halten komen. Ver volgens wordt via de bestaande route ge reden. De bussen vanuit Amsterdam in de rich ting Zandvoort rijden niet via de Baan, maar over de Kleine Houtweg, Gasthuis vest, Houtbrug, Houtplein en Wagenweg. Nieuwe halten zijn: op de Kleine Houtweg (noordelijk eind) en op het Houtplein, waar tot nu toe alleen de halte van lijn 1 (rich ting Heemstede) was gevestigd. Van lijn 81 (forensendienst Amsterdam- Haarlem) volgen de bussen tot en met het Wilsonsplein de bestaande route. Daarna wordt als volgt gereden: via Van Eden- straat, Lorentzplein, Lorentzstraat en zuidzijde Houtplein naar de nieuwe ver- trekhalte in het Frederikspark. Houders van abonnementen en weekkaarten, die komende uit de richting Leiden of Den Haag in de Tempeliersstraat overstapten in de bussen naar Amsterdam, kunnen dit nu aan het Wilsonsplein doen. De bussen op de route Den HaagHaar lem (over de Glip) mijden het Houtplein, slaan op de Haarlemse Dreef links af, rijden door het Florapark, kruisen de Wagenweg, en gaan door de Iordensstraat, over het Lorentzplein en door de Van Edenstraat verder langs de bestaande route. Nieuwe tijdelijke halteplaatsen vindt men tussen de Hazepaterslaan en het Florapark en aan de westzijde van het Lorentzplein. In de richting Den Haag rijden de bussen vanaf het station via de Van Edenstraat, de noordzijde van 't Lorentzplein, de Lorentz straat en de zuidzijde van het Houtplein naar de Dreef. Nieuwe halte: in de Lorentz straat naast de garage van de firma Hout koper. De lijnen 20, 50 en 51 (Den Haag Haarlem via De Zilk en Leiden—Haarlem) worden omgelegd via Iordensstraat, Lo rentzplein en Van Edenstraat. Een nieuwe halte bevindt zich aan de westzijde van het Lorentzplein. De bussen op de lijnen, komende vanaf het station, rijden via Van Edenstraat, Lorentzplein, Lorentzstraat. naar Wagenweg. De nieuwe halte vindt men in de Lorentzstraat naast de garage van de firma Houtkoper. De halte van buslijn I, in de richting Heemstede, is eveneens op het Houtplein verplaatst. Voor de bussen op deze route kan men opstappen bij de halte van de lijnen 5 en 6 naast café-restaurant Brink man. Tenslotte zal met ingang van donderdag 17 oktober de buslijn 6 naar Haarlem zuidwest worden omgelegd. En wel in de richting Overveen via: Pijlslaan, Lorentz- kade, Ampèrelaan, Lorentzkade, en Vlaam- seweg. In de richting noord volgen de bussen van lijn 6 tijdelijk de volgende route: Vlaamse weg, Lorentzkade, Ampère laan, Lorentzkade, Pijlslaan. De halten Ohmstraat (Chr. Huygensplein) worden verplaatst naar de Ampèrelaan zuidzijde en de halte in de Thomsonlaan wordt naar de Pijlslaan verplaatst. De busseri zullen weer langs de normale route rijden, zodra de werkzaamheden op het Houtplein en in de Tempeliersstraat dit mogelijk maken. In hoger beroep opnieuw één jaar tegen handlanger geëist De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam was dinsdagmiddag van mening* dat er niet de minste aanleiding bestaat clementer op te treden dan de Haarlemse rechtbank, die een tweeën- twintigjarigé handlanger wegens mishan deling veroordeeld heeft tot een gevange nisstraf van één iaar. Hij eiste bevestiging van het vonnis. In de nieuwjaarsnacht is een vechtpartij ontstaan in de omgeving van de Harmenjansweg te Haarlem, waar bij een eenëntwintigjarige los arbeider aan het oog gewond werd. Hij is zes weken in een ziekenhuis verpleegd geweest en op het ogenblik kan hij het oog nog niet goed gebruiken. Volgens de verdachte had hij de los ar beider in de nieuwjaarsnacht op de Har menjansweg ontmoet en deze had de beste wensen aangeboden, waarop hij niet gerea geerd had. Hij was doorgelopen en latei- keerde hij met vrienden terug. Zij vonden de los arbeider op de grond liggen en daar men dacht dat hij dronken was heeft ver dachte hem geschopt om hem wakker te maken. Het bleek, dat de jonge man aan het oog gewond was. Hij werd naar de kant van het water van de Oostsingel „ge rold" met de bedoeling met water het oog te wassen. Het slachtoffer verklaarde, dat hij wel enkele glazen bier had gedronken, maar niet onder invloed was geweest. Hij fiet ste op de Harmenjansweg en ontmoette de verdachte. Daar het pas nieuwjaar was geworden wilde hij de beste wensen aan bieden, maar het antwoord was een klap op zijn hoofd. Hij viel van de fiets, stond op en reed verder totdat hij duizelig werd en opnieuw viel. Later zijn enkele jongens gekomen en verdachte heeft hem geschopt. De president van het hof sprak van een ergerlijke mishandeling. In plaats van de jongen naar huis te brengen heeft men hem geslagen en geschopt. Ook de procu reur-generaal laakte de houding van ver dachte. Deze noemde het optreden bruut, laf en laaghartig. De verdediger, mr. B. W. Stomps, vroeg zich af of de getuige wel in staat kan wor den geacht precies de waarheid te kun nen zeggen. Mogelijk is ook van aanstelle rig optreden sprake. Mr. Stomps zeide dat er nog duistere dingen zijn. Overigens is de houding van verdachte niet goed te praten. Hij heeft reeds een zware les ge had toen hij van 22 januari tot 11 april in het huis van bewaring verbleef. Ver dachte doet bij zijn patroon goed zijn best en pleiter vroeg de uiterste clementie. Het hof zal op 29 oktober uitspraak doen. Ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan van de Haarlemse Montes sorischool aan de Louise de Colignylaan te Haarlem en het zilveren jubileum van het hoofd van de school, de heer P. van der Wind, worden op zaterdag 26 oktober enige bijeenkomsten gehouden. Des mid dags van twee tot vier uur zal er gelegen heid bestaan een tentoonstelling te bezoe ken, die tot titel draagt: „In en om Haar lem door kinderogen". Van vier uur tot halfzes houdt de heer Van der Wind in de gymnastiekzaal een receptie. Des avonds komen ouders, oud-leerlin gen en ouders van oud-leerlingen in het Verversingshuis Groenendaal bijeen. Het programma vermeldt muziek en zang van oud-leerlingen en vertoning van een film over de viering van het zilveren jubileum in juli op school. ONDERTROUWD: 15 okt.: J. A. Zwart en M. J. Zuidweg; G. Rutte en A. Pekel haring. GEHUWD: 15 okt.: J. Kraamwinkel en T. G Crum; C. E. A. Nobels en L. M. van Nimwegen; H. Oderkerk en J. J. Leijdens; C. de Ruijter en J. A. van Borkum. BEVALLEN van een zoon: 14 okt.: M. A. M. Spierings-Snoeks; E. H. H. van der Linden-Van den Brink; 15 okt.: M. E. van der Iiorst-Hurkmans. BEVALLEN van een dochter: 13 okt.: G. M. van Walsum-Jagtenberg 14 okt.: G. Jansen-Bekker; Chr. H. Smit-Korremans; G. Th. Poelgeest-Schrader; C. M. Hoe- boer-Spook; A. A. van de Klashorst-De Wolf; 15 okt.: C. Fielmich-Versteeg; C. A. Wiiker-Van Noort; M. C. J. Timmerman- Maas: E. Tiekstra-Koopman; M. J. den Dulk-Kacquébard. OVERLEDEN: 13 okt.: C. B. A. Goe- mans, 52 j., Rijksstraatweg; G. van Hof wegen, 75 j., Maerten van Heemskerkstr.; G. J H Kerkhoff, 85 j., Oranjekade; E. Meijer-De Vries, 71 j., Bloemertsteeg. In tegenwoordigheid van vele raadsleden, de gemeentesecretaris, hoofden van dienst en hoofden van verschillende Overveense scholen, mr. F. P. Th. Rohling en echtge note, thans te Wassenaar woonachtig, de oudercommissie en zeer vele belangstellen den is dinsdagmiddag de Wethouder Roh- lingkleuterschool aan de Vryburglaan te Overveen door de burgemester van Bloe- mendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, offi cieel geopend. De burgemeester zeide in zijn toespraak, dat in de negen jaren van haar bestaan de school al vier keer in een ander gebouw gehuisvest is geweest, eerst in de Juliana- school, vervolgens is zij gastvrij ontvangen in het Kennemer Lyceum, daarna in „Bloe- menheuvel" en nu eindelijk in dit mooie gebouw. De nieuwe school is geheel op de jeugd ingesteld. De kleuter van heden zal, als hij groot zal zijn, al die technische wonde ren van nu, als de atoomsplitsing en de ruimtevaart dan al heel normaal vinden. De wethouder van onderwijs, mejuffrouw dr. M. E. Nolte, zeide dat het openen van een kleuterschool tegenwoordig een be langrijke gebeurtenis is. Er is een beter begrip voor het jonge kind gekomen, dat vooral in de eerste schooljaren met grote zorg omringd moet worden. Deze school zal zeker vormend kunnen werken. Bloe- mendaal is daarbij niet achter willen blij ven en het resultaat is een goed geoutil leerde kleuterschool. De eerste was „Kleu terduin". Het is de verdienste van oud wethouder mr. Rohling, dat hij veel heeft gedaan om deze school tot stand te doen komen. Het openbare kleuteronderwijs in Bloemendaal is door de heer Rohling ge sticht en ook voor het bijzonder kleuter onderwijs heeft hij veel gedaan. Daarom was mejuffrouw Nolte blij, dat de school zijn naam zal dragen. Het gemeentebestuur heeft veel waardering voor het werk van de hoofdleidster, mevrouw Van Hulst en ook voor dat van de architect, de heer Aanstoot. De heer P. Mantel voerde namens de oudercommissie het woord en feliciteerde het gemeentebestuur met deze schone aan winst en ook de architect en mevrouw Van Hulst en haar staf. Toch is er een zekere weemoed, nu deze school „Bloemenheuvel" gaat verlaten. Als cadeau van de ouders bood hij een witgelakte piano het ge meentebestuur en de school aan. Mr. C. Vrij sprak namens de ouderraad en merkte op, dat de oudercommissies in deze gemeente de belangen van de open bare scholen behartigen. Er is nu ook een ouderraad voor het kleuteronderwijs, yvaarvoor het gemeentebestuur richtlijnen aangeeft en daarbij de geest van de wet gever volgt. Het algeheel openbaar onder wijs is thans vervat in één ouderraad. Hij hoopte dat de kleuters op de school een gelukkige jeugd zullen hebben. Daarna begaf het gezelschap zich naar buiten, waar mr. Rohling het vlaggedoek voor de naamplaat aan de westzijde van het gebouw wegtrok en daarmede was de kleuterschool geopend. Tijdens de ledenvergadering van de af deling Haarlem van „Humanitas", de ver eniging voor maatschappelijk werk of hu manistische grondslag, dinsdagavond ge houden in het wijkgebouw van de Neder lands Hervormde Gemeente aan de Ged. Oude Gracht, werd afscheid genomen van de heer F. H. W. Vliegen. De sche-'dende functionaris was vanaf de oprichting in 1945 lid van het afdelingsbestuur. Aan vankelijk vervulde hij de functie van voor zitter, later trad hij op als secretaris. Na mens de leden werd de scheidende secre taris een boekwerk aangeboden. Mcvrouw Vliegen ontving en bloemstuk. Een afgevaardigde van het centraal be stuur van „Humanitas" dankte de heer Vliegen voor hetgeen deze voor de vereni ging en speciaal voor de afdeling Haarlem heeft gedaan. De heer Vliegen gaf een overzicht van de activiteiten der afdeling sedert de oprichting in 1945 en dankte voor het huldebetoon. Onder de titel „Hoe spreek ik mi t mijn medemens" hield mevrouw A. S. C. Strii- bos-Eysvoogel een causerie, waarin zij de belangrijkheid van het gesprek bij het maatschappelijk werk in het licht stelde. Uitvoerig besprak mevrouw Strijbos de zogenaamde gesprekstechniek en lichtte deze met enkele sprekende voorbeelden toe. Na afloop ontspon zich een geani meerde gedachtenwisseling. Het is dinsdag voor de heer N. A. Faase, hoofd van de St. Antoniusschool aan de Teding van Berkhoutlaan 20 te Aerden- hout en voor mejuffrouw C. M. W. Een horst, onderwijzeres van deze school, die met de school hun zilveren jubileum her dachten, een onvergetelijke dag geworden. Des morgens na de mis in de St. Anto- niuskerk aan de Sparrenlaan te Bentveld en een gezamenlijk ontbijt in café-restau rant „Boekenroode", recipieerden de ju bilarissen en het schoolbestuur in de feestelijk versierde gymnastiekzaal van de school. Mevrouw Hagemeyer, lid van het feest comité en tevens lid van de oudercommis sie, zeide, dat de heer Faase trots kan zijn op de ontwikkeling, groei en bloei van deze school in de afgelopen vijfentwintig jaar, zodat deze te klein geworden is. Namens de ouders, parochianen, leerkrachten en oud-leerlingen bood zij het schoolbestuur een projectie-apparaat aan, de heer Faase ontving een radiotoestel en mejuffrouw Eenhorst een geyser en enige geschenken op fotografisch gebied. Pastoor W. Geels uit Aerdenhout bracht in zijn kwaliteit van voorzitter van het schoolbestuur, dank aan diegenen, die aan deze jubileumviering hun medewerking verleenden. Zowel de ouders als onder wijskringen weten, dat het kind van het begin af dat het de school bezoekt vor ming nodig heeft. Goede samenwerking tussen de ouders en de mensen die het on derwijs dienen is van het grootste belang, om er later een goed gevormd en degelijk mens van te maken. Het projectietoestel, van zulk groot nut voor de visuele ont wikkeling van de leerlingen, overhandig de pastoor Geels daarom gaarne aan de heer Faase. Bovendien wenste hij het schoolhoofd geluk met diens zilveren jubi leum. De pastoor sprak daarbij de wens uit, dat de heer Faase, die in de oorlog zorgvolle tijden met de school beleefde, zijn schone taak als hoofd met hetzelfde grote idealisme zal blijven vervullen. Me juffrouw Eenhorst noemde spreker „het moedertje" van de eerste klasse. Zij heeft met veel toewijding steeds de eerste schre den van leerlingen in het schoolleven ge leid. De heer Faase zeide in zijn dankwoord, dat vijfentwintig jaar schoolhoofd zijn wel iets is om gememoreerd te worden, al thans van één school. De school, begon nen als een klein instituut, is in de jubi larissen meegegroeid en wij staan nu voor een mijlpaal in onze schoolloopbaan aldus spreker, die mede namens mejuffrouw Eenhorst het woord voerde. Na het officiële gedeelte was er gelegen heid de jubilarissen en het jubilerend schoolbestuur de hand te drukken. Des middags was het feest voor de kinderen en kwam er een goochelaar zijn kunsten ver tonen. Toen werden tevens de cadeaus van de collega's en van de leerlingen aan de beide jubilarissen aangeboden. Geen spreekuur. De burgemeester van Haarlem zal in plaats van vrijdag, zater dag 19 oktober spreekuur houden. ADVERTENTIE (BRAND-, ONGEVALLEN-, AUTOVERZ. ENZ.) Betere polisvoorwaarden, prima dekking. Niet duurder. Haarlem, -Wilhelmlndstraat 15, telef. 1-3-8-6-8-. Nieuws in het kort ADVERTENTIE HAARLEM, 15 oktober. Ze werd er wan hopig onder - wat ze ook voor leuke nieuwe dingen aantrok, haar man zèg 't niet eens. Want ze vergat éép ding: toen ze op 'n goede dag een Maidenform Bh had aange schaft. zei hij spontaan: „Kind, wat is er aan de hand? Je ziet er zó charmant uit!"... Een waar verhaal uit uw eigen vrienden kring! Er is géén twijfel mogelijk aan het feit dat zo'n geraffineerd MAIDENFORM- beha u de lijn der jeugd teruggeeft en uw nieuwe japonnetje volledig tot z'n recht laat komen De voltallige fflOidffljOTtil collectie (vanaf f 9.75) vindt u bij Polio-inenting in Bloemendaal. Met de inenting tegen polio wordt vandaag in Bloemendaal een begin gemaakt. Twee honderdvijftig kinderen zullen worden in geënt, namelijk vanmorgen in Vogelen zang, vanmiddag in Overveen, donderdag morgen in Aerdenhout en donderdagmid dag in Bloemendaal. Pastoor Van Eeden brak enkel. Pas toor A. P. van Eeden, die dinsdag vijfen twintig jaar pastoor v/as van de parochie in Oud-Schoten, heeft des middags een enkel gebroken. Hij fietste in de v. Eeden straat te Haarlem in de richting van het Lorentzplein en wilde een achtenzestig- jarige wielrijder inhalen. Deze week naar links uit, waarna een aanrijding ontstond. De pastoor viel, brak een enkel en is ter verpleging in de Mariastichting opgeno men. Diefstal van hout. De Haarlemse po litie heeft een negenentwintigjarige bouw vakarbeider en een tweeëndertigjarige op perman aangehouden, verdacht van dief stal van hout ten nadele van hun patroon die werk uitvoert in de omgeving van de Stephensonstraat. Inbraak in scholen. In de Dr. Alb. Schweitzerschool (dag-openluchtschool) in Haarlem-Noord heeft men zich, door ver nieling van een ruit met een tegel, toe gang verschaft. Uit een blikken doos wordt een bedrag van twee gulden veertig cent vermist. Dezer dagen is bericht, dat uit de Christiaan Huygensschool in Haarlem- Zuidwest na een inbraak niets vermist was. Men deelt ons mee, dat vijftien vul penhouders van leerlingen zijn meegeno men en in Amsterdam verkocht. VAN RIETSCHOTEN Vanmorgen om tien uur was het nog erg stil in de Vrouwestraat in Haarlem, maar om kwart over tien was er feest. Toen wapperden er veel vlaggenEn zestig leerlingen van de Prins Bern- hardschool stonden met rode neusjes - want het was guur weer - uit volle borst drie liedjes te zingen, onder lei ding van de heer J. Burger. Zij brach ten hulde aan de heer en mevrouw Verhoeff-Nieman, die vandaag vijftig jaar getrouwd zijn. De heer F. Lodder, die al jaren naast het bruidspaar woont en elke morgen een kopje koffie van mevrouw Verhoeff krijgt - organiseer de deze aubade. Na afloop zongen niet alleen de kinderen, maar ook dlle buren: „Lang zullen ze leven". Een wens. die gezien de vitaliteit van het jubilerende echtpaar, zeker in vervulling zal gaan. (Verkort weergegeven) Belasting. Naar aanleiding van het in gezonden stuk van 15 oktober over be lasting: de meeste brommers worden ge bruikt om de arbeiders naar hun werk te brengen. Het mag een wonder heten dat men niet met de rijwielbelasting op de proppen komt. G. J. DE BRUIN De letterlievende vereniging „J. J. Cre mer" heeft het seizoen 19571958 geopend met een spel van mr. H. M. Planten, ge titeld „Pas op voor paddestoelen". Ik ge loof niet dat ik behoef te waarschuwen voor een verwarring met „Pas op de stille waters" van Calderón: er is behalve dan in de eerste twee woorden van de titel geen enkele overeenkomst. Dat sluit eigen lijk een verzuchting in. Mr. Planten heeft met „Pas op voor paddestoelen" een on derhoudend stuk afgeleverd, dat het dins dagavond in de Haarlemse Stadsschouw burg best deed. Maar hoeveel charme, hoe veel geest brengt Calderón op de planken en zou daarom zijn ouverture niet wellui- dender zijn geweest? Twee bedrijven lang willen we de auteur nog wel op zijn wegen volgen. Er is een tekort aan actie, er zijn geen schokkende verrassingen, er worden geen onthullingen verricht, maar alla, de spanning ten aanzien van de ontknoping van het stuk is nog aanwezig. Dan, in het derde bedrijf, neemt mr. Planten zijn draai naar een oplossing van de driestuivers roman. Een volbloed schurk stottert zijn dreigementen, de handboeien klikken, de vurige butler, die de juwelen van zijn meester stal en hem met vergiftigde padde stoelen uit dit leven wegrukte, wordt ge vankelijk weggevoerd. Het geluk lacht de overlevenden toe. We kunnen veilig onze jas uit de vestiaire halen. Men zal begrijpen dat ik door die afloop teleurgesteld ben. De dialoog immers, lich telijk gechargeerd, was snedig en aardig zolang de schrijver niet ging forceren. De scènes waren, ofschoon lang van stof, goed gecomponeerd en boden spelmogelijk- heden, die door de leden van „Cremer" vaardig werden uitgebuit. Een straffer tempo had geen kwaad gekund, maar door alle aandacht aan het uitspelen te schen ken moest Henk Bakker in zijn regie wel eens wat minder op dat element letten. Het geen te vergeven is, als men in aanmer king neemt hoeveel jeu hij in de ontwik keling der dingen heeft gebracht. Anders waren de toneeltjes tussen Eki Oostwald— Bouwer en Arie Mourik niet zo hartver- overend geweest. Het zat er zo echt in, maar men mocht het er niet te dik opleg gen, anders was het effect weg. We kre gen precies de juiste maat. Trouwens, Eki OostwaldBouwer was de rol van voor detective spelende schrijfster helemaal aangemeten, Ze plaatste haar verdacht makingen even rustig als Arie Mourik zijn „briljante" gevolgtrekkingen van eigen dunkelijk pathos voorzag. Wim Rijke speel de een dokter. Geen dokter met ma nieren, heel gewoon een man, die dokter is. Fraai! Dick Stevens verleende de butler het luisterrijk decorum, dat pas van hem afviel toen hij heel erg boosaardig werd in het derde bedrijf en de revolver ter hand nam, die men al in zijn pantalon vermoedde. Nelliette VisMooy wekte een van die dienstmeisjes tot leven, die bij ondermaatse verenigingen nergens zijn en toch een heel grappig bestaan kunnen lei den zoals nu bleek. Ook Agnes Korenblik stond een keukenmeid aan de opvoering af, waarin we heilig geloofden. Haar on schuld was evenzeer van het gelaat af te lezen als bij Rie de NooyenChristiansen: zo'n huishoudster droomt zich iedereen, die rijk is en alleenstaand. Annerie Swa- neveld behoefde alleen maar lief en een beetje angstig te zijn. Natuur en talent zorgen daarvoor in overtuigende mate. Lambère van Kampen tenslotte kreeg te weinig kans zich als jeune premier te ont poppen. Hij heeft een goede stem, zijn plastiek zal wel niet aan de aandacht van Henk Bakker ontsnappen. Voor de eerste voorstelling met de zomer nog in de herinnering was het geen slechte beurt. Het grotere werk wacht.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9