SM Exclusief interview met Syrisch driemanschap Stofzuigers „Inschikkelijkheid" kan woningnood in de toekomst helpen lenigen Wij zijn mede verantwoordelijk voor de nood der wereld Syriërs beschuldigen de Nederlandse pers van partijdigheid en leugens IgROUUEl) Drs. G. M. Nederhorst zette doel en streven van de N.O.V.I.B. uiteen Ik word echt „oud!" vond ze Congres woonruimtevraagstuk r DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DONDERDAG 24 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Politieke onlusten in Guatamala Turkse tegenspraak inzake het vermiste postboot]e Kabinetscrisis in Zweden? Onenigheid over ouder domspensioen het struikelblok Franz Etzel zal de E.G.K.S. vaarwel zeggen San Marino heeft een nieuwe regering Vier gewonden bij ontploffing in Amsterdam Huis in de Spuistraat in vlammen Uw oude stofzuiger is geld waard Tekort van f 121.000,- op Zandvoortse begroting DAG VAN DE VERENIGDE NATIES Chirurg zou jongen bij operatie geslagen hebben Burgerlijke Stand van Haarlem UIT STAD EN STREEK (Van onze reisredacteur) DAMASCUS, 24 oktober. Damascus delibereerde vandaag druk over het uitstel van het UNO-debat naar aanleiding van de nieuwe bemiddelingspoging van koning Saoed. De komische verwarring waarin Saoeds eerste pogings strandde, heeft de algehele onwezenlijkheid van het Turks- Syrisch conflict nog eens onderstreept. De Syriërs vinden dat Saoed volledig party voor Syrië moet kiezen en dus niet kan be middelen en weigerden zelfs een door Saoed gevraagde informateur te zenden. In deze verwarring is het zoeken naar feiten gelijk aan het steken van een arm in een vat met paling! Verhelderender zijn de interviews die jk had met Syrië's drie belangrijkste man nen, kolonel Serraj, chef van de inlich tingendienst, generaal Bizri, stafchef, en Akram Hourany, parlcmentspresident. Deze exclusieve journalistieke „hattrick" volgt hier in gecondenseerde vorm De 32-jarige Abdel Hamid Serraj, een charmante, uiterst slimme officier, die door insiders Syrië's machtigste man wordt ge noemd, zei: „De Turks-Syrischc crisis is een Amerikaanse afleidingsmanoeuvre voor de schandalige Amerikaanse komplotten in Syrië. In de laatste twee jaar zijn er drie samenzweringen door mij ontdekt. Pas bij de laatste was het Amerikaanse deelnemen daaraan echter bewijsbaar. Er bij betrok ken was de veroordeelde kolonel Sjisjakly, voormalig militair dictator in Syrië. Wij dekten de onkosten voor het oprollen van dit laatste komplot met geld, waarmee de Amerikanen Syriërs, die ons alles vertel den, wilden omkopen. De reden voor de uitzetting van de Ne derlander Vink (van de Shell) moet v maar bij Buitenlandse Zaken vragen. Onwaar is, dat alle buitenlanders door ons in het oog worden gehouden, wel echter degenen die verdachte contacten hebben. U vraagt of ik ook deskundigen en raadgevers uit communistische landen controleer? Wel nee, dezen zijn volkomen loyaal en geven geen reden tot achterdocht! Er is overi gens slechts een tiental Russische instruc teurs in het Syrische leger. De Amer-kanen zullen nu wel weer zeggen dat ik emmu- nist ben, maar dat ben ik niet. Ik ben slechts een gewoon onbelangrijk Syrisch officier". Van deze „onbelangrijke" officier naar stafchef Afif Bizri! Deze zei: „Wie zegt dat wij klagen over Turkse agressieve in tenties? Wij zijn slechts bezorgd over de aanwezigheid van zes Turkse infanterie- en tankdivisies aan onze grens. Bovendien schenden vliegtuigen van de Amerikaan se zesde vloot voortdurend het Syrische luchtruim. Waarom wij die niet neerschie ten? Om dat zulks provocatie zou zijn. Op uw vraag of er Russische instructeurs bij ons zijn, antwoord ik dat de Syrische de fensie een nationale zaak is. Er zijn geen Russische instructeurs bij ons (zie Serraj's verklaring). Syrië is geen Sovjet-satelliet al heeft het Sovjet-wapens gekocht. Het heeft trouwens ook voldoende onderdelen gekocht om niet later van de Sovjets af hankelijk te worden. Het Syrische leger kan al die wapens gebruiken. Hoe groot het Syrische leger is? Ik antwoord: het omvat het gehele Syrische volk! Maar wat praat ik eigenlijk, zei Bizri, wiens zusters het Moskou-festival bezochten, maar die hardnekkig ontkent communist te zijn, de Nederlandse kranten staan toch vol leu gens en beledigingen over Syrië! Als u de waarheid schrijft, wordt die niet opge nomen". Na een krachtig protest mijner zijds, vei'klaarde de generaal gelukkig mijn goede trouw te accepteren. Tenslotte had ik dan een onderhoud met In Guatemala zijn zondag verkiezingen gehouden voor het presidentschap waarbij de kandidaat der anti-communistische partijen, Paserelli, als overwinnaar uit de bus kwam. De aanhang van tegenkandi daat Ydigoras beweerde echter, dat de verkiezingsresultaten vervalst zijn. Daarop is het in de hoofdstad tot ernstige onlus ten gekomen die tot gevolg hadden dat de regering de staat van beleg uitriep en troe pen liet aanrukken om Ydigoras' demon strerende volgelingen uiteen te drijven. De partij van Ydigoras proclameerde daar op woensdag een algemene staking. In de hoofdstad Guatemala legden vijfhonderd spoorwegarbeiders het werk neer. Zij ver zamelden zich voor het station, doch wer den door de politie met traangasbommen uiteengejaagd. Vanmorgen echter heeft ook de minister van Defensie en opperbevelhebber van de strijdkrachten, kolonel Oliva, de regering verzocht de zondag gehouden presidents- en senaatsverkiezingen ongeldig te ver klaren. Oliva zeide dat het leger „bereid was, nieuwe verkiezingen uit te schrijven". Hierdoor zou de huidige politieke spanning kunnen worden weggenomen. De regering zou reeds haar instemming met dit plan betuigd hebben. Een militaire junta heeft, naar UI' meldt, vandaag de macht in Guatemala aan zich getrokken. ISTANBUL (Reuter) De politie van Istanbul heeft medegedeeld, dat het Turkse postbootje „Torik" dat in september in de Bosporus verdwenen is, geen belangrijke politieke documenten aan boord had. Er wordt nog steeds naar het scheepje ge zocht. Dit scheepje is in het wereldnieuws ge komen door het verhaal van de Franse journalist Sablier, volgens wie met deze boot documenten van Loy Henderson, die onlangs met het oog op de Syrische kwestie Turkije bezocht, verdwenen zijn. De docu menten kunnen volgens Sablies in Russi sche handen gevallen zijn. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Ankara verklaarde: „Het is een aardig romantisch verhaaltje, maar wij missen geen diplomatieke zending. „Ove rigens worden nooit belangrijke diploma tieke stukken met een gewone postboot meegegeven", zo zei hij. parlcmentspresident Akram Hourany, lei der van de socialistische Baath-partij, door insiders getipt als de toekomstige president van de republiek in plaats van de ziekelijke Koeiwatli. Hourany was vol bewondering voor Joegoslavië en Tito. Mijn partij, zo zei hij, toont gelijkenis met het Joegoslavische model. Hourany zei: „Waarom wensen wij economische Sovjet hulp? Eenvoudig vanwege onze slechte er varingen met westerse hulp. De Sovjets stellen geen voorwaarden, het Westen wel. Het Westen poogt voortdurend Syrië's ont wikkeling tegen te houden en Syrië terug te duwen naar de middeleeuwen. De wes telijke deskundigen hier werken niet voor Syrië maar voor hun eigen regeringen en zij saboteren de Syrische politiek. Het zijn allemaal „agenten". Van de Sovjets ver wachten wij belangloze hulp". Tot zover drie vooraanstaande Syriërs, wier oordeel ik heb gevraagd. „Wij zijn geen communisten", zeggen zij. Zo men echter al moet aannemen dat Syrië inder daad geen communistisch land is, dan moet toch worden vastgesteld dat de Sov jets in het Syrische anti-westerse nationa lisme een vruchtbare akker vinden....! STOCKHOLM, (UP) In Zweedse poli tieke kringen verwacht men dat de voor zitter van de Centrumpartij, Gunnar Hed- lund, vanavond in een radiotoespraak zal aankondigen dat zijn partij haar medewer king aan de coalitieregering wenst op te zeggen. Vandaag zal het partijbestuur een vergadering houden met de parlements- fractie. In kringen van de Centrumpartij ver wacht men niet anders dan dat de partij, met de regering in ernstig meningsverschil gewikkeld over de voorstellen voor de oudedags-voorzieningen, zal besluiten zich uit de regering terug te trekken. Mocht het tot een crisis komen dan zal de koning waarschijnlijk eerst aan de socialistische premier Erlander vragen, een coalitie-regering op brede basis te vormen. Erlander zal vermoedelijk zulk een op dracht weigeren. Wellicht zal de koning daarna prof. Bertil Ohlin, leider van de Liberalen (de grootste oppositiepartij) ver zoeken een „burgerlijke" meerderheids regering te vormen. De grote burgerlijke partijen in Zweden zijn de Centrum- (agra rische), de Liberale en de Conservatieve partijen. Het staat wel vast dat ook deze opdracht niet zal worden aanvaard. Daar na zou Erlander wellicht opdracht krijgen een geheel sociaal-democratische regering te vormen. Daarmee zou hij reeds in het begin van de volgende week gereed kunnen zijn. LUXEMBURG (AFP) De Westduitse vice-president van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) Franz Etzel, zal aftreden, wanneer zijn benoeming tot minister van Financiën in het nieuwe kabinet van bondskanselier Adenauer definitief zal zijn goedgekeurd, zo wordt van welinge lichte zijde vernomen. Bij de namen van mogelijke opvolgers van Etzel wordt die van Franz Blücher, die tot dusverre Westduitse vice-kanselier was, genoemd. Het is echter niet uitge sloten" dat de Westduitse regering er de voorkeur aan zal geven het aanwijzen van een nieuw Duits lid van de Hoge Autori teit uit te stellen tot de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen, de voorzitters zal aanwijzen van de uitvoerende organen van de drie Europese economische gemeenschappen (E.G.K.S., Euratom en Euromarkt). ROME (UP) De E.G.K.S.Assemblee zal op 5 november in buitengewone zitting bijeenkomen in de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden te Rome om een nieuwe president te kiezen ter vervanging van de Duitser Hans Furler. Vrouwenkiesrecht in uitzicht gesteld SAN MARINO (RTR) De anti-commu nistische partijen van San Marino hebben woensdag hun geslaagde staatsgreep vol tooid door hun 28 communistische en socia listische tegenstanders uit het parlement te verbannen. Dit parlement, de „Grote Alge mene Raad", telt zestig zetels. Het kwam woensdag voor het eerst bijeen sedert de regeringswisseling, nu elf dagen geleden. De communisten en socialisten hebben San Marino twaalf jaar lang geregeerd. De nieuwe politiemacht, gerecruteerd uit ge pensioneerde Italiaanse carabinieri, hield de wacht bij het „regeringspaleis", om te verhinderen, dat de communistische en socialistische parlementsleden binnentra den. Het eerste besluit van het parlement was de aanvaarding van het op 19 september door de communistische en socialistische parlementsleden ingediende ontslag. Ver der koos het parlement twee nieuwe kapi teins-,.regenten", de 64-jarige sociaal-de mocraat Fanciosi en de 28-jarige onafhan kelijke socialist Mieheloni. Zij zullen zes maanden in functie blijven in overeen stemming met de grondwet. De christen democraat Federico Bigi werd gekozen als minister van Buitenlandse Zaken, en de onafhankelijke socialist Giuseppe Forcellini als minister van Binnenlandse Zaken. Na de zitting trok de raad in optocht naar de kerk, voorafgegaan door politie en een mu ziekcorps, om te bidden om inspiratie. In een proclamatie aan het volk is een politiek program bekend gemaakt, dat va- riëert van hoger lonen voor de arbeiders en lage huishuren tot pensioenen en kredieten voor de boeren, stemrecht voor de vrou wen, maatregelen om de emigratie te be perken, en de wederopbouw van San Ma rino uit de ruïnes van het communistisch bestuur. Hedenmorgen omstreeks half tien heeft zich in de werkplaats voor reclameverlich ting in de Spuistraat te Amsterdam een hevige ontploffing voorgedaan, die een felle brand heeft veroorzaakt. Vier perso nen werden hierbij gewond, waarvan één vrij ernstig. In de werkplaats waren twee monteurs bezig propaangas uit een grote fles in een kleinere over te hevelen. Doordat de ko peren verbindingsbuis tussen beide fles sen brak ontsnapte het gas. In de nabijheid was men bezig met solderen, waardoor het gas tot explosie kwam. De inventaris van de werkplaats en van de woning op de eerste verdieping werden vernield. Brokstukken vlogen door de Spuistraat, die na de explosie bezaaid was met glascherven. De beide monteurs wer den door de hevige luchtdruk op straat geslingerd, waardoor één van hen, de 31- jarige D. Garand, vrij ernstig gewond werd. Zijn 24-jarige collega F. van Galen, was er minder erg aan toe. De bewoner van de eerste etage, de 71- jarige heer H. Wouters, werd door de ex plosie eveneens gewond, evenals een van zijn zoons. Buurtbewoners haalden bei den uit het huis, daar de werkplaats be neden in lichter laaie stond. Even later sloegen de vlammen door een luik naar boven, waar eveneens brand ontstond. De brandweer tastte het vuur met negen stralen van twee motorspuiten aan en wist het na een half uur te bedwingen. Tijdens het blussingswerk viel een hoofd brandwacht door een glazen lichtkap, waarbij hij aan zijn benen gewond werd. De gewonden werden naar het Binnen gasthuis vervoerd, waar de bejaarde heer Wouters en de monteur Garand moesten worden opgenomen. ADVERTENTIE Koninginneweg 6 - Tel. 14024 B. en W. van Zandvoort. hebben de raads leden de gemeentebegroting voor 1958 toe gezonden. Deze zal in de raadsvergaderin gen op 26 en 27 november worden bespro ken. De begroting sluit op een bedrag van 4.700.000 en wijst een tekort aan van ruim 121.000. B. en W. zijn hierover niet zo verontrust, daar de uitkomsten van de begroting niet veel afwijken van die voor 1957. Toen vertoonde de begroting een tekort van 78.000. Van het tekort op de begroting voor volgend jaar is een bedrag van 75.000 te wijten aan het nadelig ver schil tussen de kosten van de gemeente politie en de hiervoor door het rijk vast gestelde vergoeding. Met het oog op de bestedingsbeperking zijn echter kapitaals- werken van enige omvang op korte termijn in Zandvoort niet te realiseren. Drs. G. M. Nederhorst, lid van de Twee de Kamer van de Stalen-Generaal, heeft woensdagavond in het gebouw van de Vrij zinnig Hervormden aan de Jacobstraat in Haarlem het doel van de Nederlandse Or ganisatie voor Internationale Bijstand ter gelegenheid van de dag van de Verenigde Naties uiteengezet met een lezing en enige films. Dit gebeurde tevens in het kader van de actie, die door de N.O.V.I.B. wordt ontketend om het Nederlandse volk van de nood in de wereld op de hoogte te brengen, het zijn medeverantwoordelijk heid voor het lot van miljoenen van zijn medemensen bewust te maken en deze verantwoordelijkheid in daden om te zetten. Drs. Nederhorst wees erop, dat de wel vaart in de rijkere streken in grotere mate toeneemt dan in de achtergebleven ge-^ bieden. Dit verschijnsel kan men zelfs in Nederland waarnemen. Immers de wel vaart in de westelijke provincies neemt relatief in grotere mate toe dan in de andere provincies. Om de nood van de achtergebleven gebieden duidelijk tot uiting te brengen gaf drs. Nederhorst een opsomming van enige vergelijkende cijfers. Zo is het gemiddelde inkomen in Neder land drie tot vierduizend gulden per ge zinshoofd. In sommige achtergebleven ge bieden bedraagt het gemiddelde inkomen twee- tot driehonderd gulden. In minder- ontwikkelde gebieden bedraagt de kinder sterfte twintig tot vijfentwintig per hon derd. In Nederland sterven slechts twee op de honderd kinderen. In ons land is er één arts op de 12C0 mensen. In Indonesië moet één arts vijftigduizend mensen hel pen. „Wij leven in een villawijk van de wereld en behoren tot de kleine bevoor rechte groep, die het goed heeft", zei drs. Nederhorst. De minderontwikkelde gebieden worden zich van deze tegenstellingen bewust. Dit uit zich in nationalisme en in vele ge vallen zelfs in communisme. Hierdoor wordt de oorlogsdreiging steeds groter. Slechts door hulp aan de onderontwikkel de gebieden kan deze dreiging worden af gewend. De internationale hulpverlening ge schiedt door vele landen op regionale basis. Groot-Brittannië verleent middels het Co- lomboplan technische bijstand aan de lan den van het Gemenebest. Tot nu toe is hiermee een bedrag van acht miljoen En gelse ponden gemoeid geweest. Drs. Neder horst is het met. deze wijze van hulpver lening niet eens, omdat volgens hem de verantwoordelijkheid verkeerd wordt ge legd. „Elk mens moet zich bewust worden van de verantwoordelijkheid voor alle an dere mensen in de wereld. De N.O.V.I.B. zal dan ook naast haar voorlichtende taak een daadwerkelijke taak hebben om de nood in de achtergebleven gebieden de lenigen", merkte de spreker op. Deze daad werkelijke hulpverlening wordt reeds toe gepast in Griekenland. Nederland heeft op ADVERTENTIE HAARLEM, 24 oktober Ze was niet „piep" meer, maar ook nog lang niet „stok". Haar kleren leverden echter moeilijkheden op, die er vroeger niet warenToen kocht ze een Maidenform Bh - en haar vriendinnen vroe gen jaloers: „Gut, kind. is die jurk uH Pa rijs?!" Dit verhaal is waar. Zo'n pittig Maidenform- beha doet wonderen met uw silhouet en geeft aan uw kleding precies „dat", waar u de jeugd misschien om hebt benijd zich genomen een moeras in dat land droog te leggen. De actie, die in Nederland is begonnen heeft echter nog een ander resultaat opgeleverd. Immers de Grieken zijn nu ook tot de slotsom gekomen, dat zij zelf ook iets moeten doen. De Neder landse hulpverlening heeft ertoe bijgedra gen, dat het sociale verantwoordelijkheids besef bij de Grieken werd vergroot. Voor dergelijke projecten is veel geld nodig. De inleider drong er dan ook op aan zoveel mogelijk voor dit doel over te hebben. „U moet echter geen offer bren gen uit angst of uit politiek oogpunt, maar omdat u de verantwoordelijkheid voor al die andere mensen voelt", zo besloot drs. Nederhorst zijn betoog. Hierna bestond er gelegenheid om vragen over de N.O.V.I.B. te stellen. Vervolgens werden enige films vertoond, die een beeld gaven van de ont zaglijke nood, die nog in grote delen van de wereld heerst. Haarlemse rechtbank sprak hem echter onmiddellijk vrij Voor de Haarlemse rechtbank stond vanmorgen een zesendertigjarige chirurg uit Koog aan de Zaan terecht die ervan verdacht werd een zevenjarig jongetje uit Assendelft tijdens een operatie in een zie kenhuis te Zaandam mishandeld te hebben. Op 7 juli van dit jaar moest het jongetje een kleine operatie aan de tong ondergaan, een geringe ingreep die slechts een plaat selijke verdoving noodzakelijk maakte. Na deze verdoving begon de jongen, tot verwondering van de twee artsen en de drie verpleegsters, plotseling heftig tegen te spartelen. De drie verpleegsters konden het patiëntje, ondanks het feit dat het met enkele riemen op de operatafel was vast gebonden, niet in bedwang houden en daarop gaf de chirurg overigens zoals hij verklaarde tegen zijn gewoonte in de jongen enkele tikken op het zitvlak. De moeder van de jongen, die op de gang van het ziekenhuis wachtte, hoorde haar zoontje schreeuwen, zag de jongen huilend uit de operatiekamer komen en ontdekte des avonds enkele striemen op de rechter dij van de jongen. Daarop stapte zij naar de politie om een aanklacht wegens mis handeling in te dienen. Voor de rechtbank verklaarde de chirurg dat hij geen andere mogelijkheid had ge zien om de patiënt enigszins te kalmeren en ook de tweede bij de operatie aanwe zige arts was van oordeel dat de jongen zich onredelijk had gedragen en dat een paar klappen het enige middel waren om hem iets rustiger te maken. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, dacht daar echter anders over en hij eiste wegens mishandeling een boete van honderdvijftig gulden, subsidiair vijftig dagen hechtenis. De verdediger, mr. J. A. M. Thijssen. zei in zijn pleidooi dat hij zich niet kon inden ken waarom de zaak was aangebracht. Hij meende dat er geen sprake was van een misdrijf en hij vroeg dan ook vrijspraak of indien de rechtbank de mishandeling wel bewezen achtte ontslag van rechts vervolging. Bovendien verzocht mr. Thijssen de rechtbank onmiddellijk uitspraak te doen aan welk verzoek de rechtbank, na in raadkamer te ziin geweest, voldeed. Daar bij werd de chirurg vrijgesproken. BURGERLIJKE STAND BLOEMEN DAAL BEVALLEN: A. E. Bersee-Cijs, zn.; M. M. A. van Reijen-Van den Bunt, m.; E. Th. .1. van Roode-Houtkamp. zn. ONDERTROUWD: L. van der Weijden en J. M. A. Dijkmans; J. C. J. Heemskerk en A. Chr. Hommen. GETROUWD: J. B. Lubbers en H. A. Kuster; Chr. A. Flipphi en D. A L. M. Franken: L. G. Steenhuizen en W. H Tas- seron; Jhr. O. J. L. v. Nisoen tot Sevenaer en ivr. M J. Teixeira de Mattos. OVERLEDEN: Wed. F. Visser-Van der Linde, 82 jr.; Wed. A. M. H. Frnnken- Schoorel, 89 jr.; Mej. A. van den Berg, 75 j. Nijverheid en Handel. De heer Th. E. H. Mathon, luitenant-generaal der cavale rie, directeur van het defensiecentrurn, zal vrijdagmiddag 1 november voor leden van het departement Haailem van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Brinkmann spreken over „De plaats en taak van Nederland'in de ver dediging van het westen". Woensdagmiddag is de herfstvergaüering van de provinciale contactcommissie in zake het woonruimtevraagstuk in Noord- holland geëindigd met een aantal excur sies naar de bedrijven en de Velser tunnel. Hieraan vooraf ging een bijeenkomst in het Kennemer Theater in Beverwijk, waar onder meer het woord is gevoerd door de heer W. J. A. H. van Berkel, hoofd van de afdeling woonruimte van het ministerie van Maatschappelijk Werk. die een inlei ding hield over „10 jaar woonruimtewet 1947". Hij kon slechts constateren dat, enige incidentele gevallen daargelaten, de woningnood zowel in landelijk opzicht als provinciaal niveau, nog niet is afgenomen sinds tien jaar geleden de woonruimtewet werd aangenomen en hij kon in dit ver band alleen „voortborduren op de pessi mistische geluiden, welke de contactcom missie tijdens voorgaande vergaderingen heeft laten horen". Inmiddels maakte hij bezwaar tegen een veel verbreid stand punt, als zou het woningprobleem „dood- gepraat" zijn. Velen hebben weliswaar de moed ver loren, dat er nog ooit een eind aan komt, maar dat wil niet zeggen dat er niet ern stig gedacht moet worden aan een spoe dige oplossing van dit nationale kwaad. Aan de hand van een recent rapport van de gezinsraad vertelde hij „enige navrante details over de woningnood waarin vele jonge gezinnen verkei-en", „de neurotische gevolgen, zowel voor ouders als voor kin deren", en andei'e negatieve consequenties van het gebi'ek aan leefruimte. De voltallige MQ.ldcnfbrM collectie (vanaf f 9.25) vindt u bij m VAN RIPTSr VAN RIETSCHOTEN BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUD: J. J. Suerink en W. C. M. Breukels. GETROUWD: W. J. M. Dehue en C. H. Willemse; W. E. Bielders en M. A. J. L. Bei'gmans; A. H. Polak en C. G. van Weel; J. L. Oosterbeek en D. R. Strüwer; C. S. J. van der Aar en E. M. Hoogenstein. GEBOREN: Carolina Maria Theresia, dr. van J. P. W. van Soest en A. P. Wolthuis; Ronald Jacobus, zn. van A. M. J. Broek- man en W. J. van Gelder; Winfried Jan, zn. van J. Hagedoren en P. Zemaityte; Pe trus Johannes Maila, zn. van W. J. Pollc en J. C. Th. van Empelen; Jozef Leonardus Maria, zn. van A. G. P. van der Peet en M. H. van der Poel; Ronald Peter, zn. van N. B. Hulsbosch en M. B. van der Putten; Fi-ank, zn. van A. Boot en T. Selhoi'st. OVERLEDEN: F. J. C. Riezouw, 69 jr. Afscheid. Woensdag heeft prof. dr. G. Grongrijp in de aula van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam af scheid genomen. Hij gaf daar 38 jaar ge leden zijn eerste college over de industria lisatie van het toenmalige Nederlands- Indië. Weinig heil verwachtte hij van een vrije re verdeling van de woonruimte rnet de daarbij behorende gi-otei-e keus door eige naar en huui-der: de Nederlander heeft op het stuk van de vi'ijheid in deze zaken geen al te best verleden. Persoonlijk wilde hij dan ook de woonruimtewet nog wel even handhaven. Ondanks alle pessimisme dat er rond deze problematiek rijst, zag hij een licht punt in de vorm van het nieuwe beroep dat van regeringszijde wordt gedaan op de vrijwillige „inschikkelijkheid" van die Ne derlanders, die of een te groot huis be wonen en dus ruimte kunnen missen, of een woning bewonen die niet bij hun past. Op dit punt zou er met woningruil veel te bereiken zijn, meende de heer Van Berkel. Tijdens de discussie die na zijn inlei ding ontstond, werd dit onderwerp nog eens doorgepraat. Daarbij kwam ook de stijgende huurprijs van vele nieuwbouw- blokken aan de orde en uit de vergadering kwam een suggestie naar voren om de overheid meer subsidie te laten betalen op die huizen, welke met hoge rentevoet en dus duur kapitaal woi-den opgeti-okken. opdat het gevaar van onexploiteerbare bouw kan worden tegengaan. HAARLEM, 23 oktober 1957. ONDERTROUWD: 23 okt.: Chr. Hooiveld en A. L. Tibboel. J. M. Gastelaai's en H. Meyer. H. M. John en M. A. P. Grooten- boer. J. J. van Setten en C. Mesman. B. Nieuwenhuis en M. Reinders. C. P. Snijders en M. Th. Wijkhuijzen. D. van Bekkum en A. W. van Dijk. P. N. Joon en A. C. de Jonge. N. C. Mobron en PI. M. Willemse. GEHUWD: 23 okt.: W. A. G. Tuijp en M. van Bruggen. J. Lagerweij en C. H. M. Bogaard. A. J. J. van Amerongen en C. C. L. Spaas. C. E. Polderman en A. L. Ste- vense. B. IJ. Stals en W. M. Ruiter. W. van Hengel en T. van der Reijden. M. Ver meer en E. H. A. Robert. W. Boeser en G. Rinkel. G. J. Houniet en A. M. de Ruiter. C. J. Romijn en Chr. S. Halderman. J. J. Kuijt en M. M. Smolders. W. J. A. Corne- lissen en A. M. Spronk. G. R. Polak en R. van Thijn. II. G. Derksen en M. H. J. Aal- berts. F. Doets en J. C. van Tol. BEVALLEN van een zoon: 19 okt.: A. M. BesselinkWeber. 21 okt.: J. H. Wehnes Joubij. 22 okt.: P. M. MetselaarVan Dijk, A. J. den RidderVisser. 23 okt.: H. Mok Smit. BEVALLEN van een dochter: 22 okt.: M. A. Timmermandu Fijan, T. Meinen Mulder. 23 okt.: P. J. Elfrinkvan Pruis- sen. OVERLEDEN: 21 okt,: A. de Nieuwe, 57 j., Zuidpolderstraat. P. van Amerongen, 29 j., Crayenesteilaan. 22 okt.: L. C. Geerling, 74 j., Westerhoutpark. A. Dijkstra—van den Bos, 71 j., Van 't Hoffstraat. Nieuws in het kort Vereniging „Haerlem". Op uitnodi ging van het bestuur der Vereniging „Haerlem" zal dr J. Meyer op maandag 4 november in de Ki'oonzaal van restaurant Brinkmann spreken over jonkheer Mozes Salvador, een Sefardische non-conformist in het statige Haarlem van de negentiende eeuw. Ingebroken in school. In de afgelopen nacht is ingebroken in een school aan de Generaal Spoorlaan in Haarlem. Verschei dene kasten werden door de inbrekers overhoop gehaald. Er werd vier gulden aan klein geld, alsmede een hoeveelheid sigaretten buit gemaakt. AMSTERDAM De beurs was aan de vaste kant en liep hierdoor op de koersen van Wallsireet vooruit. Na de gevoelige koersverliezen in Amerika van de laatste dagen, met ï'ecordomzetten sedert twee jaar, wordt, volgens de ontvangen berichten, aldus de beurs, in Wallstreet een technisch herstel verwacht. De koersen van de internatio nale en vele andere waarden op de Am sterdamse beurs zijn, volgens insiders, van dien aard dat elk g nstig nieuws, hoe ge ring ook, stimulerend is voor het koers verloop. De handel had evenals de vorige dagen wel niet veel te betekenen, maar de koer sen waren, vooral voor Koninklijke Olies, aan de vaste kant. De olie-aandelen wer den wederom op kleine schaal door de arbitrage voor Parijse rekening uit de markt genomen. Na een opening op 158.70 steeg de koers tot 160, op welk niveau ongeveer gesloten werd. 7li rdoor lag de prijs 3 gulden boven pariteit New York en zeven gulden (35 punten) boven dinsdag. Philips-aandelen ontmoetten bij de opening een flinke belangstelling. De han del werd ingezet op 234, waarna het fonds steeg tot 236, tegen dinsdag 229'/2. Unilever kon een winst van 7 pet. notei'en. AKU was zeer bescheiden en vei-beterde slechts l'/ï pet. KLM herstelde zich slechts 60 cent van het verlies van 6 gulden op dinsdag. Toch lagen deze aandelen op een prijs van 100.20 nog vier gulden boven pariteit New York. Bij de scheepvaart was het heel rustig en in het algemeen kon gesproken worden van een goed prijshoudende stemming. Cultures waren veriater en nauwelijks prijshoudend. Staatsfondsen waren eerder gevraagd, mede in verband met de verschenen gun stige weekstaat van de Nederlandsche Bank. De woningbouwlening trok het eer ste half uur weer grote belangstelling op een notering van 100 5/8, 1/8 hoger dan dinsdag. Prolongatie 5 pet. (ANP) NEW YORK De effectenmarkt te New York heeft woensdag haar grootste hausse sedert 28 jaar beleefd. Uit alle delen van het land werd Wall Street door kooporders over- stroomd en de slotkoersen vertoonden voor toonaangevende fondsen stijgingen, die varieerden van één tot tien dollar per aandeel. In het eerste beursuur werden één miljoen aandelen verhandeld en de tikker was niet bij machte de omzet bij te houden, daar grote posten aandelen werden omgezet. Bij het slot bleek dat de beurs de grootste dagelijkse koersstijging had genoteerd sedert 13 november 1929, op welke dag de gemiddelde koersstijging 9.10 dollar per aandeel bedroeg. Volgens makelaars is de koopgolf gedeeltelijk toe te schrijven aan een herstel van het ver trouwen als resultaat van het voornemen van president Eisenhower in de komende weken in verscheidene delen van het land redevoeringen te houden om het geloof der Amerikanen in de binnenlandse eco nomie te versterken. Deze makelaars me nen echter ook. dat het tijdstip van een technische reactie gekomen was. Vele ma kelaars waren overigens sceptisch ge stemd ten aanzien van de duur van het herstel. Eén der makelaars gaf als zijn mening te kennen dat het herstel van woensdag niet van blijvende aard zal ziin, daar het zich te snel heeft voltrokken. De avans was zo sterk dat in deze éne dag meer dan 17 percent werd terugge wonnen van het verlies van bijna 48 mil jard dollar, dat geboekt werd in de pe riode van 12 juli tot en met dinsdag. In deze ene beursdag werd namelijk een stij ging van 8.225.(100.000 dollar geboekt op de totale aandelenwaarde der ter beurze genoteerde fondsen. Het industriegemiddelde kwam van 419.79 op 437.13; dat voor spoorwegen van 107.21 op 113,12' en dat voor openbare nutsbedrijven van 62.10 op 63.55. De om zet bedroeg 4 600 000 aandelen tegen 5.090.000 oo dinsdag. Lukens Steel sloot 10'4 dollar hoger en International Business Machines zelfs 1614 dollar. De Pont de Nemours rees 8 dol lar. National Lead 7!-s, American Tele phone 514. Gulf 514?. Lockheed 4. De bin nenkomende bedrilfsberichten waren over het algemeen gunstig. Van de 1.232 verhandelde fondsen sloten er 971 hoger en 134 lager. ZVi °/o Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N Kabelfa'oriek. gew PhilipsGloeil oref PhilipsGloeil Unilever Wilton Fijenoorö Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel Genera] Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers gisteren 795/i# 87H 158 275 14 180 260 179 245 236 L 137 'v 339 201 73614 160,30 615* t 100,20 148 13514 218 99 61 'X 188 145 15714 160 4154 37/4 52'A 36Y* 67 Yx 2314 Heden 13.45 uur 7914 87K 160 280 180 260 181 245 241 I37k>* 346 201 775 f 167,50 61 f 102, 148 136J4 219 99 61 h 188'/? 146 158 158* 44/4 4014 55 38 Yx 70H 24 Y

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13