G. B. F. Hoes directeur dienst Volkshuisvesting te Haarlem „Forum" gaf een bijzonder geslaagde opvoering van „De Barbier" Gemeenteraad trok f 139.000 uit voor inrichting Clarastichting Buurtparkje ontworpen in uitbreidingsplan Holland-Nautic Prestatieconcert van Haarlemse harmonie- en fanfarekorpsen 17ARME OVERJASSEN Raadslid Spek stelt vragen over financiering van de woningbouw Circussen kunnen worden gehouden 13 Kampioenschap vierde klasse district Haarlem Huldiging bij het P.E.N. van C. M. H. v. d. Broek Kinderboekenweek in Laren Perceel Raamsingel 12 wordt opgeknapt A.R. en C.H.U. in Heemstede in een raadsfractie Plaatselijke classificatie voor 1958 vastgesteld K.V.P. in Heemstede nog zonder voorzitter Financieel beeld niet verontrustend Architect Korringa wordt vrijdag tachtig jaar ONDERDAG 24 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de woensdagmiddag: gehouden verga, dering van de gemeenteraad van Haarlem is benoemd tot directeur van de nieuw te vormen gemeentelijke dienst voor Volks huisvesting de heer G. B. F. Hoes, archi tect te Utrecht. Op hem werden 28 stem men uitgebracht en de tweede aanbevolene, de heer J. Oranje, directeur van gemeente werken te Goes, kreeg 5 stemmen. De heer Hoes is op 3 september 1918 te Zwijndrecht geboren. De thans negenen- dertigjarige werkt sinds 1937 als architect bij de afdeling bouwkunde van de Utrecht se Waterleiding maatschappij. Verder is hij particulier architect en heeft vele ont werpen gemaakt voor woningbouw in de provincies Utrecht en Gelderland. De heer Hoes is opzichter en esthetisch advi seur van de Coöperatieve Vereniging „Eigen Woningbezit" te Utrecht. Verklaring Alvorens de gemeenteraad overging tot stemmen legde de wethouder van Open bare Werken, de heer W. F. H a p p een verklaring af naar aanleiding van het feit, dat B. en W. opnieuw met dezelfde voor dracht als in de vorige raadsvergadering was aangehouden zijn gekomen. Kort voor de vergadering van drie weken geleden kwam de schriftelijke mededeling binnen van de heer Hoes van zijn terugtrekken als kandidaat voor de functie. Hij schreef bereid te zijn zijn motivering mondeling te willen toelichten. B. en W. hebben hem de gelegenheid geboden de toelichting te ver strekken. Het gesprek heeft geleid tot ver heldering van misverstanden welke gere zen waren. Daarna is op verzoek van de heer Hoes een gesprek gevolgd met de wethouder van Openbare Werken. Na af loop verklaarde hij, dat als hij alles gewe ten had, hij zijn beslissing, zich terug te trekken, nader overwogen had. De heer Hoes heeft zijn weigering, zich kandidaat te stellen uit eigen beweging, herzien. Dit heeft er toe geleid, dat B. en W. met de zelfde aanbeveling bij de raad zijn ge komen. Mr. A. Wensing (C.H.U.) zeide dank baar te zijn voor de toelichting, maar deze heeft hem toch niet bevredigd. Spreker herinnerde aan de gang van zaken en aan de mededeling van de heer Hoes van drie weken geleden, dat hij zich na zeer am pele overweging niet beschikbaar kon stellen als kandidaat voor de functie. Thans bieden B. en W. dezelfde aanbeve ling aan als in de vorige vergaderingen. Spreker vroeg zich af of de misverstanden inderdaad uit de weg zijn geruimd. De vraag rijst echter of er geen nieuwe mis verstanden zullen ontstaan. Ook was hij ADVERTENTIE G. B. F. Hoes nieuwsgierig te weten welke de misver standen waren. Komt het beleid van B. en W. niet in gevaar, als de eerst aanbevo lene in functie is? Zijn er niet zulke vage verwachtingen gewekt, dat nieuwe mis verstanden kunnen ontstaan? Wethouder H a p p antwoorde, dat in derdaad alle misverstanden uit de weg zijn geruimd. Dat is uit de gesprekken met B. en W. en met de wethouder gebleken. Welk de misverstanden waren kon spreker niet in een kort bestek uiteenzetten. De solli citant was vroeger uit eigen kennis van zaken niet op de hoogte van de situatie in Haarlem en van de moeilijkheden die hem daar zouden kunnen wachten. Doordat de inlichtingen onvolledig waren geweest, stond de eerst aanbevolene aanvankelijk afwijzend tegenover een benoeming. Na de uitvoerige en diepgaande gesprekken zijn verscheidene aspecten besproken en mis verstanden uit de weg geruimd. De vraag over het eigen beleid van het college achtte de wethouder belangrijk. De heer Hoes komt niet uit een ambtelijke omge ving en de vrees zou kunnen bestaan dat geen goede samenwerking met B. en W. kan ontstaan. Met alle sollicitanten naar een functie van hoofdambtenaar wordt deze zaak altijd serieus besproken. Daarbij wordt aan de orde gesteld het begrip van de verhouding tussen B. en W., dat een beleid voert, en de hoofdambtenaar, die een adviserende taak heeft. Hierna werd overgegaan tot stemmen. In café De Tourist in Spaarndam wordt van vandaag tot en met zondag de finale gespeeld van het persoonlijk kampioen schap vierde klasse libre van het district Haarlem van de K.N.B.B. De deelnemers zijn: C. Beentjes (O.V.S.); J. Waterdrinker (Excelsior); W. Jansen (Haarlem-Noord); U. Dekker (Vriendenkring); H. Veldmeyer (Frans Hals); H. Heinsbergen (Suisse); F. Hartman Jr. (Hof van Holland); J. Roskam (Suisse); le reserve: R. Staats (A.D.O.); 2e reserve: Th. Heinsbergen (Suisse). De heer C. M. H. van den Broek te Sant poort is woensdagmorgen ter gelegenheid van het feit, dat hij zijn zilveren jubileum vierde bij het Provinciaal Elektriciteits bedrijf Noordholland op het kantoor te Bloemendaal door de directie ontvangen. Ir. J. den Boesterd heeft gelukwensen aan geboden en een gratificatie overhandigd. Van het provinciaal bestuur ontving de jubilaris bloemen. Op de afdeling transformatorstations en hoogspanningslijnen, waar de heer Van den Broek werkzaam is, hebben enkele col lega's gelukwensen aangeboden. In „De Weyman'' te Santpoort hield de jubilaris des middags receptie. Namens het jubileumfonds heeft de heer G. E. Noord hof hem toegesproken en een geschenk aangeboden. Velen boden de heer Van den Broek gelukwensen aan, onder wie afge vaardigden van de Haarlemse Zwem- en poloclub „De Waterratten" en van vrienden uit lutherse kringen. ADVERTENTIE Tempeliers- straat 68 Haarlem tel. K 2500-21164 Zaterdagmiddag 26 oktober zal de Kin derboekenweek voor Laren (N.H.) en om geving onder auspiciën van het Algemeen Cultureel Centrum in het Singermuseum worden geopend met een feestelijke bij eenkomst waaraan medewerking zal wor den verleend door Dick Laan, schrijver van de verhalen over Pinkeltje en cineast, die zijn vroeger vervaardigde kinderfilms vertoont, de schrijver A. D. Hildebrand, die iets vertelt naar aanleiding van zijn boek „Bellefloor en Bonnevu" en voorleest uit „Jussie en Lukke" van mevrouw Rut gers van der Loeff, en Ton Cup met zijn sprekende pop Charlie. Het is een pro gramma voor kinderen van acht tot veer tien jaar. Van de negenendertig opera's, die Gio- acchino Rossini geschreven heeft, is slechts „De Barbier van Sevilla" op het repertoire gehandhaafd. Als een histo rische bijzonderheid wordt op aan Rossini gewijde herdenkingsdagen nog wel eens een minder bekend theaterwerk van hem opgevoerd. Maar na gelegenheidsopvoe ring worden de partituren weer opgebor gen in de theaterbibliotheek, waar de opera in vergetelheid achterblijft. Ros sini's opera „Cenerentola" (Assepoester) heeft zo enkele jaren geleden in het Hol land Festival een paar opvoeringen be leefd. De „Barbier" heeft echter het oor deel van de tijd doorstaan. Ook de ver andering van de tijdgeest deed aan de Over de zeventien punten die de agenda van de gemeenteraadsvergadering van Haarlem gistermiddag vermeldde is door de leden van de raad weinig gesproken. De meeste voorstellen van B. en W., waar onder de benoemingen, werden zonder enige discussie aangenomen en ook over de vraagstukken waarover men wél iets wilde zeggen was men het spoedig met elkaar eens. De meeste tijd vergde een voorstel van B. en W. om voor het treffen van voor zieningen aan het perceel Raamsingel 12 ten behoeve van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken een bedrag van f24.500,— uit te trekken. Niet omdat men het over de noodzaak van het opknappen van het gebouw niet eens was maar meer omdat enkele raadsleden zich afvroegen waarom nu juist Sociale Zaken in dit ge bouw gehuisvest moest worden. De heer Spek (A.R.) noemde in dat verband bijvoorbeeld het gebrekkige kan toor van de Dienst voor Lichamelijke op voeding en hij werd daarin bijgevallen door de heren Willemse, De Leeuw (beiden Arb.) en Van der Veldt (K.V.P.) die ook niet inzagen waarom Sociale Zaken de voorkeur zou genieten. De heer D e L e e u w kwam daarom met het voorstel het krediet wel te verlenen waarna men dan, wanneer het gebouw gereed zou zijn, kon beslissen welke dienst er in zou komen. Voorts vroeg de heer D e Leeuw aan B. en W. een overzicht van de behoeften aan ruimte van de diverse gemeentelijke diensten. Tijdens de beant woording van de diverse vragen door de wethouder van Openbare Werken, de heer H a p p en door de wethouder van Sociale Zaken, de heer Angenent, bracht deze laatste nog even het perso- Voor de omgeving van de Zocherbuurt :n speciaal op terreinen van Holland-Nau tic heeft de gemeente Haarlem een nieuw plan ontworpen, omdat dat van 1934 niet meer aan de eisen voldeed. De situatie is inmiddels gewijzigd door de aankoop van het fabriekscomplex Holland-Nautic. In het nieuwe plan zijn onder meer ontworpen scholen, een speelveld, waarop eventueel circussen gehouden kunnen worden en enkele bedrijven. Vroeger had men zich de bouw van ééngezinswoningen gedacht. Het uitbreidingsplan regelt de bestem ming van de gronden welke begrensd wor den door het Spaarne, de Paul Kruger- kade, de President Steijnstraat, de Zocher- straat, de Vrouwenhekstraat en de Rozen- hagenstraat. Deze gronden waren voorheen begrepen in het uitbreidingsplan geldende voor het gebied gelegen ten zuiden van de Paul Xrugerkade, vastgesteld bij besluit van de gemeenteraad van 23 mei 1934. Dit plan voorzag voornamelijk in de bouw van één gezinshuizen. Aangezien echter de dicht bevolkte Transvaalbuurt en het zuidelijk deel van de Indische buurt nagenoeg ver stoken zijn van de meest elementaire groen- en recreatievoorzieningen, is het noodzakelijk in dit tekort zoveel mogelijk te voorzien. In het plan is daartoe een buurtparkje ontworpen, waarin verschillende voorzie ningen, zoals een speeltuin, een kleuter tuin, een openbaar speelplein en een speel veld zijn ontworpen. Op het speelveld kun nen ook circussen en dergelijke een plaats vinden. Voorts is in dit plan een plaats inge ruimd voor een open zwembad, speciaal ten dienste van de schooljeugd. In de zuid-westelijke hoek van het plan zijn een v.l.o— en een g.l.o.-school ontwor pen ter vervanging van oude doelmatige scholen in de aangrenzende buurten, welke sanering van die buurten niet ter plaatse herbouwd kunnen worden. Teneinde het park zoveel mogelijk tot een sprekend element in de aangrenzende buurten te maken, is de aan de oostzijde van de President Steijnstraat gelegen be bouwing in het plan voor een aeel vervan gen door een bij het park behorende grens strook. De bestaande bedrijfsbebouwing langs de Spaarndamseweg is in het plan gehand haafd. Ten zuiden en westen hiervan is voorts een strook bestemd voor bedrijfs gebouwen. Op dit aantrekkelijke punt kan een aan tal niet-hinderlijke bedrijven gehuisvest worden. De doortrekking van de Wethou der Roodenburgstraat naar de Spaarn damseweg is in het plan gehandhaafd. Nabij de uitmonding op laatstgenoemde weg zijn acht eengezinswoningen geprojec teerd. neelsbeleid ter sprake waarop de heer Schippers (K.V.P.) aansloot met de vraag of er niet iets efficiënter gewerkt kon worden. Bij de stemming bleek ten slotte dat er geen tegenstemmers waren. Bij het voorstel van B. en W. om het voorschot aan de coöperatieve Woning vereniging „Eigen Woning" te verhogen met ruim dertienhonderd gulden ten be hoeve van het vernieuwen van de schuren en schuttingen en het eventueel aanbren gen van oetonnen kolenkisten en het ter beschikking stellen van een bedrag van f 14.220,— aan de Woningbouwvereniging „Onze Woning" voor het uitvoeren van verfwerken aan een blok van vijftig wo ningen in de Bellamystraat, de Hofdijk straat en de Kinkerstraat, schrapte wet houder Happé op verzoek van de heer W e n s i n g (C.H.U.) de toevoeging dat de rente VA percent zou bedragen. Daarna werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Clarastichting Het laatste te bespreken punt vormde het voorstel van B. en W. om een bedrag van f 139.000,— uit te trekken voor het in richten van de Clarastichting te Zand- voort om daarin een verpleeghuis voor geestelijk gestoorde bejaarden te vestigen, toonden zowel de heer Vissers (K.V.P.), mevrouw Smit zP e p e r (Arb.), Pro per (Comm.), M e n s i n k (Arb.) als D e Landmeter (C.H.U.) zich enthousiast over deze gedeeltelijke oplossing van deze kant van het bejaardenvraagstuk. Weliswaar drongen enkele raadsleden aan op het onderzoeken van de mogelijk heid om de capaciteit van de Clarastich ting te vergroten, bovendien vroeg men zich af waarom dit alles zolang geduurd had en tenslotte werd er nog even ge sproken over de bestuursvorm. De wethouder van Volksgezondheid, de heer Bakker verklaarde echter in zijn antwoord dat men dit tehuis moet zien als een noodoplossing, een tehuis bovendien dat in de toekomst wellicht door het plaatsen van een barak kan worden uit gebreid. Voorts wees de heer Bakker erop dat men in feite overrompeld was toen bekend werd dat de t.b.c.-patiënten de Clarastichting niet langer nodig had den zodat toen de diverse besprekingen eigenlijk nog moesten beginnen. Tenslotte verklaarde de heer Bakker dat men de Clarastichting voorlopig onder de hoede van de G.G.D. wil plaatsen waarna men later, wanneer de Stichting zal zijn uitge breid, wellicht zal overgaan tot het be noemen van een commissie van bestuur. Nadat dit voorstel met algemene stem men was aangenomen sloot de voorzitter, burgemeester m r. O. P. F. M. C r e m e r s de vergadering. De besturen van de Christelijk-Histo- rische en de Anti-revolutionaire kiesver eniging te Heemstede hebben op een ge meenschappelijke vergadering overleg ge pleegd over de te volgen gedragslijn bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1958. Een stemmig was men van mening dat ook nu weer met één kandidatenlijst zou moeten worden uitgekomen, teneinde in de nieuwe gemeenteraad een protestants-christelijke fractie te vormen. Over de wijze van samenstelling van de lijst werden enige afspraken gemaakt, die elk der besturen in de eigen vereniging nader zal bespreken. Het ligt in de be doeling tegen de verkiezingsdatum een propagandaforumavond te houden, waar op naast de gemeentepolitiek ook de zaak van de protestants-christelijke eenheid in het politieke optreden in bespreking zal worden gegeven. positie van het stuk geen afbreuk. Steeds weer wist men van de sprankelende gees tigheid van deze komische opera te ge nieten. En ook de geniale muziek, die vaak Mozarts scheppingen evenaart, vond haar talrijke bewonderaars. Zij zal die ook in de toekomst blijven vinden, want haar bijzondere schoonheid is van alle tijden. Haarlem heeft woensdagavond weer eens een van de zeldzame opvoeringen van de opera in zijn Stadsschouwburg beleefd. Het Enschedese operagezelschap „Forum" kwam er de HaaiTemmers mee vergasten, maar veel te weinigen hebben hun be langstelling hiex-voor getoond. Een kwes tie van vertrouwen in het optredende en semble? Misschien, maar men moet ook eens wat risico durven nemen. In dit ge val zou deze houding rijkelijk beloond zijn geworden met een kostelijke avond van geestige operakunst, gepaard aan on vergankelijke muziek. In dit muzikale element lag de eerste voorwaarde voor het grote succes, dat de opvoering verkreeg. Verder moet gewezen worden op de voor treffelijke Nederlandse bewerking van het Italiaanse libretto door de dichter Adriaan MorxJën: eindelijk weer een litterair kun stenaar, die de moeite neemt om een operatekst in goed en passend NedexTands te vertalen! Ten derde heeft een uit stekende regisseur, Paul Pella, zich met de voorbei-eiding van de opvoering be moeid. Waarlijk onuitputtelijk is zijn fan tasie geweest om de scènes uit te buiten en op te voeren tot het hoogste niveau van komische verwikkelingen. Ik heb wel de indruk gekregen, dat de grens van „uit buiting" hiermede bereikt is. Eén stap verder zou noodlottig woi-den! Paul Pella heeft blijkbaar goed beseft tot hoever hij kon gaan en dit heeft de opvoering gezond gehouden. Met de rol verdeling is men bijzonder gelukkig ge weest. Antoni Wink was de barbier, be wust, vol levendige actie, lenig en char mant als de Figaro, die van zijn verwor ven mensenkennis op handige en ele gante wijze profiteert. Hij is een acteur met een uitnemend geschoolde, fraai klin kende stem en een opvallend articulatie- vex-mogen. Dit bevorderde uiteraard de ver staanbaarheid, die ook te prijzen was bij de andere spelex-s. Vergeleken bij een voorgaand optreden van „Fox-um" te Haarlem, was dit een belangrijke winst, waarvan men mag hopen dat zij besten dig zal zijn. De sopx-aan Cora van Does burg was een pittige, aantrekkelijke Ro- sine, guitig en lieftallig. Haar zingen was lofwaardig („Serenade" van Haydn in de zangles!). Jan Duiveman met zijn prach tige, diepe basstem was een voortreffe lijke Basilio, op eenzelfde peil bleef An ton Eldering als dokter Bartolo en Bert Bijnen (als Fiorello) maakte met zijn na- tuuxTijke actie en sonore zang, tezamen met zijn ambitieuze muzikanten, een over rompelend leuke inzet van de opvoering in de serenade-scène. De rol van Almavi va was in handen van de tenor Harry France: al spx-ak hij het Nederlands met enig accent, het deed geen afbreuk aan zijn goede actie en aan zijn klare zang. De voorbereiding van de ensembles was degelijk geweest. De samenwerking met het tamelijk goede ox-kest was echter niet steeds onberispelijk. De dirigent Chris Burgers leidde de opvoering handig. Hij zorgde mede voor deze prettige avond, die men zou moeten kunnen herhalen en dan voor een uitverkochte schouwburg! P. Ztv aanstrijk Woensdagavond had in de grote zaal van het Haarlems Concertgebouw het prestatieconcert van de zes door de ge meente gesubsidieerde muziekkorpsen plaats. In feite is dit jaarlijks gebeuren een openbaar onderzoek naar de kracht en de mogelijkheden van de verenigingen. Arti kel 2 van het reglement, dat voor deze ma nifestatie geldt, luidt als volgt: „Een jury, bestaande uit drie door burgemeester en wethouders aan te wijzen beroepsmusici, zal de prestaties beoordelen en vastleggen in vier waarderingen: zeer goed, goed, voldoende en onvoldoendeEn verder wordt in artikel 4 meegedeeld dat (behou dens de subsidie voor zelfwerkzaamheid, voor toeslag o^ onderhoud en vernieuwing van instrumenten en voor percentuele ver goeding van tekorten op de concerten) honderd gulden wordt toegekend voor de prestatie die het predikaat „zeer goed" verwerft, vijfenzeventig voor „goed" en vijftig voor „voldoende". Rekening hou dend met omstandigheden bij een paar verenigingen werd dit jaar nog afgezien in welke afdeling men eigenlijk thuishoort. Zo werd dan deze avond bepaald, dat het harmonie-orkest „Haarlem" en het christelijk fanfarekorps „Arti et Religioni" volgend jaar dienen uit te komen in de ere-afdeling, „Harmonie Crescendo" in de afdeling uitmuntendheid, kunstkring „Apollo" in de eerste afdeling, harmonie „Crescendo" uit Spaarndam en r.k. Har monie „St. Bavo" beide in de tweede af deling. Voor vier van de zes korpsen was deze rangschikking nagenoeg de bevesti ging van een zelfgekozen plaats. Voor „Kunstkring-Apollo" en „Harmonie-Cres cendo" was het een terugzetten naar een afdeling, waar zij, gezien hun prestaties, voorlopig thuishoren. Het te hoog grijpen van deze korpsen, had tot gevolg, dat velerlei muzikale en technische manke menten aan het licht traden, waardoor de prestatie „onvoldoende" geacht werd. „Harmonie-Cx-escendo" trad op onder leiding van een dirigent die pas een paar weken „op proef" voor het korps staat. Maar dit kon niet als verontschuldiging van een verplicht nummer. Er mochten gelden. Hij had een betere beurt kunnen dus twee vrije nummers gespeeld woi'den. Intussen heeft de jury (bestaande uit de heren Gerard Boedijn, Rocus van Yperen en ondergetekende) deze avond bepaald in welke afdeling iedere vereniging het vol gend jaar zal dienen uit te komen, zulks om scheve verhoudingen in de beoordeling te voorkomen. Deze plaatselijke classifica tie moge dan al los staan van een verwor ven rang op concoursen, zij steunt op een realiteit, waarvan het besef de korpsen ten goede kan komen. Er wordt van geen en kel korps geëist, dat het boven zijn krachten zou werken. Want niets is zo fu nest voor de ontwikkeling van het korps wezen als boven zijn stand te leven. Van daar ook de geleidelijk veldwinnende ge dachte om het prijzenstelsel op de con coursen te vervangen door een aanduiding Doordat niemand van de aangezochte le den de kandidatuur wenste te aanvaarden, is de vergadering van de afdeling Heem stede van de Katholieke Volks Partij, wel ke woensdagavond in gebouw .Nieuw Ber kenrode" aan de Herenweg werd gehouden, geëindigd zonder dat men een nieuwe voorzitter heeft gekozen. Zoals bekend is deze vakature ontstaan door het overlij den van de heer L. J. P. N. A. Bouwman. Aan het begin van deze vergadering werd de overledene herdacht door de waarnemend voorzitter, de heer Th. A. G. Bekker, die het heengaan van de heer Bouwman uiteraard bijzonder betreurde. Hij noemde hem een sterke figuur; met hart en ziel K.V.P-er, onder wiens leiding deze partij bij de laatst gehouden verkie zingen in Heemstede een uitstekend figuur heeft geslagen. De heer Bekker besloot deze herdenking met het uitspreken van een gebed voor de zielerust van de over ledene. Nadat om de reeds bovenvermelde reden de vooi'zittersverkiezing tot een volgende ledenvergadering moest worden uitgesteld, werd mevrouw Tj. Wagenaar-Timmei-man bij acclamatie tot secretaresse van de af deling benoemd. Zij had deze functie al enige maanden tijdelijk waargenomen. De heer T. J. H. Vex-hoeven, voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Heemsteedse gemeen- tei-aad, werd hierna nog met algemene stemmen door de vergadering kandidaat gesteld voor de Provinciale Staten. Tijdens de rondvraag vestigde een der leden de aandacht op het feit, dat vólgend jaar waarschijnlijk de ambtsperiode van de huidige gemeentesecretaris ten einde loopt. Naar aanleiding hiervan informeerde hij of het bestuur de mogelijkheden reeds heeft onderzocht, eventueel in zijn plaats een katholieke functionaris te benoemen. De vragensteller wei'd beantwoox-d door de heer Vex-hoeven, die er op attendeerde dat in een dei-gelijk geval gewoonlijk sollici tanten voor dit ambt worden opgeroepen. Dit zal dus straks weer plaats moeten vin den, waarbij de Heemsteedse K.V.P. stellig waakzaam zal blijven. Bijvoorbeeld door aan een of meer personen, die men voor deze belangrijke functie geschikt acht, te verzoeken mede naar dit ambt te sollici teren. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat de volgende ledenvergadering is vastgesteld op maandag 25 november, waarvoor men inmiddels prof. mr. C. P. M. Romme bereid heeft gevonden een spreekbeurt te komen vervullen. Alleen sprak de waarnemend voorzitter hierbij de wens uit, dat de be langstelling voor deze avond groter mocht zijn, dan dit nu het geval is geweest. maken met een eenvoudige opgave, die men in het onderhavige geval als zeer billijk geaccepteerd zou hebben. De r.-k. harmonie „St. Bavo" kreeg „voldoende" voor haar verdienstelijke vertolking van Fantasie-Ballet van Delhay en „Diverti mento" van Boedijn: er ontbrak wel het een en ander aan, vooi-al betreffende klankverhouding en articulatie, maar er stond veel positiefs tegenover en de stem ming was over het algemeen goed. Harmonie-orkest „HaaxTem" speelde de ouverture van Suppé „Ochtend, middag en avond in Wenen" aardig in stijl. De mid denmoot van het ensemble had echter nog secuurder verzorgd kunnen zijn. Wegens omstandigheden moest de dirigent de di rectie van het tweede nummer, de „Klein- ne Suite" van F. H. Schorer, aan zijn „sous-chef" overlaten. Afgezien van enig tekort aan ritmische correctheid en pun tige ai-ticulatie, was de vertolking van deze veeleisende opgave zeer te waarderen. Het optreden van „Haarlem" kon met „goed" worden gehonoreerd. Dit laatste gold ook voor „Crescendo" uit Spaarndam, dat zich wijselijk op meer bescheiden terrein bewoog, met de „Ouver ture romantique" van Cordounier zelfs wat al te bescheiden. De interpretatie van „Ciacomna Antiqua" van Boedijn, waarin heel wat meer te beleven is, had goede kwaliteiten, maar was in tempo en stem ming niet steeds vex-antwoord. Als ge heel echter een goede prestatie. „Arti et Religioni" wekte met de ouverture „Jo- lanfhe" van Sullivan en „Call of the Sea" van Ball indrukken van een ernstig stre ven naar vervolmaking. Wat er qua klank verhouding en i-itmische scherpte nog aan ontbrak, deed de waardering echter krim pen tot „goed". Wij willen hopen dat de krachtpeiling van deze prestatie-avond gunstige gevol gen moge hebben voor de ontwikkeling van het korpswezen in Haarlem. Jos. de Klerk 'ADVERTENTIE) OOCOOCOXWCOICCCCr*X>3CCOOOOCOOeOCCCOC<X>OCCOCC03CCi30COC)CO in Mohair, Velours en Tweed van 68.tot 189. Gen. Cronjéstraat la - lb - Tel. 53334 Ö3COCOOOCC)OOOCCOa>OCOCTO300COOCCOOCOOOCCXXCCOCCOOOC>X'CCO Het Haai'lemse gemeenteraadslid de heer D. A. J. Spek (A.R.) heeft een aantal vra- gen aan B. en W. gesteld, betrekking heb bend op de woningbouw. Hoewel in de Miljoenen-nota wordt medegedeeld, aldus de vragen, dat de fi nanciering van de woningwetbouw door het Rijk bij voorschot zal worden geregeld, is het mij niet duidelijk of daarmede alle kosten verband houdende met deze bouw worden gedekt. In dit verband verzoek ik op de volgende vragen een schriftelijk ant woord van B. en W. te mogen ontvangen: 1. Kunnen B. en W. mededelen of de nieuwe regeling van de financiering van de woningwetbouw onze gemeente volledig in staat zal stellen het noodzakelijke bouw programma in vlot tempo te doen uitvoe ren? 2. Kunnen B. en W. met name mededelen of er uitzicht is dat ook de daarmede ver band houdende complementaire bedragen voor investeringen, waaronder vragen- Vrijdag zal de heer Korringa, architect in Haai-lem en woonachtig in Heemstede, tachtig jaar worden. Bijna vijftig jaar is hij in HaaxTem als ax-chitect werkzaam. Voox-namelijk in Kennemerland zijn vele gebouwen onder leiding van de heer Kox-- xTnga gebouwd, onder meer kex-ken en scholen. Nog steeds is de architect zeer actief. Maar als de onder handen zijnde werken gereed zijn, wil hij eindelijk rus ten, wat dan betekent, dat hij wat meer tijd voor zijn liefhebbex-ijen kan vrij ma ken. De heer Korringa was vijftien jaar, toen hij in Haarlem kwam wonen. In Hoofddoi'p had hij de lagere school doorlopen. Voor verder dagonderwijs bestonden nog weinig mogelijkheden. Zijn theox-etische scholing heeft de ai-chitect dan ook in de avond uren opgedaan. Bij de firma B. Zuidhoff en zonen, in de negentiger jax-en het groot- in 371 kleuren ste aannemersbedrijf van HaaxTem, kreeg de en soorten èn jonge Korringa zijn praktische opleiding. 245 gebreide modellen, die uw keus *n avonduren bezocht hij de Bux-ger vex-gemakkelijken en u tonen hoe1 Avondschool, waarna hij privaatlessen elke wol opbreit. - Dat vindt u nam. Ongeveer tien jaar werkte hij op het alleen fclAAI HI/IIMCT architectenbureau van wijlen professor J. bij niZ# I I A. G. van der Steur. Nadat deze voor de GROTE HOUTSTRAAT naast LUXOR bomv van het Vredespaleis naar Den Haag was verhuisd, vestigde de heer Korringa zich in 1908 als ax-chitect in Haarlem. Zijn bureau is steeds in de Jansstx-aat gevestigd geweest. Tot de belangrijkste wei-ken van de heer Korringa behoren: de Noorderkerk in Haarlem-Noord, de kapel „Nieuw Vreden- hof" aan de Van Oldenbax-neveldtlaan in Haarlem, de Bx-onsteeschool en de Crayenesterschool in Heemstede, „Bre- derodeduin" in Bloemendaal, de res tauratie van de Nederlands Her vormde Kerk en de bouw van de Ko ningin Emma Kliniek op „Meer en Bosch" in Heemstede. Van de landhuizen kunnen worden genoemd „De ceder" in Heemstede en „Blauwduin" in Aerdenhout. Sinds 1926 is de architect belast met de restauratie van de St. Bavokerk in Haarlem. In 1925 ontwierp hij de gebouwen voor de interna tionale bloemententoonstelling „Flora" in het park Groenendaal. Ook liet ontwerp voor de zuidvleugel van het HaaiTemse Diaconessenhuis staat op naam van archi tect Korringa. Als liefhebberij hield hij zich bezig met de tuinaanleg. Ook heeft hij vele jaren lang gespeurd naar oude gebouwen. Deze legde hij op de plaat vast. Over zijn be vinding hield de heer Korringa lezingen, ondermeer voor de vereniging „Haerlem". In de oox-logsjaren maakte hij een studie van oude boerderijen. Op allerlei plaatsen in het land heeft hij hiex-voor vele naspo ringen gedaan, waax-van hij de x-esultaten op papier en plaat vastlegde. steller hierbij wil verstaan de middelen nodig voor verkrijging en bouwrijp maken van de nodige gronden daardoor kunnen worden gevonden? 3. Zo neen, kunnen B. en W. dan mede delen, welke wegen zij denken te bewande- leen om een dan dreigende vertraging in de woningwetbouw te voorkomen? Er van uitgaande dat ook B. en W. van oordeel zijn dat ook de particuliere wo ningbouw van grote betekenis is voor de leniging van de woningnood, wil ik ver zoeken op de volgende vragen een schrif telijk antwoord te mogen ontvangen: 1. Kunnen B. en W. mededelen welke invloed de nieuwe regeling van de Rijks subsidie voor de woningbouw in de parti culiere sector in Haarlem zal hebben? 2. Indien door de nieuwe Rijksregeling de particuliere bouw zou dreigen te stag neren is er dan voor B. en W. aanleiding te dezer zake bepaalde stappen te doen?

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15