Horen en zien Aanbod arbeidskrachten neemt in Noordholland toe ctifrai-10 r v PRIMMETJE SPION IN BERLIJN I s I Jwm Agenda voor Haarlem Geen subsidie voorgesteld voor Kunstmaand Amsterdam Protestbrief Kort en bondig DINSDAG 22 OKTOBER 1957 4 Radio - televisie AANKONDIGINGEN EN Plastic en pantomime JÊ Stijging in derde kwartaal bedroeg vijftienhonderd man Helft der bovengronders in de mijnen krijgt meer loon Delftse studenten vieren twaalfde lustrum Nieuwe Duitse kustvaarder na aanvaring gezonken De radio geeft woensdag T elevisieprogramma PHILIPS -ROXANE Er komt een crematorium in Den Haag Charlotte Kohier met „Yvette" in Den Haag Kerkelijk Nieuws v. ONS VERVOLGVERHAAL DOOR SLIM HARRISON AAM BEIEN Inbrekers ventten met gestolen horloges Russische mijndeskundigen in Nederland Het NCRV-televisieprogramma van gis teravond werd ingezet met de rubriek „Attentie" een enigszins langdradig nieuws journaal, door Peter van Campen samengesteld. Het ontbrak hem daarbij zeker niet aan goede wil en bovendien kon men duidelijk merken dat er bijzonder veel aandacht besteed was aan het.voorbe- reidend werk, maar toch haperde er iets aan. Peter van Campen kon namelijk wel in de studio, zittend achter een fraai bu reau, op zijn gemak iets aan de kijkers vertellen, maar als reporter buiten strui kelt hij opeens over zijn woorden, stelt hij niet altijd even scherpzinnige vraagjes en gaat hij voortdurend en op de meest on verwachte momenten met de brede rug naar de camera toestaan, zodat de camera man de vreemdste capriolen moet maken om nog iets van het beeld te redden. Zo zagen we gisteravond achtereenvol- gans het bezorgingsvraagstuk behandeld worden, een praatje met de wereldkam pioen precisiewerpen met de hengel en een interview met Nicolaas Kroese over de plastic-plantentuin in Warmond. Dit deel van het programma werd besloten met een nogal kinderachtig gesprek tussen Van Campen en een Utrechtenaar, die zelf voor een paar tientjes een sterrenkijker heeft gebouwd. Dick van Bommel presenteerde vervol gens zijn Telediscoparade een vreemd al legaartje van journaalflitsen, fragmenten van liedjes en vreemde stemmetjes. Niet altijd even begrijpelijk misschien, maar er zat tenminste vaart in. In het Singermuseum te Laren voerde Jean Soubeyran met zijn gezelschap de pantomime „De Blauwe Bloem" op, een kostelijk verhaaltje dat er echter ondanks de goede belichting voor de televisie niet helemaal uit kwam. Regisseur Rob Ma- riouw Smit deed zijn uiterste best om het geheel aanvaardbaar te maken, maar hij slaagde er toch niet in het contact te leg gen tussen de kijkers en de spelers, een contact dat, te oordelen naar de reacties in de zaal, tussen het pantomimegezelschap en de in Laren aanwezige toeschouwers kennelijk wèl bestond. Tenslotte deed het gemis aan kleuren op het scherm zich wel zeer sterk gelden. Jelle de Vries tenslotte wijdde zijn klein- kunstprogramma „Artisjok" dit keer aan Amsterdam en daarbij werd hij terzijde gestaan door opnieuw een aantal nieuwe medewerkenden die echter zeker geen aanwinsten betekenden. In tegendeel, want Ronny Potsdammer bijvoorbeeld trachtte op een stroeve manier George Brassens te imiteren, hetgeen uiteraard bij een poging bleef. De rest van het programma werd gevuld met een soort community singing van liedjes over Amsterdam. Een beetje gewoon allemaal. Alleen Jelle de Vries was weer ruim voldoende, vooral met zijn liedjes over een Hongaarse cafépianist en over de zanger J. Jordaan. Al mét al 'een typische NCRV-avond, be- f&temd voor een knusse familie. Beeldschermer ADVERTENTIE EXCLUSIEVE ROODKAPJE w&ilAJccsïf' voor BABY en KLEUTER Grote Houtstraat 116 - Tel 13339 Een van de gevolgen van de door de re gering getroffen maatregelen tot herstel van de betalingsbalans werd in het afge lopen kwartaal meer en meer merkbaar, aldus vermeldt het rapport van het dis trictsbureau voor de arbeidsvoorziening in de provincie Noordholland, gevestigd te Haarlem, over de ontwikkeling van de ar beidsmarkt. Er trad een beginnende ontspanning van de uitermate krappe arbeidsmarkt in. Het aanbod van arbeidskrachten nam toe, het geen nog versterkt werd door een normale vermindering van de seizoenwerkgelegen heid in de maand september, die onder ande re in de horeca-bedrijven, limonade- en ijs fabrieken en dergelijke tot uiting kwam. Bovendien veroorzaakten de natte weers omstandigheden een vertraging van de oogstwerkzaamheden, waardoor het aan bod in de agrarische sector hoger bleef dan verleden jaar en er zich minder plaatsings mogelijkheden voor ongeschoolde krach ten voordeden. Het totale aanbod mannen steeg in de verslagperiode van 3.371 tot 4.894, derhalve met ruim 1.500 mannen. In het overeen komstige kwartaal in 1956 bedroeg deze stijging slechts 400 mannen. In de provin cie Noordholland kwamen nog geen grote ontslaggevallen van personeel voor, maar in het algemeen past het bedrijfsleven in de bestaande personeelsbezetting een gro tere selectie toe, terwijl men zeer voor zichtig is bij het aannemen van nieuw personeel. Zelfs de bemiddeling van de jeugdige arbeidskrachten, die dit jaar de scholen verlieten, verliep trager dan in de voorafgaande jaren. Door de selectie ontslagen en de grotere selectie van nieuw aan te nemen personeel nam het aanbod van minder-geschikte ar beidskrachten sterk toe, namelijk met bijna 400 personen, terwijl de plaatsingskansen voor deze categorie zeer sterk verminder den. De ontspanning van de arbeidsmarkt komt ook duidelijk tot uiting in het aan tal openstaande aanvragen, dat in dit kwartaal met ruim 1.900 terugliep, aldus het verslag. De vermindering van de vraag had voor een groot deel betrekking op ongeschoolde arbeidskrachten, hetgeen moge blijken uit de vermindering van de Het ziet er thans naar uit, dat op korte termijn de lonen van alle ondergrondse en ongeveer de helft der bovengrondse mijnwerkers zullen worden verhoogd. Naar men weet, had de regering zich reeds bereid verklaard tot invoering van een aanwezigheidspremie, voor de duur van één jaar, voor de ondergronders. Zij stond voorts niet afwijzend tegen enige loons verbetering voor bepaalde groepen boven gronders. Over deze verbetering is nu overeenstemming bereikt tussen het dage lijks bestuur van de Mijnindustrieraad en de regering. Zij komt neer op een verho ging van het uurloon met ongeveer 4 cent voor ongeveer de helft der 30.000 boven gronders. Verwacht wordt, dat de Mijnindustrie- raad weldra twee verordeningen zal vast stellen, één betreffende de aanwezigheids premie voor de ondergronders en één in zake loonsverbetering voor de laagstbe taalde bovengronders. Naar de voorzitter van de Katholieke Mijnwerkersbond, Frans Dohmen ver klaarde, kan hij akkoord gaan met deze voorstellen als een eerste stap. De katho lieke werknemers zullen hiermede echter niet tevreden zijn en met kracht blijven ijveren voor verhoging der lonen van alle bovengronders. De feestelijkheden in verband met de viering van het twaalfde lustrum van de Delftse Studentenbond in Delft zijn maan dag begonnen. De viering zal worden be sloten op 31 oktober met een gala-toneel voorstelling in het Kurhaus te Scheve- ningen. Onder regie van Peter Holland wordt dan een opvoering gegeven van „Front Page" van Charles MacArthur en Ben Hecht. vraag met ongeveer 800 in de groep per soneel in algemene dienst en met ongeveer 250 in de groep „Niet-varend transport- personeel." De bestedingsbeperking en financierings moeilijkheden deden zich vooral gevoelen in de bouwnijverheid, terwijl ook de toe leveringsbedrijven voor de bouwnijverheid en bijvoorbeeld het transportwezen hier van de terugslag ondervonden. In de voornaamste bedrijfsklassen en be roepsgroepen is het aanbod door de hier boven vermelde oorzaken in meer of min dere mate toegenomen. Vrouwen De toeneming van het aanbod van vrou wen in het derde kwartaal van het jaar is een verschijnsel, dat zich ieder jaar weer voordoet. Het wordt veroorzaakt door de inschrijving van jeugdige krachten, die per eind juli de scholen verlaten en per eind september nog niet allen geplaatst zijn. Bovendien vermindert in de maand september ook de seizoenwerkgelegenheid onder andere in de horeca-bedrijven, het geen de verhoging van het aanbod in de hand werkt. Ook de vele personeelswisse lingen in de handels- en administratieve sector, die na de vakantietijd plegen voor te komen, hebben invloed op de hoogte van het aanbod. Het aanbod in het derde kwartaal is echter meer dan normaal toegenomen en steeg van 488 tot 904, dus met ruim 400. In de twee voorafgaande jaren lag deze toeneming op ongeveer 200. Deze extra toeneming deed zich in hoofdzaak in het gewest Amsterdam voor en wordt toege schreven aan een scherpere personeels- selectie (een indirect gevolg van de be stedingsbeperking, vervroegde belasting inning e.d.) en aan de grotere toeloop van vrouwen, die zich, nu de kosten van le vensonderhoud stijgen en de winter voor de deur staat, voornamelijk aanbieden voor huishoudelijk werk. Het aantal openstaande aanvragen nam af van ongeveer 8.000 tot 7.000. Deze ver mindering is ongeveer even groot als in het overeenkomstige kwartaal in 1956. Het totaal aantal openstaande aanvragen is in de periode september 1956september 1957 aanmerkelijk gedaald. Deze daling vond voornamelijk plaats in de groepen kleding, huishoudelijk personeel, kantoor personeel en personeel in algemene dienst. Gisteravond tegen halftien is op de Wes- terschelde nabij de Biezelingenplaat het Duitse kustvaartuig „Plan V" door de Duitse tanker „Winnitou", aangevaren en gezonken. De opvarenden zijn gered en aan boord van de „Winnitou" genomen. De „Plan V" was een nieuw schip, dat 300 brt. meet en thuis hoort in Hamburg. ADVERTENTIE HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS.-ber. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Instr. trio. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 De terugkeer van Lydia en Marcel, hoorsp. 12.10 Clavecimbelrecitai. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. caus. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram. 15.30 Metropole ork. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Muzikale caus. 17.40 Beursber. 17.45 Vocaal ens. 15.00 Gram. 18.15 Spectrum van het Christ, organisatie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Koorzang. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19 25 Een goed woord voor een goede zaak, caus. 19.30 Buitenl. overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vraaggespr. en gram. 21 10 Kerk en staat in de Middeleeuwen, caus. 21.30 Gram. 21.50 Idem. 22 05 Cineradio. 22.15 Promen.-ork. 23.00 Nieuws 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20-24.00 Platennieuws HILVERSUM H 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbiitclub. 9.00 Voor de vrouw. VPRO" 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevr. progr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland 12.38 Or gel, harp. viool en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.20 Amus.muz. 13.50 Me- dici-kron. 14.00 Strijktrio. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Gram. 17.20 Roemeens örk. 17.50 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: Het onderzoek naar Antilliaanse produkten door ir. W. Spoon. 18.00 Nieuws encom. 18.20 Pianoduo 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Bonje ma ken of begrip opwekken, caus 19.25 VARA-va- ria. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Attila opera. 21.50 Een zwanenzang, éénacter. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Tussen mens en nevelvlek. caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50 24.00 Soc. nieuws in Esperanto. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 School radio. 16.00 Koersen. 16.20 Omr.ork. 17.00 Nieuws. 1710 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Caus. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.45 Muz. caus. 20.00 Hoorsp. 21.20 Gram. 22.00 Nieuws. 22.11 Pianorecital. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG VARA: 17.00-17.30 Voor de jeugd NTS: 1730 De Verrekijker. NCRV: 20.00 Nemo, TV-spel. 21.50 Dagsluiting. van Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 dragees f2.90 Nu óók voordelige gezins verpakking van 150 dragees f3." De Kroon heeft aan de Haagse Crema toriumvereniging overeenkomstig haar verzoek verlof verleend tot het oprichten van een crematorium in de gemeente Den Haag. Destijds hebben enige groepen in Den Haag tegen het desbetreffende raads besluit bezwaar gemaakt. Deze bezwaren waren gebaseerd op godsdienstige opvat tingen. De Kroon heeft de overweging doen gel den, dat de bezwaarmakende groepen te zamen slechts een gering gedeelte vormen van de bevolking van Den Haag en naaste omgeving. Deze bezwaren kunnen dus niet worden beschouwd als overheersend in de zin der wet op de Lijkbezorging. Krach tens deze wet wordt een dergelijke ver gunning alleen geweigerd, indien blijkt dat in de gemeente van oprichting en haar naaste omgeving daartegen overheersende bezwaren bestaan, ontleend aan opvat tingen omtrent de godsdienst. Het crematorium zal worden gebouwd op de begraafplaats Nieuw Eyk en Duynen. Die boze gedachte liet Donnavo niet meer los. En hij besloot, dat plannetje uit te voeren. Primmetje, die nergens erg in had, liep naar huis, toen de man niet meer speelde. Et. nu sloop Donnavo voorzichtig achter Primmetje aan. Telkens verborg hij zich achter een boom, en zo wist Primmetje niet, dat hij gevolgd werd. Toen Primmetje dicht bij huis was, stond Donnavo achter een schuur hem op te wachten, hij hield een zak klaar17-18 Philips-Roxane Nederland N.V. - Amsterdam Op woensdag 23 oktober behandelt de gemeenteraad van Amsterdam onder meer de voordracht betreffende subsidie aan het Holland Festival, welke manifes tatie met het oog op de bestedingsbeper king waarschijnlijk zal worden terugge bracht van vier tot drie weken. Normaliter zou ook een voordracht tot subsidie aan de Kunstmaand Amsterdam aan de orde moeten komen. B. en W. van de hoofd stad hebben een dergelijke voordracht echter niet opgesteld. Wederom tenge volge van de noodzaak tot bezuiniging heeft de wethouder voor de Kunstzaken besloten geen gelden voor de Kunstmaand Amsterdam aan te vragen teneinde wel voldoende middelen ter beschikking te kry'gen om het bestaan van het Kunst- maand-Orkest te kunnen verzekeren. In een gesprek met de voorzitter van het gemeenschappelijke stichtingsbestuur van beide overigens zelfstandig werkende in stellingen heeft de wethouder op zijn be sluit de raadselachtige toelichting gegeven, dat de gemeente voorkeur toont voor „het levende boven het louter organisato rische". Een groot aantal kunstenaars heeft thans een adres aan de leden van de ge meenteraad gericht met het verzoek te willen bewerkstelligen, dat deze kwestie alsnog ter sprake komt. Zij zeggen daarin te hebben vernomen, dat de beslissing van B. en W. nota bene is genomen zonder ruggespraak met de Amsterdamse Kunst- raad, die zich hierdoor onhoffelijk gepas seerd acht. Ter toelichting van hun pro test wordt onder meer opgemerkt: „Het komt ons onbillijk voor, dat an dere kunstinstellingen slechts partieel be knot worden in hun subsidie en dat men aan de Kunstmaand élke vorm van finan ciële bijstand onthoudt. Vergelijkend bij voorbeeld dat door B. en W. voor het Hol land Festival voorgedragen subsidie slechts een achteruitgang van vijftien per cent betekent, steekt de honderd percent beknotting van de subsidie voor de Kunst maand Amsterdam wel scherp af. Dit im mers zou het einde moeten betekenen van een cyclus van zeven jaren, die zeer dui delijk een opgaande lijn toont. Wij menen in herinnering te mogen brengen, welke doelstellingen de Kunst maand heeft nagestreefd. In de eerste plaats is dit geweest het brengen van kunstmanifestaties op een hoog peil tegen een prijs, die voor niemand een bezwaar behoeft te zijn. Tevens werd getracht het Nederlandse publiek in nauwer contact te brengen met zijn éigen scheppende en uit voerende kunstenaars. Om dit te bereiken geeft de Kunstmaand slechts aan Neder landse kunstenaars gelegenheid medewer king aan de manifestaties te verlenen en worden ieder jaar enkele opdrachten ver leend aan Nederlandse componisten en choreografen. Bovendien wordt in de pro gramma's altijd een belangrijke plaats ge geven aan werken van Nederlandse bo dem. Voorts werd ernaar gestreefd het publiek vertrouwd te maken met de hedendaagse muziek, door in ieder pro gramma één of meer werken van tijdge noten te doen uitvoeren. Dit streven heeft voortdurende bijval bij publiek en deskundigen gehad. De Kunstmaand heeft ruimschoots zijn le vensvatbaarheid bewezen. De hiernavol gende cijfers kunnen dit bewijzen. Uitge voerd werden in zeven jaar het volgende aantal Nederlandse werken: 176 Neder landse composities van 77 Nederlandse componisten, 8 Nederlandse toneelstuk ken, 14 Nederlandse balletten en één Ne derlandse Opera. Bij deze uitvoeringen waren 48 premières. In totaal werden 16 opdrachten aan Nederlandse kunstenaars gegeven. De Kunstmaand Amsterdam is geboren uit het initiatief van vele kunstenaars en de medewerking is elk jaar dermate en thousiast geweest, dat de Kunstmaand met verbazingwekkend lage kosten telkens een maximum aan prestaties kon leveren. Het verzoek om steun van de gemeente kon dan ook bescheiden blijven. In de af gelopen twee jaren bedroeg deze steun slechts vijfentwintig en dertigduizend gul den, welke bedragen laag zijn in verhou ding tot de vier weken met vierentwintig uitvoeringen, die werden gebracht. Het enthousiasme is nog steeds van dien aard, dat de Kunstmaand ongetwijfeld ook in het komende seizoen doorgang zou kunnen vinden, indien de subsidie zou worden be knot met een door de economische om standigheden noodzakelijk geworden per centage". Deze brief is ondertekend met de vol gende namen: Henri Arends, Arjan Blan ken, Annette de la Bije, Rudi van Dantzig. hex van Delden, Marius Flothuis, Geza Frid, Willem Gehrels, Paul Godwin, Ge rard Hengeveld, Guus Hoekman, Ed. Hoor- nik, And^é Jurres, Nap de Klijn, Hans Krieg, Carel van Leeuwen Boomkamp, Ka- rel Mengelberg, Jan Mul, Jan Odé, W. Ph Pos, Everard van Royen, Jaap Schroder. Nico Schuyt, Erna Spoorenberg, Gré van Siool-Brouwestijn en Max V redenburg, waarbij opgemerkt moet worden dat ook Bertus van Lier en George van Renesse geacht willen worden bij de opstellers van het verzoekschrift te behoren. In de Koninklijke Schouwburg te Den Haag heeft Charlotte Kohier maandag avond een voorstelling gegeven van „Yvet te van Guy de Maupassant. Evenals in Amsterdam kreeg zij na afloop vee] bijval voor dit optreden, waarmee zij tevens haar zilveren jubileum bij het toneel viert. Zij werd toegesproken door de Haagse wet houder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer J. van Zwijndregt, en door de acteur Cees Laseur namens de Haagse Comedie. Deze herinnerde aan de tijd, dat hij nog met Charlotte Kohier heeft samengespeeld en bood haar bloemen aan. Geref. Kerken Beroepen te Uithuizermeeden: C. W. de Vries te Lollum (Fr.). Aangenomen naar Sint Anna-Parochie: L. F. A. Bötticher te Ten Post (Gr.). Tweetal t. Alphen aan de Rijn (3de pred.pl.): W. M. de Bakker te Maasdijk en G. W. H. Peddemors te Dirks- horn. 36. Zo heeft een val van een paard me een ongelukkig been en een ontwrichte schouder bezorgd. Voeg bij dit alles een ontzettend humeur en u hebt een aardige indruk van mijn persoonlijkheid. Een specialist in Parijs heeft me nu aangeraden de omstreken van Chaminox op te gaan zoeken, een ideale plaats om een maand te gaan kuren. Ik heb dat maar gedaan en ben op weg. Alle gekheid op een stokje, ik vind dat de heer Smith zijn grapjes wel een beetje te ver drijft. De heer O'Connor bestaat werkelijk en hij heeft een zoon. De heer Smith heeft dank zij invloedrijke relaties gedaan weten te krijgen dat deze jongeman O'Connor zich een maand lang gedekt houdt op een afgelegen farm in Californië. En u begrijpt nu welke verandering er heeft plaats gevonden: op 't ogenblik is O'Connor Ju nior op weg van Parijs naar Chamonix. Hij duwt zo juist de deur van de restauratiewagen open. Een snelle verkenning van de beschikbare plaatsen maakt mt duidelijk dat er drie vrije plaatsen zijn en na enige aarzeling besluit ik tegenover een aardig blondje te gaan zitten met een opvallend gezicht. Heel aantrekkelijk overigens. Zij doet me denken aan Paty Franck, mijn alibi in Parijs, die alweer uit de circula tie is verdwenen, uiteraard nadat zij een zekere advo caat Luigi Pardone hartelijk had bedankt. Mag ik hier even gaan zitten, juffrouw? Natuurlijk. Zij zegt het kortaf en meteen realiseer ik me dat mijn uiterlijk heel wat veranderd is en dat het waar schijnlijk heel weinig indruk meer zal maken op het zwakke geslacht. Jammer Als ik dan toch in het schuitje zit, waarom dan ook niet het spuitje gepakt? Ik laat de druppels zorgvuldig in mijn neusgaten lopen. Nu heb ik 't, geloof ik, helemaal bij het blondje be dorven, want zij roept tegen de restauratiekelner: Hebt u niet een plaats waar ik vooruit rijd? Nee mevrouw Jammer. De uitnodiging was duidelijk genoeg. Ik sta op en zeg: Zullen wij misschien van plaats ruilen? Nee, dank u zeer. Het is duidelijk, dat ik het helemaal heb bedorven, maar wacht even, er is nog een andere mogelijkheid! Ik maak excuses voor mijn handelwijze en laat mijn ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans kaartje zien waarop in keurige letters staat gedrukt: Michaël O'Connor Jr Industrieel Door Street, Toledo (Ohio) Vijfde Avenue, New York (N.-Y.) Daaronder staan de andere adressen van de vader lijke „trust" vermeld. De jonge vrouw wordt nu wat toeschietelijker en wij komen in gesprek. Na een half uurtje, als ik aan mijn dessert zit, weet ik daarna al bijna alles over deze jonge vrouw, die de vriendin is van een bekende Parijs advocaat. Gaat u voor uw genoegen naar Chamonix? vraagt zij. Nee, voor mijn gezondheid. Ik heb bronchitis op gelopen en zou er wel eens van af willen. Alleen? Ja, ik ben alleen. Ik begrijp wat zij bedoelt. Haar uitnodiging wordt niet uitgesproken maar het is bijzonder duidelijk. Zij zou bereid zijn mijn verpleegster en gezelschapsdame te worden, niet omdat ze me zo sympathiek vindt, maar omdat ik nu eenmaal een groot dollarsaldo op mijn naam moet hebben staan. En ik ga er op in. In Chamonix nemen Suzan en ik onze intrek in een bekend hotel. In de Savoy betrekken wij twee kamers. Een liftjon- gen komt dichterbij en neemt mijn koffer over. Tot zometeen, Michaël. Tot direct, Suzan. Het eerste dat ik in mijn kamer "oe, is jas en schoe nen uittrekken, nadat ik de gordijnen gesloten en het licht aangedraaid heb. Ik word weer even mezelf en knap er helemaal van op. Ik ga op bed liggen en blijf naar het plafond staren. Als de telefoon rinkelt, hoef ik mijn arm maar uit te strekken om de hoorn te kunnen pakken.Ik neem aan dat het Suzan is, maar nee, een mannenstem vraagt: Meneer O'Connor? Er is een jongedame voor u. Kan zij boven op uw kamer komen of wilt u haar ont vangen in de salon? Heeft zij gezegd, hoe zij heet? Ja.... miss June Douglas. Natuurlijk, een ogenblik graag. Ik blijf nadenken en prevel een paar keer de naam June Douglas, maar het doet me niets. Ik ken haar niet. Dan hoor ik de mannenstem weer: Zij is de secretaresse van de heer Oliver. Hum!hum!Nou laat haar maar boven komen. Ik doe mijn schoenen weer aan en mijn vest met de bochel en doe de gordijnen open. Als er geklopt wordt, antwoord ik: Binnen! De deur gaat open en wie komt binnen: Paty Franck! Ondanks het feit dat zij het haar heeft geverfd en een nieuw mantelpakje draagt, heb ik onmiddellijk mijn vriendinnetje uit Parijs herkend. Dag, meneer O'Connor. Hallo! Ik ga in een luie stoel zitten en wijs haar een andere fauteuil aan. Wat een verrassing! Jameneer O'Connorik ben op 't ogenblik de secretaresse van de heer Oliver, die in Italië is. Hij zal pas over twee weken terug zijn, maar dan zal hij stellig een belangrijke opdracht voor uw firma bij zich hebben. Waarom komt u mij opzoeken? Men heeft mij opgedragen u aan enige kennissen van de heer Oliver voor te stellen. Ik fluister haar toe: Is hij op de hoogte? Inderdaad, maar de baas vond 't beter hem een paar weken naar Italië te sturen. Ik denk aan Smith. Die man is werkelijk een tovenaar. Hij heeft zovele re laties in alle werelddelen. Hier zet hij O'Conner in, daar Oliverik \eem er werkelijk mijn hoed voor af. Paty Franck schijnt zich bijzonder op haar gemak te voelen en komt bij me. Michael, we zullen rustig moeten handelen. Kan ik je vanavond zien? Dat zal moeilijk zijn. In de trein heb ik kennis ge maakt met een knappe jongedame, met een zekere Suzan.... Des te beter, zij zal jaloers worden en u zult maar al te gauw gratis publiciteit krijgen. Een schandaal en ie zult meteen een prachtige rol kunnen spelen in de snobbistische society van Chamonix. Zoiets is namelijk onvermijdelijk, willen wij de bedoelde man benaderen en om inlichtingen vragen. (Wordt vervolgd) Verloren en gevonden. Terwijl een filiaalchef, geheel overstuur, op een po- litiebureau te Rotterdam kwam vertellen, dat hij een tas met f 2.000, toebehorend aan zijn baas, had verloren, ging de tele foon en deelde een slager mee, dat zijn fietsjongen een tas met twee mille had ge vonden. De zaak was dus meteen weer in het reine en de eerlijke slagersjongen kreeg een beloning. Opgeheven. Met ingang van 24 ok tober zal de K.L.M. de tweemaal per week gevlogen lijn Karachi-Kandahar-Ka- bul opheffen. Deze lijn tussen Pakistan en Afghanistan werd met DC-3 toestellen op een zes-maandelijkse concessie gevlogen. Tussen Pakistan en Afghanistan is on langs een luchtvaartverdrag gesloten. Als uitvloeisel daarvan zullen de luchtvaart maatschappijen van deze landen de lucht- verbinding tussen Karachi en Kabul zelf gaan onderhouden. ADVERTENTIE SCHROMPELEN WEG Pijn en jeuk verdwijnen bloeden houdt op De wetenschap heeft thans een nieuwe helende substantie ontdekt, met de verbazingwekkende eigenschap de aambeien eenvoudig te doen wegdra gen - pijn verdwijnt, bloeden houdt op. Zelfs in de meest hardnekkige ge vallen schrompelen de aambeien ineen, zó afdoend dat ze thans geen probleem meer zijn. Het geheim zit in het weefsel vernieuwende Bio-Dyne Deze stof wordt thans toegepast in de nieuwe SPERTI-zalf. zacht en des infecterend. Voor veilige, recht streekse behandeling van aambeien, zonder verdovende middelen, een tube zunuer veruoveiiue iiiiuueien. ecu tuut SPERTI <4 f. 3.30 W In de Boekhorststraat in Den Haag liepen twee jongemannen te venten met vrij kost bare horloges, hetgeen de aandacht van enkele voorbijgangers trok, die de politie waarschuwden. Toen de politie verscheen, was een van hen verdwenen. Bij fouillering bleek de ander sieraden bij zich te hebben afkomstig van een diefstal in een juwe lierszaak te Amsterdam. Bovendien droeg hij een sportjasje, dat gestolen was uit een kledingmagazijn in de Piet Heinstraat in Den Haag, waar ook 1100 was ontvreemd. Later werd ook de andere jongeman aangehouden. Beiden hebben de inbraak in het kledingmagazijn bekend. Voorts gaven zij toe vier keer in Amsterdam te hebben ingebroken. Uit Praag zijn drie Russische mijndes kundigen op Schiphol aangekomen, die op uitnodiging van de directie der staats mijnen twee weken in Nederland zullen blijven teneinde kennis te nemen van de Nederlandse ervaringen op het gebied van de aanleg van kolenmijnen. Een aantal Nederlandse mijnexperts heeft vorig jaar een soortgelijk bezoek aan de Sovjet-Unie gebracht. DINSDAG 22 OKTOBER Concertgebouw: N.Ph.O. met tweede concert-serie D. o.l.v. Henri Arends. Solist is Christian Ferras, viool, 20.15 uur. Mi nerva: Toon Hermans met „One man show", 20.15 uur. Brinkmann, Grote Markt: 20 uur: Soefi-beweging. Lezing van mevr. Smit-Kerbert over „De macht van indruk ken", 21.15 uur. Roxy: „De sheriff van Wichita", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „China Gate", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „De graaf van Monte Christo", 14 jaar, 19.30 uur. Frans Hals: „De schat van Afrika", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „Het huis des onheils", H jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Ariane 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Ariane", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. WOENSDAG 23 OKTOBER Stadsschouwburg: Operagezelschap ,>F°" rum" met „De barbier van Sevilla", 20 uur. Minerva: Toon Hermans met „One ma" show", 20.15 uur. „The lady and the tramp", alle leeftijden, 14.30 uur. Gebouw' Vryz. Hervormden: Drs. G. M. Nederhorst over „Doel en streven van de N.O.V.I.B-' voor Centrum van Internationale Le zingen, 20 uur. Concertgebouw: Emigratie voorlichtingsavond over Canada, 20 uur- Frans Halsmuseum: Ewoud de Kat spreekt over moderne schilderkunst voor Volks universiteit, 20 uur. Roxy: „De sheriff van Wichita", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur Lido: „China Gate", 18 jaar, 14, 16.15, 1» en 21.15 uur. Cinema Palace: „De graa' van Monte Christo", 14 jaar, 14 en 1930 uur. Frans Hals: „De schat van Afrika', 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „Het huis des onheils", 14 jaar, 14.15, 19 en 21-15 uur. Rembrandt: „Ariane", 14 jaar, R 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Ariane', 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6