NAVO-topconferentie in december te Parijs HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT UNO-Assemblee niet overtuigd dat Syrië wordt bedreigd W'MORRIS beforett/oe/ Gestreefd wordt naar één protestants christelijke volkspartij Koning Saoed geeft pogingen tot bemiddeling niet op Franse hulp aan Belgrado wordt niet ingetrokken Joegoslavië ontkent dat Rusland wil bijspringen ANTON HUNINK Minder zacht Eisenhower en MacMillan zouden ideeën over samenwerking komen toelichten Debatna Amerikaanse aanklacht tegen Rusland zonder evenementen tot maandag verdaagd A.R.-partijconvent bijeen Het woord is aan Vliegverbod voor de Hiller helikopters op Deelen Radio-Moskou en radio-Damascus beschuldigen Turkije van incidenten langs de grens NEUROTONIC zenuwkalmerend NIET VERDOVEND.... Nieuwe wanordelijkheden in Guatemala Betogers dwongen fabrie kenhet werk te staken Sovjet-spion schuldig bevonden Nieuwe luchtvaartmij. te Amsterdam in oprichting 72e JAARGANG No 93 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 26 OKTOBER 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 246 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Hevige regens hebben in Napels het wegdek van een der hoofdstraten ondermijnd, waardoor een gat ontstond waarin een vrachtauto en een kleine personenauto verdwenen. Het verkeer in de hele stad was ontwricht en de schade aan de oogst op het platteland is aanzienlijk. PARIJS (Reuter) Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenland se Zaken heeft verklaard dat Frankrijk met Groot-Brittannië en de Verenigde Staten overleg pleegt over de houding, die. na de Joegoslavische erkenning van Oost-Duitsland, tegenover Joegoslavië moet worden aangenomen. Hij voegde hieraan toe niet te menen dat een opzienbarende beslissing, als het be ëindigen van de hulp aan Joegoslavië kan worden verwacht. Volgens de woordvoerder zal mogelijk de lopende hulpverlening aan Joegoslavië worden voortgezet, doch zal een beslissing over uitbreiding ervan of nieuwe steun wellicht worden uitgesteld. BELGRADO (UP) De Joegoslavische regering heeft tegen laten spreken, dat de Sovjet-Unie heeft aangeboden, de hulp verlening aan Joegoslavië over te nemen indien de Verenigde Staten verdere hulp weigert. Een woordvoerder verklaarde dat de onderhandelingen over verdere „econo mische samenwerking" tussen Joegoslavië en de Verenigde Staten voortgezet wor den. De Amerikaanse zendingen land- bouw-overschotten worden normaal ont vangen, aldus de woordvoerder die niet sprak over andere vormen van hulp, bij voorbeeld militaire goederen. Vrijdag is een Russische delegatie in Belgrado aangekomen voor „normale" handelsbesprekingen. ADVERTENTIE Laat nu de worst maar komen Lach om het wisselvallige weer met 'n smeuïge, geurige, knappende rookworst op tafel. Een échte zelf-gekookte Gelder se... van Anton Hunink, waar voor u de gewone prijs betaalt. Het lood je-met-de-naam-erop garandeert versheid èn constante, onovertrefbare kwaliteit. Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER CCC03COOOC»a>OCCCODCCCOSCCOCOCODOCOCXXX>OCOaXXCOCCCOXO:i VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Vannacht vooral in het noorden van het land enige regen. Mor gen verspreide opklaringen en overwegend droog weer. Over wegend matige wind tussen zuid en west, iets minder zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. cccocccococceco DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ WASHINGTON (UP) Volgens woord voerders van president Eisenhower en pre mier MacMillan is de mogelijkheid niet uitgesloten dat deze twee staatslieden zich in december naar Parijs zullen begeven, om op de zitting van de Noordatlantische raad hun denkbeelden, die zijn neergelegd in het gemeenschappelijk communiqué dat in Washington is uitgegeven, te bepleiten, indien zij tot zulk een bezoek worden uit genodigd. Woordvoerders zeiden dat de aanwezigheid van de grote twee op de Parijse zitting mischien zal afhangen van de aard der zitting waartoe de negentien NAVO-landen besluiten. Wellicht zullen alle regeringsleiders der NAVO-landen de conferentie bijwonen. Toen MacMillan gisteren het Witte Huis verliet, werd hem gevraagd of hij er voor stander van was dat de NAVO-zitting een Westerse „conferentie-aan-de-top" zou worden, „Dat is een kwestie voor de NAVO", antwoordde MacMillan. Eisenhower en MacMillan hebben in een gezamenlijk communiqué over hun be sprekingen in Washington een uiteenzet ting gegeven van plannen voor een nau were samenwerking, vooral op weten schappelijk gebied, en verdeling van de fensie-taken tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Zij kwamen overeen, dat de Britse en Amerikaanse vertegen woordigers in de NAVO-raad zullen aan dringen op een „uitgebreider, atlantische krachtsinspanning op het terrein van het wetenschappelijk onderzoek en de ontwik keling ter vergroting van de collectieve veiligheid...." De president beloofde het congres te verzoeken de wet op de kern energie te wijzigen opdat tussen de ge leerden van Groot-Brittannië, de Ver enigde Staten en andere bevriende landen nauw en vruchtbaar kan worden samen gewerkt door het uitwisselen van kernge heimen. Op de NAVO-bijeenkomst in de cember te Parijs zullen de Amerikanen en Britten hun denkbeelden aan hun bondge noten voorleggen. In het communiqué wordt erop gewezen dat de vrije landen in het bezit zijn van grote hulpbronnen, zowel materiële als morele, die tezamen groter zijn dan die van de Russen. Overige ounten in het communiqué zijn: De westelijke ontwapeningsvoorstellen in de ontwapeningscommissie in Londen vormen een gezonde en redelijke basis voor een overeenkomst, waardoor het ge vaar de oorlog en de lasten van bewape ning worden verminderd. Zolang de dreiging van het internationa le communisme bestaat moeten de vrije naties bereid zijn voor hun eigen veilig heid te zorgen op collectieve grondslag. De gemeenschappelijke veiligheidsmaatre gelen moeten gesteund en versterkt wor den door coöperatieve economische actie. De Russische dreigementen tegen Tur kije hebben een „plechtige betekenis" ge geven aan de NAVO-verplichting een ge wapende aanval op één lid van het bond genootschap te beschouwen als een gewa pende aanval op allen. De hereniging van Duitsland door mid del van vrije verkiezingen is een essen tiële noodzaak, waarmee Kroesjtsjev en Boelganin op de Geneefse conferentie van 1955 hun instemming hebben betuigd. Door de verloochening van deze verkla- j ring (door de Rusen) en de voortdux-ende onderdrukking van de vrijheid in Oost- Europa wordt het internationale vertrou wen ondermijnd en worden een onrecht en een gevaar gehandhaafd. Plet communiqué besluit met de woor- den: „De president en de premier menen dat de overeenstemming die zij hebben bereikt effectiever zal zijn indien zij tot de vrije naties wordt uitgebreid. Door de kracht van alle vrije volkeren te coör dineren kan de veiligheid worden verze kerd, het gevaar van het communistisch despotisme tezijnertijd worden opgeheven en een rechtvaardige en blijvende vrede worden bereikt". (Reuter) Toen premier MacMillan na het uitgeven van het communiqué het Witte Huis verliet, zei hij: „Wij gaan niet samen om de wei-eld te overheersen, maar om beter klaar te zijn voor het dienen van de wereld". (AFP) Van welingelichte zijde wordt vernomen dat MacMillan de Amerikaanse staatslieden heeft voorgesteld een ge meenschappelijk programma op te stellen voor economische hulpverlening aan lan den in het Nabij p-Oosten, dat een tegen wicht zou moeten vormen voor het Russi sche streven tot invloedsuitbreiding in dit gebied. De Britse premier zou er, volgens dezelfde bron, bij de Amerikaanse rege ring op aan hebben gedrongen de raket ten voor middelgrote afstand, die de V.S. Gi-oot.-Brittannië hebben toegezegd, zo spoedig mogelijk te leveren. OTTAWA (AFP) MacMillan is vrij dagavond uit Washington te Ottawa aan gekomen voor overleg met de Canadese regering, in aansluiting op de bespx-ekin- gen welke hij de afgelopen drie dagen met Eisenhower en minister Dulles heeft ge had. De Britse premier zal vanavond naar Londen doorreizen. (Van onze correspondent in Washington) Ondanks haar angstaanjagende taal is de Sovjet-Unie er niet in geslaagd de UNO- Assemblee in paniekstemming te brengen. Toen de voorzitter gisteravond de zittingen tot maandag verdaagde, was de sfeer van urgentie vrijwel geheel geweken en zelfs de meeste Arabische landen gevoelden er weinig voor de positie van Syrië als acuut bedreigd te kenschetsen. Er moet worden afgewacht of de Russen nog krachtiger middelen te baat zullen nemen, teneinde de Assemblee diets te maken, dat een derde wereldoorlog op het punt staat uit te breken, doch op dit mo ment is de internationale koorts afgezakt. Wel zjjn de Russen erin geslaagd Syrië tot dusverre te weerhouden van het aanvaar den van Saoeds bemiddeling, doch Syrië's aanzien is daardoor in de Arabische groep, en onder de Afro-Aziaten in het algemeen, niet gestegen. De conservatieve elementen in de Arabische wereld zijn geschokt door het feit, dat Syrië kennelijk meer luistert naar het Kremlin dan naar Mekka. Het enige Arabische land, waarvan gisteren een vertegenwoordiger heeft gesproken, was de Soedan. Officieel steunt de Soedan Syrië's politiek om een UNO-commissie van on derzoek uit te zenden, doch de vertegen woordiger van de Soedan zeide niets on vriendelijks van Turkije, laat staan van Amerika. Cabot Lodge, de vertegenwoordiger der Verenigde Staten, maakte van de gelegen heid gebruik in onverbloemde bewoordin gen de Russische aantijgingen te weerleg gen en de Russen aan de kaak te stellen als de eigenlijke onruststokers in het Na bije Oosten. Lodge vergeleek de Sovjet- Unie met een brandstichter, die hoofd van de brandweer wil zijn, hoewel in Korea, Hongarije enzovoorts Rusland's gevaarlijke praktijken duidelijk zijn gebleken. Zelden gebruikte Lodge zulke felle taal, al eindig de hij zijn rede met een respectbetuiging voor het fatsoen van het Russische volk en de capaciteiten van de Russische geleerden. Maandag zal Gromyko waarschijnlijk van leer trekken tegen Amerika. Wat is er, behalve dit vuurwerk, vol gende week te verwachten? De Nederland se vertegenwoordiger Schürmann sprak de hoop uit, dat Syrië alsnog Saoeds bemid deling zal aanvaarden. Zowel Schürmann als Lodge kregen applaus na hun toespra ken. Het lijkt dat achter de schermen ook enige landen van de Afro-Aziatische groep een oplossing blijven zoeken in Saoeds be middeling. Ongetwijfeld zou dat de beste ontwikkeling zijn, doch de kansen van een Syrische bekering zijn alsnog gering. Wat dan? Gisteren deden geruchten de ronde, dat Noorwegen, Canada en enige andere lan den een resolutie hebben voorbereid ten einde secretaris-generaal Hammarskjoeld ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 'FE(?D. BOLSTR; .48 A'DAM TEL. 717162 SCOOTER BROMFIETSKLEDING In Utrecht vergadert vandaag het partij convent van de Anti-Revolutionaire Partij. De voorzitter, dr. W. P. Berghuis, opende de vergadering met een rede, waarin hij de inhoud van de hoofdlijnen van een anti revolutionair beleid in de huidige politieke en maatschappelijke omstandigheden aan gaf en besprak. Dr. Bei'ghuis kwam tot de volgende hoofdpunten van anti-revolutionair beleid voor deze tijd, punten die principieel cen traal zijn en die betrekking hebben op de structureel meest belangrijke moderne aangelegenheden. Als organisatorische punten noemde hij een zoveel mogelijk op elkander afstemmen van de protestants- christelijke activiteiten op verschillend terrein, een zo nauw mogelijke samen werking tussen de christelijke politieke partijen met van A.R. zijde als uiteinde lijke doelstelling: één protestants-christe lijke volkspartij, en bevordering van in ternationale samenwerking tussen allen, die christelijke politiek als hun roeping zien. Als politieke punten noemde hij het zuiver houden van de eigen plaats der overheid en verzet tegen de uitwisseling der grenzen tussen staat en maatschappij in de organisatorische voi-mgeving der sa menleving: het intomen, onder voorop stelling van de positieve betekenis der overheidstaak, van de bemoeiingen der overheid in overeenstemming met de prin cipiële beperktheid van haar taak; bevor dering van de politieke integratie van Europa, zoveel als nodig is voor de ver vulling der overheidsroeping om ook in de huidige wereldverhoudingèn de rechten en vrijheden der burgex-s te verdedigen; het bevox'deren van nieuwe maatschappijvor- men, voor zover zulks in verband met de moderne omstandigheden nodig is om de positie van de daarbij betrokkenen naar ieders verantwoordelijkheid tot haar recht te doen komen, en een krachtige nationale aanpak van de ontwikkeling van Nieuw- Guinea als zedelijke taak van het Neder landse volk en gericht op de uiteindelijke zelfstandigwording van het volk der Pa poea's. In deze vijf punten lag, naar de mening van dr. Berghuis, de kern van een op de grote vragen van onze partij betrekking hebbende principiële politiek in'anti-revo- lutionaire zin. naar Syrië en Turkije af te vaardigen, in dien Syrië beslist weigert Saoed een kans te geven. Syrië verkiest een commissie van onderzoek samengesteld uit UNO-landen, maar over de samenstelling van zulk een commissie zou veel geharrewar kunnen ontstaan en het rapport dezer commissie zou nieuwe moeilijkheden kunnen schep pen. ifammerskjoeld daarentegen is voor alle betrokken partijen aanvaardbaar. Bovendien is de secretaris-generaal, indien nodig, een meester in een vage formu lering, die kool en geit spaart. De huidige stemming in de Assemblee is dusdanig veranderd, dat voor een commissie, zoals Syrië die wenst, waarschijnlijk niet de ver eiste meerderheid van tweederden meer is te vinden. Daarom is het mogelijk, dat Syrië een missie van Hammerskjoeld als tussenoplossing zou aanvaarden. Wendell Phillips: Revoluties worden niet geprovoceerd; zij komen. De Hiller-helikopters van de groep lichte vliegtuigen der Koninklijke Lucht macht op de vliegbasis Deelen, ongeveer veertig in totaal, worden aan de grond ge houden in verband met het ongeluk met een Hiller op woensdag, toen twee offi cieren om het leven kwamen. Zoals gebruikelijk is er een commissie van onderzoek benoemd, die de toedracht van het ongeval moet naspeuren. Omdat het echter wel duidelijk is, dat de moei lijkheden zijn begonnen bij de staartrotor van de Hiller is er tevens een vliegvex'bod voor dit toestel uitgevaardigd. Men meent, dat een constx'uctiefout de aanleiding tot het ongeval zou kunnen zijn. ANKARA (AFP) Koning Saoed zal zjjn pogingen om een regeling voor het Turks-Syrische geschil te vinden, voort zetten. Zo is in Ankara meegedeeld in een Turks-Saoedi-Arabisch communiqué dat werd uitgegeven, nadat de Turkse minis ter van Staat Zorloe uit Saoedi-Arabië was teruggekeerd. De vorst heeft, blijkens het communiqué, zijn waardering betuigd voor het feit, dat Turkije zjjn bemidde lingsvoorstel heeft aanvaard. Volgens hem zou het Syrisch-Turkse vraagstuk in korte tijd kunnen worden opgelost, als zowel Turkije als Syrië hem hun steun zouden geven. Volgens een Syriscli dagblad heeft pre sident Koewatli koning Saoed nogmaals verzocht, zijn aanbod in te trekken. Een poging van Libanese zijde om Syrië van gedachten te doen veranderen heeft blijk baar ook gefaald. DAMASCUS (AFP) Radio-Damascus heeft een officieel communiqué omgeroe pen, waarin werd herhaald, dat Syrië „geen enkele bemiddeling, van welke zijde dan ook", zal aanvaarden, maar zijn klacht bij de UNO inzake de „concentratie van Turkse troepen aan de Syrische grens" zal handhaven. Volgens radio-Damascus is een Turkse mijn die op Syrisch grondgebied was neer gelegd, ontploft, waarbij een bewoner van een grensdorp is verwond. Twee Turkse soldaten die de grens waren overgestoken, zijn gearresteerd. Tenslotte verklaarde de zender, dat vier Turkse vliegtuigen boven Syrisch gebied hebben gevlogen. MOSKOU (AFP) Radio-Moskou heeft gemeld, dat de toestand aan de Syrisch- Turkse grens ernstiger wordt. De zender maakte melding van „nieuwe Turkse troe- penconcentraties en herhaalde schendin gen van het Syrische luchtruim door vliegtuigen van de Amerikaanse marine". Het gevaar voor agressie tegen Syrië is nog steeds aanwezig, aldus de radio. De „Pi-avda" heeft in een kort bericht gemeld dat maarschalk Rokossovsky op perbevelhebber is geworden in het trans- kaukasische militaire gebied. CAIRO (AFP) Te Cairo wordt verno men, dat generaal Abdel Haldm Amer, op perbevelhebber der Egyptische strijd- krachten, vrijdag naar Damascus is ver trokken. Amer is tevens oppei-bevelhebber van de S/risch-Egyptische strijdkrachten. De Egyptische advocaten hebben besloten een gevechtsgroep ter verdediging van Syrië te vormen, aldus het Egyptische blad „Al Ahram". De inschrijving van vrijwilligers zou in Cairo reeds begonnen zijn. Manoeuvres ISTANBOEL (Reuter) - Turkije bereidt gecombineex-de militaire oefeningen in zuidoost-Turkije en het oostelijk bekken van de Middellandse Zee voor, die zullen worden gehouden na de algemene verkie zingen van zondag, aldus verluidt in Turk se militaire kringen in Istanboel. Te Izmir (Smyrna) is bekendgemaakt, dat van 31 oktober tot 2 november een gecombineer de NAVO-oefening aan de zuidwestkust ADVERTENTIE NEEM MAAR GENEZEND I Onder applaus van haar mede-leerling- verpleegsters in het St. Charles Hos pital is mejuffrouw Marie Elise Have- nith iiit Simpelveld in Limburg, door prinses Margaret (links) uitgeroepen tot één van de beste verpleegsters van LondenMejuffrouw Havenith kreeg een prijs en diploma, omdat zij de beste tiveedejaars-verpleegster was van de ziekenhuizen van Paddington. Mejuf frouw Havenith kwam in 1956 naar Engeland, om verpleegster te worden en haar kennis van de Engelse taal te vergroten. Zij was haar verpleegsters opleiding in een ziekenhuis in Parijs begonnen. Voor zij haar laatste examen kan afleggen, moet mejuf frouw Havenith nog achttien maanden in het St. Charles ziekenhuis blijven. Zij hoopt later stewardess te worden. van Turkije gehouden zal worden. Aan deze oefening nemen ondermeer vliegtui gen van de Britse luchtmacht en eenhe den van de Amerikaanse zesde vloot deel. Aanslagen BEIROET (AFP) Vrijdagavond zijn in Beiroet twee dynamietaanslagen gepleegd. De eerste was gericht tegen een groep van de Syrische volkspartij, de tweede tegen een gematigd Arabisch blad en tegen een vooraanstaand lid van de Armeense partij. AMMAN (Reuter-) De Jordaanse rege ring heeft de burger-bevolking gewaar schuwd op alles voorbereid te zijn. De in structies voor burgerlijke verdediging die in de hoofdstad Amman zijn uitgegeven omvatten maati-egelen voor luchtbescher ming. Het ministerie van bevoorrading heeft de apothekers in Jox-danië opdracht gegeven ervoor te zorgen dat zij voorra den voldoende voor een maand in huis hebben. GUATEMALA (Reuter) Aanhangers van generaal Ygadoras Fuentes, de zondag bij de presidentsverkiezingen in Guatema la vei-slagen kandidaat, hebben vrijdag in de hoofdstad Guatemala eigenaars van fa brieken en winkels gedwongen, hun zaak te sluiten. Volgens waarnemers schijnen de beto gingen onder communistische leiding te staan. Ondanks de ongeregeldheden werd de staat van beleg, die was ingesteld door de drie leden tellende militaire junta, op geheven. Er zijn tekenen die erop wijzen, dat deze junta vriendschappelijke betrek kingen heeft onderhouden met generaal Ygadoras. De betogex-s reden in vrachtauto's van de regering door de sti-aten om tot een alge mene staking op te roepen. Bij een fabriek zeiden zij tot px-oteste- i-ende arbeiders: „Maak je geen zorgen over de houding van de werkgevers, want er zijn geen kapitalistische werkgevers meer. Wij hebben de macht en leiden de zaak". Duizenden aanhangers van Ygadoras hebben vrijdag betoogd voor het regerings paleis. Onder hen bevonden zich veel plat telanders en Indianen in hun traditionele klederdx-acht, die in auto's naar de hoofd stad waren overgebracht. Betogers hielden chauffeurs van vrachtauto's en autobussen aan en mishandelden hen, indien zij niet aan de betoging wilden deelnemen. Perso neel van tankstations wex-d gedwongen, zonder betaling benzine te leveren voor de vrachtauto's van de betogers. NEW YORK (Reuter) Een Amerikaan se jury heeft vi-ijdag de 55-jarige Russi sche kolonel Rudolf Abel schuldig bevon den aan spionage voor de Sovjet-Unie. Hij zou Amerikaanse defensiegeheimen aan de Russen hebben verraden. Hij werd schuldig bevonden op alle punten van de aanklacht, waaronder samenzwering ter verkrijging van geheimen en het verraden van deze geheimen. Krachtens de wet op de spionage, die dateert van 1954, kan hij voor eerstge noemd punt de doodstraf krijgen. De jury, bestaande uit drie vrouwen en negen mannen, sprak het vonnis uit na een beraadslaging van drie uur en 35 minuten. Gedurende de negen dagen van het pro ces hebben de getuigen a charge verklaard, dat Abel bij het uit Amerika smokkelen van de militaire geheimen gebruik maakte van zeer geslepen methodes: zo werden microfilms vervoex*d in uitgeholde mun ten, potloden en manchetknopen. Het Nederlandse Liichtreclamebedrijf te Amsterdam heeft plannen om een nieuwe luchtvaartmaatschappij in ons land op te richten. De bedoeling is een vracht- en passagiersbedrijf voor lijn- en charter vluchten op uitsluitend het Europese net. Binnenkort zal een concessie-aanvraag bij de Kroon worden ingediend waarna een ministeriële vergunning zou kunnen wor den gegeven.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1