Helikopter neergestort in bos bij Hoenderlo Juist nu! PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Zacht regenachtig weer de Twee officieren omgekomen NAAIMACHINES if} f Wereldnieuws TocU ia Uet zo donderdag 24 oktober 1957 Postspaarbank verhoogt rente van 2.4 tot 2.64 pet. Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Geen flessenspoeldwang voor de huisvrouwen Nieuwe hoogleraar te Amsterdam Nederlandse plannen voor Brusselse tentoonstelling zijn beknot Mode-dictator Dior overleden Zijn omzet beliep vijftig miljoen gulden per jaar Meer zuidvruchten Aartsbisdom Utrecht leent f 2 min. tegen 6 percent De financiële politiek der Belgische regering Dalende goudprijs op de Parijse markt Coty is teruggekomen bij de socialist Mollet President dreigt beroep op Assemblee te doen OFFICIbLE verkoop sikkens lakken Nog meer over beeldromans J 9 Gistermiddag omstreeks half één is een helikopter (niet een Piper Cub, zoals gis teren werd gemeld) van de vliegbasis Dee len, bemand met twee officieren, in de Hoenderlo'sche bossen by het buitencen trum „De Miggelenberg" neergestort van een hoogte van ongeveer 300 meter. Het toestel werd vrijwel geheel vernield. De beide inzittenden, de 41-jarige kapitein vlieger der Koninklyke Luchtmacht O. H. Nivo uit Arnhem en de 48-jarige luitenant kolonel H. H. Janssens uit Roermond, van het depot der Koninklyke Marechaussee te Apeldoorn, zyn by dit ongeluk om het leven gekomen. Beiden waren gehuwd en hadden ieder drie kinderen. Een boswachter bij het Staatsbosbeheer, die in de omgeving toezicht hield op het kappen van bomen, en twee monteurs, die dicht bij de plaats van het ongeval bezig waren met het plaatsen van watertanks voor het daar gelegen kampeercentrum van de Nederlandse Padvindersvereniging, zagen dat zich op 300 meter hoogte in het vliegtuig drie explosies voordeden. Daarna begon de helikopter om zijn as te draaien en stortte neer. Op ongeveer 100 meter hoogte sprong de piloot er uit. De bos wachter en de monteurs hebben hierna per motor het dichte bos doorkruist op zoek naar de plaats, waar het toestel was neer gekomen. Doordat zij hulpgeroep hoorden, ADVERTENTIE bescherming voor mond en keel tegen hoest, heesheid, keelpijn en verkoudheid. Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.98 N.V. PHILIPS-ROXANE Het Hgt in het voornemen de rente van de rijkspostspaarbank met ingang van 1 oktober te verhogen tot 2,64 percent en om het maximum rentegevend tegoed van zesduizend op tienduizend gulden te brengen. Deze renteverhoging is niet plotseling tot stand gekomen. Ruim een half jaar ge leden werd het verzoek ertoe door de R.P.S. bij de minister ingediend. Het is waarschijnlijk dat de Rijkspostspaarbank door vele andere spaarbanken met rente verhogingen gevolgd zal worden, om al thans enigszins de ontsparingen tegen te gaan die onder andere veroorzaakt zijn door de hoge rente die elders voor het kapitaal gemaakt kan worden. Op 16 no vember zal bijvoorbeeld blijken in hoe verre de zes percent Nationale Woning bouwlening tot particuliere ontsparingen bij spaarbanken heeft geleid. Internationaal vervoer De n.v. Algemene Transport- en Expeditie onderneming Van Gend en Loos heeft met haar Amerikaanse zusteronderneming, de Railway Express Agency, een samenwerking aangegaan voor een rechtstreeks vervoer van vrachten met gebruik van een doorgaande vrachtbrief die het gehele transport van plaats van herkomst in Ne derland tot de plaats van bestemming in de Verenigde Staten dekt. Door het samengaan van deze beide ondernemingen op het gebied van het transport overzee wordt een doorgaand vervoer op één vrachtbrief geboden, dat ongeveer 1000 plaatsen in ons land in rechtstreekse verbinding brengt met ongeveer 20.000 plaatsen in de Ver enigde Staten. „Het Witte Kruis" Met voldoening wordt in het verslag over 1956 van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" geconstateerd, dat de rekening van baten en lasten met een gering voordelig saldo van 632 kon worden afgesloten. Evenals vorig jaar is dit saldo toegevoegd aan het fonds voor pensioenvoorzieningen. Bij de begroting voor 1956 was een nadelig saldo geraamd van 5800. De werkelijke uitkomsten geven dus een voor delig verschil van ruim 6400. In verband met de gunstige resultaten was het mogelijk 3000 te reserveren voor de allernoodzakelijkste ver betering van de huisvesting en de overige outil lage van het provinciaal bureau. „Banda" somber gestemd De prijzen voor de produkten nootmuskaat en foelie zijn in de eerste maanden van 1957 achter uitgelopen. De prijs van kopra is thans 140 ru- piah per quintaal, hetgeen vrijwel onveranderd is. De export van de produkten naar Makassar is door het militaire bestuur verboden. Dit deel de de directie van de Crediet- en Handelsver- eeniging „Banda" n.v. mede in de jaarvergade ring. De vooruitzichten voor 1957 zijn somber, mede doordat nog steeds diefstallen van produk ten plaats vinden en vooral doordat de oogst als mislukt moet worden beschouwd. Duitse kolenprijzen De marktcommissie van de gemeenschappelijke vergadering van de E.G.K.S. heeft in een bijeen komst te Luxemburg de Hoge Autoriteit verzocht het onderzoek naar de evolutie van de Duitse kolenprijzen voort te zetten. De parlementsleden wensen, dat de Hoge Autoriteit zich niet ertoe zal beperken de gegrondheid van de jongste prijsverhoging van Duitse steenkolen te onder zoeken, maar dat zij ook zal nagaan, of die ver-: hoging geen uiting is van een kartelvorming, wat in strijd zou zijn met het E.G.K.S.-verdrag. Vijfjarenplan Oost-Duitsland Het centrale comité van de communistische partij (S.E.D.) in Oost-Duitsland heeft zich de vorige week uitgesproken voor een vergroting van de totale industriële produktie in Oost- Duitsland, welke vóór het einde van het vijf jarenplan, dus vóór 1960, een waarde van 62 mil jard mark zal moeten krijgen. Dit komt neer op een toeneming van gemiddeld zes percent per jaar. vonden zij na een kwartier de plek. Het toestel was op een boom gevallen en totaal vernield. Het staartstuk stak recht om hoog. De rotor was eraf gebroken, moge lijk reeds tijdens de vlucht. Het bleek, dat luitenant-kolonel Janssens tussen de wrakstukken van het toestel bekneld zat. Hij was ernstig gewond, maar had het bewustzijn niet verloren. Op tien meter afstand lag het levenloze lichaam van kapitein Nivo. Inmiddels was ook een rijks jachtopziener uit Hoenderlo op de plaats van het ongeluk aangekomen. Deze waarschuwde hierna telefonisch een dokter en de vliegbasis Deelen. Hij maakte hiervoor gebruik van de telefoon van een arts, die in de nabij heid woont, maar zelf niet aanwezig was. Het duurde geruime tijd voor de ambulance van de vliegbasis Deelen arriveerde. Toen was luitenant-kolonel Janssens echter reeds overleden. In de vergadering van het Produktschap voor Zuivel in Den Haag is een voorstel om via een verordening de huisvrouwen te verplichten de melkflessen gereinigd aan de melkhandelaar terug te geven van de agenda afgevoerd. „De geest voor een dergelijke progressieve gedachte is nog niet ryp en gewacht moet worden, totdat er een gunstiger wind waait. Het produkt schap moet geen verordeningen vaststel len, waarvan de naleving niet kan worden afgedwongen", zo werd gezegd. Het bestuur besloot dan ook de Centrale Zuivelcommissie, die reeds een concept verordening had opgesteld om de gebrui kers te verplichten de flessen gespoeld in te leveren, mede te delen, dat het althans voorlopig niets voelt voor een dergelijke verordening. Drie instanties, waaraan advies is gevraagd de consumptiemelk- commissie, de commissie consumenten contact en het bedrijfschap detailhandel in melk en melk- en zuivelprodukten waren trouwens tot dezelfde conclusie ge komen. Wel besloot het bestuur van het Produktschap voor Zuivel technisch advies te vragen over een siliconenbehandeling van melkflessen, waardoor de reiniging wordt vergemakkelijkt. In Amerika en Canada wordt deze behandeling, waaraan echter bezwaren zijn verbonden, reeds enige tijd in een aantal zuivelbedrijven toegepast. De gemeenteraad van Amsterdam heeft een aantal gewone hoogleraren aan de ge meente-universiteit benoemd. Tot hoogleraar in de algemene geologie werd benoemd: dr. C. G. Egeler thans wetenschappelijk hoofdambtenaar aan het geologisch instituut van de Amsterdamse universiteit. Tot hoogleraar in de petrologie, minera logie en mineralogische kristallografie be noemde de raad prof dr. W. P. de Roever, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Lei den. Tenslotte benoemde de raad tot hoog leraar in de dierfysiologie dr. A. Punt, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan het laboratorium voor vergelijkende fysiologie van de gemeente-universiteit, en tot hoog leraar in de cardiologie en de klinische fysiologie dr. D. Durer, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de kliniek voor in wendige ziekten in het Wilhelmina gast huis te Amsterdam. Wegens het vlotte verloop van de bouw van de Nederlandse paviljoens voor de wereldtentoonstelling te Brussel en de wenselijkheid ook de andere voorberei dende werkzaamheden zo spoedig mogelijk te voltooien, is het nodig de rijksbijdrage voor 1957 te verhogen met 950.000. Hier mede wordt de totale raming der rijks bijdrage van 7.500.000 inclusief de garan- tiepost van 1.500.000 niet overschreden. De regering heeft haar medewerking ont houden aan verhoging van de toegestane bijdrage, toen een verzoek daartoe haar bereikte in verband met de boven de oor spronkelijke raming gestegen kosten. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de organisatoren van de Nederlandse afdeling op de ten toonstelling tot een herziening en beper king van de bestaande plannen moesten overgaan Een verdere beknotting van deze gewijzigde plannen is echter niet mogelijk. Dit deelt minister Drees mee in de toelich ting op het wetsontwerp tot wijziging van de desbetreffende begrotingspost. MONTECATINI (Reuter) Christian Dior, de bekende Franse mode-ontwerper, is vannacht in een hotel te Montecatini, een Noorditaliaanse badplaats bij Pisa, waar hij enige dagen rust hoopte te vin den, na een hartaanval overleden. Tegen elf uur werd hy onwel, maar voordat medische hulp ter plaatse was, overleed hy. Christian Dior werd op 21 januari 1905 te Granville in Normandië geboren. Hij was reeds op middelbare leeftijd toen hij in 1947 zijn wereldfaam maakte in de Parijse haute coufure door het scheppen van de „new look", die het einde beteken de van de gedwongen soberheid in de mode gedurende de oorlogsjaren. Sindsdien had hij de verstokte vrij gezel in de damesmode een gezag, zoals slechts weinige ontwex-pers dat voor hem hebben gehad. De „new look" werd ge volgd door de „tulplijn" en een reeks andei-e „lijnen", genoemd naar letters van het alfabet, zoals de Y-, de X-, de H- en de A-lijn. Vorig jaar lanceerde Dior de „pijllijn". Geleidelijk begon hij ook met het ontwerpen van „accessoires", zoals juwelen, kousen en handschoenen. oVrige maand werden te Londen de eerste door hem ontworpen schoenen getoond. Dior maakte met zijn korte, gezette ge stalte, zijn kale hoofd en zijn donkere cos- tuums met stemmige dassen meer de in druk van een bankier van de oude stem pel dan van een kunstenaar. Hij was in derdaad ook een goed zakenman. Zijn „Christian Diox--maatschappij" werd met haar filialen in de V.S., Engeland en Zuid- Anierika een van de belangrijkste onder nemingen. Twee jaar geleden had zij een omzet van ongeveer vijftig miljoen gul den per jaar. Zij heeft 1200 mensen in dienst. Diors ouders hadden hem voor een loop baan in de diplomatie voorbestemd. Zelf wilde hij museumdircteeur worden. In derdaad heeft hij enkele exposities van onder andere Salvador Dale, Christian Berard en andere Furrealisten georgani seerd. In 1935 verzocht de directie van de „Figaro" hem enkele mode-ontwerpen te tekenen voor een bij dage. Dit was het be gin van zijn carrière als mode-ontwerper, tn 1945 werd hij aan een groot Parijs' modehuis verbonden, twee jaar later opende hij een eigen zaak. In zijn vrije tijd tuinierde Dior graag of speelde hij piano Bach en Chopin in zijn huis aan de Avenue Montaigne. Hij maakte veel ontwerpen terwijl hij In zijn tuin werkte. In zijn overal droeg hij altijd een stompje potlood en een paar velletjes papier. Gedurende één seizoen maakte hij eens op deze manier zeshon derd schetsen. Op de jaarvergadering van de Groothan del in Verse Zuidvruchten, die vandaag het Kurhaus te Scheveningen is gehouden, heeft de voorzitter, de heer R. Mol, de ver wachting uitgesproken dat binnen niet al te lange tijd een belangrijke verlichting op de fruitmarkt te verwachten is door de aanvoer van grote kwantums sinaasap pelen en ook van appelen en peren. Obligatielening voor kerkebouw Het aai'tsbisdom Utrecht gaat over tot de uitgifte van 2 miljoen 6 pet. 25-jarige obligatiën, in stukken van 1000, 500 en 100. Koers van uitgifte is a pari. De lening is a pari aflosbaar in 1963 tot en met 1982, in 20 jaarlijkse termijnen van 100.000 elk. Vervroegde gehele of ge deeltelijke aflossing is niet toegestaan. De inschrijving is op vrijdag 25 oktober. De storting moet geschieden op vrijdag 15 november. Het ligt niét in de bedoeling, voor deze lening officiële beursnotering aan te vragen. Deze lening zal de enige schuld zijn van het bisdom De omroerende bezittingen zijn alle vrij van hypotheek. Het aartsbisdom telt thans 300 parochies met in totaal omstreeks 700.000 parochia nen. Op een byeenkomst van de Koninklyke Belgische Vereniging voor Staathuiskunde heeft de Belgische minister van Financiën, Liebaert, een uiteenzetting gegeven om trent de financiële politiek der Belgische regering. Hy deelde hierby mede, dat de Belgische regering voornemens is een meer realistische geldmarkt te scheppen teneinde de huidige financiële crisis der Belgische schatkist te overwinnen. De geldmarkt zou worden beheerst door een politiek, welke vermindering beoogt van de hoeveelheid geld-in-omloop tijdens perioden van expansie en een uitbreiding van het geldaanbod in tijden van een de pressie zo mogelijk door verlaging van de monetaire dekkingsmax-ges en door an dere middelen. De minister wees er op, dat de voorge stelde geldmax'kt in de eerste plaats zou bestaan uit een werkelijke markt voor on middellijk opeisbare middelen, waarbij schatkistcertificaten welke tot tien dagen zullen gelden; voorts een markt voor kort lopende schatkistwissels, met looptijden van vijftien dagen tot vier maanden en tegen voorwaarden te bepalen door de Na tionale Bank en tenslotte nog een markt voor schatkistwissels met middelmatige en lange looptijd, tot twaalf maanden, waarvan de voorwaarden zullen worden bepaald door een overeenkomst tussen de schatkist en de Nationale Bank. Mede door de verwachting, dat Frank rijk spoedig een nieuwe regering zal heb ben, zijn de goudprijzen op de Parijse goudmarkt door een verkoopsgolf gedaald. Beroepshandelaren gingen tot winstne mingen over, aangezien zij in de komende twee dagen, wanneer de politieke crisis tot een bevredigende oplossing zal zijn gebracht, grote verkopen van het publiek verwachtten. Enkele handelaren in edele metalen schreven de prijsdaling toe aan optreden van makelaars, die naar men zei, namens de Bank van Frankrijk zouden optreden. De prijs van een goudstaaf van 1 kg daal de met 5.000 frank tot 535.000 frank en de prijs van de bij kleine hamsteraars zo ge liefde gouden Nopeléon was op 3.950 frank 60 frank lager. Temperaturen: buiten land maxima van giste- Woensdagavond drong zachte oceaan- lucht met veel bewolking ons land binnen. Dit ging met wat regen of motregen ge paard. Aan de kust werd de grens van harde wind overschreden. Boven de Britse £en- Binnenland: heden eilanden nadert een rug van hoge lucht- 7 uur' druk, waardoor de zuidwestelijke stroming gedurende korte tijd minder sterk wordt. WEERRAPPORTEN tui .2 00 2è 22 i) - %S toenemen. Vrydag 25 oktober Zon op 7.24 uur, onder 17.28 uur. Maan op 10.08 uur, onder 18.59 uur. 30 okt. Maanstanden 11.48 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 25 oktober Hoog water: 4.40 en 16.59 uui\ Laag water: 0.27 en 12.44 uur. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Stockholm zwaar bew. V/ 9 6 Oslo licht bew. ono 9 9 Kopenhagen zwaar bew. w 10 3 Aberdeen onbewolkt wnw 15 1 Londen zwaar bew. zw 13 0 Amsterdam geheel bew. w 11 2 Luxemburg motregen wzw 7 0,1 Parijs motregen wzw 12 0,6 Bordeaux mist windst. 15 0 Grenoble onbewolkt windst. 10 0 Nice licht bew. nnw 16 0 Berlijn regen zw 11 0,1 Frankfort geheel bew. zw 12' 0 München licht bew. zzw 7 0 Zürich mist O 10 0 Genève onbewolkt windst. 11 0 Locarno onbewolkt O 16 0 Rome licht bew. ono 20 0 Ajaccio onbewolkt ono 17 0,1 Mallorca licht bew. nno 1 Wenen zwaar bew. nnw 11 0 Innsbruck mist w 8 0 Den Helder geheel bew. w 13 0,5 Ypenburg geheel bew. w 13 0,1 Vlissingen geheel bew. zw 12 0,1 Eelde geheel bew. w 12 8 Twente regen wzw 11 1 De Bilt geheel bew. zw 11 0,2 Eindhoven motregen zw 11 0,1 Vlv. Z.-Limb motregen zw 10 0,1 28. „Vlucht, meneer de brandmeester!", gilde Panda, terwijl hij halsoverkop van de opgestapelde vaatjes sprong. „Gauw! Maak, dat u wegkomt! Er zit buskruit in die vaten!" Maar het steeds luider wor dend geloei van de vlammen overstemde zijn woordenEen vat rolde weg uit de wankele stapel, zodat de brandmeester daarboven de grootste moeite had, om zijn evenwicht te bewaren. Hij keerde zich om en gebaarde dringend naar Panda, dat deze verder aan de stapel moest bouwen. „Nee!", gilde Panda, vergeefs trachtend om zich boven het lawaai verstaanbaar te maken. „Kom naar beneden! Het zijn vaatjes met buskruit!" Maar de brandmeester verstond het niet. Hij maakte boze gebaren naar Panda en riep onverstaanbare bevelen. En intussen werd de gloed fellerde hitte steeds groter. Panda stond te trappelen van de zenuwen. Als er nu een vonk tussen de vaten viel, zou het hele torentje busse- kruit met brandmeester en al de lucht in vliegen en dat zou toch zielig voor de brandmeester zijn! Toen toonde hij weer eens, dat hij een kordaat ventje was. Met enkele flinke trappen deed hij de hele wankele stapel ineenstorten, zodat de va ten holderdebolder de heuvel afrolden, waarop de fabriek was gebouwd. En tus sen de dansende vaten rolde een schelden de brandmeester, die niet wist, dat Panda hem het leven had gered... Van onze correspondent in Parijs) Na bijna vier weken regeringscrisis en met een lege schatkist, een koers van de gouden Napoléon, die voor het eerst se dert 1952 weer de vierduizend franc heeft overschreden, en met nieuwe sociale on rust in het vooruitzicht, is het Franse staatshoofd op zijn uitgangspunt terugge keerd. President Coty heeft de socialis tische leider Guy Mollet nogmaals ge vraagd een kabinet te vormen, naar het lijkt met een licht dreigement. Wanneer Mollet het vertrouwen van de Assemblée Nationale niet binnen enige dagen krijgt, zal het staatshoofd zich met een alar merende boodschap tot de volksvertegen woordiging wenden. Het verzoek aan de socialistische voorman is een gevolg van de besprekingen, die op advies van Robert Schuftian 'zijn gevoerd tussen Antoine Pi- nay en Mollet. Pinay heeft zijn partijge noten er van trachten te overtuigen, dat zij gezien de bedenkelijke financiële en economische situatie van het land er goed aan zullen doen zich bij de investi tuur van Mollet van stemming te onthou den of vóór hem te stemmen. Met de steun van de M.R.P., de rooms-katholieke republikeinse partij, waarvan de nieuwe premier vrijwel zeker zou kunnen zijn, zou er dan e.en nieuwe regering kunnen worden gevormd. Mollet zal waarschijnlijk maandag met zijn regeringsprogramma voor de Assem blée verschijnen. Men neemt aan dat de speciale volmachten voor de regering om het hoofd te bieden aan de deplorabele toestand van 's lands financiën, èn een grondwetswijziging, die verandering zal brengen in de wijze van stemmen in de Assemblée en in de mogelijkheden van het stellen van de vertrouwenskwestie, de voornaamste punten daarvan zullen uit maken. Mollet moet ook de raamwet voor Algerije weer op zijn progx-amma plaat sen. Het zal er wel op neerkomen dat hij in de oude wet enige wijzigingen zal aan brengen. (Reuter) Mollet heeft woensdag vor deringen gemaakt bij zijn pogingen om een nieuwe regering te vox-men. De rechtse ra dicalen en de centrum-x-adicalen (twee afzondex-lijk geox-ganiseerde partijen) heb ben bekend gemaakt, dat zij hem zullen steunen. Senator Henri Bourgeaud de in- vloedrijke leider van de Eux-opese kolonis ten in Algerije, heeft instemming betuigd met Mollets pogingen. De conservatieven, wier steun de foxma- teur ook nodig heeft, zijn nog verdeeld. Verslaggevers bestormden Guy Mollet toen hij, na een bespreking met president Coty het Elysee verliet met de opdracht een nieuwe Franse regering te vormen. (UP) Volgens ingelichte kringen komt het compromis tussen Mollet en Pinay waarschijnlijk hierop neer dat Mollet hon- derd miljard franc per jaar aan nieuwe belastingen krijgt de helft van het be drag' ciat hij gevraagd heeft— 'terwijl hij x-egeringsuitgaven zal beteugelen en de stijging vdri bepaalde prijzen zal toestaan. De socialistische „Force Ouvrière" heeft vex-ldaard dat haar leden niet zullen deel nemen aan de stakingen die voor vrijdag georganiseex-d zijn. De vakbond wil niet niedewerken aan het bemoeilijken van de situatie waarvoor de formateur, zich ge plaatst ziet. De C.G.T. en de C.F.T.C. heb ben verklaard dat de voorbereidingen van de staking voortgezet worden. Maar ook al staken de socialisten niet, de spoor wegen, de bouwvakken, de metaalbedrij ven, alle takken van dienst van de P.T.T. en verscheidene openbare bedrijven zul len, wanneer de organisatox-en hun zin krijgen, worden lamgelegd. ADVERTENTIE Doclstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 POETSKATOEN in 1 kg dozen Vreemdelingen. De beeldenaar van koningin Elizabeth op de Zuidafrikaanse munten zal wellicht door „een meer toepasse lijke voorstelling" worden vervangen, Dit heeft de Zuidafrikaanse lands- minister Sauer op een bijeenkomst van de Nationale Congrespartij, die woens dagavond in Port Elizabeth werd ge- houden, verklaard. Een lid van de par- tij had zich er over beklaagd dat de munten „nog steeds beeldenax-en van vx-eemdelingen dragen". De minister van Financiën onderzoekt momenteel de mogelijkheid van de invoering van nieuwe munten, aldus minister Sauer. Zoals bekend is schafte Zuid-Afrika onlangs de Engelse vlag en het Engelse volkslied, „God save the queen", af. Levend begraven. Twee Italiaanse straten makers werden woensdag levend be graven, toen een straat bij de stad San ta Maria Capua Vetere, waarop zij aan het werk waren, plotseling instortte. De twee mannen werden bedolven onder zand. Men schat dat zij zich bevinden op een diepte van negen meter. Brand weerlieden en genietroepen deden woensdagavond pogingen om hen uit te graven. Men hoopt hen nog levend aan te treffen, omdat zij slechts onder licht materiaal bedolven werden. Logies. Twee Amerikaanse neger journalis ten die op doorreis in Zuid-Johannes burg vertoefden, hebben de nacht daar moeten doorbrengen in de gevangenis, omdat er in deze stad alleen maar hotels voor blanken zijn. Het waren de chefredactrice Era Thompson en de fotograaf Marshall Wilson van het in Chicago verschijnende neger tijdschrift „Ebony". Beiden zijn woensdag verder gereisd naar Nigeria. De journalisten „hadden begrip getoond voor de situa tie". Zij waren „op hoffelijke wijze be handeld en het was hun zo aangenaam mogelijk gemaakt in de gevangenis". Sprookjesschat. In Parijs is woensdag een schat aan edelstenen en sieraden ont dekt, die het eigendom was van de in 1955 overleden Indiase maharadja van Kapurthala. Het gerecht had opening van zijn bezittingen geëist in verband met schulden en onenigheid over de vex-deling van de nalatenschap tussen de vierde vrouw van de overledene, de Engelse mevrouw Estel Mudge, en zijn zoon Sukhjit Sing, een officier in het Indiase leger. In de safe van de maha radja in een Parijse bank vond men zeven koffers, die een verblindende rijk dom herbergden aan diamanten, parel colliers, ringen, edelstenen in rijke variatie en zelfs een schaakspel van goud en ivoor. Non stop. Een toestel van de Pan Ameri can Airways heeft de afstand van New YorkRome non stop afgelegd in de recordtijd van 12 uur en 20 minuten. De afstand New YorkRome bedraagt 5.570 mijl. De gemiddelde snelheid waar mee het vliegtuig vloog was 360 mijl (±500 km) per uur. Zwarte hand. In Cairo zijn woensdag op nieuw twee Arabieren, die tot de or ganisatie de „zwarte hand" zouden be horen, terechtgesteld door ophanging. De „zwarte hand" zou spionage-activi- teiten verrichten ten behoeve van Israel. Sinds zondag waren al zes leden van deze organisatie geëxecuteerd. Kruppvloot. Het Kruppconcern is woens dag officieel begonnen met de herbouw van een eigen oceaanvloot door aankoop van het eerste schip, de 16.500 ton me tende „Tilo v. Wilmowsky". De Krupp- scheepvaartmaatschappij werd in 1956 gesticht. De „Wilmowsky" zal worden gebruikt voor het vervoer van kolen voor de ijzer- en staal gieterij en van Krupp. Mondvol. Het centrale bureau voor astro nomische meldingen in Kopenhagen heeft de naam van de nieuwe komeet die op 18 oktober door de Zwitser Wild ontdekt was en die naar hem genoemd werd uitgebreid met de namen van een Rus en van een Amerikaan, omdat de Rus de komeet reeds twee dagen eerder waargenomen had en de Amerikaan hem vrijwel gelijk met de Zwitser had gesignaleex-d. De komeet heet nu „Latys- sjef-Wild-Bornham". Huwelijk. De 26-jarige prinses Marie Ga- briele van Beieren, dochter van hertog Albrecht, het hoofd van het huis Wit- telsbach, is woensdag in München ge trouwd met de 29-jarige vorst Georg von Waldburg zu Zeil und Trauchberg. UIT ZEDELIJK oogpunt kan weinig worden ingebracht tegen de geschiedenis van Robinson Crusoë die als beeldroman verschijnt, noch tegen „De reis naar de maan" van Jules Verne. (Er zijn wel an dere bezwaren te noemen tegen deze, let terlijk en figuurlijk „vertekende" littera tuur, maar daar bekommeren we ons mo menteel niet over). Geven de gewone, gezonde jongensver- halen, door goede tekenaars in beeld ge bracht - wat lang niet altijd het geval is - geen aanleiding tot zedelijke of morele bezwa ren, de beeldromans komen in een geheel ander licht te staan, zodra blijkt dat uitgevers en schrijvers (tekenaars) er op uil zijn, munt te slaan uit de on- V gezonde zucht naar sensatie en de sluimerende driften die in de jeugd huizen. (We spreken dan nog niet eens over de vraag, in hoeverre die ongezonde lec tuur slechte persoonlijke eigenschappen van uitgevers en tekenaars zelf weerspie gelen). Op enkele uitzonderingen na, zijn de beeldromans uitgesproken slecht, zowel wat tekening en tekst aangaat, als wat de zedelijke achtergronden betreft. Oorspron kelijk begonnen als getekende dierenver haaltjes of als humor, op een karakteris tieke wijze in beeld gebracht, zijn de beeldromans zich gaan ontwikkelen tot verhalen waarin misdaad en verschrikking de boventoon voerenTien jaren geleden bestonden er hoogstens 20 beeldromans die onder het misdadige genre gerangschikt konden worden, thans blijken zij, in ge zelschap van de „horrer-comics" de meerderheid daarvan te vormen. In een rapport van een regeringscom missie van de staat New York werd dan ook geconstateerd, dat de boekjes die de misdaad en het afschrikwekkende in beeld brachten de beste verkoopcijfers hadden. Hoewel de Nederlandse beeldromans nog niet het uiterste aan moord, sadisme en sensatie bieden, zijn ook hier de bloed plassen, in de rug gestoken dolken, schrik wekkende monsters en andere fraaiigheden niet van de lucht. Zij worden echter verre overtroffen door de Amerikaanse sensa tielitteratuur, die op een frontpagina ge adverteerd wordt met: „99.44 percent Pure Verschrikking!" Het is dan ook werkelijk om van te watertanden, want een aantrek kelijk meisje zet haar echt genoot aan haar oom te doden, waarna hij op zijn beurt door zijn vrouw levend wordt begraven, zodat de (jeugdige) lezers een duidelijke indruk kunnen krijgen van huwelijksconflicten die gede gen tot een oplossing worden gebracht. In andere boekjes van dit soort worden sexuele wandaden gesuggereerd, een derde serie exploiteert de rassenhaat en het sadisme, weer andere brengen vechtende vrouwen in beeld, de verslaving aan morfine en heroïne, of het vampyr- motief waarbij breedvoerig wordt gedeli bereerd over de verrukking van „levend" bloed. We zullen het hierbij laten, want de werkelijkheid is helaas nog erger dan deze enkele regels kunnen doen vermoeden. In het kort resumerend, komt het er op neer, dat deze riool-produkten de gruwe len aan de lezer(tjes) opdringen door hun in het oog springende machtswellust, het recht van de sterkste, reeksen van misda den en meer of minder in het oog lopende sexuele perversies. Zij zijn produkten van een zieke wereld, die door hun grote en onbelemmerde verspreiding nieuwe zieken kweken. Daarover de volgende keer. H. Petition (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2