adjudant Broekman veertig jaar in overheidsdienst BEENTJES NAAR AMSTERDAM SPAREN KWART EEUW BODE Bejaarden vieren tweede lustrum HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT i5 Brei met goede WOL heeft ze. Tempeliersstr. 68 Ouderavond van de Lagere Technische School Automarkt gaat kapot Gemengde stemming over strenge autokeuring op de Botermarkt „Wijde Blik", centrum voor Haarlem-Oost Haarlemse jongens gaan in Arnhem voetballen Ouderavond Dr. de Liefde- school in „Delftwijk" Mij kum je niet foppen! 5 3 „Het witte schaap van de familie" P. W. Franse Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Bond van Christeli jke politieambtenaren Afdeling Haarlem vierde veertigjarig bestaan Herdenking kerk hervorming te Heemstede Irmgard Seefried zingt liederen van Schubert VRIJDAG 25 OKTOBER 1957 Jubilaris gehuldigd door vrienden uit het verzet Dinsdag was de heer H. Broekman, ad judant van gemeentepolitie in Haarlem, veertig jaar in overheidsdienst. Velen, on der meer vrienden uit het verzet, hebben hem op deze dag gelukwensen aangebo den. De heer Broekman is zijn loopbaan j„ overheidsdienst begonnen in 1917, toen j,jj in militaire dienst trad. In december •9I8 werd hij geplaatst bij de militaire oolitie, op 2 februari 1920 trad hij als agent in dienst van de gemeentepolitie in Haarlem. In 1934 volgde een bevordering t0t hoofdagent. Tijdens de bezetting heeft de heer Broekman zich zeer verdienstelijk ge maakt. Hij richtte een politie-verzets- groep op, hielp onderduikers en bevrijdde gevangenen. Onder meer was hij betrok ken bij de bevrijding van joden, die in de Barteljorisstraat waren ondergedoken en moesten vluchten. Ook werkte hij eraan mee, dat 68 gearresteerde Rotterdammers, die in het noodziekenhuis waren onderge bracht, konden ontsnappen. Voorts hielp de heer Broekman bij de bevrijding van een groot aantal gevangenen, die in goe derenwagons waren opgesloten, en van 22 politieke gevangenen, die in het huis van bewaring door de bezetters werden ge vangen gehouden. Na de bevrijding kreeg de heer Broek man een functie bij de P.R.A. en op 1 januari 1946 volgde de promotie tot in specteur bij de P.R.A. Na afloop van deze dienst werd hij als adjudant geplaatst bij de gemeentepolitie, waar hij thans bij de recherche werkzaam is. In aanwezigheid van gezinsleden is de heer Broekman dinsdag gehuldigd, 's Mor gens werd hij toegesproken door zijn di recte chef, commissaris W. J. Gorter. Deze noemde de jubilaris een goed politieman, die zeer correct optreedt. Namens de re cherche bood hij een elektrische klok aan. De voorzitter van de Christelijke politie bond, de heer H. Engels, overhandigde de heer Broekman een geschenk onder cou vert. Mevrouw Broekman kreeg bloemen aangeboden. Namens het korpsfonds van de gemeentepolitie sprak commissaris A. L. de Boer, die met enkele waarderende woorden de jubilaris een gemakkelijke stoel en diens echtgenote bloemen aan bood. ADVERTENTIE Woensdagavond heeft de Lagere Tech nische School van de Kleverparkweg een zeer geslaagde ouderavond gehouden in ge bouw St. Bavo, Smedestraat, voor de ouders van de leerlingen van de eerste klassen. Na alle aanwezigen welkom te hebben geheten gaf de waarnemend directeur de heer J. P. Bloemsma een overzicht van het ontstaan van het Nijverheidsonderwijs. Spreker ging daarbij terug tot de veertien de eeuw toen talrijke handwerkslieden in buurten bijeenwoonden (Vleeshouwers- steeg, Brouwersgracht, e.d.) en zich aan eensloten tot broederschappen, de gilden. De „meester" die zich bij een gilde aan meldde, moest eerst een proeve van be kwaamheid afleggen, die door keurmeesters werd beoordeeld. Na goedkeuring en be taling van een entreegeld trad de „mees ter" in de volle rechten van het gilde. De grootste bedreiging voor het gilde- stelsel ontstond ten tijde van het opkomend handelskapitalisme, toen ondernemex-s zich inschakelden tussen handwex'ksman en verbruiker. Hierdoor verloren de gilden langzaam maar zeker hun betekenis en zakt de zelfstandige meester af tot een be zitloos thuiswerker. Nadat de gilden waren opgeheven (plus minus 1800) bleek, dat er toch iets gedaan moest worden aan de opleiding voor het ambacht. Na tailoze mislukte pogingen daartoe ontstond in 1861 de eerste ambachtsschool, opgericht door de „Maatschappij voor de Werkende Stand" in Amsterdam. Pas na het begin van de twintigste eeuw nam het nijverheidsonderwijs een grote vlucht van 10.000 leerlingen in 1920 tot 34.000 in 1939. De grootste toeneming kwam echter pas na de laatste oorlog, die de economische situatie grondig wijzigde. Mede door de bevolkingsdichtheid en aanwas van de be volking diende Nedexdand om te zien naar andere welvaartsbronnen. Door de toenemende industrialisatie steeg het aantal leerlingen dan ook tot 60.000 in 1952. In deze periode verandert de naam van Ambachtsschool in Lagere Tech nische School, daar met de huidige spe cialisatie geen volledig ambacht geleerd kan worden. De LTS legt de grondslag voor een tech nische opleiding, welke later door middel van leerlingenstelsels in de bedrijven ver der kan wox-den voortgezet. Naast de praktische handvaardigheid wordt thans ook veel gedaan aan de al gemene ontwikkeling en mensvorming op de Lagere Technische scholen. Tenslotte gaf spreker een duidelijk overzicht van de verschillende mogelijkheden, die de school geeft, met onder meer de aansluiting naai de H.T.S. Na deze uiteenzetting werd van de ge legenheid tot het stellen van vi'agen door de ouders een druk gebruik gemaakt. De avond werd vervolgd met de vertoning van oen aantal korte films, die blijkens de reacties van het publiek zeer in de smaak vielen. Hierna nam de penningmeester van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs de heer P. H van Essen het woord, waarbij spreker releveei-de, dat een dergelijke ouderavond voor de eerste maal plaats had en dat hij er te oordelen naar de reacties uit de zaal van overtuigd was, dat zo'n avond in een grote behoefte voorziet. Hierna besloot de heer Bloemsma deze zeer geslaagde avond met een wooi-d van dank aan degenen, die aan het slagen van deze avond hebben meegewerkt. 's Middags kwamen uit alle hoeken van het land vele vrienden uit het vei-zet de heer Broekman gelukwensen. Onder hen bevond zich de heer K. Rijpma, commis saris van politie in Schiedam. Namens de voormalige politie-verzetsgroep sprak deze de jubilaris toe. Hij haalde hierbij herinneringen op uit de tijd, dat getracht moest worden zoveel mogelijk mensen uit de handen van de bezetters te bevrijden. Een bank was het geschenk van de voor malige verzetsgroep. Ook sprak de heer S. Boogaard, die namens de oud-illegale werkers een boek overhandigde. De jubi laris sprak tenslotte een dankwoord. „De automarkt op de Botermarkt in Haarlem gaat kapot": dat is de mening van vele kopers en verkopers, die woens dagmiddag en -avond respectievelijk een tweedehands auto op de kop proberen te tikken of aan de man trachten te bren gen. Gedurende de laatste tijd wordt er door de politie namelijk een extra scherpe controle uitgeoefend op de kentekenbe wijzen en andere papieren. Voorts worden er tijdens de markt remproeven genomen en worden stuurinrichtingen en banden aan een nauwkeurig onderzoek onderwor pen. Dit is helemaal niet naar de zin van de kopers en verkopers. „Immers", zo be weren zy, „dit belemmert de handel in hoge mate". De directeur van het Haven- en Markt wezen, de heer J. Scholte, vond de voort durende en scherpe conti-ole ook niet be- vordelijk voor het- goede verloop van de markt. „Maar het is goed recht van de politie om dergelijke proeven en controle op de papieren te houden". De heer Scholte had toch liever gezien, dat de politie een dergelijke controle niet op het marktter rein zelf uitoefende. „Vroeger geschiedde dit in de Koningsstraat en op de Gedemp te Oude Gracht. Het is niet te hopen, dat de politie elke woensdag op de markt zal controlex-en". Gevaar voor verkeer De chef van de verkeerspolitie, hoofd inspecteur I. B. Brauckmann. was van mening, dat een goede automarkt de toets van de critiek moet kunnen doorstaan. „Auto's, die niet aan de technische eisen voldoen zijn een gevaar voor het verkeer", zei hij. „Het betreft echter in dit geval meer een preventieve maatregel. De ver keerspolitie is niet van plan om elke woensdag een dergelijke controle te gaan houden. Wel zullen af en toe steekproeven worden genomen. Dit is in het belang van onze automarkt zelf en zeer zeker in het algemeen belang", zei de hoofdinspecteur tot slot. Het aantal wagens, dat niet aan de eisen voldoet, is echter vrij gering". Kruisverenigingen houden zittingen „De wijde blik" is de naam van een ge bouwtje aan de Amsterdamsevaart 260 te Haarlem, dat ingericht is als centrum van zuigelingen- en kleuterzorg van de afdeling Haai-lem van de drie Kruisverenigingen, vertegenwooi'digd in de Haarlemse Kruis- raad, en als plaats van bijeenkomst van verenigingen. In beide gevallen betreft het in het bijzonder centra voor de bewoners uit het oostelijk deel van de stad. Aan de stichting van het gebouw hebben meegewerkt het Witte Kruis, het Wit-Gele Kruis en het Oranje-Groene Kruis en ver tegenwoordigers van deze oi-ganisaties vox-- men met twee leden van het Wijkcomité Haarlem-oost de commissie van beheer. Verwacht wordt, dat vele bewoners van het nieuwe centrum gebruik zullen maken. Ook is de zaal te bestemmen voor recepties. Het Oranje-Gi-oene Kruis heeft reeds een centrum in de Haarlemmerliedestraat en het Wit-Gele Kruis in de Amsterdam- straat voor zuigelingen- en kleuterzorg. Deze centra blijven bestaan en in het nieuvfte gebouw kunnen deze verenigingen haar wei'kzaamheden in het oostelijk deel uitbreiden. Haarlem-oost groeit nog steeds en binnenkoi't zullen vele gezinnen in Parkwijk wonen. Voorlopig is gedacht dat het gebouw, een barak van een ziekenhuis uit Middelburg, vijf jaar dienst zal doen. Mogelijk beschikt de gemeente dan over een gebouw van de Geneeskundige Dienst in Parkwijk en daarin kunnen eventueel de spreekuren van de Kruisverenigingen worden voort gezet. Het Oranje-Groene Kruis houdt, zitting op de eerste en derde woensdag van de maand, het Wit-Gele Kruis op de eerste en derde donderdag en het Witte Kruis op de eerste en derde vrijdag van de maand. Het aantal spreekuren zal wox-den uitgebreid als blijkt dat de belangstelling toeneemt. De zaal van het gebouw kar. door een gordijn in tweeën wox-den gedeeld. Het voorste deel is bestemd als wachtkamer en het andere voor het onderzoek der kin deren. Verder zijn er een dokterskamer en een keuken. Zaterdag 2 november zal het gebouw of ficiéél in gebruik worden genomen en daarna kunnen de spreekuren beginnen en vergaderingen worden gehouden. Elf Haarlemse jongens in de leeftijd van dertien tot en met vijftien jaar zullen op zondag 27 oktober de kleuren van de Spaamestad verdedigen tijdens een steden- voetbaltoernooi, dat in Arnhem voor jon gens van die leeftijd wordt gehouden. Het voetbaltoernooi is voorbereid door de wijk- gemeenschap „Klarendal" te Arnhem on der auspiciën van de gemeentelijke dienst van Onderwijs en Volksontwikkeling in Arnhem. Het Haarlemse elftal is geselec- teerd na een onlaxxgs gespeelde oefenwed strijd. Met de reserves mee zullen zestien jongens onder leiding van de heer Huug van der Hulst de x-eis per autobus naar Ax-nhem maken. De stad, waarvan het ver tegenwoordigende elftal als winnaar uit het toernooi te voorschijn komt, heeft de verplichting het volgend jaar voor de or ganisatie zox-g te dragen. liet ligt in de be doeling op deze wijze dit voetbalfestijn voor de jeugd tot een jaarlijks terugke- rende gebeux-tenis te maken. In het schoolgebouw aan de Dr. de Lief destraal in „Delftwijk" is donderdag de eerste ouderavond gehouden sedert de op richting van deze openbare lagere school. Het hoofd der school, de heer N. Kuipers, heette de circa honderdvijftig aanwezigen welkom, in het bijzonder de secretaris van de Haarlemse Ouderraad, de heer J. Vrugt. De heer Kuipers deelde onder meer mede dat de school momenteel honderdnegen ennegentig leerlingen telt, maar dat te verwachten is dat er volgend jaar honderd bij zullen komen. Hoewel de school in de wandeling Dr. de Liefde-school genoemd wordt, is de school officieel nog naamloos. Een desbetreffend voorstel is bij B. en W. ingediend, de beslissing hierop kan ecxi dezer dagen verwacht worden. Vele ouders zien met enige spanning het moment tegemoet, waarop het nieuwe schoolgebouw aan de Jan Prinslaan in ge- bi-uik zal worden genomen. Aanvankelijk zou dit begin november gebeux-en maar in verband met werkzaamheden rondom het gebouw is er een vex-traging van enige weken opgetreden. De ingebruikneming zal nu op maandag 25 november plaats hebben, nadat de school naar alle waar schijnlijkheid op zaterdag 23 november officieel zal zijn geopend. De heer Kuipers meende dat er reden is voor enige trots wanneer men straks de fx-aaie inrichting van de nieuwe school in ogenschouw kan nemen. Jammer genoeg konden de plannen voor een gymnastiek lokaal en een aula met het oog op de tijds omstandigheden nog geen doorgang vin den. De heer Kuipers wees verder op het voornaamste doel van deze ouderavond namelijk de vex-kiezing van een oudercom missie. Spreker zette in het kort de taak van de oudercommissic uiteen. Een goede samenwerking tussen deze commissie en het onderwijzend pex-soneel achtte spreker bijzonder belangrijk. De oudercommissie mag echter niet als een „klachtenbureau" beschouwd worden. Spreker wilde gaarne een beroep op de ouders doen om het schoolfonds te steunen. Langs deze weg kunnen de ouders een belangrijke bijdx-age leveren in 't ondex-wijs van hun kinderen, daar uit het schoolfonds vele zaken aan geschaft kunnen worden die de gemeente niet verstrekt of bekostigt. Voor de zeven functies in de oudercom- missie hadden zich tien kandidaten opge geven, zodat een stemming nodig bleek. Deze had tot resultaat: dat de volgende dames en heren werden gekozen: de heer E. Cornet, voorziter; de heer H. van Zalen, secretaris; de heer J. H. Handgraaf, pen ningmeester; de heren F. Wezel en H. Jan sen, alsmede de dames C. SmitVan den Berg en J. Lanz—Bijlsma, leden. Tot slot van de avond beantwoordde een forum bestaande uit mevrouw Westra en de heren Geurts en Kuipers de door enige aanwezigen gestelde vragen. ADVERTENTIE „Zelfs geblinddoekt herken ik de Amerikaanse Playtex Water proof Silkbroekjes nog; het zacht ste en het soepelste broekje dat ik ooit droeg. En zo blijven ze ook, was-na-was. Het speciaal geprepa reerde silk blijft altijd glad en zacht. In rose, wit of zachtgeel. Let ook eens op de Playtex schort jes en slabbetjes, die herkent u AMERIKAANSE „HAUTE COUTURE" VOOR UW BABY verkrijgbaar bij baby-speciaalzaken, dro gisten en de baby-afdelingen van grote zaken. Incien niet verkrijgbaar, schrijf dan naar de importeur: Jacq. Mot N.V. Afd. Playtex. V'ondelstr. 93. Amsterdam. A mat eur tone el Het zwarte schaap, om het zo maar eens te zeggen, van de voorstelling die de ver eniging D.I.U. donderdagavond in de Stads schouwburg vei-zorgde van „Plet witte schaap van de familie", was de regisseur. Niet omdat hij zelf meespeelde, al blijft, dat altijd een minder gewenste onderneming. Evenmin omdat hij er een wrekenswaar- dige opvatting op nahield. De heer Koos Toornend kent de knepen van het vak en speelt zelf zeer verdienstelijk. Helaas moet men daarin echter tegelijk de oorzaak zoe ken van de ergenis, die zijn optreden bij mij heeft gewekt. Hij kende zijn rol niet. Hij „leunde alsmaar op de souffleur". Hij moest alles, maar ook alles „uit het hok krijgen". Het gevolg was dat de souffleur luide meespeelde, de handeling ieder ogen blik stil stond en de tegenspelers van de heer Toornend maar niet in hun spel kon den komen, omdat ze op 't beslissende ogen blik geen weerklank vonden. Op die mo menten immers moest hun x-egisseur eex-st proberen te verstaan was hij zou gaan zeggen. Hij maskeerde dat met veel aplomb, steunend op de overtuiging dat hij daarmee de hiaten wel zou wegspelen. Natuurlijk lukte dat niet. Het was even irriterend als naar om dat allemaal aan te moéten zien (en horen). Want mevrouw Beukman-Blauw was toch een leuk char gerende Alice met een heel natuurlijke speeltrant, Dick Veldink speelde de zoon alsof de rol voor hem was geschreven, zo oprecht, mevrouw M. v. Dam-Eldenbroek kreeg er spoedig slag van om met haar Pat om te gaan en mevrouw Gé Kip-Ram als dienstmeisje paste vrolijk in het zonder linge milieu. Aan hen lag het niet. Do overige rollen waren wat minder sterk be zet, maar dat alles hoefde een bevredigende totaalindruk niet in de weg te staan. Jam mer dus dat het nu wel geschiedde door de zelfoverschatting van een zeer capabel acteur-regisseur. De afstraffing van zijn overmoed waarom toch? mocht niet uitblijven. Daarvoor moet tekenen Op 1 november zal er op nieuw bij de politie-admini- stratie een kaart uit een bak gehaald worden, een kaart waarop de naam van agent Jaap Beentjes doorge schrapt zal worden. En op dat moment is Haarlem één van zijn beste motox-agen- ten kwijt. Dat zullen onge twijfeld de weggebruikers die hem kennen, zeggen en dat zeggen ook zijn colle ga's. „Ze mogen van mij iedex'een bij de politie weg halen", zei één van de men sen van de verkeerspolitie ons, „als ze Jaap maar laten blijven". Maar Jaap Beentjes gaat. Naar Amsterdam waar hij in de toekomst de directie van een gx-ote bankinstel ling gaat rondx-ijden. Het is voor Beentjes zelf waar schijnlijk de grootste ver andering. Van de motor naar de auto, van Haarlem naar Amsterdam. Maar toch heeft hij dit besluit ge nomen omdat hij nu een maal zichzelf en zijn gezin het beste wil geven. En dat biedt de bank in Amster dam. In augustus 1945 kwam Beentjes bij de Haarlemse politie. Tot die tijd had hij vader geholpen op de boer derij in Castricum. Maar toen hij zesentwintig jaar werd zei vader Beentjes dat Jaap maar eens de wijde wereld in moest trekken. De horizon van die wereld ïag voor Jaap in Haarlem waar hij bij de politie met open armen ontvangen werd. Een jaar na zijn aanstel ling kwam hij op de motor te zitten en toen begon een periode van surveillex'en, arrestex-en en x-elletjes on- derdrukken, uitrukken met de overvalwagen en ruim baan maken voor de brand weer en Sint Nicolaas. Twaalf jaar heeft Been tjes dat gedaan en het enige dat hij nu over zijn politie- carrière te zeggen heeft is dat hij in al die tijd nooit nai'igheid heeft gehad. ..We hebben de vechtpar tijen altijd kunnen sussen, wanneer er iemand na een aanrijding wegreed dan hebben we hem altijd te pakken kunnen krijgen. Ge-' woon bij de Velser pont waar ze meestal vastliepen of de Meer in door de kraan helemaal open te zetten. We zijn altijd sportief geweest, want aan bekeux'en uit de verte van het nummer af hebben we altijd een hekel gehad". Neen, iets belangrijks heeft Beentjes nooit meege maakt. Hij heeft geen en kele keer een moord ont dekt en hij heeft nooit ruzie gemaakt met dronken be- stuui'ders. „We px'aatten al tijd even rustig en dan was het weer voor elkaar". De prettigste herinnering uit zijn politieloopbaan heeft hij na lang nadenken aan een stukje duinterrein waar hij in de afgelopen jax-en tientallen nieuwe lingen met de motor ver trouwd maakte. En daax-om spijt het lxem vooral dat hij weggaat. Hij moet afscheid nemen van de andere jon gens en hij moet zijn motor in de steek laten. Natuurlijk werden de mo toren door de technische dienst steeds in uitstekende staat gehouden maar wan neer er onderweg onvex-- hoopt toch iets mocht ge beuren dan zette Beentjes zijn zware motor met zij span niet mopperend maar tevreden aan de kant. Beentjes trok de dikke handschoenen uit en hij ging op de knieën om zelf het euvel op te zoeken en om zelf het apparaat weer aan de gang te krijgen. Dat is allemaal afgelopen. Beentjes gaat naar Amster dam. Maar honderden Haarlemse weggebruikers, tientallen agenten en vooral zijn ïrxederijder Jan de Zwart zullen Beentjes meer missen dan zij wellicht dui-- ven zeggen. Want politie mensen behoren hard te zijn. Zelfs wanneer hun beste vriend weggaat. Wanneer men het onge luk heeft voor de politie rechter of de rechtbank te moeten verschijnen en men is niet zo thuis in dat foei lelijke gebouw aan de Jans straat dat mei een mooie naam paleis van Justitie heet, dan zit er in de bode kamer in de meeste geval len een bijzonder vriende lijk man die de „slachtof fers" vriendelijk wijst waar men precies moet wezen. Die man is de heer F. Nijenhuis die vijfentwintig jaar als bode-conciex'ge de klanten op hun gemak stelt, en de rechters, griffiers en advocaten behulpzaam is en die er verder voor moet zorgen dat het gebouw in tact blijft. En dat vergt heel wat. De heer Nijenhuis die nu al weer bijna veei'tig jaar in Rijksdienst is zal op 1 november gehuldigd wor den omdat hij dan vijfen twintig jaar bode is, eerst in Winschoten en latex-, toen do rechtbank daar werd op geheven, in Haaidem. En daar kan Haarlem dank baar om zijn. Want behalve bode is de lieer Nijenhuis vele jaren lang diaken van de Hei-vox-mde gemeente ge weest, een functie die hij door familie-omstandig heden enkele jaren geleden moest neei'leggen. Dat speet iedereen even als het iedei-een zal spijten wanneer de heer Nijenhuis, die op het ogenblik 64 jaren lelt, afscheid van de recht bank zal nemen. Want iedereen vindt hem een beminnelijk mens. De réchters en de advocaten, de kleine oplichtertjes en de grote krakers. Een ge- vaxdeerd gezelschap dus dat de heer Nijenhuis gezamen lijk nog vele jaren toewenst. Zoals waarschijnlijk be kend, zal gedurende de laat ste dagen van oktober dooi de spaarbanken in de ge hele wereld extra aandacht worden besteed aan het sparen. De dertigste oktober is internationaal tot We- reldspa'ardag bestemd en ook de Nutsspaax-bank in Haarlem blijft, daarbij niet achter. Deze instelling geeft aan iedereen die van 24 tot en met 30 oktober een inleg doet een spaarbankkalender cadeau terwijl de kinderen op 30 oktober een extra vexrassing ontvangen. De Nutsspaarbank be heert met haar bijkantoren in geheel Kennemerland een spaartegoed van ruim f 48.000.000 verdeeld over meer dan 83.000 spaarders. Gedurende de eei-ste maan den van dit jaar overtroffen de inleggingen de terugbe talingen met een bedrag van andei'half miljoen gulden en de Nutsspaarbank hoopt dat de Wereldspaardag dit be drag nog zal doen stijgen. En wij hopen dat ook, want met Cicero zijn wij van me ning dat „spaai-zaamheid een gi-ote bron van inkom sten is". Zaterdag 26 oktober is het tien jaar geleden dat de Al gemene Bond van Ouden van Dagen verstei'king ki-eeg van de toen pas opge richte afdeling Haaidem. Een afdeling die nu bij het tweede lusti'um heeft be wezen zeker levensvatbaax-- heid te hebben. Uiteraard zijn er van de opxdchters nog slechts enkelen in le ven; tien jaar is immers voor bejaarden een bijzon der lange tijd maar toch is de afdeling uitgegroeid tot een bloeiende organisatie die op het ogenblik reeds drieduizend leden telt. In het uitstekende maand blad van de afdeling Haar lem, „Ons Ideaal", wordt nog eens gewezen op de er kenning die men inmiddels bij de autoriteiten en de burgerij heeft gevonden en voorts herinnert men aan het feit dat er een vertegen woordiging is in de Com missie voor Bejaardenzoi'g en dat men de beschikking heeft over niet minder dan drie sociëteiten waar de le den in de wintermaanden drie gezellige middagen per week kunnen doorbrengen. Al met al dus reden tot tevredenheid voor een ieder die het goed met de ouden van dagen meent. En voor de bejaarden zelf natüui-lijk in de eei-ste plaats. Het bestuur heeft dan ook om dit alles een feeste lijk tintje te geven be sloten om op zaterdag 26 ok tober een korte receptie te houden van half drie tot half vijf in gebouw Cultura in de Jansstraat. Na afloop van dit enigs zins officiële gedeelte wordt van vijf tot zes uur een grote, gezellige verloting gehouden. Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Bond van Christelijke Politie ambtenaren in Nederland, dat donderdag middag in „Dreefzicht" een receptie hield ter gelegenheid van het veertigjarig be staan, heeft van vele zijden blijken van belangstelling ontvangnn. Namens het hoofdbestuur heeft de voor zitter, de heer D. Rook uit Amsterdam, gelukwensen aangeboden. In zijn toespraak memoreerde hij de strijd, die de politie- ambtenai-en tussen 1915 en 1917 hebben moeten voeren, om tot een organisatie te komen. Die strijd was noodzakelijk en is met succes gevoerd. De Haarlemse hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, herinnerde er aan, dat er in de afgelopen dagen twee Haarlemse politieambtenaren het feit heb ben geviex-d, dat zij veertig jaar in over heidsdienst waren. Dergelijke jubilea zijn niet zeldzaam en de laatste jaren worden in het land het veertigjarig bestaan van plaatselijke politiebonden gevierd. Het was in de eerste wereldoorlog noodzakelijk zich te organiseren, omdat de diensttijden lang en de salax-issen laag waren. Er zijn ver- beteringen bereikt, waarvoor spreker hulde bracht aan de pioniers. Steeds staan ex- mensen klaar het werk voort te zetten. De heer Fontijne hoopte, dat er verder ge werkt zal worden om de belangen der politiemannen te behartigen. De heer A. Luiten sprak als voorzitter van de Nedex-landse Politiebond en van de drie samenwerkende politie-organisaties in Haarlem. Namens de afdeling Haarlem van de R.-K. Politiebond „Sint Michaël" bood de heer A. Meiland gelukwensen aan. Op de receptie waren ook aanwezig de officieren van Justitie mr. L. H. Feitsma en mr. G. W. F. van der Valk Bouman, de substituut-officier van Justitie mr. dr. R. W. H. Pitlo, de commissarissen van politie, de heren W. J. Gorter en A. L. de Boer, verscheidene hoofdinspecteurs, en inspec teurs van politie te Haarlem, de hoofd inspecteur van politie en korpschef te Bloemendaal, de heer J. Voerman, de oud hoofdcommissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck, de voorzitter van de Politie Sportvereniging Haarlem, de heer L. Da- vidzon; de voorzitter van de Politiekapel, de heer L. D. Beumer; de voorzitter van de Vereniging van politie-reservisten. de heer J. van Zijl, de predikanten ds. G. J. WaardenbiÉ-g en ds. L. Hoorweg, de voor zitter van de Haarlemse Christelijke Be sturenbond, de heer R. N. Busser, afge- vaai-digden van bij deze bond aangesloten bonden en deputaties van afdelingen van de Bond van Christelijke Politie-ambtena- ren in Nederland. Ook boden gelukwensen aan de heer H. Ploeger, de enige nog in leven zijnde op richter van de afdeling en mevrouw Ytsma, weduwe van een der oprichters. l-Iet bestuur van de afdeling Heemstede van het Nederlands Bijbelgenootschap heeft in zijn laatst gehouden vergadering besloten een oude traditie in ere te herstel len door op de avond van 31 oktober, kerk hervorming, een bijeenkomst te houden als ontmoetingspunt van alle reformatorische christenen. Het bestuur stelt zich voor de bijeenkomst beurtelings in één der kerkge bouwen van de Hervormde Gemeente te Heemstede en van de Gereformeerde kerk te doen houden. De bijeenkomst op 31 oktober zal worden gehouden in het kerkgebouw van de Her vormde Gemeente aan het Wilhelminaplein te Heemstede. Sprekers zijn ds. H. S. J. Kalf. hervormd predikant te Bennebx-oek, onderwerp: „Vrijheid" en ds D. Ringnalda, gerefox-meerd predikant te Haarlem, onder werp: „Blijheid". Aan de bijeenkomst zal medewerking verlenen het met leden van het Christelijk Gemengd Koor „Haerlem" versterkt Hervormde Kerkkoor, dat onder 1 ei ding staat van de heer Paul Chr. van Westexdng. Maandagavond 28 oktober geeft de be- roemde Weense sopraan Irmgard Seefried in het Amsterdamse Concertgebouw een recital met liederen van Schubert. Zij wordt begeleid door Erik Werba.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19