'n Vrouwenleven op tijd gered... Ongewone viering van een ongebruikelijk j ubileum Valsheid in geschrifte gepleegd om bij fiscus gelijk te krijgen Uitvoer van bolbloemen naar VS ontmoet nog te veel bezwaren 11 HAARLEMSE POLITIERECHTER Uitreiking van EHBO- diploma's in Heemstede Een naaimachine van uitzonderlijke kwaliteit. Eenvoudig fantastisch en fantastisch eenvoudig „Coloro" bestemd voor aannemersbedrijf Jubileumfeestavond NZH in Haarlems concertgebouw Mej. A. E. Zuidema overleden Receptie woningstichting „De Vooruitgang" Nog geen overwinning voor „Rijnsburgers" Negentig jaar Middelbare meisjesschool UIT STAD EN STREEK J. Engels veertig jaar bij Prov. Ziekenhuis Japanse scooters Inbraak zonder resultaat BENNEBROEK Bijeenkomst van katholieke middenstandsorganisatie HAARLEMMERMEER gevestigd atelier of ervaren thuisnaaisters. Ouderbijeenkomst van „De Meervogels" in Hoofddorp ZANDVOORT G.S. keuren wegenplan „zeereep-noord" goed Bezwaren van G.S. tegen erfpacht-transacties Polio-inenting in Zandvoort op 30 oktober Oecumenische dienst in Zandvoort DINSDAG 22 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Deze verdachte heeft de belasting wil len' bedotten. Hij hangt blijkbaar zo aan zijn geld, dat hij gaat knoeien. Hij had beter eerlijk kunnen zijn". Met deze woor den richtte de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zich maandagmorgen tegen een 84-jarige in dustrieel uit Heemstede, toen deze we gens valsheid in geschrifte voor de po litierechter stond. Met zijn ene hand ach ter het oor luisterde de bejaarde man naar de eis van de officier: tweeduizend gulden boete of drie maanden gevange nisstraf. Waarom had de bejaarde indus trieel valsheid in geschrifte gepleegd? Het antwoord luidt kort: om bij de belas tingen in het gelijk te worden gesteld. Ter verklaring van het gebeurde werd ter zitting het licht geworpen op 's mans financiële transacties. De industrieel is eigenaar geweest van een gasfabriek in het oosten des lands. Weliswaar was de fabriek eigendom van een commanditaire vennootschap, doch deze en de naam van de industrieel kon men in één adem noe men. Twee jaar geleden deed de indus trieel de gasfabriek over aan de gemeente, waar deze fabriek stond. Onmiddellijk ging hij door met zaken doen. Hij stak zijn geld in een opkomende Hillegomse fabriek, die echter aanvankelijk verliezen leed. Toen begon het geschil met de belas tingen. Verdachte meende, dat hij de ver liezen, die hij bij de financiering van de Hillegomse fabriek leed bij het invullen van zijn belastingaanslag in mindering kon brengen op de winst, die hij bij de overdracht van de gasfabriek had geboekt. Bij de belastingen hield men echter vol, dat niet de commanditaire vennootschap, maar de industrieel zélf het geld in de fabriek had gestoken. Dit gezien de schuldbekentenissen, die verdachte in zijn bezit had. De industrieel maakte daarom schuldbekentenissen op, zoals men die bij de beiastingen wilde zien. Maar toen ont dekte men de valsheid in geschrifte. De raadsman, mr. O. H. van Wijk, be pleitte een bescheiden boete en Voerde aan, dat verdachte een verbeten strijd heeft gevoerd om bij de fiscus gelijk te krijgen. De boekhoudingen van de com manditaire vennootschap en verdachte waren één. Daarom wilde verdachte de verliezen op de Hillegomse fabriek in mindering brengen op de winst, die hij bij de overdracht van de gasfabriek had ge boekt. De politierechter, mr. J. P. Peter sen, legde een aanmerkelijk lagere boete op dan de eis: f 500 subsidiair 75 dagen. ADVERTENTIE HAARLEM, 22 oktober Haar jonge leven dreigde zonder veel gerucht stilletjes te ver zanden in saaiheid. Nooit eens 'n „uitje". Ze bestónd eenvoudig niet voor de mannen. Een vriendin, die mannequin was. raadde haar. een Maidenform Bh te kopen. En nu? De trein naar Zwitserland is nèt. ver trokken met een dolgelukkig jong echtpaar Nonsens, vindt u Misschien. Maar om dan eens ernstig te zijn: met 'n paar van die ge zellige Maidenform-modelletjes in de garde robe voelt 'n vrouw zich toch heel wat meer „mans". Ze geven charme, pitzekerheid! De voltallige ÏÏlQldctljorïïi collectie (vanaf J 9.25) vindt u bij w VAN filETSr VAN RIETSCHOTEN Zatei'dagavond werd door de afdeling Heemstede van de Koninklijke Nederland se Vereniging voor E.H.B.O. in gebouw „Anno Santo" aan de Achterweg in Heem stede de jaarlijkse bijeenkomst gehouden, bij welke gelegenheid telkens aan de ge slaagden van de afgelopen cursussen de door hen behaalde diploma's worden uit gereikt. Dit geschiedde ook nu weer door de hoofdinspecteur van politie te Heem stede, de heer A. Berentsen, die hierbij een toepasselijke toespraak hield, waar mee hij onder meer de geslaagden van harte met dit resultaat complimenteerde. Daarbij kon spreker, als plaatselijk hoofd van de B.B. hierbij niet nalaten, hen op te wekken ook van deze nuttige organisatie lid te worden. Op zijn beurt reikte de heer A. G. Dege- naar, arts te Heemstede de diploma's uit aan hen, voor wie deze weer voor twee jaar werden verlengd. Tenslotte werd het woord gevoerd door een der geslaagden, die zich voor deze gelegenheid zelfs in een witte doktersjas had gehuld. In een geestig toespraakje bedankte hij niet al leen de heer Degenaar, maar ook de in structeurs, de heer en mevrouw Ouds hoorn en de heer J. J. Galj aard, voor de genoeglijke wijze waarop zij de cursisten de beginselen van de E.H.B.O. hebben bij gebracht. Namens hen overhandigde hij docent en instructeurs ieder een geschenk, als bewijs van hun grote erkentelijkheid hiervoor. Na afloop van het officiële ge deelte bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Dit samenzijn verkreeg nog een interessant aspect door de heer A. Nun- nink uit Heemstede, die een aantal zelf opgenomen fraaie kleurendia's vertoonde over de Keukenhof en een reisje door Zwitserland. Volledigheidshalve vermel den wij tenslotte de namen der geslaagde cursisten. Dit zijn de dames M. J. Hooghiemstra, E. Loos, M. J. Jager, M. C. Kabel-Bijl, G Roggeveen, W. G. Schiller-Verbeet, T. Seubring, W. Steffelaar, J. G. Volkers, A. Weill, B. B. Wullems-Willemse en P. Zweerts en de heer F. E. Kovacsek. Van de volgende leden werd het diplo ma voor twee jaar verlengd: de dames E. 3olderbeek-De Vos, W. Knook, R. de Mol, L. J. Molijn-Goud, F. M. Rekoert-De Kreuk en A. Scherpenzeel en de heren A. Boland, F. van Dort, H. Hessels, J. A. Hoe kendijk, W. Jansen, M. van Polen, W. Oudshoorn, A. Rühl, W. Schuylenburg en J. van Wijngaarden. Een 38-jarige Haarlemse accountant heeft over de jaren 1952 en 1953, een on juiste belastingaangifte gedaan. Hij zou in die jaren in financiële moeilijkheden hebben verkeerd. De te lage aangiften waren aan het licht gekomen door knoeie rijen in een bedrijf, waarmee de accoun tant relaties onderhield. De officier van Justitie hield er in zijn requisitoir reke ning mee, dat verdachte zijn foutieve han delwijze onmiddellijk heeft ingezien en bij het fiscale onderzoek zijn volle mede werking heeft verleend. Hij eiste drie honderd gulden of zestig dagen, twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Mr. O. H. van Wijk schetste in zijn plei dooi de moeilijkheden, die verdachte heeft doorgemaakt, en sloot zich overigens bij de eis aan. De uitspraak luidde conform. ADVERTENTIE Met de ELNA Supermatic kan alles volkomen automa tisch vervaardigd worden, van het eenvoudigste naai werk tot de meest verfijnde siersteken. Het donderdag door makelaar J. H. Stoel in openbare veiling te Haarlem ge kochte fabrieksgebouw, waarin vroeger gevestigd is geweest de n.v. Fabriek van teerkleurstoffen en chemische produkten „Colora" te Zandvoort, is bestemd voor de n.v. Aannemingsmaatschappij voor heen Bolsenbroek te Bloemendaal. Deze n.v. is voornemens haar machines en wa gens, die wegens gebrek aan ruimte geen onderdak kunnen vinden, in het gebouw te Zandvoort onder te brengen. Het vroe gere bedrijf wordt niet voortgezet, het geen reeds tijdens de veiling bleek, want voor de inventaris en machines, gecom bineerd met het gebouw, bestond geen belangstelling. Vrijdag zal in het gemeentelijke con certgebouw een feestavond worden gehou den voor het personeel van de NZHVM. Tevens zullen dan vijf jubilarissen, die veertig en vijfentwintig jaar de vervoers maatschappij hebben gediend, worden ge huldigd. Het NZH-muziekkorps onder lei ding van de heer P. Baart zal de avond met muziek opvrolijken. Na de officiële huldiging volgt een cabaretprogramma, waaraan wordt meegewerkt door een goo chelaar, een accordeonduo en een radio zanger. Bovendien vermeldt het program ma nog acrobatiek en schetsjes. In Lochem is in de leeftijd van 82 jaar overleden mejuffrouw A. E. Zuidema, die vroeger lerares is geweest aan de Middel bare School voor Meisjes te Haarlem. Mejuffrouw Zuidema werd op 10 ok tober 1875 in Zwolle geboren. Van 1894 tot 1898 was zij werkzaam als onderwijze res bij het lager onderwijs in haar ge boortestad. Nadat zij gedurende een. jaar les had gegeven bij het bijzonder lager onderwijs in Den Haag, werd zij lera res bij de meisjesschool in Zwolle. In 1916 werd zij lerares aan de Haarlemse meisjes h.b.s., waar zij tot 1933 les heeft gegeven. Toen werd zij gepensioneerd. Zij doceer de in het bijzonder Duits en gaf ook les Nederlands. De begrafenis heeft donderdagmiddag om twee uur plaats op de Nieuwe Be graafplaats te Lcchem. De Haarlemse Woningstichting „De Vooruitgang" zal zaterdagmiddag 26 ok tober van drie tot vijf uur in Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem een re ceptie houden ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Precies een jaar nadat de vertegenwoor diger van de sector Bloemisterij in het Produktschap voor Siergewassen, de heer T. Kralt, enigszins triomfantelijk de toe zegging had losgekregen, dat de Rijns- burgse bloemenkwekers ook recht hebben op de export van hun produkten, moet hij dit recht weer verdedigen. Vanmiddag vergadert het bestuur van het P.V.S. in Den Haag ondermeer ter bespreking van het verzoek van een groep Rijnsburgse bloemenexporteurs tot wijziging van de voorschriften van de export naar Ameri ka. Verleden jaar probeerden de Rijnsburg se bloementrekkers een proefcontingent voor export van snijtulpen naar Duitsland te verkrijgen. Zij vonden de bloembollen exporteurs tegenover zich. De werk nemersvertegenwoordigers gunden hun echter wel het recht hun snijtulpen te ex porteren. Het PVS wilde een proef nemen. De Duitse importeurs van bloembollen kwamen in het geweer. De voorzitter van het Produktschap ging met een delegatie de zaak bespreken en kwam terug met de mededeling, dat men niet moest overgaan tot export van snijtulpen, daar anders de bloembollenexport in gevaar kwam. Besloten werd daarom de Rijnsburgers het .recht te verlenen hun produkten te exporteren, mits de gelegenheid daartoe geëigend was. Van Nederlandse zijde zou den dus geen hinderpalen in de weg wor den gelegd, als de afnemende larden geen bezwaar hadden. Intussen hebben de Rijnsburgse bloe menkwekers zich verenigd in de „Export combinatie Rijnsburg" en deze heeft tot het produktschap het verzoek gericht de exportregelingen te wijzigen. Reeds kun nen snijtulpen naar Amerika worden ge ëxporteerd, maar deze moeten minstens 1,20 per dozijn opbrengen. Bovendien moet de rekening al zijn betaald, voordat de bollen zijn verzonden. Zo'n regeling maakt de export onmogelijk. De Export combinatie stelt nu voor de minimumprijs terug te brengen tot 0,75 per dozijn. Zij meent dat de Amerikaanse markt hierdoor niet overvoerd kan raken. Ten aanzien van de betaling wordt voorgesteld, dat deze binnen drie weken na afgifte van de uitvoervergunning moet zijn geschied. De voorzitter van het produktschap heeft de voorstellen van de exportcommissie met enkele Amerikaanse organisaties bespro ken. Gebleken is, dat de Amerikanen tegen import van snijtulpen zijn. Zij zijn be vreesd, dat de toch al wankele afzet van gebroeide tulpenbloemen nog minder winstgevend zal worden. Deze bloemen zijn namelijk maar iets goedkoper dan bijvoor beeld chrysanten, die het gehele jaar door op de markt kunnen worden gebracht. Het antwoord van de Amerikaanse or ganisaties was te verwachten, want geen land importeert graag een halffabrikaat om daarna het afgewerkte produkt uit het zelfde land als concurrent op de markt te krijgen. Het is een strijd die nooit tot een einde schijnt te komen, want er is niet te be wijzen of de export van drze bloemen werkelijk kwaad doet aan die van de bol len. Naar Zwitserland en België bijvoor- ADVERTENTIE Enkele weken geleden bestond de af deling middelbare meisjesschool van de meisjes-hbs in de Tempeliersstraat 90 jaar. Dit zeer ongebruikelijke jubileum is van daag op een al even ongewone wijze ge vierd, die bij de leerlingen evenwel hoge lijk in de smaak is gevallen, temeer omdat oudercommissie en schoolbestuur hun feestplannetje nauwkeurig stilgehouden hebben. Geen van de ruim tweehonderd meisjes, die vanochtend het schoolgebouw betraden, had er dan ook het flauwste vermoeden van, dat de dag van vandaag er een van grote verrassingen zou worden. Dat begon al kort voor het einde van het eerste les uur, toen de bel luidde en alle leerlingen opdracht kregen, zich met spoed naar de aula te begeven voor het aanhoren van een ernstige toespraak door de directeur Daar stonden ze even later, met open mon den van verbazing en nagenoeg sprake loos. „Voor het eerst in negentig jaren kon men hier een speld horen vallen" merkte de trouwe concierge Wagner (in de wande ling Waggie) later waarheidsgetrouw op Maar nauwelijks had directeur dr. Elte zijn pupillen verteld, dat de lessen voor vandaag beëindigd waren en dat de ganse school inplaats daarvan een gezellig uit stapje zou gaan maken, of men kon hele maal niets meer horen vallen. Onder het uitstorten van de wildste vreugdekreten stortte de spes patriae zich naar buiten, waar vijf grote touringcars al gereedston den om hen, telkens twee klassen per auto bus, weg te voeren voor een puzzelrit met onbekende bestemming Ieder meisje kreeg een blind routekaartje mee, waarop zij zelf de namen der te passeren steden, dor pen en bezienswaardigheden moest invul len, en bovendien waren er volop ver snaperingen. pillen tegen wagenziekte en andere onmisbare reisbenodigdheden aan boord. Elke bus volgde een andere route en zo ging het urenlang kriskras door Ken- nemerland, de Haarlemmermeer en het Gooi, totdat men elkaar om halfeen in Hilversum weer ontmoette, waar in De Karsseboom eerst de ingevulde routekaar tjes gejureerd en bekroond werden en waar men vervolgens een uitgebreide en zeer geanimeerde lunch gebruikte. Vanmiddag aanvaarden de meisjes met hun klassedocenten in de beste stemming de terugreis, waarbij zij zich opnieuw be ijveren kunnen in een wedkamp om leuke prijzen, ditmaal door het vervaardigen van feestrijmen en slagzinnen op het alleszins geslaagde uitstapje. Oudercommissie en schoolbestuur hebben met deze originele jubileumviering een prima beurt gemaakt en wat de tweehonderd benificienten be treft, die willen het bij het eenennegentig- jarig bestaan van hun school graag nog eens overdoen. De leerlingen die ziek zijn, krijgen ter compensatie van het gemiste feestje een verrassing thuisbezorgd. Een grote autobusonderneming leverde op zeer speciale condities de toeringscars, een em ployé van een reisbureau vervaardigde, helemaal pro deo, de meer dan tweehon derd blinde routekaartjes. Stukje geschiedenis Negentig jaar geleden is in de gemeente raad van Haarlem druk gediscussieerd over de oprichting van een middelbare school voor meisjes, waarbij aan de orde kwam de vraag of een meisjesschool van meer uitgebreid lager onderwijs niet de voor keur zou verdienen. Het toenmalig college De bus der eersteklassers, klaar voor de start. Stemming: opperbest. van B. en W. was echter van mening, dat een middelbare school het best op haar plaats was en dat zulk een school, „mits op niet te weelderige voet ingericht", de financiële krachten der gemeente niet te boven zou gaan. „Het moge voldoende zijn, op de lagere school alleen de beginselen der levende talen te leren", aldus merkten B. en W. op „ook het geheugen moge voldoende zijn, om die beginselen te doen wortel vatten in de jeugdige hoofden. Het komt B. en W. voor, dat het meisje, om een beschaafde vrouw te worden, meer moet leren dan haar geheugen te oefenen door het aan leren van klanken; vooral moet het leren denken". Wat de kosten betreft merkten B. en W op, dat voor vier onderwijzeressen, elk met. een jaarwedde van f 800, nodig was f 3200 De directrice, uit deze onderwijze ressen te kiezen, kwam in aanmerking voor een toelage van f 800. benevens vrije wo ning. De totale kosten werden begroot op f 6800. Verondersteld werd dat de school bezocht zqu worden door 136 leerlingen en dat voor ieder meisje f 50 aan schoolgeld werd betaald, waardoor de school aan de gemeente niets zou kosten. Op de begroting 1957 der gemeente Haarlem is voor de school ongeveer drie ton geraamd. In de raadsvergadering van 26 juni 1867 werd tot directrice benoemd mejuffrouw H. J. von Schubertz. Aanvankelijk was de school gevestigd in het Prinsenhof; later aan de Krocht. Toen het instituut in 1927 vijftig jaar bestond, verkeerde het gebouw in slechte toestand en er be stonden plannen de middelbare meisjes school onder te brengen in „Spaar en Hout" aan de Kleine Houtweg. Dit plan kon echter niet worden uitgevoerd. Tot 10 januari 1937 heeft het geduurd voor de vroegere openbare lagere school aan de Tempeliersstraat in gebruik genomen kon worden als Meisjes H.B.S. Een groot aantal leraressen en leraren heeft in de loop der jaren de school aan zijn uitstekende naam geholpen. Van de directrices noemen wij de dames Ch. Far- r^et, J. Berdenis van Berlekom, C. M. Bur ger en dr. ir. N. H. J. M. de Voogd. Op weelderige voet leeft de Meisjes H.B.S. ook nu nog niet. Het stokoude ge bouw aan de Tempeliersstraat is in vele opzichten nauwelijks meer voor zijn taak berekend. De nieuwe bouwplannen zijn al sinds geruime tijd klaar, maar de uitvoe ring wordt ook alweer op het ogen blik verhinderd door de bestedingsbeper king. Nieuws in het kort De Zuiderkapel. Op uitnodiging van de Stichting tot Verkondiging van het Evangelie en verspreiding van christelijke lectuur te Haarlem zal ds. H. C. v. d. Flier uit Assen op donderdag 24 October in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat spreken over „De lendenen omgord en de kaarsen brandende" De zingende zusjes Marry en Thea Verhey uit Velsen-Noord zullen medewerken. Op 31 oktober, hervormings dag, wordt een speciale dienst geleid door de heer J. Kits, directeur van 't Brandpunt te Doorn, die als onderwerp heeft gekozen: „Alleen door het geloof". Het duo de Gier- Visser uit Hillegom zal enkele liederen ten gehore brengen. Recreatiebehoeften. Op uitnodiging van de commissie voor studiebijeenkom sten van de afdelingen Haarlem, Bloemen daal en Heemstede van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie zal ir. A. Stoffels, lid van de gemeenteraad te Haarlem, op maandag 28 oktober in restaurant Van Aken, Baan, spreken over „Recreatie behoeften en recreatiemogelijkheden in Nederland". beeld mogen de Rijnsburgse bloemenkwe kers wel, zij het onder bepaalde voor waarden, exporteren. Desondanks stijgt de uitvoer van bloembollen. M kan stellen, dat deze groter zou zijn geweest als er geen bloemen waren gezonden, maar met even veel recht kunnen de Rijnsburgers be weren, dat zij het artikel gepopulariseerd hebben en dat de bollenexport daardoor gestegen is. De Rijnsburgers zullen de strijd nooit opgeven. Zij zien uiteraard nogal wat lichtpunten in de Euromarkt. Helemaal ge rust kunnen ze hierop echter ook weer nie' :ijn, want natuurlijk hebben de divers* tuinbouworganisaties in de deelnemende landen dit probleem al bekeken. Volgens dr. Verhage zou men slechts oplossingen kunnen vinden door internationaal over leg tussen de betrokken organisaties. Dit standpunt, dat hij ook in Duitsland heeft verkondigd, vindt vrij algemeen weer klank. De bloembollen- bolbloemenexpor- teurs zullen dus nog wel eens in vergade ringen de degens kruisen, want het is be kend, dat beide groepen geen stap op zij wensen te gaan. Voorlopig zullen beide groepen de strijdbijl niet begraven. Koninklijke onderscheiding toegekend Bestuur, directie en zeer vele personeels leden alsmede een groot aantal verpleeg sters en verplegers hadden zich vanmor gen in „Meerzicht" op het terrein van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort ver zameld, ten einde de heer J. Engels, die gedurende veertig jaren zyn krachten aan de magazijnen van genoemd ziekenhuis heeft gewjjd, te huldigen. De heer Jac. Rustige, lid van Gedeputeerde Staten en voorzitter van de Commissie van Bestuur van de Provinciale Ziekenhuizen in Noord holland deelde mee, dat Koningin Juliana de jubilaris de gouden eremedaille, verbon den aan de orde van Oranje-Nassau had toegekend, welke versierselen hem door de heer Rustige werden opgespeld. In zijn toespraak bracht de heer Rustige voorts de vele goede karaktereigenschap pen van de heer Engels naar voren,' die strikt genomen niet veertig jaar achter elkaar bij het Provinciaal Ziekenhuis in dienst is geweest, aangezien hij bij het tiende regiment infanterie te Haarlem zijn dienstplicht moest vervullen en daar, vol gens de heer Rustige, discipline en tucht had geleerd. De heer Engels heeft een goede staat van dienst; hij is namelijk van tijdelijk klerk opgeklommen tot Commies- C en hij is nu magazijnmeester. Ook voor het personeel heeft de jubilaris veel ge daan. Zo is hij voorzitter van „O.K.K (Oefening kweekt kunst'') geweest en voorts heeft hij geruime tijd zijn beste krachten gegeven aan het fanfarekorps Voor dit alles bracht de heer Rustige hem gaarne namens de Commissie van Bestuur dank. De heer J. A. Valk, economisch directeur van de Provinciale Ziekenhuizen in Noord holland, roemde de leiderscapaciteiten van de heer Engels. Als persoonlijke waarde ring voegde de heer Valk daaraan toe, dat nu de administratie in de laatste jaren ge wijzigd is, de heer Engels daar steeds op prettige wijze in heeft medegewerkt. Be halve de gebruikelijke gratificatie van de Provincie en bloemen van het college van Gedeputeerde Staten, van de Commissie van Bestuur en van de directie, bood de heer Valk namens het personeel een ge reedschapskist aan, een album met foto's van het Ziekenhuis en een kist sigaren. Dr. W. Ploegsma, eerste geneesheer- directeur, herinnerde er aan dat de jubi laris uit eigen krachten onder de patiënten en het personeel tal van muziekavonden heeft georganiseerd. De heer J. Stelma bood als voorzitter van de Bond van Provinciaal personeel zijn gelukwensen aan. De heer J. Langendijk deed zulks namens het magazijnpersoneel en bood een reisbe schrijving en sigaren aan. Van de afdeling slagerij ontving hij een verbanddoos. In zijn dankwoord gaf de heer Engels in de eerste plaats uiting aan zijn erken telijkheid voor de hem verleende konink lijke onderscheiding en voorts bracht hij alle sprekers dank voor de waarderende woorden tot hem gericht en voor de mooie cadeaus. Dankbaar toonde hij zich daarbij voor de prettige samenwerking die hij steeds allerwegen in dit ziekenhuis mocht ondervinden. De directie van de Shin Mitsubishi-fa- brieken in Tokio heeft bekend gemaakt dat zij in december duizend scooters naar Amerika zal exporteren, namelijk 800 van 200 cc. en 200 van 125 cc. De scooters he ten „Zilverduif". Tijdens het afgelopen weekeinde is er ingebroken in een kledingmagazijn aan de Kruisstraat in Haarlem. De inbrekers vernielden eerst een ruit en klommen toen naar binnen. Er wordt niets vermist. De afdeling Bennebroek van de katho lieke middenstandsorganisatie opent van avond het winterseizoen met een gezellige bijeenkomst in „De Kleine geleerde man" te Bennebroek. Eerst zal een korte verga dering worden gehouden. Dan zullen de verslagen van secretaris en penningmeester over het afgelopen jaar ter tafel komen. Er zal dan tevens een afgevaardigde wor den benoemd voor de centrale raadsver gadering welke op 6 november in Amster dam zal worden gehouden. Voorts is een bestuursverkiezing aan de orde. De voor zitter, de heer F. v. Veen en het bestuurs lid, de heer St. Vernooy, zijn afgetreden doch beide heren stellen zich herkies baar. Na de bestuursverkiezing zal de geestelijke adviseur, rector J. Mol, een toe spraak houden, waarbij enige films zullen worden vertoond. In november zal een sociale zondag wor den gehouden. Pater Rombertus zal dan een actueel onderwerp behandelen. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN LEIDEN, 22 oktober. Aanvoer 249 vet te varkens. Notering per kg. levend ge wicht: zware 1.51—1.54, lichte 1.56—1.62, zeugen 1.331.42. Handel luierig. WONINGINRICHTING zoekt voor het vervaardigen van eerste klasse gordijnwerk Brieven onder no. 6803 bur. v. d. blad. De Hoofddorpse Padvindersgroep „De Meervogels" is bijeengeweest in een spe ciale samenkomst met de leden van de oudercommissie. Nadat door de groeps leider, hopman J. de Jonge, een kort ope ningswoord was gesproken, werd de eer ste terugblik geworpen op het zo geslaag de zomerkamp op de Veluwe. Dit ge schiedde in voordrachten, schetsjes en op rijm met een gezellig refreintje. Bij een blik op het pasbegonnen winter werk werd aandacht geschonken aan sport, spel en hobbies. Deze laatste wer den ten gehore gebracht door middel van een hoorspel, dat door de jongens zelf was opgevoerd en op de band was opgenomen. Via dezelfde recorder werden vóór de pauze s.o.s.-seinen uitgezonden, ter inlei ding van de noodkreet met het oog op het feit, dat „De Meervogels" geen clubhuis hebben. Bij het publiek vond dit alarm weerklank, zodat er verscheidene rente loze aandelen aan de man werden ge bracht en ook de fancy fair zich in veel belangstelling mocht verheugen. Na een spelletje voor de ouders op het toneel en enkele voorfilmpjes werd de door de jongens zelf opgenomen zomer kampfilm gedraaid. Het geluid werd even eens door de jongens geproduceerd. Na de sluiting dankte de heer L. Troost de leiding voor het werk. dat zij steeds voor de jongelui verrichten. Hij verzeker de hun, dat de ouderen dit zeer op prijs stellen en waar zij kunnen steun zullen verlenen. In Zandvoort is bericht ontvangen, dat Gedeputeerde Staten van Noordholland het krediet hebben goedgekeurd voor de aan leg van wegen in het wederopbouwplan Zeereep-Noord. Dit werk omvat onder meer de verbreding van de Boulevard de Favauge tot acht meter, de aanleg van een rijwielpad aan de landzijde van die Bou levard (het bestaande rijwielpad wordt wandelpad), het doortrekken van de Heemskerkstraat tot de Parallelweg, het verbreden en verlengen van die weg, waar door een weg met twee gescheiden banen ontstaat, die op de Boulevard uitkomt na bij het trekkerskamp „de Branding". Met de bijkomstige werken zoals het verplaat sen van de ingang van het circuit, de aan leg van riolering, trottoirs, straatverlich ting, enz. is met dit werk een bedrag van 1.283.000 gemoeid: daarvan komt 1.073.000 in aanmerking voor een rijks bijdrage in het kader van de vergoeding van kosten van de wederopbouw van Zand voort. Het werk zal binnenkort worden aan besteed. zodat het nog vóór het seizoen 1958 gereed zal zijn. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hun goedkeuring onthouden aan een tweetal besluiten van de raad der gemeente Zandvoort. Het betreft hier de transacties, welke de gemeente wenste aan te gaan met de hou ders van erfpachtsrechten op de gemeente gronden aan de Lijsterstraat. De heren S. Slagveld en J. Koning zouden van hun rechten afstand doen indien de gemeente voor hen andere bedrijfsruimten zou stich ten (kosten 29.400), welke aan hen zouden worden verhuurd tegen een gereduceerde huurprijs, gedurende een, periode gelijk aan de duur van hun erfpachtsrecht Met de heer J. Termes zou een ruiling van grond worden aangegaan met bijbe taling door de gemeente van een bedrag van 1700. Gedeputeerde Staten baseren hun wei gering van de goedkeuring op de over weging, dat de gemeente aan exorbitant hoge eisen van de erfpachters is tegemoet gekomen, hetgeen ook in de toekomst financieel nadeel voor de gemeente Zand voort zal betekenen, omdat daardoor een precedent wordt geschapen. De betreffende raadsbesluiten worden door Gedeputeerde Staten in strijd geacht met het financieel belang der gemeente. Humanistisch Verbond De gemeenschap Zandvoort van het Hu manistisch Verbond opent haar winter seizoen op vrijdag 25 oktober met een bij eenkomst in gebouw „Zomerlust" waar de heer M. J. F. Ehrbecker uit Haarlem zal spreken over het onderwerp: „Praktisch humanisme in het algemeen en ons ge- vangeniswerk in het bijzonder". Het inenten tegen kinderverlamming van kinderen geboren in 1955 zal in Zandvoort geschieden op woensdag 30 oktober des middags om 2.45 uur in het Consultatie bureau aan de Poststraat. De oproepkaar ten zijn thans aan de desbetreffende ouders verzonden. Ouders, die geen oproep ontvingen, doch wel kinderen hebben die in 1955 geboren zijn. gelieven zich voor de inenting te vervoegen op de gemeente secretarie, afdeling bevolking. De injecties worden gegeven tegen de „kostende prijs" 1.— per injectie). Ge zien het belang van de inenting wordt erop gewezen, dat geen enkel kind om de kosten mag wegblijven. Indien de gevraagde ver goeding niet kan worden voldaan, wordt het kind toch ingeënt. Op donderdag 31 oktober zal ter gelegen heid van Hervormingsdag des avonds om acht uur in de Hervormde kerk te Zand voort een oecumenische dienst worden ge houden. Ds. R. H. Oldeman, hervormd pre dikant, zal daar spreken over het onder werp: „Luther en de R.-K. kerk" en ds. A. de Ruiter, gereformeerd predikant te Zandvoort over: „Luther en de bijbel". Daarna zal een film worden vertoond: „Hoe de bijbel tot ons kwam", toegelicht door de heer Brugman. Het hervormd kerkkoor zal aan deze dienst medewerking verlenen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7