Woningbouwlening zal grote verschuivingen op de kapitaalmarkt teweeg brengen Effecten -en Geldmarkt PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER SCHOTH Aanhoudend zacht weer ZWITSAL Amsterdamse beurs geremd door onzekerheid over de Amerikaanse conjunctuur kinder HONING siroop Wereldnieuws Uet zo J VERTROUWEN IN GULDEN TOEGENOMEN Bestedingsbeperking zal nog lang moeten aanhouden Inschrijving opengesteld op schatkistpromessen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland P.E.G.U.S. plaatst f 10 min. 6 pet. 15-jarige obligaties Derde kwartaalcijfers van de Shell Oil Company Nog even kalm aan doen Massaproduktie in V.S. van synthetische diamanten Communiqué over de spaarbankrente Engeland verlaagt de invoerrechten op staal Spaarbank te Maastricht verhoogt rente r~ Jeugd criminaliteit OA TOB ER 195 7 1 (Van onze financiële medewerker) DE POSITIE VAN DE NEDERLANDSE GULDEN, welke nog slechts korte tijd geleden aanleiding gaf tot de vrees voor een devaluatie, maar die door de maat regelen van de regering en de gunstige wending in de ontwikkeling van handels- en betalingsbalans sindsdien weer is versterkt, heeft, door het slagen der Woning bouwlening, althans in psychologisch opzicht, een nieuw steunpunt gekregen. Om in het buitenland vertrouwen te winnen, is zelfvertrouwen een eerste voorwaarde en het welslagen van de Woningbouwlening, waarop voor f 394 miljoen is ingeschreven, mag als een bewijs gelden dat de Nederlandse belegger zijn vertrouwen in het eigen staatscrediet nog niet heeft verloren. Dat de koers van de obligaties na de toewijzing tot 100 1/2 a 101 pet is opgelopen is daarvan een bewijs temeer. Dit resultaat, zou dan ook ongetwijfeld de betere stemming op de Amsterdamse beurs, welke begin vorige week intrad, hebben gestimuleerd, als niet de New-Yorkse beurs deze week met een hernieuwde en vrij scherpe koersdaling was begonnen en ook ten onzent nieuwe onrust had gewekt. Het was niet te voorzien dat hierop woensdag in New York een koersstijging zou „uitbreken", zoals in tientallen jaren niet is voorge komen. Het kinderlijk sentiment van de Amerikanen is hier wel weer eens zichtbaar geworden. Alleen omdat president Eisenhower het land zal afreizen om de bevolking moed in te spreken, leeft heel de beurs, als door een toverstaf aangeraakt, opeens op en weet dan van geen grenzen meer. Uit deze scherpe koersfluctuaties blijkt intussen wel dat er een grote mate van onzekerheid bestaat ten aanzien van de vraag, waarom New York de laatste tijd in zulk een mineurstemming verkeerde. Is het, gelijk in de beursberichten vaak werd gezegd, de politieke spanning rondom Sy rië waardoor men in de Verenigde Staten wordt beïnvloed, of zijn het de conjunc tuurverschijnselen, waardoor het vertrou wen in de toekomst telkens weer wordt geschokt? Het valt niet te ontkennen dat er in de Verenigde Staten tekenen zijn van een verminderde economische spankracht. De scherpe prijsdaling van verscheidene grondstoffen, met name van koper (in en kele maanden van 46 tot 24 dollarcent per pond teruggelopen) kan als zodanig wor den genoemd. De afzet van staal ligt voorts beneden de vergrote capaciteit van de fabrieken, terwijl ook in de olie-indus trie de voorraden toenemen. Tenslotte zijn de ontvangsten van de meeste spoorwegen lager dan het vorig jaar en worden hier en daar de dividenden verlaagd. Het opmerkelijke is echter dat de kapi taalsuitgaven in de Verenigde Staten nog nauwelijks worden beperkt en dat de grote olieconcerns niet schromen grote kapitalen aan te trekken teneinde hun ac tiviteit ten aanzien van de olie-winning te kunnen voortzetten. Met name in de Sahara, waar ook de Koninklijke-Shell grote belangen heeft, worden talrijke bo ringen verricht, zodat daar een ware olie- jacht bestaat. Opmerkelijk is ook dat niet alleen de industriële produktie in de Verenigde Sta- ADVERTENTIE 99 Grote Houtstraat 47 DAMES REGENMANTELS PARAPLUIES 99 Het ministerie van Financiën deelt mede, dat op dinsdag 29 oktober 1957 ten kantore van de agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam de inschrij ving zal worden opengesteld op schatkist promessen met een looptijd van drie maan den tot een bij de toewijzing vast te stel len bedrag. De schatkistpromessen zijn, zoals gebruikelijk, groot 100.000 en wor den uitgegeven onder dagtekening van 1 november 1957. De sotrting van het ver schuldigde bedrag wegens toegewezen promessen dient te geschieden uiterlijk op 1 november vóór 12.30 uur. De landbouwproduktie De landbouwproduktie in de wereld zal in het komende jaar zeker niet verminderen maar de invoervraag zal waarschijnlijk kleiner worden, zo voorspelt de Voedsel- en Landbouworganisa tie der Verenigde Naties (F.A.O.). Omtrent de overschotsituatie wordt in het supplement ver klaard. dat de onmiddellijke vooruitzichten voor 1957/58 zijn. dat er een duidelijker concurrentie zal ontstaan tussen de exportlanden voor de drie voornaamste produkten die een probleem vor men, katoen van middelmatige vezellengte, tar we en grofkorrelige graansoorten. Middenstand en Euromarkt Nederland en Italië zijn het eens geworden over de noodzaak van bijzondere aandacht aan de toekomst van de middenstand bij de instel ling van de Gemeenschappelijke Europese Markt. De Nederlandse staatssecretaris voor Economi sche Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp en de Itali aanse onderminister voor de Industrie Fiorentino Sullo zijn tot de conclusie gekomen, dat de zes landen gezamenlijke pogingen dienen te onder nemen om de middenstand op harmonische wijze in het Euromarktplan in te passen. Minister van Sierra Leone De minister van Handel en Industrie van de West-Afrikaanse staat Sierra Leone, de heer Ta- Ier Kamarja, is voor een tweedaags goodwillbe- zoek aan ons land op Schiphol aangekomen. De minister zal bezoeken brengen aan enkele be drijven in Rotterdam en de hoofdstad. Zaterdag vertrekt de heer Kamarja, die met zijn twee se cretarissen gedurende vijf weken in Europa is, naar Londen. De vrijhandelszone De Hoge Autoriteit heeft haar lid D. Spieren burg opgedragen haar te vertegenwoordigen bij de onderhandelingen van de commissie voor de oprichting van een vrijhandelszone, welke in november te Parijs zullen aanvangen, en waar aan hoge ambtenaren van de O.E.E.S.-landen alsmede Amerikaanse en Canadese waarnemers zullen deelnemen. Produktiebeperking bij Gispen Wegens het teruglopen van de orderportefeuil le zal de n.v. Gispen te Culemborg bij het ge westelijk arbeidsbureau vergunning vragen om een aantal personeelsleden te ontslaan. Deze aanvrage zal betrekking hebben op ongeveer 10 percent van de huidige personeelssterkte. ten zich tot dusver handhaaft en in augus tus ditmaal zelfs nog iets groter was dan een jaar geleden (indexcijfer 144 tegen 143 in augustus 1956 en 100 voor 1947-'49), maar dat ook de Amerikaanse export, die toch naar men geneigd is te denken, moet worden beïnvloed door de bestedingsbe perking in verscheidene landen, tot dusver nog is gestegen en in augustus 1534 mil joen heeft bedragen tegen 1504 miljoen in dezelfde maand van het vorig jaar. Het feit dat de omvang van het afbetalings krediet thans nog 3 miljard groter'is dan een jaar geleden 43 miljard tegen 40 miljard) lijkt er op te wijzen dat van een bestedingsbeperking bij de Amerikaanse bevolking nog geen sprake is, al staat hier tegenover dat de vraag naar auto's is ver minderd en de kleine wagen (Duitse Volkswagen) thans in de Verenigde Staten opgeld doet. Slaafs volgen Met dat al is het maar te betreuren dat we hier in Amsterdam al de wonderlijke capriolen van Wallstreet volgen, zodat ook de fondsenhouder in ons land in zijn oor deel over de toekomst telkens wordt heen en weer geslingerd. Dinsdag werd ook in Amsterdam een laagterecord behaald, zo wel voor de Internationale als voor de lo kale fondsen, maar reeds woensdagavond klaarde de stemming op en donderdag kon over de gehele linie een krachtig kocrsherstel intreden dat, ook afgezien van wat New York verder zal doen, wel gemotiveerd is omdat de Amsterdamse beurs, wat de Nederlandse aandelen be treft, naar veler mening op de resultaten van de bestedingsbeperking met een al te scherpe koersdaling is vooruitgelopen. De onzekerheid in hoeverre de beste dingsbeperking op verscheidene bedrijven zal terugslaan is oorzaak dat velen zich slechts schoorvoetend op de aandelen markt wagen. Het tekort aan kapitaal, dat zich sinds de laatste tijd in ons land laat gelden, speelt hierbij uiteraard een belangrijke rol. Temeer nu de gestegen rentestand het rendement van obligaties en pandbrieven tot 7 a 8 percent heeft doen stijgen en hiervan op de belegger een toenemende aantrekkingskracht uit gaat. Het resultaat van de 6 percent Wo ningbouwlening wijst ook in die richting. Kapitaalsverschuiving Het zou onjuist zijn hieruit te conclu deren dat er in ons land toch nog meer kapitaal gevormd wordt en aanwezig is dan men meende, want behalve dat f 78 miljoen van de inschrijvingen met vroe ger gesloten kasgeldleningen worden be taald, is een groot deel van het ingeschre^ ven bedrag aan spaar- en andere banken onttrokken. Als de stortingsdatum van 15 november achter de rug is zal blijken dat met name de spaarbanken een gevoe* lige aderlating hebben ondergaan, nadat de eerste acht maanden van dit jaar reeds teleurstellende cijfers hebben opgeleverd. Maar ook bij de handelsbanken is het to taal van creditgelden en deposito's in augustus van f 5389 miljoen tot f 5241 mil joen teruggegaan, terwijl aan de andere kant de debiteurensaldi van f 3159 mil- poen tot f 3282 miljoen zijn gestegen. De Woningbouwlening zal derhalve tot grote verschuivingen op de kapitaalmarkt lei den en de Nederlandsche Bank is de par ticuliere banken dan ook reeds tegemoet gekomen door het percentage dat zij als renteloos tegoed bij de centrale bank moe ten onderhouden van 6 op 4 terug te brengen. Bestedingsbeperking Het blijft dus de vraag of en wanneer de bestedingsbeperking een zodanig effect zal hebben dat het noodzakelijk evenwicht tussen bestedingen en besparingen is her steld. Zelfs dr. Holtrop, de president van de Nederlandsche Bank durft ten opzichte hiervan geen voorspellingen te doen. Wel heeft hij er op gewezen dat de noodzake lijke bestedingsbeperking 4 percent zal moeten bedragen van het totaal voor 1957, gelijk staande met een bedrag van rond f 1350 miljoen en dat zowel de overheid, als hel bedrijfsleven en de particulieren hierin zullen moeten bijdragen. Ook het bedrijfsleven heeft de toelaatbare grenzen overschreden, maar zouden zij een beleid hebben gevoerd als dat van de gemeenten sedert medio 1956, dan zouden wij thans voor een financiële crisis staan, die de in leiding zou kunnen vormen voor een wer kelijke depressie. De Twentsche Bank n.v. te Amsterdam stelt op donderdag 31 oktober de inschrij ving open op 10.000.000 6 pet 15-jarige obligaties ("lening 1957) in stukken van 1.000, ten laste van de n.v. Provinciaal en Gemeentelijk Utrechtsch Stroomleve- ringsbedrijf (n.v. P.EG.U.S) te Utrecht, tot de koers van 100 percent. De storting dient te geschieden op maandag 2 december. Beursnotering te Amsterdam zal worden aangevraagd. Op inschrijvingsvoorwaarden zijn reeds 2.000.000 obligaties geplaatst. Aflossing geschiedt in 10 gelijke jaarlijkse termijnen van 1963 tot en met 1972. Vervroegde ge hele of gedeeltelijke aflossing is niet toe gestaan. De lening dient ter financiering van de kapitaalsuitgaven ten behoeve van de stichting en oprichting van een nieuwe elektrische centrale. De elektriciteitspro- duktie bedroeg in 1956 642.000.000 kwh tegen 574.000.000 in 1955. Er wordt gere kend op een toekomstig accres van onge veer 7 percent per jaar. De nettowinst der Shell Oil Company bedraagt over het derde kwartaal van 1957 dlrs 30.476.725 (dlr 1,01 per aandeel), ver geleken met dlr 33.871.344 (dlr 1,12 per aan deel) over het tweede kwartaal en dlr 41.449.505 (dlr 1,37 per aandeel) over het eerste kwartaal 1957. In de eerste negen maanden van dit jaar bedroeg de netto winst dlrs 105.797.574 (dlr 3,50 per aandeel) tegen dlrs 100.143.561 (dlr 3,31 per aandeel) in de overeenkomstige periode van 1956. ADVERTENTIE Als je A-griep hebt gehad en 10 keer a hebt moeten zeggen tegen de dokter en als dan eindelijk alle flesjes leeg, alle pilletjes op en alle kwaaltjes weg zijn, maar je voelt je nog niet he-le-maal de oude, zeg dan, na al die A's nu eens kaas. Want dan is het tijd om met die heerlijke voedzame, gezonde Hollandse kaas weer een mens van je MUfa-/ te maken. doe^nieer met KAAS Publlkstle Nederland» Zufvolbureau 47 De General Electric Company is gereed om te beginnen met de massaproduktie van synthetische industriediamant. Zij ver wacht einde 1958 3.5 miljoen karaats per jaar te kunnen produceren. Dit is de helft van de hoeveelheid, die thans jaarlijks uit Belgisch Kongo en Zuid-Afrika wordt in gevoerd. Volgens een woordvoerder van de maat schappij zou de General Electric in de ge hele behoefte van Amerika kunnen voor zien. De synthetische industriediamant kost thans dir. 4.25 per karaat of 40 percent meer dan ingevoerde echte diamant. De maatschappij verwacht echter, dat een doelmatiger produktie techniek en een grotere produktieomvang tot resultaat zul len hebben, dat de prijs van synthetische diamant tot een concurrerend peil daalt. Van de zijde van de Nederlandse Spaar- bankbond te Amersfoort wordt ons mede gedeeld dat het streven der spaarbanken wel degelijk gericht is op een verhoging van de inleggersrente voor 1958. Deze ver hoging zal niet uniform kunnen zyn, maar zal zün afgestemd op het beleggingsbeleid en het kostenvraagstuk by de afzonder lijke spaarbanken. Hierbij dient te worden bedacht dat de spaarbanken de hun toevertrouwde gelden voor verreweg het grootste deel in vorige jaren hebben moeten beleggen in lang lopende en laagrentende overheidslenin- gen, zodat zij slechts zeer ten dele kunnen profiteren van de hogere rente, welke thans op de kapitaalmarkt is te maken. Der traditie getrouw is het oogmerk der spaarbanken in de eerste plaats gericht op de grootst mogelijke zekerheid bij de belegging der haar toevertrouwde gelden, gepaard met een soepele wijze van terug betaling. Donderdag kwam boven het IJselmeer een front tot stilstand dat de noordelijke begrenzing vormt van zachte oceaanlucht. Deze lucht wordt met een zuidwestelijke wind van de Golf van Biscaye over het Kanaal in de richting van ons land ge voerd. Tussen Ierland en Schotland bevindt zich een storingsgebied dat zich de komen de 24 uur naar de Noordzee verplaatst. Daardoor komt het front in beweging en komt met een toenemende wind de zachte lucht ook in de noordelijke provincies te rug. Over het algemeen blijft het zwaar bewolkt, waarbij gedurende enkele uren weer enige motregen optreedt. In het tem- peratuurverloop komt weinig verandering. WEERRAPPORTEN Zaterdag 26 oktober Zon op 7.26 uur, onder 17.26 uur. Maan op 11.12 uur, onder 19.51 uur. Maanstanden 30 okt. 11.48 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 26 oktober Hoog water: 5.23 en 17.44 uur. Laag water: 1.10 en 13.25 uur. Temperaturen: buiten- M M land maxima van giste- c -£ ren. Binnenland: heden *og d 7 uur. Neerslag: laatste .Eo O c 24 uur 'P V gS Stockholm onbewolkt wnw 4 1 Oslo half bew. n 11 0 Aberdeen geheel bew. zzw 12 0 Londen zwaar bew. zzw 17 0 Amsterdam geheel bew. z 13 2 Luxemburg mist zzw 9 0,4 Parijs zwaar bew. zo 14 0 Bordeaux mist windst. 16 0 Grenoble mist windst. 12 0 Berlijn mist zzo 13 3 Frankfort geheel bew. windst. 11 0 München mist windst. 12 0 Zürich mist n 12 0 Genève mist zzo 11 0 Locarno onbewolkt windst. 15 0 Wenen geheel bew. nnw 14 0 Innsbruck mist windst. 12 0 Ajaccio onbewolkt o 0 Mallorca licht bew. n 19 0 Den Helder geheel bew. zzw 13 1 Ypenburg zwaar bew. zzw 12 1 Vlissingen geheel bew. zzw 12 0,1 Eelde mist z 11 0,2 Twente geheel bew. zw 11 2 De Bilt geheel bew. zzw 12 2 Eindhoven geheel bew. zzw 11 0,1 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. z 11 0,5 29. Nauwelijks was het laatste vat van de heuvel gerold of de muren van de fabriek stortten krakend ineen. Loeiende vlammen lekten naar alle kanten en een vonkenre gen dwarrelde omhoog. „Oef", mompelde Panda, omkijkend, „dat was op het nip pertje! Als de vaten buskruit daar nog hadden gestaan, zou hier in de buurt niet veel meer overeind staan!" Een gesmoord gemompel in zijn nabijheid deed hem ein delijk de blik van de brand afwenden. En kele vaten schoven opzij en daar verscheen het paarse gelaat van de brandmeester. Toen hij Panda in het oog kreeg werd de frons tussen zijn wenkbrauwen nog dieper en hij knarste met de tanden. „Verrader!", gilde hij. „Saboteur! Je bent ontslagen! Uitgeblust! Ga uit mijn ogen! Wèg! Wèg!" „Maar meneer de brandmeester", zei Pan da, „als ik die vaten niet had weggerold, dan„Dan had ik het vuur misschien nog de baas kunnen worden", viel de brandmeester hem razend in de rede. „Maar nu heb ik de strijd tegen het vuur verloren. Ziedende zinders! Iedereen is tegen mij! De enige keer, dat Zwarte Dolf me niet dwars zit, doet mijn eigen assis tent het!" Bij deze woorden barstte hij in snikken uit. „Ach, ach!", riep hij smarte lijk, „wat zal de burgemeester zeggen, als hij hoort, dat ik alweer heb gefaald!" Dat zou de brandmeester weldra horen, want op dat moment kwam de burgemeester juist in eigen persoon op een scooter aan rijden Engeland heeft heden een belangrijke stap naar integratie binnen een verenigd Europa gedaan door in te stemmen met ge meenschappelijke staal-tarieven met de zes landen van de KSG. Een Britse delegatie, die onder leiding stond van paymaster- general Reginald Maudling, heeft in be sprekingen met het Hoog Gezagsorgaan van de KSG besloten tot wederzijdse re ductie van tarieven op de import van pro dukten van zuiver staal. Momenteel hebben de Engelsen tarieven die variëren tussen 15 en 33-1/3 percent op staalimporten. De KSG-landen passen soortgelijke tarieven toe op importen van Brits staal. Per februari 1958 zullen de En gelsen hun tarieven verlagen tot een maxi mum van 10 percent. De KSG-landen zul len hun tarieven verlagen tot een maxi mum dat het Benelux-tarief genoemd wordt, plus 2 percent, hetgeen neerkomt op ongeveer 8 percent. De akkoorden behoeven de ratificatie van de zes KSG-regeringen en de Britse regering. Deze ratificatie wordt echter als een formaliteit beschouwd. De gemeentespaarbank van Maastricht zal de rente met ingang van 1 januari 1958 verhogen van 2,7 tot 3 percent. ADVERTENTIE „Expansiestuk" trof Hoogovenwerker Bij montagewerkzaamheden aan Staal fabriek II gleed gistermiddag een expan siestuk, dat men bezig was op zijn plaats te brengen, uit een strop, waardoor C. K. uit Zwolle, werkend voor de firma Werk spoor, getroffen werd. Met een gebroken linkeronderbeen moest hij in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk worden op genomen. Brandblusraket. In de Verenigde Staten zal een klein model raket in gebruik worden genomen bij de bestrijding van bosbranden. De raket kan dertig liter boraatoplossing uitsproeien. Men hoopt op deze wijze vuurhaarden te kunnen doven, voordat zij grote afmetingen hebben aangenomen. Schuldig. De Franse burggravin Rolancie Pocard de Cosquer de Kerviller is te Chartres tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij haar zoon Jacques had aangezet tot moord op zijn vader. De moord werd acht jaar ge leden gepleegd en de zoon heeft reeds vijf jaar gevangenisstraf achter de rug. De gravin, een vroegere prostituée werd vervolgd, nadat de zoon in de gevan genis had meegedeeld, dat zijn moeder hem tot de misdaad had aangezet. Spionage. De vroegere directeur van de bierbrouwerij te Pilsen, Jan Sebelik, is gearresteerd op beschuldiging van spionage voor Groot-Brittannië. Het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft met stelligheid tegen laten spreken dat Sebelik een Britse spion is, evenmin als het Tsjechische echtpaar Helmuth, dat enkele dagen geleden op soortgelijke beschuldigingen is aange houden. Nieuwsgierig. De Oostduitse grenspolitie heeft in de afgelopen week in totaal 61 voor West-Duitsland bestemde, West- Berlijnse postrijtuigen bij hun door tocht over Oostduits gebied vastgehou den en op anticommunistisch propa gandamateriaal doorzocht. „Neues Deutschland", het orgaan van de Oost duitse communistische partij, meldt dat de bewaking van de zonegrenzen in Berlijn verscherpt zal worden tegen „smokkelaars en speculanten". Straatschenderij. De Oostberlijnse autori teiten hebben strenge maatregelen aan gekondigd tegen „straatschenders" die overvallen plegen en het de voorbij gangers lastig maken. Hun voornaam ste operatieterrein is de arbeiderswijk van Prenzlauer Berg, waar onlangs drie mannen en twee vrouwen zonder enige aanwijsbare reden zouden zijn mishan deld. Relatie. Istvan Adam, de voormalige parti culiere secretaris van de Hongaarse zaakgelastigde te Londen, die onlangs in Groot-Brittannië asiel vroeg, maar kort daarna van dit besluit terugkwam, heeft te Boedapest verklaard, dat de Britse autoriteiten hem hadden geprest, bijzonderheden omtrent de activiteit van het Hongaarse gezantschap te ver strekken. Zijn reden om destijds het ge zantschapsgebouw te verlaten was vol gens hem een relatie tot een Deens meisje. Verdwenen. Een menigte vluchtelingen heeft donderdag het Hongaarse consu laat in Londen met stenen bekogeld. Vijf ruiten sneuvelden. De betogers wa ren al verdwenen toen de politie ver scheen. Er zijn geen arrestaties verricht. Veiling. In Buenos Aires is een gepant serde Rolls-Royce, die van oud-presi dent Perón is geweest, verkocht voqr ruim f 40.000, Voorts werden op deze tweede veiling van bezittingen van Pe rón motorfietsen, motorboten, een vlieg tuig en auto's verkocht, die bij elkaar ruim een half miljoen gulden opbrach ten. Begin december zullen juwelen en kunstvoorwerpen van Perón geveild worden. Op zijn kop. James McKinnon, die op een Schots postkantoor een boekje postze gels kocht, heeft geboft. Op een der postzegels van twee-en-een-halve pen ny in het boekje was de beeldenaar op zijn kop gedrukt. Hij is zeker 5.000 gul den waard. Uitgangspunt Ongeveer vijfhonderd sta kende landingcontroleurs in de Londen- se havens hebben besloten het werk te hervatten. De onofficiële staking, die twee dagen heeft geduurd, had tot ge volg, dat er op 23 schepen niet werd ge werkt. Een woordvoerder van het sta kingscomité zei, dat de stakers het werk zullen hervatten, omdat zij ervan uit gaan, dat de arbeidsraad van de haven ermee zal instemmen, dat de ladingcon troleur, wiens ontslag de reden was van de staking, blijft werken. Onderzoek. In Casablanca zijn recher cheurs van het Amerikaanse federale bureau van onderzoek (FBI) aangeko men om een onderzoek in te stellen naar de verdwijning van geheime stuk ken van de Amerikaanse luchtbasis te Nouaceur. Ook zullen zij nasporingen doen naar andere diefstallen, die het afgelopen jaar op de basis zijn gepleegd. DE jeugdcriminaliteit in Verenigde Sta ten vertoont sedert de laatste oorlog twee opmerkelijke veranderingen, t.w. een kwantitatieve en een kwalitatieve. Werd in de tweede wereldoorlog een ongekende hoogte bereikt van het aantal delicten, waarbij jeugdige misdadigers waren be trokken, die top is sinds 1949 elk jaar weer overtroffen door een nog groter aantal jeugdmisdaden. Tussen 1948 en 1953 had een stijging plaats van gemiddeld 45 percent, een getal dat wellicht niet veel zeggend genoeg is, omdat ook de bevolking in die tijd ver meerderd is. Laten we het daarom wat duidelijker zeg- V. na-r,- Ar, Ar,.,r.r7J— V gen: de jeugdcriminaliteit neemt in dat land driemaal zo snel toe als de bevolking. Is deze stijging van de jeugdcriminaliteit op zichzelf reeds beangstigend, er heeft in de door jeugdigen bedreven misdrijven ook een accentverschuiving plaats gevonden van de lichtere naar de zware gevallen. Volgens een verklaring van de burgemees ter van New York ligt de sterke toename van de jeugdcriminaliteit in zijn stad vooral in het toenemen van het aantal sexuele en gewelddadige misdrijven. Steeds grotere aantallen minderjarigen, waaronder ook jonge kinderen, verschijnen voor de rechter als inbrekers, gangsters, moordenaars en kopers van verdovende middelen. Van degenen die in 1953 wegens inbraak terecht stonden was de helft jon ger dan 18 jaar en 1/6 deel zelfs jonger dan 16 jaar. Het bedrijf van moord en dood slag kwam in dat jaar voor 15 percent op rekening van jongeren beneden 21 jaar en eveneens 15 percent van de daders van verkrachting en mishandeling behoorden tot de jongeren beneden 18 jaar. Voor 1956 waren de cijfers nog ontstellender, want méér dan de helft van de misdaden werd door de jeugd bedreven. Een belangrijke rol speelt in de Ameri kaanse criminaliteit de jeugdgroep, die beter onder de naam „gang" bekend staal en er gemakkelijk toe overgaat zich tegen over de buitenwereld vijandig, negatief en anarchistisch te gedragenVerachting voor de bestaande instellingen en trotsering van het gevestigde gezag zijn - naast de mis dadige grondslagen - de karaktertrekken van vele kindergangs in grote steden van de Verenigde Staten Dit verschijnsel heeft na de tweede wereldoorlog zulk een omvang aangenomen, dat één van de vooraanstaande Ameri kaanse vakbladen op crimino logisch gebied er in 1954 'n ge heel nummer aan heeft gewijd. Wat nóg erger is - en hier zien we de parallel met de onlangs gesignaleerde toe name van de beeldromans, die als „horror comics" bekend staan - zijn de gevallen, waarin sadisme wordt bedreven op zo'n redeloze en onverklaarbare manier, dat een dier er zich voor zou schamen. Het is niet de bedoeling hier een opsomming te geven van dewalgelijke methoden, waar op kinderen (soms van 5, 8, 10, 11 en 13 jaar!) hun broertjes, zusjes, vriendjes of zelfs volwassenen hebben gedood en af geslacht. De feiten zijn vastgelegd in rap porten en verslagen en ieder die daar be langstelling voor heeft moet ze maar zelf opzoeken en doorlezen. Maar ondanks onze geslotenheid op dit gebied, achten we ons volkomen gerechtigd te waarschuwen te gen films, televisie-uitzendingen en vooral beeldromans die kinderen in handen wor den gespeeld, waardoor in vele gevallen de eerste kiemen voor latere criminaliteit worden gelegd. Daarover een volgende keer. H. PétiUon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2