AMERIKAANS PRESTIGE IS ERNSTIG GEDAALD Vlees hóórt erbij PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Kouder weer in aantocht BLOEDWORST mee. Little Rock en Sovjet-satelliet geven de beide politieke partijen een terugslag Toon Hermans in het Minerva Theater Wereldnieuws^ Joepieee! 2 Spoetnik afgeschoten met intercontinentaal raket Geleerden wisselen thans gegevens uit „Geschokte" Muggeridge pleit voor monarchie Cabaretier Kees Manders in Carré gehuldigd Neem morgen bij Uw slager Levenslang wegens beweer de samenzwering in Egypte Twee ex-ministers kregen 12 en 15 jaar celstraf Amerikaanse cellist wint de Casalsprijs Hongaren mogen woensdag geen zwart dragen Weer hevige gevechten op Zuid Celebes flOISO 9nü zijn'AKKERTJES VHI Vfr onmisbaar s 2 g 52 O c „De reünie" speelde „Gouden regen" *&oclt ió het zo J MAANDAG 21 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Washington) De gebeurtenissen te Little Roek en de opzienbarende demonstratie van de tech nische vooruitgang der Russen zyn twee zeer verschillende verschijnselen, z\] heb ben echter twee aspecten gemeen: beiden hebben een ongunstige invloed gehad op Amerika's internationale positie en beiden zijn van dusdanige betekenis, dat zij een beslissende factor kunnen zjjn bjj de Ame rikaanse verkiezingen van 1958 en 1960. Toen president Lincoln ongeveer hon derd jaar geleden in de Amerikaanse bur geroorlog het zuiden versloeg, heeft hij de zuidelijke staten „voorgoed" anti-Repu blikeins gemaakt. Sedert die tijd zijn de Democraten in het oude zuiden (thans zuidoosten) nooit meer door politieke tegenstanders van formaat belaagd. Wel iswaar hebben bij de presidentverkiezin gen van 1952 en 1956 een aantal van die staten voor de Republikein Eisenhower gestemd, maar voor Huis en Senaat bleven dezelfde kiezers toch in overgrote meer derheid Democraten kiezen. Niettemin leek het er in 1952 en 1956 even op, dat langzaam aan in het oude zuiden een twee-partijen systeem tot ontwikkeling zou kunnen komen. Thans lijkt die kans weer verkeken. De Republikein Eisenhower heeft fede rale troepen laten ingrijpen, toen de gou verneur van Arkansas tegen de uit spraak van het Oppergerechtshof in de gewapende garde van Arkansas gebruikte om negerkinderen te weren van een school, waar naast blanken thans ook kleurlingen toegelaten zouden worden. Eisenhowers actie hoezeer ook toegejuicht door alle liberaal denkenden ter wereld heeft de blanken in die zuidoostelijke staten zeer verbolgen gemaakt. Zij zijn voor het over grote deel tegen gelijkstelling der negers en zij geven de toon aan in die staten. In dat deel van Amerika voelen velen zich opnieuw bedreigd door de „Yankees", de oude wrok is weer boven gekomen en de Republikeinen hebben het daar weer voor onafzienbare tijd verbruid. Wisselende kansen Toch heeft Little Rock niet aan de Repu blikeinen, doch aan de Democraten een zware klap toegebracht. Van het zuiden konden de Republikeinen namelijk toch niet al te veel verwachten in de naaste toekomst en belangrijker is het voor beide partijen hoe de talrijke negerbevolking in de grote steden van het noorden zal rea geren op de gebeurtenissen in Litte Rock. Het is wel haast zeker dat onder de negers in het noorden die sedert Franklin Roosevelt in het algemeen democratisch hebben gestemd thans een sterke sym pathie is teruggekeerd voor de republi keinse partij. Dit geeft de Republikeinen ineens veel betere kansen om de stedelijke burchten van de Democraten te veroveren. De democratische kandidaten in het noor den zullen zich teneinde de negers aan hun kant te houden zeer liberaal tegen over hun kiezers moeten uiten, maar dit zal tot gevolg hebben, dat de tegenstel lingen in de democratische partij sterker tot uiting zullen komen en dat het heel moeilijk zal worden een vastomlijnd poli tiek programma op te stellen. In 1958 worden er verkiezingen voor het Congres gehouden. De campagne daarvoor heeft in de staten in hoofdzaak een lokaal karakter. Dat een Democraat in het noor delijke Michigan dan heel andere dingen bepleit dan zijn partijgenoot in het zuide lijke Georgia valt niet al te zeer op. In 1958 behoeven de Democraten nog niet zoveel onheil te duchten van Little Rock's nasleep. Maar in 1960, wanneer zij naar voren moeten komen met nationale kan didaten voor het ambt van president en vice-president, dan zullen zij vooral de last ondervinden van een splitsing in de eigen gelederen. Het zijn stellig geen mo tieven van partij-politiek, die Eisenhov/er gedreven hebben tot het gebruik van fede rale troepen m Little Rock, maar die actie heeft de kansen voor een nieuwe repu- keinse president in 1960 beslist verbeterd. Niet zodra ging de Russische „Spoet nik" rondcirkelen of de goede Republi keinse kansen voor 1960 leken „naar de maan". Die Russische prestatie heeft op het Amerikaanse volk een diepe indruk gemaakt, vooral omdat men beseft dat de Russen in de sterren schryven dat zij MOSKOU (Reuter). De Sovjet-geleer- den professor Juri Pobedonostsev en ir. K. Malioetin hebben in het Russische week blad „Nieuwe Tijden" onthuld dat de raket, waarmede de kunstmaan is afge schoten, overeen komt met de interconti nentale ballistische raket, waarmede in augustus een proef is genomen. Volgens het dagblad „Sovjet Rusland" blijkt dat Sovjet-geleerden bezig zijn met de vervaardiging van een parachute, met behulp waarvan ruimtevaarders naar de aarde kunnen terugkeren. NEW YORK (AFP). De Amerikaanse astronoom Leon Campbell, verbonden aan het Smithsonian Instituut, heeft verklaard dat Rusland en Amerika gedurende enige dagen waarnemingen over de baan van de Spoetnik uitwisselen. MOSKOU (UP). Wanneer de „Spoetnik" naar Mars was gezonden, dan zou zij reeds een vijfde van de reisafstand achter de rug hebben, aldus radio Moskou. De satelliet heeft meer dan tien miljoen kilometer af gelegd en is 235 maal om de aarde gevlo gen, sinds zijn afvuring, 16 dagen geleden. Mars is de planeet die het dichtst bij de aarde staat. Het raketdeel heeft nu een voorsprong van meer dan een half uur op de „Spoetnik". De satelliet zendt nog steeds signalen uit. (ANP) De kapitein van het Nederlandse s.s. Gaasterland heeft geseind, dat men op zijn schip, dat zich toen in de Golf van Bengalen bevond, de Russische kunstmaan zoterdagmiddag met het blote oog heeft kunnen waarnemen. superieur zyn op het gebied van raket projectielen. Aan de hoogste leiders in den lande moet het reeds geruime tijd bekend zijn geweest, dat de Russen Amerika aan het voorbij streven waren in de modernste wapenen. Niettemin hebben zij geen alarm geslagen. Zij hebben niet alle hens aan dek geroepen teneinde deze ongunstige ontwikkeling ongedaan te maken. Zij hebben het land blootgesteld aan het gevaar om gedurende een bepaalde periode niet de beste, doch slechts op één na de beste bewapening ter wereld te bezitten. Zulk een periode kan voor een wereldmacht fataal zijn. De eerste tekenen van verontwaardiging over wat men als laksheid in de regering beschouwt, openbaren zich reeds. Die ver ontwaardiging zal zeker toenemen Zij zal worden aangeblazen door de democrati sche politici die plotseling beseffen, dat zij het politieke getij mee kunnen krijgen. Washingtonse kater De Russische kunstmaan heeft de Ame rikanen een kater bezorgd. De couranten geven toe, dat het land een ernstige neder laag heeft geleden. Als oorzaken noemt men: onvoldoende financiële steun bij de proefnemingen, de rivaliteit tussen de onderdelen der gewapende macht en de voorrang, die de welvaart heeft verkregen boven de defensie, alsmede de permanente onderschatting van de capaciteit der Rus sen. Men hoort te Washington de volgen de tegenactie bepleiten: a. Een gecoördineerde inspanning van alle krachten zonder rivaliteit en finan cieel royaal gesteund; b. Meer samenwerking met deskun- kundigen van andere westerse mogend heden; c. Bekering tot het inzicht, dat defen sie belangrijker is dan 'n tijdelijke weelde. De Democraten zullen in het Congres heftige critiek op de regering oefenen, omdat de Republikeinen huns inziens de defensie-uitgaven ondergeschikt hebben gemaakt aan het evenwicht in de begro ting. Thans blijkt, dat Amerika achterop is geraakt bij de Russen, die kosten noch moeiten hebben gespaard. In de buitenlandse politiek betekent het Russische succes een slag voor Amerika's prestige. De .mogelijkheid bestaat, dat de Amerikanen zullen trachten door een eclatant succes de Russische prestatie enigszins te „verdonkeremanen". Sommigen achten het niet onmogelijk, dat president Eisenhower meer dan ooit de noodzaak zal inzien met de Russen tot „coëxistentie" te komen. Zij, die het accent op deze mogelijkheid leggen, denken eer der aan een nieuwe topconferentie, dan aan een raketwedloop tussen beide grote mogendheden, die tot een rampzalig einde kan leiden. Voor Amerikan zou het echter veel gemakkelijker zijn het initiatief tot zulk een topconferentie te nemen, wan neer de Amerikaanse wetenschap eerst de wereld heeft getoond tenminste tot ge lijke prestaties in staat te zijn als de Russische. NEW YORK (Reuter) De Britse jour nalist Malcolm Muggeridge, die zaterdag per vliegtuig uit Londen in New York is aangekomen, heeft aldaar verklaard dat de „buitengewone hysterie", die zijn artikel in de „Saturday Evening Post" over het Britse koningshuis in Engeland veroor zaakte, hem meer geschokt had dan de ontploffing van een waterstofbom. Hij verklaarde het bewuste artikel reeds negen maanden geleden, voor er sprake was van een bezoek van het Britse ko ninklijke paar aan de V.S. aan de „Satur day Evening Post" te hebben gezonden. Zaterdagavond is Muggeridge voor de Amerikaanse televisie verschenen. De vraag „heeft Engeland werkelijk behoefte aan een koningin?" (de titel van zijn ge wraakt artikel in de Saturday Evening Post) beantwoordde hij met nadruk be vestigend. „Ik zal de laatste zijn die af schaffing van de monarchie wenst", zo zei hij. De. uitzending werd over de gehele Verenigde Staten gerelayeerd. Alleen de Washingtonse studio had geweigerd, het programma uit te zenden. Met een nachtvoorstelling in theater Carré in Amsterdam is de cabaretier, Kees Manders die vijfentwintig jaar aan het to neel verbonden is, door velen van zijn col lega's in het afgelopen weekeinde gehul digd. ADVERTENTIE Hoe 't ook zij: Publikatie van de verenigde slagers in Haarlem en omstreken CAIRO Reuter) Brigade-generaal Ahmed Atef Nasser, die de leiding gehad zou hebben van een samenzwering tegen president Nasser van Egypte en de rege ring, is door het opperste militaire ge rechtshof te Cairo tot levenslange dwang arbeid veroordeeld. De voormalige waf- distische minister van Buitenlandse Zaken Salah El Din werd veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf en Abdoel Fatah Has san, een vroegere minister van Sociale Za ken tot twaalf jaar. In totaal waren der tien personen beschuldigd van pogingen tot omverwerping van de regering en samenzwering. Zij zouden de onder huis arrest geplaatste vroegere president Na- guib hebben willen bevrijden en in de plaats van Nasser hebben willen stellen en de nationalisatie van het Suezkanaal on gedaan hebben willen maken. Twee van de dertien beschuldigden, die allen schuld ontkend hebben, zijn vrijge sproken. Levenslang kregen nog twee ver dachten. De andere straffen waren tien, zeven en vijf jaar dwangarbeid en in twee gevallen zeven jaar gevangenisstraf. De uitspraak is door president Nasser goedgekeurd. De veroordeelden kunnen niet in beroep gaan. Nu de communisten (AFP) Voor het opperste militaire gerechtshof in Cairo is zaterdag het proces begonnen tegen achttien personen die be schuldigd zijn van lidmaatschap van een clandestiene communistische partij in Egypte. De beklaagden hebben verklaard dat zij onschuldig zijn. In de aanklacht wordt gezegd, dat de beklaagden een orga nisatie leidden die de overheersing van een bepaalde klasse en omverwerping van het sociale en economische stelsel met illegale middelen tot doel had. De 26-jarige Amerikaanse cellist Leslie Parnas heeft op een concours te Parijs de naar de beroemde Spaanse cellist Pablo Casals genoemde prijs van driehonderd vijftigduizend Franse franken gewonnen. De tweede prijs ging naar Angelike Maes uit West-Duitsland en de derde en vierde prijs kwamen in handen van Valentine Felguine en Lazko Alexis uit de Sovjet- Unie. De wedstrijd, waaraan vierendertig cellisten uit de hele wereld deelnamen, werd door Casals bijgewoond. BOEDAPEST (Reuter en UP) De Hon gaarse autoriteiten nemen uitgebreide maatregelen om te voorkomen dat de op stand van vorig jaar op enigerlei wijze herdacht wordt. Uit alle winkels in Boedapest zijn zwarte dassen, rouwbanden en zwarte stoffen ver dwenen. Mensen die normaal zwarte kle ren dragen of die in de rouw zijn hebben de waarschuwing gekregen, dat zij woens dag als het een jaar geleden is dat de opstand begon beter iets anders kunnen dragen om „misverstanden" te voorkomen. Concierges van huizenblokken hebben de vlaggen moet inleveren. Voorts moeten zij aan de politie alle bijeeenkomsten in hun blok, met inbegrip van verjaardagspar tijen en bruiloften melden. Er valt een duidelijke nervositeit bij de officiële instanties waar te nemen. Staats minister Marosan heeft zelfs verklaard, dat alle studenten, die op 23 oktober geen col lege lopen, voorgoed uitgesloten zullen worden. In Boedapest zijn, naar verluidt, geen kaarsen te krijgen, vermoedelijk omdat de overheid vreest dat men, naar Duits voor beeld, brandende kaarsen als herdenkings symbool voor de vensters zal plaatsen. DJAKARTA (ANP) Volgens de In donesische legervoorlichtingsdienst zijn tijdens een hevig gevecht tussen het leger en een bende van de „Darul Islam" in het onderdistrict Kendari (zuid-Celebes) vijf tig opstandelingen gedood. Het gevecht had plaats nabij Kasipoete. Aanvankelijk moest de daar gelegerde legerafdeling haar post prijsgeven als ge volg van de grote overmacht van de aan vallende bende, die uit verscheidene „ba taljons" bestond en werd geleid door Kahar Muzakkar, de hoofdleider van de „Darul Islam" op Celebes. Het militaire commando in Makassar zond onmiddellijk versterkingen naar Kendari, die erin slaagden, de aanvallers in wanorde terug te slaan. GIJSBERT JAPICXPRIJS VOOR D. A. TAMMINGA De Gijsbert Japicxprijs is dit jaar toe gekend aan de heer D. A. Tamminga te IJsbrechtum, leraar aan de landbouw- winterschool te Sneek, voor zijn bundel gedichten getiteld „Balladen". Deze onder scheiding wordt ieder jaar door de pro vincie Friesland verleend aan een Friese letterkundige. De Commissaris der Ko ningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, zal op 4 november tij dens een plechtige bijeenkomst in het stadhuis van Bolsward de prijs uitreiken. ADVRRTF.NTIF De depressie, die zondag bij IJsland was gelegen, verplaatst zich thans langzaam in de richting van Zuid-Noorwegen. Een regengebied van deze depressie bereikte in de afgelopen nacht ons land. Van zondag avond tot maandagmorgen werd in het noorden van Nederland vrij veel regen af getapt, in Den Helder 12, in Leeuwarden 10 en op Terschelling 8 mm. Aan de ach terkant van de depressie tussen IJsland en Noorwegen stroomt thans koude lucht in de richting van de Britse eilanden. Deze lucht, waarin buien voorkomen, dringt morgen ook ons land binnen. Dinsdag 22 oktober Zon op 7.18 uur, onder 17.34 uur. Maan op 6.16 uur, onder 17.03 uur. Maanstanden 23 okt. 05.43 uur nieuwe maan. 30 okt. 11.48 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 22 oktober Hoog water: 2.24 en 14.48 uur. Laag water: 10.29 en 22.49 uur. WEERRAPPORTEN Temperaturen Duiten- 00 00 land maxima van giste- ren. Binnenland heden O. 7 uur Neerslag laatste a-g a 24 uur SC a> w cS Stockholm onbewolkt ZZW 10 0 Oslo regen OZO ïi 3 Kopenhagen regen ZZW ïi 1 Aberdeen onbewolkt ZW 12 3 Londen regen W 14 0,2 Amsterdam regen ZZW 13 0,8 Luxemburg mist zw 10 0 Parijs zwaar bew. ZZW 14 0 Bordeaux mist windst. 17 0,1 Grenoble half bew. windst. 14 0 Nice half bew. z 20 0 Berlijn half bew. z 13 0,2 Frankfort mist w 14 0 München mist windst. 9 5 Zürich mist z 12 0,6 Genève onbewolkt windst. 14 0 Locarno regen windst. 14 10 Wenen zwaai bew nw 15 11 Innsbruck geheel bew OZO 11 11 Rome geheel bew windst. 23 16 Ajaccio half bew. ono 22 18 Den Helder geheel bew. w 13 12 Ypenburg lichte regen zw 10 0,2 Vlissingen geheel bew. zw 10 0,3 Eelde lichte regen zw 9 3 Twente geheel bew ZZW 8 1 De Bilt geheel bew ZZW 9 5 Eindhoven lichte regen zw 8 0,3 Vlv. Z.-Limb zwaar bew ZZW 8 0,1 25. De fel brandende fabriek oefende een onweerstaanbare aantrekkingskracht op de brandmeester uit. Zonder zich verder af te vragen, waarom Zwarte Dolf hem nu opeens de eer van het blussen gunde, reed hij het fabrieksterrein op, recht op het laaiende gebouw af. Panda echter, zat dubbend over het onverwachte gedrag van Zwarte Dolf na te denken, terwijl hem een vaag gevoel van naderend onheil bekroop. „Ik begrijp dit niet", dacht hij, „eerst haal de hij allerlei gemene streken uit, om eer der bij de brand te komen, en nu laat hij ons zomaar voorgaan. Dat vertrouw ik niet!" Panda zou het zaakje nog minder vertrouwd hebben, als hij de boosaardige grijns had gezien, waarmee Zwarte Dolf hen nakeek. „Dag luidjes", mompelde de booswicht, „dit is vast de laatste keer, dat ik jullie nog heel heb gezien!" Toen keerde hij zich om en spoedde zich naar zijn brandweerauto, die nog steeds bij de in gang van het terrein stond opgesteld. „Vooruit! Er vandoor, mannen!", riep hij, „we hoeven dat bord niet langer te verbergen!" En nu bleek, welke lelijke streek hij nu weer had uitgehaald. Want toen de auto wegreed, kwam een waar schuwingsbord vrij, dat door de wagen aan het gezicht onttrokken was geweest. En op dat bordje stond: VUURWERKFA BRIEK. LEVENSGEVAARLIJK! STRENG VERBODEN TE ROKEN! „Vlugger!", riep Zwarte Dolf. „Als de brand het krult be reikt, blijft hier in de omgeving niets meer overeind!" Zaterdagavond heeft „De Reünie" in „Nieuw Berkenrode" te Heemstede „Gou den regen" van J. B. Priestley onder regie van Henk Bakker opgevoerd. Het was de eerste voorstelling in het nieuwe seizoen. Bovendien werd een proef genomen met een nieuwe zaal. Voordien werd in de Haarlemse stadsschouwburg gespeeld. Of de nieuwe zaal een verbetering is moet echter in twijfel worden getrokken. De sfeer, die de schouwburg heeft, wordt hier toch wel enigszins gemist. Bovendien biedt het toneel heel wat minder mogelijkheden, dan dat in de schouwburg. Priestley heeft in „Gouden regen" de nette, oerdegelijke burgerman onder de loupe genomen en hem haarfijn ontleed. George Radfern is ogenschijnlijk een brave goedmoedige papierfabrikant, die een een tonig leven leidt in een aardig villaatje in een vriendelijk voorstadje van Londen. In z'n vrije tijd kweekt hij tomaten in een zelfgebouwde kas. En zo schijnt hij de pen sioengerechtigde leeftijd te zullen bereiken met z'n dagelijkse krant, het zondagse souper, z'n onafscheidelijke pijp, een lieve vrouw en een recalcitrante dochter. Weldra rijst echter de vraag: is deze man wel zo oerdegelijk? Priestley schept keer op keer situaties, waarbij de toeschouwer zich dat wel móét afvragen. Dan ontstaat de twijfel, waar Priestley doelbewust naar toewerkt. Henk Bakker heeft dit ook begrepen en vaak goed uitgebuit. Het begint met een schertsende opmerking bij het zondagse souper. De fabrikant vertelt tussen neus en lippen en een hap van zijn zelfgekweekte tomaten door, dat hij een doorgewinterde oplichter is. Aanvankelijk wil men dat niet geloven. En even verkeert men in de waan, dat hij dit zegt om zijn schoonzusje en haar man, die al jaren van zijn geld profiteren, het huis uit te werken. Maar tenslotte komt toch de twijfel, ook bij de echtgenote, die tot het laatst een rotsvast vertrouwen in haar man heeft gekoesterd. De zekerheden, die zij aan hem haar hele leven te danken had, betekenen een verzachting en daarmee suggereert Priestley een „happy ending". Maar het derde bedrijf eindigt in een anti climax, die wordt onderstreept door het goede spel van Frans Pennarts als de papierfabrikant. Ontgoocheld kijken zijn vrouw en dochter toe als hij op weg gaat naar de gevangenis. Kitty de Goederen- Bouwmeester gaf een rustige typering van de vrouw van de fabrikant. Het stuk kwam aanvankelijk wat traag op gang. In het eerste bedrijf werd er bovendien met te weinig fantasie gespeeld. Vooral de dialo gen hadden beslist wat beter kunnen wor den uitgewerkt. Dat het in het laatste be drijf een meer boeiende vertoning werd is echter vooral te danken aan Frans Pen narts, die er uiteindelijk in slaagde zijn medespelers tot meer actie aan te zetten. Toon Hermans heeft, kort voordat hij naar Wenen gaat om de Oostenrijkers zijn „Eénmansshow" te presenteren, nog even Heemstede aangedaan. Tot en met woens dag treedt hij namelijk met zijn muzikaal kwartet geleid door Govert van Oest en met de lieve medewerking van Phyllis Lane op in het Minerva Theater, waar hij - nu al weer ruim een half jaar geleden - zijn nieuwe programma voorbereidde. In de bijna tweehonderdvijftig voorstellingen, die hij nu in Gent en Amsterdam achter de rug heeft, is zijn programma nóg mooier, nóch gekker eigenlijk geworden. Het iets te hymnische „Koning Baby" bijvoorbeeld heeft hij ijlings uit zijn programma ge schrapt, hetgeen alleen het geheel maar ten goede kwam. Zijn pogingen om een contrastrijke ernst op te roepen waren opnieuw de minst ge slaagde onderdelen van deze revue, het geen zaterdagavond nog eens pijnlijk dui delijk werd toen een gedeelte van het publiek gillerig begon te lachen, juist toen Hermans het werkelijk meende. De anders zo ad rem reagerende kleinkunstenaar was even boos.... maar enkele minuten later waren hijzelf en de zaal alle:, alweer ver geten tijdens zijn wonderlijk bonte spel met woordjes en muziekjes. Voor de rest kunnen wij slechts herhalen wat wij in april reeds schreven. Toon Her mans blijft op zijn best wanneer hij zijn clowneske aanleg uitviert 'n de vele inter mezzo's. Zonder enige twijfel is ook nu weer zijn nieuwe goochelnummer het hoogtepunt van deze show. Nóg dwazer en nóg beter en men beseft eens te meer dat Buziau een opvolger heeft gevonden. Er heerste zaterdag op die kleine hape ring na - een volmaakte verstandhouding tussen Hermans en zijn hartelijke bewon deraars. Na zijn klanknabootsingen zonder enige zin van het Frans, het Engels en het Italiaans, die toch al een plezierige stem ming teweeg brachten, heeft Hermans het publiek tot een kostelijke community singing" verleid, die alles overtrof. Spotprent. In Oost-Duitsland is de oplage van het litteraire weekblad „Sonntag" in beslag genomen, omdat er een spot- prent op de veredeling van graanrassen in stond Het weekblad staat onder con trole van de regering. Eerste. O.E.E.S.-functionarissen hebben in Parijs verklaard, dat de eerste gemeen schappelijke Europese atoomreactor voor onderzoek waarschijnlijk te Hal- dem in Noorwegen gevestigd zal wor den. Veertien landen van de O.E.E.S. voeren op het ogenblik onderhande lingen met de Noorse regering tei voor bereiding van een overeenkomst. Onder meer. President Eisenhower heeft in het Witte Huis te Washington aan koningin Elizabeth onder meer een schilderij van prins Charles geschon ken, dat hij voor haar geschilderd heeft aan de hand van ongekleurde foto's uit tijdschriften. Koningin Eliza- beth schonk de president een noten ta feltje waarop de kaart van de invasie van juni 1944 staat afgebeeld. Kroning. Te Das Es Salaam in Tanganjika (Afrika) is de 21-jarige prins Karim zaterdag plechtig geïnstalleerd als de 49ste Iman en de vierd Aga Khan, op de plaats waar wijlen zijn grootvader tegen diamanten is gewogen, ter gele genheid van zijn zilveren jubileum, elf jaar geleden. De ouders van de prins, prinses Joan en Ali Khan, en zijn groot moeder, de begum, behoorden tot de 25.000 personen die zich verdrongen in het Upanga-stadion, op enkele kilo meters van het stadscentrum van Dar Es Salaam, om getuige te zijn van de aanbieding van de zegelring, gewaad, ketting, zwaard en tulband, de symbo len van de wereldlijke en geestelijke macht over de twintig miljoen Ismailis in de wereld. Protest. In New York woonachtige Ieren hebben zaterdag in New York een pro testmars gehouden tegen de plannen van 't stadsbestuur koningin Elizabeth van daag te verwelkomen. Een bord toonde een vrolijk kijkende koningin die wuift naar de Verenigde Staten. Met het on derschrift: Tot ziens, sufferds! en deze vraag aan de koningin: Hoeveel miljar den ditmaal, Liz? Instorting. Te Soeleimania in Noord-Irak zijn bijna vijftig huizen, waarvan de fundamenten door overstromingswater ondermijnd waren, ingestort. Hierbij zijn 32 personen om het leven gekomen en vele gewond. Plaatsvervanger. In Washington verluidt dat de Russische ambassadeur. Georgi N. Zaroebin, in januari naar Moskou zal worden teruggeroepen. Zaroebin, die vijf jaar in de Verenigde Staten is ge weest zou tot plaatsvervangend minis ter van Buitenlandse Zaken worden benoemd. Verbetering. Het officiële Tsjechoslowaak- se persbureau „Ceteka" meldt dat fn Slowakije achttien personen zijn gear resteerd die ervan worden beschuldigd voor de Verenigde Staten te hebben gespioneerd. De communistische partij in Tsjechoslowakije heeft op alle bur gers een beroep gedaan mede te werken aan de verbetering van 's lands eco nomie. Veroordeeld. In Bagdad zijn drie jonge- mensen veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf omdat zij deze zomer met valse paspoorten het land verlaten hadden om het jeugdfestival in Moskou bij te wonen. Twee anderen kregen elf maanden voorwaardelijk. Zeven ver dachten zijn bij gebrek aan bewijs vrij gesproken. Waaghals. Een poging van de Amerikaan Bill Wyatt om met een een-pei soons- vliegtuigje zonder tussenlanding van Galveston in Texas naar Rome te vlie gen is geëindigd met een noodlanding op zee in de Golf van Biscaje. Wyatt werd gered door een Spaanse vissers boot, die hem aan boord en zijn vlieg tuig op sleeptouw nam naar La Coruna. Op het laatste deel van de vlucht zette zich ijs af op de vleugels. Wyatt wilde met zijn vlucht van ruim negenduizend kilometer het wereldrecord breken van William Odom die in 1949 een solovlucht maakte van Honoloeloe naar New Jer sey, een afstand van bijna achtduizend kilometer. Aanzoek. Volgens het Britse blad „Sunday Pictorial" zou koning Olav V yan Noor wegen in de tijd toen hij nog kroonprins was, de hertogin van Kent een huwe lijksaanzoek hebben gedaan. De herto gin had het aanzoek afgewezen, omdat zij terwille van haar kinderen niet wil hertrouwen. Buckingham Palace heeft verklaard, niets te kunnen meedelen over „een zaak, die uitsluitend de her togin aangaat". MIJN waardering voor cowboy-verhalen, gedrukt of verfilmd, dat blijft om het even, is gelijk nul en zo zal het met vele lezers van deze rubriek ongetwijfeld net zo zijn. Tot voor kort meende ik zelfs aan dit ge brek aan waardering een minachting te mogen koppelen voor degenen die er an ders over dachten, want de man (en zeld zamer: de vrouw) die plezier schept in deze, van alle diepere onder- grond gespeende knok- en schietverhalen, moest wel ui terst simpel in elkaar zitten en de geestelijke ontwikkeling van een 12-jarige jongen niet te boven gaan. Zo dacht ik, en helaas, de neiging om nog steeds zo te denken, bestaat nog altijd. Het feit, dat een theoloog die aan de periferie van het leven uiterst moeilijk maatschappelijk werk verricht, dat de hele persoon ten volle eist, een hartstochtelijk lezer van cowboyverhalen blijkt te zijn, heeft me echter tot de over tuiging gebracht, dat een generaliserend oordeel ten opzichte van de liefhebbers van deze lectuur niet op zijn plaats is en dat de verpozing die in deze leesstof wordt gezocht en gevonden, ook nog andere oor zaken kan hebben dan een gebrek aan ontwikkeling. De cowboy-business is overigens bijzon der lucratief, vooral wanneer de film er zich m.ee bemoeit. Dat bewees William Boyd, een oude man, die dertig jaren ge leden zijn cowboy-pak aantrok om de hoofdrol te gaan spelen in allerlei derde rangs scenario's, zoals Hopalong Cassidy, een creatie die door de Amerikaanse jeugd wordt verheerlijkt, zodat Boyd in het open baar steeds omstuwd wordt door een scha re jeugdige „fans", wier ouders nog gebo- (Nadruk verboden) ren moesten worden toen Boyd als weinig- belovend acteur al (serieuzere rollen) voot de film speelde. Het is trouwens niet de jeugd alleen, die in Boyd haar held ziet, want ook volwassen Amerikanen ten wes ten van de Mississippi blijken niet boven dit kinderachtige peil te kunnen uitkomen, waardoor Boyd verzekerd is van 1 miljoen dollar per jaar inkomen. Dit bedrag vloeit v niet alleen uit de film voort, maar voor een niet onbelang rijk deel ook uit radio, televi sie, strips, reclame en alles wat er op dit gebied nog meer te exploiteren valt. Niet minder naar den vle ze is het Gene Autry ver gaan, de man die zich glim lachend en zingend op een paard liet ver filmen en de naam „Public cowboy no. I" verwierfDe „slaperige tenor", zoals hij door een criticus werd genoemd, heeft overigens blijk gegeven bijzonder wakker te zijn zodra de dollars ter sprake komen want behalve een eigen filmmaatschappij bezit hij een uitgeverij die ongeveer 1 mil joen „Gene Autry beeldromans" per jaar over het Amerikaanse publiek uitstort, verder is hij eigenaar van 3 radiostations, 4 bioscopen, 2 dagbladen, een vliegschool, 4 grote ranches in Texas en een groot bui ten, waarvan de waarde alleen al op 2 mil joen dollar wordt geschat, noch over de spijkerbroeken, de haarolie en de hoeden die zijn naam mogen dragen, noch over 40 andere produkten waarvoor hij reclame maakt, zullen we verder een woord reppen- De cowboy-minded Amerikaan zelf is dit opzicht belangrijker. Daarover morgen. H Pétiïlon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2