„De Vooruitgang" bouwt veertig jaar in Haarlem-Oost DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Salzburgs Marionetten theater in Heemstede Drie intochten van Sint Nicolaas in Haarlem De damcompetitie Spannende strijd tussen CDA en HDC-ers Burgerliike Stand van Haarlem Vereniging voor Dierenbescherming Adjudant Derksen koninklijk onderscheiden Twee kleine aanrijdingen in Heemstede „De heilige vlam" P. VV. Franse Examens J. J. Jurrissen opgenomen in een ziekenhuis Onkruidbestrijding in Bloemendaal D. de Boer neemt afscheid Volgende week collecte in Haarlem voor de blinden Sluitingswedstrijd van „De Kampioen" UIT STAD EN STREEK Congres woonruimte- vraagstuk in Beverwijk Dronken autobestuurder reed motorrijder dood Kettingbotsing van 22 auto's op rijksweg bij Oegstgeest Utrecht zag gisteravond kunstmaan noch raket De woningstichting „De Vooruitgang" in Haarlem-Oost bestaat veertig jaar. Dit feit zal zaterdag met een receptie in de muziekzaal van café-restaurant Brink- mann aan de Grote Markt in Haarlem worden gevierd. Tevens staat er een besloten diner voor de bestuursleden en enige genodigden op het programma. Op 26 oktober 1917 besloten enige Haar lemmers, waaronder tal van raadsleden, een woningstichting in het leven te roepen om de woningnood, die toendertijd tenge volge van de oorlog heerste, enigszins op te heffen. Dat de woningstichting later nog meer last van de woningnood zou onder vinden, konden zij veertig jaar geleden echter niet bevroeden. In 1920 werden de eerste woningen van de stichting opgetrokken aan de Garen- kokerskade. Het waren er drieëntwintig. Later volgden vijfenzeventig huizen .san de Schalk wij kerweg, de eerste woningen, die in die dagen aan deze weg werden gebouwd. In 1925 verrezen er 119 wonin gen in de Slachthuisbuurt en 96 flats in de componistenbuurt. In totaal heeft de stich ting nu 328 woningen in haar bezit. Natuurlijk gaf de bouw wel eens aanlei ding tot moeilijkheden. „Af en toe liggen wij wel eens overhoop met volkshuisves ting", vertelt de voorzitter van „De Voor uitgang", de heer M. Veldhuizen, „maar dat is geen schande". Wat hun wensen zijn voor de toekomst? „Voortbouwen op de ingeslagen weg om volksvijand nummer één de kop te kunnen indrukken", is de wens van de voorzitter, '".ie reeds vieren twintig jaar in het bestuur zitting heeft. Bovendien hoopt hij binnenkort in Park wijk te kunnen gaan bouwen. De meeste woningen worden in Parkwijk gebouwd Donderdag 31 oktober zal het Salzburgs Marionettentheater in het Minerva Thea ter in Heemstede voor de laatste keer kunnen worden gezien, voordat prof Her man Aicher met zijn medewerkers voor een tournee van drie jaar vertrekt naar Japan, Noord-Amerika, Zuid-Amerika en India. Het optreden van dit Oostenrijkse marionettentheater heeft al verscheidene keren bijzonder veel belangstelling ge trokken in deze omgeving, er is dus alle reden deze laatste voorstelling apart aan te kondigen. Het programma bestaat uit vier opvoeringen, te weten de jeugdopera „Bastien en Bastienne" van Mozart. „Eine kleine Nachtmusik", een pantomime op de beroemde, gelijknamige compositie van Mozart K.V. 525, „Concert in Schönbrunn" op muziek van Mozart, Wagenseil en Handel en de „Notenkraker Suite", een pantomime op muziek van Tsjaikofsky. Donderdagavond speelt in de Renais- sancezaal van het Frans Halsmuseum in Haarlem onder auspiciën van het Haarlems Comité voor Kamermuziek het trio Arte Fiato, bestaande uit de fluitist Frans Vester, die hierboven staat afgebeeld, de hoboïst Koen van Slochteren en de fagottist Arnold Swil- lens. Zij hebben dankzij geraffineerd en artistiek samenspel de laatste tijd een opvallende plaats gekregen onder de Nederlandse kamermuziekg ezel schappen. Hun optreden zal dan ook zeker de belangstelling trekken van de liefhebbers van kamermuziek voor blazers in Haarlem en omgeving. Naar wij vernemen zal Sint Nicolaas naar alle waarschijnlijkheid op drie plaat sen in Haarlem zijn intrede doen. De ver gunningen daartoe zijn bij de gemeente aangevraagd en een dezer dagen zal over deze aanvragen beslist worden. Het ligt in de bedoeling van het warenhuis Vroom en Dreesmann om op woensdag 13 november de gebruikelijke intocht te organiseren in de binnenstad waarbij Sint Nicolaas met zijn gevolg per boot bij de Turfmarkt zal arriveren waarna de Goedheiligman via een uitgebreide route gevolgd door een groot aantal knechten naar het warenhuis aan het Verwulft zal rijden. Ook het wijkcomité Haarlem-Oost heeft plannen voor een feestelijke intocht, waar bij Sint Nicolaas onder meer door de stra ten van de in dit comité samenwerkende winkeliersverenigingen Spaarnwouder- straat, Amsterdamstraat en Van Zegge- lenplein zal trekken. In Haarlem-Noord zal Sint Nicolaas zoals de laatste jaren gebruikelijk zijn intrede doen in de Generaal Cronjéstraat. Over de data van de tochten door Haar lem-Oost en Haarlem-Noord wordt op het ogenblik nog onderhandeld. Aanvankelijk wilde zowel het bestuur van de Generaal Cronjéstraat-vereniging als het bestuur van het Wijkcomité Haarlem-Oost de in tocht op woensdag 20 november laten Plaats vinden. De juiste dag is echter nog niet vastgesteld. door „Patrimonium" en „St. Bavo-Oost". Nu is nog grond voor vierhonderdtwintig woningen beschikbaar én „De Vooruit gang" hoopt een groot gedeelte van deze woningen te kunnen gaan bouwen. Het bestuur van de woningstichting „De Vooruitgang" heeft er in de afgelopen jaren altijd naar gestreefd de huizen zo goed mogelijk te onderhouden. Bovendien werd er terdege op gelet dat de woningen zo verantwoord en solide mogelijk werden gebouwd. De meest urgente reparaties worden vrijwel onmiddellijk uitgevoerd. „We zouden nog wel veel meer willen doen, maar alles is tegenwoordig zo duur", verzucht de voorzitter en de penning meester, de heer W. den Oudsten, die reeds 32 jaar een bestuursfunctie uitoefent, stemt daar volmondig mee in. „A rtiesf" „De gezelligste en meest degelijke wo ningen, die het minste onderhoud vergen zijn ongetwijfeld die aan de Schalk wij ker weg", zo vervolgt de voorzitter zijn relaas. De woningen werden ontworpen door de thans reeds enige jaren overleden archi tect Sevenhuysen. Toendertijd waren het zeer moderne huizen, die uiterst solide waren gebouwd. Hiervan plukt men nu nog de vruchten. Architect Sevenhuysen heeft nog meer woningen voor de woning stichting laten vervaardigen. „Het was een artiest, die architect. Met veel geld deed hij veel, maar ook met weinig middelen kwam er altijd iets behoorlijks tot stand". De oprichters zijn nu allemaal over leden, maar het huidige bestuur gaat op de eenmaal ingeslagen weg voort: in het belang van de bewoners en ten koste van veel vrije tijd van de bestuursleden. Het zal het bestuur dan ook ongetwijfeld niet aan de nodige belangstelling ontbreken op de zaterdag te houden receptie. De heren M. Veldhuizen, voorzitter; W. Stompé, secretaris en W. den Oudsten, penning meester zullen dan wel de meeste eer in ontvangst mogen nemen. De voor de damcompetitie hoofdklasse, groep B, vastgestelde ontmoeting tussen CDA (Amsterdam) en de Haarlemse Dam club heeft, zoals werd verwacht, een bui tengewoon spannende strijd opgeleverd, eindigende in een 1010 gelijk spel. De Haarlemmers konden, ondanks een aan vankelijk verkregen 40 voorsprong, niet verhinderen dat CDA na keurig spel ten slotte toch nog een puntenverdeling uit het vuur sleepte. De partijen stonden in doorsnee genomen op een hoog peil. Ter illustratie van het vertoonde spel volgt hier de stand uit de partij D. H. v. Dom melen (CDA) en H. T. Luif (HDC) op het moment, waarop laatstgenoemde met een keurige combinatie de partij in zijn voor deel besliste. H. T. Luif (wit) 12 schijven op: 29, 33, 35/39, 42, 44, 47/49. D. H. v. Dommelen (zwart) 12 schijven op: 1, 2, 5, 8, 11, 15/18, 20 en 24. Wit speelde als laatste set 43-39. daarmede een reeds vele zetten bestaande dreiging opheffende. Zwart, die door het wegnemen van die dreiging eindelijk 3-9 kon spelen besloot daartoe, mede om de bij herhaling gepleegde aanval op schijf 24 nogmaals te kunnen pareren. Deze voortzetting betekende echter zijn onder gang, want wit liet verrassend volgen: 29-23 (18x29); 38-32 verplicht tot (27x38); 37-32 (38x27); 48x43 (29x38); 43x25 en won. De gedetailleerde uitslag luidde: CDA HDC: H. Smit—N. Blom 1—1; D. H. v. Dommelen—H. T. Luif 0—2; H. C. Groen— J. H. Meure 1—1; J. P. Koehler—H. Teu- nisse 0—2; M. Wassenaar—G. Zeeuwe 11; D. BroerseC. Schelfaut 11; P. VerweyJ. Bus 1—1; M. C. DeurlooA. Smit 1—1; A. J. Smit—J. v. Looy 2—0; J. MonsA. Douma 20. Totaal 1010. In deze afdeling werd voorts gespeeld: DWWDCIJ 4—16; Jozef Blankenaar I— GS II 164; DDD—Den Helder 15—5 en HDC—DWW welke wedstrijd bij de stand 53 in het voordeel van HDC moest wor den afgebroken. De zes resterende par tijen zullen vermoedelijk nog vijf punten voor HDC opleveren, waarmede de eind stand op 1010 komt. De ranglijst in groep B ziet er dan als volgt uit: 1. Jozef Blankenaar I 10 (5); 2. DCIJ 10 (5); 3. DDD 5 (5); 4. CDA 4(4); 5. DWW 4 (4); 6. HDC 4 (5); 7. Den Helder 0 (4) en 8. GS II 0 (4). Eerste klasse De voor de competitie eerste klasse dis trict Kennemerland gespeelde wedstrij den leverden de volgende resultaten op. VKD behaalde zijn tweede overwinning, nu tegen HDC II. Weliswaar boden de HDC'ers uitstekend tegenspel, maar VKD liet zich een eenmaal behaalde 20 voor sprong niet meer ontnemen en won ten slotte met 11—9. KNC. de debutant in deze afdeling, wist Hillegom een verdienstelijk gelijk spel (10—10) af te dwingen. Spor tief liet zich verrassen door het met acht spelers uitkomende incomplete tiental van Haarlem O.K. Met inzet van alle kennis waarover de acht spelers van Haarlem O.K. beschikten, wisten zij de bij de aan vang genoteerde reglementaire 40 ach terstand op fraaie wijze in een 128 over winning om te zetten. Tweede klasse Damclub Zandvoort en HDC III blijven elkaar de bezetting van de eerste plaats op de ranglijst betwisten in de tweede klasse. Beide tientallen behaalden hun derde achtereenvolgende overwinning. Zandvoort won met 14—6 van BDC II, HDC III versloeg St. Bavo met 16-^1 en Stabiel hield VKD II er met 15—5 onder. Haarlem, 22 oktober 1957. ONDERTROUWD: 22 okt. M. P. de Rid der en J. C. Paalvast. GEHUWD: 22 okt. J. C. Brunink en J. W. de Haan; D. P. van der Plank en A. van Duijn. BEVALLEN van een zoon: 21 okt. M. G. H. Lommelaars-GründemannJ. L. Lui- nenburg-Bücker. BEVALLEN van een dochter: 19 okt. M. C. Rietveld- van Paridon; 21 okt. E. M. J. Bonarius-Wolff; 22 okt. W. Struik- van Broekhuizen; M. C. Huijsmans- van der Linden; A. Vreugdenhil-Snoek. OVERLEDEN: 21 okt. W. Bastiaan, 88 ]r. Kloosterstraat; A. Winters, 64 jr., Maerten van Heemskerkstraat; J. Sandifort, 77 jr., Kamperlaan; J. Groeneveld-van Eijk. 66 jr. Oranjestraat. Als de westenwinden blazen, krijgt de duintop „De Blinkert" in Overveen steeds een klein duwtje. De wind jaagt het zand op en daarom verplaatst „De Blinkert" zich heel langzaam. De hon derden voeten, die 's zomers het zand indammen, maken de heuvel trouwens een kopje kleiner en zorgen ook voor een verschuiving van de zandmassa. Om de paar jaren komen daarom de zandwagens om het overtollige zand naar de bouwwerken af te voeren. En de gravers zorgen er dan voor, dat het uiterlijk van de ditintop weer tot „fatsoenlijke" proporties wordt terug gebracht, zodat „De Blinkert" niet ge leidelijk mismaakt wordt. AMSTERDAM Dat de beurs een flauw karakter droeg dient op rekening van Wall Street te wor den geschoven. In Amsterdam is men van mening, dat de koersen voor de interna tionale waarden niet te hoog genoemd kunnen worden en om die reden werd de vorige dagen getracht, los van Wallstreet, een eigen koers te varen. De met heel veel moeite bereikte verbeteringen werden thans geheel teniet gedaan door de flauwe stemming in New York, waar de scherp ste koersdaling van dit jaar plaats vond met een handel van 4,7 miljoen shares. Een en ander werd veroorzaakt door ont moedigende berichten onder andere over bestedingsbeperking in het Amerikaanse bedrijfsleven. Koninklijke Olie schommelde rond de f 153 tegen maandag f 159 als slotkoers. Parijs nam enige stukken op een basis van f 153,20 uit de markt, maar overigens was de handel van zeer geringe betekenis. Er viel trouwens over de gehele markt heel weinig te beleven. Philips trok aan van 227V2 tot 229 en moest een koersver lies van ongeveer U punten incasseren. In Unilever ging iets meer om maar het fonds kon zich niet aan een daling van 8 punten ten opzichte van maandag ont trekken. AKU was min 5 met minimale handel. In het eerste half uur van de beurs werd er geen notering gemaakt in de aandelen KLM. Uiteindelijk werden enige stuks verhandeld op 100 gulden waardoor een verlies van zes gulden werd geleden. De woningbouwlening trok weer de no dige belangstelling en de meeste handel verliep op een koers van IOOV2 percent. Scheepvaarten door elkaar 1 tot 3 percent lager. De politieke toestand in Indonesië is niet stimulerend voor de cultuurmarkt die lagere koersen te zien gaf voor Deli Maatschappij min 3Vfe, Amsterdam Rub ber en HVA min 1 percent. In de staats fondsen lag de staffellening aangeboden en verloor percent. Overige waarden goed prijshoudend. Prolongatie 5 percent (ANP). NEW YORK Voor de vierde achtereenvolgende maal was het koersverloop dalend, thans bij de grootste omzet sinds 27 september 1955, op welke dag president Eisenhower begon te herstellen van zijn hartaanval. Er wer den 5.090.000 aandelen verhandeld tegen 5.500.000 ->p 27 september 1955. De tickers bleven I erhaaldelijk bij de transacties ten achter; de achterstand bedroeg tegen beurseinde zelfs zeven minuten. In tegen stelling tot de daling van maandag waren er thans toch enkele fondsen met een koersstijging, vooral in de chemicaliën-, staal-, metaal- en spoorweggroepen. De verkopen werden beïnvloed door dezelfde factoren als maandag, onder andere het Nabije Oosten, ongunstig bedrijfsnieuws en zwakke economische vooruitzichten. Een gerucht over onlusten in Syrië ver oorzaakte later op de dag een nieuwe golf van activiteit. Enkele der grootste koers winsten deden zich voor bij aandelen, die niet meegerekend worden bij de gemid- deldencijfers. Het industriegemiddelde daalde met 3,27 tot 419,79; dat voor spoorwegen met 0,44 tot 107,21 en dat voor openbare nutsbedrij ven met 0,78 tot 62,10. Van de 1.250 ver handelde fondsen sloten er 720 lager, 313 hoger en 21C onveranderd. (UP). 314 °/o Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew. Philips Gloeil. pref. Philips Gloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 79->é 79% 87/4 87% 155% 157 268 270 175/2 176 255 255 177 175 241 245 229% 233% 136% 136%* 331 337 200 200 700% 730 152,80 158,80 61 61 f 99,60 100,20 147 147 135 134 216 215% 98 98 61% 61 187 187 145 145 158 158 160% 160% 41 41% 36% 37% 51 52 363/i« 36 67 66% 23% 23% De Vereniging voor Dierenbescherming voor Haarlem en omstreken, zoals de Ver eniging tegen het Mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken sinds enkele weken heet, omdat de gewijzigde statuten inmiddels koninklijk zijn goedgekeurd, heeft dinsdagavond een vergadering ge houden in hotel „De Leeuwerik", waarbij het er weer af en toe rumoerig toe ging. De gedachte van het bestuur, om het aan tal bestuursleden met twee uit te breiden is niet in vervulling gegaan, want bij de schriftelijke stemming was het aantal blanco stemmen zo groot, dat de twee kandidaten geen volstrekte meerderheid kregen, waardoor het punt aangehouden werd. Tevoren had een groep leden ge probeerd de verkiezing van bestuursleden tot een volgende vergadering uit te stellen, maar voor een voorstel over dat punt was geen meerderheid. Eensgezindheid bestond er over het bestuursvoorstel de contributie te verhogen. Toen om precies twaalf uur een debat aan de gang was om in het asyl pensiongasten op te nemen, waartegen be zwaren bestonden, moest de voorzitter, de heer K. Aanstoot, de bijeenkomst sluiten vanwege het late uur. De bijeenkomst was begonnen met een kort openingswoord door de voorzitter, de heer K. Aanstoot. Deze herinnerde er aan, dat de vorige vergadering onder leiding stond van de heer A. Quakernaat. Na de bestuursverkiezing heeft deze zijn functie van voorzitter neergelegd en ook heeft de vice-voorzitter, de heer Beukenkamp, be dankt als lid van het bestuur. Spreker bracht beiden dank voor hun arbeid. Hij verheugde zich er over, dat de collecte geslaagd is. Dat is te danken aan een leger van collectanten en de leden van de pro- pagandacommissie. Verder deelde de voor zitter mee, dat de vice-voorzitter en hij een onderhoud hebben gehad met het hoofd bestuur der vereniging, om te spreken over de schuld. Het resultaat was, dat de schuld, die reeds van 8000 was teruggebracht tot 6400, verminderd is tot 5000. Het die- renasyl is verbouwd, waarvoor 10.000 is uitgegeven. Het asyl ziet er thans goed verzorgd uit. Bij de hierna gehouden verkiezing wer den 35 stembiljetten blanco uitgebracht. Mr. Beets verkreeg 26 stemmen en de heer Kapteyn 29. Daar beiden geen volstrekte meerderheid hadden verkregen waren zij niet gekozen. De penningmeester, de heer Van der Hoeven, deelde mee, dat het tekort op de begroting 1958 geraamd is op 16.760. Maatregelen zullen genomen worden om het tekort te verminderen. De vergadering besloot hierna de contributie te verhogen. Zeven minuten voor twaalf stelde de voorzitter het punt: „wijziging exploitatie asyl" aan de orde. De heer Van Oosterhout lichtte het toe en deelde mee, dat het asyl met verlies werkt en daarom moet getracht worden het verlies te verminderen. Het bestuur stelt daarom voor pensiongasten op te nemen. Er is van de zijde van vakan tiegangers grote vraag honden en katten tijdelijk onder te brengen. Enkele leden verklaarden zich tegen het voorstel. Dit punt is - volgens hen - des tijds de oorzaak geweest van de moeilijk heden, waarin de vereniging is geraakt. Er ontbreekt een deskundige in het asyl en de kans bestaat dat de dieren besmet worden. De discussie, moest wegens het late uur afgebroken worden, waarna de voorzitter de vergadering sloot zonder dat een besluit was genomen. Vanmorgen heeft de heer R. H. Derksen het feit herdacht, dat hij veertig jaar ge leden in overheidsdienst trad. Momenteel is de heer Derksen adjudant bij de Haar lemse politie. De jubilaris werd in de ka mer van de hoofdcommissaris, de heer J. Fontijne, door de burgemeester toegespro ken en gehuldigd. Tot slot van zijn toe spraak speldde Haarlems burgervader hem de gouden eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau op. Na aanvankelijk te hebben gediend bij de politietroepen, trad de jubilaris in dienst van de politie. Op 1 november 1945 was hij als hoofdagent werkzaam bij de Haarlemse politie. Nog geen jaar later werd hij be vorderd tot brigadier. In 1954 werd hij aan gesteld als adjudant. De heer Derksen heeft veel en belangrijk werk gedaan voor de Haarlemse politie, hetgeen vanmorgen tot uiting kwam in de waarderende woorden, die de burgemeester tot hem richtte. De jubilaris heeft onder meer gewerkt bij de afdeling Bijzondere Wetten en de Gene rale Wetten. Dinsdagmiddag hebben zich in Heem stede twee kleine aanrijdingen voorgedaan die uitsluitend materiële schade oplever den. Om half vier kwam een vrachtwagen met aanhangwagen op de Herenweg bij de Van Merlelaan in botsing met een vrachtauto die in de richting van Haarlem reed en waarvan de bestuurder rechtsaf de Van Merlelaan wilde inrijden. Alleen de vrachtauto met aanhangwagen werd be schadigd. Een kwartier later kwamen op de hoek van de Spaarnzichtlaan en de Landzicht laan twee personenauto's met elkaar in botsing, doordat een van de bestuurders geen voorrang verleende. Beide auto's wer den beschadigd. Amateurtoneel De problemen, welke W. Somerset Maug ham opwerpt in zijn toneelspel „De heilige vlam" en de oplossing, die hij ervoor aan de hand doet, zullen wel altijd een punt van discussie blijven. Omdat mijn oordeel vooreerst de speelwaarde der voorstelling betreft, die „Nieuw Leven" maandag- en dinsdagavond in de stadsschouwburg van „De heilige vlam" gaf, werp ik mij maar niet op als Maughams opponent. Ik zou hem wel kunnen aanvallen op de botte constructie, waarmee hij het eerste bedrijf tot een haast onmogelijke aangelegenheid maakt. Het is een amechtige aanloop tot het dramatisch conflict, dat pas in het tweede bedrijf wordt geopenbaard en dan, afgezien van de als een anti-climax wer kende monologen, genoeg op de verbeel ding werkt om er de spanning in te hou den. Dat de vertaling welke „Nieuw Leven" bezigde, verouderd is, kan men Maugham niet aanwrijven. Het is een litterair taaltje, dat overdreven klinkt. Regisseur Kuyper had er gerust in mogen veranderen, maar hij liet het na. Men hoeft het hem niet te zeer te verwijten. Wie zo'n stuk gaat repe teren, hoort al spoedig door de emoties de nuchtere effecten van de taal op de toe hoorder niet meer. De voorstelling van „Nieuw Leven", zo als ik ze maandag aanschouwde, kon mij uiteraard pas in het tweede bedrijf boeien Het eerste bedrijf was gespeend van elke sfeer. Bob Stompé vervulde er de meest ondankbare rol in, omdat hij een leed moest suggereren, dat met de middelen van de amateur nauwelijks te benaderen valt. Hij had na dat oedrijf afgedaan en nu kon Tonny Hagebout-Baay de centrale plaats innemen op die rake en mij altijd weer imponerende manier van spelen, waarmee zij van iedere figuur een aparte, werkelijke verschijning maakt. Haar voor naamste tegenspeelster Hanny Brakel- Misset woog niet tegen haar op, kon dat krachtens de spelpositie ook niet, maar was wel te waarderen om haar natuur lijke temperamentvolle actie. Een voortreffelijke partij vertolkte Theo v. d. Have als de bescheiden ondervrager, die de gesprekken leidt waar ze dreigen te ontsporen. Een moeilijke rol. Jaap Si- brandi gaf zijn doktersfiguur de juiste dosis goede bedoeling en menselijke zwak heid mee om hem aanvaardbaar te doen zijn. Riek Stompé-v. d. Schaaf raakte steeds beter op dreef in haar koelbloedige en verstandelijk redenerende lady, die het moederschap de rechten toedicht van de Voorzienigheid. Zwakjes in he* begin, groeide zij in deze zeer lastige opgave Wim Plantema bleef even onopvallend als zijn tekst hem voorschreef. Dolly v. Aken kwam met de gebruikelijke zinnetjes van de dienstbode enige malen op en moest weer verdwijnen. En de regie? Kuyper bereikte met het ensemble geen verbluffend resultaat Daar voor liepen de krachten nogal uiteen, daar voor ook leende Maugham zich niet, omdal de handeling veel plaats moest maken voor theorieën Bevredigend was de op voering zeker Dat er geen sterke effecten werden geschuwd duidde op het goede in zicht van de regisseur, die het stuk daar mee over akelige zwakke plekken heen- hielp. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kandi daatsexamen economie: P. F. A. Anink jr.. Am sterdam. Kandidaatsexamen rechten: H. B. S. Verhagen. Amsterdam. J. H. Waller, Delft. Kan didaatsexamen Spaans: mevr. M. L. Gramberg- De Ridder, Amsterdam. Met lof voor het doc toraalexamen biologie: W. A. Smit, Amsterdam. De directeur van de Noord Zuid Holland se Vervoermaatschappij, de heer J. J. Jur rissen, is in het Sint Elisabeths Gasthuis opgenomen. Zijn toestand is gunstig, maar hij zal nog enige weken rust moeten hou den. De afdeling Bloemendaal van de Konink lijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft zich in een brief tot het gemeentebestuur van Bloemendaal gewend in verband met de besproeiing van de trottoirs met een onkruidwerend middel Er waren namelijk klachten binnengeko men van verscheidene tuineigenaren. dat de beplanting van hun tuinen ook min of meer van dit middel te lijden had. Het gemeentebestuur van Bloemendaal verzoekt naar aanleiding hiervan de huis eigenaren er zorg voor te dragen dat het onkruid voortaan niet meer onder de ter reinafscheiding door groeit. De heer D. de Boer, die op 31 oktober wegens zijn benoeming tot hoofd van de afdeling bedrijfsopleiding bij de K.L.M.. zijn functie van hoofd van de Bronstee Mulo-school zal neerleggen, zal woensdag 30 oktober afscheid nemen. Des morgens is er een bijeenkomst in het Minerva- theater, waar het gemeentebestuur, leer krachten en leerlingen van de school aan wezig zullen zijn en des avonds om half- negen worden ouders en oud-leerlingen in de Bronsteeschool in de gelegenheid ge steld afscheid te nemen. In de week van 28 oktober tot 2 novem ber wordt een lijst- en buscollecte gehou den, uitgaande van de Stichting Christe lijke Blindenhulp „De Fakkels Bijeen". Deze inzameling geschiedt ten bate van honderden blinde mannen en vrouwen, jongens en meisjes, die, zonder onderscheid van gezindte of herkomst, onderwijs, lo nende arbeid, huisvesting, alsmede hulp en bijstand op elk gebied vinden in de inrichtingen van „Sonneheerdt" te Ermelo, „Bartimeüs" te Zeist, de vereniging tot werkverschaffing aan blinden in Amster dam, het tehuis voor blinden te Wolfheze, enzovoort. Er Is dringend behoefte aan collectanten, zowel voor de lijst- als bus collecte Men kan zich hiervoor opgeven aan de volgende adressen: Het comité voor de Blindencollecte: Mevr. Bijster. Cremerstraat 84. mevr. Van Putten Ster- rebosstraat 53 en mevr. Van der Werff, Pegasusstraat 37. Tot besluit van het wielerseizoen houdt de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" op zondag 27 oktober voor zijn renners de traditionele slotwedstrijd om de „Veenhof- Staphorstbeker". Deze wedstrijd wordt verreden op het nieuwe parcours van Noord-Akendam en de af te leggen afstand bedraagt voor de A- en B.-klassers veertig kilometer. De start is om halftien. Nieuws in het kort Ongeval. Doordat een zevenjarig jon getje dinsdagmiddag omstreeks half één slingerend op zijn fiets over de Rijksstraat weg reed, kwam hij in aanraking met de achterzijde van een passerende vrachtwa gen. De jongen viel en werd met een lichte hersenschudding en enige hoofdwonden naar de Deo vervoerd. Jubilaresse. Zaterdag 26 oktober hoopt mevrouw S. M. Blom-Ketelaar, wonende Coornhertstraat 1 te Haarlem, haar zilve ren jubileum in dienst van de n.v. Van Gend en Loos te vieren. De jubilaresse is tweeëntwintig jaar werkzaam geweest op het kantoor van de n.v. te Amsterdam en de laatste jaren is zij maatschappelijk werkster bij deze onderneming. Voordrachtsavond gaat niet door. De voordrachtavond, die Rolien Numan donderdag in de jeugdkapel van de Sions- kerk voor de Volksuniversiteit zou hou den, kan wegens ziekte van de docente niet doorgaan. Herfstvakantie te Bloemendaal. Voor het eerst zullen dit jaar de openbare la gere en de kleuterscholen in de gemeente Bloemendaal herfstvakantie krijgen. De mulo- en bijzondere scholen hadden dit al. De herfstvakantie zal vallen op 31 ok tober en 1 en 2 november. Vanmorgen heeft het gemeentebestuur van Beverwijk in het raadhuis Scheybeeck een gezelschap van 160 man. van burge meesters uit Noordholland, van leden van woonruimtecommissies en vele anderen ontvangen aan het begin van de congres dag van de provinciale contactcommissie Noordholland inzake het woonruimtevraag- stuk, die het woonruimteprobleem als on derwerp heeft. Burgemeester J. G. S. Bruinsma heette de genodigden welkom en was bijzonder tevreden over de aanwezig heid van de vele ministeriële vertegen woordigers, terwijl hij er verder aan her innerde, dat 't voor de woonruimtewe tl947 een jubileumjaar is zelfs een jubileum- maand. Voorts meende hij dat er telkens profeten zijn opgedoken, die jaar en dag van het einde van de woningellende' voor spelden. maar hij meende niettemin dat er een groot optimisme nodig blijft om aan de oplossing van dit sociale probleem te kunnen blijven werken: „Het einde is nog niet in zicht en vooral in het westen des lands blijft de narigheid groot". Vervolgens behandelde hij in het kort de geslaagde woningbouwlening, waarbij hij kon voorstellen dat straks, als het geld over de gemeenten verdeeld wordt, de onte vredenheid wel weer groot zou zijn, om dat immers een bijdrage in de woningbouw bij voorbaat altijd te klein is. Als voor zitter van het congres van vandaag ant woordde gemeente-secretaris D. Beets van Edam, zeggende dat de woningruimtecom- missies in de laatste tien jaren bergen werk hebben verzet en dat er nog veel meer werk voor de boeg ligt. Veroordeeld tot een jaar gevangenis De rechtbank te Zwolle heeft de 55- jarige graanhandelaar B. J. van der R. uit Ermelo veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf wegens het veroorzaken van dood door schuld, het rijden onder invloed van sterke drank en het doorrijden nadat hij een ongeluk had veroorzaakt. Voorts zal zijn rijbewijs voor de tijd van vier jaar worden ingetrokken. De eis luidde veertien dagen geleden zes maanden met aftrek. Van der R. had op 9 juli te Hulshorst, gemeente Ermelo. een voor hem rijdende teersproeiauto gepasseerd, terwij] van de andere kant een motor, bestuurd door L. Haverkamp naderde. Een botsing volgde en de heer Haverkamp werd zo zwaar gewond, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis stierf. Zonder zich om het slachtoffer te bekommeren reed Van der R., die onder de invloed van sterke drank was, door, dit mede op aanraden van twee mede-inzittenden, die eveneens gedronken hadden. Op een zijweg controleerde hij de schade aan zijn auto, die hij de volgende morgen naar een carosseriefabriek bracht. Daar hoorde hij, dat het slachtoffer van de aanrijding was overleden, maar desondanks meldde hij zich niet aan bij de politie. Hij ging een café binnen, waar hij later door de politie werd aangetroffen. Dinsdagavond omstreeks kwart over zes heeft zich op de rijksweg Amsterdam-Den Haag onder Oegstgeest een botsing voor gedaan, waarbij in totaal 22 auto's betrok ken waren. Persoonlijke ongelukken wa ren er niet bij. De oorzaak van deze ge compliceerde botsing was de aanrijding door een autobus van de N.Z.H.V.M. van een personenauto. Zeven auto's die achter de autobus in de richting Amsterdam re den schoven daar na de botsing boven op. Op deze voertuigen reden achtereenvolgens nog groepjes van drie, vier en twee auto's in. Van het verkeer in de richting Den Haag voegden zich nog twee maal twee auto's bij de voertuigenchaos. De sterrenwacht te Utrecht heeft de kunstmaan en de raket niet kunnen waar nemen. De vuurpijl bevond zich in de schaduwkegel van de aarde en was lager dan 500 kilometer, waardoor observatie onmogelijk was. Wel heeft men om twaalf minuten over zeven een vallende ster (vuurbol) geobserveerd. Uit telefonische mededelingen die bij de sterrenwacht bin nenkwamen bleek dat velen deze vallende ster met de vuurpijl, die de kunstmaan voorafgaat, hebben verward. De raket van „Spoetnik" zou gister avond op het aangegeven tijdstip in Al melo zeer duidelijk zijn gezien. LONDEN (UP) Volgens Britse geleer den verliest de Spoetnik per dag 3.5 kilo meter van zijn hoogte. Wegens het ont breken van gegevens over de dichtheid van hogere luchtlagen is het niet mogelijk te voorspellen hoelang Spoetnik nog rond de aarde zal blijven cirkelen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7