Conservatieven weigerden hun steun aan socialist Mollet OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zjoekov moet zich voor partij verantwoorden Syrië tekende akkoord voor economische Sovjet-hulp HET WEER Félix Gaillard - financieel-economisch expert - aangezocht als formateur Hoofddader roofoverval bekent thans ee MORRIS 'êefóref/ot/fa/// Raad zonder daad V erkeer songelukken DIT JAAR: 985 DODEN j Vier doden in het verkeer Rovers ook schuldig aan schilderijendiefstal Dakota neergestort in Spanje; 21 doden Het woord is aan Nu en dan regen GAAT U VERHUIZEN? Prins Bernhard zal officieel bezoek aan Liberia brengen Zeven jaar voor doodslag op schoonvader 72e JAARGANG No 95 DINSDAG 29 OKTOBER 1957 302e JAARGANG No 248 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Parijs) Met 290 tegen 227 stemmen, waarbü de conservatieven zich naast de communisten en de poujadisten in de oppositie hadden geschaard, heeft de Franse Nationale Ver gadering in de afgelopen nacht de socialist Guy Mollet zijn investuur geweigerd. Een goed uur nadat Mollet de droeve uitslag aan president Coty had meegedeeld, werd de jeugdige minister van Financiën uit het demissionaire kabinet-Bourgès-Maunoury, de radicaal Felix Gaillard, op het Elysée ontboden. Toen Gaillard het ambtspaleis van het staatshoofd weer verliet, verklaar de hjj haperend, dat hem de hoge eer was toegevallen te mogen trachten een nieuwe regering te formeren. Gaillard zal van avond meedelen, of hij na rjjpe overweging nummer zes van de Ijjst der formateurs van deze lange crisis wil zijn. Mollet zei bij het verlaten van het Elyssée, dat hij niet met bittere gevoelens van persoonlijke aard, maar wel diep verontrust wordt over de verdere gang van zaken. Een ver- ontrustiging, die men inderdaad zou kun nen delen. In het Palais Bourbon heerste gister middag, toen Mollet zijn regeringsverkla ring begon voor te lezen, al een sceptische stemming over zijn kansen om het ver trouwen van een meerderheid te verwer ven. Mollet's rede maakte geen gelukkige indruk. Hij sprak op droge en zakelijke toon en de inhoud van zijn verklaring wekte bij herhaling duidelijke wrevel, vooral op de rechtse banken. Hij sprak over de noodzaak driehonderd miljard francs aan nieuwe bezuinigingen en belas tingen te vinden en hij zei voornemens te zijn de raamwet voor Algerije opnieuw aan de 'orde te stellen. Een uur later trokken de verschillende groepen zich in vergadering terug en in de gangen van het parlement werd toen al gegist naar Mollet's eventuele opvolger. Het spel was kennelijk nog niet ten einde en het leek de meeste parlementsleden te ontgaan, dat het publiek, na vier weken crisis er genoeg van zou kunnen krijgen. De staatskas is weer ongeveer leeg en vandaag of morgen zou de demissionaire regering verplicht zijn nieuwe voorschot ten aan de Franse bank te vragen, terwijl de sociale onrust in het land zienderogen toeneemt. Die omstandigheden weerhiel den de conservatieven echter niet van het besluit Mollet niet als premier te aan vaarden. Moe dis Bij de duplieken kwam het, even na middernacht, tot het beslissende duel tus sen de premier in spe en de woordvoerder van het rechtse centrum, Tremolet de Vil- ■■■■■•■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a Bij verkeersongelukken in 1957 j in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 985 i personen, van wie 192 kinderen. I Haarlemmer na aanrijding overleden Maandagmidag om kwart over twee reed de 61-jarige schilderspatroon P. Hiemstra op zijn bromfiets in de Nagtzaamstraat in H a a r 1 e m-o o s t in de richting van de Amsterdamsevaart. Achter hem reed een bestelauto. Bij de Tweede Vooruitgangstraat week de bromfietser naar links uit, vermoe delijk om deze straat in te slaan. De brom fietser werd aangereden door de bestel auto. Met een schedelbasisfractuur is hij naar het St. Elisabeths Gasthuis overge bracht, waar hij vanmorgen is overleden. De 75-jarige P. van der Ploeg uit Z u i d- o o s t-B e e m s t e r, die maandagavo.nd per fiets plotseling de drukke Purmerender- weg overstak, is daarbij door een personen auto uit Hoorn aangereden. Ernstig ge wond werd hij naar het St. Liduinazieken- huis te Purmerend overgebracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. De 57-jarige straatmaker A. J. M. Pij nenburg wonende te Tilburg is op een der buitenwegen door tot nu toe onbekende oorzaak met zijn motorrijwiel achter tegen een boerenkar opgereden. Hij was op slag dood. De 32-jarige G. Ernste is te N ij m e g e n overleden aan verwondingen die hij zater dag opliep, toen hij op zijn motor met twee voetgangers in botsing kwam. <:<xxxxxx>xc<xxx>ccoccodocooooocc>ccoogoccoococccccoccoco3< Iers. Nadat de conservatief er zijn gram schap over had uitgesproken, dat de socia listen Pinay vorige week hun vertrouwen hadden geweigerd, zei Mollet bleek van verontwaardiging, dat zijn politieke pro gramma een onverbrekelijke eenheid vormde. Mollet waarschuwde dat hij er voor zou passen in Algerije een rechtsge- zinde politiek te voeren, terwijl zijn sociaal beleid door de conservatieven werd afge wezen. Daarmee waren de grenzen van de tegenstellingen tussen links en rechts helder aangegeven en een socialistische afgevaardigde zei na de stemming, dat Mollet moedig en met de lidmaatschaps kaart van zijn partij in de hand was ge vallen. Ontbinding Intussen nadert de crisis het punt, waar op de grondslagen van het parlementaire stelsel worden aangetast en ondermijnd. Men spreekt openlijk en terecht van een crisis van het regiem. Al meer stemmen gaan er op voor ontbinding van het par lement, ofwel een beroep op een boven- partijdige figuur, die wel eens generaal Charles de Gaulle zou kunnen zijn. De parlementariërs voelen echter nog niets voor zo'n radicale oplossing en wat hun betreft kan het spelletje worden voort gezet. Men wacht met spanning op het ant woord van de 34-jarige radicaal Felix Gaillard, die het lot van het parlementaire bewind in Frankrijk in handen heeft. (Reuter) Waarnemers in de wandel gangen geloven, dat hierdoor de betrek kingen tussen de conservatieven en socia listen zo gespannen zijn geworden, dat de socialisten waarschijnlijk niet aan een regering zullen willen deelnemen. Men verwacht voorts, dat president Coty een dringende oproep aan de Nationale Ver gadering zal richten om de partijgeschillen te begraven een noodregering te vormen om met spoed de financiële moeilijkheden op te lossen. Voor de stemming had Mollet gewaarschuwd, dat er geen buitenlandse valuta meer in voorraad is. Voorts zei hij, dat de invoer gerantsoeneerd zal moeten worden en dat een lening van Frankrijks „Atlantische of Europese bondgenoten" een levensbelang zou zijn. De Franse Nationale Vergadering tijdens de rede van premier Guy Mollet. (Telefoto). De hoofddader van de op maandag 8 juli gepleegde roofoverval op een pompstation bij de Nieuwe Utrechtsebrug in Amsterdam een 28-jarige monteur uit Bennebroek, heeft thans bij de Amsterdamse politie een bekentenis afgelegd. Hij heeft voorts be kend betrokken te zijn geweest bij de diefstal van juwelen ter waarde van ze ventienduizend gulden uit een juweliers zaak in de Beethovenstraat in Amsterdam, welke diefstal in de nacht van 15 op 16 april werd gepleegd. De monteur is ook de hoofddader bij de diefstal van gouden ringen en armbanden uit de etalage van een juwelierszaak in de Grote Houtstraat te Haarlem. De vier gearresteerden de monteur; een 24-jarige Haarlemse los-werkman; een 30-jarige expediteur, broer van de hoofd dader, en een 28-jarige Hillegomse chauf feur bevinden zich thans op het politie bureau Overtoom in Amsterdam. Er zal worden onderzocht, of zij ook schuldig zijn aan de overval op het pompstation aan de Haagse weg in Amsterdam op 4 september. De Velsense politie deelt ons mede, dat van drie der gearresteerden is komen vast te staan, dat zij verantwoordelijk moeten worden geacht voor een inbraak in het ho tel Duin en Kruidberg te Santpoort in de nacht van 25 op 26 april. Daar werden toen drie schilderijen, waarvan twee waarde volle en twee zilveren kandelaars ont vreemd. MADRID (Reuter) Niet ver van Madrid is een Dakota-passagiersvliegtuig neergestort. Alle 21 inzittenden 17 pas sagiers en een bemanning van vier heb ben de dood gevonden. Het toestel, een DC-3, was van fanger op weg naar de Spaanse hoofdstad tóen een motor in brand vloog. Het behoorde aan de Spaanse luchtvaartmaatschappij „Iberia". De nieuwbouvi aan en rond de Lijnbaan in Rotterdam begint langzaamaan grootse vormen aan te nemen, hetgeen men op de bovenstaande luchtfoto van de impo sante flatgebouwen kan zien. (Foto KLM Aerocarto n.v.) LONDEN, (Reuter). De corres pondent te Moskou van het Britse communistische blad „Daily Worker" Russell, meldt, dat maarschalk Zjoe kov als minister van Defensie is afge zet omdat hij de activiteit van de partij in het leger belemmerde. Par tijsecretaris Kroesjtsjev zou eind vo rige week op een vergadering van de J eremy Taylor Vergis u niet. De genoegens, die de rust van uw leven verstoren, zijn geen ge~ noegens. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Overwegend zwaarbewolkt met nu en dan regen. Matige tot krachtige, tijdelijk harde of stormachtige zuidwestelijke wind Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. xx>coc<xoa^jüoücx>:xx>coo=oc>03c)OMCOOCOCOCOOOOOOCOOOOCC DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Van onze reisredacteur) DAMASCUS, 28 oktober. In het Da mascener serail sloot vanochtend een Sy rische doctor Faustus Khaled El Azm zijn eigen pact met de duivel. Onder de ogen van de snorrende camera's van triomfan telijke Syrische, beteuterde Amerikaanse en zelfvoldane Russische journalisten te kende daar de chef van de Sovjet-missie van economische deskundigen, Nikitine, een akkoord voor economische Sovjet-bij stand aan Syrië. Voor Syrië tekende onder meer de minister van Defensie, Khaled El Azm, wiens faustiaanse glimlach ver klaarbaar was, want hij legde in augustus te Moskou de grondslag voor dit akkoord. Verder zaten om de tafel de strakkijkende Sovjet-experts, onwennig in hun das en boord en verlegen door zoveel openbaar heid, en Syrische autoriteiten, onder wie stafchef Bizri, wat krampachtig glim lachend naar de nieuwe vrienden. Ieder een keek echt een beetje betrapt. Limo nade en koekjes bekrachtigden de onder tekening van het akkoord, dat de Sovjet- hulp op basis van wederzijdse gelijkheid en vriendschap ondei-streept en dat zon der enigerlei voorwaarde is, want „de Sovjet-Unie heeft geen enkel privé-belang ADVERTENTIE Wij garanderen u een goede verhuizing uit gevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens inlichtingen. F. DAMIAANS en Zn. - Zijlvest 41, Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 52514 in Syrië". Van de dringende adviezen door de Sovjet-experts op diplomatiek terrein gedaan, zoals die tot weigering van Sa- oeds bemiddeling, werd dan ook niet ge rept. Het communiqué, dat vage bijzonder heden geeft over het vooralsnog geheime akkoord, spreekt slechts over de aanleg van spoorwegen, dammen, wegen, brug gen en elektrische centrales, over agra rische projecten, de bouw van een kunst- mestfabriek, geologische kartering en ex ploratie van olie en mineralen. De Sovjets zullen de nodige machinerieën en deskun digen beschikbaar stellen en de plannen opmaken. De kosten van de Sovjet-hulp bleven ongenoemd, maar worden geschat op 98 miljoen dollar. Hiervoor geven de Sovjets een krediet van twaalf jaar tegen 2'/i percent. Men is uitgegaan van het in 1955 onder leiding van professor Lieftinck opgestelde verslag voor de Wereldbank. Volgens de Syriërs was dit Wereldbank project echter duurder, de interest hoger en de voorwaarde tot toezicht op de be steding „onaanvaardbaar voor een soeve rein Syrië". Er dient nu te worden afge wacht, wat van de Syrische soevereiniteit zal overblijven, wanneer met de econo mische bijstand de Russische wolf in schaapsvel eenmaal zal zijn binnenge komen. Landhuis afgebrand. Het houten land huis van de familie P. te Cadier en Keer bij Maastricht is maandagavond omstreeks half elf in koi-te tijd totaal afgebrand. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. 1 Namens de regering is medegedeeld, dat Prins Bernhard van 2327 januari 1958 een officieel tegenbezoek zal brengen aan president Tubman van Liberia, die met mevrouw Tubman in oktober 1956 een officieel bezoek aan Nederland heeft ge bracht. De rechtbank te Maastricht heeft de 32- jarige opkoper P. D. wegens doodslag op zijn schoonvader, de 53-jarige koopman B. S„ veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar. De opkoper had op 17 juni van dit jaar na een hevige ruzie met een jachtgeweer op zijn schoonvader geschoten, die op een afstand van een meter of vijf stond en op dat moment een steen opraapte. De schoon vader was korte tijd laten overleden. De officier van Justitie had tegen de opkoper tien jaar gevorderd. ADVERTENTIE BARTELJORISSIR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 71*7162 LEDEREN MOTORJASSEN ƒ150.— partij-organisatie voor het leger in het district Moskou een vergade ring die door hoge officieren werd bijgewoond de redenen voor het ontslag bekendgemaakt hebben. Vol gens Russell waren er, reeds lang voor de zitting van het centrale par tijcongres waarop Malenkov, Molo tov en Kaganovitsj uitgestoten worden, klachten over de houding van de legerleiders en maarschalk Zjoekov ten aanzien van de partij-organisaties in het leger geweest. Men had op ver betering gehoopt door Zjoekov in het partijpresidium te benoemen, doch toen de toestand eer slechter dan beter werd vroeg het hoofd van de politieke afdeling van het Rode leger het centrale comité en het presidium maatregelen te nemen. Tijdens Zjoe kovs reis naar Joegoslavië en Albanië zijn in het land vergaderingen van de partij-organisaties in het leger gehou den, waarop het besluit om Zjoekov af te zetten werd toegelicht. Russell voegt hier nog aan toe, dat het centrale' comité heden in plenaire zitting bij eengeroepen is en dat van Zjoekovs houding op die vergadering zijn toe komst zal afhangen. KOPENHAGEN (AFP) De correspon dent te Moskou van het Deense communis tische blad „Land og Folk" meldt, dat maarschalk Zjoekov ervan wordt beschul digd zich te hebben omgeven met een sfeer van persoonsverheerlijking en blijk te heb ben gegeven van dictatoriale neigingen. Het partijpresidium heeft inlichtingen ont vangen over ernstige feiten, waaruit blijkt, dat maarschalk Zjoekov zijn persoon en het leger boven de partij plaatst, aldus „Land og Folk". Toen op de bijeenkomst van het garni zoen van Moskou aan Kroesjtsjev werd gevraagd of Zjoekov nog lid van het partij presidium kon blijven, antwoordde Kroesj tsjev, volgens „Land og Folk", dat het partijbestuur hierover dient te beslissen. Strijd om de macht? MOSKOU Reuters correspondent Vin cent Buist meldt, dat het centrale comité in het afgelopen weekeinde verscheidene malen vergaderd heeft. Ook maandag was het comité tot laat in de nacht bijeen. Waarnemers leidden hieruit af, dat Zjoe kov zich krachtiger verdedigt en meer steun krijgt dan de partijleiders verwacht ten. Volgens in gewoonlijk welingelichte kringen te Londen ontvangen berichten zou het centrale comité maarschalk Zjoe kov maandagavond uit het presidium heb ben gestoten. Deze berichten, die maan dagavond in Moskou de ronde deden, zijn nog niet bevestigd. Men vermoedt, dat Kroesjtsjev en zijn aanhangers, die in juli harde strijd hebben moeten voeren om Malenkov en de zijnen uitgestoten te krij gen, ook nu een felle strijd moeten voeren om de meerderheid van het comité achter zich te krijgen. Partij-verheerlijking De communistische partij van de Sovjet- Unie heeft het Sovjet-volk er in het partij orgaan Pravda aan herinnerd, dat de historische overwinning van de Sovjet strijdkrachten in de tweede wereldoorlog was bevochten, „dank zij de leiding van de partij en haar centrale comité". Het blad van het Sovjet-leger, „Rode Ster", dringt aan op „verbetering van het partij-poli tieke werk" in de strijdkrachten. Militairen dienen, aldus het blad, te worden opge voed „in de geest van onzelfzuchtige trouw aan land en partij". Ook het jeugd blad „Komsomolskaja Pravda" wijdt een hoofdartikel aan de „onbaatzichtige liefde" van het Sovjet-volk, de Sovjet-jeugd en de Sovjet-militairen voor de partij. De najaarszilting van het parlement van de Raad van Europa loopt ten einde. Morgen zullen de parlementariërs uit vijf tien landen weer naar hun verschillende haardsteden terugkeren. En onderweg zullen zij er wellicht over nadenken, wat het nuttig effect van de debatten der af gelopen twee weken is geweest en welke resultaten ervan kunnen worden ver wacht. Daarbij zullen sommigen zich on getwijfeld afvragen of er niet veel waars zat in wat hun Britse collega, Sir James Hutchison, gisteren had betoogd: dat er in Straatsburg veel te veel rapporten, resoluties en aanbevelingen worden ge produceerd, véél meer althans dan er door de nationale regeringen ooit kunnen worden bestudeerd en verwerkt. Wie (zoals wij) naar een groot deel van de debatten op deze najaarszitting heeft geluisterd, zal daarbij misschien ook het gevoel hebben gekregen, dat de activi teiten van dit Europese parlement niet slechts aan een teveel lijden, maar ook nog aan iets anders, namelijk aan een nei ging om zich te mengen in aangelegen heden die zich naar hun karakter vol komen onttrekken aan het „machtsbereik" van de Raad van Europa. Dat „machtsbereik" daarom staat het hier tussen aanhalingstekens is uiter mate gering. Het parlement van de Straatsburgse organisatie is een Raad gevende Vergadering, en door het geven van raad kan men slechts dan macht uit oefenen wanneer naar die raad wordt ge luisterd hetgeen alleen geschiedt als de raadgever voldoende invloed heeft, als zijn adviezen verstandig en weloverwogen zijn, en als degeen, die geadviseerd wordt, in voldoende mate tot luisteren bereid is. In het dagelijks leven heeft iedereen wel eens kunnen vaststellen, dat tevéél goede raad ophoudt goed te zijn, en dat raad nimmer goed is als hij dingen betreft waarop noch de raadgever noch de be- radene veel invloed kunnen uitoefenen. Aan deze eenvoudige levensregel heeft de Raadgevende Vergadering zich nooit gehouden. Zij heeft zich veelvuldig be moeid met dingen, waarover haar advies voor de praktijk geen nut had, met dingen die haar niet aangingen, of met dingen die haar slechts dan zouden aangaan als zij een werkelijk parlement met beslissende en wetgevende bevoegdheden zou zijn. Op deze laatste zitting heeft zij bijvoorbeeld een resolutie over „een gemeenschappe lijke buitenlandse politiek van de aange sloten landen" aangenomen, die niet an ders dan een slag in de lucht kan worden genoemd. Zij heeft zich beziggehouden met een aanbeveling over woningbouw, die van prachtig idealisme getuigt maar die elke regering ongetwijfeld naast zich zal neerleggen. Zij heeft protesten gelan ceerd tegen de Russische politiek in Hon garije, waarvan geen enkele Russische politieke leider ook maar notitie zal nemen. Onder deze omstandigheden was er dus alle reden voor het betoog van de Nederlandse afgevaardigde Schuijt, dat de Raad van Europa moet proberen de Euro pese arbeiders er van te overtuigen, dat men zich in Straatsburg „niet alléén" met abstracte politiek bezighoudt maar ernstig poogt hun lot te verbeteren. Dit alles wil niet zeggen, dat de Straats burgse debatten van deze maand waarde loos zijn geweest; sommige waren wel degelijk nuttig en belangrijk. Maar dan ging het ook om positieve en concrete kwesties, zoals de methodes der Europese integratie, de vrijhandelszone, de land bouwproblemen. Dit zijn aangelegen heden, die met vrucht door de parlemen tariërs der vijftien landen kunnen worden besproken omdat zij ook in de nationale parlementen als vraagstukken van Euro pese samenwerking aan de orde van de dag zijn, en vooral: omdat die samenwer king in internationaal verband wordt (of zal worden) uitgevoerd door een bestaand multi-nationaal orgaan, de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king. Er is alles voor te zeggen, dat over de huidige en toekomstige activiteiten van de O.E.E.S. op parlementair niveau van gedachten wordt gewisseld, en dan is de assemblee van de Raad van Europa, die op twee na alle landen van de O.E.E.S. omvat, het daarvoor meest aangewezen forum zolang de O.E.E.S. zelf niet over een parlementair orgaan beschikt Het is dan ook logisch, dat er al stemmen zijn opgegaan om tot een fusie van beide or ganisaties te komen, hetgeen het nuttige rendement van de Raad van Europa stellig zou vergroten. Op defensie-gebied mag de Raad zich statutair niet begeven; op politiek gebied kan hij bijzonder weinig bereiken. Maar hij kan onder de huidige omstandigheden op economisch gebied vruchtdragende arbeid verrichten en zou dat nog beter (Vervolg op pag. 3 eerste kolom onderaan

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1