r 1 Nauwere samenwerking in Haarlem noord ten behoeve van de jeugd Utrechts Stedelijk Orkest speelde in Hillegom Architect Hoes prijkt weer op de voordracht aan Haarlemse raad Diverse verenigingen en instanties slaan handen ineen Jubileumviering met spel over Coornhert boeiend besloten Benoeming directeur Volkshuisvesting HAARLEMS DAGBL. jiARLEMSCHE COURANT 17 „Colora" te Zandv*. in openbare veiling Nieuwe administrateur G.O.V. te Groningen Ruim 23 mille voor onderwijs gevraagd Nico Jesse sprak over de fotografie Burgerlijke Stand van Haarlem Verkoop van huizen Dr. J. van Dorp vijftig jaar predikant adame Rauch sprak over de Franse dichteres Desbordes-V almore Collecte ontspanning bejaarden te Bloemendaal Auto remt, slipt en rijdt de Paul Krugerkade in Pand Raamsingel 12 voor Sociale Zaken Vrijzinnig Hervormden UIT STAD EN STREEK KEURING VOOR SUBSIDIE Organist Piet Kee speelt op festival in Londen Vaststelling uitbreidings plan „Eindenhout" verdaagc Lezing over oude namen voor archeologen VRIJDAG 18 OKTOBER 1957 OD de agenda voor de vergadering van Haarlemse gemeenteraad, die woens- om twee uur zal worden ge- h uden, prijkt thans weer een voorstel int benoeming van een directeur van de meentelijke dienst voor de volkshuis- f.ijng, B. en W. handhaven hun voorstel, dat zij reeds op 10 september voor de adsvergadering van 18 september heb- IL gedaan. Hierop staat als eerstvoorge- dragene de heer G. B. F. Hoes, architect in eCht. Deze heeft zich aanvankelijk ^ruggctrokken, doch blijkt thans met een eventuele benoeming tot directeur van de dienst voor Volkshuisvesting akkoord te gaan. De gemeenteraad vindt bij deze benoe ming wel allerlei obstakels op zijn weg. Énkele maanden geleden moesten B. en W. hun voordracht intrekken, omdat de eerst- voorgedragene zich had teruggetrokken. qo de tweede voordracht stond de heer Hoes als eerste. De benoeming kon echter niet volgen in de raadsvergadering van 18 september, daar de eerstvoorgedragene om een kort uitstel had verzocht teneinde hem in de gelegenheid te stellen met raadsleden kennis te maken. In de raadsvergadering van 2 oktober z0u de benoeming weer aan de orde komen. B. en W. moesten de voordracht echter van de agenda afvoeren omdat de heer Hoes op het laatste ogenblik aan het college had medegedeeld, dat hij een even tuele benoeming niet zou aanvaarden. Na dat de raad ruim twee uur achter gesloten deuren over de gang van zaken van ge dachten had gewisseld, bleken de raads leden zich met het afvoeren van de voor dracht te verenigen. Uit het feit, dat B. en W. thans hun aan vankelijke voordracht handhaven, blijkt dus dat de heer Hoes na zich eerst te hebben teruggetrokken thans wel voor de functie in aanmerking wil komen. Deze veranderde houding is vermoedelijk het resultaat van een bespreking tussen B. en W. en de heer Hoes over de motieven, die laatstgenoemde ertoe hebben gebracht zich op het laatste nippertje terug te trekken. Wellicht heeft de heer Hoes tijdens deze bespreking een nadere uiteenzetting ge- over de aard van de te creëren functie en de werkzaamheden, waarmee de de directeur van de dienst v. d. Volkshuis vesting zal worden belast. Korte tijd na deze bespreking heeft de heer Hoes ten minste laten weten, dat hij inmiddels wel voor benoeming in aanmerking wenst te komen. Uiteraard is het te verwachten, dat in de komende raadsvergadering over de vreem de gang van zaken rond deze benoeming weer het een en ander zal worden gezegd. Om al te uitvoerige discussies hierover te vermijden en teneinde een verhelderende uiteenzetting te geven zullen B. en W. van middag mét het Seniorenconvent spreken en het advies van de in het convent zitting hebbende fractievoorzitters inwinnen. Van deze advisering zal 't afhangen of de thans gedane voordracht eventueel weer zal wor den ingetrokken. In het Notarishuis te Haarlem is dondt dag door notaris B. M. Brans geveild het fabrieksgebouw met een vloer-oppervlakte van ongeveer 400 m2 aan de Noorderduin weg 54 te Zandvoort, groot 66 aren en 60 centiaren, der n.v. Fabriek van Teerkleur- stoffen en Chemische Produkten „Colora", Dit bedrijf behoort tot het Rids-concern te Haarlem, dat vroeger in de Waardepol- der een bedrijf had. De fabriek en inven taris van Rids is inmiddels in openbare veiling verkocht. Het fabrieksgebouw met terrein werd verkocht voor 46.000 door de heer J. H. Stoel, makelaar te Bloemendaal. Over de bestemming kon men ons nog geen medede lingen doen. Des morgens zijn de machines en chemi- sche-technische installaties geveild. Hier voor bestond een goede belangstelling. De totale opbrengst was ongeveer 40.000. Een installatie bracht 3500 op. In de mid dag is een veiling gehouden van de fabriek gecombineerd met de machines. Wel werd een bedrag van 81.576 bereikt, maar de combinatie is niet doorgegaan. De heer J. Cantor te Haarlem, die zo als gemeld i~ tot administrateur van de Groningse Orkestvereniging benoemd is, zal op 15 november zijn functie aanvaar den. Hij is thans bij de K.L.M. werkzaam en zal de titel van referendaris bij de ge meente Groningen krijgen. De G.O.V. is een gemeentelijke instelling. De nieuwe zakelijke leider stamt uit een geslacht van musici en artiesten. Hij is een zoon van Jetty Cantor en wijlen Maurice Cantor. Zijn ouders zijn bekende figuren in radio-kringen geweest. De heer Cantor was cellist bij het Radio Philharmonisch Orkest. De heer J. Cantor is op 12 juli 1926 te Arasterdam geboren en heeft het grootste deel van zijn leven in Hilversum gewoond. Sinds enkele weken is hij Haarlemmer. De heer Cantor heeft piano en clarinet gestu deerd aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag, bij Jos. d' Hondt en Egbert Veen. Reeds op jeugdige leeftijd beoefende hij muziek en in 1933 leidde hij een orkest van zonen van radio-musici. Hij speelde mee in muziekgezelschappen, componeerde balletten en schreef de muziek voor een film over oorlogsgraven. Verder is de heer Cantor van 1952 tot 1955 leraar aan de Volksmuziekschool, gevestigd in de Wim Gehrelschool te Amsterdam geweest. Voorstellen aan Haarlemse raad In zijn vergadering van komende woens dag krijgt de Haarlemse gemeenteraad weer een aantal onder-wij svoorstellen te behandelen, ondermeer met betrekking tot de aanschaffing van leermiddelen en de aanstelling van onderwijskrachten. Een krediet van 10.035 wordt gevraagd voor de kleuterschool „De Roerdomp", die drin gend behoefte heeft aan nieuw meubilair, spel- en ontwikkelingsmateriaal. In drie lokalen van het schoolgebouw moeten naadloze vloeren worden aangebracht. Ook het bestuur van de St. Philomena- school in Haarlem-Noord wil schoolmeu- bilair vernieuwen en leermiddelen aan schaffen. Daarvoor is een bedrag van 6,037 nodig. Voorgesteld wordt, dit aan bet schoolbestuur beschikbaar te stellen. Als de raad hiermee akkoord gaat, ont vangt de Beatrix kleuterschool 715, eveneens voor de aanschaffing van spel materiaal, daar voor het lopende cursus jaar een tweede kleuterklas is gevormd. Bijzondere kleuterscholen kunnen uit de gemeentekas een vergoeding ontvangen voor de bezoldiging van boventallige leid sters. De besturen van de St. Catharina- school en de St. Bernadetta- kleuterschool in Noord hebben bij de gemeente een ver zoek om een dergelijke vergoeding inge diend. B. en W. stellen de raad voor dit verzoek in te willigen. Hiermee is een bedrag van 6572,gemoeid. Benoemingen j Be raad heeft het voorstel gekregen om oe heer L. Cannegieter te benoemen tot tijdelijke leraar in de geschiedenis aan de b'b.s. B. en ir. J. M. Hertstein tot tijdelijke leraar in de scheikunde aan het Lorentz- 'yceum. Tevens zal in de raadsvergadering worden gestemd over de benoeming van mejuffrouw A. E. J. Knottenbelt tot tijde lijke lerares in de Duitse taal aan de b-b.s. A en van de dames H. J. H. Hindriks J. Rossberg, C. M. Vastenhoud en J. Wjdam tot tijdelijke vakonderwijzeressen !n de lichamelijke oefening bij het open baar lager onderwijs. Tot onderwijzeres aan de professor dr. Gunningschool zal be noemd kunnen worden mejuffrouw E Bontfort van Valkenburg. Voorgesteld wordt de heer F. W. Knape te herbenoemen in het bestuur van de ^ereniging voor Nijverheidsonderwijs. Bervol ontslag zal worden verleend aan de neer E. p. Schuyt als directeur van de Na- aan mejuffrouw B. Brouwer als on derwijzeres aan de Lorentzschool en aan Qe heer Q. W. van Waard als onderwijzer aan de P. H. van der Leyschool. In het clubgebouw van de speeltuinver eniging „Het Vondelkwartier" aan de Ver- gierdeweg in Oud-Schoten heeft donder dagavond een bespreking plaats gehad tus sen vertegenwoordigers van de speeltuin verenigingen „D.V.S.", „Hof van Eden" en Het Vondelkwartier" alsmede van het wijkcomité „Oud-Schoten" en de stichting „Haarlem-Noord". Het doel van de bijeen komst was om te geraken tot meer coör dinatie en samenwerking tussen de speel tuinorganisaties en instanties ten noorden van de Jan Gijzenvaart. Gedacht wordt aan het organiseren van diverse evenementen voor de jeugd, zoals een massale lampionoptocht ter gelegen heid van St. Maarten, de kerstboomver branding en de viering van nationale feest dagen. De aanwezigen waren het er una niem over eens, dat het hoog tijd werd voor deze nauwere samenwerking, omdat Oud-Schoten steeds meer in zijn „isole ment dreigt weg te zinken", zoals één van hen het uitdrukte. Aan het eind van de avond werd be sloten een werkcomité op te richten, waar in zitting hebben vertegenwoordigers van bovengenoemde verenigingen en instan ties, eventueel later nog aangevuld met afgevaardigden van de winkeliersvereni ging en sportorganisaties. De voorzitter van „Het Vondelkwartier", de heer D. van Merkenstein, die de bijeenkomst leidde, deelde nog mede dat blijkens een brief, welke van hoofdinspekteur L. Davidzon werd ontvangen, ook op de volle mede werking van de politie kan worden ge rekend. „Als wij de handen inéén slaan kunnen wij werkelijk iets goeds tot stand brengen wat niet alleen ten voordele van de jeugd zal strekken maar van het grootste be lang voor Oud-Schoten als deel van de Haarlemse gemeenschap zal zijn", aldus de heer Van Merkenstein. Nico Jesse, de voormalige dorpsdokter van Ameide, die voor enkele jaren de stethoscoop aan de wilgen hing om be roepsfotograaf te worden, toert op het ogenblik onder auspiciën van een Belgi sche foto-industrie door het land om den volke te vertellen, welk een eminente lichtbeeldkunstenaar hij is. Hij doet dat weliswaar, zoals wij gisteravond in het Haarlemse Concertgebouw konden con stateren, op een prettige, uiterst lichtver- teerbare manier, met een kwinkslagje hier en een technisch tipje daar, maar overal onder zijn gemoedelijke fotobabbelarijtjes voelde men toch een lichtelijk-irritante geborneerdheid in de geest van „Kijk, laat mij als grootmeester jullie nou eens ver tellen, hoe je zulke Grote Fotografische Problemen oplost". Jesse is stellig niet verstoken van een soort droge humor en zijn betoog was dan ook alleszins het aan horen waard, maar in de oren van de be scheiden amateurtjes, die de meerderheid van zijn auditorium vormden, klinken op merkingen als: „Ik had die keer niet veel materiaal bij mij, alleen een camera of drie, vier", niet bepaald aanmoedigend en zelfs ietwat snobistisch, terwijl ook zijn telkens terugkerende gecoquetteer met „grote namen" („Bettina was een zeer dankbaar model om mee te werken". „Toen de vrouw van Picasso mijn foto's zag, zei zij: die man, daar moet je wat mee doen enzovoort) niet van overdreven beschei denheid getuigden. Nico Jesse is een zeer begaafde fotograaf met een zeer persoon lijke stijl en visie, zoals zijn boek „Vrou wen van Parijs" - en ook de platen en kleurendia's die hij ons gisteren liet zien. zonneklaar aantonen. Hij heeft het dan ook zeker niet nodig, zichzelf dusdanig te adverteren. Het kleurenmateriaal overi gens kon ons slechts zelden bekoren. Hel neigt, door zijn zeer steile gradatie al gauw naar hardheid met kalkachtige huidtonen en detailarme schaduwpartijen, hetgeen vooral bij tegenlichtopnamen tot kale, sfeerloze resultaten leidt. ONDERTROUWD, 14 oktober: C. T. Heij- koop en P. van Laar; 17 oktober: J. E. C. Stevens en A. M. E. Hoomans; K. M. van Tongeren en F. E. Schneider. GEHUWD, 17 oktober: F. Stanco en W. C. M. van Roode; C. A. Biemans en K. E. Scheelings; F. Chr. Donders en W. H. P. M. van 't Hof. BEVALLEN van een zoon 15 oktober: M. E. Valkenier-Van Nugteren; 16 oktober: A. M. F. Nederkoorn-Willemse; G. M. J. Karsten-Dekker; 9 oktober: M. L. Hame link-Van der Vlist. BEVALLEN van een dochter: 16 ok tober: W. van Vliet-Bodzinga; M. Jonge- jan-Waleveld; A. M. F. Nederkoorn-Wil lemse; 17 oktober: D. M. C. Jacobs-For- tuijn. OVERLEDEN, 14 oktober: P. Goudriaan, 84 jr., Billitonstraat; 15 oktober: J. J. Handgraaf, 78 jr., Kopsstraat; M. C. M. van Vliet, 50 jr., Kamperlaan. Het eerste punt van bespreking vormde de voorbereiding van de op 11 november ter gelegenheid van Sint Maarten te hou den lampioenoptocht voor de jeugd. Hon derden kinderen met kleurige kaarslan- taarntjes en volgens traditie uitgeholde voerbieten of knolrapen met „interieur verlichting" zullen van verschillende rich tingen naar een centraal gelegen punt op trekken gedacht is aan het schoolplein van de J. P. Coenschool aan de P. C. Hooft- straat waar zij verwelkomd zullen wor den door Sint Maarten te paard, de krijgs man, die volgens de legende eens de helft van zijn mantel aan een bedelaar weg schonk. Tevens ligt het in de bedoeling aan de kinderen versnaperingen uit te delen en voor de mooiste lampions prijzen uit te loven. Op deze wijze wil men trachten de traditie van de Sint Maarten-viering, die in de laatste jaren door baldadige elementen onder de jeugd in diskrediet dreigde te ge raken, weer in goede banen te leiden. Natuurlijk krijgen de kinderen daarnaast nog de gelegenheid om al zingende van „Sinte Maarten" en van „de koeien die staarten dragen", van huis tot huis te trek ken om hun „kostje" op te halen. Verwacht wordt dat door de bedoelde massale vie ring, het vaak tot zeer laat in de avond rondzwerven op straat van heel jonge kin deren niet meer zal voorkomen. De uitslag van de donderdag in het Notaris huis te Haarlem gehouden verkoop van huizen luidt als volgt: Cornelissteeg 13 7350 mevr. M. Peters-Spoel- stra: Hagestraat 51 zw. en rd. 3700 N.N.: Van Dortstraat 32 14.840 N.N.; Van Dortstraat 34 14.460 N.N.; Rozenprieelstraat 77 3425 H. I. van Goor; Begijnhof 4-4A-4B 10.200 H. I. van Goor; Paul Krugerstraat. 45 zw. en rd. 7500 H. I. van Goor; Voortingstraat 17 2700 J. H. Lenselink; Wilhelminapark 11 16.6G0 J. J. Smo- ler.aars q.q.: Aelbertsbergstraat 28 5700 A. Ste vens; Maraisstraat 3 4645 A. de Wit q.q.; Es- schilderstraat 39 zw. en rd. 4300 A. J. S. Koe len; Kampervest 39 zw. en rd. 5800 F. A. Groen q.q.; Tugelastraat 50 3200 Th. Byman en D. Lodder q.q. Niet geveild zijn: Emmakade 1, Haarlem; Cea- ralaan 12, Overveen en Lange Poellaan 15a. Haarlem. Zondag 27 oktober zal het vijftig jaar zijn geleden, dat de oud-Haarlemmer dr. J. van Dorp thans wonende te Hattem, werd be vestigd als predikant in de Hervormde Kerk. Nadat kandidaat Van Dorp in 1904 door het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland was toegelaten tot de evangelie bediening in de Hervormde Kerk werd hij op 27 oktober 1907 te Erichem in de classis Tiel in het ambt bevestigd. Op 4 juni 1911 verwisselde hij deze gemeente met die van Gendringen in de classis Doetinchem, waar hem met ingang van 1 mei 1944 op vijf enzestigjarige leeftijd emeritaat werd ver leend. Na zijn emeritaat was dr. Van Dorp van april 1947 tot november 1950 ruim drie enhalf jaar hulpprediker te Heemstede, waar hij belast was met de geestelijke ver zorging van „Meer en Bosch", de inrichting voor verzorging van epileptici te Haarlem en Heemstede. Daarna was hij van januari 1952 tot januari 1955 drie jaar ziekenhuis predikant te Haarlem, speciaal voor de geestelijke verzorging van het Elisabeth Gasthuis en de Maria-stichting. Conférences Francoises Voor de leden van Les Conférences Fran- gaises te Haarlem sprak donderdagavond de frangaise mevrouw Rauch-Godot over de Franse 19de eeuwse lyrische dichteres Marceline Felicité Josèphe Desbordes-Val- more, die volgens de spreekster de groot ste Franse dichteres van de liefde is na Louise Labbé. De lezing door mevrouw Rauch was een vrijwel chronologische opsomming van het maatschappelijke en litteraire leven van Marceline Desbordes- Valmore afgewisseld met het voorlezen van verzen en persoonlijke betuigingen van bewondering. Marceline Desbordes-Valmore werd 20 juni 1786 te Douai geboren en overleed te Parijs op 23 juli 1859. Gedurende haar gehele leven heeft zij grote armoede ge leden en het ongeluk leek haar te achter volgen waar zij ging. Wars van glorie en streven naar beroemdheid heeft zij al dus mevrouw Rauch op bijzondere wij ze gehoorzaamd aan haar natuurlijke po ëtische begaafdheid. Toen zij nog zeer jong was werd haar vader na de revolutie van 1795 werkloos. Haar moeder zocht heil bij familieleden op Guadeloupe en toen Marceline na enige tijd van bedelen en acteren ook de reis kon maken, bleek haar bij aankomst op het eiland dat er een opstand was. Haar neven waren vermoord en haar moeder stierf na een kort ziekbed aan de gele koorts. In 1802 was zij weer terug bij haar vader in Douai. Zij werkte in een atelier en leerde gitaar- en toneelspel. Zij debuteerde als actrice in Lille. Zeer heeft zij geleden onder haar eerste liefdesavontuur, waarschijnlijk met Henri de Latouche die haar verliet hoewel zij zwanger was. In haar verzen is zij hem steeds trouw gebleven. In 1815 sterft haar kind op 3-jarige leeftijd. Twee jaar later trouwt Marceline met de weinig talent be zittende toneelspeler Prosper Valmore, met wie zij een maatschappelijk zeer kommer vol bestaan leidde. Haar drie kinderen stierven jong. Haar eerste verzenbundel, in 1819 ver schenen, bleek volstrekt vrij te zijn van eigentijdse invloeden. Zij werd erkend door Lamartine, De Vigny, Béranger, De Balzac, Dumas, Hugo en vooral Sainte Beuve, die een huisvriend van de Val mores werd. Via hem kreeg zij steun, on der anderen van Madame Recamier. In 1859 stierf Marceline Desbordes Valmore in Rue de Rivoli te Parijs in vreedzame harmonie met God. De uitslag van de collecte in de gemeen te Bloemendaal ten bate van het comité, dat jaarlijks een uitstapje en een ont spanningsmiddag in de winter voor be jaarden voorbereidt, luidt als volgt: Bloe mendaal f 1182.60 (vorig jaar f 1130,40); Overveen: f 515,30 (vorig jaar f 1110,15); Aerdenhout: f 1063.70 (vorig jaar f 978,55) en Vogelenzang: f 216,(vorig jaar f 100). De totaalopbrengst bedroeg dit jaar f 2977,60 (vorig jaar f 3319.10). Bij het col lecteren moesten de collectanten meerma len vernemen,-dat nu de bejaarden een uitkering van de A.O.W. ontvangen, het niet meer nodig zal zijn, dat er voor hen gecollecteerd wordt. Hun inkomen zou nu zo verbeterd zijn, dat deze mensen zichzelf nu wel een dergelijk uitstapje veroorloven kunnen. Deze veronderstelling berust ech ter op een misverstand, daar velen vrij wel geen verhoging van inkomsten heb ben verkregen en weer anderen, met bij voorbeeld een overheidspensioen, slechts een kleine verhoging ontvingen. Donderdag omstreeks half elf is een personenauto, die plotseling remde, ge slipt en achteruit het water van de Paul Krugerkade in Haarlem ingereden. De voorzijde van de auto bleef op de wal hangen, en de inzittende, een vierentwin tigjarige Haarlemse vertegenwoordiger, kon snel de auto verlaten en met een droog pak weer aan wal stappen. B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad voorgesteld het vorig jaar aangekochte pand Raamsingel 12 te be stemmen voor huisvesting van de gemeen telijke dienst voor Sociale Zaken. Met het inrichten van het pand is een bedrag van f 24.500 gemoeid. Enkele voorzieningen moeten worden getroffen; onder meer moet de elektrische installatie worden vernieuwd. Voor de verwarming zijn acht oliekachels nodig. Nieuws in het kort Voor katholieke bejaarden. De afde ling Haarlem van de Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden houdt vrij dag 25, zaterdag 26 en zondag 27 oktober in ,,'t Stoofke" aan de Stoofsteeg in Haar lem een tentoonstelling en verkoop van door leden gemaakte werkstukken. K.V.P. Heemstede. De afdeling Heem stede van de Katholieke Volks Partij heeft voor woensdag 23 oktober een algemene ledenvergadering uitgeschreven, welke zal zitter in de vakature ontstaan door het overlijden van de heer L. J. P. N. A. Bouw man. Met een zeer geslaagde feestavond voor de leden van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Haarlem en hun familie, werden de feestelijkheden ter gelegenheid van het gouden jubileum donderdagavond gesloten. Op deze bijeenkomst werd me vrouw H. J. H. Mazee-Harmsen, die haar zilveren jubileum als bestuurslid (waarvan vele jaren als secretaresse) van deze ver- worden gehouden in gebouw „Nleuw Ber- emging vierde, door de voorzitter, de heer kenrode-, aan de Herenweg. Aan de orde J- Schut, meegedeelddat zij benoemd komt dg verkiezjng van een nieuwe voor- was tot erelid. Haar werden enige cadeaus overhandigd. Ook huldigde de oud-voor zitter, de heer B. Bouman, mede namens mr. E. J. W. Top, mevrouw Mazee. Hoogtepunt van de avond vormde de revue over het leven van de humanist Dirk Volkertsz Coornhert (1522-1590), die de mens geen bepaald geloof wilde opdringen en die vóór alles verdraagzaamheid pre dikte en de persoonlijke vrijheid voor ieder mens. Coornhert was schrijver, etser, pen sionaris van Haarlem en later lid van de Staten van Holland en werd beurtelings door de katholieken en protestanten ver volgd. Over zijn leven en zijn geloofsstrijd had ds. J. Heidinga de tekst voor deze revue geschreven. Hij speelde zelf op zeer overtuigende wijze de hoofdrol, met twee schilderijlijsten als decor, waarin telkens door ds. Heidinga als Coornhert diverse personen tot leven werden gewekt, die de veerschillende episoden uit het leven van deze humanist uitbeeldden, zoals de bloed raad, waarvoor hij moest verschijnen, zijn strijd met de calvinisten, zijn ontmoeting met de watergeus Lumey en de strijd tus sen de rekkelijken en de preciezen in de leer. Zo heeft ds. Heidinga de geschiedenis van Coornhert doen herleven om daarna een grote sprong naar de negentiende eeuw te maken, de tijd van de opkomst van het vrijzinnig protestantisme, ook al weer ten koste van veel strijd, onder meer door een over de dominee roddelend dameskransje ten tonele gevoerd, tot tenslotte in 1907 na het beruchte belastingbiljet van 1905( de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Haarlem haar beslag kreeg. Na de pauze gaf ds. Heidinga nog een beeld van de bange oorlogsjaren. Een jongerengroep maakte met het bijbelse spel „Jona in Niniveh" (de strijd tussen Oost en West) veel indruk op de aanwezigen. Mevrouw C. A. J. Kroon-Kuneken, voor zitster der jubileumcommissie, bood het cadeau van de leden aan, namelijk een voorlopig bedrag van 4242 voor de aan- schap van nieuwe stoelen voor het kerk gebouw, die door houtworm zijn aangetast. De heer Schut dankte tenslotte allen, die in het welslagen van deze jubileumviering een werkzaam aandeel hadden gehad, in het bijzonder ds. Heidinga, die hij als dank voor zijn vele werk een reisnécessaire aan bood. Met het zingen van Gezang 121 werd de avond besloten. Koningin Juliana heeft, vergezeld van haar particulier secretaresse jonk- vrouwe C. E. B. Roëll en haar particu lier secretaris, mr. J. van der Hoeven, een bezoek gebracht aan Amsterdam, waar zij in hotel Krasnapolsky met belangstelling heeft toegezien, hoe de jury voor de koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst met de beoordeling van de ingezonden schilderijen en te keningen bezig was. Aan zes Neder landse schilders zal dit jaar weer ee studiebeurs worden toegekend. Bij haa komst in Krasnapolsky werd de vor stin door het dagelijks bestuur de: jury, de schilders Jo Mulder, Marl-. Kolthoff en Gerard van Vliet, begroet De Koningin toonde grote belangstel ling voor de ingezonden kunstwerken en onderhield zich met de juryleden Het bezoek duurde ruim een uur. Op de foto ziet men de jury aan het werk. De Haarlemse stadsorganist Piet Kee zal volgende week deelnemen aan het Beethovenfestival in de Londense Festival Hall. Dit festival wordt ieder jaar gehou den. Er .lemen musici uit vele landen aan deel. Beethovenfestival is slechts de naam voor een aantal uitvoeringen van werk van vele componisten. Piet Kee zal een van de twaalf interna tionaal bekende organisten zijn, die in Londen werken van Bach, Buxtehude en Franck ten gehore zullen brengen. Tot en met 12 augustus heeft het ont- werp-uitbreidingsplan „Eindenhout" in Haarlem ter visie gelegen. Drie maanden na deze datum moet het uitbreidingsplan door de gemeente definitief worden vast gesteld. Daar tegen het ontwerp-plan en kele bezwaarschriften zijn binnengekomen, kunnen B. en W. de gemeenteraad thans nog geen voorstel hiertoe doen. Zij stellen daarom de raad voor de beslissing hier over drie maanden te verdagen. De heer D. P. Blok, wetenschappelijk ambtenaar van de naamkunde-commissie van de Koninklijke Academie van Weten schappen te Amsterdam, heeft woensdag avond in café-restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem gesproken over „Raakpunten tussen archeologie en toponymie" voor de afdeling Kennemer- land der Archeologische Werkgemeen schap. Spreker gaf een overzicht van de ver schillende talen, die in de oudheid in Europa een rol gespeeld hebben of hun invloed hebben doen gelden. Veelal heb ben verschillende talen in één of ander opzicht op elkaar ingewerkt, bijvoorbeeld door woordvorming of naamsontlening. De invloeden daarvan zijn tot op de hui dige dag in de Europese talen te consta teren. Vooral in geografische namen, zo als die van bergen, rivieren en woon plaatsen zijn vele oude namen uit ver schillende taalgroepen bewaard gebleven. De naamkundige houdt zich in het bij zonder bezig met de studie van deze oude namen door het geven van verklaringen der namen, maar hij zoekt ook naar aan knopingspunten met hetgeen archeologisch bodemonderzoek reeds aan het licht heeft gebracht. Op deze wijze kan men nagaan of de verspreiding van de taal en de cul tuuroverblijfselen uit de bodem van een volk elkaar dekken, hetgeen niet altijd het geval behoeft te zijn. Uit deze vaststel lingen kunnen de geleerden interessante conclusies trekken betreffende versprei ding en invloed van de taal en cultuur van een volk. Spreker behandelde onder andere de Ligurische, Ilurische, Cel- tische, Gallo-Romeinse en Germaanse ta len en hun invloedsgebieden in Europa, die weer nauw samenhangen met de cul tuurexpansies van de verschillende Euro pese volken. In Nederland komen vooral in de meer zuidelijke streken vrij veel Celtische rivier- en plaatsnamen voor. Men treft ook namen aan met een zeer oude Indo-Europese taalstam. De Ger manen hebben veel namen uit het Celtisch overgenomen. Ook de Gallo-Romeinse na men zijn in ons land vrij talrijk. Over de Germaanse namen in ons land zijn al ta melijk veel gegevens verzameld. Vooral in Noord-Kennemerland blijken vele plaats en veldnamen van oud-Germaanse oor sprong te bestaan, die de herinnering be waren aan vroegere heiligdommen. Spreker lichtte zijn uiteenzettingen met vele voorbeelden van bekende namen toe, waarvan hij de ontwikkeling aantoonde en waardoor men veelal in staat is een verklaring en de betekenis van een oude naam te geven. Het terrein der plaats- naamkunde zit echter vol voetangels en klemmen, zodat een kritische en weten schappelijke behandeling noodzakelijk is. Vooral van streken waarover wij nog wei nig of niets weten zijn de oude namen vaak de eerste wegwijzers voor oudheid kundig bodemonderzoek. Naar aanleiding van een vraag, gaf de heer Blok nog als zijn mening te kennen, dat de naam Haarlem vermoedelijk af komstig is van het woord Harlaheim, dat wil zeggen een woonplaats aan een af en toe droogstaande beek (harl is droog, a is water, hem is heem of woonplaats). Het komt niet dikwijls voor, dat het Utrechts Stedelijk Orkest in déze om geving optreedt. Voor Haarlem is het al thans tal van jaren geleden, dat dit en semble binnen zijn grenzen concerteerde en dan nog in een ondergeschikte functie bij een koorbegeleiding. Donderdagavond echter is het Utrechtse orkest, dank zij het initiatief van de Kunstkring voor de bloembollenstreek, weer in onze omgeving gekomen. Het speelde in de concertzaal van „Treslong" te Hillegom op de eerste avond, die de Kunstkring voor het nieuwe seizoen organiseerde en die door de voor treffelijke indruk, welke het orkest ge maakt heeft, een bijzonder gelukkige inzet werd. Het programma voor dit concert was •net zorg samengesteld. Muzikale moder niteiten waren vermeden. Maar deson danks was men niet met een sleurpro- gramma gekomen, want noch de Symfonie in Es van Johann Christian Bach, waar mede de avond werd begonnen, noch het Concert voor piano en orkest in A van Franz Liszt of de Tweede Symfonie van Johannes Brahms worden overmatig veel uitgevoerd. Men kan er van verzekerd zijn, dat deze werken voor vele der toe hoorders zelfs noviteiten waren, waarvan de klank evenwel een vertrouwd karakter had, als een taal die men al dikwijls heeft horen spreken. Zo behoefden de toehoor ders niet onwennig te staan tegenover de schone symfonie van Bach's geniale zoon, een werk, dat bij zijn verschijnen in de tweede helft van de achttiende eeuw wel modern was en een geheel ander artistiek beginsel vertegenwoordigde dan dat van de oude Bach en van andere orgelmees ters van vóór 1750. Hun muziek werd door de nieuwe stijl op de achtergrond ge drongen en zelfs lange tijd geheel ver geten. Dit mocht onbillijk zijn tegenover de oude muziek, begrijpelijk was de sym pathie voor de nieuwe muziek wel, vooral als men afgaat op voortreffelijke indruk ken die uitvoeringen als die welke wij donderdagavond in „Treslong" beleefden konden schenken. De vertolking, die het U.S.O. van Bach's symfonia gaf, was in derdaad verrukkelijk door klankschoon heid, transparante tekening en levendige ritmiek. De dirigent Paul Hupperts maak te van de uitvoering een klankenfeest van innemende gratie, dat in de herinnering bewaard zal blijven, ondanks de overvloed van uiterlijke schittering, van bravour en pathos en hyper-romantische bewogen heid, die daarna kwam bij de vertolking van het Pianoconcert van Franz Liszt. De jeugdige Franse pianiste Danielle Dechenne had de solopartij op zich ge nomen en zij vertolkte deze met overtui ging, met bewogen uitdrukking, onstuimig en grillig, maar ook met de innige lyriek, die de koesterende klanken van het con cert meedragen. De talrijke moeilijkheden overwon zij met een natuurlijke tech nische beheersing. Een voortreffelijke pianiste inderdaad, die ik echter toch lie ver in een werk als de „Variations Sym- phoniques" van César Franck had ge hoord, want met deze muziek moet haar charmant interpretatiebeginsel wel een zeer innige relatie bezitten. Paul Hupperts zorgde bij de begeleiding van de soliste voor een bijkans volmaakte eenheid. Met de uitvoering van de Tweede Sym fonie van Johannes Brahms bracht het Utrechtse orkest een der gaafste werken van de eenzame romantische meester. Uit deze muziek klinkt als in zovele van zijn composities zijn gevoelige tot weemoed geneigde natuur. Maar daarbij bleef Brahms de kunstenaar met een reëel be sef van de vormschoonheid en van de waarde van het zuiver muzikale element. Deze gerichtheid heeft zijn muziek be stand gemaakt tegen de kleinerende aan vallen, die vroeger tegen haar werden on dernomen en die zij ook nog in onze dagen te verduren heeft. Paul Hupperts toonde zich bij de uitvoering een geestdriftige verdediger van de symfonie en het orkest niet minder. De dirigent gaf een prachtige synthese van het werk zonder de details uit het oog te verliezen. Bij deze vertol king ging men beseffen hoe uitnemend de instrumentengroepen van het orkest zijn samengesteld en hoe hecht de eenheid is waarmede door hen gemusiceerd wordt. Het werd een bijzonder mooi slot van een concertavond waarmede het bestuur van de Kunstkring gelukgewenst moet worden. P. Zwaanstvijk

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19