Kentering in Washington ten gunste van Britse politiek MORRIS éeforef/ot/éts/// HET WEER 1 Geslaagde proef met raket voor Amerika's kunstmaan Brits-Amerikaans overleg informeer genoemd Washington wil Hammarskjoeld naar Nabije Oosten sturen Andere raket zou een hoogte van 6400 km bereikt hebben Nobelprijs voor prof. Daniel Bovet Hausse in Wall Street IVrij zacht Washington overweegt hulp aan Belgrado te beperken Tito's trouw wordt op de proef gesteld Winstpunt Zo oudy zo grijs Defecte trein in de Velser tunnel Het woord is aan Anderhalf uur vertraging Rijk keurt bouw van jaarbeurshal goed Kunstmaanraket kan heden waargenomen worden Vijf doden in het verkeer Maarschalk Rokossovsky naar grensgebied met Turkije Opzienbarende Russische com mandowisseling Verkeersongelukken DIT JAAR: 972 DODEN Syrië zou het bemiddelingsaanbod van koning Saoed nu definitief hebben afgewezen maar wereldwijs Als eerste stad ter wereld heeft Tokio een monorailbaan' in gebruik genomen. Twee mtgons „hangen" aan de enorme con structie, die in de Japanse hoofdstad is op gericht. Ze kunnen 62 passagiers vervoeren. STOCKHOLM (AFP) De Nobelprijs voor geneeskunde is toegekend aan de Romeinse arts prof. Daniel Bovet, wegens zijn proefnemingen met anti-allergische middelen en met kunstmatige curare (In diaans pijlgift), dat de eigenschap heeft, de spieren te verlammen en daarom van groot belang is als „ontspannend" middel bij chirurgische ingrepen. Professor Bovet is in 1907 te Neufchatel in Zwitserland geboren. Hij is hoofd ge weest van het laboratorium voor therapeu tische chemie van het Instituut Pasteur. Hij heeft grote bekendheid verworven door zijn in 1940 begonnen onderzoekingen ter vervolmaking van verdovende middelen ten gerieve van de moderne chirurgie. Sinds 1947 heeft hij de leiding van de afdeling farmacologie van het „Institute superiore di sanita" te Rome. Prof. Bovet heeft thans de Italiaanse nationaliteit. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 STURKA DAMESPANTALONS Een zeer krachtig herstel, zoals sinds 1929 niet meer was voorgekomen, beheers te gisteren de beurs van New York. Het Dow Jones gemiddelde voor industriële fondsen steeg met ruim zeventien punten tot 437,13. Hoewel een technisch herstel na de sterke dalingen van de laatste tijd werd verwacht, achten beursdeskundigen en- hele andere factoren de voornaamste drijfveren voor deze enorme haussedag: het voornemen van Eisenhower om in verscheidene delen van het land met toe spraken het vertrouwen in de Amerikaan se economie te verstevigen; het succes rijke afvuren van de raketten Jupiter en Vanguard; en rapporten over gunstige bedrijfsresultaten. ^XfcocccccocasoooocooccoascooccaxwccooocMccccccccoascra VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, cj opgemaakt om 11.15 uur: 3 Zwaar bewolkt met vannacht en morgenochtend op vele plaatsen j mist. Tijdelijk enige motregen, Weinig wind en ongeveer dezelf- de temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. j: DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S 72e JAARGANG No 91 DONDERDAG 24 OKTOBER 1 95 7 302e JAARGANG No 244 Grote Houtstraat 93. Haarlem. Tel. 15295 TT 1 T"\ 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 1 I ll UN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Prokkerij Cr Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- ij M f] 1 U TTj I J f] fT |j 1 fT f| Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7 65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 li J. VA VA X JL JL JL X O J—\JL V-J XA J. VA V/l fr. p.p. f 8.15. Losse nrs. 12 ct. p„stgiro 273107. Hoofdredacteur: Simon Koster Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijkj OPRECHTE H A A. RLE 1V[ SOHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken, heeft laten weten dat de Verenigde Staten bezig zijn met een herwaardering van hun economische en militaire hulp verlening aan Joegoslavië, „gezien in het licht van de jongste ontwikkelingen". Naar verluidt heeft minister Dulles besloten de Amerikaanse hulp aan Joegoslavië groten deels op te schorten, wegens de Joego slavische erkenning van het Oostduitse communistische bewind. (AFP) Deze opschorting zou betrek king hebben op het grootste gedeelte der Amerikaanse militaire hulpverlening, waaronder de levering van straaljagers. Zij zou ook gelden voor de onderhande lingen, die te Belgrado zouden worden gevoerd over de Amerikaanse economische steun aan Joegoslavië gedurende het lo pende Amerikaanse begrotingsjaar. De V.S. zouden wel onderdelen blijven leve ren voor reeds verstrekte wapens. De Ame rikaanse regering zou terzake reeds met Westeuropese regeringen en met name met de Britse autoriteiten, overleg hebben ge pleegd. Volgens UP is in Londen niets bekend over het eventueel staken van de Britse hulp aan Joegoslavië. In kringen van het Amerikaanse depar tement legt men er de nadruk op dat deze beslissing wel noodzakelijk wordt geacht, doch dat zij geenszins onherroepelijk is. „Het gaat er thans om te zien welke koers Tito gaat volgen- Wil hij samen werking met het Westen, of gaat hij >n het Russische kielzog varen?" Aldus een in deze kringen vernomen commentaar. Niet onredelijk BELGRADO (Reuter) Het officiële Joegoslavische blad „Borba" heeft mede gedeeld, dat Joegoslavië geen „onredelijke" maatregel zal nemen tegen West-Duits- land, omdat dit land de betrekkingen met Belgrado heeft verbroken De stap van de bondsregering karakteriseert Borba ech ter als een „imbeciliteit, die typerend is voor de Junkers". STOCKHOLM (AFP) De Zweedse re gering heeft zich bereid verklaard de Joe goslavische belangen in West-Duitsland te behartigen. CAPE CANAVERAL. In de Verenigde Staten is woensdag met succes een dric- traps „Vanguard"-raket gelanceerd, aldus wordt gemeld uit Cape Canaveral in Flo rida waar het raket-proefterrein van de Amerikaanse marine is gevestigd. Deze raket is bestemd voor het lanceren van de eerste Amerikaanse kunstmaan in maart van het volgende jaar. De woensdag gelanceerde raket is uiter lijk gelijk aan die, waarmee deze kunst maan omhoog geschoten zal worden. (Reuter) De marine heeft later be kendgemaakt, dat het eerste deel van de „Vanguard" een hoogte van 170 kilometer bereikte. De rest is 530 kilometer van de kust van Florida in zee terechtgekomen. Een hoogte van 460 kilometer en een snelheid van 20.000 kilometer per uur zul len nodig zijn om de kunstmaan buiten de invloed van de aardse zwaartekracht te brengen. De gehele drietraps-raket is 22 meter lang. heeft de spoelvorm van een geweer kogel en weegt 11.000 kilo. De eerste trap was nog niet eerder beproefd. De belang rijke tweede trap, dat de „hersenen" van de raket bevat, is nog niet beproefd. Een prototype van de derde trap is afgevuurd in een van de twee voorafgaande proeven van de „Vanguard"-serie. In december zullen vier volledige drie trapsraketten afgevuurd worden. Elk er van zal een imitatie-satelliet met een ge wicht van zes ponden meevoeren. De echte satelliet zal ruim elf kilo wegen. LOS ANGELOS (Reuter) Volgens het in Los Angeles verschijnende blad „Examiner' heeft een viertrapsraket van de Amerikaanse luchtmacht een hoogte van bijna vierduizend mijl (6.400 km) bereikt. Het projectiel was hangende aan een ballon, tot een hoogte van 33 km boven de atol Eni- wetok in de Stille Oceaan opgestegen en vandaar gelanceerd. Een wetenschappelijke medewerker van de „Examiner" schreef dat hij zijn inlich- j 99 WASHINGTON (Reuter). De Britse premier, Harold MacMillan, en de zestien man sterke delegatie, die hem vergezelt, is gistermiddag op het vliegveld van Wash ington aangekomen. Hij werd verwelkomd door de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles. Hij werd ook begroet door zijn minister van Buitenlandse Zaken Sehvyn Lloyd, die met Dulles een agenda heeft ontworpen voor de besprekingen met president Eisenhower. Dulles, MacMillan en Lloyd beraadslaag den eerst in het gebouw van de Britse am bassade. 's Avonds begonnen besprekingen tussen MacMillan en Eisenhower in aan wezigheid van Dulles en Lloyd. Het over leg wordt vandaag voortgezet. Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken deelde later mee, dat MacMillan, SeJ- wyn Lloyd en Dulles op de Britse am bassade begonnen met een algemene be studering van internationale kwesties en de politieke en militaire proble men die er verband mee houden. Een woordvoerder zei, dat het bezoek van Mac Millan de gelegenheid verschaft voor een informele uitwisseling van gedachten zon der agenda. Onze correspondent meldt nader: Een jaar geleden tijdens de Suez- crisis werden de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannie bijzonder koel. De ministers Lloyd en Dulles waren het volslagen oneens met elkaar en menigeen heeft sindsdien be toogd, dat de Brits-Amerikaanse betrek kingen pas weer goed zouden kunnen wor den, wanneer een van deze ministers van Buitenlandse Zaken afgetreden zou zijn. Maar Selwyn Lloyd vergezelde zijn ko ningin naar Washington en John Foster Dulles is nog altijd „de oude", een taaie man van 68, die er tien jaar geleden even oud uitzag als thans en die niets liever doet dan internationale diplomatie bedrij ven, dag in, dag uit, de zondag inbegre- pen. Hoewel beide landen nog dezelfde mi nisters van Buitenlandse Zaken hebben als in die spannende herfstdagen van 1956, zijn de sterkste twee landen van het Wes ten elkaar toch weer nader gekomen. ger onmogelijk en dit overleg is bovendien bijna „noodgedwongen". Men moet hopen: dat de verantwoorde lijke leiders van beide grote westerse mogendheden zichzelf en hun kleinere bondgenoten niet in slaap zullen sussen met optimistische woorden en syrr bolische gebaren. Er is dringend behoefte aan samenwerking tussen de geleerden en politici van het westen. (UP) De Britse premier zou zich op het standpunt hebben gesteld dat de Sovjet- Unie geen enkele concessie mag worden gedaan in het Nabije Oosten. MacMillan en Eisenhower zijn het er over eens dat alles in het werk moet worden gesteld de politiek van de vrije wereld ten opzichte van de Sovjet-Unie te versterken en te coördineren. Van Britse zijde lijkt men er op te vertrouwen dat de Amerikaanse regering meer gegevens omtrent het ge bruik van kernenergie beschikbaar zal stellen. Enkele Amerikanen hebben zich scep tisch uitgelaten over het bezoek: „They sent us the queen to give us a thrill: now comes MacMillan to bring us the bill" (Zij brachten ons met de koningin in ver rukking: nu komt MacMillan met de rekening). Mo 1 i r e Het is beter, tot de dommen te behoren, dan alleen te komen staan als wijze tegenover velon. Hedenmorgen is de eerste trein van half zes uit Alkmaar naar Haarlem in de Vel- sertunnel tot stilstand gekomen tengevolge van het doorslaan van de dakbeveiligingen, Omdat aanvankelijk deze oorzaak niet vaststond, zag men er van af de volgende treinen over het andere spoor te leiden. Het treinverkeer door de tunnel was hier door anderhalf uur gestremd. De defecte trein is door een diesel elektrische locomo tief uit de tunnel gesleept. Om zeven uur was de toestand weer normaal. Het rijk heeft thans goedkeuring ver leend aan de plannen van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht om op het Croeselaanterrein een nieuwe jaar beurshal te bouwen. Naar verwacht wordt zal begin november met de bouw van deze hal worden begonnen. (ANP) Volgens de sterrenwacht te Utrecht zal de raket van de kunstmaan waarschijnlijk te zien zijn vandaag tussen 18.33 uur en 18.44 uur laag in het zuid oosten Hij verschijnt weer tussen 22.10 en 22.20 hoog in het Noord-westen. In beide gevallen verplaatst hij zich van zuid-west naar noord-oost. Morgen kan de raket in dezelfde richtingen verwacht worden, res pectievelijk tussen 18.15 en 18.25 uur en daarna tussen 19.50 en 20.00 uur. De kunst maan zelf is alleen met een kijker te zien. Kroesjtsjev moge dan bezwaren hebben tegen Stalin, hij is er, evenals Stalin, in geslaagd, de eenheid tussen de landen van het democratische westen krachtig te be vorderen. De Britten hebben het gevoel, dat zij sterker in hun schoenen staan dan na hun nederlaag in Egypte. Nu de Rus sen zijn doorgegaan met hun penetratie in het Nabije Oosten, gevoelen de Britten dat zij door de feiten in het gelijk zijn gesteld. In Amerika zijn er nog altijd niet velen, die de Israelisch-Frans-Britse aanval op Egypte juist achten, maar wel beginnen meer Amerikanen in te zien, dat de Ver enigde Staten geen politiek profijt hebben weten te trekken van de steun, die zij het vorige jaar aan Nasser en de Arabieren in het algemeen geboden hebben. Vandaar dat de scherpste kanten van de onenigheid afgeslepen zijn. De ergernis, die een jaar geleden hevig was, maakt overleg niet lan- De moralist zal het u gauw vertellen, wan neer hij deze foto's ziet van mevrouw H Smit-Meyering te Ter Apel, beter bekend als opoe Smit, die 7 november 104 jaar wordt enmiss World, het Finse meisje Martha Linda ll, dat op doorreis naar Parijs op Schiphol even poseerde. Wat zegt de moralist? „Sic transit gloria mundi". Opoe Smit laat hem praten. Al is ze wegens een heupgebrek bedlegerig, ze haakt heel ivat af en leest nog zonder bril. En miss World? Zij vindt haar mascotte, een olifantje, wel sprekender. tingen had gekregen van geleerden, die naar de Verenigde Staten zijn terugge keerd met gegevens, die door instrumen ten in de raket zijn verzameld. De raket zou niet bedoeld zijn om als kunstmaan rondom de aarde te cirkelen, maar zij zou ten doel hebben een zo groot mogelijke hoogte te bereiken en dan naar de aarde terug te keren, terwijl haar instrumenten via de radio gegevens verstrekten aan de waarnemers op de grond. Spoetnik-record geslagen? Het hoofdkwartier van de Amerikaan se luchtmacht in Washington heeft later bevestigd, dat „na vier mislukkingen met succes op 21 oktober een raket van het project „Farside" boven de Stille Oceaan is gelanceerd. Het wilde echter niet be vestigen, dat de raket een hoogte van 6.400 km zou hebben bereikt. Theoretisch zou de raket een hoogte van 8.000 km kunnen bereiken. Een woord voerder van de luchtmacht verklaarde echter enkele dagen geleden dat men reeds zeer tevreden zou zijn met een hoog te van 1.600 km. Zoals bekend is, cirkelt de Russische aardsatelliet „slechts" op een hoogte van 890 km rond de aarde. Uit de proef zouden belangrijke ge gevens omtrent de hogere luchtlagen zijn verkregen, in het bijzonder wat betreft de osmische straling en het magnetisme. Op de Kanaaldijk-Zuid te Eindhoven zijn een jongen en een meisje door een per sonenauto aangereden. De 15-jarige A. S. werd op slag gedood; het meisje, de 16- jarige M. L. werd zodanig gewond dat zij naar het Binnenziekenhuis moest worden overgebracht. De auto reed door. De politie heeft spoedig na het ongeval in het langs het Eindhovense kanaal gelegen woon wagenkamp een auto aangetroffen waar van de motor nog warm was en de kop lampen beschadigingen vertoonden. De chauffeur van deze wagen kon evenwel niet opgespoord worden. De drie-jarige Herman Krabbe is bij hel oversteken van de Nordhornsestraat te Denekamp voor zijn ouderlijke woning tegen een passerende vrachtauto gelopen. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij na enkele ogenblikken overleed. De 63-jarige ongehuwde landbouwer J. II. Geverink is op de Ruurloseweg te G r o e n 1 o aangereden door een personen auto en vrijwel onmiddellijk na het onge val overleden. Op de gemeenteweg te Staphorst is de 34-jarige ongehuwde monteur H. Kuiers uit Den Hulst gemeente Nieuwleusen tegen een verlichte melkwagen gereden en daar bij vrijwel op slag gedood. De 75-jarige mevrouw B. M. C.-L. is te Den Haag, toen zij zonder op het ver keer te letten van het trottoir de Gouver neurlaan opliep, op de trambaan aange reden door een personenauto. Zij overleed ter plaatse LONDEN (Reuter) Een regionale Rus sische zender in Tiflis, die woensdag in Londen werd opgevangen, heeft gemeld dat de Russische onderminister van Defen sie, Rokossovsky, het bevel over het trans- kaukasische militaire gebied (het grensge bied met Turkije) heeft overgenomen. Maarschalk Antonin Rokossovsky was een van Ruslands hoogste bevelhebbers in de laatste wereldoorlog. Voordat hij in novem ber als plaatsvervangend minister van Defensie werd aangesteld, was hy zeven jaar lang minister van Defensie in Polen, van welke functie hy als gevolg van Go- moelka's „democratisering" werd onthe ven). Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 972 personen, van wie 190 kinderen. (UP) Rokossovsky is Pool van geboor te, maar na de communistische revolutie van 1917 werd hij Russisch staatsburger. 1-Iij was de opperbevelhebber van de Sovjettroepen die de Duitse veldmaar schalk Friedrich von Paulus in 1942 in Stalingrad tot overgave dwongen. In tegen stelling lot zijn chef, maarschalk Zjoekov, wist hij zich onder Stalin's regiem te hand haven. In 1948 was hij opperbevelhebber van alle Russische strijdkrachten in Oost- Duitsland, Polen en West-Rusland. Diplomatieke waarnemers te Londen zijn van mening dat men in deze benoeming in hoofdzaak een propaganda-manoeuvre dient te zien. De mededeling van radio Tiflis - een zender die in het gehele Nabije Oosten kan worden opgevangen - was klaarblijkelijk bestemd voor het Nabije Oosten. Diplomatieke waarnemers zien in deze benoeming een bevestiging van de Turkse beschuldiging, dat Rusland troepen con centreert langs de Turkse grens. Het is hoogst ongebruikelijk, zo zegt men, dat zo'n benoeming van te voren bekend wordt ge maakt en dat een hooggeplaatste generaal een post aanvaardt die tot dusver van geringe betekenis werd geacht. NEW YORK (Reuter) - Westelijke UNO- afgevaardigden bespreken vandaag een voorstel om secretaris-generaa' Hammars kjoeld in het Syrisch-Turkse geschil ter plaatse een onderzoek te laten instellen. Hammarskjoeld zou bereid zijn deze taak op zich te nemen als de UNO-Assemblee hem dit zou opdragen. Het voorstel is uit gegaan van de Verenigde Staten. Waar nemers geloven, dat het de weg opent naar een compromis. De Syriërs hebben echter verklaard, de vorming van een commissip van onderzoek voor te staan. De Assemblee zal het debat over het Turks-Syrischc ge schil morgen moeten hervatten. Men ver wacht evenwel dat gepoogd zal worden het debat uitgesteld te krijgen tot na de Turk se verkiezingen op zondag. Syrië zal zich hiertegen verzetten. ANKARA (AFP) De Turkse minister van Staat Farilh Zorloe is in Saoed i- Arabië aangekomen ter bespreking van de bemiddeling die koning Saoed aan Turkije en Syrië heeft aangeboden met het oog op de gespannen verhouding tussen beide lan den. Zorloe bracht boodschappen van pre sident Bayar en premier Mendereo over. CAIRO (AFP) De Syrische regering heeft het bemiddelingsaanbod van koning Saoed als „te vaag" definitief van de hand gewezen en is vastbesloten haar klacht tegen Turkije in de UNO te handhaven, aldus heeft de Syrische minister van Bui tenlandse Zaken volgens radio-Cairo, aan alle Syrische diplomatieke vertegenwoor digers in het buitenland laten weten. Naar Moskou (Reuter) De Egyptische opperbevel hebber en minister van Oorlog generaal Abdcl Hakim Amer gaat de volgende week naar Moskou, op uitnodiging van de Rus sische minister van Defensie, maarschalk Zjoekov, zo meldt het semi-ofPciële Egyp tische blad Al Gomhoeria. De uitnodiging werd twee maanden geleden aangenomen. WASHINGTON (AFP) Een woord voerder van het Amerikaanse departement van Luchtvaart heeft met klem een bericht van het Russische regeringsblad „Izvestia" tegengesproken, volgens hetwelk de V.S. straalbommenwerpers naar Turkije hebben gezonden. Er is in de laatste tijd niet al leen geen enkele bommenwerper naar Tur kije gezonden, maar er is ook nooit een in dat land gestationeerd geweest, aldus de woordvoerder. De Izvestia had verklaard, dat zich op het ogenblik in Turkije Ameri kaanse bommenwerpers die kernwapens kunnen vervoeren, bevinden. Het blad waarschuwde de V.S., dat zij met vuur spelen. CAIRO (AFP) „Amerikaanse vlieg tuigen schenden sedert enige dagen dage lijks het Syrische luchtruim", zo heeft generaal Afif Bizri, opperbevelhebber der Syrische strijdkrachten, tot een verslag gever van radio-Cairo verklaard Hij zei voorts, dat „de Turkse troepenbewegingen langs de grens met Syrië voortduren en dat de autoriteiten in Damascus van me ning zijn, dat het gevaar van een bliksem- aanval van Turkije niet is verdwenen. BEIROET (Reuter) Het Arabisch pers bureau meldt, dat duizenden jongelieden in de Noordsyrische stad Aleppo oefeningen Fin straatgevechten hebben gehouden. Deze week leggen twintigduizend vrijwilligers loopgraven en barricades rondom de stad aan. In een bericht uit Damascus wordt gezegd, dat andere steden, waaronder de hoofdstad, het voorbeeld zullen volgen. LONDEN (Reuter) Radio-Cairo heeft gemeld, dat arbeiders in Irak de Syrische premier hebben beloofd oliebuisleidingen en bijbehorende installaties op te blazen, in dien er een „imperialistische" aanval op Syrië wordt ontketend.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1