„Oudere jeugd" leed in ruime en verdiende nt Edinburgh Doelman Cox voorkwam een grotere Schotse zege u z®B Dames van Die Raeckse begonnen in hoofdklasse met zege op Blokkeer Voorlopig Nederlands jeugdteam te sterk voor amateurploeg 'brieven aan de redactie VW-er Seelen maakte de enige goal Teleurstellende resultaten voor HVS en Velox bij de volleyballers DONDERDAG 24 OKTOBER 1957 bier om, in te bijten Protesten afgewezen Bestuur Basketbalbond is afgetreden Puskas tekende contract bij Wiener Sportclub Belgische tennisploeg versloeg Frankrijk Scheidsrechter Schipper op toer in Engeland Tour de France met tien ploegen van twaalf man Diefstal en heling van cacaobonen Kerkelijk Nieuws Hartoperaties onder hoge druk 4 msterdam voteert 250.000 voor chirurgische tank Twee doden bij ontploffing in munitiebunker Maastricht kocht een oud kerkorgel Het heeft op het veld van de New Hearts Club in het Tyneeastlepark van Edin burgh lang geduurd voor het elftal van Nederlands „oudere jeugd" zijn normale spel had gevonden tegen de Schotse jeugd. De wedstrijd begon met een overtuigend offensief van de Schotse jongens, die doelman Cox voortdurend op de proef stelden. Maar de afwerking van de aanvallen der gastheren was niet altijd goed verzorgd en wanneer dit wel het geval was, bleken de doelman van Rapid en zijn assistenten in de achterhoede er uitstekend het oog in te hebben. De Nederlandse aanval kwam in die periode nog niet veel aan bod. De activiteiten van de voorhoede beperkten zich tot enkele aanvallen, waarbij vaak goed werd gecombineerd en de Schotse doelman Beattie moest een keer op de schoen van de aanstormende middenvoor Kruiver dui ken om een doelpunt te voorkomen. ADVERTENTIE Keeper Cox kreeg een open doekje toen hij een enorm hard schot van aanvoerder en rechtshalf Mackay met een tijgersprong tot hoekschop verwerkte. Enkele minuten later had hij het geluk op zijn hand bij een geraffineerd staaltje samenspel van de Schotse aanval, waai-- uit midvoor Young, alleen doorgebroken, een paar centimeter naast schoot. Lang zaam maar zeker werd de druk op het Nederlandse doel minder en zelfs begon nen de Nederlanders de toon aan te geven. Kruiver werd bij een aanval vlak buiten het strafschopgebied gehaakt, doch de vrije schop leverde niets op. De lange PSV-cr en linksbuiten Moulijn kregen enkele kansen, maar zij slaagden er niet in hiervan gebruik te maken en toen Mackay van flinke afstand langs Cox, maar tegen de paal schoot, was een nieuw en, naar weldra zou blijken, succes vol Schots offensief begonnen. Goals In de 34ste minuut kreeg Schotland een vrye schop. De bal werd weggewerkt, maar rechtsbinnen Currie kreeg de bal voor de voeten en een tel later werd Cox met een schot van twintig meter afstand gepasseerd. Een minuut voor de rust werd het 2-0. Linksback Koning (Althof speel de linkshalf) trapte over de bal heen en rechtsbuiten Herd had toen alle gelegen heid tot scoren. Ook in de eerste periode na de rust wa ren de Schotten heer en meester in het schijnwerperlicht. Cox weerde zich als een held en opnieuw klaterde het applaus van de tribunes toen hij een prachtig schot van linksbuiten O'Hara met een even prachtige sprong onschadelijk maakte. Maar de Schotten kwamen steeds weer te rug en de Nederlandse defensie kon zich slechts met kunst en vliegwerk handha ven, daarbij geholpen door O'Hara, die al leen voor doel gekomen naast schoot en door de lat, die een schot van Mackay keerde. Het gelukte het Nederlandse elftal zo waar de vloedgolf van Schotse aanvallen te stuiten en zelf het initiatief over te ne men. In de 17de minuut pikte Coen Mou lijn een pass van Luyten op en met zijn knie werkte hij de bal langs doelman Beattie (2-1). Slordig Het was voor de Schotten een prikkel om alles op alles te zetten de voorsprong van twee doelpunten te heroveren en dat gelukte ook door een slordigheidje van Schilder, die zó onzuiver op Cox terug speelde, dat middenvoor Young de bal het eerst kon bereiken om Cox vervolgens te omspelen. Schotland bleef de toon aangeven en linkshalf Price, die met Mackay de beste speler van het veld was, had bepaald pech toen zijn schot nog juist op de lijn tegen een Nederlands been afsprong. Twee Nederlandse kansen op een doel punt gingen verloren, eerst door treuzelen van De Vries, daarna door een slecht schot na een goede soloren van Moulijn. Negen minuten voor het einde kwam de genade slag voor de Nederlandse ploeg. Koning bracht binnen het strafschopgebied rechts binnen Currie ten val en bij de strafschop die scheidsrechter Murdoch (die ook Ne derland-Luxemburg leidde) toekende, maakte Mackay geen fout. De laatste mi nuten brachten nieuwe triomfen voor doelman Cox, die op magnifieke wijze een hoog schot van Harrower stopte. Het bleef bij 4—1. Voldaanheid Het is moeilijk om na een 4-1 nederlaag een tevreden geluid ten aanzien van het Nederlandse spel te laten horen en tevre den waren de Nederlandse officials dan ook zeker niet. Maar toch heerste er na afloop een zekere voldaanheid over de verrichtingen van onze „oudere jeugd". Het was een zeer hantrekkelijke en spor tieve strijd, die zich op het prachtige veld voor 27.000 enthousiaste toeschouwers ontwikkelde. Slechts één speler in het Ne derlandse elftal viel uit de toon. Dat was Het voorlopig Nederlands jeugdtcam (18—20 jaar) heeft woensdagavond op het VUC-terrein in Den Haag ten aanschou wen van ongeveer 3000 toeschouwers met 10 gewonnen van een team, samenge steld uit westelijke amateurs. Het jeugd- elftai, dat over alle linies een klasse beter speelde dan de amateurs vooral in spel opvatting en techniek bouwden hun aanvallen vanuit de achterhoede met vloeiende combinaties op, maar wanneer het op schieten aankwam bleek de achter hoede van de tegenstanders het onover- komenljjke struikelblok. De enthousiast spelende verdediging van de amateurs, waarin keeper Duran, de backs Van Bruggen en Goldman en bovenal spil Poolman excelleerde, maakte slechts één grote fout en dat was in de negende minuut toen Seelen (VVV) Gold man van zich afschudde en om zijn as draaiend beheerst en laag in de linker hoek schoot (10). Het zou tevens de enige treffer van deze wedstrijd blijven, want hoe mooi de aanvalslinie van de jeugd- ploeg ook combineerde, hoe meesterlijk de Sparta-rechtsbuiten De Vries, die zon der twijfel de zwakste speler van het veld was, waardoor van de weeromstuit ook Bosselaar onder de maat bleef. De Schotten hebben hun zege in de al lereerste plaats te danken aan het prach tige, stuwende werk van de beide kant- halfs Mackay en Price. Zij zorgden er voor, dat de Nederlandse voorhoede maar zelden aan bod kwam. De grote man in de ploeg van jong oranje was doelman Cox, die met zijn vele fraaie, spectaculaire en soms moedige reddingen het publiek in extase bracht. Rapid kwam met zijn ver tegenwoordiging in deze ploeg trouwens toch goed voor de dag, want van de veld- spelers was rechtsback Brull niets minder dan een openbaring. Diens buurman Koning heeft eveneens een goede wedstrijd gespeeld. Een fatale misser van de Rotterdammer was welis waar indirect oorzaak van een doelpunt en de penalty was als straf voor zijn actie tegen Currie bedoeld, maar velen waren toch van mening, dat Koning de Engels man nauwelijks aanraakte. In de middenlinie speelde de lange spil Schilder een uitstekende eerste helft. Na de rust kreeg hij last van een oude bles sure en toen draaide de Spartaan slechts op halve kracht. Moulijn en Luyten hebben voortreffelij ke staaltjes van handig en technisch goed Met de ontmoeting tussen het dames team van Die Raeckse en het Haagse Blokkeer is gisteravond in het Krelage- huis in Haarlem de hoofdklasse competitie volleybal begonnen. Die Raeckse is uitste kend gestart want het Haagse team werd met de cijfers 155, 154, 815 en 158 kansloos verslagen. In de eerste set bleek na 44 de goede serve van Corry van der Haar en Wil Spierings van grote waarde. Hoogstaand was het spel nog zeker niet, maar nervositeit en bij de Haagse gasten moeite bij het aanpassen aan de omgeving deden het spel afbreuk. De Haarlemse overgangsklassers hebben voor eigen publiek nederlagen geleden. Velox ontmoette het Alkmaarse Octopus, een tegenstander van gelijke kracht. Velox begon hoopvol en won na een gelijk op gaande score met 1512 de eerste set. Ook in de tweede en derde set bleven de ploe gen bij elkaar maar nu gingen de gasten met de winst strijken: 1512 en 1513. Gestimuleerd door het succes liepen de gasten in de laatste game uit tot 61. Ve lox reduceerde de achterstand, maar kon Octopus de leiding niet ontnemen. Het leek er op dat op de stand 1311 Velox het tij zou keren, maar onnodig ging de serve weer over naar de Alkmaarders die nu de kans met beide handen grepen. 1511. Ge Verheem speelde bij Velox een uitstekende partij, maar hij werd te veel door zijn ploeggenoten in het spel betrok ken waardoor voor de tegenpartij de ver rassing verloren gaat. Beter op dreef De damesploeg van HVS gaat de laatste wedstrijden iets sterker spelen. Gisteren kwamen de HVS-dames tegen The Smash uit Castricum in het veld. Het werd welis waar een nederlaag voor de gastvrouwen, maar de setstanden 1315, 158, 1215 en 1416 wijzen er op dat HVS dit vrij sterk te achten team goed tegenstand heeft geboden. Bij The Smash excelleerde Jan- nie Turkstra, ook een uitstekend handbal ster, die bergen werk verzette. De stand in de dames-overgangsklasse luidt nu: MHBS (Haarlem) 3—5: The Smash (Castricum) 35: SES (Zaandam) 45; Octopus 44; TOG (Hoorn) 23; AVC (Haarlem) 33; Catapult (Alkmaar) soms de kleine Bouwmeester met zijn han dige overstapjes en proftrucjes verwarring stichtte in de defensie van de tegenpartij, steeds was er weer een voet van een back of waren het de handen van keeper Duran, die verder onheil voorkwamen. Dit betekende echter niet, dat de voor- waartsen van de amateurs geen kans kregen tot doelman Van Heeswijk door te dringen. Maar het ging allemaal te door zichtig. Verre trappen vanuit de achter hoede maakten dat de rustig optredende middenlinie met de hard koppende en zich goed opstellende spil Villerius als motor, zich tevoren kon instellen om met korte passes langs de grond de voorhoede weer aan het werk te zetten. De Rotterdammer De Kreek was in de actieve voorhoede van de amateurs de enige die zich kon meten met zijn tegen standers. Hij was het die na een half uur spelen Van Ileeswijk op de proef stelde. Ook na de rust, toen de amateurs zich meer ontworstelden aan de druk van de jeugdploeg, leidde De Kreek de aanval. Dat dit alles zonder resultaat bleef was zijn schuld niet. De vervanging van Michels voor Allart die zijn knie bles seerde bij een botsing met Petterson en tevens het invallen van Van der Broek voor midvoor Schaft, bleken geen verbete ring voor de amateurs. Cox, de keeper van Rapid, die gisteren in Edinburgh een voortreffelijke wed strijd speelde. samenspel laten zien, doch de speelwijze van Moulijn met zijn schuivende passjes, zijn overstapjes en schijnbewegingen werd naarmate de tijd verstreek een open boek voor de Schotse verdedigers en toen de gastheren dat spelletje eenmaal hadden doorzien, was het nuttig effect van de ac ties van de Feijenoorder nog maar uiterst gering. Al met al kreeg midvoor Kruiver hierdoor te weinig steun van zijn mede aanvallers en met individuele pogingen had de lange Eindhovense midvoor al evenmin succes. Het is echter een wedstrijd geweest, die aangetoond heeft dat ontmoetingen tussen ploegen van deze categorie spelers niet al leen zeer in de smaak van het publiek vallen, maar ook nuttig zijn als leerschool voor de toekomstige spelers van ons na tionale elftal. 3—3; HVS (Haarlem) 4—2; De Kenne- mers (Beverwijk) 21; Madjoe (Enkhui zen) 21; Flevo (Enkhuizen) 20. De eerste klasse HBC zonder Hans Maas bezat niet de kracht om Rapiditas er onder te hou den. De Rapidianen startten op een wijze die het ergste voor de Heemstedenaren deed vrezen. Bijzonder sterk aanvallend liep Rapiditas uit via 41 en 103 tot 135. Maar toen viel Rap. sterk terug en na 1312 konden de Rapidianen met de grootste moeite de eerste set winnen (15—12). In de tweede set kwam het initiatief ge heel aan HBC en met liefst 151 ging Ra piditas ten onder. In de derde game was het krachtsverschil gering. Wim Zijm en Dries Hilterman sloegen goed; bij Rapidi tas trad Jan Bruis aanvallend op de voor grond. Na 1010 won HBC de set met 15 13. Rapiditas stuurde in de laatste set een andere combinatie in het veld. en met 1512 hield deze de ploeg van HBC er on der, zodat een draw het resultaat werd; 2—2. Geen techniek PSVH stuurde tegen OVRA een ploeg in het veld die bijzonder enthousiast speelde, maar behoudens Koning voor de eerste klasse een schreeuwend gebrek aan tech niek heeft. De rijksambtenaren, die als ploeg nog steeds onder de maat blijven en ondanks hun aanwinsten aanvallend nog te terughoudend zijn, hadden met dit po litieteam weinig moeite. OVRA won de sets met 159, 1510 en 159. Dames Dat ook het pas gepromoveerde Die Raeckse 3 tot de zwakke zusjes blijft be horen bewees de nederlaag van Die Raeck se tegen Velox. Velox dat de laatste wed strijden beter los komt won met 1512, 17—15 en 15—6. Het herenteam van De Blinkert blijft hef goede pad bewandelen en versloeg nu de Eelecta-reserves. 40. Het gepromoveerde Zandvoortse OSS versloeg Altijd Welkom met 30. Bij de dames moest Altijd Wel kom de kracht van SSO erkennen: 30. Het herenteam van Die Raeckse onder gaat zaterdag in de Energiehal in Rotter dam de vuurproef tegen het zeer sterke Li banon '50. Mogen de resultaten in de geest van vorig seizoen verlopen, dan mag het voor Die Raeckse een verbetering ge noemd worden dat men nu niet meer dan vier sets speelt (best of four) zodat ook een gelijk spel nu tot de mogelijkheden behoort. Voor HVS staat als eerste krachtmeting op het programma een ontmoeting in Zaandam met P. en S. Een zege kan de HVS'ers niet ontgaan. Eveneens zaterdag speelt AVC in Alkmaar tegen het niet te onderschatten Catapult. De. uitslagen De uitslagen van gisteravond luidden: Heren: OVRA-PSVH 3—0; HBC-Ra- piditas 22; Velox-Octopus 13; De Blin- kert-Eclecta 2 4—0; CIOS 3-Die Raeckse 3 13; OSS-AW 30; Spaarnestad 2-De Blinkert 3 0—4; PSCB 2-Gios 3 0—3; DSS 2-Boru 2 31. Dames: Velox-Die Raeckse 3 30; Die Raeckse-Blokkeer 3—1; HVS-The Smash 1—3; Die Raeckse 4-HBC 3 3—0; SSO 2-JBS 0—3; Eclecta 2-Velox 2 3—0: A.W.-SSO 0—3; HBC 4-De Blinkert 3 4—0; Eclecta 3-DSS 2—2; HVS 3-PWN 0—3; V/IK-Boru 1—3. De spelregel- en protestcommissie van de KNVB is woensdagavond in Utrecht in vergadering bijeen geweest. Behandeld werden onder meer twee protesten van BW, inzake de op 15 september gespeelde wedstrijd DOS—BW. De protesten werden afgewezen. Het bestuur van de Nederlandse Basket balbond is tijdens de vergadering met de bondsraad - met uitzondering van de pen ningmeester, de heer J. van der Zijden (Amsterdam) - afgetreden. Een speciale commissie zal thans voor de afwikkeling van de lopende zaken zorgdragen. De oor zaak van dit plotselinge aftreden van het bondsbestuur was het aannemen van de bondsraad van de landelijke competitie (onveranderd) en de financiële wijzigingen ten opzichte van het bondsbureau en het officiële orgaan. Nadat de landelijke competitie reeds maanden geleden was aangenomen, bracht een speciale commissie thans een verslag uit, waarin op de financiële consequenties werd gewezen en geadviseerd werd de lan delijke competitie alsnog te doen stoppen. Nu deze landelijke competitie reeds is be gonnen, zou het een „klap in het gezicht" zijn van de basketballers, indien thans nog op het laatste moment zou worden gestopt. In afwachting van de verdere resultaten zal de hoofdklasse-competitie ook deze week weer normaal doorgang vinden. We derom komen de vier Haarlemse hoofd klassers binnen de lijnen. Z.B.V.S. startte met een zege in Den Helder en heeft vanavond in het Krelage- huis tegen H.A.V. (Den Helder) eveneens goede winstkansen. Flamingo's kan na de fraaie prestatie tegen The Blue Stars vrij dagavond tegen het Helderse K.V.H. zeker beide winstpunten bemachtigen. Zaterdagavond spelen Antilopen en Ty phoons in de Haagse Houtrusthallen tegen respectievelijk Punch (Delft) en Argus, welke wedstrijden normale overwinningen zijn voor de Haarlemse teams. Behalve deze wedstrijden staat boven dien nog een groot aan t l districts- en overgangsklasse-wedstrijden voor deze week op het programma, o.a. de plaatse lijke dames-ontmoeting tussen Typhoons en H.O.C. Het programma luidt: Vanavond: dames: 19 uur: Antilopen 2 Aurora; HOC 4Typhoons 3; 19.50 uur: White Stars 2SC Haarlem; 21.15 uur: TyphoonsHOC. Heren: 20 uur: ZBVS—HAV (Den Hel der); 20.40 uur: SC Haarlem 2White Stars 2; 21.30 uur: HCK—White Stars 3. Vrijdag: dames: 10 uur: ExercitiaTy phoons 2; RCH 2SC Haarlem 3; 20.40 uur: ZBVSSchoten Giants. Heren: 19.50 uur: ExercitiaSC Haarlem 3; 20 uur: Flamingo'sKVH (Den Helder); 21.15 uur: HOC—DECO (Den Haag); 21.30 uur: ZBVS 2Rapiditas '31. Zaterdag (Houtrusthallen, Den Haag): 20.15 uur: Argus—Th. Typhoons; 20.15 uur: PunchAntilopen. De uitgeweken Hongaarse voetballer Ferenc Puskas heeft een contract gesloten met de Oostenrijkse eersteklasser Wiener Sportclub. Voorlopig zal Puskas echter slechts in vriendschappelijke wedstrijden van deze club kunnen uitkomen, daar hij door de FIFA op verzoek van de Hon gaarse Voetbalbond tot eind 1958 geschorst is. Voorts is bekend gemaakt dat de vroe gere manager van Honved, Emil Oester- reicher, manager geworden is van de Wiener Sportclub. Oesterreicher zeide dat de Hongaarse voetballer Szabo. die evenals Puskas lid van Honved geweest is, ver moedelijk spoedig lid van de Wiener Sport club zal worden. De tenniswedstrijd tussen België en Frankrijk dinsdag en woensdag in Brus sel gespeeld is door België met 42 gewonnen, nadat de Belgen op de eerste dag reeds een 21 voorsprong hadden ge nomen. De gedetailleerde uitslagen van de tweede dag luidden: Enkelspel' Washer (Belg.) sl. Haillet (Fr.) 64, 62; Brichant (Belg.) sl. Darmon (Fr.) 62, 63. Dubbel spel: Brichant/Washer (Belg.) sl. Haillet/ Darmon (Fr.) 75, 36, 63. De heer K. Schipper in Groningen heeft van de Engelse Voetbalbond (F.A.) de uit nodiging ontvangen om alle wedstrijden, die een Russische toer-ploeg in Engeland zal spelen, te leiden. De Russen spelen tegen West Bromwich Albion, Wolver hampton Wanderers en Chelsea. De toer duurt van 29 oktober tot en met 7 novem ber. In Parijs is bekend gemaakt, dat de Tour de France 1958, waarvoor op donderdag 26 juni in Brussel wordt gestart, door tien ploegen van twaalf renners elk zal worden gereden. De laatste keer, dat in de Tour ploegen van twaalf renners uitkwamen, was in 1951. De Nederlandse ploeg bestond toen echter uit acht renners. In de Ronde van Frankrijk van hel afge lopen seizoen waren 12 equipes van tien man van de partij. De organisatoren van de Tour, de Parijse bladen „l'Equipe" en „Le Parisien Libéré", hebben ook een wij ziging gebracht in het systeem van de regionale Franse ploegen. Naast de Franse nationale ploeg zullen drie regionale equipes starten. Zuid-cen traal, west en noordoost. Alleen de west- ploeg is dus gehandhaafd, noord-oost-cen traal, ile de France, zuid-oost en zuid-west zijn echter gecombineerd tot zuid-centraal (midi-centre) en noord-oost. Ducazeaux leidt de equipe van zuid-cen traal, Paul le Drogo die van het westen en Jean Mazier zal als directeur technique van de noord-oost-ploeg optreden. De or ganisatoren zullen de „zwakkere" wieier- landen uitnodigen gezamenlijk een of meer ploegen van twaalf renners te vormen. Uitspraken rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft vandaag een tweeëndertigjarige beurtschipper uit Koog aan de Zaan en een vijfendertig- jarige bankwerker uit Zaandam, wegens diefstal van grote hoeveelheden cacao bonen uit een veem te Zaandam, veroor deeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Tegen bei den was veertien dagen geleden een jaar en drie maanden gevangenisstraf geëist, met aftrek van voorarrest. Zij hadden be kend honderd balen cacaobonen te hebben gestolen. Gebleken was dat men zich ge makkelijk toegang tot het veem kon ver schaffen. De directie meende, dat in een jaar tijds 14.000 kg ten waarde van f 30.000 is gestolen. Voorts veroordeelde de rechtbank een vijftigjarige monteur uit Zaandam, wegens heling van de cacaobonen tot een straf van een jaar; een veertigjarige fabrikant werd vrijgesproken. Veertien dagen geleden was tegen hen respectievelijk een jaar en drie maanden en drie maanden gevangenisstraf geëist. Zij hadden ontkend geweten te hebben dat de goederen van diefstal afkomstig waren. Het komt, volgens hen, dikwijls voor, dat gehandeld wordt met zogenaamde schade- goederen. Diefstal in caravankamp Een vierendertigjarige loonconfectionair uit Amsterdam, die zich wegens diefstal in een caravankamp in Zandvoort, waarbij de buit bestond uit een fototoestel, een polshorloge, een koffer met kleding en een reiswekker, te verantwoorden heeft gehad, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden, met aftrek van voor arrest, waarvan drie maanden voorwaar delijk. Twintigste vonnis Wegens diefstal uit een kiosk te Bever wijk, waar hij een radiotoestel, repen cho colade en geld zou hebben gestolen, werd een eenendertigjarige los arbeider uit Be verwijk die al negentien vonnissen achter de rug heeft, veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest. De man ontkende de diefstal en verklaarde het radiotoestel van een zee man te hebben gekocht. Een vijfendertig- jarige los arbeider, verdacht van heling van het radiotoestel, werd veroordeeld tot twee maanden. Ned. Herv. Kérk Beroepen te Boven-Hardinxveld G. H. van Kooten te Genemuiden; te Kuinre (toez.) K. H. Reerds, kand. te Rockanje; te Oosterwolde (Geld.) C. Graafland te Ameide. Bedankt voor Mastenbroek J. Noltes te Ernst. „Knipperbollen en jeugd". Maandagmid dag naderde een autobus nabij de uitgang van het station in Haarlem, richting noord. De weg bij de zebra's was vrij, dus de chauffeur hield normale gang, toen echter plotseling een plm. 8-jarige jongen met een autoped over de zebra's vlak voor de bus de stoep op vloog, kennelijk de mening toegedaan: die chauffeur moet mij toch eerst laten gaan. Toen ik de onbezonnen klaap trachtte duidelijk te maken, dat die knipperbollen er niet zijn om moedwillig op het laatste ogenblik over te vliegen keek de jongen mij zo doodonschuldig aan, dat ik er uit moest concluderen: het kind meent beslist in zijn recht te staan. Kunnen aan de hand van dit voorval ouders en onderwijzers wellicht wat meer duidelijk maken waartoe die knipperbol len dienen, opdat deze veiligheidsmaat regel niet een nieuwe bron van ongelukken wordt? E. C. W. de C. Woningnood. Ik las een stukje in uw dagblad dat mijn aandacht trok; het betrof het grote vraagstuk van deze tijd, de volksvijand no. 1 zoals er elders in uw blad werd vermeld, nl. de huisvesting voor echtparen zonder kinderen Hier is alleen nog maar sprake van één bepaalde groep onder de woningzoeken den, maar waar blijven de andere onge- noemden, de echtparen met kinderen, en de verloofde stelletjes die al jaren lopen te zoeken? Waarom wordt er zo weinig voor deze laatsten gedaan? In het betreffende stukje, genaamd het Koekoeksei, wordt aangetoond dat ge dwongen afstand van woonruimte onmaat schappelijk is; maar is de toestand zoals op heden dan maatschappelijk en sociaal? Is het verantwoord dat alleen-wonende dames en heren voor elk kledingstuk een aparte kast en kamer hebben en dat onge- huwden aldoor maar zoeken en gehuwden met kinderen op twee tochtige zolder kamertjes wonen waar de paraplui opge zet moet worden als het regent, en waar alles gedaan moet worden zoals koken en wassen enz. Is het sociaal verantwoord dat er totaal geen toezicht wordt uitgeoefend op de prijzen van gemeubileerde en gestof feerde kamers? Er is wél genoeg woonruimte, dat getui gen de vele advertenties in de krant. Vele mensen hebben er geen notie van De gemeenteraad van Amsterdam heeft een krediet van een kwart miljoen gulden gevoteerd voor de aanschaffing en inrich ting van een hyperpressietank voor het Wilhclminagasthuis. Deze tank is van be lang voor de experimentele chirurgie van prof. dr. I. Boerema, die door een lange reeks onderzoekingen tot de slotsom is ge komen, dat het opereren onder 3 atmos feren overdruk een grote uitbreiding be tekent voor de operatieve mogelijkheden aan het hart. De gemeente aanvaardde de voor de in richting van deze tank gedane schenking ad 100.000.alsmede de mogelijkheid tot het aangaan van een geldlening groot 100.000.tegen een rente van 4,5 pet. Ten laste van de gemeente komt derhalve 50.000.voor deze hyperpressietank. In een munitiebunker van de Hulpver leningsdienst in de gemeente Hoogerheide heeft zich gisteren doör onbekende oor zaak een ontploffing voorgedaan. Twee leden van de Hulpverleningsdienst, de 45- jarige A. Kaan uit Bergen op Zoom en de 52-jarige J. van der Vorst uit Breda, zyn daarbij om het leven gekomen. Mensen die in de omgeving op het land werkten hadden wel de ontploffing ge hoord, maar, omdat ter plaatse vaak pro jectielen tot ontploffing worden gebracht, hadden zij er geen acht op geslagen. Toen er op het tijdstip dat het personeel van de dienst gewoonlijk naar huis ging, niemand uit de bunker kwam, waar schuwden zij de politie. Deze trof in de bunker de levenloze lichamen der beide mannen aan. Het Bonnefantenmuseum in Maastricht is door aankoop vanwege de gemeente in het bezit gekomen van een achttiende- eeuws orgel uit de parochiekerk op Grim- bye (in België). Het orgel is oorspronkelijk afkomstig uit Sint Truiden. Het is een voorbeeld van Luikse orgelbouwkunst uit de zeventiende en achttiende eeuw. Prof. dr. J. J. M. Timmers, directeur van het museum heeft aankoop door Maastricht van dit orgel aanbevolen. De orgelbouw- deskundige dr. A. M- Vente uit Utrecht verstrekte adviezen over de restaui-atie van het instrument, speciaal wat betreft de dispositie waarbij de oude en karakte ristieke registers werden bewaard, het oude pijpwerk is zorgvuldig hersteld door de Tongerse orgelbouwer de heer E. Ver- schueren. Het orgel, dat nog een vrij vol ledige dispositie heeft bewaard en een zeldzame kistpedaal heeft, zal ook uitwen dig worden gerestaureerd. De Maastrichtse organist Th. Fransen zal volgende week woensdag dit historische orgel inspelen. Daarbij zal dr. Vente een toelichting op instrument en muziek geven. hoé nijpend dit vraagstuk is en hoe depri merend het is als je, als was je een bede laar, van de deur wordt weggejaagd, ter wijl je weet dat er met een beetje goede wil wel wat ruimte overschiet. Zoals het nu gaat, gaat het bergafwaarts. Laat Haar lem nu eens het voorbeeld geven! EEN ABONNEE Allerminst! Maar dat is in ons blad al tot in den treure herhaald. (Red.). Woningnood II. Terugkomend op het artikel „Het koekoeksei", stel ik voor: „Van twee kwaden moet men de beste kiezen". De ouderdom moet men eren, dus. boven de 70 vrij van inwoning. Doch.blijft dat moreel verantwoord en praktisch noodzakelijk? Temeer daar deze bescherming der ouden van dagen in feite eenzijdig is. In mijn kennissenkring gebeurde het on langs, dat de vrouw des huizes midden in de nacht alleen kwam te staan tegen over een plotseling optreden van een ouderdomseuvel van haar man. Het gevolg: hopeloos behelpen en angstig afwachten tot er hulp kwam dagen. Dat is het risico van alle bejaarden, die angstvallig inwo ning vermijden. Is hier daarom geen gron dige reden om van twee kwaden de beste te kiezen? Hoewel ook ik vrijheid in eigen woning prefereer, geldt het hier: „Als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten". Waarom moet een bejaard echtpaar in een huis met 7 kamers en een zolder wonen, als jonge mensen met kinderen in één hokje moeten rondtobben? Er is zoveel wettelijk vastgelegd, waar om kan er van overheidswege niet een juridisch beschermd formulier opgesteld worden met een aantal artikelen, waaraan de inwonende jongelui zich stipt hebben te houden en anders direct de stok achter de deur: boete of uitzetting. Enkele eventuele punten wil ik noemen: 1. Bij het thuiskomen (des avonds vooral) de rust op de trap waarborgen; 2. geen schreeuwende radio; vult u zelf maar ver der in. Als tegenprestatie ^oor de inwoning moeten de oudjes op hulp kunnen rekenen bij onverwachte noodtoestanden. E. W. Verdronken. Het tweeënhalf jarig zoontje van de heer M. de Vries aan de Horsterweg te Ermelo is in een kolk ach ter het huis verdronken. ADVERTENTIE 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 ct. alléén bij Apothekers en Drogisten (Verkort weergegeven)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9