Bulgarije legt een mondaine badplaats aan 3onn gaat met Israel nog geen diplomatieke relaties aan Adenauer heeft zijn kabinet nog niet helemaal gereed Rode Rivièra aan Zwarte Zee 9 West-Duitsland is beducht voor de reacties van de Arabische landen Militair driemanschap in Guatemala aan het roer Leiders zijn niet bemind bij het gewone volk Trekvogel bracht tijding uit Siberisch kamp Aziatische griep kost 300 Amerikanen het leven Vluchtelingenleider naar Tsjechoslowakije ontvoerd Moskou zou Belgrado geven wat Amerika het onthoudt Londen niet voornemens Britse hulp te staken Tussentijdse verkiezing gaf conservatieven geen hoop Labour behield zetel met versterkte meerderheid Ongenode scheidsrechters hij Duitse manoeuvres Laatdunkend Frans oordeel over „rebellenoffensief" Niet alleen politiekemaar ook regionale en godsdienstige factoren doen zich gelden Westerse bezoekers moeten dollars komen brengen Zweden verwacht in 1965 kernwapens te bezitten Protest tegen sluiten van dagbladen in Indonesië VRIJDAG 25 OKTOBER 1957 De Israëlische regering heeft verschei dene malen reeds de hoop uitgesproken dat er diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland tot stand zullen komen. De Westduitse regering acht het tydstip voor onderhandelingen echter nog niet gekomen aangezien een dergelijke beslis sing slechts nieuwe anti-westerse en anti- Israelische reacties in de Arabische we reld te weeg kunnen brengen. Dr. Ade nauer heeft de by zjjn regering geaccre diteerde vertegenwoordigers der Ara bische landen vyrel laten voorbereiden op het feit, dat een dergelijke stap in de na bije toekomst onafwendbaar zal zijn. Zo wel in Israel als in West-Duitsland hebben de regeringen reeds geruime tyd haar aanhangers en tegenstanders omtrent de wenselijkheid van deze politieke beslis sing ingelicht. De Israëlische regering streeft naar een nauwe politieke en economische samen werking met West-Europa en zij beseft dat West-Duitsland in de Europese Econo mische Gemeenschap een machtige en be langrijke handelspartner is met wie men spoedig tot een officieel handelsakkoord moet komen. Ondanks de aanwinst van nieuwe vrienden en handelspartners in Azië en Afrika begrijpt Israel, dat het nauw verbonden moet blijven met West- Europa. Twee jaar geleden nog zou enkel de ver onderstelling, dat eens een Westduitse ge zant te Jeruzalem geaccrediteerd zou zijn, de Israëlische coalitie-regering ten val hebben kunnen brengen. Iedere aandui ding in die richting zou heftige en emotio nele volksreacties en een gevaarlijke par lementaire oppositie uitgelokt hebben. Sedertdien is het Israëlische publiek in de harde strijd om zijn politieke en econo mische voortbestaan realistischer gewor den. De Israëliërs kunnen nimmer ver geten, dat één dei-de der totale joodse wereldbevolking onder het naziregime werd uitgeroeid. De Westduitse regering heeft zich echter in de afgelopen jaren niet door de Arabische boycot laten af schrikken. Stipt is zij in de afgelopen vijf jaren het verdrag der herstelbetalingen met Israel nagekomen. Dat heeft niet na gelaten hier indruk te maken. Goede verstandhouding Op zich was het een zeldzaamheid, dat de regering van een land zich vrijwillig bereid verklaarde een grote en nauwkeu rig omschreven vergoeding te verlenen als gedeeltelijke compensatie voor de morele en materiële schade, een volksgroep aangedaan. West-Duitsland werd door het tekenen van dit verdrag bovendien het eerste land, dat Israel als vertegen woordiger der joden over de gehele we reld erkende. Dit document heeft voor Is rael behalve een belangrijke historische waarde ook een grote economische be tekenis: West-Duitsland verplichtte zich voor ruim 822 miljoen dollar aan grond stoffen, machines en produkten aan Israel te leveren. Sedert september 1952 ontving Israel grondstoffen en goederen ter waar de van 400 miljoen dollar. Ongeveer tien percent van de Westduitse staal- en ijzer export ging in deze periode naar Israel. Israels zware industrie werkt hoofdzake lijk met Westduitse machines. De spoor wegen en de handels- en visserij vloot konden door deze materiële hulp in enige jaren volkomen gemoderniseerd worden. Tijdens zijn strijd tegen de vijf binnen rukkende Arabische legers, tien jaar ge leden, werden de Israëlische havens door buitenlandse schepen vermeden. Deze voor Israel gevaarlijke situatie kan zich niet meer voordoen nu ruim dertig percent van alle export-produkten onder Israë lische vlag vervoerd worden. Kortom, de totstandkoming van ontelbare ontwikke- GUATEMALA CITY (Reuter/AFP) De militaire junta, die in Guatemalade de macht in handen heeft genomen, met het oog op de sterk toegenomen spanning tus sen regering en oppostie over het al dan niet geldig zijn van de uitslag der presi dentsverkiezingen, wordt geleid door kolo nel Oscar Mendoza Azurdia, die wordt bij gestaan door de kolonels Gonzalo Yurrita Novod en Roberto Lorenzana. Kolonel Mendoza deelde op een pers conferentie mee, dat de voorlopige presi dent Arturo Gonzalez is afgetreden en het land heeft verlaten „om rust te nemen". Er is een nieuw kabinet gevormd, dat voor de helft uit burgers en voor de helft uit mili tairen bestaat. Adolfo Molina is minister van Buitenlandse Zaken: kolonel Loren zana minister van Defensie. (UP) De minister van Defensie kolonel J. F. Oliva en zijn broer kolonel E. T. Oliva, hoofd van de openbare veiligheids dienst, zijn opzij geschoven. De broeders zijn van hun functie ontheven. De drie kolonels die de junta vormden wilden donderdag een voor het presiden tiële paleis verzamelde menigte toespreken. Doch toen kreten aangeheven werden, waarin werd verzocht de verslagen kandi daat Ydigoras tot president te benoemen verdwenen zij, zonder te hebben gesproken weer in het paleis. De meeste winkels in Guatemala City zijn, uit vrees voor nieuwe ongeregeldheden, gesloten. De verblijf plaats van Ydigoras is niet bekend. Nederlanders ongedeerd DEN HAAG, (ANP) De Nederlandse gemeenschap in Guatemala is ongedeerd gebleven bij de onlusten van de afgelopen dagen. Washington bezorgd WASHINGTON, (UP) In Washington maakt men zich ernstig zorgen over de politieke en economische stabiliteit in Gua temala. Men verwacht dat in een periode van politieke onrust de economische ver worvenheden van de laatste jaren te niet zullen worden gedaan. Men vreest tevens dat een extreem-rechtse dictatuur van het leger een dankbaar propaganda-object voor uiterst links, de aanhangers van ex-presi dent Jacobo Arbenz Guzman zal zijn. lingsprojecten werd mogelijk door de Westduitse herstelbetalingen. Realistisch beleid De Israëliërs hebben in hun politiek denken een omwenteling meegemaakt. Zij zijn nu voorstanders van een realistische handelspolitiek. Niet alleen de publieke opinie veranderde gedurende de afge lopen jaren: Israels bevolking bestaat na de grote massa-immigratie voor 65 per cent uit immigranten uit Oosterse landen en Sabra's (hier geborenen), die de Duitse periode van leed en vernedering niet heb ben beleefd. Mede ook door deze nieuwe samenstelling der bevolking, die zich se dert 1948 meer dan verdubbelde, kon Ben Goerions regering onlangs in het parle ment zonder noemenswaardige oppositie verklaren, dat ten opzichte van West- Duitsland de herinneringen aan 't verleden nimmer zullen vervagen. „In het bepalen van nieuwe politieke richtlijnen mogen deze herinneringen echter niet de over hand krijgen!" Verscheidene Westduitse industriëlen bezochten Israel in de afgelopen maanden. Vele Westduitse ondernemingen zyn ge ïnteresseerd in investeringen in het bui tenland en een vorm van gezamenlijke bedrijfsvoering in Israel. Zolang echter normale diplomatieke betrekkingen uit blijven kan geen der met de Duitsers be sproken projecten uitgevoerd worden. Mede door de blokkade der Arabische landen heeft Israel groot belang bij een handelsverdrag met West-Duitsland, maar de chantage van de Arabische Liga maakt een dergelijke stap nog niet opportuun. Herhaaldelijk hebben de Arabische landen gedreigd de regering van Oost-Duitsland te erkennen, wanneer de Westduitse re gering een gezant naar Jeruzalem stuurt en voor dit dreigement is dr. Adenauer, vooral vóór de verkiezingsstrijd gevoelig geweest. Ondertussen ontstond een bloeiend han delsverkeer tussen West-Duitsland en de Arabische landen en geen van deze nieuwe handelspartners in het Nabije Oosten heeft belang by een slechte ver standhouding met het ryke West-Duits land. Onlangs heeft de Israëlische pers voor het eerst melding gemaakt van de aan komst van een groep Westduitse toeristen. Voorheen is voor het Israëlische publiek verzwegen, dat meer dan tweehonderd Westduitsers hier geruime tijd werkzaam geweest zijn als technische experts voor de uil West-Duitsland ontvangen ma chines. Een groep Westduitse studenten bezoekt op het ogenblik het land als gast van de Wereld-Unie van Joodse studenten. Het Israëlische publiek is voldoende voorbereid om de realiteit onder de ogen te zien. Deze realiteit is, dat de jonge staat enkel kan blijven voortbestaan wanneer hij zich aanpast aan de politieke constel latie van heden. Mirjam Gerzon ROME (AFP) Twee Italiaanse parle mentsleden, een liberaal en een christen democraat, hebben de regering gevraagd een onderzoek in te stellen naar een brief je van driehonderd Italiaanse krijgsgevan genen in Siberië, dat aan de poot van een in Sicilië gevangen trekvogel bevestigd was. De twee afgevaardigden wensen dat zo spoedig mogelijk uitgemaakt zal worden of het briefje authentiek is en of er even tueel stappen bij de Sovjet-regering ge daan zullen worden. Er worden nog 63.000 Italiaanse soldaten vermist, die in de oor log aan het Russische front verdwenen zijn. De Italiaanse pers twijfelt niet aan de echtheid van het briefje. Volgens haar zijn de gevangenen leden van de „Julia"-divi- sie (alpenjagers), en worden zij in het concentratiekamp van Vorkoeta in Siberië, ten noorden van de poolcirkel, vastgehou den. De boodschap, die in een glazen buis je zat, luidt als volgt: „Al dertien jaar werken we hier als slaven in een Siberische mijn met men sen met spleetogen. Stel de wereld in ken nis van de barbaarse daden die door de roden worden bedreven". WASHINGTON (UP) Het aantal grieppatiënten in de Verenigde Staten is vorige week met naar schatting een mil joen gestegen, hetgeen het totaal aantal gevallen sinds het uitbreken der epidemie in de zomer op ongeveer twee en een half miljoen brengt. De ziekte breidt zich vooral in het noorden uit. Volgens' het hoofd van de gezondheidsdienst blijft het aantal sterfgevallen lager dan verwacht werd. Volgens een berekening van United Press zijn er tot dusver bijna driehonderd mensen aan griep gestorven. 110 Oostenrijkers WENEN (UP) De Oostenrijkse ge zondheidsdienst heeft bekendgemaakt dat de epidemie van Aziatische griep in Oos tenrijk tot op heden 110 doden heeft ge- eist. Men schat dat de griep in totaal twee honderdduizend mensen getroffen heeft in Oostenrijk. WENEN (Reuter) De bezoekers van een Weens wijnhuis besteedden een dezer dagen er weinig aandacht aan toen twee mannen een man van middelbare leeftijd, die kennelijk dronken was, naar een auto brachten en met hem wegreden. De „Ar- beiter Zeitung" meldt echter, dat de man de 58-jarige Tsjechische vluchtelingenleider Emmerich Sucky was. Uit een onderzoek van de politie is gebleken, dat Sucky in het wijnhuis bedwelmd is en met de auto naar een afgelegen plaatsje aan de Donau werd gebracht vanwaar hij met een boot naar Tsjechoslowakije werd gevoerd. (UP) De Oostenrijkse regering zal vol gens een officiële woordvoerder krachtig tegen dit incident protesteren. Zij be schouwt het als een flagrante schending van de Oostenrijkse soevereiniteit. BELGRADO (Reuter) De Sovjet-Unie heeft Joegoslavië aangeboden alles te ver goeden wat dit land zou derven indien de Amerikaanse regering zou besluiten haar hulp op te schorten, aldus verluidt uit ge woonlijk betrouwbare bron te Belgrado. De Sovjet-ambassadeur, Zamtsjevsky, zou de Joegoslavische regering van een derge lijke Russische bereidheid op de hoogte hebben gesteld. In kringen, die in nauw contact met de Joegoslavische regering staan, wordt ge zegd. dat Joegoslavië scherp zou reage ren indien de Amerikaanse regering zou besluiten haar hulp op te schorten. Berichten uit de V.S. daaromtrent' zou den „diepe indruk" op de Joegoslavische regering hebben gemaakt. LONDEN (AFP) Volgens het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken is Groot-Brittannië niet voornemens de hulp aan Joegoslavië die niet zo groot is als de Amerikaanse stop te zetten. In ge zaghebbende Britse kringen wijst men er op, dat de omvang van de Britse econo mische hulp aan Joegoslavië verhoudings gewijs niet zo omvangrijk is. Joegoslavië beschikt op het ogenblik nog over Britse kredieten van vijf miljoen gulden voor de aankoop van landbouwwerktuigen. Van onze correspondent in Londen) De socialisten hebben bij de tussentijdse verkiezing in Ipswich (Engeland) hun La gerhuiszetel voor het kiesdistrict behouden en hun meerderheid meer dan verdubbeld. De verrassing was ook nu weer het grote aantal stemmen, dat de liberale kandidaat verwierf, een verschijnsel, dat zich ook bij andere tussentijdse verkiezingen voor deed. Het liberale aandeel in het stemmen- totaal was thans 21.5 percent vergeleken met 13.3 percent in 1950. De regering had gehoopt, dat de conser vatieve partij-conferentie een keerpunt in de inzinking van de Tories zou inluiden, doch het vertrouwensvotum, dat de rege ring bij elke tussentijdse verkiezing zoekt, blijft nog steeds uit. (Reuter). De kandidaat van Labour, Dingle foot, die de overwinning behaalde, is kortgeleden van de liberalen naar de Labourpartij overgegaan. Hij is een be kende figuur in de televisiewereld en de broer van Sir Hugh Foot, de nieuwe gou verneur van Cyprus en Michael Foot, een uoliticus van de Labourpartij. VILLINGEN (Reuter) Vijf Russische officieren in uniform hebben woensdag oefeningen van de Westduitse divisie luchtlandingstroepen in het Zwarte Woud bijgewoond. Zij waren echter niet uitge nodigd. De Russen, die witte armbanden met het woord „scheidsrechter" droegen, liepen tussen de burgers die de oefeningen gadesloegen rond, maar zij bleven uit de buurt van de officiële gasten, onder wie hoge NAVO-officieren. Toen Duitse mili taire politie de ongenode „scheidsrechters" in het oog kreeg, verdwenen de Russen schielijk. Men gelooft, dat zij behoren tot de Russische militaire missie te Baden- Baden, waar het Franse hoofdkwartier in Duitsland gevestigd is. ALGIERS (AFP) Naar aanleiding van het bulletin van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront (FLN) over het ontketenen van een algemeen offensief in Algerije, heeft het Franse ministerie voor Algerije te Algiers bekendgemaakt, dat de FLN na vele weken geen strijd te hebben geleverd, op 20 oktober en volgende dagen een zekere activiteit heeft ontplooid. Deze ac tiviteit kan in geen enkel opzicht een al gemeen offensief worden genoemd, aldus het ministerie. Zij heeft geen enkel resul taat gehad. TUNIS (UP) Het hoofdkwartier van de FLN te Tunis maakte gisteren bekend, dat ter gelegenheid van de derde verjaar dag van de Algerijnse opstand zondag een „gecoördineerd militair offensief" geheel Algerije was ontketend. Het offensief wordt volgens het hoofdkwartier „op na tionale schaal" gevoerd van de kust van de Middellandse Zee tot de Sahara. Het Franse militaire hoofdkwartier heeft tot nu toe generlei berichten uitgegeven waaruit van een verhoogde activiteit der nationalisten blijkt. Men is voorbereid op een militaire actie der Algerijnen, ook al met. het. oog op het aanstaande Algerije- debat in de UNO. ZWITSERSE PIANIST WALTER REHBERG OVERLEDEN In Zürich is donderdag het overlijden be kendgemaakt van de componist en pianist Walter Rehberg, een leerling van de Fran se componist Eugene d'Albert. Hij werd zevenenvijftig jaar. Rehberg, geboren in Genève, begon zijn carrière in 1921 op de concertpodia van Europa. Hij was van 1926 tot 1939 professor aan de universiteit voor muziek van Stuttgart. Hij compo neerde werken voor piano, kamermuziek en symfonische muziek voor kleine orkes ten. Rehberg heeft ook meegewerkt aan biografieën van Schubert, Brahms en Chopin. Dr Konrad Adenauer heeft voor de nieuwe samenstelling, hem voor de derde maal zijn benoemingsmandaat derde maal voor vier jaar als bonds- ontvangen van bondspresident Theodor kanselier had gekozen. In het midden Heuss (rechts), nadat de Bondsd.ag, in op de foto de heer Bleek, onderstaats secretaris, toegevoegd aan de president. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft het niet gemakkelijk met het samenstellen van zijn nieuwe (derde) kabinet, al lijkt hij toch ver gevorderd te zyn. Hy moet met aller lei faktoren rekening houden, zowel van persoonlijke als van regionale, politieke en godsdienstige aard. Adenauer is nu al lan ger dan vyf en een halve week met de formatie bezig. Adenauer's verzuchting, dat hy drie verkiezingscampagnes lang niet zo erg vindt als het formeren van één ka binet, lijkt niet overdreven. Verscheidene groepen en organisaties, die op politiek en economisch gebied wat in de melk te brok ken hebben, willen hem van raad dienen en stellen eisen, hetgeen hem kregelig maakt. Hy heeft verklaard zich niet aan handen en voeten te willen laten binden. Adenauer heeft ook in zijn eigen partij met tegenkanting te kampen, een voor proefje van de toestand in de C.D.U. als „de grote oude" er niet meer is. Adenauer was al lang van plan Fritz Schaffer de portefeuille van Financiën te ontnemen. Schaffer heeft die beheerd sinds Adenauer 1 :,C;- HH tf: 1111111 lil VARNA (UP) De Bulgaren zijn graag bereid iedereen door het ijzeren gordijn" te laten, die zijn vakantie wil komen door brengen aan het strand van de diepblauwe Zwarte Zee en in Amerikaanse dollars of daarin gemakkelijk converteerbare valuta kan betalen. „Wij willen hier een vakantie oord voor de hele wereld maken," zegt Stevan Koertjev, directeur van een reeds functionerend concern van elf hotels in de havenplaats Varna, die overigens nog niet zo heel lang geleden Stalin heette. De elf hotels van Koertjev zijn nog maar het begin. Er moeten op korte termijn hon derddertig hotels verrijzen, plus de nodige gebouwen voor casino's, nachtclubs en wat er verder in een mondaine badplaats komt kijken. „Wij willen dollars verdienen," zegt Koertjev ronduit. „Alles zal hier op dollar basis gaan. Wij accepteren slechts betaling in dollars of in gemakkelijk daarin omwis- selbare valuta. Dat geldt voor de Russische toeristen net zo goed als voor alle andere." De Russen blijven welkom, evenals de Tsjechen en Oostduitsers, die tot dusverre de enige buitenlandse cliëntele van Varna uitmaken, maar de Bulgaren maken er geen geheim van, dat zij vooral het oog gericht hebben op het aantrekken van westerse bezoekers. Daartoe willen zij, dat de meest verwende gasten in Varna ook letterlijk alles zullen kunnen vinden. Negen maanden geleden was de kust streek bij Varna nog een wildernis van zand, zee en struikgewas. Nu zijn er al twintig hotels met een gezamenlijke capa citeit van duizend gasten. In 1960 moeten er honderddertig hotels staan: tien ten noorden van Varna, de rest in zuidelijke richting naar de Turkse grens toe. Westelijke bezoekers vinden het plan fantastisch en zijn geneigd te geloven, dat het wel niet voltooid zal kunnen worden, al is men onder de indruk van wat tot dusverre gepresteerd is. „Ik zou hierin geen geld durven steken!" was de mening van een Amerikaanse hotelier, die wij in Varna ontmoetten. „Zij hebben hier alles wat Florida heeft: zon en strand. En bo vendien nog een achtergrond van bergen. Zij zijn prachtig begonnen. Maar toch. Dat goede begin wordt dus gevormd door een twintigtal hotels, van een sobere, Nog even en Varna aan de Bulgaarse Zwarte Zeekust heeft de allure van de Franse Rivièra, althans wanneer de honderddertig hotels, waarvan er al twintig gereed zijn, een komfort bieden, dat een vergelijking met de luxe in zuidelijk gelegen badplaatsen kan doorstaan. Men krijgt hierbij een beeld van het strand in Varna en van een der klaargekomen moderne hotels. Ieder een zal er in principe zijn intrek kun nen nemen, zowel van voor als achter het IJzeren Gordijn zijn gasten wel kom, mits zij maar in dollars betalen. Er worden er flink wat gevraagd het geen duidelijk wordt in bijgaand artikel rechtlijnige architectuur, erg veel op elkaar gelijkend. De meeste worden nog slechts met nummers aangeduid, maar Koertjev deelde mede, dat zij .spoedig namen zullen krijgen. Internationale namen, zoals Royal, nogal merkwaardig in een communistisch land, Metropole, Majestic, Bellevue en dergelijke. De hotelgebouwen zijn lang en laag (drie verdiepingen) en worden omringd door fraaie subtropische tuinen. De voorgevels zijn naar het oosten (naar de zee) gekeerd en de hotels zijn in groepen van drie of vier gebouwd, met een centraal gebouw behuizing van restaurant, keukens, dans zaal en dergelijke - geheel gescheiden van de hotelruimte. Dit laatste met het oog op de wens „geuren en geluiden" uit de hotel afdelingen te weren. Er zal ook westelijke glans en schittering worden aangebracht, zo kondigde Koertjev aan. Daaronder ver stond hij neonverlichting, openlucht-dan cings, bioscopen. De wegen zullen ver beterd worden en er zullen nieuwe garages en servicestations worden gebouwd. Er moeten verscheidene casino's komen, waar overigens alleen buitenlanders aan rou lette, baccarat en „chemin de fer" zullen worden toegelaten, geen Bulgaren. Partij-emblemen en leuzen, elders in Bulgarije overal te zien, ontbreken in het nieuwe vermaaksoord: „Wij doen alles om hier een plezierig oord te maken. Wij heb ben daarvoor aanzienlijke bedragen ter beschikking." De elf hotels van Koertjev zelf hebben honderd miljoen leva, ofwel ongeveer elf miljoen dollar gekost. „Wij zullen bijvoorbeeld ook westelijke artiesten engageren. Mensen als Fred Astaire en anderen, die de bezoekers kunnen laten lachen en genieten," zei Koertjev. Men heeft de wens om westelijke maatstaven aan te leggen zo ver edreven, dat er een speciaal strand voor nudisten zal worden aangelegd. Over enkele jaren zal hier dus, als alles goed gaat, een schitterend vakantiegebied zijn ontstaan. Afgewacht moet dan worden of de westelijke bezoekers inderdaad in groten getale zullen komen. Er zijn wel enkele bezwaren. In de eerste plaats de afstand: Parijs ligt ongeveer zeventien honderd kilometer van Varna. Van Parijs naar Varna moet men achtenveertig uur in treinen reizen, vier dagen in de auto zitten of driehonderd dollar aan vliegkosten be talen, waarbij men dan nog het laatste eind in een verouderd Bulgaars vliegtuig moet afleggen. Ook de prijzen zijn niet bijzonder aantrekkelijk. Die van hotels en pensions kunnen 'er desnoods nog mee door voor een luxe badplaats: een kamer zal ongeveer vijf dollar (negentien gulden) per persoon kosten, volledig pension ongeveer zeven dollar (vijfentwintig gulden). Maar de bij komende kosten zijn niet mis, als men be denkt dat een eenvoudige kop koffie of een ijsje in Varna een halve dollar (dat is bijna twee gulden) kost, een cocktail twee dollar (zeveneneenhalve gulden), een heel kort taxiritje een dollar (bijna vier gulden) Die overwegingen zullen toch wel een rol gaan spelen voor het eventuele succes van de „Rode Rivièra". in 1949 zijn eerste regering vormde. Schaf fer kon het niet goed vinden met de andere ministers als deze meer geld meenden no dig te hebben dan Schaffer wilde toestaan. Ook heeft hij veel tegenstanders in de gro te industrie. Adenauer wilde Schaffer aan het hoofd van een nieuw op te richten departement stellen, een „Schatzministerium", dat tot taak zou krijgen het vermogen van de staat te beheren en de Volkswagenfabriek en de Howaldtswerf in particuliere handen zouden overdragen. Om de pil te vergul den zou Schaffer ook vice-kanselier wor den. De bedachtzame Schaffer heeft Ade nauer's voorstel niet onmiddellijk aan vaard en intussen zijn er ook godsdienstige overwegingen naar voren gekomen. Kiesinger Adenauer had een van zijn ijverigste aanhangers en beste redenaars in de Bondsdag, Kiesinger, minister van Justitie willen maken, maar daartegen rezen van protestantse zijde ernstig bezwaren: Adenauer, Schaffer en Kiesinger zijn rooms-katholiek en andere belangrijke posten in het kabinet zijn ook al door de rooms-katholieken bezet. In de C.D.U. werken rooms-katholieken en protestan ten weliswaar samen, maar de bevolking blijkt vaak de indruk te krijgen, dat de rooms-katholieken de boventoon voeren, ook al doordat hun kerk deze partij in het openbaar met nadruk ondersteunt. Meer dan de helft van de bevolking van de Westduitse bondsrepubliek is protestants, maar het Rijnland, waarin' Bonn ligt, het centrum van het politieke leven en van de staat is overwegend rooms-katholiek. Schaffer wordt minister van Justitie, maar niet tevens vice-kanselier. Dr. Her mann Lindrath krijgt de portefeuille van minister van de schatkist. Voor Kiesinger, aan wie Adenauer blijkbaar al een portefeuille had beloofd, moet waarschijnlijk een andere ministers functie worden gevonden. Het heet, dat Kiesinger minister „voor Europese aange legenheden" zou worden. Er is sprake van, dat de protestantse professor Erhard, die minister van Economische Zaken blijft, vice-kanselier wordt. Het is ook niet uit gesloten, dat Adenauer de post van vice- kanselier voorlopig onbezet zal laten. De Beierse C.S.U. wenst in geen geval bij haar zusterpartij de C.D.U. achter te staan en eist dat er ook voldoende Beierse mi nisters in de regering zullen zitten. Men verwacht, dat Adenauer zijn nieuwe ka binet dinsdag aan de Bondsdag zal kun nen voorstellen. STOCKHOLM (AFP) De Zweedse minister van Defensie generaal Svedlund meent dat het Zweedse leger met ingang van 1965 kan worden uitgerust met kern wapens van Zweedse makelij. De kern ladingen zullen tien miljoen kronen (zeven miljoen gulden) per stuk kosten. Generaal Svedlund verklaart dit in een toelichting op zijn ontwerp-begroting voor het belastingjaar 1958-'59, die voorziet in uitgaven tot een bedrag van twee miljard gulden, 375 miljoen meer dan het voor gaande jaar. Voor de vervaardiging van kernwapens zijn investeringen van 225 miljoen gulden nodig, verdeeld over zeven jaar. De minister meent voorts, dat de vloot op de lange duur met een kwart ingekrom pen moet worden. De luchtmacht zal on geveer een vijfde kleiner kunnen worden, als de luchtafweer verbeterd zal zijn. (UP) Als nog langer gedraald wordt met oplossing van de defensie-problemen, wordt de defensie geleidelijk ondermijnd en in feite in een toestand van ontwape ning gebracht, aldus Svedlund. Een sterke defensie zou misschien door haar bestaan alleen al Zweden het behoud van zijn vrede kunnen waarborgen. DJAKARTA (ANP) De afdeling-In- donesië van het Internationale Pers Insti tuut heeft er in een verklaring bij de be trokken regeringsinstanties op aangedron gen de orders tot sluiting van de „Indone sia Raya" in Djakarta van het week blad „Marinjo" in Djakarta en van enige andere dagbladen in de buitengewesten te doen intrekken. In de verklaring wordt op gemerkt, dat elke dwangmaatregel tegen de pers schade zal toebrengen aan de goede naam van Indonesië als een democratische staat, zowel in het binnen- als in het bui tenland. Het sluiten van een dagblad is een schending van de persvrijheid, aldus de af- deling-Indonesië van het I.P.I.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3