„Niet-strijken luxe" voor iedereen! YELU Groen Sc Co Door minder harde wind was zondag de beste trekdag Ostfüa [riep Vele vinken waargenomen bij Zeeweg te Overveen VOGELTREK IN KENNEMERLAND Altijd en overal onbe rispelijk gekleed in een smetteloos wit over hemd... zonder moeite, zonder wasserijkosten Geen wonder dat man nen even enthousiast zijn over „no-iron" als vrouwen. Een luxe die geen luxe meer is, dank zij de verbluffend lage P&C- prijs van Paratyfus in Barneveld Ex-K.N.I.L.-leden krijgen geen salaris over Japanse bezettingstijd Beslissing van gerechtshof in Den Haag Televisietoren te Markelo Oorlogsveteraan O 21 wordt buiten dienst gesteld Voorzitter van de K.N.M.B. nam afscheid Zes maanden geëist tegen chauffeur wegens dood door schuld Boerderijbrand Examens In de vakantietijd wordt op Deelen niet gevlogen Sint Nicolaas komt 16 november in Amsterdam Ziekenfondshonorarium voor huisartsen verhoogd Kanier led en vragen: „Waarom was u er niet, mr. Luns?" met Kerkelijk Nieuws Ontploffing vernielt een transformatorgebouw in Rotterdam SCHEEPJESWOL „DE WOLBAAL", A. 3. KAAN Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders VRIJDAG 25 OKTOBER 1957 WmF&- WÈÊËmÈ#ÉÊwM^M\ j-, fijne kwaliteit poplin perfecte pasvorm diverse mouwlengten strijken overbodig Na de periode van rustig herfstweer kreeg na het midden van de vorige week het weer een onbestendig karakter met overwegend vrij harde westelijke wind. Woensdag en donderdag, toen de wind nog matig was, was er een goede trek. Vooral de spreeuwen vlogen in grote aantallen over. Niet alleen de kustposten Bloemen dal aan Zee en IJmuiden, maar ook de post aan de binnenduinrand te Santpoort, zag veel spreeuwen. Ook in het oosten van het land was op die dagen een drukke vogeltrek, vooral van vinken. Mogelijk waren dit de voorlopers van de trekgolf, die zondag 13 oktober langs de Fehmarn- weg trokken. Vrijdag en zaterdag maakte de harde wind de trek onmogelijk. Dat er toch nog enkele vogels tegen de storm optornden, bewees wel, dat de vele vinken, die in het achterland aanwezig waren, een grote trekdrift hadden. Vermoedelijk doordat ze verlaat waren door minder gunstige weers omstandigheden. Toen het zondag dan ook wat minder hard woei, gingen deze vogels op weg. liet werd de beste trekdag van het seizoen tot heden. Aanvankelijk vlogen de meeste troepen vinken en kepen hoog (tussen de 50 en 100 meter) over. Later op de ochtend vlo gen ze op normale hoogte en na ongeveer elf uur trokken de meeste laag over de grond door de duindalen. Eerst was de stroom vinken vrij constant met ongeveer 400 vogels in een kwartier. Tegen el f uur echter werd de trek sterker en passeerden 800 a 1000 vinken per kwartier. Van ongeveer tien uur af kwamen er veel vinken uit het binnenland. Aan zee gekomen, draaiden ze soms bij om daarna langs de kust naar het zuiden te vlie gen. Menige troep echter overwon zijn vrees voor de watervlakte en vloog over zee, waarbij zij hun zuidwestelijke koers aanhielden. Deze zeetrek staat mogelijk in verband met het afnemen van de buiig heid. Op een gegeven moment passeerde er juist een smelleken, toen zo'n troepje vin ken de kust verliet. Hij koerste in duif achtige vlucht er snel op af om te pro beren zijn prooi te slaan. De vinken dwar relden verschrikt door elkaar en zochten snel de veilige kust weer op. Eenzelfde schouwspel was op Voorne te zien, toen een troep vinken, die juist de aarzeling overwonnen had om de overtocht naar Goeree te wagen, ook door een smelleken aangevallen werd. Zij lieten zich snel af glijden en zochten dekking in de vlieren. De kustpost in IJmuiden had aanmei'ke- lijk minder vinken dan de post aan de Zeeweg te Overveen, wat tweeërlei oorzaak kan hebben. In de eerste plaats kunnen de vinken om de fabriekscentra heen vliegen en zodoende de post aan de havenmond niet passeren en in de tweede plaats werden aan de Zeeweg troepen vin ken genoteerd, die direct uit het land kwa men en vermoedelijk vroeg in de ochtend het IJselmeer al overgestoken waren. In IJmuiden zagen de waarnemers een havik overvliegen, die ook in de Kennemerdui- nen ten zuiden van het vogelmeer gezien werd. Het aantal spreeuwen, dat aan de posten te IJmuiden en Bloemendaal aan Zee gezien werd, was vrijwel gelijk. De tienduizenden vinken, die zondag 13 okto ber over Fehmarn vlogen en die deze zondag ons land passeerden, hebben de verwachtingen wel overtroffen. Op 20 oktober werden er op de post van de vogelwerkgroep Haarlem aan de Boule vard bij de Zeeweg genoteerd van kwart voor zeven tot half één: 3370 spreeuwen, 9700 vinken, 90 veldleeuweriken, die veel al onversaagd zeewaarts gingen, 160 gras piepers, 20 bonte kraaien, 4 witte kwik staarten, 130 ringmussen, 100 mezen, 18 kneutjes, 37 groenlingen, 2 sperwers, 1 smelleken en boven het duin cirkelde een troep van vier buizerden. Dat er die dag trek van buizerden was, blijkt ook uit de waarneming van een troep van 16 buizer den, die bij het Vliegveld Twente hoog in zuidelijke richting over vlogen. Bij de Zee weg werden ook 400 roeken en kauwen waargenomen. Grote trek van koperwieken Gister-, donderdagavond na halfnegen was er een zeer sterke trek van koperwie ken; in twee uur tijds hoorde men langs de binnenduinrand in Bentveld er 684 Uit een onderzoek is gebleken, dat de vergiftigingsverschijnselen, die zich de af gelopen dagen te Barneveld hebben voor gedaan, het gevolg zijn geweest van be smetting met paratyfusbacillen. De pa tiënten, 15 tot 20 personen, hebben ge geten van hoofdkaas en worst, die met deze bacillen waren besmet. De mogelijk heid bestaat, dat de paratyfusbacillen af komstig zijn van de mensen, die de worst en hoofdkaas hebben bereid en die de ba cillen op het vlees hebben overgebracht. Het verder onderzoek zal dit moeten uit wijzen. maar enkele kramsvogels. De posten Sant poort en Waarderpolder maakten melding van een sterke kransvogeltrek, ongeveer 400 vogels in drie kwartier, terwijl Sant poort ook nog een 300 koperwieken telde. De kramsvogels vliegen bij voorkeur langs de binnenzijde van de kuststrook en over de polder. Bij de invasie van kramsvogels in 1955 ondervond men op Schouwen veel schade aan het fruit, toen deze talrijke vogels de boomgaarden belaagden. Dit jaar echter, nu er een invasie van mezen is, zijn deze de boosdoeners, die de fruit telers schade berokkenen door het fruit aan te pikken. Heden, vrijdagmorgen, was er een enor me spreeuwentrek. Ex-KNIL-militairen hebben wel recht op salaris over de tijd, die zij hebben door gebracht in Japanse krijgsgevangenschap, maar de plicht tot uitbetaling van deze salarissen rust niet op de Staat der Ne derlanden. Dit is de conclusie, waartoe het Haagse gerechtshof is gekomen. De Staat der Nederlanden had beroep aange tekend tegen het vonnis van de Haagse rechtbank van 26 maart 1956 in een civiele procedure tussen de oud-KNIL-majoor mr. E. J. Froeling en de staat. De Haagse rechtbank erkende niet alleen eisers recht op salaris over 19411945, maar veroor deelde tevens de Staat der Nederlanden tot betaling van dit salaris aan eiser. Het Haagse gerechtshof vernietigde dit vonnis en ontzegde eiser de vordering. Het vonnis van de Haagse rechtbank steunde voornamelijk op de Garantiewet Militairen KNIL, waarbij de voldoening van alle rechten en aanspraken gegaran deerd werd, welke deze militairen gedu rende hun dienst bij het voormalige KNIL toekwamen volgens de op 26 decem ber 1949 geldende bepalingen. Mr. E. Drooglever Fortuyn bestreed namens de staat niet alleen dat de staat verplicht zou zijn de salarissen over 1941 1945 aan de ex-KNIL-militairen uit te betalen, doch bestreed eveneens eisers recht op salaris over de genoemde periode in het algemeen. Dit laatste standpunt baseerde de staat onder meer op het feit, dat de ex-KNIL-militairen een rehabili tatie-uitkering hebben ontvangen. Overeenkomstig het vonnis van de rechtbank besliste het gerechtshof, dat de ex-leden van het KNIL in beginsel hun recht op salaris over de tijd, die zij in krijgsgevangenschap doorbrachten, behou den hebben. Het hof overwoog dat zij bui ten hun schuld en juist wegens hun mili taire dienst krijgsgevangen gemaakt zijn. De rehabilitatie-uitkering moet volgens het hof worden beschouwd als tegemoet koming in de geleden oorlogsschade en niet als afwikkeling van salarisrechten. Maar erkenning van het recht op salaris houdt niet in, dat op de Staat der Neder landen de plicht rust dit salaris te betalen. De ex-KNIL-leden kunnen zich niet be roepen op de Garantiewet Militairen KNIL, omdat deze wet alleen die rechten en aanspraken garandeert, welke hun toe kwamen volgens op 26 december 1949 geldende bepalingen en tot welker nako ming Indonesië zich na de soevereiniteits overdracht verplicht had voor de periode van ongeveer een half jaar waarin het KNIL „afgewikkeld" werd. In de motivering van het vonnis geeft het gerechtshof toe, dat deze garantiewet aan duidelijkheid te wensen laat. Daarom heeft het hof nagegaan welke bedoeling bij de wetgever heeft voorgezeten. Aan de hand van de hierop betrekking hebbende Kamerstukken over de gevoerde bespre kingen kwam het hof tot de conclusie, dat de garantiewet niet bedoeld is geweest ook de nakoming van verplichtingen ten aanzien van oude aanspraken te garan deren. Deze oude salarisaanspraken z'jn namelijk gebaseerd op de militaire bezol digingsregeling 1938, welke in december 1949 was afgeschaft. De in aanbouw zijnde televisietoren te Markelo heeft gisteren de vereiste hoogte van 120 meter bereikt. In een ter gelegen heid hiervan gehouden bijeenkomst van het plaatsvervangend hoofd van de cen trale afdeling gebouwen van de P.T.T., ir. G. Botman, de architecten van het ge bouw, het hoofd van de afdeling omroep en televisie van de P.T.T., ir. J. C. Verton, en de burgemeester van Markelo, jhr. mr. A. J. de Beaufort, zei de burgemeester on der meer, dat men in zijn gemeente aan vankelijk huiverig heeft gestaan tegen over dit werk. De gemeente Markelo is nu echter dankbaar voor dit werk, dat onge twijfeld ook het toeristenbezoek ten goede zal komen. Op zaterdag 2 november zal Hr. Ms. onderzeeboot O 21, na ruim zeventien jaar deel te hebben uitgemaakt van de Ko ninklijke Marine, als oorlogsbodem bui ten dienst worden gesteld. De O 21 lag bij de inval der Duitsers in Vlissingen. Zij werd op 10 mei vervroegd in dienst gesteld en vertrok dezelfde dag nog met Hr. Ms. onderzeeboot O 22 naar Engeland. Het schip verrichtte aanvan kelijk patrouillediensten in de Noorse wateren en werd daarna ingedeeld bij de konvooibescherming in de Atlantische Oceaan. In de Middellandse Zee werden vijf schepen en een Duitse onderzeeboot tot zinken gebracht. Na deze acties keer de het schip eind 1941 naar Engeland terug. Na februari 1943 verrichtte de O 21 in de Indische en Australische wateren patrouillediensten, waarbij twee Japanse voorraadschepen werden vernietigd. Ma- chineschade maakte in december 1943 een einde aan deze oorlogsverrichtingen. Na reparatie in de Verenigde Staten vertrok de O 21 weer naar Australië. De laatste maanden van 1945 en de eerste maanden van 1946 verbleef het schip in Indonesië. Op 30 april 1946 keerde de O 21 in Neder land terug. De laatste tien jaar fungeerde de O 21 als inschietboot, waardoor deze „oorlogsveteraan" nu eens in Rotterdam, dan wger in Den Helder was gestationeerd. De thans 84-jarige heer L. de Groot, oud lid van de Tweede Kamer en oud-wethou der van Rotterdam, heeft afscheid genomen als voorzitter van de Kon. Ned. Midden standsbond in een speciaal daartoe in Rot terdam gehouden algemene vergadering van deze bond, die onder meer werd bij gewoond door de oud-burgemeester van Rotterdam prof. dr. P. J. Oud, burgemees ter mr. G. E. van Walsum en wethouder J. U. Schilthuis en door de voorzitter en de secretaris van de Sociaal-Economische Raad. De scheidende voorzitter werd tot ere voorzitter benoemd. Tot zijn opvolger werd gekozen de heer P. G. van der Weele uit Colijnsplaat. Het bestuur heeft besloten een L. de Groot-penning in te stellen en het eerste exemplaar, in goud, de heer De Groot aan te bieden. Zes maanden gevangenisstraf eiste het O.M. bij de verkeerskamer van de Rotter damse rechtbank tegen de 21-jarige expe ditieknecht G. J. G. uit Rotterdam, wegens het veroorzaken van dood door schuld. Op 21 juni was G., die niet in het bezit was van een rijbewijs en dienst deed als bij rijder, met een door hem bestuurde vracht auto in de Ooievaarstraat te Rotterdam, na tegen een aldaar geparkeerd staande auto te zijn opgebotst, het trottoir opgereden. Er stonden daar enige kinderen, van wie de twee jongens de 12-jarige B. van V. en de 13-jarige W. G. op slag werden gedood en de 39-jarige A. J. van V., vader van B. van V., en de 11-jarige J. C. H. zwaar werden gewond. Donderdag om kwart voor negen ont dekten de bewoners van een binnen de stadsgrenzen van Harlingen liggende ka pitale boerderij brand in de schuur. Nog voor de brandweer ter plaatse was, stond het dak over de gehele lengte in brand. Daar het een boerderij betreft van het type, waarbij woning en schuur onder het zelfde dak zijn gebouwd, was er ook van het huisraad niets meer te redden en ging onder ondere een kostbare verzameling antieke meubels, aardewerk en porcelein in vlammen op. Het vee kon nog worden gered. ADVERTENTIE Utrecht. Kandidaatsexamen Franse taal- en letterkunde: G. B. P. Vos, Utrecht. Kandidaats examen diergeneeskunde: J. J. H. Baets, Weert; G. H. Veenhuis, Steenderen; F. J. J. Cremers, Heerlen; N. M. van Huiten, Waalwijk. Doctoraal examen diergeneeskunde: T. Nutma, Wetzens Dij Dokkum; D. Kingnalda, Ermelo; H. L. M. Hou den, Roermond; B. G. Schoonman, Brummen; J. de Bie, Anderen (post Gieten); H. R. Tulner, St. Anna Parochie: K. H. Kremer, Vaals; G. H. Schutte, Vasse (gem. Tubbergen); J. A. Polak, Amersfoort. Dierenartsexamen: mej. A. Jansen, Utrecht; R. Wemmenhove. Diever: W. Rasen- berg, Wageningen; C. P. Burger, Bilthoven; A. Hartink, Eibergen; G. J. ten Pas, Winterswijk; R. Muller, Amsterdam (Z.); G. van Rijn, Kat wijk aan Zee. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd met lof tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „The pyenogonid family austrodecldae" de heer J. H. Stock, geboren te Amsterdam. Doctoraalexamen scheikunde: H. P. Venker, Amsterdam. Kandidaatsexamen wis- cn natuurkunde: J. N. M. de Wolf, Purmerend. Rotterdam. Nederlandsche Economische Hoo- geschool. Kandidaatsexamen in de economische wetenschappen: A. van der Zwan, Rotterdam. Doctoraalexamen: A. A. Kampfraath, Santpoort. Utrecht: Gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid H. A. Oberman te Brum men. Het gebruik van de vliegbasis Deelen door straaljagers zal zoveel mogelijk wor den beperkt. Het aantal starts en landingen zal klein zijn. Er zal naar worden gestreefd in de zomervakantieperiode gedurende enkele weken op Deelen niet te vliegen. Dit heeft minister Staf medegedeeld tijdens een bespreking met de staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, de chef van de Luchtmachtstaf en vertegenwoordigers van Gedeputeerde Staten van Gelderland, van de gemeente besturen van Arnhem, Apeldoorn, Ede, Barneveld en Renkum, van de stichting De Hoge Veluwe en van verenigingen op het gebied van het behoud van natuurschoon, vreemdelingenverkeer, vakantie en recrea tie. „De Sint is weer binnen, het feest kan beginnen". Met deze leuze zal Sint Nico laas dit jaar op zaterdagmiddag 16 novem ber met een zeer omvangrijk gevolg zijn traditionele intocht houden in Amster dam. Om twee uur zal de Sint aan de Prins Hendrikkade voet aan wal zetten. In de twee kilometer lange stoet, die hierna door het stadscentrum zal trekken, zijn vijftien praalwagens, zeven muziek korpsen en zes drumbands opgenomen. De Sint zal worden voorafgegaan door dertig zwarte Pieten op bromfietsen. Achter de Sint volgen dan onder meer twintig Spaan se edelen te paard, dertig Zwarte Pieten op scooters, burgers van Edam in 14de- eeuws kostuum, the 12th Airforce Drum and Bugleband van het Amerikaanse Leger uit Ramscheid in Duitsland, die op eigen verzoek in de stoet zullen meelopen. De Ziekenfondsraad heeft zijn goedkeu ring gehecht aan een tussen de organisa ties van de algemene ziekenfondsen en de Landelijke Huisartsenvereniging gesloten overeenkomst, waarbij, van 1 juli 1957 af het bruto-honorarium der aan algemene ziekenfondsen verbonden huisartsen wordt verhoogd met 6 percent. De hogere uitgaven als gevolg van deze verhoging zullen naar schatting per jaar 4,6 miljoen gulden bedragen, waarvan 3,5 miljoen voor de wettelijke verzekering (verplichte en bejaardenverzekering) en 1,1 miljoen voor de vrijwillige verzeke ring. Tussen de organisaties van algemene ziekenfondsen en het Nederlands Genoot schap voor Heilgymnastiek, Massage en Physio-techniek is overeenstemming be reikt over een herziening van de tarieven voor hulp aan ziekenfondsverzekerden. De honoraria worden van 1 mei 1957 af, verhoogd van f 2 tot f 2,50 per keer voor hulp, door de heilgymnast-masseur te zij nen huize verleend, en van f 3 tot f 3,75 per keer voor hulp ten huize van de pa tiënt verleend. De ziekenfondsraad heeft deze overeen komst goedgekeurd. De hogere uitgaven als gevolg van deze herziening worden geraamd op rond 1 miljoen gulden per jaar, waarvan f 730.000 voor de wettelijke verzekering (verplichte en bejaardenverzekering) en f 270.000 voor de vrijwillige verzekering. De Tweede Kamerleden Schmal (C.H.), Van der Goes van Naters (P.v.d.A.), Goed hart (P.v.d.A.), Korthals (V.V.D.), Fens (K.V.P.), Schuijt (K.V.P.), Patijn (P.v.d.A.), Biesheuvel (A.R.) en Duynstee (K.V.P.) hebben aan de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns gevraagd: „Heeft de minister kennis gekregen van de ernstige ontstemming, welke op 22 ok tober heerste ter Raadgevende Vergade ring van de Raad van Europa over het feit, dat de voorzitter van het Comité van Ministers, noch één der andere leden van dit comité aanwezig waren voor de be spreking van het aanvullende rapport van het Comité van Ministers aan de Raad gevende Vergadering, ten gevolge waar van de behandeling niet kon doorgaan? Kan de minister mededelen, waarom hij, ofschoon voorzitter van het Comité van Ministers, op deze vergadering niet aan wezig was?" ADVERTENTIE GEV. HANDSCHOENEN v.a. f 9.75 GR. HOUTSTRAAT 96 TELEFOON 12210 ADVERTENTIE 13 penpunten Dun, breed, soepel, hard? 13 mogelijkheden! 14 krt. gouden pen Duurzame Orw/'-iridium penpunt Praktisch, gemakkelijk vulsyscccm Vciligheidsclip tegen verlies Van 17.90 tot 27.50 10 laar schriftelijke garantie tegen sllltago van de penpunt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Veenendaal (5de pred. pl.) G. van Estrik te Nieuwland. Beroepen te Papendrecht H. C. Bultman te Dussen. Geref. Kerken Ds. C. Houtman te Zwolle heeft zijn ambt in de Geref. Kerken neergelegd. Ds. Houtman was sedert 1934 predikant en diende de kerken van Noordeloos, Maars- sen en Bodegraven en sedert juni 1948 die van Zwolle. Beroepen te Goes (vac. R. A. Flinterman) C. L. Timmers te St. Pancras, te Scharne- goutum S. J. Verveld, laatstelijk doopsge zind pred. te Den Horn (Gron.). Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Tweetal te Zuidhorn J. Faber te Deven ter en D. van Houdt te Uithuizermeeden. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Woerden G. J. Buys te Pa pendrecht, te Tholen-Oud-Vossemeer J. van Doorn te Ermelo. Geref. Gemeenten Bedankt voor Elspeet W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.), voor Middelburg W. Hage te Nunspeet. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Edam-Monnikendam K. Berveling, hulppred. te Stadskanaal. Omstreeks half twee vannacht is in Rot terdam een gedeelte van een nieuw trans formatorstation van het gemeentelijk energiebedrijf aan het Van Alkemadeplein te Rotterdam uit elkaar geslagen. Er deden zich twee met grote steekvlammen ge paard gaande explosies voor. Er werd een grote ravage aangericht. De ruimte, waarin zich de transformatoren bevinden, liep geen schade op. De stroomlevering in Rot terdam is dan ook niet uitgevallen, maar daar een kabel voor de stroomlevering aan Gouda beschadigd werd, is deze gemeente enige tijd van elektriciteit verstoken ge weest. ADVERTENTIE heeft alle prijzen belangrijk verlaagd. Het zelf breien is nu nóg voordeliger. Gen. Cronjéstraat 129 - Haarlem Wij liggen met z'n tweeën diep in bed gedoken De A-griep dartelt vrolijk in en om ons heen. Wij stelden ons teweer en zeiden: „Neen!" Maar, ach, niet wij hebben het laatste woord gesproken! Wij liggen met z'n tweeën om het hardst te hoesten En wie het laatst hoest, hoest het allerbest. Wij hebben maling aan elkaar en aan de rest Want, ach, wij kunnen enkel nog maar proesten! De A-griep dartelt voort, wij tweeën transpireren We drinken water, sinaassap en kwast. We zijn onszelf en iederéén tot last En rekken ons bestaan m,et druiven en met peren! Hoe klein is toch de m,ens, dat hij zich laat regeren Door een bacil, die met het blote oog niet is te zien! Al neigt het vlees op 't lest naar kwast en asperien, De geest zal desondanks tenslotte triomferen! Dat hééft hij ook gedaan, want ik ben opgestaan En zwaaiend als een populier weer aan het werk gegaan. W. Sluiter-Brand overvliegen. Ook in de omgeving van Wa geningen trokken de koperwieken, zodat aangenomen wordt, dat ze over de gehele breedte van ons land zijn gepasseerd. Maandag was er geen trek door de regen en dinsdag vlogen er niettegenstaande de harde westnoordwesten wind o.a. nog een 575 spreeuwen en 740 vinken langs de post. Woensdagmorgen passeerden er het eerste uur met matige zuidwesten wind een 9000 spreeuwen en 500 -vinken langs de post aan de Boulevard, terwijl er over het mid denduin en de binnenduinrand ook grote aantallen vlogen. Aan de kust trokken ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 54855

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7