„Bloembollenoorlog" tussen Duitse en Nederlandse kwekers FOKKO'S WONDERLIJKE KAMER Gezellige tentoonstelling in de Haarlemse Mont essorischool DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs VRIJDAG 25 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 *Jn en °tn Haarlemdoor kinderogen UIT STAD EN STREEK Rika Hopper tachtig jaar Damclub 't Oosten boekte fraaie overwinning Gelukkige gezichten dank zij winkeliers „Raedtwisseling" van het Haerlems Studenten Gildt Burgerlijke Stand van Haarlem Kolendampvergiftiging maakt drie mensen onwel Oorzaak storing van elektriciteitskabels in Heemstede Fototentoonstelling „Hetstudent" geopend Nieuws van het N.Ph.O. Drukbezochte huldiging in Amsterdam F ederatie-voorzitter Partij van de Arbeid Nieuw bureau controle ziekenfondsen ADVERTENTIE AMSTERDAM Nieuws in het kort Zaterdag viert de Haarlemse Montessori school in de Louise de Colignylaan te Haarlem haar 35-jarig bestaan. De kinde ren hadden in juli al een groot feest. Nu hebben zij een tentoonstelling gemaakt, die „In en om Haarlem door kinderogen" heet en die zaterdagmiddag voor oud-leerlingen en ouders van twee tot vier uur geopend zal zijn. Het is niet opzettelijk de bedoeling ge weest om een tentoonstelling te organise ren, maar dat is het vanzelf geworden. Elke klas kreeg namelijk een onderwerp, dat met de leeftijd van de leerlingen over eenstemde. Over dat onderwerp moesten de kinderen dan feiten verzamelen, teke ningen maken, en een opstelletje schrij ven. Natuurlijk konden de eerste klassen nog" geen verhaaltje schrijven. Daarom kan men niets over hun onderwerp: „Haar lem als bloemenstad" lezen, maar des te meer zien. Zij maakten een bloemencorso van gekleurd papier, en mooie tekeningen van vreemde bloemen, die op de muur zijn geplakt. De hogere klassen kregen vaak moeilijker onderwerpen, zoals: „De ge schiedenis van Haarlem", „De Haarlem mermeer", „Haarlem als centrum van toe risme", „Haarlem als Kunststad" enz. Voor dit laatste onderwerp bezochten de kinde ren zelfs kunstenaars. Over „de geschiede nis van Haarlem" zijn hele boeken ont staan, origineel geïllustreerd. Het grap- De damcompetitie Op overtuigende wijze heeft damclub 't Oosten in de voor de damcompetitie hoofdklasse groep A gespeelde wedstrijd tegen damclub Oostzaan getoond, dat on danks drie achtereenvolgende nederlagen over een uitstkend tiental wordt beschikt. Reeds na twee uren spelen bracht H. v. d. Vossen met het uitvoeren van een keurige combinatie 't Oosten een 20 voorsprong. Met winstpartijen van W. Roest, die zijn tegenstander van het bord speelde, en van F. Slot, die met een feilloos gespeeld eind spel winst bereikte, groeide de voorsprong zelfs uit tot 60. Het werd tenslotte een fraaie 146 overwinning, waarmede 't Oosten, gezien het vertoonde spel, loon naar werken kreeg. De gedetailleerde uitslag luidde: 't Oos tenOostzaan: W. de JongP. Kuiper 2—0; F. Slot—K. de Bruin 2—0; H. J. v. BergW. Koning 11; H. v. d. Vossen P. Schaft 20; A. de JongJ. Abbing 11; J. Poppen—E. Engel 11; W. Roest—D. Veen 2—0; L. Fopma—L. Koele 2—0; W. BeiderD. Mulder 02; D. Vloemans N. Spaapen 11. Totaal 146. Het ligt in de bedoeling van het Anegang- comité in Haarlem, de Sint te verzoeken op vrüdag 15 november een intocht in de Anegang te doen. Sint Nicolaas heeft dit echter in beraad gehouden. Zekerheid over de intocht bestaat daarom nog niet. Op het stadhuis is nog geen verzoek om een ver gunning hiervoor ontvangen. En is het mogelijk, dat een dergelijke vergunning niet zal worden verleend, omdat twee dagen van tevoren reeds een grootse in tocht van de Goedheiligman in het stads centrum wordt gehouden. Het comité organiseert een actie „Geluk kige gezichten" om de Sint aan geld te helpen. In de periode tussen 18 november en 5 december zullen de deelnemende winkeliers een bepaald gedeelte van hun netto-opbrengst beschikbaar stellen voor gezinnen, die in financieel moeilijke om standigheden verkeren. Deze gezinnen zullen worden aangewezen door een be voegde sociale instelling. De bedragen, die door de deelnemende zaken worden be schikbaar gesteld, zullen bij een notaris worden gedeponeerd. Van de gelden, die de actie opbrengt, zullen geschenken wor den gekocht, die de Goedheiligman op zijn verjaardag zal uitreiken. Inmiddels heeft het bestuur van de Gen. Cronjéstraatvereniging vergunning gekre gen de Sint Nicolaas-intocht op 20 oktober te houden. Het wijkcomité Haarlem-Oost zal daar om de Sint Nicolaas-tocht op een iets latere datum laten plaats hebben. Onlangs had op de sociëteit van het Haer lems Studenten Gildt" de jaarlijkse „raedtswisseling" plaats. Voor het komen de seizoen is de raedt als volgt samenge steld: R. Noë, meesterdeken, J. A. Stoor vogel, geheymschrijver en E. A. Moole- r.aars, schatbewaarder. ADVERTENTIE Scharenhuis - Instrumentslijperij Erkend.-SolinBer Golfsnede maakt al uw messen vlijmscherp Per stuk vanaf f 0.50. 3 tot 6 behandelingen extra prijs. W. H. MOLENAAR EN ZN. Nieuwe Groenmarkt 24 - Haarlem Haarlem, 24 oktober 1957 ONDERTROUWD, 24 oktober: C. Roos en H. Chr. Balfoort. GEHUWD, 24 oktober: J. Hunze en V. M. Peters; B. Montauban en C. van de Gruiter; K. Smit en A. M. Ostermeijer; C. Meijer en C. A. Kaasenbrood; S. Blok en A. Vos. BEVALLEN van een zoon, 22 oktober: A. C. van der Woude—Hardijzer; 23 ok tober: P. C. van der VeenVan Breda; H. C. WoltmanStolvoort; C. de Vos—Moo- ser; M. M. Balm—Dirks; 24 oktober: H. Klut—Giljou; H. J. van Berkel—Uiter- mark. BEVALLEN van een d o c h t e r, 22 ok tober: A. H. Herman—Dernison; H. Nolles Meijers; 23 oktober: M. M. Wartena Van Dam; B. Molema—Bouland; W. H. v. MeersbergenVan Grinsven; H. M. Men- tjoxBoogaard; 24 oktober: M. R. Zwem mer—Van der Kamp. OVERLEDEN, 22 oktober: C. van Ke- kem, 48 j., Gasthuisvest; 23 oktober: J. P. Kenzen, 55 j., Kruisweg; H. van Heezik, 89 j., 2e Emmastraat; C. GoedhartSchut, 79 j., Hazepaterslaan; D. EversLaan, 80 jaar, Rozenprieelstraat. pigst van alles was een nabootsing van het Zandvoortse strand en de zee. Hier had den de leerlingen met primitieve middelen zoals kurken, rietjes en doppen van melk flessen leuke badstoelen, consumptietent jes en parasolletjes gemaakt. Op de school borden staan liedjes over zee en haast op iedere bank ligt een schelp. Zaterdagmiddag zullen er beslist heel wat volwassenen zijn, die de tentoonstel ling: „In en om Haarlem door kinderogen" komen bewonderen. „Kleuterduin". Door uitbreiding van het aantal leerlingen op de openbare kleuterschool „Kleuterduin" aan de Ju liana van Stolberglaan te Aerdenhout hebben B. en W. van Bloemendaal met in gang van 1 november tot derde kleuter leidster benoemd mejuffrouw M. van Damme, thans leidster van de Wethouder Rohlingkleuterschool te Overveen. Er zijn thans negentig meisjes en jongens op „Kleuterduin". Het Hamburgse blad „Die Welt" maakte maandag gewag van een nogal opzienba rende bloembollenoorlog tussen Neder landse en Westduitse handelaren. Het blad knoopt aan het feit, dat de Nederlandse handelaren heel wat goedkoper zyn, en kele opmerkingen vast. „Die Welt" bericht, dat Nederlandse bollenhandelaren voor DM 9,75 een sor tering van tweehonderd bloembollen le veren. Het blad heeft vastgesteld, dat de Duitse handelaren voor eenzelfde zending DM 23,65 berekenen. „Onze (Westduitse) bollcnkwekers blyken hun pryzen naar de salarissen van directeuren-generaal te berekenen", verzucht „Die Welt". ,De Hol landers daarentegen kunnen ruim drie honderd jaar ervaring als kwekers aan voeren". Het blad weet verder te melden, dat het propagandabureau van de Duitse kwekers (Werbegemeinschaft des Samenfachhan- dels) de Duitse kopers afraadt, de Neder landse bollen te bestellen. De Nederlandse bollen „deugen niet" volgens dat bureau. „Die Welt" huldigt een andere opvatting: „Na tien dagen brengt de post het pakje uit Holland. De bloembollenhandelaar ginds blijkt prachtige bollen gezonden te hebben". Wie zich dan bij de organisatie van Duitse kwekers beklaagt over de mis leidende informatie omtrent de kwaliteit der Nederlandse bollen, krijgt het, volgens „Die Welt" „verbluffende" antwoord: „Dat zijn speciale grootten. Die verkopen wij niet, ze zijn te duur". Onze medewerker in de bloembollen streek tekent hierbij aan: Er is wel sprake van een bloembollen oorlog, maar dan enigszins anders dan men in het bericht laat uitkomen. De Ne derlandse bloembollenexporteurs begin nen steeds meer concurrentie te onder vinden van de mensen, die in Duitsland tulpen kweken. Volgens een reportage in het officiële orgaan van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur zijn in Noordwest-Duitsland ver scheidene goede bloembollenbedrijven ge vestigd. Deze reportage was zelfs wat geruchtmakend omdat de met tulpen be plante oppervlakten groter bleken te zijn dan men in Nederland vermoedde. In Duitsland zijn de kwekers vastbesloten zo goedkoop mogelijk te werken. Dit is beslist noodzakelijk, want zij hebben nu een lichte voorsprong op het Nederlandse produkt, dat met ongeveer achttien percent invoerrechten wordt ver zwaard. Op het ogenblik staan de aanbie dingen van Duitse kwekers en Nederland se exporteurs in de Duitse vakbladen en die ontlopen elkaar zeer weinig. Het lyfet uitgesloten dat de Nederlan ders een pakketje bloembollen van 200 stuks voor DM 9.75 kunnen aanbieden. Er Vermoedelijk heeft zich vannacht in een perceel Zaanenlaan in Haarlem een geval \an kolendampvergiftiging voorgedaan. Drie personen moesten door de GGD wor den behandeld, maar ondervonden overi gens geen ernstige nadelige gevolgen van de vermoedelijke vergiftiging. Vanmorgen om ongeveer half zes werd een 43-jarige bewoonster van het perceel in de Zaanenlaan wakker. Zij voelde zich niet lekker en had last van hevige hoofd pijn. De vrouw waarschuwde haar 57-ja- rige broer en 86-jarige moeder, beiden huisgenoten. Ook dezen bleken last van zware hoofdpijn te hebben. Onmiddellijk werd de GGD en het Grote Gasthuis ge waarschuwd. Met zuurstofapparaten zijn de patiënten behandeld, doch zij behoefden niet naar het ziekenhuis te worden over gebracht. Ir. J. Limborgh, directeur van de ge meente gas-, duinwater- en elektriciteits bedrijven te Heemstede bericht ons dat de stoi-ing in de elektriciteitskabel te Heem stede op woensdagavond 23 oktober zich als volgt heeft toegedragen: Het onlangs in gebruik gestelde nieuwe transformator- station Zuid, in Haarlem, vertoont nog en kele kinderziekten, die tot nu toe niet ge heel werden opgelost. Woensdagavond vielen de voedingskabels van Haarlem-Zuid naar Heemstede uit, waardoor in Heemstede 23 transformator stations stroomloos werden. Aanvankelijk werd gedacht dat een der hoogspannings kabels defect was. Dit bleek niet het geval te zijn. Het duurde echter geruime tijd voordat al deze +ransformatorstations weer waren bijgeschakeld. De echtgenote van Amsterdams burge meester, mevrouw E. van Hall-Nijhoff, heeft donderdag de universitaire fototen toonstelling „Het... student" in de Hoofd stadboekhandel geopend. zouden dan maar zeer weinig bloembollen, dus tulpen, hyacinten of narcissen in moe ten zitten. In het Duitse vakblad „Die Gartcnwelt" hebben wij een advertentie gevonden van s een Hillegomse exporteur, die 245 bloembollen aanbiedt, waaronder tien hyacinten, vijftien narcissen en vijf tien tulpen. De rest is het gebruikelijke bygoed. Dit pakketje kost DM 15.Het is mogelijk, dat de aanbieding van DM 9.75 uitsluitend uit het bijgoed bestaat. Bona fide Duitse handelaren zullen dan vermoedelijk niet veel meer berekenen. Het gehele bericht is enigszins in strijd met de werkelijkheid. Als er werkelijk een bloembollenoorlog zou zijn dan zou den bovendien de veroordelingen niet van de lucht zijn, want de prijs van de bloem bollen, ook van het kleine goed is zeker dit jaar aan strenge minimumnormen ge bonden. De prijzen waren beslist niet te laag. De bewering dat de Werbegemeinschaft des Samenfachhandels de Duitse kopers zou afraden Nederlandse bloembollen te bestellen zal vermoedelijk wel op iets an ders slaan, want Nederlanders en Duitsers werken nauw samen. Zelfs zo, dat de Ne derlanders financieel bij de reclame in Duitsland betrokken zijn. „Die Welt" kan wel gelijk hebben met de bewering, dat de Nederlandse bloem bollen van goede kwaliteit zijn, want zij worden in Nederland door de Planten- ziektekundige Dienst gecontroleerd voor ze verzonden worden en de Duitse P.D. bekijkt ze steekproefsgewijze nog eens aan de grens. Insiders die geregeld Duitse kwekerijen bezoeken weten zeer goed, dat de bollen in Noordwest-Duitsland wat grootte betreft beslist niet behoeven on der te doen voor de Nederlandse. Wel is het waar dat het sortiment beperkt is. Vorig jaar april liep Fokko Keuning toen nauwelijks elf jaar - van school naar huis in de Jan Steenlaan in Heem stede. Ineens ont dekte hij een vogel nestje zomaar op een paaltje langs de weg. Naderbij ko mend zag hij een merel, die kennelijk op haar eitjes zat te broeden. Van die dag af, ging Fokko altijd op zijn dagelijkse wan deling even kijken naar de merel, die voor hem een vrien dinnetje werd. Tot dat hij haar op een goede dag weer kwijt raakte. Fokko vond het nest leeg, de eieren waren ver dwenen, en van de vogel geen spoor meer. Toen is in Fokko het idee geboren een club op te richten om kwetsbare dieren te beschermen. Die club bestaat nu één jaar en heet: N.D.V.V.C. (natuur-, dier- en vogelverzorgings- club). Natuurlijk is Fokko de voorzitter, andere functies zijn er eigenlijk niet, ook geen penningmees ter, want de leden hoeven geen lid maatschap te beta len. De club bestaat van donaties, die de kinderen gebruiken om dierenvoedsel te kopen. In Fokko's kamer staat dan ook tussen heel wat an dere mooie dingen, een grote dichtgespij kerde kist vol met voer. Behalve dat de clubleden dierenvrien den zijn, hebben zij nog een andere lief hebberij: sinds ruim een jaar zijn de vrien den aan het verzamelen, en wat ze nu al tentoongesteld hebben is niet mis: in een grote zolderkamer die Fokko's moeder ter beschikking stelde - heeft Fokko zijn werkruimte ingericht. Aan de muren hangen platen met afbeeldingen van vreemde vissen, hier en daar afgewisseld door een slangen- of eekhoornvel. Op de werktafels liggen daar de meest vreemde voorwerpen, allemaal met een kaartje, waarop de naam staat. Zo ziet men, netjes gerangschikt, eerst een paar nesten van een lijster, een grasmus en pijlstaart, op de andere tafel liggen dan stukjes ijzererts, nikkel, goud, daaronder dan weer verschillende steensoorten, berg steen, albast, en daar dan tussen nog schildpadden en zelfs een nog niet hele maal uitgekomen pauw in een fles ether. Ja, de club heeft niet stilgezeten. Na tuurlijk hebben de kinderen niet alles zelf Winterfeesten in het gezin. De Haar lemse Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting houdt van 11 tot en met 15 november in het gebouw van de commissie aan de Frans Halsstraat in Haarlem een tentoonstelling van verras singen en cadea> tjes voor St. Nicolaas en versieringen voor Kerstmis. Naast d'appelaar. Woensdag 30 okto ber zullen in het clubhuis van „Naast d'appelaar" in de Damstraat te Haarlem twee poppenkastvoorstellingen worden gegeven voor meisjes van alle leeftijden en voor jongens beneden de twaalf jaar. De voorstellingen vangen om twee uur en kwart voor vier aan. Donderdag wordt on der andere met jongens en meisjes van zes jaar en ouder een speurtocht door Haarlem ondernomen. Getuigen gevraagd. Woensdagmiddag tussen twee uur en half zes stond voor Ju- lianalaan 33 te Overveen een auto gepar keerd. Toen de eigenaar bij zijn auto kwam zag hij, dat de wagen aan de lin kerkant beschadigd was. Het is niet uit gesloten, dat een auto de geparkeerde auto beschadigd heeft. Getuigen wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de politie te Bloemendaal voor het verstrek ken van inlichtingen. De Armeense dirigent Ohan Dourian, die vorig jaar voor het eerst in Nederland is opgetreden, zal op 30 december een extra concert van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest dirigeren. Over het program ma is nog niets bekend. Op 15 en 20 no vember dirigeert de eerste dirigent van het N.Ph.O. in Maastricht het Limburgs Sym fonie Orkest. Onder andere geeft het orkest dan de eerste uitvoering in Nederland van „Fête Champêtre" van Céza Frid. gevonden. Vele enthousiaste kennissen van Fokko namen iets voor de club mee, want koralen en vreemde schelpen vindt men niet in De Hout, de plaats waar de cluble den haast al hun vrije tijd doorbrengen. Jammer genoeg komen ze weieens in aan raking met de politie, want ze lopen vaak niet op de voetpaden, maar sluipen in het struikgewas. De politie is dan onverbid delijk. Voetpaden zijn voetpaden. Oók voor de leden van de N.D.V.V.C.! Hoe komt dit verhaaltje over Fokko eigenlijk in de krant? Daar zorgde Bram de Jong voor. Hij ging naar de redactie en vertelde over zijn fijne club en over Fokko's wonderlijke kamer. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE oooooocoooooooooooooocococcwocoooooooococooooooocooc Met bewonderenswaardige vitaliteit heeft Rika Hopper, een der oudste nog le vende actrices van Nederland, donderdag in de Amsterdamse Stadschouwburg haar tachtigste verjaardag gevierd. In de foyer op de tweede etage van het gebouw waar zij zovele triomfen heeft gevierd, nam Rika Hopper gezeten in een op een po dium geplaatste stoel twee uur lang met niet aflatend enthousiasme de geluk wensen en geschenken in ontvangst van een lange rij oude vrienden en jonge be wonderaars. De thans 91-jarige nestor der acteurs Mari van Warmelo was de eerste en vermoedelijk de oudste, die haar de hand drukte. De 12-jarige Nalda Terpstra. een achternichtje van de vroegere por tier van de schouwburg, mocht als verte genwoordigster van de jongste generatie een huldigingsgedichtje opzeggen. Daar tussenin zag men ter receptie opvallend veel gasten, die tot de oudere generatie be horen of deze beginnen te benaderen en van hen maakten ook veel oudere figuren uit de Nederlandse toneelkringen deel uit: Philippe la Chapelle. Louis Gimberg. Paul Huf, Stella Fontaine en Heintje Davids. Bovendien kwamen twee van de drie Am sterdamse Joffers, Coba Ritsema en Lizzy Ansingh, haar feliciteren en nog vele an dere bekenden van het Nederlands toneel. Namens het gemeentebestuur overhan digde, bij verhindering van de burge meester, wethouder mr. F. H. C. van Wijck de actrice de zilveren medaille van de stad Amsterdam. Er was ook een depu tatie van een groep Amsterdammers, die er jaren lang voor heeft gezorgd, dat Rika Hopper steeds op tijd op het toneel stond: het rijdend personeel van de tramlijn 7. Onder de conducteurs en bestuurders van deze lijn heeft mevrouw Hopper in de vele tientallen jaren, dat zij van de tram gebruik heeft gemaakt, talloze vrienden gekregen. Zij boden haar plechtig een ver zegelde oorkonde aan met de volgende tekst: „Het personeel van lijn 7, u kennen de als een van de zeer trouwe passagiers, wetende dat u altijd meeleeft met hun werk en steeds zelf behulpzaam bent, eert u bij uw tachtigste verjaardag met het predikaat: „Moeder der lijn". Wegens drukke werkzaamheden heeft de heer W. F. Happé zich genoodzaakt gezien zijn functie van voorzitter van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid neer te leggen. In de loop van november zal een federatievergadering worden gehouden, waarbij het punt bestuursverkiezing aan de orde zal komen. Het is de bedoeling een eerste en een tweede voorzitter te benoe men. Als eerste voorzitter wordt aanbe volen de heer J. Willemse, lid van de ge meenteraad en als tweede voorzitter de heer E. J. Lodewijks, Over enkele weken zal de Stichting Me disch Controlebureau van de Haarlemse Ziekenfondsen een nieuw gebouw betrek ken en wel aan de Van Eedenstraat 12 te Haarlem naby de hoek van de Tempe- I liersstraat. Op het ogenblik is het bureau gevestigd aan het Frans Halsplein 4, maar de ruimte is daar te klein geworden. De werkzaam heden breidden zich steeds uit en daarom was uitgezien naar een nieuw bureau. De veranderingen in Van Eedenstraat 12 hebben langer geduurd dan verwacht was en daarom zal het bureau vermoedelijk pas in de tweede helft van november in gebruik worden genomen. Het bureau is enige jaren geleden op gericht, toen de gemeente besloot haar werkzaamheden ten behoeve van de zie kenfondsen te beëindigen. Het controleren nam bij de Geneeskundige dienst zoveel tijd in beslag dat een nieuwe regeling moest worden getroffen. Ook zegde de ge meente de aanvullende verhaalverzekering op. De gezamenlijke ziekenfondsen richt ten daarna een bureau op, dat gevestigd werd aan het Frans Halsplein. Eerst was daar één medicus werkzaam en later is een tweede benoemd. In de Van Eedenstraat zal men over meer ruimte voor de doktoren en het kan toorpersoneel beschikken. Het Haarlems Ziekenfonds „Ziekenzorg" aan het Kenaupark 20 zal binnenkort ver huizen naar het Frans Halsplein 4- De be huizing aan het Kenaupark voldoet niet meer aan de eisen en over enkele maan den vermoedelijk in februari zal „Ziekenzorg" aan het Frans Halsplein 4 zijn intrek nemen. Binnenkort komt het huis Kenaupark 20 vrij. Het is niet uitgesloten, dat de ge meente Haarlem dit in de toekomst zal aankopen ten behoeve van uitbreiding van de Geneeskundige dienst. Deze dienst, die zich steeds uitbreidt doordat zijn zorgen vergroten, heeft reeds geruime tijd be hoefte aan vergroting van het gebouw. In de afgelopen jaren heeft de gemeente enkele gebouwen in het Kenaupark aan gekocht. Het is niet uitgesloten, dat in kenaupark 20 het Jeugdpsychologisch bureau zal worden gehuisvest. Reclasseringscollecte. De te Haarlem gehouden collecte ten bate van de Natio nale Reclasseringsdag heeft f 3567 opge bracht, welk bedrag iets hoger is dan vorig jaar. AMSTERDAM De beurs leeft in een tijdperk van grote koersschommelingen met prettige en on prettige verrassingen. Een en ander is het gevolg van de politieke spanningen in de wereld alsmede de economische structuur. Gisteren waren aandelen Koninklijke Olie in Amsterdam zeven gulden (35 punten) hoger dan woensdag, tengevolge van de sterke koersstijging van deze aandelen in Amerika, waar de markt woensdag in het algemeen de grootste stijging onderging sinds 1829, terwijl de koersen aldaar dins dag nog onderhevig waren aan de scherp ste daling sedert de laatste twee jaar. De aanstaande tournee met redevoeringen van president Eisenhower door de Verenigde Staten ter versterking van de binnenland se economie was hoofdoorzaak van deze grote koersstijging. Het is niet uitgesloten aldus de mening van velen op de Amster damse beurs, dat het disconto in Amerika zal worden verlaagd of dat het percentage van 70 percent voor het kopen van aan delen verlaagd zal worden. Koninklijke Olies waren rond de 167, een gulden boven pariteit New York en zeven gulden hoger ten opzichte van woensdag. De handel was zeker niet in overeenstemming met de koerswinst, want zonder de geringe aankopen voor Parijse rekening zou er in de oliehoek bitter wei nig te doen zijn geweest. Aandelen Philips vielen wat tegen en konden de vaste stem ming van de ochtenduren, toen 245 geno teerd werd, niet benaderen. Na een ope ning op ongeveer 242 zakte het fonds door de 240 op welk niveau ongeveer werd ge sloten. De winst bedroeg Mer ruim vier punten. Unilever, met als hoogste koers 347, daalde tot 344 om op ongeveer 345 te sluiten met een koerswinst van zes punten. AKU was rustig, IV2 percent hoger; KLM plus een gulden veertig cent. Scheepvaarten deden slechts op beschei den schaal mee. Het slot bracht hier over de gehele linie goed prijshoudende koer sen. Staatsfondsen vaster voor de staffel- lening door de verplichte 200.000 vraag. Overigens ging er in deze sector heel wei nig om. De belangstelling voor de woning bouwlening blijft bestaan, ook tegen op lopende koersen. Er werd vooral .bij ope ning druk gehandeld op basis van 100 3/4 100 7/8 tegen woensdag IOOV2100 5/8. Cul tures over het algemeen iets vrolijker. Pro longatie 5 pet. (ANP). NEW YORK De beurs begon met „veel geschreeuw", maar eindigde met „weinig wol". Winst nemingen en selectieve aan- en verkopen leverden tenslotte een vrij verwarde koers- lijst op, waarin zowel winsten als verlie zen van een dollar of meer voorkwamen. De handel was in het eerste uur zwaar; de tikkers bleven zelfs zeven minuten achter. Maar in de volgende uren nam de omzet steeds meer af. De beurs was dus kalm in vergelijking met de enorme activiteit van woensdag, toen bij de scherpste stijging sinds 28 jaar de totale aandelenwaarde met meer dan 8 miljard dollar toenam. North American Aviation en Lukens Steel waren de meest actief verhandelde fondsen; Bethlehem Steel was nummer drie. Het industriegemiddelde sloot 0.73 lager op 436.40; dat voor spoorwegen 0.06 lager op 113.06 en dat voor openbare nutsbedrij ven 0.51 hoger op 64.06 De omzet bedroeg 4.030.000 aandelen tegen 4.600.000 op woens dag. Van r'e 1.219 verhandelde fondsen sloten er 617 hoger en 413 lager. (UP). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3 °/o Nederl. '47 797/ie 79ui6 3 Nedl. 1962/64 87% 87% A. K. U 159% 158 Calvé Delft 275% 275 Van Gelder Zonen 182 181 K. N. Hoogovens 260 260 Nederl. Ford 182 182 N. Kabelfabriek 247 247 gew. PhilipsGloeil 240 234 pref. PhilipsGloeil 138% 138%* 345 343 Wilton Fijenoord 200 200 Dordtsche Petrol. 772 745 Konkl Petroleum f 166.80 162,— A'dam Rubber 61% 60% K. L. M f 101,70 f 99,50 Holl. Amer. Lijn 145 145 N. Scheepv. Unie 134% 134 Phs. v. Ommeren 216 216 H. V. A 98% 98 Verg. Deli Mij en 62 V2 62 Amsterd. Bank 188 188 Ned. Handel Mij. 146% 146% Rotterd. Bank 159 159 Twentsche Bank 158% 158%* Anaconda Copper 45 44 Bethlehem Steel 40 7s 40 U. S. Steel 55#/j. 55 General Motors.. 38% 38% Shell Union 70 71 24% 24 Vz Vorige koers

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 17