Brits-Amerikaanse samenwerking op het gebied van de kernenergie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Thor met succes gelanceerd HET WEER Spaak bepleit belangen der der kleinere NAVO-landen GELUKKIG Syrische houding wordt onverzoenlijker 'MORRIS Stakingsdag in Frankrijk werd ingeleid door vechtpartij RIKA HOPPER TACHTIG JAAR Verwachte inhoud van communiqué te Washington: Stuurman. Cohen Proefraket kwam 4000 km ver in zee terecht Rustig weer ik heb vaa Wyk- dekens! Verlovingsringen 2odn!tant „TRESLONG"- HILLEGOM HET FEEST VAN DE MAAND Hogere ouderdomsuitkering wegens huurverhoging Stakers en politie leverden slag op het terrein van een scheepswerf te Saint Nazaire: een dode Dr. Niels Bohr ontving de „Atoms for Peace Award" Het woord is aan Goedkopere grondstoffen moeten goedkoper eindprodukt opleveren Troepen en tanks bewegen zich noordwaarts en de uitlatingen zvorden scherper Russen oefenen bij Turkse grens met kernwapens Vijf doden in het verkeer V erkeersongelukken DIT JAAR: 977 DODEN 72e JAARGANG No 92 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 25 OKTOBER 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 245 Uitgave Grafische Bédrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (AFP/Reuter) De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendge maakt, dat zy donderdag met succes aan ie kust van Florida een proefraket van het type „Thor" heeft gelanceerd, die vol gens een tevoren berekende baan in het Uitgezochte doelgebied in het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan tussen Zuid-Amerika en Afrika terecht is geko men. De „Thor" is er op berekend, een hoogte van 3.200 kilometer te bereiken. Volgens onofficiële berichten zou het projectiel een grotere afstand hebben af gelegd dan alle raketten, die tot dusver door de Amerikaanse luchtmacht of het leger zijn afgeschoten. Het getroffen doel gebied zou meer dan 4.000 kilometer van de lanceerplaats verwijderd zijn geweest. Het bericht over het succes met de „Thor" volgde op de melding van een ge slaagde lancering van een raket boven de atol Eniwetok in de Stille Oceaan. Deze raket is maandag afgeschoten, nadat hij met een ballon tot een hoogte van dertig kilometer was gebracht. Volgens onofficiële berichten zou het projectiel een hoogte van 6.500 kilometer en een snelheid van ruim 27.000 kilometer hebben bereikt, hetgeen een internatio naal record zou betekenen. In het afgelopen etmaal heeft de Ameri kaanse marine te Cape Canaveral in Flo rida een raket van het project „Vanguard", die de Amerikaanse aardsatelliet in zijn baan zal brengen, gelanceerd tot een hoogte van 165 kilometer. (Op de foto ziet men het projectiel tijdens de start). Maanraket (AFP) Volgens het tijdschrift „Missile Week" zou president Eisenhower donder dag opdracht hebben gegeven tot vervaar diging van de eerste raket, die, geladen met instrumenten, de maan moet kunnen bereiken. De president zou dit besluit hebben genomen, nadat deskundigen van de luchtmacht hem hadden ingelicht om trent het succes met de boven Eniwetok afgeschoten raket van het project „Far- side". Het Amerikaanse ministerie heeft geweigerd, het bericht in de „Missile Week" te bevestigen of tegen te spreken. Het blijkt, dat er deze week boven Eni wetok niet één proef, maar twee proeven zijn genomen, waarvan de eerste belang rijke wetenschappelijke gegevens opgele verd heeft, maar de tweede geen waarde had, doordat de radio-installatie van deze raket niet functioneerde. Dr. Bartley, een van de leiders van het plan „far-side", heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de Russen voor het lanceren van hun kunstmaan wellicht niet een intercontinentale ballistische raket hebben gebruikt, maar een minder krach tige raket met een ballon tot dertig kilo meter hoogte hebben gebracht en daar hebben afgeschoten, overeenkomstig de werkwijze die de Amerikanen boven Eni wetok hebben gevolgd. Op een hoogte van dertig kilometer heeft een raket slechts een zeer geringe weerstand van de lucht te overwinnen, aldus dr. Bartley. (UP) In de Sovjet-Unie zijn raket motoren beproefd die drie maal zo krach tig zijn als die, welke thans in de Ver enigde Staten in een ontwikkelingsstadium zijn, aldus meldt de „Aviation Daily". xxx>xocoocacccc< cocxxxcocoocooccoocxxoocc VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Overwegend droog weer met enkele opklaringen. In de komen de nacht hier en daar mist. Zwak ke tot matige zuidwestelijke wind. Zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. WASHINGTON (Reuter-AFP) Vandaag zal te Washington een communiqué worden uitgegeven met de resultaten van het overleg dat president Eisenhower en de Britse premier MacMillan hebben gevoerd. Eisenhower en MacMillan hebben twee studiegroepen ingesteld, die zich respectievelijk bezig houden met de vraagstukken betreffende de samenwerking op het gebied der kernenergie en met clefensieproblemen. Beide groepen moeten voor het einde van de bespre kingen aanbevelingen doen „overeenkomstig de beginselen, die aan de samen komst der Britse en Amerikaanse staatslieden ten grondslag liggen" en waarbij vooral moet worden onderzocht „op welke wijze Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten de vrije landen het best van dienst kunnen zijn." Men meent thans te Washington, dat Eisenhower en MacMillan het in beginsel eens zijn geworden over de noodzaak van nauwe Brits-Amerikaanse samenwerking op het gebied der kernenergie. De groep voor samenwerking op het gebied der kernenergie wordt geleid door admiraal Lewis Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie, en Sir Edwin Plowden, het hoofd der Britse organisatie voor kernenergie. De groep, die zich met defensieproblemen zal bezig houden, staat onder leiding van Sir Richard Powell, secretaris-generaal van het Britse ministerie van Landsverdediging en Donald Quarles, Amerikaans onderminister van Defensie.' Britse en Amerikaanse ambtenaren heb ben gezegd, dat een vérgaande samen werking op wetenschappelijk terrein niet tot Groot-Brittannië en de V.S. beperkt moet blijven. Het is de bedoeling, dat de gehele vrije wereld er aan mee zal doen. Eén van de grote problemen hierbij is hoe op zulk een grote schaal met geheime ge gevens moet worden gehandeld. De secretaris-generaal van de NAVO, Spaak, die gisteren een onderhoud heeft gehad met minister Dulles en vervolgens met MacMillan, zal vandaag deelnemen aan dé voorlaatste bespreking van Eisen hower en MacMillan. Spaak heeft, in een toespraak tot de nationale persvereniging van de Verenigde Staten, gepleit voor samenbundeling van het wetenschappelijk speurwerk met in begrip van kernonderzoek, dat verricht wordt in alle landen van de NAVO. De Verenigde Staten moeten vertrouwen heb ben in hun bondgenoten en deze volledig deelgenoot laten worden van de atoom geheimen. Spaak zei, dat de Amerikaanse wet, die volledige uitwisseling van inlich tingen op het gebied van de kernenergie verbiedt, verouderd is, „nu de vijand in het bezit is van de geheimen die zo scherp bewaakt moesten worden". Spaak zei van oordeel te zijn, dat de Verenigde Staten hun bondgenoten in Europa de modernste wapens dienen te leveren. Het westen kan zich niet meer permitteren zijn weten schapsbeoefening te versnipperen. Spaak zei te vrezen, dat de Verenigde Staten ge noeg zouden kunnen krijgen van het dra gen van de zware last van defensie, indien zij deze taak alleen zouden moeten uit voeren. Indien de Verenigde Staten de last wensen te delen, dienen zij vertrouwen te stellen in hun deelgenoten. De militaire krachtsinspanning is echter niet voldoen de. Zij moet gebaseerd zijn op een samen- ADVERTENTIE DIT .NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S gebundelde buitenlandse politiek, aldus Spaak. Onze correspondent meldt nader: Het laat zich aanzien, dat het slotcom muniqué van de ontmoeting tussen Eisen hower en MacMillan vandaag een nauwe Brits-Amerikaanse samenwerking zal aankondigen op het gebied van de ontwik keling van kernwapens en raketten. De plannen voor zulk een samenwerking wor den door deskundigen klaargestoomd. Tot tweemaal toe heeft men te Washington bekendgemaakt, dat de Brits-Amerikaan- se conferentie ten doel heeft na te gaan, hoe beide landen van groter nut zouden kunnen zijn voor de vrye wereld. Deze formule wijst op een zekere moeilijkheid in de huidige fase: hoe is het mogelyk een nauwere samenwerking tussen Groot- Brittannië en de Verenigde Staten te be- ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM vorderen zonder de indruk te wekken, dat andere NAVO-landen hiervan zijn uitge sloten. Het is te begrijpen dat in de huidige hachelijke situatie Groot-Brittannië en de Verenigde Staten het meest kunnen bij dragen tot de snelle ontwikkeling van kernwapens en raketten, omdat zij op dit gebied verder zijn gevorderd dan de an dere landen van de vrije wereld. Er be staat evenwel een goede reden ook het theoretische onderzoek met kracht voort te zetten. De samenwerking van alle NAVO-landen zou hiertoe van groot nut kunnen zijn. Voor de kleinere NAVO-lan den is het gunstig, dat Spaak met Eisen hower en MacMillan heeft gesproken. Men verwacht dat de Belg de betekenis van een ruimere samenwerking op theo retisch militair gebied krachtig zal onder strepen. Zulk een samenwerking is in het belang van de gehele vrije wereld doch tevens van de kleinere NAVO-landen zelf, die anders gevaar lopen in het gedrang te komen, ook al is de samenwerking tussen de grootste twee NAVO-landen tot nut van de vrije wereld in het algemeen. ADVERTENTIE ZATERDAG en ZONDAG (Wijnfeest m. div. attracties) Menu a 6.— (Vin complis): Crème d'asperges, Poussin garni. Cerises flambées. Zat. t. 2 u. geopend. Reserv. 02520-5347 Wegens de plaats gehad hebbende huur verhoging heeft de regering destijds toe gezegd ook de uitkeringen aan bejaarden ingevolge de algemene ouderdomswet te zullen verhogen. In het heden verschenen Staatsblad is een desbetreffende algemene maatregel van bestuur opgenomen. De verhoging van de uitkeringen bedraagt f 68,12 voor ge huwden en f 59,28 voor ongehuwden. De uitkeringsbedragen worden daarmede respectievelijk 1524 en 936 gulden per jaar. De verhoging gaat met terugwerkende kracht in op 1 augustus 1957. (Van onze correspondent in Parijs) Met de storing in het intercommunale en internationale telefoonverkeer loopt het in Frankrijk vandaag niet zo'n vaart als aanvankelijk op deze stakingsdag werd verwacht. De socialistische vakbond van het PTT-personeel, die verreweg de groot ste aanhang heeft, doet niet mee aan de staking. Zij houdt zich aan de traditie, dat er tijdens een kabinetsformatie niet wordt gestaakt. Met een handkus complimenteert Wim Nijhof mevrouw Rika Hopper namens de leerlingen van de Amsterdamse To neelschool. Deze foto werd donderdag gemaakt tijdens de huldiging van de actrice in de Amsterdamse, Stads schouwburg ter gelegenheid van haar tachtigste verjaardag. Frankrijk, en met name Parijs, bieden het gebruikelijke beeld van een staking: er zijn geen postbestellingen, de vuilnis bakken worden niet geleegd, de treinen lopen niet of nauwelijks, de radio geeft alleen nieuwsberichten en grammofoon- muziek, in de steden rijden geen bussen en trams, en in Parijs loopt de métro met vertraging en ongeregeld. Ook andere openbare diensten staken. Er wordt niet begraven, de belastingkantoren hebben hun loketten gesloten en omdat het weer kundig personeel staakt, is het verkeer op de vliegvelden sterk ingekrompen. Ook in de bouwbedrijven en in de metaalindus trie wordt gestaakt. Vanochtend kon men tienduizenden Parijzenaars te voet naar hun werk zien gaan. Op de pleinen en aan de ingangen van de stad stonden grote rijen mensen te wachten om een plaatsje te bemachtigen of in de weinige bussen, de nog wel reden, of in de vrachtauto's en particuliere touringcars, die als vervan gingstransportmiddelen moesten dienen. In Saint Nazaire, by de grote werf van Penhoët, is het gisteren tot botsingen ge komen, waarbij een arbeider is gedood en waarbij honderd personen, zowel arbeiders als rijkspolitie, gewond zijn geraakt. Nadat 's morgens de stakingen-bij-toerbeurt weer waren begonnen, besloot de directie de werf te sluiten. Het personeel weigerde de terreinen te verlaten en een kapitein van de politie die met vijftien manschappen kwam onderhandelen werd gemolesteerd. De rijkspolitie voerde daarop charges uit en wierp traangasgranaten. Enige honder den tierende arbeiders drongen, evenals zij in 1955 hebben gedaan, de directiekan toren van de werf binnen, waar zy brand stichtten en meubilair, schrijfmachines, papieren en tekeningen door de vensters naar buiten wierpen. Bij deze gebeurte nissen werd een arbeider onder de voet gelopen en gedood. De rijkspolitie heeft de terreinen van de werf in de afgelopen nacht bezet. Inmiddels is Mollet bezig met het vor men van zijn nieuwe regering, waarmee hij maandag voor de Assemblée Nationale zal verschijnen. Aanvankelijk had de MRP, de rooms-katholieke republikeinse partij, haar medewerking geweigerd, na dat ook de gematigden hadden besloten tegen Mollet te stemmen. Gisteravond heeft de leiding van de MRP echter mee gedeeld, dat haar partij zou deelnemen aan de regering, nadat Mollet had toege zegd, dat de grondwetsherziening en maat regelen ter verbetering van de financiële toestand van het land de voorrang zouden hebben. (Reuter) Uit Algerije zijn 1200 politie mannen per vliegtuig naar Frankrijk over gebracht om te helpen bij het handhaven van de orde. WASHINGTON (Reuter) Te Wash ington is donderdag de eerste „Atomen voor de Vrede"-prijs ten bedrage van 75.000 dollar uitgereikt aan de 72-jarige Deense hoogleraar Niels Hendrik David Bohr uit Kopenhagen wegens diens werk ten behoeve van het vreedzaam gebruik van kernenergie. Bij de prijs behoren een diploma en een gouden penning. Presi dent Eisenhower en een illustere groep ge leerden en diplomaten waren bij de uit reiking aanwezig. toespraak dat de wereld staat voor de keuze tussen een technologie van over vloed en een technologie van vernietiging, een keuze tussen de constructieve toepas sing van de kernenergie en een vernieti gende oorlog. Hij verklaarde het bijzonder toepasselijk te vinden, dat de uitreiking geschiedde op de dag der Verenigde Naties. De „Atoms for Peace Award" is inge steld met behulp van een fonds van de Ford Motor Company, ter herinnering aan Henry en Edsel Ford. De onderscheiding zal jaarlijks en in totaal tienmaal verleend worden. Ch. Lever: Er is geen masker dat de zelfzucht niet past. Minister Zijlstra In het departement van Economische Zaken te 's-Gravenhage is donderdag een bespreking gehouden tussen de minister van Economische Zaken en vertegenwoor digers van de industrie, de groothandel, de Nederlandse verbruikscoöperaties en de middenstand, alsmede vertegenwoordigers van de werknemers. De minister heeft tij dens deze bespreking de noodzaak betoogd van een voortzetting van het prysstabili- satiebeleid, waarbij het accent onder de huidige omstandigheden, gezien bepaalde prijsdalingen op de internationale grond- stoffenmarkten, veel meer dan in het ver leden het geval was, dient te vallen op het doorvoeren van prijsverlagingen daar waar dit mogelijk is. In het bijzonder legde de minister er daarbij de nadruk op dat, omdat hij in het verleden akkoord is gegaan met een door berekening in de eindprijzen van prijsstij gingen van de grondstoffen, hij er van uit gaat, dat prijsdalingen van de grondstof fen nu ook onverkort in een prijsdaling van het eindprodukt tot uitdrukking zul len worden gebracht. Evenals vorige jaren heeft de minister de steun van het bedrijfsleven gevraagd voor het door hem in deze geest gevoerde prijsbeleid. De vertegenwoordigers van de ondernemers hebben hun instemming be tuigd met het in deze zin te voeren prijs beleid. Gezien de van bedrijfstak tot be drijfstak verschillende situatie is besloten, dat over de concrete uitwerking van dit beleid met afzonderlijke sectoren van het bedrijfsleven, of afzonderlijke bedrijfstak ken, nog nader overleg zal worden ge pleegd. (Van onze reisredacteur) DAMASCUS, 25 oktober. Sinds de onderbreking van het UNO-debat zyn er in Damascus tekenen merkbaar, die wyzen op een verharding in de Syrische houding. Deze verharding komt tot uitdrukking in 'n dreigender taal van de Syrische leiders, een noordwaartse beweging van Syrische troepen en tanks en een wyksgewijze uit deling van wapens aan de Damascener volksverzetgroepen. Het voornaamste ge volg van dit laatste was een grote activi teit in de avonduren van ziekenauto's. Blykbaar was thuis te intensief geoefend. De gemelde troepenbeweging in de rich ting van Aleppo is van betekenis. Aange zien Syrië tot dusver de Turkse concen traties onbeantwoord liet. De dreigende taal behelst voornamelijk nieuwe wilde beschuldigingen van vrij onwaarschijnlijk karakter jegens Amerika. Dat deert echter minder in deze vreemde zenuwenoorlog, die onverpoosd voortgaat. Saoed's bemiddelingsaanbod heeft Syrië in verlegenheid gebracht. Aanvaarden be tekent een duidelijke versterking van Saoeds positie als Arabisch leider, hetgeen voor Syriërs en Egyptenaren ongewenst is. Niet-aanvaarden zal echter de Turkse zaak tegenover het wereldforum sterker doen staan. Voorlopig doen de Syriërs of hun neus bloedt. Zij ontkennen Saoeds aanbod aan Damascus, vragen Saoed „de bekendmaking van het aanbod" in te trek ken, spreken de hoop uit, dat er geen her nieuwing van het aanbod zal komen, en kondigen aan. dat zij niet geneigd zijn het te aanvaarden. Het Syrische voorstel tot beperking van de verdaging van het debat tot drie dagen houdt dus geen bereidheid in tot een onderhandse afdoening, maar was slechts bedoeld als een tactische manoeuvre tot voorkoming van de verdaging zonder die beperking. Zo wacht men de hervatting van het debat af en de Sovjet-Unie houdt kunst matig de gewekte spanning met lugubere dreigementen hoog. De verdere ontwikke ling wordt minder in Damascus of Ankara dan wel in Moskou bepaald. Aangaande de redenen voor de uitwij zing van de Nederlandse Shell-employé Pieter Vink volgde ik de raad van kolonel Serraj op, die ze inderdaad kent, maat niet wilde openbaren, en informeerde bij het Syrische departement van Buiten landse Zaken. Merkwaardig genoeg bleek dit ministerie niets van de zaak te weten en zelfs de naam Vink niet te kennen. LONDEN (Reuter) - Volgens radio-Cairo heeft het Russische leger onlangs kern wapens gebruikt bij oefeningen nabij de Turkse grens. De omroeper, die een be richt uit het Russische dagblad Zarja Vo- stoka aanhaalde, zei dat de manoeuvres in de Kaukasus waren gehouden. Een maand geleden berichtte Tass dat het Russische leger en de vloot gevechtsoefeningen had den gehouden, waarbij kernontploffingen op grote hoogte in een onbewoond gebied waren teweeggebracht. Volgens radio-Cairo staat in het Rus sische legerblad de Rode Ster en in de Rode Vloot dat naast de legeroefeningen in dat gebied ook vlootstrijdkrachten oefe ningen houden in de Zwarte Zee. Zarja Vostoka (Dageraad van het Oosten) is het communistische partijorgaan in de republiek Georgië, dat in Tiflis wordt uit gegeven. MOSKOU (UP) In welingelichte krin gen in Moskou legt men géén verband tussen deze oefeningen en de spanning aan de Turks-Syrische grens. Zulke oefeningen hebben blijkens de bladen ook elders pldcitS. ISTANBOEL (UP) In Turkse kringen heeft men de benoeming van maarschalk Rokossovski tot commandant van het mili taire district, dat aan Turkije grenst, rus tig opgenomen. „Als zij (de Russen) willen, kunnen zij Boelganin benoemen", luidde het commentaar. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 FALCON WOLLEN CAMEL JASSEN Het vijf jarige meisje van de familie Knubben is bij het oversteken te Maas tricht van de Schoolstraat voor de ouderlijke woning door een militaire vrachtauto aangereden en op slag gedood. De 73-jarige mevrouw R. te Ruurlo, die met haar echtgenoot te voet op weg was naar een circusvoorstelling te Ruurlo, is op het rijwielpad langs de Borculose- weg door een achterop komende brom fietsrijder aangereden. De vrouw is korte tijd daarna overleden. De 34-jarige smid J. A. Bravenboer is te Rotterdam, toen hij bij zijn bedrijf op de rijbaan van de weg naast een vrachtauto met de chauffeur stond te praten, door een passerende personenauto aangereden. Met zeer ernstige verwon dingen is hij naar het Zuiderziekenhuis overgebracht, waar hij is overleden. De 61-jarige mejuffrouw T. Starink is op de Oude Beekbergerweg te Apel doorn door een bromfiets aangereden. Zij is in de loop van de nacht in het St. Liduinaziekenhuis overleden. De 16-jarige Amsterdamse wielrijdster mej. E. J. Roelvink uit de Sumatrastraat in Amsterdam-Oost, is aangereden door de aanhangwagen van een zware vrachtauto op de Hogesluis, de brug over de Amstel in de Sarphatistraai Zij over leed spoedig na het ongeval. ■■•■■■■■■■a ■■■■■■•■■•■■■■■■■■■■a Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 977 i personen, van wie 192 kinderen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1