Planologische eenheid van West- Berlijn komt in het gedrang Boedapest een jaar later België zonder ernstige problemen D.BVLC. Stadsdelen beginnen op de scheiding der sectorengrens uiteen te groeien NORIT Pemuda meldt mobilisatie van Nederlanders in Indonesië Telefoneren gaat via een lange omweg BERLIJN: één stad TWEE WERELDEN 2 ?S! NAALDKUNST piNSDAG 22 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Praagse politie slaags met „straatschenders" Ruim honderd jongelui gearresteerd Burgerlijke Stand van Haarlem Sir Hugh Foot benoemd tot gouverneur van Cyprus Avond- en pauzeconcerten in het Concertgebouw Vrachtwagen slipte en stremde het verkeer DE BELGISCHE „MILJOENEN-NOTA" Maandag zal een pop worden verbrand voor de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging Amsterdamse vechters bazen rosten dansleraar af Examens Nieuwe route door Amster dam voor doorgaand verkeer naar het noorden Volgend jaar weer beelden in Sonsbeek In 1870 telde Berlijn een paar honderdduizend inwoners; in 1939 waren het er 4.300.000. Uit alle delen van Duitsland zijn ze naar de rijkshoofdstad gekomen en daarom is hier de houding tegenover de vluchtelingen ook anders dan in verschil lende streken van West-Duitsland. Daar heeft men soms de neiging de vluchtelingen te zien als ongewenste vreemdelingen; in Berlijn is daarvan geen sprake. Uitdruk kingen als: „De echte Berlijner komt uit Breslau" en „Berlijn is de derde Beierse stad" maken wel duidelijk, dat alle Duitse Lander hun aandeel hebben geleverd en dat er van een historisch gegroeid Berlyns chauvinisme geen sprake kan zijn. Na 1870 heeft de stad zich aanzienlijk uitgebreid. Schöneberg was in 1870 nog een dorpscentrum, nu ligt het ver binnen de stadsgrens, vlak naast het oude centrum. Daar stegen bij de eerste uitbreidingen van Berlijn de grondprijzen tot een ongekende hoogte en nog vindt men er de huizen van de boerenmiljonairs, die grote bedragen ontvingen voor hun gronden en toen villa's lieten bouwen overeenkomstig hun nieuwe situatie. Het gevolg van de snelle uitbreiding is dat de bewoners van de verschillende Ber- lijnse Bezirke zich nog helemaal niet „Groszberliner" voelen. De Gatower „gaat 'naar de stad" en bedoelt dan Spandau (zo wel Gatow als Spandau zijn delen van Berlijn) en de Spandauer „fahrt nach Ber lin" als hij in het centrum gaat winkelen. Er is dus nog een sterk patriottisme en het lukt dan ook veel beter de mensen te be trekken bii het wel en wee van hun eigen bezirk, dan van Groot-Berlijn. Omdat de uitbreiding zo laat kwam, de bodem hier vrijwel vlak was en men ruimte wilde hebben voor parades en an dere grootse gebeurtenissen in de nieuwe hoofdstad, kreeg Berlijn vele brede, rechte straten, die van de buiten-Bezirke naar het centrum voeren en waarvan het autover keer kan profiteren, evengoed als het lo kale bus- en tramvervoer, dat met Unter- grund en S-bahn het personenvervoer van de miljoenenstad verzorgt. Het oude stadscentrum ligt nu in de oos telijke sector van Berlijn, vlak bij de sec torengrens en nu de stad in twee delen is gesplitst, verliest dit oude centrum zijn PRAAG (Reuter-AFP) De Tsjechoslo- waakse minister van Binnenlandse Zaken, Barak, heeft maandag medegedeeld, dat er zich onlangs „tegen de staat gerichte wan ordelijkheden" te Praag hebben voorge daan. De incidenten werden gedurende het weekeinde veroorzaakt door straatschen ders, die de openbare orde verstoorden en leven en eigendom van de burgers in ge vaar brachten." Honderdvijf personen, goeddeels jongelui, zijn gearresteerd. Vele van hen pleegden bij hun aanhouding ver zet De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag 28 jongelui aangehouden, die zonder toestemming van de overheid in een groot restaurant in het centrum van Praag een rock 'n roll-feest hadden ge organiseerd. Gemeld wordt dat deze actie deel uitmaakt van een algemeen offensief tegen „straatschenders". Ook het vorige weekeinde is een troep jongelui slaags ge weest met een patrouille van de militaire politie. De „oproerkraaiers" hebben getracht voorbijgangers in de wanordelijkheden te betrekken, maar hierin hebben zij zich vergist, aldus minister Barak. De politie en de justitie hebben een beslissende slag tegen deze straatschenders voorbereid, al dus zei de minister op een persconferentie. betekenis, wat ook hieruit blijkt, dat daar de toestand nog vrijwel dezelfde is als in 1945. De straten zijn vrij van puin, maar dit ligt op de open plekken van de win kels en woonhuizen die er vroeger ston den. Verkeer is er vrijwel niet en het ge heel is grauw en doods. In het westen ontstaat een nieuw centrum in het gebied rond de Kur- fürstendamm en in de Oostsector is de Stalinallee het middelpunt. Gaat men aan beide zijden van de sectorengrens toch opbouwen, dan kan een chaoti sche toestand ontstaan als ieder zijn eigen plannen gaat uitvoeren. Contact op regeringsniveau tussen Oost en West is er niet. In de oostsector doet men alles om de scheiding zo scherp mo gelijk te maken. Wie in West-Berlijn een telefoonnummer in de oostsector wil bel len moet dat doen via het Fernamt in Hannover! Op verkeersgebied bestaat die scheiding ook. Bus, elektrische trams en Untergrund in West-Berlijn staan onder het westelijk stadsbestuur, in de Oostsector onder de be stuurders van Oost-Berlyn. Alleen de S- Bahn vormt een uitzondering. Het S-bahn- net verbindt de verschillende delen van Berlyn met elektrische bovengrondse spoorlijnen. Omdat deze S-bahn tot de spoorwegen behoort en alle spoorlijnen in Oost-Duitsland onder de regering in Pan- kow staan heeft deze dus ook zeggenschap over het gehele S-Bahn-net van Berlijn. Dit geeft een indruk van de wonderlijke gevolgen, die de splitsing van de stad op het leven heeft. Herinneringen Een tocht door Groot-Berlijn roept herinneringen op aan de geschiedenis van Duitsland van de laatste decennia. We rijden ovér Wannsee over de be kende Avusautobaan naar Charlotten- burg. Daar staat het Olympisch Sta- De Kurfiirstendamm wordt het nieuwe centrum van West-Berlijn. De her bouwde zaken, de vele lichtreclames en het drukke verkeer geven deze straat een aparte sfeer, die ontbreekt op de Stalin-alee (inzet), een van de belangrijkste straten van Oost-Berlijn. Ook hier zijn nieuwe winkels ge bouwd, maar 's avonds is het er niet zo druk en gezellig als in de lichtzee van de Kurfiirstendamm. ADVERTENTIE Gemakkelijk in te nemen NORIT GRANULES Wist U dat U Norit ook als granules (korrels) kunt krijgen De konels zijn zo klein, dat ze héél gemakkelijk in te nemen zijn. Speciaal door kleine kinderen. Bovendien zijn ze een uit komst voor suikerzieken, omdat ze geen suiker bevatten. De granules werden goedgekeurd door de Ned. Ver. van Suikerzieken. (óók in granule-vorm) tegen maag- en darmstoornissen Haarlem, 21 oktober 1957 ONDERTROUWD, 21 oktober: H. E. Mochel en W. J. Flipse; P. F. Hartman en Th. C. Miezenbeek. BEVALLEN van een zoo n, 18 oktober: J. E. Heek—Zeppenfeld. 20 oktober: J. van de Voort—Pompe; M. E. Straathof—De Haas; M. RoosenVan der Horst; M. Claus -John; N. Spruit—De Boer. 21 oktober: 0. Th. AriesVan Ee. BEVALLEN van een dochter, 19 ok tober: W. Versluis—Rohde; A. Visbeen— Berogee; W. M. Heex-emansSanders; W. Kruijer—Vredenberg: C. F. van den Eshof —Loos. 20 oktober: M. E. Sieswerda Baaij; A. A. B. Olde Reuver of Briel— Plantjé; J. A. HouwerPiers; J. J. de Bruijn—Weber. OVERLEDEN, 18 oktober: P. H. Brakel, 33 j., Gasthuisvest. 19 oktober: D. van Merkenstein—De Bruin, 67 j., Hooimarkt; P. Dijt—Smit, 73 j., Leidsestraat; G. van Zij verden—Maarse, 92 j., Gasthuisvest. 20 oktober: J. van de Rotten, 74 j., Maer- ten van Heemskerkstraat; A. Overbeek Bliek, 44 j., Hazepaterslaan. dion dat Hitier voor zestien miljoen mark liet bouwen met het oog op de Olympische Spelen van 1936. Het biedt plaats aan honderdduizend mensen; hier ontving de „Führer" zijn buiten landse gasten die ter gelegenheid van de Spelen naar Berlijn kwamen. Hoe kort Hitiers duizendjarig rijk heeft geduurd realiseren we ons als we in Span dau langs de vroegere kazerne komen, die nu dient als gevangenis voor Hess, Speer en Baldur von Schirach. Door Siemen- stadt, een industriewijk met 45000 arbei ders rijden we naar Plötzensee. Hier staat de gevangenis waar de mensen, die bij de aanslag op Hitler in 1944 waren betrokken zijn gemarteld en daarna op gruwelijke wijze ter dood zijn gebracht. Winkelen over de grens Na Plötzensee komt Wedding, „das rote Berlin". Bij de verkiezingen in 1932 werd 32 percent der stemmen op de communis ten uitgebracht; in 1954 was het nog twee percent, minder dan het aantal ingeschre ven leden van de communistische party in Wedding. Deze arbeiders komen dagelijks met de „paradijstoestand" in de Duitse De mocratische Republiek in aanraking. Hier doen velen uit de Oostsector in kopen. Weliswaar moeten zij voor een Westmark 4 Oostmarken geven en moeten ze dus lange tijd sparen voordat zij zich deze weelde kunnen veroorloven, maar zij kunnen dit nog altijd beter doen dan schrikbarend dure en slechte consumptie artikelen kopen in Oost-Berlijn. Vele win keliers bestaan hier vrijwel van deze han del en als de autoriteiten in Oost-Berlijn de grens een poosje sluiten, kunnen deze winkeliers hun wissels en hun belasting voorlopig niet betalen. Onmogelijke toestand De Bernauerstrasze biedt een merkwaar dige illustratie van de scheiding. De hui zen rechts, de straat en de beide trottoirs liggen ii. West-Berlijn, de huizen links in de Oostsector. De mensen die aan de lin kerkant wonen zijn in Oost-Berlijn als ze in huis zijn, maar zodra ze buiten de deur staan zijn ze in West. Een wonderlijke toestand, maar het is wel ideaal bij een politierazzia in de Oostsector rustig op straat voor je eigen deur de afloop te kunnen afwachten en weer naar binnen te stappen als het gevaar geweken is. (AFP) Willy Brandt, de nieuwe bur gemeester van West-Berlijn, heeft ver klaard, dat hij bereid is te onderhandelen met de vertegenwoordigers van de be voegde autoriteiten van Oost-Berlijn over bepaalde technische kwesties die het ge volg zijn van de deling van de stad. Hij legde deze verklaring af voor een congres van leden van de vakbond van de PTT. Ernst Lemmer, de bondsminister van PTT die het congres bijwoonde, steunde het voorstel van Brandt, dat beoogt een ein de te maken aan de „onmogelijke toestan den die in de vier sectoren van de stad heersen". LONDEN (Reuter/UP) De benoeming van Sir Hugh Foot tot gouverneur van Cyprus is maandagavond officieel in Lon den bekendgemaakt. Sir Hugh volgt als zodanig veldmaarschalk Sir John Harding op, die in 1955 gouverneur van Cyprus werd en zich tevens belast zag met het opperbevel over de aldaar gelegerde troe pen. Bij het aanvaarden van de benoeming ging hij ervan uit, dat hij niet langer dan twee jaar in functie zou blijven. Gemeld wordt, dat hij thans om persoon lijke redenen ontslag heeft gevraagd. Op Harding zijn gedurende zijn verblijf op Cyprus verscheidene malen moordaan slagen gepleegd. Nu de strijd op Cyprus tussen de Britse troepen en opstandelingen geluwd is en de Britse regering maatregelen heeft ge nomen om in Kenia een tegenwicht te vin den tegen de vermindering van het stra tegische belang van Cyprus, deden reeds enige tijd berichten de ronde, dat Harding door een ..üolitieke gouverneur" zou wor den vervangen. De vijftigjarige Sir Hugh Foot is in 1944 waarnemend gouverneur van Cyprus ge weest en werd daarna kapitein-generaal en gouverneur van Jamaica. Dr. Fazil Kutchuk, leider van de Turks- Cypriotische minderheid op het eiland, verwelkomde de nieuwe aanstelling onder het beding dat zij „geen koerswijziging ten opzichte van de politiek van Harding be tekent". In Londen wordt echter uitdrukkelijk verklaard, dat de mutatie geen wijziging in de te voeren politiek aankondigt. De belangstelling, welke in het vorige winterseizoen voor de in het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem gegeven orgel concerten bestond, deed het gemeentebe stuur besluiten in de maanden oktober tot en met maart wederom een serie van twaalf concerten te doen geven en wel in elke maand één avondconcert op dinsdag avonden en één zogenaamd pauze-concert op donderdagmiddagen, dus op dezelfde dagen als waarop de bespelingen op het orgel in de Grote Kerk in de zomermaan den worden gegeven. Het eerste pauze concert zal worden gegeven op donderdag 24 oktober van halfeen tot kwart over een. Albert de Klerk zal het volgend pro gramma ten gehore brengen: 1. Fantasia D Dur, Allegro-Dolce-Allegro, G. Ph. Tele- mann. 2. Concerto d moll, a. Andante quasi Allegretto, b. Adagio (improvisatie), c. Al legro, Georg Fr. Handel. 3. Gavotte, Padre Martini. 4. Allegro vivace, Louis Vierne. 5. Vlaamse Rhapsodie, Flor Peeters. Maandagmiddag omstreeks twaalf uur is een vrachtwagen met oplegger op de Mar grietenlaan in Vogelenzang door de glad heid van het wegdek geslipt en in de zach te berm gereden. De aanhangwagen slin gerde er achteraan en kwam dwars over de weg te staan. Het verkeer werd hier door aanzienlijk gestremd. Vooral de bus sen van de N.Z.H. naar Haarlem en Den Haag ondervonden grote hinder van het obstakel. De vrachtauto werd later met behulp van een kraanwagen weer op de weg gesleept. Persoonlijke ongevallen de den zich niet voor. (Van onze correspondent in Djakarta) Kennelijk in het kader van de propa- ganda-actie voor de Nieuw Guinea-week ■onthult het blad „Pemuda", dat de Neder landse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta een brief zou hebben gericht aan alle Nederlanders en Nederlandse staats burgers van vreemde afkomst, in Indone sië zich te melden op het kantoor van de Nederlandse vertegenwoordiging in Dja karta voor 't in orde brengen van hun pas poorten. Volgens het blad zouden alle oud leden der Nederlandse strijdkrachten en ook niet-militairer. van 18 tot 45 jaar wor den gemobiliseerd. Die oproep zou gelden voor oud-leden van het KNIL, de koninklijke marine, de militie en het reservekorps en voor alle inheemse ingezetenen, die vroeger als vrij willigers zijn geregisteerd. „Pemuda" zegt verder vernomen te hebben, dat de „op roep" is gebaseerd op een instructie van de Nederlandse minister van Defensie, die gevolgd werd door een brief van de Ne derlandse vertegenwoordiging, gedateerd op 21 oktober twaalf uur. Alle personen, die een oproep hebben gekregen, moeten zich - zo beweert het blad - voor 1 novem ber laten registreren. „Pemuda", een door aanhangers van president Sukarno geredigeerd blad, be weert verder dat de brief een mobilisatie- oproep is om voorbereid te zijn op alle mogelijkheden, die zich in het binnenland Haarlemse politierechter Respectievelijk drie weken en twee weken gevangenisstraf eiste de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, maandag tegen een 26-jarige en een 21-jarige Amsterdammer, die zich wegens mishandeling voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, hadden te verantwoorden. Alleen de jongste was voor de groene tafel verschenen. Op zondag 1 september gingen de twee jongemannen in Haarlem naar een voet balwedstrijd. Daarna bleven zij in de stad, bezochten enkele café's en ontmoetten een meisje, dat ging dansen in een dansschool aan de Nieuwe Gracht. De jongemannen wilden met haar mee, maar toen zij "2 dansschool binnen wilden gaan, werden zij niet toegelaten. Daarop ontstond een handgemeen tussen de jongelieden en de dansleraar. Het resultaat van de strijd was, dat de dansleraar de tanden door de lip waren geslagen en dat hij een blauw oog had. „Dergelijke vechtersbazen moeten maar in Amsterdam blijven als zij willen vech- ten«, zei de politierechter. Bij verstek ver oordeelde hij de 26-jarige Amsterdammer tot twee weken gevangenisstraf. De 21- jarige Amsterdammer, die alleen maar zijn vriend had geholpen, kreeg een boete van veertig gulden of twaalf dagen en tien dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar opgelegd. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doctoraal examen geneeskunde: W. A. de Ruiter, Haarlem; A. M. J. Doom, Bussum: J. H. Bongers, Haarlem; A. N. Pappie, Hilversum; G. J. Schiethart, Vree land; mevr. M. W. M. Eling Vos-Van Gortel, Groningen; P. J. C. Roseboom, Haarlem; .T. D. de Vries, Beekbergen; mevr. G. T. v. Mook- Scheulderman, S. Timmers, N. B. Vissel, B. J. Willems, Kwee Liong Hian, J. P. Lucas, D. Vou te, J. Romeijn, R. H. Koekoek, N. J. A. Overweg, Sie Kian Ling, J. Wildeboer, mej. J. F. C. Ros berger, J. G. Witteveen, M. Farber, J. Boom gaard, K. Stoorvogel, mej. M. P. J. Hagenaars, J. S. Soifer, E. J. Jongman, allen Amsterdam. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Geslaagd voor het doctoraalexamen geneeskunde de heer E. Kikkert te Heemstede. kunnen voordoen en een bedreiging kunnen vormen voor het Nederlandse kapitaal. Een verklaring van de jongerenorganisa tie voor samenwerking met militairen om te strijden voor de terugkeer van Nieuw Guinea heeft onrust verwekt bij de Neder landse regering, zo zegt het blad, dat de brief verder een uitdaging aan de Indone sische jongeren noemt. Wij vernemen, dat het bericht in „Pe muda" een verdraaiing is van een circu laire van de Nederlandse Kamer van Koop handel aan haar leden volgens welke de Nederlandse personeelsleden verplicht zijn zich bij de consulaire vertegenwoordiging te laten registreren. In het kader van de Nieuw Guinea-cam- pagne zal de organisatie voor samenwer king tussen jongeren en militairen op 28 oktober op Lapangan Hanteng een bijeen komst beleggen. Na afloop zal men voor de ambtswoning 'van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiger in Medan Mer- deka Baral een pop, een Nederlander voor stellende, verbranden. Onze nieuwe diplo matieke vertegenwoordiger, de heer Has- selman. die de heer Hagenaar opvolgt, zal dan juist twee dagen in functie zijn. De Belgische regering publiceerde gis teren haar algemene begroting, de depar- tementele begrotingen en de algemene toelichting of „miljoenen-nota". De totale staatsuitgaven zullen over 1958 105,9 mil jard francs (8,1 miljard gulden) bedragen. De fiscale ontvangsten worden op 99,1 miljard francs geraamd. De begroting zal aldus ten belope van 520 miljoen gulden door leningen moeten worden gedekt. De regering zal echter ongeveer eenzelfde bedrag op de rijksschuld aflossen. De be groting is gebaseerd op de verwachting dat de hoogconjunctuur zich over 1958 even gunstig zal ontwikkelen als in 1957. Wat de fiscale inkomsten betreft, x-ekent de re gering op vrij belangrijke inkomsten van de douane-rechten, accijnzen en omzetbe lasting in verband met het bezoek van tal- x-ijke buitenlanders aan de wereldtentoon stelling. Het nationaal inkomen is verder toe genomen. In 1956 steeg het tot 395 V2 mil jard (30 miljard gulden). Sedert 1953 be tekent zulks een toeneming met 64 miljard francs, welke toeneming voor de helft naar de loontrekkenden ging. Daax-entegen is de stijging van de levensduurte steeds vol gens de opvattingen van de Belgische re gering gex'inger geweest in België dan in de andere Europese landen. De klein- handelspxdjzen in 1953 als 100 nemend, constateert men dat de prijzen in België stegen van 102 in 1955 tot 106 in 1957, ter wijl in Nederland de levensduurte veel stex-ker toenam, namelijk van 106 tot 115. In België stegen de kleinhandelsprijzen in de jongste drie jaren met 4 pet., de lonen echter met I8V2 pet., waardoor de arbei ders de koopkracht van hun lonen hebben zien toenemen. ADVERTENTIE ALLE KLEUREN Alle 321 kl. koord- èn splijtzij GROTE HOUTSTRAAT naast LUXOR Ogenschijnlijk heerst er rust in Boeda pest, waar morgen niet herdacht mag worden dat de opstand een jaar geleden uitbrak. Overal patrouilleren zwaar gewapende politie-agenten, ook op het plein, waar de mensen rustig genieten verboden. van de herfstzon (boven). De kale sok kel van het standbeeld van Jozef Stalin staat in het centrum van de stad als een getuige, die welsprekender is dan alle rouwkleding zou zijn, waarvan de rege.ring-K.adar het dragen heeft Om de schatkistmoeilijkheden, die leid den tot een overschrijding van het krediet bij de Nationale Bank, in de toekomst te vermijden, is door de regering beslist dat de uitgaven op de buitengewone dienst tot 500 miljoen francs per maand (38 mil joen gulden) zullen worden beperkt. Voor iedere uitgave, groter dan 5 miljoen francs, zullen de departementen de goedkeuring moeten krijgen van een pas opgericht mi- nisterieel comité voor de schatkist. Op een te Brussel gehouden vex'gadering heeft premier Van Acker verklaard dat de regering om haar schatkistmoeilijkheden te boven te komen, geen nieuwe belastin gen zal heffen. Alleen zullen enkele, in 1956 verminderde omzetbelastingen op nieuw op hun vroegere peil worden ge bracht. De Amsterdamse binnenstad en de beide pontverbindingen over het IJ achter het centraal station zullen aanzienlijk wor den ontlast, nu de ANWB deze week be gonnen is een gx-oot gedeelte van het door gaande verkeer naar het noorden over de derde pontverbinding tussen de Houtman kade en de Distelweg te leiden. In overleg met de gemeentelijke autoriteiten zal de ANWB thet verkeer uit de richting Den Haag en Amstelveen naar de overkant van het IJ, dat door de tegenwoordige be wegwijzering door het centrum naar het Tolhuis- en Valkenwegveer wordt gediri geerd, langs de westzijde van de stad naar de derde pontvei'binding verwijzen, evenals het verkeer uit de richting Haar lem, bestemd voor de noordzijde van het IJ. Voor de aanduiding van deze gewijzigde route voor het doorgaande verkeer zal de ANWB 17 nieuwe wegwijzers plaatsen en 50 bestaande geheel of gedeeltelijk ver vangen. Tot nu toe werden de te volgen routes naar de noordzijde van het IJ op de weg wijzers aangeduid door de verwijzing „IJ veren", welke aanduiding mogelijk was doordat het Tolhuisveer en het Valken wegveer vrij dicht bij elkaar zijn, zodat pas da&r een splitsing van de via deze veren voerende doorgaande x-outes noodza kelijk was. Door de excentrische ligging van de derde pontverbinding aan de westzijde van de stad en de binnen afzienbare tijd te verwachten openstelling van de brug bij Schellingwoude, waarover het verkeer uit Utrecht en het Gooi naar de noord zijde van het IJ zal worden gedirigeerd, wordt deze verwijzing onvoldoende. De ANWB zal daarom voortaan verwij zen naar „Amsterdam-Noord". Uit de rich ting Haarlem, Den Haag en Amstelveen komt het verkeer dan bij de derde pont verbinding. Het verkeer uit de richtingen Utrecht en het Gooi zal over de nieuwe brug bij Schellingwoude worden geleid zodra deze nieuwe oeververbinding in ge bruik zal zijn genomen. De raad van Arnhem is er maandagmid dag mee akkoord gegaan een garantie te verlenen in een eventueel exploitatietekort van de volgend jaar zomer te houden in ternationale tentoonstelling van beeld houwwerken in park Sonsbeek. Bedenkin gen werden er tegen het voorstel niet ge uit, integendeel, men acht het van zeer grote betekenis dat de manifestatie weer wordt gehouden. Het provinciale bestuur van Gelderland, aan wie het stichtingsbestuur van „Sons beek 1949" ook het verzoek had gericht om een garantie van maximaal 25.000 te ver lenen, acht inwilliging van dit verzoek niet verantwoord, nu de tijdsomstandigheden tot beperking der overheidsuitgaven nood zaken. Drie jaren geleden verleende de provincie wel een garantie van maximaal 25.000, welk bedrag toen is aangesproken voor ruim elfduizend gulden. De uitgaven voor de tentoonstelling in 1958 zijn begx'oot op in totaal 156.000, waarbij is gerekend op de entrees van honderdduizend bezoe kers tot een bedrag van 125.000. Aan het rijk is eenzelfde verzoek gericht als aan de provincie Gelderland en de gemeente Arnhem. Een beslissing hierover is nog niet gevallen, maar volgens de wethouder van financiën van Arnhem is het vrijwel zeker, dat het rijk zich ook weer garant stelt Mochten Provinciale Staten van Gelder land de Gedeputeerde Staten in hun af wijzende beschikking volgen, dan is het de bedoeling, dat het gemeentebestuur van Arnhem nog met een aanvullend voorstel ter tafel komt.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13