CHIEF WHIP Syrië weet niet goed raad met Saoeds bemiddelingsaanbod Juist nu! I Vijftig jaar geleden Van dag tot dag Anti-Nederlandse campagne in Indonesië wordt opgevoerd Pleidooi in Straatsburg voor algemene Europese politiek de ^Praatótoel DINSDAG 22 OKTOBER 1957 3 Nieuwe koers? Algemene roep om vergeldingsmaatregelen als de UNO geen oplossing voor Nieuzv-Guinea geeft Meer dan 100 doden bij Turkse treinramp Nieuwe Fiat Twee Jordaanse ministers afgetreden Expeditie naar Indische Oceaan En of... Chief Whip op ieders lip... Op ds Al 35 jaar de beste Virginia! Britten wijzen op het belang van SUNFED, ook met het oog op samenwerking met de Sovjet-Unie Sherpagids Tenzing wil de Matterhorn beklimmen Bomaanslagen in Saigon tegen Amerikanen Protestantisme krijgt paviljoen op Brusselse tentoonstelling 60 tabletten f. 0.98 Uit Haarlems Dagblad van 22 oktober 1907 jjet vandaag verschenen wetsontwerp ter verlening van grotere vrijheid bij de inrichting van het onderwijs" kan een aan wijzing zijn dat de regering, na jaren van schipperen en laveren, eindelijk ernst gaat niaken met de aanpak der onderwijsver nieuwing. Het is nog maar een voorlopige gn zeer voorzichtige benadering der moei lijkheden vol vrijblijvendheden en achter deurtjes, maar als eerste stap in de goede richting is het in elk geval een verheugend symptoom. Een der belangrijkste aspecten van het ontwerp is de aanval op het heilige huisje der toelatingsexamens v.h.m.o. Kinder- pv-ychologen, schoolhoofden en directeuren van middelbare scholen betogen al sinds jaar en dag, dat kinderen van twaalf, der den jaar „inexaminabel" zijn en dat de toelatingsexamens daarom, hoe eer hoe liever, verdwijnen moeten. Tot dusver vormde de wet daartoe een beletsel, maar als minister Cals' voorstellen aangenomen worden, zal elke h.b.s. en ieder gymnasium kunnen bepalen ,of zij haar nieuwe leer lingen al dan niet aan een examen zal onderwerpen. Wel zullen er in het laatste geval, zoals de minister het uitdrukt, an dere selectienormen toegepast moeten wor den om het kaf van het koren te scheiden. Waaruit die andere normen zouden moeten bestaan, laat de bewindsman in het mid den, maar het ligt voor de hand, dat zijn gedachten uitgaan naar de zogenaamde proef- en brugklassen. In proefklassen zouden de kandidaatjes enkele weken door hoofdleraren van de v.h.m.o.-scholen in kwestie getest kunnen worden; in brug klassen geschiedt die selectie gedurende het gehele eerste schooljaar op basis van een beperkt leerplan met ontheffing voor enkele verplichte vakken. Beide systemen hebben evidente voordelen boven het toe latingsexamen, maar beide hebben zij ook het nadeel, dat er extra-klaslokalen voor nodig zijn en dat is niet bepaald een artikel, waarvan onze middelbare scholen een overvloed bezitten. Onder de huidige omstandigheden zouden dus slechts enkele scholen proefklassen kunnen inrichten, maar daarin schuilt weer het gevaar, dat juist die scholen dan een onverwerkbare toevloed van nieuwe aanmeldingen zouden krijgen, hetgeen toch weer tot een of andere „ouderwetse" vorm van voorselectie zou moeten leiden. Pas als elke v.h.m.o.- school ruimte in overvloed bezitten zal, kan er voor de schoolbesturen en ouders sprake zijn van een werkelijk vrije keuze tussen het oude en het nieuwe toelatings- systeem. Zo zijn vrijwel alle moeilijkheden in het onderwijs steeds weer terug te brengen tot het tekort aan schoolruimte. En om die reden zullen ook de mogelijkheden tot experimenteren met nieuwe onderwijs methoden, die minister Cals' wetsontwerp opent, in de praktijk voorshands goeddeels een wassen neus blijven. Ook over het „verlichte" eindexamen, dat de minister voorstelt, is het eerste woord nog maar pas gesproken. Al tijdens de voorbereiding van het wetsontwerp heeft een vereniging voor de bevordering van de studie van een bepaalde taal het vermaan laten horen, dat het aantal les uren en de exameneisen voor „haar" taal niet beknot kan worden, omdat anders het culturele peil van de middelbare school jeugd ernstig in gevaar gebracht wordt. Uiteraard zullen de verenigingen tot be vorderingen van de studie van de andere moderne en klassieke talen en van de wis kunde er precies zo over denken deels uit werkelijke bezorgdheid over de vor ming van de jeugd, maar deels stellig ook om overwegingen van eigenbelang en pres tige. Er zal dan ook nog wel een stevig robbertje gevochten moeten worden in de parlementaire arena over dat ene facul tatieve eindexamenvak. En dan te be denken, dat het rapport van de „Over ladingscommissie" juist dezer dagen ge concludeerd heeft, dat eigenlijk alle eind examens v.h.m.o. vervangen zouden moe ten worden door een „schooldiploma" zon der examinering. DJAKARTA (ANP) In toenemende mate dringen Indonesische politici en jeugdleiders er op aan vergeldingsmaat regelen tegen Nederland te nemen, in het geval de pogingen van Indonesië in de UNO een oplossing te bereiken voor het geschil met Nederland over Nieuw Guinea opnieuw mochten mislukken. Zij spuien een ongebruikelijke stroom van eisen en verklaringen met de strekking, dat de Ne derlandse bedrijven in Indonesië zullen moeten lijden, indien de „kwestie West- Irian in de UNO-Assemblee niet op vreed zame wijze kan worden opgelost". Dins dag hebben, in een snelle opeenvolging, organisaties van verschillende politieke richtingen verklaringen uitgegeven, waarin er by de Indonesische regering op werd aangedrongen in dat geval de Nederlandse bedrijven te confisqueren. De voorzitter van de vereniging van door oud-strijders geëxploiteerde bedrij ven, Utomo, verklaarde, dat zijn organi satie van voormalige guerilla-strijders be reid is de spits af te bijten bij het over nemen van Nederlandse ondernemingen, „als Nederland zich nog stijfkoppig aan West-Irian blijft vastklampen". De voorzitter van de nationalistische partij P.N.I. verklaarde tegenover „Suluh Indonesia", het partij-orgaan van de P.N.I., dat het Indonesische volk niet te vreden is met wat tot dusver ten aanzien van de nationale aanspraken op West- Irian is gedaan. „Wij moeten krachtige en concrete maatregelen nemen", aldus Su- wirjo. Het parlementslid Sjech Djalaluddin stelde voor een West-Man-divisie te vor men, „om de wereld te tonen dat het Indo nesische volk bereid is het kolonialisme te bevechten". In een bijeenkomst van het „West- Irian-grens jeugdcommando" in Soa Siu (de hoofdstad van de Indonesische pro vincie West-Irian), heeft de woordvoerder van het jeugdcommando volgens het In donesische persbureau „Antara" onthuld, dat de jeugd op de eilanden, die aan de grens van het omstreden gebied zijn ge legen, van de plaatselijke militaire autori teiten een militaire opleiding heeft ge kregen. Dit jeugdcommando heeft er bij de centrale regering op aangedrongen een speciaal regiment, bestaande uit jongelie den van dit gebied, te vormen. „Andere koers Bijna alle partijen en groeperingen heb ben hun instemming betuigd met de ver klaring van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, voor de UNO-Assemblee, dat Indonesië moge lijk een andere koers zal moeten gaan volgen, als de UNO niet in staat is deze kwestie op te lossen. De minister lichtte niet nader toe wat hij met een „andere koers" bedoelde, doch verscheidene parle mentsleden hebben verklaard, dat deze nieuwe koers zou moeten bestaan uit het verbreken van de diplomatieke betrek kingen met Nederland, het sluiten van de diplomatieke vertegenwoordigingen in de landen, die zich in dit geschil aan de zijde van Nederland scharen, zoals Australië, België en Frankrijk, het confisqueren van ADVERTENTIE VERHUUR zonder chauffeur. Thans zeer voordelig wintertarief. A.R.M. - Houtplein 21 - Tel. 10338 ISTANBOEL (UP-AFP) Bij de trein botsing tussen de Simplon-expres en een stoptrein in Turks Thracië zijn, volgens officiële gegevens, meer dan honderd men sen omgekomen en bijna driehonderd ge wonden. De reizigers, die zich in de voorste wagon van de stoptrein bevonden, zijn allen om het leven gekomen, evenals de machinist en de stoker van de Turkse trein. Onder be 29 buitenlanders, die met de Simplon- expres reisden, zijn geen slachtoffers ge vallen. Men vermoedt, dat de botsing veroor zaakt is door een verkeerde wisselstand. Op de autotentoonstelling die van 30 ok tober tot 10 november in Turijn wordt ge houden, zal de nieuwe Fiat 1200 te zien zijn, een auto met een viercylinder 1200 c.c. motor, die 55 pk. kan ontwikkelen. De vierpersoons wagen haalt 135 km. per uur, de tweezitter 140 km. de Nederlandse bedrijven in Indonesië en beperkingen op de transfer van winsten door Nederlandse bedrijven in Indonesië naar Nederland. Het communistische partijblad „Harian Rakjat" eist, dat „een begin moet worden gemaakt met concrete stappen tegen het kapitaal van de Nederlandse ingezetenen in Indonesië". „Indonesië heeft destijds nooit de door Egypte genomen stappen af gekeurd", aldus het blad. Maandag begint in de gehele archipel een „week voor de bevrijding van West- Irian", als onderdeel van een campagne op grote schaal „om de wereld de vastbe slotenheid van het Indonesische volk om West-Irian terug te krijgen duidelijk te maken". De Nederlandse gemeenschap in Indo nesië lijkt onverstoord te blijven onder de stroom van verklaringen. AMMAN (Reuter) Twee Jordaanse ministers zijn vandaag afgetreden. Het zijn de minister van Openbare Werken, Bis- hara Ghaseb, en de minister van Onder wijs en Justitie, Ali Hindawi. Vijf leden van het Jordaanse Lagerhuis hebben ontslag genomen nadat de regering de vertrouwenskwestie in het parlement had gewonnen. Volgens radio-Cairo zijn daarop zeven parlementsleden, onder wie drie vroegere ministers, gearresteerd, om dat zij in een verklaring hebben meege deeld geen vertrouwen in de regering te hebben, omdat zij, met veronachtzaming van de grondwet, de wil van het parlement in een bepaalde richting dwingt. De politiek die het Jordaanse Huis van Afgevaardigden (Tweede Kamer) heeft goedgekeurd, houdt in, dat Jordanië zich buiten bondgenootschappen met vreemde mogendheden zal houden en hulp van elke kant zal aanvaarden, mits hieraan geen voorwaarden zijn verbonden. CANNES (UP) Het grootste zeilschip van Europa de „Xarifa" dit bijvoeg lijke naamwoord is voor rekening van de Duitse gezagvoerder Hans Haas wordt in Cannes aan de Franse Rivièra gereed gemaakt voor een expeditie naar de In dische oceaan. In de Indische wateren wil Haas, die een bekend cineast is, onderwater-op namen maken voor de Engelse en West- duitse televisie. Installaties voor het ont wikkelen van films zijn aan boord. Het eerste gedeelte van de reis, naar de Malediven ten westen van Ceylon, zal een half jaar duren. Daarna zet het 350-ton metende schip koers naar Sumatra, Java en Bali. Ook hier denkt Haas een half jaar te blijven. De gehele reis staat onder patronage van Prins Franz-Joseph van Liechten stein en wordt gefinancierd door het Max Planck-iristituut. Haas is van plan, na de Indonesische eilanden te hebben bezocht, vijf jaar in de wateren rondom Australië te kruisen. ADVERTENTIE Tijd U herinnert zich toch nog wel dat sen sationele bericht van 23 februari 1892, waarin gemeld werd dat de globetrotter en zeevaarder Marinus Lammemargaan in de bewoonde wereld was teruggekeerd, na drieëneenhalf jaar vermist te zijn geweest En dat hij drijvende was aangetroffen in een kano van vreemdsoortige makelij, die later volgens zijn mededelingen af komstig was van het eiland Glamore ergens in de Pacific? En dat volgens hem dat eiland bevolkt was door vijfhonderd jonge meisjes van - stuk voor stuk - verblindende schoon heid? Waartussen hij een leventje van de gebraden haan had geleid, dat hem de rest van de wereld helemaal had doen vergeten? En dat hij bij een vistochtje op zee was afgedwaald en toen dat bekoorlijke eiland niet meer had kunnen terugvinden? Zodat hij tenslotte maar op goed geluk ivas gaan peddelen, waardoor hij in de buurt van Martinique kwam, waar hij werd opgepikt? En dat hij zijn memoires over het ver blijf op dat pin-up-eïland zou schrijven? Nou, dat heeft hij ook gedaan. Maar hij heeft ze echter niet gepubliceerd en ze bij zijn afsterven door zijn enige zoon Frederik doen erven. En Frederik is er zo van on dersteboven geraakt, dat hij onmiddellijk aan de hand van de bij de memoires ge voegde situatiekaart is gaan zoeken. Frede rik heeft er nogal wat voor over gehad - hij heeft pas dezer dagen iets van zich laten horenEr is namelijk een fles aan gespoeld in de buurt van Trinidad, die hij drie maanden geleden in zee had geworpen. En laat hij nou dat eiland Glamore ge vonden hebben! Hij is er aan land gegaan, heeft zijn schip achter zich in brand gesto ken en gedacht: „Ziezo, we zijn er, zoals de dominee zei toen hij door de preekstoel was gezakt. En nu naar de meisjes". Maar Frederik wil mt met alle geweld worden afgehaald. Niet dat zijn vader hem wat heeft voorgelogen, niks hoor. Integen deel, die meisjes waren er nog allemaal. Maar ze waren intussen logischerwijs stuk voor stuk om en om de tachtig. R. Agteran STRAATSBURG (ANP) „Wanneer velen van ons zich nog rekenen tot de grote mogendheden, dan zal ik op mijn beurt enkele andere landen, die de laatste tijd naar voren zijn gekomen, zoals China, willen bestempelen als titanen-mogend- heden. Het is wel duidelijk dat, als wij Europeanen onder deze titanen, waarvan enkele zich met de grote ideologische kracht van het communisme hebben ver bonden, willen voortleven, de uitspraak van Paul Reynaud: „Verenigen of ten on der gaan" een bijzondere betekenis krijgt". Aldus verklaarde de Westduitse C.D.U.- afgevaardigde Kurt Kiesinger, de- rappor teur van de politieke commissie der raad- DAMASCUS (Reuter/AFP) Het Syrische ministerie van- Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat Syrië geen enkele bemiddeling in de moeilijkheden met Turkije heeft aanvaard en dat Syrië zelfs niet een uitdrukkelijk aanbod tot bemiddeling heeft ontvangen. Sjeik Abdoel Aziz Ibn Reid, de ambassadeur van Saoedi-Arabië, heeft bezoeken gebracht aan president Koewatly en premier Assali. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, hebben de Syrische leiders de ambassadeur hun standpunt ten aanzien van het optreden van koning Saoed uit eengezet. Hoewel zij de bedoelingen van de vorst hogelijk waar deren, zijn zij van mening, dat zij elke bemiddelingspoging moeten afwijzen, omdat aanvaarding erkennen van het bestaan van een geschil tussen Turkije en Syrië zou inhouden. Volgens Syrische politici en dagbladen bestaat er niet een dergelijk geschil. De huidige moeilijkheden zijn, naar hun mening, slechts het gevolg van Turkse troepenconcentraties en de dreiging van een Turkse aanval op Syrië, waaraan een einde moet komen. MEKKA (AFP) In een officieel communiqué spreken de Saoedi-Arabische autoriteiten er hun verbazing over uit, dat de Syrische regering heeft bekendgemaakt, dat zij het bemid delingsaanbod van koning Saoed niet heeft aanvaard. Indien de Syrische regering wil terugkomen van haar aanvaarding ^an koning Saoeds bemiddelingsaanbod, draagt zij hiervoor de verantwoordelijkheid, aldus het Saoedi-Arabische communiqué. WASHINGTON (Reuter) De Saoedi-Arabische ambassade te Washington had maandag een telegram ontvangen met de mededeling, dat zowel Syrië als Turkije het aanbod van koning Saoed hadden aanvaard. De woordvoerder zei. dat de Turkse afvaardiging over 2 dagen in Saoedi-Arabië zal aankomen. De Syrische ambassade te Washington die eerst bevestigde, dat Syrië het bemiddelingsaanbod heeft aangenomen, trok deze verklaring later in. NEW YORK (Reuter) De UNO-Assemblee komt vanavond bijeen ter behandeling van het geschil tussen Syrië en Turkije. Tegenspraken TEHERAN (Reuter) De Syrische zaakgelastigde in Teheran heeft tegengesproken dat de Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Bitar, gezegd zou hebben dat „de Verenigde Staten een staatsgreep in Syrië voorbereidden, gelijk aan die van 1953 in Perzië". De vorige week heeft Perzië krachtig tegen een der gelijke vergelijking geprotesteerd en gedreigd dat het de diplo matieke betrekkingen met Syrië zou verbreken indien zij niet werd teruggetrokken. BEIROET (AFP) De Turkse zaakgelastigde in Cairo, Isti- niazi, heeft in een nota bij de Egyptische regering geprotesteerd tegen de heftige campagne van de Egyptische pers en radio tegen Turkije. gevende vergadering van de Raad van Europa, bij zijn beantwoording van de Europese parlementsleden die de afgelopen dagen het woord hebben gevoerd in het debat over de algemene politiek van TRENTO (UP) Tenzing Norkay, de Sherpa-gids, die samen met de Brit Ed mund Hillary, de Mount Everest bedwon gen heeft, is thans een lezingen-tournee door Europa begonnen. Hij hoopt gelegen heid en tijd te vinden om in Zwitserland de Matterhorn te beklimmen. Tenzing, een bescheiden, tengere man, vertelde in Trento (Italië) dat hij al sedert lang verlangd had deze Zwitserse bergreus, die de vorm van een pyramide heeft, en Europa Hij deed dit aan de hand van zijn Alpinisten als de meest fascinerende 2E? TO berg in Europa beschouwd wordt, te be- MOSKOU (AFP) Een woordvoerder van het Sovjet-ministerie van Buitenland se Zaken heeft naar aanleiding van vra gen over Turkse persberichten, dat de Russen langs de Turkse grens troepen hebben geconcentreerd, verklaard, dat „men aan dergelijke berichten geen geloof moet hechten". BAGDAD (Reuter) De Iraakse rege ring heeft naar aanleiding van de beschul diging van Russische zijde, dat Irak be trokken is in een komplot tegen Syrië op de Arabieren een beroep gedaan „waak zaam en voorzichtig te zijn voor de be doelingen van dergelijke dodelijke Sovjet intriges". Volledig begrip JERUZALEM (AFP) Groot-Brittannië heeft besloten, dat slechts één Britse tor- pedobootjager binnenkort een beleefd heidsbezoek aan de Israëlische haven Haifa zal brengen. Aanvankelijk zouden er vier torpedobootjagers en een fregat komen. Mohammed Reza Pahlevi, de sjah van Perzië (links) heeft koning Feisal van Irak begroet bij diens aankomst op het vliegveld van Teheran. In de Perzische hoofstad verluidt dat de vorsten maat regelen zullen bespreken ter verster king van het pact van Bagdad met het oog op de spanning tussen Syrië en Turkije. De koning van Irak zou in Perzië verder militaire oefeningen bij wonen en historische plaatsen bezoeken Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde desgevraagd het Britse standpunt onder de huidige omstandigheden te be grijpen. (Reuter) Premier Ben Goerion heeft in het parlement te Jeruzalem een beroep op de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie gedaan overeenstemming te bereiken tot vermindering van de spanning in het Nabije Oosten. Ben Goerion zei dit in zijn openingsrede van het debat over Israels buitenlandse politiek. SAIGON (Reuter). In Saigon zijn twee bommen ontploft waardoor negen Ameri kaanse adviseurs verwondingen hebben opgelopen. De toestand van drie van hen ls ernstig. Een bom verwondde vier Ameri kanen in een bus voor het hotel, waar afgevaardigden naar de conferentie van het Colomboplan verblijf houden. De chauffeur die afwezig was tijdens de ont ploffing is gearresteerd. De andere bom ontplofte in een hotel, waar leden van de Amerikaanse adviesgroep voor hulpverle ning aan Zuid-Vietnam vertoeven. Vijf Amerikanen werden hier gewond. Volgens de politie zijn de ontploffingen teweeggebracht door tijdbommen van plastiek. Acht van de negen gewonde Ame rikanen zijn naar een ziekenhuis in Manil la vervoerd. gesteld een stelsel van consultatie in te voeren, dat uiteindelijk zal moeten leiden tot een gecoördineerde Europese buiten landse politiek. Hiertoe zouden in het bij zonder op geregelde tijden de regerings hoofden en de ministers van Buitenlandse Zaken bijeen moeten komen. Een gemeenschappelijke buitenlandse po litiek van Europa is een absolute nood zaak, zo betoogde Kiesinger. Daarbij moe ten wij ons echter wel voor ogen houden, dat wij nimmer als derde macht zullen kunnen optreden zonder samenwerking met de Verenigde Staten. Eerst moet Europa echter zelf weten wat het wil, en er zijn nu eenmaal problemen die ons zelf bijzonder interesseren, doch waarvan wij niet kunnen verlangen dat Amerika er zich mee bezig houdt. Wij moeten goed besef fen, zo ging hij voort, dat wij ons econo misch gezien ook zouden moeten verenigen indien er geen wereldcommunisme bestond, indien wij niet tussen de titanen-mogend- heden in de wereld verpletterd zouden willen worden. Ten aanzien van de mind' ontwikkelde gebieden legde Kiesinger er nog de na druk op, dat financiële hulp alleen aan deze gebieden niet voldoende is, en Europa ook geestelijke steun zal moeten verlenen in die zin dat onze opvattingen over vrij heid en democratie onder die volken wor den uitgedragen. Industriële aanval In de discussie over de algemene politiek van de Raad van Europa, verklaarde het Britse Hogerhuislid Sir James Hutchinson, die tevens voorzitter is van de Westeuro- pese Unie, dat verwacht mag worden dat de Sovjet-Unie de Verenigde Staten in 1970 industrieel voorbij zal zijn gestreefd. Wanneer daaruit een industriële aanval voortkomt, zo ging hij voort, zullen wij als verenigd Europa gereed moeten staan om deze af te slaan. Tegelijkertijd zullen wij onze hulp aan het Nabije Oosten moeten uitbreiden, en daarom zal de „SUNFED" zoveel mogelijk moeten worden gesteund. Het Britse Labourlid Charles Hale was van mening dat met de Russen gesproken moet worden over SUNFED, waarin zij, evenals het Westen, geloven. Het is niet onmogelijk dat wij hierover met de Sovjets tot een akkoord kunnen komen, zo zei hij. (Nederland en een aantal andere kleine landen hebben in de UNO voorgesteld het fonds voor economische ontwikkeling van achtergebleven gebieden (SUNFED) een andere naam te geven, maar dit voorstel is nog niet aangenomen.) Op initiatief van de Belgische protes tanten en met steun van hun geloofsge noten in vele andere landen zal er een protestants paviljoen op de wereldtentoon stelling in Brussel komen. Het zal een kerk omvatten, plaats bie dende aan ongeveer 200 personen en voorts een lezingenzaal voor 250 mensen. De lezingenzaal zal overdag worden ingericht als tentoonstellingshal, waar men een in zicht wil geven in het protestantisme en het werk daarvan over de gehele wereld. De ongeveer 80.000 protestanten in Bel gië zijn echter niet in staat de bouw van het protestantse paviljoen geheel te bekos tigen. Wel brachten zij reeds f70.000 bij een. Geloofsgenoten in Engeland, Duits land, Denemarken, Frankrijk, Zwitserland, Nieuw-Zeeland zegden echter reeds steun toe. In Nederland heeft zich een comité gevormd dat bijdragen bijeen wil bren gen. Dit comité staat onder voorzitterschap van ds. H. J. F. Wesseldijk in Den Haag. Het paviljoen zal uit staal, aluminium en plexiglas worden opgetrokken. Na afloop van de wereldtentoonstelling zal het wor den aangeboden aan hét Belgische protes tantisme. klimmen. .Bergsport in Europa is even interessant als in het Himalaya-gebergte", zei Tenzing. „Het enige verschil is het verséhil in hoog te. Bovendien heeft men in Europa het voordeel, dat de bergen, om zo te zeggen, voor uw drempel liggen, terwijl de be- klimmers van de Himalaya een tocht van een maand moeten maken, voordat zij de aanval op het gebergte zelf kunnen be ginnen". Op weg naar Trento heeft Tenzing ook in Rome rondgekeken en daar een audiën tie gehad van Paus Pius XII. „De Paus zei tegen mij: „U hebt de hoogste berg top beklommen. Mijn gelukwensen". Tenzing vertelde nog dat hij na zijn Mount Everest-succes niet veel meer aan bergbeklimmen gedaan heeft omdat hij nu regeringsambtenaar geworden isop een school voor bergbeklimmers. ADVERTENTIE bescherming voor mond en keei tegen hoest, heesheid, keelpijn en verkoudheid. Sterk desinfecterend NV. PHILIPS-ROXANE PARIJS. In een proces tegen een jongen man, die beschuldigd wordt twee meisjes te hebben vermoord, was de publieke tribune van de rechtszaal nagenoeg geheel gevuld met vrouwen. De president van de rechtbank, al vorens met de behandeling van de zaak te beginnen, verzocht alle eerbare vrouwen, met het oog op de details van de zaak, die ter sprake zouden komen, de zaal te verlaten. Toen evenwel nie mand vertrok, zeide hij tot de orde bewaarders: „Nu de fatsoenlijke vrou wen weg zijn, kunt ge de rest van de zaal ontruimen!" Daarna richtte hij zich tot den beklaagde, die al dien tijd teekenen van een groote onru-* f o«- geven. „Beweeg toch niet voortdurend het hoofd, het zit toch al niet te vast meer op je schouders!"

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5