De economische situatie is iets gunstiger geworden Elke ochtend om kwart voor vijf V: Moed tot leven zonder zelfbedrog in een „onredelijke" wereld Parlementair commentaar Zie Boven Regering kan nog geen verbetering voor laagstbezoldigden toezeggen Het existentialisme van Camus een vorm van humanisme Rij-examen 9 Melk in het riool Strenge controle gevraagd op naleving snelheids voorschrift Gemeente liet varkens hokken met bulldozer vernielen Burgemeester van Bussum voor de rechter gedaagd Huisbewaarster greep dief Zeepost Christobal Colon geëerd Amerikanen wensen geen invoer van snijbloemen Zweedse Academie: Cultuurcongres onder leiding van Prins Bernhard Hulp voor met hongerdood bedreigde honden in Genua GARAGE DEN HOUT Verduistering van Staat Albert Camuseen strijdbare moralist met meesterschap over de taal Jk verzet mij, dus wij bestaan Is een kampeerwagen een gebouw? pONDERDAG 17 OKTOBER 1957 „De Troonrede heeft een zorgelijk beeld gegeven van de economische toestand, maar er zijn gelukkig reeds enkele gunstige tekenen", verklaarde minister-president dr. Drees gistermiddag in de Tweede Kamer. De cijfers van in- en uitvoer over september vertonen een aanzienlijke verbetering. Wij hebben twee weken achter elkaar onze deviezenpositie verbeterd gezien. Er is duidelijk een terugkeer van ver trouwen," aldus dr. Drees. „Duidelijk tekent de mogelijkheid zich af dat we weer grond onder de voeten krijgen." Voor het herstel van het verstoorde evenwicht is de bestedingsbeperking echter noodzakelijk. Wie tegen die maatregelen bezwaren heeft, zoals de communisten, omdat er hier en daar enige werkloosheid door ontstaat, sluit het voor wat er zou gebeuren als er geen maatregelen zouden worden genomen, jjet voortduren van de overspannen vraag naar goederen en arbeidskrachten zou lonen en prijzen doen stijgen, waardoor onze export te duur zou worden en dienten gevolge een veel grotere werkloosheid zou ontstaan. Thans is de werkloosheid nog gering. Er is eigenlijk alleen een afnemiDg van de niet te bevredigen vraag naar arbeidskrachten. De stijging van de prijzen in het afge lopen jaar is ten dele een gevolg van het slechte weer. Dr. Drees had er begrip voor dat door de prijsstijgingen de laagst be zoldigden in een moeilijke positie ver keren, maar daarom kon hij nog niet toe zeggen onmiddellijk loonmaatregelen te treffen. Het is allerminst eenvoudig de laagst bezoldigde ambtenaren wèl iets te geven en anderen niets. In de ministerraad is hieromtrent nog niets beslist. De kwestie kan weer aan de orde komen bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken. De meeste zorg baart thans de positie van de gemeenten, verklaarde dr. Drees. Maar hij voegde er direct aan toe, dat sedert 1945 de gemeenten er niet zo slecht aan toe zijn geweest als het wel eens wordt voorgesteld. In het algemeen hebben de gemeenten het financieel ruimer gehad dan ooit tevoren. Rotterdam heeft zich bijvoorbeeld ruim kunnen ontplooien en er is bepaald minder inmenging geweest van Gedeputeerde Staten en de regering dan in de crisisjaren tussen 1930 en 1940. De moeilijkheid is dat de gemeenten thans niet aan geld kunnen komen. De rente voor leningen is zeer hoog, maar dr. Drees sprak de hoop uit, dat het renteoeil spoedig zal dalen, al heeft hij niet de illu sie dat de rente zal dalen tot het oude, lage peil dat voor de wederopbouw van ons land van groot belang is geweest. Dr. Drees verklaarde, dat de rente van zes percent voor de woningbouwlening niet ten volle aan de gemeenten zal wor den doorberekend, omdat dan de huur van de woningen voor de arbeiders onbe taalbaar zou worden. Welke rente wèl zal worden doorberekend is nog niet beslist. Bezitsvorming In antwoord op het pleidooi van prof. Romme voor de bezitsvorming, verklaar de de minister-president dat hij de be vordering van de winstdeling belangrijk acht. De regering zal dit gaarne bevor deren en met voorstellen komen om de bezitsvorming te stimuleren. Over het voortdurende gebr ek aan werkgelegenheid in de noordelijke pro vincies zei dr. Drees, dat de regering door drongen is van de tegenstelling die er is tussen de snelle uitbreiding van de werk gelegenheid in het westen en de geringere ontwikkeling van de gebieden in het noor den van het land. De regering is er van overtuigd dat de industriële mogelijkheden in het noorden tot ontwikkeling moeten worden gebracht. Er gebeurt al heel wat. Natuurlijk zijn er nu moeilijkheden ingetreden voor de ver dere ontwikkeling door de kapitaal- schaarste. De -egering is er echter van overtuigd dat er nog veel te doen is. Duizenden liters melk van een coöpe ratieve boerderij bij Windscale in Engeland, waar na een oververhitting van uranium in een reactor radioacti viteit over de omgeving werd verspreid, verdwijnen dagelijks in het riool. Deze verspilling zal worden voortgezet tot het gevaar voor radioactieve besmet ting volkomen geweken geacht kan worden. Nu op 1 november voor motorvoertuigen een maximumsnelheid van 50 km per uur in bebouwde kommen wordt ingevoerd, heeft het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Voet gangers aan de ministers van Justitie, van Binnenlandse Zaken, van Defensie en van Verkeer en Waterstaat een adres gericht, waarin verzocht wordt strenge controle uit te oefenen op de naleving van het nieuwe voorschrift en overtreders streng te be staffen. Het hoofdbestuur vreest een ont duiking van de maatregel op grote schaal, omdat, naar het in het adres verklaart, tegenstanders van de bepaling proberen het voorschrift belachelijk te maken en de indruk te wekken, dat het zinloos is. De varkenshouder W. Hagen, wiens varkenshokken en andere bezittingen aan de Laarderweg te Bussum in opdracht van het gemeentebestuur op 1 oktober met een bulldozer vernietigd werden, gaat een civiele procedure beginnen tegen de bur gemeester van Bussum. Namens hem heeft mr. L. C. van der Tas uit Amsterdam gisteren een dagvaar ding laten uitbrengen aan de burge meester. De heer Hagen had reeds in 1932 de op stallen aan de Laarderweg gebouwd. De gemeente heeft zich niet ontzien het ge hele varkensbedrijfje, compleet met hek ken, golfplaten en allerlei stukken ge reedschap, te vernielen tegen de uitdruk kelijke wil van de eigenaar in en wel zo grondig dat slechts een puinhoop de plaats aanwijst, waar eens het bedrijfje stond. Dit druist in tegen de goede zeden en tegen de zorgvuldigheid die in het maatschappelijk verkeer betaamt ten aan zien van eens anders persoon en goed, zo wordt in de dagvaarding gezegd. De rechtbank wordt verzocht de ge meente te veroordelen aan de heer Hagen de gehele schade te vergoeden. Mevrouw Leni GeitenbeekSchoenma ker, een oud-illegaal werkster, die na de bevrijding voor haar moed werd onder scheiden heeft in de afgelopen nacht een inbreker gevangen, die zijn slag trachtte te slaan in het notariskantoor te Almelo, waar zij en haar man huisbewaarders zijn. Toen zij gestommel hoorde, trok zij op onderzoek uit en vond de 31-jarige B. de V., die in het kantoor rondscharrelde. Deze trok zich overhaast, terug in de kelder. Mevrouw Geitenbeek schoof de grendel op de kelderdeur en het kelderraampje bood geen perspectief voor de inbreker, die weldra door de politie werd overge nomen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Libertad" 21 oktober en m.s. „Yapeyu" 26 oktober; Australië: s.s. »Orontes" 24 oktober; Brazilië: m.s. „Bra- sil Star" 22 oktober; Canada: s.s. „Sloter- dijk" 23 oktober en s.s. „Statendam" 26 oktober; Chili: via New York 23 oktober; Indonesië: m.s. „Karimata" 24 oktober; Ned. Antillen: m.s. „Sibajak" 24 okber; Ned. Nw. Guinea: m.s. „Mataram" 24 ok tober; Nieuw Zeeland: m.s. „Sibajak" 24 oktober en via Engeland 26 oktober; Suri name: s.s. „Boskoop" 21 oktober; Unie van Z.-Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" 26 ok tober; Brits Oost-Afrika: via Frankrijk 26 oktober. (Van onze parlementaire redacteur). „Het kabinet zit op rozen", stelde prof. Oud (V.V.D.) woensdagmiddag in zijn re pliek bij het algemeen politiek debat in de Tweede Kamer vast. In zekere zin had hij wel gelijk, want uit de gedachtenwisseling was allerminst gebleken dat een andere combinatie het regeringskasteel wil gaan bezetten na daaruit eerst het kabinet- Drees verdrongen te hebben. Zodoende viel er, zoals de woordvoerder van de V.V.D. eveneens terecht opmerkte, voor de minis ter-president in feite weinig te berde te brengen ter verdediging van het rege ringsbeleid. Van enige gemeenschappelijke aanval daarop was niets te bespeuren ge weest. De door minister Drees geleverde bijdrage aan de discussie kon dan ook het matte karakter daaraan niet ontnemen. Dit lag niet aan de minister, maar aan het feit, dat hij in dit geval in het parlement geen tegenspeler had gehad. Op één speciaal punt echter was hij duchtig onder handen genomen door prof. Romme, die met een reeks van klemmen de argumenten de staf had gebroken over de fouten, die het kabinet had begaan ten opzichte van een journalist van de Volks krant naar aanleiding van diens publika- ties over Troonrede en Miljoenennota. Prof. Romme zette uiteen, dat zijns in ziens de ministerraad gehandeld had in strijd met hetgeen in een rechtsstaat op zijn plaats ware geweest. Tenslotte gaf beter laat dan nooit ook de aanvoerder van de PvdA, mr. Burger, te kennen, dat men de Tuchtraad van de Federatie van Nederlandse Journalisten had dienen in te schakelen. Jammer genoeg bracht de minister-president het niet verder dan te verklaren, zich alsnog met het bestuur van de federatie in verbinding te zullen stel len of met de sectie van de hoofdredacteu ren. Hopenlijk zal men minister Drees dui delijk kunnen maken, dat hij dit laatste beter achterwege kan laten, omdat hij daar aan het helemaal verkeerde adres zou zijn. Te verwachten is overigens, dat het federatiebestuur blijk zal geven, het met de door prof. Romme gemaakte op merkingen dermate eens te zijn, dat het de minister-president zal adviseren als nog van de dwalingen zijns weegs terug te keren en dus, zij het dan ter twaalfder ure, de zaak bij de Tuchtraad aanhangig te maken. Het tweetal Romme-Burger, ontsticht over het feit, dat op verzoek van een der Beneluxlanden, België of Luxemburg, de raadgevende parlementaire Beneluxraad in het geheim over het Benelux- Unieverdrag zal beraadslagen, wist aan de minister-president de verklaring te ont lokken, dat ook hij die gang van zaken ongewenst acht. De leden van het, helaas voorshands over slechts zeer beperkte be voegdheden beschikkende, Benelux-parle- ment, zoals dat raadgevend orgaan wel wordt genoemd, zullen nu goed doen om zelf tegen een dergelijke methode met kracht op te komen. Dan zullen zij daar mee trouwens handelen overeenkomstig het in dit opzicht door minister Drees, zij het in voorzichtige bewoordingen, aanbe volen middel. Prof. Oud toonde zich ook in zijn re pliek weer een goed debater en sprak er terecht zijn teleurstelling over uit, dat de meeste overige sprekers de fout had den begaan langs elkaar heen te praten. Bij de replieken lieten zij zich echter ten dele toch wel van een betere kant zien. Hiervan was het resultaat onder meer, dat nu prof. Oud enigermate in de hoek ver zeild raakte, waar de slagen vielen. Zo speelde minister Drees tegen de liberale spreker diens politieke verleden uit. Dat deed eveneens de heer Tilanus (C.H.). Prof. Romme ging tegen prof. Ouds stel ling in, dat er onmogelijk van een kabinet van een samenstelling als het kabinet- Drees ook maar iets met betrekking tot deugdelijke bevordering van individuele bezitsvorming te verwachten viel. Veeleer bleek prof. Romme geneigd te zijn, te dien aanzien een optimistisch en vriendelijk ge luid te laten horen. Vandaar, dat inder daad het kabinet-Drees, zeker voorlopig, op rozen zit. Op de vergadering van het Produktschap voor Siergewassen die zal worden gehou den op 22 oktober in Den Haag, zal onder meer de export van bolbloemen naar de Verenigde Staten worden besproken. Dit naar aanleiding van een brief van een exnortcombinatie over deze aangelegen heid. De exportcombinatie Rijnsburg heeft het bestuur verzocht de ipinimum-export-prijs- regeling voor tulpen naar de V.S. van 1.20 dollar per dozijn te verlagen tot 0.75 dollar per doziin. Tevens verzoekt de exnort combinatie het bestuur van het produkt schap aandacht te besteden aan de thans geldende regeling voor de exoort van snijbloemen naar de V.S., een regeling, die het volgens de adressante in de prak tijk onmogelijk maakt snijtulpen te ex porteren. Het bestuur van het produktschap heeft zich naar aanleiding van deze brief ver staan met de betrokken instanties in de Verenigde Staten, de „American whole sale horticultural dealers association inc." en de „Society of American Florista". die beide export van bol-snii bloem en ven Ne derland naar de Verenigde Staten met kracht van de hand wijzen. Het voornaamste argument van de Ame rikaanse bloembollenhandelaren en bloem kwekers is. dat de binnenlandse markt in de V.S. reeds dermate overvoerd is. dat im port van bol-sniibloemen chaotische marktverhoudingen in de V.S. ten gevol«e zou hebben, waardoor de nrijs ten nadele zowel van de Nederlandse als van de Ame rikaanse kweker sterk zou dalen. Te Amsterdam De permanente secretaris van de Zweed se Academie, dr. Naders Oesterling, heeft een radiorede gehouden over Albert Ca mus de winnaar van de Nobelprijs voor Letterkunde 1957 en zei daar onder meer: „Albert Camus werd in 1913 in een kleine stad in oost-Algerije geboren. Ge durende zijn jaren van vorming werd hij sterk beïnvloed door de levensomstandig heden in dit Frans-Noordafrikaanse gebied, dat thans opnieuw ziedt van politieke gis ting en dramatische conflicten. Als zoon van ouders uit de werkende klasse was Ca mus een arme student, die zijn dagelijks brood moest verdienen in een verscheiden heid van baantjes. Gedurende zijn studie jaren aan de universiteit van Algiers sloot hij zich bij een intellectuele kring aan, die later een belangrijke rol in het Franse verzet in Noord-Afrika speelde. Zijn eerste boeken werden daar een plaatselijke uit geverij in Algiers gedrukt. Maar op de leeftijd van vijfentwintigjaar verhuisde Ca mus naar Frankrijk als journalist. Hij trok in het moederland spoedig 'de aandacht als een schrijver van grote betekenis, die in de gespannen atmosfeer van de oorlogs jaren snel tot rijpheid was gekomen". Volgens dr. Oesterling vindt men in vroe gere werken van Camus een geesteshou ding, die gekarakteriseerd wordt door een scherp conflict tussen zijn gevoel voor het aardse leven en zijn bewustheid van de dood. „Camus vertegenwoordigt tevens de filosofische tendens, die bekend staat als existentialisme, aldus dr. Oesterling, vol gens welke het bestaan in zichzelf zinloos een absurditeit is. Dr. Oesterling prees de klassieke zuiver heid van stijl en de kundigheid waarmee Camus zijn karakters ten tonele voert, op een wijze welke commentaar door de schrij ver overbodig maakt. Volgens Oesterling liet Camus het nihilisme ver achter zich en kan zijn existentialisme een vorm van humanisme genoemd worden: „Als auteur is Camus thans tot volle ontwikkeling ge komen. Hij voltooide onlangs twee werken van betekenis (een monoloog De Val en een verzameling korte verhalen Balling schap en Koninkrijk) die waardevolle op volgers zijn van zijn vroegere bewijzen van meesterschap als verhaler". „Er is in zijn schrijven een zuivere mo rele pathos, die hem dringt stoutmoedig en op zijn eigen persoonlijke wijze de grote fundamentele problemen van het leven aan te vallen, een werkzaamheid, die zon der aarzelen beschreven kan worden als in overeenstemming te zijn met het idealis tische doel welke juist de basis is van de Nobelprijs. Zijn dringend gehamer op de absurde omstandigheden van 's mensen be staan is niet gebaseerd op een vruchteloos negativisme: in Camus wordt de houding aangevuld door een dringend verzoek, een „Quand-même" een beroep op de wil, die aandringt op opstand tegen futiliteit en daarbij een waarde creëert". Don Christobal Colon, hertog van Verague (links), een rechtstreekse af stammeling van Christopher Columbus en de Amerikaanse ambassadeur in Spanje, Lodge, hebben zondag aan de voet van het monument voor Christo bal Colon (Columbus) te Mdrid een krans gelegd. Aan de linten waren de Amerikaanse en de Spaanse vlag ge hecht ter gelegenheid van de viering van de Spaans-Amerikaanse dag. Onder de persoonlijke leiding van Prins Bernhard zal de „Fondation Européenne de la Culture" op vrijdag 22, zaterdag 23 en zondag 24 november in Amsterdam een congres houden, waarbij onder meer dr. Konrad Adenauer en Paul-Henri Spaak als gastsprekers zullen optreden. Ook Ro bert Schuman zal aanwezig zijn. Dit con gres wordt gehouden ter bespreking van de onderlinge afhankelijkheid van de Europese cultuur enerzijds en de Europese industrie, handel, bankwezen en verzeke ringswezen anderzijds. Voor 127 hazewindhonden werden geen invoerrechten betaald Het bestuur van het Nationaal Dieren park voor Zwerfdieren „De Hazenberg" te Amerongen heeft zich met een uitvoerig schrijven tot de Italiaanse regering ge richt met het verzoek maatregelen te wil len nemen, opdat de 127 hazewindhonden, die te Genua door de douane worden vast gehouden omdat voor de dieren geen in voerrechten zouden zijn .betaald, niet de hongerdood zullen sterven. Het bestuur van „De Hazenberg" herhaalt dan aan de Italiaanse regering haar aanbieding om tien van deze honden in het dierenpark te Amerongen gratis op te nemen. Een hon debroodfabriek te Valkenburg heeft zich bereid verklaard morgen een grote partij hondebrood gratis naar Genua te zenden, opdat de dieren normaal gevoederd kun nen worden. Spoetnik, de Russische kunstmaan, komt elke morgen omstreeks kwart voor vijf over West- Europa. Zij komt uit het noordwesten en ver dwijnt in zuidoostelijke richting. Waarnemers op de sterrenwachten van Utrecht en Leiden heb ben dit nu al verschei dene malen kunnen con stateren. Deelt u zesennegentig minuten (haar omloop tijd) eens op vierentwin tig uur (veertienhon derdveertig minuten) dan zal het u niet ver wonderen dat het elke dag weer zo precies klopt. Dit is namelijk een deling die een geheel aantal keren opgaat, te weten: vijftien keer. Vijftien keer per etmaal dus volbrengt Spoetnik een omloop om de aarde. Zij passeert daarbij dus ook even vaak dezelfde 52ste noorderbreedte graad in dezelfde rich ting, alleen niet steeds op dezelfde plaats Want inmiddels wen telt de aardbol van west naar oost om haar as, met als gevolg dat de kunstmaanbaan als hel ware in westelijke rich ting verschuift. Komt zij om 4.45 uur over IJs- land-Engeland-Italië, dan zal zesennegentig minuten later haar route over Groenland-Golf van Biscaye-Algiers lopen en wéér een omloop later over Baf fins Land (Ca nada)-Atlantische Oce aan-Frans West Afrika, enzovoort. Pas na twaalf omlopen is zij zover ver schoven dat de baan weer over West-Europa loopt en wel tegen mid dernacht, maar nu van zuidwest naar noord oost! Zij raast dan (in het donker, dus onzicht baar), van West-Afrika over de Middellandse Zee tot de streek boven Berlijn en verder noord oostelijk. Dit is voor veel men sen onbegrijpelijk. Mis schien hebt u geen globe bij de hand en kan de bijgaande tekening u daarom iets verduidelij ken. De drie onderdelen daarvan moet u zich voorstellen als moment opnamen, op hetzelfde ogenblik genomen, maar van verschillende plaat sen in het heelal uit. De ronde schijf is de aardbol, met bovenaan de noordpool en onder aan de zuidpool. De te kening links geldt voor iemand die precies op de nul-meridiaan van Greenwich kijkt. Voor hem is de kunstmaan juist zichtbaar geworden bovenaan links en staat op het punt voor de aardbol langs te suizen in een richting noord west-zuidoost. Maar voor een waarnemer die op hetzelfde moment elders in de wereldruimte naar onze aardbol zit te turen en wel zodat hij precies op de 90ste lengtegraad (westerlengte) kijkt, ziet op hetzelfde ogenblik de kunstmaanbaan er heel anders uit. Voor hem is de kunstmaan (K) juist „recht voor" en beweegt van oost naar west! Voor de derde waarnemer - de tekening rechts - die juist tegen de 180 ste lengtegraad aankijkt (hij bevindt zich ergens bo ven de Stille Oceaan) is de kunstmaan juist aan het verdivijnen boven aan rechts, na voor de aardbol langs te zijn ge trokken in een richting zuidwest-noordoost! Om u niet te laten duizelen laat ik het voor vandaag hierbij en vol sta met de mededeling dat u dus alleen in de ochtend om 4.45 uur een kansje hebt op het zien van Spoetnik (of de ra- ketkap). De waarnemers in niet-Russische landen duizelen al genoeg. Over hxin puzzels - veroor zaakt door de Russische zwijgzaamheid - hoort u spoedig meer. G. v. W. ADVERTENTIE Voor de zoveelste maal gezakt Dit examen wordt veel eenvoudiger met de automatische koppeling van RENAULT. Meerprijs slechts 275. Bovendien op alle R E N A U L T-producten 6 maanden garantie, zowel onderdelen als arbeidsloon, ongeacht het gelopen aantal KM. Vraagt nadere inlichtingen bij Een 60-jarige Nederlander, die in 1955 aanzegging kreeg met zijn vrouw Djakarta te verlaten, kwam daardoor in een moeilijk parket. In 1932 had hij een pasgeboren kind opgenomen, dat sindsdien door hem en zijn vrouw was opgevoed. De jongen wist niet beter of deze twee mensen waren zijn ouders. Hij droeg dan ook de naam van de man, doch in feite luidde zijn wer kelijke naam heel anders en hij had ook niet de Nederlandse, doch de Indonesische nationaliteit. Het echtpaar wilde bij zijn terugkeer naar ons land de „zoon" mee nemen. Om te voorkomen, dat de jongeman te weten zou komen dat hij hun zoon niet was en de Indonesische autoriteiten zou den weigeren hem te laten vertrekken, deed de man het tegenover de Nederland se hoge commissaris in Djakarta voorko men alsof de jongeman zijn zoon was en hij dus recht had op een Nederlands paspoort. Toen men hem naar een geboorteacte vroeg, zei hij dat zijn zoon was geboren in een plaats, waarvan het geboorteregister tijdens de oorlog verloren gegaan was. Op grond van valse gegevens wist de man toen ook voor zijn „zoon" een pas poort te krijgen, zodat niets het vertrek naar Nederland meer in de weg stond. Onlangs liepen de paspoorten van het drietal af. Toen men trachtte deze verlengd te krijgen, kwam de zaak aan het licht. Niet alleen weet de „zoon" thans zijn ware identiteit, maar de „vader" werd boven dien door de officier van justitie in Den Haag vervolgd wegens „verduistering van staat". Hij moest zich gisteren voor de Haagse politierechter verantwoorden. Deze achtte evenals de officier, vele verzach tende omstandigheden in deze zaak aan wezig, al legden zij er de nadruk op, dat verduistering van staat een ernstig misdrijf is. Conform de eis werd de 60-jarige man veroordeeld tot een boete van 25 gulden. De Nobelprijs voor letterkunde wordt toegekend aan hem „die het beste werk geschreven heeft, dat zich door verheven, ideale doelstellingen kenmerkt". Aan deze voorwaarden voldoet de in 1913 in Alge- rië geboren Franse schrijver Albert Camus zeer zeker. Zijn gehele werk is gebouwd op een positieve houding ten opzichte van het leven en op de verdediging van het bedreigde geloof in de mens en de menselijke waardigheid. Camus verdedigt deze waarden, hoewel hij overtuigd is van de zinloosheid van ons bestaan, met een volstrekte en voorbeeldige intellectuele oprechtheid en door middel van een prachtig, sober, glashelder proza. Hij is er van overtuigd (zonder in ongegrond opti misme te vervallen) „dat er in de mens meer is te bewonderen dan te minachten" en dat „geen hoop hebben niet hetzelfde is als wanhopen". In 1942 publcieerde Camus onder de titel „l'Etranger" een ruim honderd bladzij den tellende roman, die ondanks de be perkte verspreiding wegens de oorlogsom standigheden sterk de aandacht trok. Kort daarna verscheen van dezelfde auteur „Le Mythe de Sisyphe" in zekere zin de ab stracte uiteenzetting van het in „l'Etran ger" in romanvorm behandelde thema: dat van de absurditeit der wereld en van het ons gegeven bestaan. De legendarische ko ning Sisyphus moest, zoals men weet, vol gens een hem door de goden opgelegde straf, een enorm rotsblok tegen een berg helling naar boven duwen, welk rotsblok steeds terugviel, juist voordat Sisyphus de top van de berg had bereikt. Zo iets, zegt Camus, het zinloze van een daad en een lot symboliseert, dan is het wel dat nutte loze werk van Sisyphus. Na bespiegelingen over deze lotstoestand komt de schrijver tot de conclusie, dat men tegenover de ab surditeit van het leven een houding van strijdbaar verzet dient aan te nemen. Vol gens hem eisen de eer en de waardigheid van de mens, dat hij niet in het absurde berust, maar er zich tegen verzet. Zij eisen, dat men in het volle bewustzijn van zijn lo't, de" moedige wil heeft het leven te le ven zoals het is, zonder zelfbedrog. Camus is dan ook niet bij de vaststelling van het absurde blijven stilstaan, maar hij heeft, in zijn latere werk, getracht aan te geven hoe het te overwinnen of althans levensmogelijk te maken door het ontvou wen van een geldige levensmoraal. Reeds in het toneelstuk „Le Malentendu" toont een der hoofdpersonen, alleen gebleven in een vijandige wereld en tegenover een zwijgende hemel, dat zo deze wereld on redelijk is, zij niettemin de natuurlijke plaats in ons bestaan is en dat men zich in haar moet inschakelen. Ook het stuk „Ca ligula" leert dat het onmogelijk is buiten de gegeven werkelijkheid te leven. In zijn in 1947 verschenen roman „La Peste" is Camus nog positiever: dokter Rieux kiest het leven, ondanks de zinloosheid ervan en verricht zijn taak uit gevoel van menselij ke solidariteit. Het strijdbare verzet dat Camus predikte is dan ook niet een on vruchtbare opstandigheid. Enerzijds is zij een weigering om onze levenstaat te aan vaarden, anderzijds is zij de wil in ons er boven uit te komen, niet alleen terwille van ons zelf. maar van al onze medelijders. Zoals de schrijver in „La Peste" een der personen laat zeggen: „Deze zaak (de pest) gaat ons allen aan", zo getuigt hij in het later verschenen „l'Homme Révolté" (De mens in opstand) dat de opstand het individu aan zijn eenzaamheid onttrekt en de solidariteit de zekerheid van een ge meenschappelijke lotsbestemming beves tigt: „Ik verzet mij, dus wij bestaan". Deze solidariteit, deze noodzaak te leven voor hen die niet leven kunnen, de verneder den, brengt Camus er toe elk totalita risme en cesarendom, elke vorm van on recht en onderdrukking in naam van wat ook, af te wijzen. De weigering van geweld in alle omstandigheden is een thema van zijn toneelstuk „Les Justes". Camus is de verdediger, los van elke ideologie, van de eenvoudige, steeds be dreigde mens. Daarom is het hoofdthema van al zijn werk gebleven: het probleem van de mens tegenover een irrationele wereld en het vraagstuk van het kwaad in die wereld. De zeker niet nieuwe wijsheid, die Ca mus verkondigt en zijn levensfilosofie, die, hoe nobel ook, nogal begrensd is, zouden mischien niet die grote bekendheid ge kregen hebben, als de moralist Camus niet tevens zo'n groot kunstenaar was. Zijn taal is sober, klaar, begrensd en vrij van kunstmatige effecten. Zijn meesterschap over de vorm plaatst hem in de rij der belangrijkste Franse prozaschrijvers. Naast de kunstenaar zal men door het toekennen van de Nobelprijs echter vooral hebben willen eren de strijdbare moralist die door zijn gehele werk in deze sombere wereld de heilzame boodschap heeft gebracht: dat men niet moet wanhopen aan de mens. S. Elte Voor de president van de rechtbank te Utrecht heeft een kort geding gediend van zes inwoners van Den Haag tegen de ge meente Zeist. De gemeente Zeist had de verwijdering en afbraak gelast van een aantal kampeer wagens, die bij Huis ter Heide waren ge plaatst op een particulier terrein, dat vorig jaar was gekocht door een Haag aannemer. Deze verkocht de grond weer aan veertig personen, die er kampeerwagens plaatsten. Op grond van een nieuwe kampeerver- ordening moesten de eigenaren in mei een kampeervergunning aanvragen. Zij hoor den niets meer van de zaak totdat ze voor een voldongen feit werden gesteld: alle hekken, erfafscheidingen, afvalputten, moestuinen moesten worden verwijderd. De gemente Zeist motiveerde dit door aan te voeren, dat de verblijven vallen onder de bouwverordening, dat zij zonder vergunning waren gebouwd en daarom moesten worden afgebroken. Bij de behandeling trad een der eigena ren, mr. dr. Klaassen, namens de gedepu teerden op. Hij betoogde, dat het hier wagens betreft, dus roerend goed, dat in geen enkel opzicht onder de definitie ge bouw in de juridische zin valt. Namens de gemeente Zeist trad de bur gemeester, mr. A. P. Korthals Altes, op. Hij zei dat de bouwsels zijn opgericht zon der vergunning van B. en W. als omschre ven in de bouwverordening. Hij meende de rijdbaarheid van de verblijven in twij fel te moeten trekken. Volgens hem is de bestemming van de bouwwerken beslis send. MOEIZAAM GENOMEN BESLUIT De gemeenteraad van Maastricht heeft, zij het schoorvoetend, een krediet van 1.7 miljoen gulden beschikbaar gesteld om het tekort bij de verbouwing van de Stads schouwburg te Maastricht, aan te zuiveren. De tweede vergadering over dit onder werp, die woensdagavond ls gehouden, vergde niet minder tijd dan de eerste, de dag tevoren, en duurde van omstreeks vijf uur 's middags tot half een 's nachts.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9