Horen en zien SPION IN BERLIJN WYBERT Agenda voor Haarlem Herdenken van de opstand was in Hongarije onmogelijk PRIMMETJE V J aankondigingen en De negen Muzen Kort en bondig Radio - televisie NABESCHOUWINGEN Middelmatigheid Marimba De radio geeft vrijdag Eerste concert voor niet-Amsterdammers Sobere plechtigheden in verscheidene steden van de vrije westelijke wereld Rust in Little Rock Zeven doden Britse „Viscount" bij blinde landing verongelukt Amerikaanse minister van Justitie afgetreden Noord Molukken willen meer zelfbestuur Ministersbijeenkomst van de GATT begint maandag escorte verlaten. A rein ontspoordzes doden UfAo^T hfcf/tMÜ fobcvmicV r Geen Geerligsprijs Prof. dr. L. C. Michels zeventig jaar Honderdvijftig keer „Les Sylphides" VERVOLG VERHAAL DOOR SLIM HARRISON J BESMETTING Het komende weekeinde in Schouwburg en Concertzaal DONDERDAG 24 OKTOBER 1957 •5 Het lijkt een aardig idee om kapitein Nemo van de Nautilus uit Jules Verne's beroemde fantastische vertelling „Twintig duizend mijlen onder zee" voor te stellen als een man van vlees en bloed, maar Alexandre Rivemale heeft, door de moge lijke consequenties ervan in een verhaal uit te werken, laten zien dat het beter bij een idee kan blijven. De acteurs en actri ces, die gisteravond hebben meegedaan aan het programma van de N.T.S. om er een kijkspel van te maken, bevestigden die overtuiging. Kapitein Nemo doet alle moeite aan de droom van de schrijver Jules Verne te ontsnappen. Kapitein Nemo gelooft het wel met die waanzinnige zee roverij, die Jules (voor de aardigheid wordt de schrijver getutoyeerd) hem laat begaan, kapitein Nemo wordt verliefd, wat kan het hem schelen, gaat in de zon liggen en gooit het in gezelschap van een wufte Pa- risienne op een akkoordje met de reali teiten is nergens meer, om een staande uitdrukking te gebruiken. Met een dergelijk gegeven probeert de schrijver Rivemale alleen te profiteren van de bewondering voor een fantasie, die al leen als fantasie consequent gevolgd door Verne geweldig kan zijn, is geble ken geweldig te zijn in de ogen van bijna iedere jongen. Zonder het misschien te be doelen torpedeert Rivemale zo een droom in geforceerde kluchtigheid, die eigenlijk elke zin ontneemt aan bespreking van spelprestaties achteraf. We begrijpen eigenlijk niet welke behoorlijke acteur aan aan zo'n spel wil meedoen. Spelen ligt in de lijn van zijn beroep, maar is niet meer acceptabel als hij alleen nog maar zijn vakmanschap hoeft te gebruiken. Men ziet steeds meer toneelspelers herhaaldelijk op het televisiescherm terug, terwijl het aan tal middelmatige of zinloze stukken waar in zij optreden groot blijft. Al blijven er misschien genoeg kijkers over, voor wie middelmatigheid geen aanleiding geeft tot bezwaar, voor de N.T.S. mag er ten behoe ve van de kijkers, die iets van betekenis willen zien, toch maar één keuze mogelijk zijn tussen continuïteit en niveau zolang beide nog niet ononderbroken samen kun nen gaan. Voor de acteur is de keuze een kwestie van ideaal. Of van geld. Als hij kiest voor de middelmatigheid werkt hij in de hand, dat de mensen, die iets van hem verwachten, de knop omdraaien en naar bed gaan. Als hij zich daarin een paar keer heeft herhaald, komen zij ten slotte ook niet meer naar de schouwburg, omdat zij niet meer in hem geloven. Beeldschermer Onder de titel „Marimba" zal de VARA in het radioprogramma woensdagavond 30 oktober de eerste uitzending geven van een nieuwe reeks, waarin men onder an dere klankbeelden, reportageflitsen en mu ziek kan beluisteren. In de eerste aflevering zal men onder andere een klankbeeld van zes minuten horen, dat getiteld is „U hebt nog vijf minuten te leven". r /bri de Wagt heeft de leiding. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Lichte muz. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 12,00 Piano recital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Instr. septet. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Meisjeskoor. 14.45 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Lich te muz. 16.00 Bloembollen in de border, caus. 16.15 Gram. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Accordeonork. 18.20 Stemmen van Overzee. 18.35 Gevar. progr. voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Regeringsz.: Rubriek Verklaring en toelichting. De Statistiek van de maand, door prof. dr. Ph. J. Idenburg, directeur-generaal van de Statistiek. 19.25 Re- geringsuitz.: Emigratierubr. Het emigratiepraat je van H. A. van Luyk. 19.35 Nieuwe gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 21.00 Residentie-ork. en soliste. 21.30 Niet kleiner dan de wereld, klankb. over de NOVIB. 22.00 Radiophilharm. ork. en solist. 23.00 Nieuws. 23.15 Kunstoverz. 23.35—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijd. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Voor de zieken. 11.00 Voor de kleu ters. 11.15 Gram. 11.20 Competitie. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beurs ber. 14.00 Pianorecital. 14.20 Boekbespr. 14.40 Klavecimbelvoordr. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Muziekrevue. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Latijnse klanken. 18.50 De punt jes op de i, caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Mu- sette-muziek. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, klankb. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Levend uit de kracht Gods, caus. 20.20 Ber. 20.25 Pezen van de vrede, klankb. VARA: 21.00 Licht progr. 21.20 De lange weg. documentaire. 21.45 Oram. 21.55 Leert uw landgenoten kennen. 22.25 Buitenl. overz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 -24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 School radio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Koor- conc. 18.10 Voordr. 18.20 Koorconc. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Symf.-ork. en sol. (Om 20.35 Kunstkaleidoscoop). 21.45 Elektronische muz. 22.00 Nieuws. 22.11 Jazz- muz. 22.55—23.00 Nieuws. Zondagmiddag 27 oktober zal het Neder lands Kamerorkest onder leiding van Szy- mon Goldberg de eei'ste uitvoering geven in de nieuwe reeks concerten voor niet- Amsterdammers in het Amsterdams Con certgebouw. Het programma vermeldt een sonate voor viool en strijkorkest van Han del, een suite voor obligaat viola da gam ba en strijkorkest van Telemann, een ada gio en ronde voor strijkorkest van Schu bert, een trio van Lex van Delden en de Suite in b van Johann Sebastian Bach. Solistische medewerking wordt verleend door Szymon Goldberg en Thomas Ma gyar, viool, Piet Lentz, viola da gamba, en Hubert Barwahser, fluit. BOEDAPEST (Reuter) In Boedapest is het feit dat het woensdag een jaar ge leden was dat de oktoberrevolutie uitbrak geen aanleiding geweest voor openbare de monstraties van de zyde der bevolking. De minister van staat Marosan hield een toe spraak in een grote sporthal by het Nep stadion waar verslaggevers van westelijke bladen niet werden toegelaten. Men kon niet vaststellen of er een koopstaking was, want partyleden zouden opdracht hebben gekregen speciaal woensdag uit winkelen te gaan. 's Avonds leek de stad uitgestor ven. Politiemannen en soldaten stonden op wacht voor de kazernes, het kerkhof en gebouwen op strategische punten. Het leek of er in de middaguren, toen kantoren en werkplaatsen leeg liepen, meer politie en militie op de been was dan in de morgen uren. De Russische soldaten bleven voor het grootste deel in hun kampen en ka zernes. In de stad hingen overal aanplakbiljet ten met een afbeelding van een Russische soldaat en het opschrift, in het Hongaars: „De ware vriend". Op enkele biljetten was een letter van het woord voor „ware" doorgehaald, zodat er „gemene" stond. Reizigers, die uit West-Hongarije in Boe dapest aankwamen, verklaarden dat zij op drie plaatsen tussen de Oostenrijkse grens en Boedapet gecontroleerd waren. Ook in Gyoer het centrum van de activiteit van de optandelingen leek alles rustig. Het patriottische volksfront een be weging waarvan communisten en niet- leden van de communistische partij lid zijn heeft in een verklaring aan het Hon gaarse volk gezegd dat er nog steeds men sen zijn, bij wie de verwarring, veroor zaakt door de contra-revolutie, niet vol komen verdwenen is. Het volksfront zegt akkoord te gaan met zware straffen voor de waarlijk schuldigen, maar geeft toe dat vele eerlijke mensen die goede bedoelingen hebben, tijdens de opstand verleid zijn. De verklaring voegt hieraan toe: „Men moet tegenover deze mensen eenvergevmgsge- zinde houding aannemen". In het nieuwe presidium van de beweging zijn onder meer gekozen premier Kadar, het huidige hoofd van de rooms-katholieke kerk in Hongarije, aartsbisschop Jozeph Groesz en de Lutherse bisschop Lajos Ordass, zo meldt het Hongaarse perbureau MTI. De Joegoslavische pers maakte geen mel ding van de opstand. Vorig jaar sympathi seerde de Joegoslavische pers met de ver zetsstrijders, hetgeen aanleiding gaf tot heftige proteten van Russische zijde. Ook de Poolse bladen maakten geen melding van de oktoberrevolutie, evenmin radio- Moskou en Tass. LONDEN (Reuter/AFP) In vele an dere landen is de Hongaarse oktoberrevo lutie sober herdacht. In het parlement van IJsland namen de communistische afge vaardigden deel aan een herdenkings plechtigheid. In talrijke hoofdsteden zo als Londen, Parijs, Washington, Rome, Bern en Wenen werden betogingen gehou den om uiting te geven aan gevoelens van verbondenheid met het Hongaarse volk. Protestdemonstraties In Bern poogden Hongaarse vluchte lingen tevergeefs het Hongaarse gezant schapsgebouw te bestormen en met stenen te bekogelen. Zij werden door de politie verspreid. De politie in Wenen verijdelde een betoging van vluchtelingen voor de Sovjet-ambassade. In de omgeving van de Sovjet-ambassade te Washington werd een Hongaar aangehouden die een Molotov cocktail in zijn bezit had. Voor een gehoor van tweeduizend personen werd in het stadhuis van Stockholm het woord gevoerd door de Hongaarse socialistenleidstei me vrouw Anna Kethly. In Parijs hebben Hongaarse vluchtelingen en voormalige leden van het Franse vreemdelingenlegioen een mars gehouden langs de Champs Ely- sées en een krans gelegd bij het graf van de onbekende soldaat. Leiders van een groep vluchtelingen die in Londen een pro test op de Sovjet-ambassade wilden over handigen werden niet toegelaten. Zij leg den daarna een krans op het graf van de onbekede soldaat. De afgegevaardigden van de Raad van Europa te Straatsburg namen een minuut stilte in acht voor de gesneuvelde vrij- heisdstrijders. Het Witte Huis in Washington bracht in een korte verklaring hulde aan de „voor beeldige moed" van het Hongaarse volk. PARIJS (UP) Het Chateaudun-plein in Parijs, waaraan het grote hoofdkwartier van de Frans communistische partij staat, is door burgemeester Marcel Levèqu° her doopt in Kossuth-plein, ter ere van de Hongaarse vrijheidsheld van 1848. Het communistische hoofkwartier was geslo ten, doch ongeregeldheden deden zich niet voor. Toen na afloop van de plechtigheid vluchtelingen het Hongaarse volkslied zongen, ontblootte het publiek het hoofd. BONN (Reuter) De vroegere Hon gaarse minister van Buitenlandse Zaken, generaal Hennyey, die de leiding heeft van het bureau in Duitsland van de „Assem- blée van geknechte Europese volken", heeft in Bonn verklaard, adt sedert de opstand 2000 mensen in Hongarije terechtgesteld zijn. Voorts zijn 20.000 mensen gevangen gezet, 15.000 naar concentratiekampen ge zonden, 12.000 gedeporteerd naar de Sovjet- Unie en 10.000 uit hun vroegere woonplaats verbannen. WENEN (UP) Meer dan 25.000 van de 184.000 Hongaarse vluchtelingen zijn naar hun geboorteland teruggekeerd, aldus is van officiële zijde in Roedaoest bekend gemaakt. De onmogelijkheid een nieuw leven te beginnen en heimwee worden als voornaamste oorzaken genoemd. De am nestie voor repatriërende vluchtelingen is nog steeds van kracht. Hd tt9 belasterd door communistisch blad DJAKARTA (UP) Tegen Naibeho, hoofdredacteur van het communistische Indonesische blad „Harian Rajkat", is vier maanden gevangenisstraf geëist op be schuldiging van laster tegen oud-vice- president Mohammed Hatta. Het blad had Hatta's naam genoemd in verband met een groot corruptieschandaal. Het proces is geschorst tot 5 november. BELFAST (Reuter) Een „Viscount"- verkeersvliegtuig van de Britse luchtvaart maatschappij B.E.A. is woensdagavond bij de landing op een vliegveld bij Belfast in Noord-Ierland verongelukt, waarbij de zeven inzittenden, vijf bemanningsleden en twee passagiers, om het leven zijn geko men. Wegens de slechte weersomstandigheden, regen en mist, moest het toestel een radar landing maken. Het kwam te vroeg, vóór de startbaan, aan de grond, verongelukte en vloog in brand. De „Viscount" maakte een chartervlucht om een groep Britse autoriteiten op te halen, die in Belfast de opening van een nieuw fabrieksgebouw had bijgewoond. Onder hen bevond zich de Britse minister van bevoorrading, Jones. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft bekend gemaakt met „zeer grote spijt" het ontslag van Herbert Brownell, de minister van Justitie te hebben aanvaard. Het ontslag zal binnen ongeveer twee weken van kracht worden. William Rogers, de plaatsvervanger van Brownell, wordt zijn opvolger. Brownell heeft Eisenhower in augustus te kennen gegeven, dat hij zo spoedig mogelijk zijn particuliere juridische praktijk weer wil opnemen, zo werd nu medegedeeld. (UP) Brownel is minister van justitie geweest sedert de regering-Eiscenhower in januari 1953 in functie kwam. DJAKARTA (UP) De Noord-Moluk- ken hebben thans ook de wens geformu leerd, om evenals de andere buitengewes ten van Indonesië, meer zelfbestuur te krijgen. Een delegatie Van drie man uit de Noord- Molukken bracht woensdag een bezoek aan functionarissen van de centrale regering te Djakarta, bij wie zij hun beklag deden over schaarse toewijzingen en een „uit de tijd geraakt koloniaal bestuur". De delegatie klaagde er voorts over, dat bijna alle toegewezen gelden gebruikt worden voor ontwikkelingsprojecten op Ambon en dat zeer weinig zijn weg naar de noordelijker gelegen eilanden vindt. Met de voorbereidingen voor de minis terbijeenkomst van de G.A.T.T. op maan dag te Genève, die naar men verwacht drie tot vier dagen zal duren, zijn grote vorderingen gemaakt. De bijeenkomst zal door minstens dertig ministers van handel van de aangesloten landen worden bijge woond. Er is tot nu toe nog geen werk groep gevormd voor de bestudering van het verdrag der Europese Gemeenschap pelijke Markt en de G.A.T.T. zal niet han delend optreden vóór in de minister bijeenkomst een uiteenzetting gegeven is van de standpunten. LITTLE ROCK (UP) De negen neger leerlingen van de middelbare school in Little Rock hebben woensdag voor de eer ste maal het schoolgebouw zonder troepen- nn i j J Er deden zich geen incidenten voor. Woensdag was de gehele groep van Een Argentijnse trein, die op weg was negen voor het eerst sinds een week com- van Buenos Aires naar de Andes is op pleet. Enkele leerlingen hebben namelijk duizend kilometer van de hoofdstad uit de griep gehad. rails gelopen, waardoor zes personen wer den gedood en 35 gewond. ADVERTENTIE is het heerlijk frisse en... zachte snoepje waarvan alléén van Melle het geheim ken' ln 3 smaken aardbeien - sinaasappel - citroen Die avond was het huis in rep en roer, toen men ontdekte, dat Primmetje nergens te vinden was. Vader, moeder en broertje Wamme zochten overal, maar tevergeefs. Want in het donkere bos, steeds verder van het dorp af, liep de muzikant, die Prim metje in de zak gevangen hield. Hij stapte stevig door en toen de ochtend aanbrak was hij al ver van Primmetje's dorp. Toen ging Donnavo zitten onder 'n 0oom, haalde Primmetje uit de zak en zei drei gend, dat hij eens goed moest luisteren... 21-22 De Reina Prinsen Geerligsprys voor jon ge letterkundigen zal dit jaar niet worden uitgereikt. De inzendingen waren van dien aard, dat de jury geen ervan in aanmer king vond komen voor de prijs. Het jury rapport zal later bekend worden gemaakt. Prof. dr. L. C. Michels, hoogleraar in de Nederlandse taal en letteren aan de r.-k. universiteit te Nijmegen, is woensdag ze ventig jaar geworden. Aangezien prof. Mi chels nog tot het einde van het academisch jaar zijn functie blijft vervullen, hebben zijn leerlingen en oud-leerlingen de hul diging tot de pensionering van prof. Mi chels uitgesteld. Prof. Michels, die in 1946 prof. Van Ginneken opvolgde aan de Nij meegse universiteit, is ook bekend gewor den als redactie-secretaris van het Tijd schrift voor Taal- en Letterkunde en door zijn vele publikaties. Hij is onder andere lid van het Thijmgenootschap, van het Provinciaal Genootschap Brabant, het Pro vinciaal Genootschap Utrecht en erelid van de Koninklijke Vlaamse Academie voor Taal en Letterkundigen. Bij zijn afscheid zal hem een bundel studies van oud-leer lingen worden aangeboden. Op dinsdag 29 oktober geeft het Neder lands Ballet in de Koninklijke Schouw burg te Den Haag de honderdvijftigste op voering van het romantische ballet „Les Sylphides in de choreografie van M. Fokine en op muziek van Frédéric Cho pin. Ter gelegenheid hiervan heeft Na- talja N. Gontsjarova nieuwe ontwerpen voor de decors gemaakt. „Breekbaar licht". Van 27 oktober tot 10 december wordt in het museum „Het Prinsenhof" in Delft onder auspiciën van de Delftse Studenten Kunststichting een glastentoonstelling getiteld „Breekbaar licht" gehouden. Expositie. Van 26 oktober tot 16 no vember wordt bij de kunsthandel M. L. de Boer in Amsterdam een tentoonstelling ge houden van schilderijen en aquarellen van Isaac Israëls, Jan Sluyters en andere. „Wy Europa". In Parijs is de prijs voor korte films van de Raad van Europa toegekend aan een werk van de Fransman Frangois Chavane, getiteld „Wij Europa". De tweede prijs kreeg de Oostenrijkse film „Kruistocht der mensheid". Expositie. In het museum Het Catha- rina-gasthuis in Gouda is in samenwer king tussen de gemeente Gouda, de Ko ninklijke Bibliotheek in Den Haag en par ticuliere verzamelaars een tentoonstelling getiteld „De renaissance van de Neder landse boekdrukkunst" ingericht. De expositie wordt geopend op zaterdagmid dag 2 november en duurt tot 2 december. 38. Dat dorpje daar, amper een kilometer verder, heet Luzier. Daar begint een pad dat de bergbe klimmers altijd gebruiken. Het pad voert recht naar de weilanden. Tot Luzier kun je de tocht per auto doen, maar daarna moet je lopen. Ik heb zo'n ontzettende trek in een sigaret. Mijn nagels dringen mijn handpalmen in Hier komt onze Kurt nogal eens vissen, zegt June. Werkelijk? Nou ja, dat is een voorwendsel natuurlijk. Hij laat zijn hengel dikwijls in de steek om de buurt te verken nen. Hij neemt bij voorkeur het pad waar ik net over sprak. Ik durf te wedden dat hij boven op het plateau een uitkijkpost heeft gebouwd. Wat maken de Fransen in die fabriek? Het befaamde projectiel „Frangoise". Wat?! Nu ben ik werkelijk verbaasd. Zich komen installeren in de Haute-Savoie om er op een bepaalde hoogte een geheime fabriek te bouwen, dat is nog eens wat! De ingenieurs Laforest en Christians, van de C.N.R.S. Frangais, logeren allebei in Sallanches, niet ver van de gendarmerie af. En commanaant Delarue? —Hij heeft een villa bij Chamonix. Ze zijn alle drie met vakantie, tenminste, zo doen zij het voorkomen. Ik kijk June Douglas in de ogen en mompel: Nu begrijp ik dat Smith me zijn plannetje niet in Parijs heeft willen vertellen. Hij zal wel het een en ander te weten zijn gekomen, terwijl ik in Berlijn zat. Precies! Wij wisten al dat miss Morelli belangstel stelling had voor dit projectiel en omdat wij nu een maal ook van alles willen weten hebben we op eigen houtje het een en ander uitgezocht over de „Frangoise". Ik ben toen naar Parijs gegaan om jou uit handen van de Franse veiligheidspolitie te krijgen en in die tijd heeft de man, die deze sector controleert, in Chamonix de aanwezigheid van Kurt gesignaleerd. Er bestaat een goede kans dat miss Morelli nu ook binnenkort haar neus zal laten zien. Omdat zij tenslotte een volkomen fiasco heeft geleden met de affaire Lelong, zal zij wel alles in het werk stellen zich te wreken. Er staat ons echt iets leuks te wachten! Russische spionnen zullen in het openbaar nooit iets durven ondernemen, in dit geval. Dat ben ik met je eens, maar vergeet niet dat Kurt ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) vandaag voor de vierde keer is opgestegen met een piloot uit Fayet. Een aardige jongen, die de bergen op zijn duimpje kent en van elke luchtstroming op de hoogte is. Ik moet die man ook leren kennen. De komende dagen zul je kunnen vliegen. Ik weet hoe jij warm loopt voor die sport. Vanuit de lucht moet je een prachtig observatie terrein hebben. Ja Kurt heeft ongetwijfeld hetzelfde gedacht Als ik terugkeer, voel ik dat er iemand vrij dicht achter mij staat. Ik wil niet omkijken, maar dit zesde zintuig heeft me nooit bedrogen. Het merkwaardige is dat June ook de indruk kreeg dat er zich iemand in de buurt ophield. Ik sla mijn arm om haar schouder, zij komt met haar oor bij mijn mond en dan fluister ik haar in: We lopen samen terug naar de auto, daar laat ik me in een greppel vallen en jij rijdt alleen weg. Na een kilometer kom je terug. Oké. Langzaam keren we terug naar de weg, waar nog een tweede wagen blijkt te staan. June springt achter het stuur en rijdt weg. Hoe ik me zo snel heb kunnen wegwerken, weet ik nog niet, maar in een oogwenk lig ik in een greppel. Gecamoufleerd door gras blijf ik liggen wachten, gespitst op elk geluid. Dat geluid komt maar al te gauw. Het komt van een paar schoenen dat snel en hevig over het pad bij het begin van de brug loopt. Ik zie de gestalte van een man, die aan de kant van de weg blijft stilstaan en de wagen van June Douglas nakijkt. Ik hoor hem vloeken en zie hem naar de andere kant van de weg lopen, kennelijk op weg naar de andere auto. Ik wacht geen ogenblik. Door het geluid van zijn schoenen op de macadamweg kan hij me niet horen aankomen en ik hoef maar een klein beetje opzij te springen om hem mee te sleuren in de greppel, die aan de overzijde langs de grote weg loopt. Zonder protesten laat hij zich gaan. hij is kennelijk al te verrast! Maar als we op de grond liggen, probeert hij zich los te maken. Ik zet al mijn kracht in en mijn arm heeft zijn hals in een ijzeren greep. Met mijn vrije hand dien ik hem korte, maar goed gemikte slagen toe en hij begint te jammeren van ellende. Maar plotseling krijg ik 't ook te kwaad, als hij zijn tanden in mijn arm zet en uit alle macht begint te bij ten. Arme knaap! Zijn nek ligt nu in een houding die als het ware vraagt om een zware klap en die geef ik hem dan ook prompt, misschien harder dan ik gewild had. Hij is groggy. Ik geef hem nog een klap, en dan blijft hij stil liggen. Ik kruip op mijn knieën naast hemis 't Kurt? Ik steek een lucifer aan en bekijk zijn gezicht. Hij is blond, nogal tenger en draagt een snorretje. Plotseling schijnen er lichtbundels over de weg, met een vaart van zeker negentig kilometer stuift een auto voorbij. Ik heb me over mijn slachtoffer geworpen en wacht onbeweeglijk af. De chauffeur heeft niets gemerkt, trouwens met zo'n snelheid kijk je ook niet bepaald naar het landschap, zeker 's nachts niet. Dan komt er weer een auto aan, maar die knippert een bepaalde code met de koplam pen. Als de auto bijna stilstaat, sta ik half op. Ja het is June Douglas. Ik kruip omhoog en loop haar tegemoet. Zij buigt zich over de man heen en vraagt: Wat is dat? Ik geloof dat ik hem te hard geslagen heb, June. Wie is 't? Ik heb 't nog niet kunnen vaststellen. Zij doet zijn jasje open en pakt een portefeuille. Er zit geld in.... maar.... Ah, kijk eens hier! Ik kijk naar het kaartje dat zij zojuist uit zijn por tefeuille heeft gehaald. In het licht van haar zaklan taarn lees ik: Igor Krastof, Roemeens onderdaan. Geboren 10-8-1920 in De plaatsnaam is uitgewist. Ik zoek zijn zakken ook nog eens na en vind een uitstekende revolverWaar op mijn gezelschapsdame bewonderend begint te fluiten en het wapen aandachtig bekijkt. We moeten hem meenemen. Ik geloof dat hij dood is. Wat zullen we met hem doen? (Wordt vervolgd Gezant te Manilla. Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. R. M. Neuerburg, laatstelijk gezant te Addis Abeba, tot Nederlands gezant te Manilla (Philippijnen). Verheffing tot ambassade. De regerin gen van het Koninkrijk der Nederlanden en van de republiek Finland hebben in onderling overleg besloten tot het verhef fen van hun wederzijdse gezantschappen respectievelijk te Helsinki en te 's-Graven- hage tot de rang van ambassade. Na oefening overleden. Tijdens de te rugkeer van een avondoefening is de 19- jarige dienstplichtige soldaat V. M. Wid- dershoven uit Nieuwstadt in Limburg plot seling onwel geworden en kort daarna overleden. Naar de doodsoorzaak wordt een onderzoek ingesteld. De soldaat ver vulde sinds drie oktober zijn eerste oefe ning bij het regiment Limburgse Jagers van het tweede depot infanterie te Venlo. Wel nachttreinen. Hoewel vrijdag door een staking in Frankrijk tussen Ne derland en Parijs op vrijdag 25 oktober geen treinen rijden, zullen de nachttrei nen tussen Amsterdam en Parijs zowel in de nacht van 24 op 25 oktober als van 25 op 26 oktober normaal rijden. Prof. Buytendijk. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan dr. F. J. J. Buyten dijk, oud-hoogleraar aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, opdracht verleend om ge durende het tijdvak van 16 september 1957 tot en met 14 september 1958 in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan deze universiteit onderwijs te geven in de fy siologische grondslagen der psychologie. Oostduitser aangehouden. In Rotter dam is een 18-jarige metselaar aangehou den die enige dagen geleden uit een auto papieren had gestolen. Hij had een briefje achtergelaten, waarin hij beloofde de do cumenten terug te brengen, als men voor hem in de auto honderd mark zou neerleg gen. Hij was in 1956 uit Oost-Duitsland ge vlucht en via het Ruhrgebied illegaal de Duits-Nederlandse grens overgekomen. Hij zwierf reeds veertien dagen zonder midde len van bestaan door Rotterdam. Inbrekers bekennen. De twee Am sterdammers die vorige week donderdag werden gearresteerd, verdacht van de in braak in de juwelierswinkel in de Leidse- straat, hebben thans bekend deze inbraak te hebben gepleegd. Uit deze winkel werd voor f 58.000 aan sieraden ontvreemd. De helft van de kostbare buit is terug gevonden. ADVERTENTIE OVERAL DREIGT Gebruik regelmatig Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk Zaterdag 26 en zondag 27 oktober geeft de toneelgroep „Theater" in de Stads schouwburg in Haarlem opnieuw twee avondvoorstellingen van „Het dagboek van Anne Frank" van Frances Goodrich en Albert Hackett. De voornaamste rollen worden gespeeld door Tineke Crefcoeur, Rob de Vries en Jules Croiset. DONDERDAG 24 OKTOBER Frans Halsmuseum: Trio Arte Fiato met Frans Vester, fluit, Koer van Slogteren, hobo, en Arn. Swillens, fagot, 20 uur. Zuiderkapel: ds. H. C. van der Flier over „De lendenen omgord en de kaarsen bran dende" met zang van Marry en Thea Ver- hey, 20 uur. Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 j„ 20.15 uur. Roxy: „De sheriff van Wichita", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „China Gate", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „De graaf van Monte Christo", 14 jaar, 19.30 uur. Frans Hals: „De schat van Afrika", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio: „Het huis des onheils", 14 j., 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Arian-j", 14 j., 19 en 21.15 uur. Luxor: „Ariane', 14 j., 19 en 21.15 uur. VRIJDAG 25 OKTOBER Frans Halsmuseum: dr. A. L. Conslandse over „Het wereldgebeuren van thans" voor Volksuniversiteit, 20 uur. Foyer Minerva: mr. dr. R. W. H. Pitlo over „Een vergeten beschaving" voor Volksuniversiteit, 20 uur. Minerva: „The wrong man", 14 j., 20.15 uur. Rembrandt: „Pepote, het kind van de straat", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Meisjes en mannen", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „George wint op alle fronten", alle leeft., 14.30, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De man zon der noodlot", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „Tussenspel in München", 14 j., 14.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Het vuur van de haat", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Menselijke raketten", 14 j., 14, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7