Minder belasting bij herkapitalisatie ZWITSAPLAST ZULLEN WE? Parlementair commentaar <~Praatótoel Van dag tot dag Stille macht IJstheater Baier komt naar ons land TWEEDE KAMER Rem op het aantrekken van nieuw kapitaal wordt voor naamloze vennootschappen opgeheven de betere pleister Nieuwe voorzitter van Tuinbouw en Plantkunde Verzending van zeepost Gemeente Zeist in het ongelijk gesteld Mr. dr. M. Rooij benoemd tot hoogleraar te Amsterdam Dr. Victor van Vriesland binnenkort vijfenzestig Vijftien Barnevelders ziek door vSeesvergiftiging Qp de Amsterdam subsidieert weer Holland Festival Examens Arnhemmer aangehouden verdacht van roofoverval DONDERDAG 24 OKTOBER 1957 Er is in Hongarije geen herdenking van de opstand geweest. In vele plaatsen in het buitenland, waar gevluchte Hongaren een onderkomen gevonden hebben, zijn rouwmanifestaties geweest en bijna over al buiten het ijzeren gordijn hebben de kranten hooggestemde herdenkingsartike len gepubliceerd, doch in Hongarije zelf heerste de stilte van een dodenakker. De Hongaarse regering van dit ogenblik heeft niet alleen betogingen en ongere geldheden weten te voorkomen, zij heeft zelfs ogenschijnlijk alle herinnerin gen aan de revolutie van oktober 1956 ver hinderd. Er is niets gebeurd in Hongarije. Althans, dat constateert de oppervlak kige toeschouwer en dat constateert de regering in Budapest, met voldoening waarschijnlijk. Doch er is wel degelijk iets gebeurd. Er is iets gebeurd, dat geen tiran niek bewind heeft kunnen voorkomen en dat volledig behoort tot de onaantastbare macht van de individuele mens, die im mers ook onder geweld en dwang zijn eigen meester en koning blijft. Er heeft een miljoenvoudige herdenking der revolutie plaatsgehad in Hongarije zelf, onder de ogen der communistische politie, onder de muren van het regerings gebouw, in de onmiddellijke nabijheid van alle machtsmiddelen die het regiem tot zijn beschikking heeft om de situatie van het moment op een stabiele te doen lijken. In de gedachten van een meerderheid der Hongaren leeft de herinnering aan de wanhoopsdaad van vorig jaar intens ver der. Wat kan geweld doen tegen gedach ten? De uitbarsting van oktober 1956 was slechts een uiterlijke manifestatie van een innerlijke overtuiging. Wat kan een tank doen tegen een overtuiging? De materiële opstand is neergeslagen, de geestelijke re volutie leeft sterker en onkwetsbaarder dan ooit in Hongarije, achter de uitdruk- i-ingloze maskers der gezichten, in de har ten der weduwen, in de gemoederen der rouwenden, in de levensovertuiging van allen die weten dat er van verbondenheid tussen vrijheid en tirannie nooit sprake kan zijn. De knie buigend voor geweld, kan de verslagene in innerlijke vrijheid zijn on derdrukker verachten en kan in hem de overwinning worden gefundeerd, die eens komen zal komen moet, omdat de tijd en de ontwikkeling der dingen uiterlijke macht aantasten en innerlijke gesteldheid tot vruchtdragende groei brengen. In Hongarije was het gisteren stil doodstil. Maar de menselijke gedachte is altijd geluidloos, ook al is zij de draagster van alle grote dingen die de toekomst brengen kan. Het bekende ijstheater van Maxi en Ernst Baier, dat op het ogenblik nog met het oude programma op tournee is in Duits land, komt in november en december met een wereldpremière van twee nieuwe bal letten naar ons land. De twee nieuwe bal letten zijn „Poppenbruiloft" en „De vier jaargetijden", die van 6 tot 17 november in het Jaarbeursgebouw in Utrecht en van 19 november tot 22 december in de Apollohal worden uitgevoerd. Het theater vertrekt daarna weer voor een tournee langs Kopen hagen, Berlijn, Parijs, Düsseldorf en Brus sel. De voornaamste medewerkenden in de balletten, die op een ijsvloer van 22 bij 20 meter worden uitgevoerd, zijn Irene Braun met Lothar Mullenr, Rike Schropp met Poldi Bierer, Joy Aston met Sonke Jensen en de ijskomiek Jack Duncan. ADVERTENTIE >roduct In een te Utrecht gehouden besloten al gemene vergadering van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde is tot voorzitter gekozen jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, burgemees ter van Warmond. Hij is hoogheemraad van Rijnland, hoofdingeland van de Haar lemmermeerpolder, en lid van de Kamer van de Binnenvisserij. De verkiezing van de nieuwe voorzitter was noodzakelijk omdat de heer D. M. M. d'Hangest baron d'Yvoy van Mijdrecht, burgemeester van Roosendaal (Gld.) zich terugtrok als voorzitter. Baron d'Yvoy werd benoemd tot erelid. Hem werd voorts de Van Pallandtplaquette overhandigd wegens zijn vele verdiensten voor Tuin bouw en Plantkunde. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corespondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Highland Monarch" 29 okt.; Australië: ss „Water man" 28 okt.; Brazilië: ms „Montferland" 28 okt.; Canada: ms „Johan Willem Friso" 29 okt., ss „American Trapper" 2 nov.; Chili via New York 30 okt.; Indonesië: ms „Oranje" 2 nov.; Ned. Antillen: ms ..Aga memnon" 29 okt.; Suriname: ms „Doris" 30 okt.; Unie van Zuid Afrika en Z.W. Afrika: ms „Winchester Castle" 2 nov.; Brits-Oost-Afrika via Frankrijk 2 nov. In lichtingen over de verzendingsdata van Postpakketten geven de postkantoren. (Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen inzake tegemoetkomingen op belastinggebied, waardoor voor onder nemingen in de vorm van een naamloze vennootschap tot 1 januari 1959 een be lemmering wordt opgeheven voor het ver krijgen van nieuw kapitaal ter uitbreiding of modernisering van het bedrijf. Er zijn vele ondernemingen in ons land, waarvan het aandelenkapitaal slechts een gedeelte uitmaakt van het werkelijke vermogen. Dat is mogelijk doordat de in de loop van vele jaren behaalde winst niet in haar ge heel is uitgekeerd, maar ten dele in het bedrijf is achtergehouden als reserve. Een aandeel in zo'n onderneming is dan meer waard dan 100 percent en het gevolg is, dat de koers op de effectenbeurs stijgt. Wanneer nu een onderneming met een aandelenkapitaal van bijvoorbeeld een miljoen gulden en een reserve van 3 mil joen gulden nieuw kapitaal nodig heeft voor uitbreiding of aanschaffing van dure machines, dan kan de uitgiftekoers van die nieuwe aandelen niet op 100 percent worden gesteld, want het nieuwe kapitaal zou dan meeprofiteren van de winst, die is behaald met het oude kapitaal. De oude aandeelhouders zouden daar geen genoegen mee nemen. Maar als de koers van uitgifte hoger wordt gesteld, is het voor kapitaalbezitters niet aanlokkelijk op de lening in te schrij ven, want iemand, die een aandeel van bijvoorbeeld duizend gulden voor twee duizend gulden moet kopen, ontvangt toch maar dividend over de nominale waarde van het aandeel (duizend gulden). In zulke gevallen is het voor het aan trekken van nieuw kapitaal nodig de in de loop van de jaren gemaakte winst eerst onder de oude aandeelhouders te verdelen. Dan kan zonder bezwaar de koers van de nieuwe aandelen op 100 percent worden gesteld. Maar als die oude winst wordt verdeeld, vraagt onmiddellijk de fiscus zijn aandeel. Want winst is inkomen en daarover moet belasting worden betaald. Het gaat ge woonlijk zo, dat oude aandeelhouders voor elk aandeel, dat zij bezitten, als winstuit kering een nieuw aandeel erbij krijgen, een bonus-aandeel. Bovendien krijgen zij in contanten een aanvullend winstdivi dend uitgekeerd om daarmee de belasting te kunnen betalen. Het aangenomen wetsontwerp bepaalt, dat de inkomstenbelasting op het bonus aandeel en het aanvullend dividend niet meer zal bedragen dan 20 percent. Na de herkapitalisatie zullen de reserves nog ten minste een kwart van het zuiver fiscaal vermogen moeten uitmaken. In 1951 is ook een dergelijke tijdelijke regeling voor herkapitalisatie getroffen, waarvan 740 naamloze vennootschappen gebruik hebben gemaakt. Daardoor heeft het rijk belasting ontvangen, waarop het anders nog lang had kunnen wachten. Minister H o f s t r a heeft nog medege deeld, dat hij verwacht, dat binnen enkele maanden bij de Tweede Kamer een nieuw wetsontwerp inkomstenbelasting kan wor den ingediend. Dat is geen voorstel tot verlaging of verhoging van de inkomsten belasting, maar een technische herziening, die voor sommige personen kan leiden tot een billijker belastingheffing. Garantie voor lening van de Antillen. Met alleen de stem van mr. Van Leeu wen (V.V.D.) tegen, heeft de Kamer het regeringsvoorstel aangenomen om tot een bedrag van 38 miljoen gulden garant te zijn voor leningen, die de Nederlandse Antillen zullen aangaan voor de uitvoe ring van werken ter versterking van de economische positie van de eilanden Curagao en Aruba. De heer Van Leeuwen vond het niet juist iemand in staat te stellen grotere schulden aan te gaan dan hij kan dragen. Bij vergelijking van het aantal inwoners in Nederland en de Antillen kwam hij tot de conclusie, dat de lening van de Antillen van 38 miljoen gulden gelijk moet worden gesteld met een Nederlandse lening van 8000 miljoen gulden. Terwijl in Nederland de bouw van de IJ-tunnel om financiële redenen wordt uitgesteld, vond hij het niet juist een dergelijke lening, waarvoor Ne derland garant zal moeten zijn, mogelijk te maken. Bovendien wordt een deel van het geld besteed voor de bouw van een hotel met speelzalen, terwijl in Nederland zelfs organisatoren van puzzels worden vervolgd. Minister S t a f, die de verdediging van het wetsontwerp waarnam voor minister Helders, die in Nieuw Guinea vertoeft, verklaarde, dat bij de beslissing over de te verlenen garantie alleen is beoordeeld of de Antillen kredietwaardig zijn. Als men zich te diepgaand zou bemoeien met de aard van de werken, die zullen worden uitgevoerd, zou dat een aantasting beteke nen van de zelfstandigheid van de An tillen. Kampeerwagen is geen bouwwerk Vorige week diende in kort geding voor de president van de rechtbank te Utrecht de zaak van een zestal Hagenaars, die op een door hen in de gemeente Zeist gekocht stuk bosterrein kampeerwagens hadden geplaatst. De gemeente Zeist had de eige naren van deze wagens aangezegd dat deze verwijderd moesten worden, omdat voor het plaatsen ervan geen bouwvergunning was aangevraagd. De zes eigenaren waren van mening dat van een „gebouw" geen sprake was, zodat dus ook geen vergunning in de zin van de Bouwverordening of Woningwet noodzake lijk was. De president besliste dat de kam peerwagens niet onder de Bouwverorde ning of Woningwet vallen. De gemeente Zeist werd het recht ontzegd om tot ver wijdering over te gaan. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot gewoon hoogleraar in de leer van de communicatiemiddelen, in het hij zonder van de pers, bij de faculteit der politieke en sociale wetenschappen aan de gemeente universiteit, mr. dr. M. Rooij, hoofdredacteur van de Nieuwe Rotter- damsche Courant, wonende te Heemstede. Mr. Rooij volgt prof. dr. K. Baschwitz op, die onlangs zijn functie heeft neergelegd wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Dc heer Rooij is geboren te Rotterdam op 17 april 1906. Hij studeerde aan dc Leidse universiteit rechtswetenschappen en aan de economische hogeschool te Rot terdam economie. Na zijn doctorale examens vestigde hij zich als advocaat en procureur in de Maasstad. Van 1929 tot 1933 was hij leraar staatsinrichting aan de gemeentelijke handelsschool aldaar. In 1932 trad hij in dienst van de Nieuwe Rotterdamsche Courant als redacteur bin nenland. Later was hij tot 1940 secretaris van de hoofdredactie en waarnemend hoofdredacteur. Gedurende de oorlog ver liet mr. Rooij de journalistiek. Hij was toen bij een levensverzekeringsmaat schappij werkzaam. Direct na de oorlog volgde zijn benoeming tot hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant. Op 4 juli 1956 promoveerde hij aan de economische hogeschool te Rotterdam op een proefschrift, getiteld: „Het econo- misch-sociale beeld van het dagbladbe drijf in Nederland". Prof. Rooij is erevoor zitter van de Nederlandse Journalisten kring, in de wederoprichting en bloei waarvan hij na de bevrijding een zeer groot aandeel heeft gehad. (Van onze parlementaire redacteur) Woensdagmiddag was in de Tweede Kamer het wetsontwerp aan de orde in zake de door Nederland te aanvaarden waarborg voor de leningen, die de Neder landse Antillen tot een bedrag van 38 mil joen gulden zullen aangaan met het oog op de ontwikkelingsplannen dier gebieden. Alle sprekers, die aan 't debat deelnamen, waren eenstemmig in hun oordeel dat de door de Nederlandse regering verstrekte toelichting op het ontwerp ver beneden de maat was geweest. Zakelijk bezien, kon den de Kamerleden de juistheid van de te verstrekken waarborg zeker niet ontdek ken. Niettemin was het eind van het lied, dat de Kamer eenstemmig het ter tafel liggende voorstel aanvaardde. Dit gebeur de, omdat het, naar de ene spreker na de andere kwam betogen, toch wel uitermate onaangenaam geweest zou zijn, als Neder land de eerste keer, dat de Antillen om geldelijke steun aanklopten, een „neen" liet horen. Het Statuut betreffende het Koninkrijk bevat onder meer een bepaling, die een steunverlening als die, waarom het thans gaat, verplicht doet zijn. En dus gaven de verschillende sprekers tenslotte hun steun aan het entwerp, nadat zij eerst ach en wee hadden geklaagd over de slechte voorbereiding ervan Het is het goede hart geweest, dat de Kamer over alle bezwaren deed heenstappen. De door minister Staf, die als invaller voor de af- De letterkundige dr. Victor E. van Vries land zal ter gelegenheid van zijn vijfen zestigste verjaardag op 2 november gehul digd worden bij het jaarlijkse diner van de PEN-club in „Die Port van Cleve" te Amsterdam. Dr van Vriesland, die voor zitter is van de Nederlandse PEN-club, maar bij deze gelegenheid haar eregast zal zijn, zal onder andere namens de PEN worden toegesproken door prof. dr. N. A. Donkersloot en de dichter Willem Brandt. wezige bewindsman van Zaken Overzee optrad, afgelegde verklaring, dat de des kundigen de garantie verantwoord acht ten, gezien ook de kredietwaardigheid van de Antillen, droeg er tevens toe bij dat de afgevaardigden vrede met het wetsont werp hadden. Als zij slechts naar de stem van hun verstand hadden geluisterd, zou het waarschijnlijk heel anders zijn ge lopen. Thans triomfeerde het gevoel. Het is een raadsel gebleven, waarom de Nederlandse regering aanvankelijk zo overhaast te werk had willen gaan. Zij wenste namelijk dat de Kamer haar goed keuring aan het ontwerp had moeten geven nog voordat de Staten van de An tillen zich over de leningen zouden heb ben uitgesproken. De laatste dagen hebben zich in een aantal Barneveldse gezinnen zeer ernstige verschijnselen van vleesvergiftiging voor gedaan. Er zijn nu nog ongeveer vijftien personen ziek. Men vermoedt, dat de oor zaak is het eten van hoofdkaas die on deugdelijk was. Een boer in de omgeving van Barneveld had dezer dagen een varken geslacht. Aan verschillende kennissen gaf hij, zoals in deze omgeving gebruikelijk is, een deel van de slacht. Hierbij was ook een hoe veelheid hoofdkaas. Wellicht zijn bij de bereiding van dit gerecht ondeugdelijke ingrediënten toegevoegd, want het varken, waarvan de hoofdkaas afkomstig was, was vóór de slachting., door de Barneveldse vleeskeuringsdienst goedgekeurd. Ook in vele gezinnen in Barneveld deden zich vergiftigingsverschijnselen voor, na dat men van de hoofdkaas had gegeten. Een dame uit Almelo, die bij een der ge zinnen op bezoek was geweest, werd, toen zij 's avonds in haar woonplaats terugge keerd was, eveneens ernstig ziek. Uit het onderzoek is gebleken dat de boer geen schuld treft. Geen der zieken verkeert in levensgevaar. Bij de talrijke kwellende vraagstukken, waarvoor de mens zich in de loop van zijn leven geplaatst ziet, wordt herhaaldelijk een adembe nemende keuze van hem ge vraagd, die hem bij tijd en wijle vreselijk kan benau wen. Kiezen is een van de opwindendste en inspan- nendste dingen des levens het is een van de naarste bij komstigheden van de vrije wil. die overigens voor een massa mensen weinig aan trekkelijks met zich brengt. Terwijl aldus een deel der mensheid zich in permanente twijfel bevindt over een of andere keuze, beijvert een ander deel van die mensheid zich in het uitdenken van si tuaties die voor hun mede schepselen een keuze nood zakelijk maken. Zij denken politieke richtingen, ideolo gieën, maatschappelijke be hoeften en comfortabelheden uit, die alle tezamen een nooit-aflatende onrust schep pen en de gemeenschapsmens van zijn ontwaken tot zijn in slapen bestormen met vra gen, vragen, vragen. En nu ligt daar voor velen van ons nog steeds die aan grijpende, onbeantwoorde vraag van de dag: tussen duizenden andere: Zullen we televisie nemen of.niet! Bij alle andere keuze-ob jecten, die ons gemoed beroe ren, is deze vraag heus niet zo onbelangrijk. Om de weifelende mens heid enigszins op weg te hel pen, heeft men onlangs een enquête onder televisie-bezit ters georganiseerd, die in teressante gegevens heeft op geleverd. Er is bij die en quête met vele grote woor den geschermd, zoals kijk dichtheid, piekprognoses, in teresse-verschuiving en kring- cultuurverhoudingen, doch daar behoeven we ons niet druk om te maken. De vraag is: televisie of niet? Bij beantwoording daarvan moeten we ons realiseren, dat voor vele mensen de uitvin ding der televisie een ware uitkomst betekende, aange zien zij zich reeds jaren had den afgevraagd hoe zij de avonden moesten doorkomen. Nu komen zij hun avonden door met kijken naar het ver lichte vierkantje in de hoek naast het dressoir, wat uiter aard een vooruitgang be tekent bij helemaal niets doen. De enquête heeft aange toond, dat televisie „visitebe- vorderend" is. Dat klinkt ook erg vakkundig, doch het be tekent slechts dat men zoveel aanloop krijgt. Men krijgt aanloop van mensen die voor zichzelf besloten hebben, géén televisie te nemen om dat het zo'n oppervlakkig en oncultureel vermaak is, en omdat het voordeliger is bij Toos en Karei te kijken. Niet iedere avond natuurlijk, al leen als het écht de moeite waard is. Toos en Karei moeten dan maar het kijkgeld opbrengen en ook alles slikken wat niét de moeite waard is. Vele ondervraagden be toogden, dat televisie beslist geen invloed uitoefent op het maken van huiswerk door de kinderen. Dat willen en kunnen we gaarne geloven. Men had be ter kunnen vragen, of tele visie invloed uitoefent, op het niét-maken van huiswerk waarbij het antwoord waar schijnlijk beter de problema tiek van het geval zou heb ben aangetoond. Een vraagstuk apart was: vindt u dat de televisiepro gramma's moeten worden af gewisseld met afzonderlijke reclame-uitzendingen? De antwoorden waren zeer interessant. Velen hadden er geen bezwaar tegen, aange zien zij geen enkel plan had den om naar die reclame-uit zendingen te kijken. Anderen vonden het een pracht-idee, omdat men dan in de huis kamer en via het beeld scherm te weten zou kunnen komen, welke margarine be ter is dan andere; in welke soep dauwvei-se edelprei wordt verwerkt en in welke gewone prei; en wat de re medie is voor mensen die sukkelen met een aandoe ning van hun smaaksluier. Weer anderen waren voor reclame-uitzendingen te vin den, omdat met de opbrengst daarvan de gewone program ma's beter zouden kunnen worden. Doch zij vonden de aangewezen tijd voor de re clameprogramma's van twee tot vier uur 's nachts. Opvallend was de alge mene afschuw van opera's. Waarom eigenlijk? Men zou, oppervlakkig oordelend, zeg gen dat mensen die niet van opera's houden, het toestel eenvoudig afzetten als er een opera wordt gegeven. Neen. Men werd gedwongen om te blijven kijken, aangezien men wilde weten hoe het afliep. De afschuw werd veroorzaakt door het feit, dat alle betrok kenen in de voorstelling meenden hun dialoog op een langdradig-zingende manier te moeten opdienen, waar door de afloop onnodig werd uitgesteld. Interessant in dit verband is de mededeling van vele kijkers, dat zij overtuigd wa ren van de stimulans dei- televisie voor de culturele ontwikkeling. Hoe zij tot die mening gekomen waren, kon onmogelijk worden opgehel derd. Op onnaspeurlijke wijze hadden zij die opinie gekregen en zij waren er niet van af te brengen, ofschoon zij er geen enkel argument voor wisten aan te voeren. Dat heb je, of je hebt het niet. Alles bij eengnomen heeft deze enquête aangetoond, dat de Nederlandse televisiepro gramma's volgens veler me ning ernstige tekortkomingen vertonen, die voorshands een volledige verovering van ons volk door de stormtroepen der T.V. nog verhinderen. Welke tekortkomingen? Teveel muziek. Te weinig muziek. Teveel toneel. Te weinig toneel. Te zoetelijke films. Te rauwe films. Teveel quizzen wat dat dan ook mogen zijn. Te weinig quiz zen. Teveel voetbal. Te wei nig sportuitzendingen. Teveel Elck wat wils. Te weinig Elck wat wils. Te oppervlak kig. Te hoog. Te geleerd. Te kinderachtig. Te van alles. Dat is een raadselachtig geval. De televisie in ons land wordt immers verzorgd door de omroepverenigingen, die hun uitzendingen kiezen aan de hand van de levens overtuiging welke zij ver tegenwoordigen. Niemand an ders dan zij krijgt de kans, iets voor het scherm te brengen. Dus zij worden ge acht, representatief te zijn voor het gehele Nederlandse volk. Als dat niet zo was, zouden we leven onder een T.V.-dictatuur, die niet zou stroken met onze democra tische opvattingen. Welnu en niemand is te vreden. Waar kan dat aan liggen? De fout is misschien, dat de televisiebezitter pas tot de keuze van aanschaf overgaat, wanneer hij ervan overtuigd is dat zijn toestel de wereld bij hem binnen zal brengen. Met andere woorden, wan neer hij tot de conclusie is gekomen, dat hij een stuk levenservaring en nieuws mist, wanneer hij geen T.V. bezit. De verwachting, dat de T.V. de wereld bij hem binnen brengt, wordt blijkbaar nog niet gehonoreerd. Wat wel binnengebracht wordt, is een mengsel van vermaak, kin derspelletjes, clownerie, cul tuur, wetenschap en wetens waardigheden dat alles bijeen een vals en onvolledig beeld geeft van de wereld buiten de huiskamer. Alles wat vals en onvol ledig is, schept teleurstel lingen. Evenzeer als het te leurstellingen schept, een vals en onvolledig mens te ontmoeten. Wat zich weerspiegelt op het T.V.-scherm, is niet dat gene wat men het leven noemt; het is een zwak en flauw aftreksel van de meest spectaculaire en sensationele dingen, die uit hun verband zijn gelichf en samengeperst in een blok in een huis- houdpakket met een aardige verpakking en een rood lintje erom. En de verpakking belooft méér, dan de inhoud geeft. Daarom ontsnapt telkens weer een zucht van teleur stelling de vragende, snak kende, vermoeide en ruste loos zoekende mens, wanneer hij de gaven van de moderne tijd accepteert in hun glan zende, vereenvoudigde vorm. Een zucht van onbevredigd verlangen naar het volledige, dat altijd weer beloofd en nooit vergeten wordt. Altijd weer moet hij te vreden zijn met één stukje, één detail, één facet. Eén brokje, gesneden door han den die het pasklaar voor hem willen maken volgens de richtlijnen van de elkaar be strijdende opvattingen. Pasklaar, of gemakkelijk in te nemen maar nooit vra gen en problemen voor hem oplossend, altijd verder hem jagend naar nieuwe voorzie ningen die de markt voor hem klaar heeft. Zullen we televisie nemen? Dat is iets wat iedereen voor zichzelf moet uitmaken. Maar wat we ook nemen, we zullen zeer verstandig zijn als we het nemen met de over tuiging, dat het niets en niemendal helpen zal. J. L. Kunstje Het uitkiezen van een goede levensgezel is ook voor een kunstenaar een kunst. In dit stukje doe ik nu een deel van de kun stenaars, de uitvoerende musici, een een voudig middel aan de hand om de vrouw van hun keuze te vinden. Hij moet een beroemd solist zijn want er is een volle zaal voor nodig. Ook is het nodig dat hij alleen optreedt, een orkest kan hier niet medewerken, zou het hele plan onmogelijk maken. En bovendien moet hij goed gedisponeerd zijn, tot zijn hoogste kunnen in staat Pas wanneer hij na beëindiging van zijn programma de gebruikelijke toegiften heejt gespeeld begint het. Zijn musiceren krijgt van nu af aan een ander doel. In plaats van het publiek tot zich te lokken en te boeien moet hij de mensen de deur uit spelen; de zaal, die zo juist nog volstroomde naar hem toe, moet hij nu leeg spelen. En met het zelfde sublieme spel. Na de verplichte toegiften blijft hij wat langer achter het toneel waardoor een deel van het publiek, denkende: er komt nu tóch niets meer, de zaal verlaat. Dan ver schijnt hij toch en speelt een bijzonder lange toegift waardoor een deel van het resterende publiek in tijdnood raakt en als het af is haastig vertrekt. Nu brengt hij de ene toegift na de an dere. Weldra vormen de opgetogen luiste raars een kring om hem heen. Het garde- robepersoneel kijkt verwonderd in de zaal en gaat hoofdschuddend naar huis. Hij schenkt maar door uit Bach en Haydn, Scarlatti. Mozart en Chopin. Gaandeweg wordt de kring smaller. Tien, twintig, dertig toegiften geeft hij, tot steeds dieper in de nacht, desnoods tot het ochtendgloren. Hij is onvermoeibaar want hij weet dat zijn levensgeluk op het spel staat. De kring smelt steeds meer weg. Nu kan hij ze tellen, er zijn er nog tien, nog maar vijf. En als de op één na laatste luisteraar ein delijk de zaaldeur achter zich heeft geslo ten houdt hij op met zijn spel en dan is er alle kans dat er als langst overgeblevene een jonge vrouw zit, een jonge vrouw die hem is toegewijd, die alles heeft begrepen en daardoor even onvermoeibaar is als hij. Hij zal haar dan ook zonder meer in zijn armen kunnen sluiten. Belcampo Ondanks de bestedingsbeperking zal de gemeente Amsterdam het Holland Festival 1958 subsidiëren. De raadsleden stelden een reeks vragen en opperden soms beden kingen en de wethouder moest vele vragen beantwoorden, alvorens de raad zonder hoofdelijke stemming akkoord ging met het voorstel de stichting Holland Festival een subsidie te verlenen van f 100.000 (vorig jaar f 115.000) en een bedrag van ten hoog ste f 15.000 (vorig jaar f 25.000) beschikbaar te stellen voor het geven van voorstellingen tegen lagere prijzen. De wethouder somde een aantal belangrijke voordelen op, die Amsterdam heeft bij dit kunstevenement, met name in 1958. het jaar van de Wereld tentoonstelling in Brussel. Het rijk heeft toegezegd het festival eveneens te subsi diëren. evenals de gemeente Den Haag. In Rotterdam ligt volgens de wethouder een voorstel gereed het festival financieel te steunen. In het algemeen waren de raads leden van mening, dat, hoewel soberheid moet worden betracht, de hoofdstad bij deze belangrijke kunstuiting niet mag ont breken. Zonder hoofdelijke stemming werd de voordracht aangenomen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot arts: J. C. Hesp. J. E. Seley, H. P. J. Winters. H. B. Schreuder, A. W. Langereis, A. P. M. Ruf ten, L. A. J. M. van Eek, Tan Tjiang Bing, allen te Amsterdam: J. A. Franzen. Wijdewormer. Artsexamen le ged.: G. A. Lustig, C. F. J. Min- derop en H. C. Bodegraven, allen te Amsterdam. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid mr. H. H. A. de Graaff. president van de krijgsraad te Arnhem, op proefschrift getiteld ..De militair-rechterlijke organisatie en haar verband met de bevelsverhoudingen bij de landmacht 1795 tot 1955"'. De promotie geschied de met lof. Delft. Aan de Technische Hogeschool is ge promoveerd tot doctor in de technische weten schap ir. H. J. Merk. Nijmegen. Kandidaatsexamen deel II genees kunde: zr. Marielena (mej. J. B. Lampe) cum laude, Nijmegen; J. P. H. Bonnier, Helmond; W. P. M. Breed, Nijmegen: J. Daams, Heerlen; J. B. H. van Drongelen, Kloosterzande; P. J. A. van Dijck. Eindhoven; G. M. van Hellemondt. Diu- ten: M. J. M. Huynen. Maastricht; A. F. R. van Opdorp, Goes; L. A. M. Peeters, Weert; .T. H. M. Pernot, Buchten-Born: C. F. van Riet. Goes; J. F. W. Roeffen, Baxfel: J. J. F. Schmitz. Arn hem: L. H. G. J. Vullings, Heyen: S. P. M. van der Zee, Bolsward. ADVERTENTIE REPRODUCTIES naar foto's van overleden personen - beter dan het origineel. FOTO- NELL HERBERT Lange Veerstraat 15 - Tel. 11178 De recherche te Arnhem heeft een in woner van die stad gearresteerd, die ervan verdacht wordt zaterdag 12 oktober de roofoverval op een vrouwelijke kantoor bediende van een coöperatie te Arnhem gepleegd te hebben. Toen het meisje met een tas met f 11.000 het postkantoor wilde binnengaan, werd de tas haar uit handen gerukt door een man, die zich ijlings uit de voeten maakte. Mede door het vage signalement van de man. is de politie er nog niet zeker van, de dader te hebben ingerekend. Het onderzoek duurt nog voort.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5