Kunstproducten uit kurk Rotterdam, Hengelo en Bussum zijn de winnaars geworden Van dag tot dag Nu pas In Haarlem nam het aantal ernstige verkeersongelukken met 32 pet toe Qp de <~Praatótoel Regeringscrisis in Zweden Laatste locomotieven in december naar de sloper Loonsverhoging bij de mijnen Veilig Verkeer-competitie 1956 In September meer doden in verkeer te Amsterdam dan vorig jaar nylons Het grote succes In Amerika nu leaere vrouw „badfrisse" voeten de gehele dagl Amerikanen in Saigon spelen verstoppertje VRIJDAG 25 OKTOBER 1957 Het bezoek van de Britse premier Mac Millan aan Washington, vlak na het korte tournee van het Britse koninklijke paar door Canada en de Verenigde Staten, is gevolgd door een soort salvo van bemoe digende onthullingen: de samenwerking tussen Engeland en Amerika is plotseling gebaseerd op wederzijds vertrouwen en heeft een volkomen integratie van weder zijdse inspanningen tot basis gekregen: alle militaire atoomgeheimen zullen ge deeld worden; de militaire activiteit der beide mogendheden zal een intensieve coördinatie ondergaan; de kern voorraden zullen in één pot worden gedaan; de na vorsingen op het gebied van ontwikkeling der geleide projectielen zullen gezamenlijk, zonder voorbehoud, worden uitgevoerd en bevorderd. Het zou waarlijk grote verbazing moeten verwekken bij buitenstaanders, die sinds jaar en dag met het bestaan van de NAVO en haar bedoelingen zijn geconfronteerd, dat deze wijze van samenwerking nooit heeft bestaan; zij zou immers logisch voort hebben moeten vloeien uit het NAVO- verdrag, dat een intensieve bundeling van krachten in het westen tot primaire doel stelling had. Doch die verbazing is reeds meermalen in het verleden ontzenuwd door duidelijke aanwijzingen van een gebrek aan coördinatie tussen de grote mogend heden, die in bepaalde situaties zich plot seling enkel hun eigen belangen en niet die der NAVO herinnerden. Thans echter lijkt daarin verbetering te zijn gekomen, al is het dan te elfder ure en als gevolg van een dwangsituatie, die weinig andere keuzen openliet. De schrik barend duidelijke suprematie van de Sovjet-Unie op het gebied van de ultra moderne oorlogsmiddelen, gebleken door de prestaties der Russen van de laatste tijd, heeft eindelijk de stoot gegeven tot een krachtdadig besef van de noodtoestand waarin het westen is geraakt. Het opvan gen van deze nood, het inhalen van de achterstand en het veroveren van het initiatief zal echter een zo zware, lang durige procedure zijn, dat het optimisme in de geluiden uit Washington over een geslaagde conferentie tussen Eisenhower en MacMillan met groot scepticisme dient te worden aangehoord. Want wanneer men zich deze situatie realiseert, komt men tot de conclusie dat de loodzware lasten, die de westelijke samenwerking op militair gebied tot dus ver op de bevolkingen der NAVO-landen heeft geladen, aan de top niet het resultaat hebben gehad die men er van mocht ver wachten. Wanneer we de situatie in West- Duitsland als voorbeeld nemen: het NAVO- plan voorzag in de opleiding en uitrusting van 500.000 soldaten in drie jaar tijd, van 1956 tot eind 1958. Later kwam men tot de conclusie, dat in deze periode zeker niet meer dan 300.000 soldaten konden worden opgeleid. Thans is duidelijk geworden, dat in het genoemde tijdvak slechts 50 percent van de toegezegde eenheden zullen kunnen worden gevormd. Bovendien: thans reeds moet de Duitse luchtmacht haar keuze bepalen ten aanzien van het type vlieg tuigen, dat zij in1960 zal krijgen. Gezien de ontwikkeling op het gebied van de luchtoorlog - waarbij de ttendens wijst in de richting van snelle veroudering van het bemande vliegtuig - werkt de NAVO dus momenteel aan haar eigen onbruik baarheid, doch dan met enorme bedragen aan belastinggelden. Want het Duitse aan deel in de kosten bedraagt momenteel per jaar negen miljard mark, en is al ontoe reikend om alles te betalen - alles, wat in 1960 naar de sloper zal moeten. Dit kleine voorbeeld toont aan, hoe vol komen nieuw en anders de procedure der militaire samenwerking in NAVO-verband zal moeten worden, wil men althans de mogelijkheid hebben in de toekomst eens een werkelijk defensief-doelmatige ge vechtskracht uit de gezamenlijke bijdragen te vormen. Nu pas is daartoe in Washing ton de eerste steen gelegd, en dan nog slechts mondeling. Intussen echter zullen de nationale par lementen hun fiat blijven geven aan de storting van het leeuwendeel der nationale begroting in de bodemloze put der con ventionele bewapening, de scholing van massa's jongelieden in de ouderwetse krijgskunst en de aanschaffing van thans reeds uit de mode geraakte gevechtsmid delen. En hoelang nog zullen de onder scheiden ministers van defensie de vrijheid hebben om de nationale economieën uit te mergelen zonder dat daarmee de beloofde eenheid en progressiviteit in een hechte gezamenlijke verdediging op moderne leest kan worden gekocht? STOCKHOLM (Reuter/UP) De Zweedse centrumpartij de vroegere boerenpartij heeft besloten de regeringscoalitie met sociaal-democraten te verlaten. De samen werking met de sociaal-democraten heeft zes jaar geduurd. Het besluit kwam niet als een verrassing. Men verwacht dat pre mier Erlander het ontslag der regering zal aankondigen, en dat koning Gustaai Adolf VI Erlander zal verzoeken een min derheidskabinet te vormen. Zweden heeft in twintig jaar geen kabinetscrisis gekend. De Nederlandse Spoorwegen hebben nog 27 stoomlocomotieven in dienst. Het depot Maastricht heeft er nog veertien en het depot Roosendaal nog dertien. ADVERTENTIE De Mijnindustrieraad heeft zich in be ginsel verenigd met de voorstellen waar bij aan het ondergrondse mijnpersoneel tijdelijk een bijzondere premie zal worden toegekend van f 1,50 per dag per verrichte dienst. Deze premieregeling zal uiterlijk gelden tot en met 31 december 1958. De raad verenigde zich voorts in be ginsel met de voorstellen, volgens welke de lonen van enige groepen bovengrondse arbeiders verhogingen zullen ondergaan variërend van 7 tot 2 cent per uur. Het is de bedoeling dat de verhogingen geacht zullen worden op 1 augustus 1957 te zijn ingegaan. Op de foto links de twee twintigjarige Poolse vliegers, Szenat, piloot (links), en Wygachiewicz, radio-technicus (rechts), met de kaart waarmee zij de weg vonden naar het Deense eiland Bornholm. Rechts het ouderwetse open tweepersonos toestel waarmee zij hun vlucht volbrachten, dat wordt bewaakt door Deense soldaten. Men verwacht dat de beide Polen asiel zullen krijgen en dat het vliegtuig naar Polen terug gestuurd zal worden. (Van een onzer redacteuren) Op de vijftiende wegverkeersdag van de KNAC in het Scheveningse Kurhaus zijn vanochtend de winnaars bekendgemaakt van de verkeersveiligheidscompetitie 1956 der Nederlandse gemeenten. Winnaar in groep 1 (gemeenten met meer dan 100.000 inwoners) werd Rotterdam, dat vorig jaar 2,9 percent minder ernstige verkeersonge vallen boekte dan in 1955. Bij de middel grote gemeenten (50100.000 zielen) ging de hoofdprijs naar Hengelo (17,4 pet min der). terwijl bij de kleinere plaatsen (30 50.000 inwoners) Bussum met 28,8 percent minder ongelukken als eerste uit de bus kwam. De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. D. J. van Gilse, reikte de drie fraaie wisselbekers aan de winnaars uit, maar wees er met nadruk op, dat over het geheel genomen het aan tal verkeersongelukken vooral in de gro tere gemeenten, opnieuw zeer aanzienlijk is toegenomen. Zo moesten in 1956 in Haarlem 32, in Tilburg ruim 35 en in Nijmegen zelfs 44,6 percent méér ongeluk ken met dodelijke afloop en met lichame lijk letsel geregistreerd worden dan het jaar daarvoor, terwijl de toename voor het gehele land zeven percent bedroeg. Hij hoopte dan ook, dat de vier volgende „competitiejaren" een gunstiger beeld te zien mogen geven. De cijfers van de grote gemeenten in deze verkeersveiligheidswedkamp 1956 lui den volledig (tussen haakjes de cijfers van 1955): Amsterdam 4247 verkeersongelukken met doden en óf gewonden (4159) -1- 5,6°/o; Rotterdam 3199 (3296) 2,9°/n; Den Haag M.i 2816 (2550) 10,4°/o; Utrecht 1040 (1016) 4- 2,4%; Haarlem 544 (412) 32%; Eindhoven 464 (420) 10,5% Groningen 596 (608) 2%; Tilburg 413 (305) 35,4%; Nijmegen 373 (258) -f 44.6%; Arnhem 481 (462) 4,1%; Enschede 390 (317) 23%; Breda 208 (168) -I- 23,8%; Apeldoorn 375 (375) 0. In de groep middelgrote gemeenten wordt genoteerd voor Heerlen 231 (165) 40%; Deventer 118 (95) 24% en Den Bosch 204 (168) 21,4%. V e 1 s e n zag zijn aandeel in de verkeersonveiligheid stijgen van 216 tot 229 gevallen een toename van zes percent. Leeuwarden, Venlo en Hilversum boekten daarentegen een af name met respectievelijk 9,6, 9,8 en 3,8 percent. Bij de kleine gemeenten gaf alleen Zaan dam met 31,3% een zeer ongunstig beeld te zien. Bussum daalde van 118 op 84 on gelukken 28,8%), Nieuwer Amstel met 22,7% en Rijswijk met 17,6%. Bever wijk steeg van 88 op 94 ongevallen 6,8 percent). De landelijke totaalcijfers tenslotte zijn: in 1956: 33.295 ernstige ongevallen; in 1955: 31.129, toename 7 percent. Eenzelfde vergelijking als tussen 1955 en 1956 zal straks ook gemaakt worden tussen 1956 en '57 en zo vervolgens tot en met 1960. De wisselbekers gaan dan tenslotte definitief naar die gemeenten, die in hun groep het kleinste gemiddelde stijgings percentage, of de grootste gemiddelde da ling over deze vijf jaar hebben. In de maand september zijn in Amster dam meer ongevallen ter kennis van de politie gekomen dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Er zijn bij deze ongelukken echter minder personen ernstig gewond ge raakt dan in september 1956. Het aantal verkeersongevallen steeg van 1770 in september 1956 tot 1895 in septem ber van dit jaar, hetgeen een stijging is met 7,1 percent. Het aantal ernstige ongevallen steeg in dezelfde tijd met 11,1 percent. Bij het totaal aantal ongevallen werden 394 personen min of meer ernstig gewond, een vermindering met 13 percent ten opzichte van september 1956, toen dit aantal 453 be droeg. Daarentegen nam het aantal doden en ernstig gewonden toe met 4,5 percent. In september 1956 en 1.957 werden namelijk respectievelijk 157 en 164 gedoden en HU - een m tjes m hij Gama Reis ziet er uit als een zwaargewicht bokser in ruste. is fors gebouwd en zijn vlezig hoofd zet zich bijna zonder overgang in een mach tig torso voort. Ik doorsta zijn hartelijke handdruk zonder een kik te geven, maar ik maak achter mijn rug enkele malen een vuist om de been- weer in het gelid te krijgen. Ik bevind me in het oudste gedeelte van Lissabon, wat voor een stad van haar leef tijd nog niet zó oud is, want twee eeuwen geleden legde de grote aardbeving deze hele wijk in puin. Mijn gastheer is maar al te graag bereid mij zijn „Casa de Cortigas" kurkhuis te laten zien. Alles aan hem mag dan zwaar en grof zijn, bewerkt een uiterst licht natuurprodukt: kurk. Zijn kolenschophanden manipu leren met de fijnste gereed schappen. Een aangeboren ar tistiek gevoel leidt hem tot de vervaardiging van sier- en gebruiksvoorwerpen van grote schoonheid. Dat kan ik al con stateren, wanneer ik maar- even in de moderne showroom rondkijk. Het is op zichzelf niet zo vreemd, dat een Portugees zich met kurk occupeert. Por tugal drijft er wel niet op, zoals vaak lichtelijk overdre ven wordt gezegd, doch dez.e merkwaardige boomschors is in ieder geval een van de be langrijkste exportartikelen. Hij is op eerste aanvraag bereid mij te vertellen hoe hij ertoe is gekomen en hij doet dat met een werkelijk ver kwikkende bescheidenheid. PORTUGAL LEVERT ONGEVEER de helft van de wereld- produktie van kurk. Het grootste gedeelte hiervan wordt onbe werkt uitgevoerd, van de rest maakt men kurken, isolatie materiaal en zo meer. Een goedmoedige Portugese reus weet dit eenvoudige materiaal tot sierprodukten van soms ver rassende schoonheid om te toveren. „Ik heb het van mijn moe der", zegt hij. „Bij ons thuis werd vroeger in de lange win termaanden veel kurksnijwerk gemaakt, louter voor ons ge noegen, begrijpt u? Ik kon er altijd nogal goed mee over weg en het is dus niet zo en- logisch, dat ik er later mijn beroep van heb gemaakt". Hij legt me uit: kurk is toch wel heel wat anders dan hout bij de bewerking. „Je kunt er niet zo lekker in kerven. Voor al als je heel fijn en subtiel werk onderhanden hebt, is het oppassen. Je moet er het nodige geduld voor weten op te brengen". Geduld is overigens iets wat in de Portugese volksaard verankerd ligt. Het is een stopwoord geworden, dat bij elke levensverrichting te pas komt. Het „manana" (morgen) van de Spanjaard en het „amnaha" van de Portugees laten zich immers in vele ge vallen gevoegelijk in „ge- dud" vertalen? Hij toont mij eerst zijn ma gazijn, tot de zoldering opge tast met platen kurk, waar uit hij met enkele assistenten een grote verscheidenheid van voorwerpen maakt. Ik zie zijn mensen aan hun peuterwerk bezig; er groeien uit de ruwe stukken geornamenteerde por tretlijstjes, onderleggers, cri- cifixen, mandjes, tasjes, naai dozen. Ondertussen geeft Ga- ma mij college in de weten schap van de kurk. „U moet beslist eens gaan kijken, wanneer zo eind juni, begin juli de oogst begint. Dan trekken de kurkarbeiders, de corticeiros, van plantage naar plantage en trekken de bomen hun jasje uit". Gewapend met een eigen aardig gevormde kleine bijl als enige instrument schilt de corticeiro de kurkeiken. Er is grote vakkennis voor vereist, hoewel het werk zeer eenvou dig lijkt. Er wordt een hori zontale kerf om de hele stam aangebracht, daarna een ver ticale insnijding en voor zichtig om de plant niet te breken wordt de bast ver wijderd. De bomen blijven dan huiverend staan en de uit tredende sappen kleuren zich gaandeweg oranje-rood, waar door zo'n geschild bos een fan tastische aanblik oplevert. Men moet daarna gemiddeld negen jaar wachten, voordat de schors weer een voldoende dikte heeft. Men mag overigens het be grip „bos" niet te letterlijk nemen. Meestal staan de bomen vrij ver uit elkaar. In de uitgestrekte vlakten ten zuiden van de Taag wordt de grond tussen de stammen veelal benut voor de verbouw van andere landbouwproduk- ten. Wanneer deze geoogst zijn en het dus naar het na jaar loopt, worden grote kud den varkens het land opge dreven. De dieren kunnen zich er heerlijk te goed doen aan de eikels. Dat moet dan de voornaamste oorzaak zijn van de uitstekende kwaliteit van de Portugese ham, beweert men. Portugal voert een groot ge deelte van de kurk in ruwe staat uit, maar het land be schikt over enkele grete fa brieken, waarin de verwerking plaatsvindt. Na de oorlog zijn artikelen van plastic gevaar lijke concurrenten geworden, maar „zolang er overal ter wereld nog wijncultuur is, zulen de flessen met kurken worden afgesloten", zegt sen- hor Reis. „U kunt zich toch niet voorstellen, dat wijn nog eens zal worden geleverd in flessen met een sluiting van synthetische stof?" Wij lopen door de showroom en hij wijst telkens met trots op bijzondere voorwerpen. Hij opent liefdevol een fraai be sneden kistje met handvat. „Deze exporteer ik veel naar de Verenigde Staten", ver klaart hij. „De dames gebrui ken ze daar als beauty cases. Ze worden in de winkels voor tien tot twintig dollar ver kocht". Niet alles is even mooi en ik moet eerlijk bekennen al zeg ik het mijn gastheer niet dat verschillende siervoor werpen enigszins als '"'tsch aandoen. Verlangt u naar een gestileerd kurken-olifantje voor op uw dressoir? Ik zou er maar niet aan beginnen. Een in kurk gevat kiekje dan? Een lijstje voor het portret van uw vrouw of meisje? Maar uit een geweldig bas- relief „niet voor de verkoop bestemd", haast Gama zich te zeggen spreekt toch de fijn zinnige artisticiteit van de meester. Het stelt een in Por tugal welbekend tafereel voor: een campino (stieren„temmer") te paard met gevelde lans achter een jonge stier aan jagend. Tussen de figuren in staat een kurkeik met fijn uitgesneden blaadjes. Het is een voorstelling met vaart en leven erin, een boeiende com positie met kostelijke details. Ik heb u al duidelijk ge maakt, dat Gama Reis beschei den is. Hij toont dit nogmaals wanneer hij mij, uiterst be hoedzaam, zijn glansstuk voor legt. Een roos met tere, na tuurlijk gebogen blaadjes, ge lukkig niet in zogenaamde echte Kleuren beschilderd, maar in de tint van het mate riaal gehouden. „Is het geen juweeltje?", vraagt hij, terwijl hij zijn dikke hoofd genietend schuin houdt en zijn ogen half dicht knijpt. „Heeft mijn moeder gemaakt. Weet u hoe lang ze eraan heeft gewerkt? Tien uur". J. J. F. Kemming Leerstoel De vorige keer dat ik op school ging, vertelde mijn moeder mij, dat een reis naar de maan per trein zeventien jaar onafge broken reizen zou duren. Nu ik op meer dan middelbare leeftijd weer de meer dan middelbare school bezoek, leer ik, dat een Russische bal het in twee dagen doet. Ondertussen, zo ik al zei, zit ik weer op schoolbanken. Een brein dat al lang ver zand was in de dagelijkse zorgen van het dagelijkse leven, in wekelijkse weeën van wekelijkse stukjes, leert opnieuw zich te spitsen op slimme vondsten van mensen her sens. Ik ben weer kind een kaal kind maar toch jeugdig dal tegen zijn leraren opkijkt en met de andere kinderen we zijn allen bezadigde mannen met gezinnen en belastingbiljetten baldadigheid be denkt. Ik was de luxe van leren ontwend. Ro meins Recht begreep ik nimmer, Oud-Va derlands Recht dat een rechtsgerichte prof mij trachtte bij te brengen bleef mij een raadsel. Mijn hedendaagse lessen begrijp ik en neem ik op als een spons water. En het doet mij er aan denken, welk een weelde leren is. Kinderen begrijpen dat nietGeorge Bernard Shaw zei: „Welk een prachtig ding is jeugd. Wat een zonde om het te verkwisten aan de jongeren". En ik vind hetzelfde van onderwijs. Kinderen waarderen dat niet zo. Ze begrijpen niet, dat zodra de lagere school of ook.de mid delbare school, lyceum, h.b.s., ambacht, ulo, mulo, lulo en gymnasium voorbij zijn, dat ze dan niets meer zullen leren, tenzij ze er zelf moeite voor doen. Ik ben een passief mens en doe geen moeite. En ik ben de enige niet. Films ja, radio goed, televisie fijn, een boek misschien, de krant soms, maar echt leren geconcentreerd planmatig iets in je opnemen en verwerken, wie doet dat nog als hij ouder wordt, als hij oud wordt, als hij huur moet betalen) een baas op kantoor heeft, een schoon moeder en kinderen? Het leven met een grote L gunt mij zes weken onderricht. Ik heb zelfs geen tijd gehad om voor u te schrijven. Ik zit op de banken en word onderricht. Toen ik voor het eerst op school ging daalde een vliegmachine in een aardappel veld, twee kilometer weg en de hele school holde uit om het uit nood gelande ding gade te slaan. Ik ging de verkeerde richting uit een verdwaalde opgelucht in het dorp, waar ik een onvergetelijke dag doorbracht en onder andere voor anderhalve cent een postzegel voor een langvergeten verzame ling aanschafte. Toen ik eindelijk mij weer in de klas meldde kreeg ik vol verontwaar diging te horen, dat de hele school al sedert vier en een half uur weer rustig zat te leren. Nu draait de Russische gehaktbal in drie kwartier van pool lot pool enzovoort en het enige xvat veranderd is, is dat ik heb begrepen, hoe prettig leren is. Laat dit aan uw kinderen lezen, laat het aan uw ouders lezen. Dit is geen praatstoel, dit is een leerstoel. H. B. Fortuin ADVERTENTIE De moderra Amerikoonse vrouw droogt sanitized nylons. Sanitized is een nieuw procédé, dat de kous van binnen steriel houdt, dus bacterievrij. Het stoot transpiratie- geuren af en voor komt vorming en uitbreiding van teenschimmel. Nu bij V ES Libelle Sanitized Nylons in 14 prachtige soorten. Geweven van de fijnste Enkalon en Dupont nylons. Prijzen van f 2.95 tot f 6.95 SAIGON (UP) Na de reeks van bom aanslagen op Amerikaanse burgers en in stellingen in de hoofdstad van Vietnam, hebben alle Amerikanen in Saigon, onge veer tweeduizend in getal opdracht ge kregen zich zo weinig mogelijk in het openbaar te vertonen. Inplaats van in par ticuliere .auto's en bussen maken zij nu van taxi's gebruik.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5