Zeventigjarige Willem Andriessen op hartelijke wijze gehuldigd Nederlandse kamermuziek Theo Bruins morgen naar Canada Charlotte Kohier thans ook in Haarlem gehuldigd Ereburger van Amsterdam Jubileum van Donemus Griekse schrijver Nikos Kazantzakis overleden WOENSDAG 30 OKTOBER 1957 7 Apothekers-assistente levensgevaarlijk gewond Met brommer tegen vrachtauto Kruis of Munt-puzzel voor de Hoge Raad Internaat te Apeldoorn voor Hongaarse scholieren Kind bij brand omgekomen Nieuw onderzoek in Anjumer moordzaak Dr. Herman Teirlinck over toneel OP TOURNEE ONDER AUSPIClëN VAN „JEUGD EN MUZIEK" - na de solo-voordracht van „Yvette" - G.A.T.T.-ministers spraken over de Euromarkt Max Planck-Instituut: Spoetnik blijft tot mei om aarde draaien Gaillard probeert formatie van minderheidsregering Definitief antwoord aan Coty pas vandaag In de Bachzaal te Amsterdam had dins dagavond een even hartelijke als groots opgezette huldiging plaats van de vrijdag jongstleden zeventig jaar geworden Willem Andriessen, waardige telg van de Haar lemse kunstenaarsfamilie, oud-Hagenaar en sinds zijn benoeming tot directeur van het Amsterdams Conservatorium, ook in woner van de hoofdstad (van heden af zelfs ereburger, welke titel hem deze avond toegekend werd namens het gemeentebe stuur). Maar vooral heeft men hem gehul digd om zijn artistieke en menselijke eigenschappen, waardoor hij een der meest gevierde toonkunstenaars en cultuurdra gers van ons land is geworden. De huldi ging van de sympathieke jarige was op touw gezet door oud-collega's en leerlingen. Toen de heer en mevrouw Andriessen de zaal binnen traden, klonk een opgewekte feestfanfare voor zes trompetten en orgel, voor de gelegenheid gecomponeerd door Ernst W. Mulder en door leerlingen van het Amsterdams Conservatorium, onder leiding van de heer F. Grim uitgevoerd. Hierna werd de jubilaris welkom geheten door de heer Jan Odé, de huidige directeur van het Conservatorium, die er zijn ver bazing over uitsprak dat de last der jaren voor Andriessen geen beletsel blijkt te zijn om zware Beethoven-programma's uit te voeren en met zijn warm opwekkend woord en pedagogische tact in oe bres blijft staan om zijn medemensen deel te doen hebben aan de vreugden van zijn kunstenaarschap. Vervolgens werden door twee oud-leer lingen van Andriessen, de heren Johan van den Boogert en Gérard van Blerk, de va riaties van Brahms op het St. Anthoni- koraal, in speciale adaptatie van de com ponist voor twee piano's, op briljante wijze uitgevoerd. Zoals later bleek, was dit een lievelingsstuk van de gehuldigde leermees ter. Drie liederen van Willem Andriessen, typerend voor zijn persoonlijkheid, werden (keurig aan de vleugel begeleid door Nelly Stener-Wagenaar) door Herman Schey ge zongen. Om het muzikale deel van de avond zinrijk te voltooien werd het mach tige Te Deum van Anton Bruckner uitge voerd door solisten, koor en orkestklassen van het Conservatorium, onder leiding van dr. Anton van der Horst. Feestgeschenken Ondertussen was de jubilaris dankbaar gehuldigd en had hijzelf de aanwezigen toegesproken met de openheid en de gulle hartelijkheid, die hem steeds kenmerken. Als afgevaardigden van het Amsterdams gemeentebestuur betraden mejuffrouw Agnes Luns en wethouder Van Wijk het podium om Andriessen de dank en de hul de te brengen, die de hoofdstedelijke over heid zich gedrongen voelt te betuigen aan een zo verdienstelijk medeburger. Wethou der Van Wijk, die het woord voerde, hul digde de jubilaris als kunstenaar, als mens en als organisator en overhandigde hem de stedelijke erepenning als blijk van dank. Vervolgens werd het woord gevoerd door professor dr. K Ph. Bernet Kempers, voor zitter van het huldigingscomité. Deze wees er op hoe oneindig velen innerlijk verrijkt wei-den door Andriessens kunst en sym pathieke persoonlijkheid, hoe hij als in leider op conferenties het begrijpen van muziek op een zo eenvoudige, zuivere en tot ieders begrip sprekende wijze weet bij te brengen, hoe in hem de mens en de kunstenaar een volmaakte eenheid vor men, hoe hij zich bij al het aantrekkelijke van zijn persoonlijkheid steeds de man toont op wiens woord men kan bogen en die zijn mening nooit onder stoelen of banken steekt. Verder wees spreker op Andriessens dichterlijke en compositorische begaafdheid, wat op de recente uitvoering van zijn piano-concert (op twintigjarige leeftijd gecomponeerd) nog eens overtui gend bleek: eerlijke muziek van een jong artiest, die schreef zoals hij gevoelde. Toch was hij er vroeg bij om de modernen van toen te interpreteren. Specialist in deze of gene stijl is hij niet geweest, maar Schu mann, Brahms, Reger en vooral Beethoven heeft hij bij voorkeur vertolkt. De gram mofoonmaatschappijen zouden, volgens spreker, in hun culturele taak te kort schieten als zij de kans zouden verzuimen Andriessens interpretaties van diens laat ste sonates voor het nageslacht te bewa ren. Professor Bernet Kempers dankte mevrouw Andriessen voor hetgeen zij voor haar man geweest is en tenslotte verraste hij de jubilaris met een jubileumgeschenk: een bon voor een reis naar het zonnige Zuiden. Het was een treffend moment de gevier de kunstenaar daarna zelf aan het woord te horen, op een podium dat als in een bloementuin herschapen was. Hij bekende zeer getroffen te zijn geweest door zoveel blijken van sympathie. In aansluiting op wat over zijn kunstenaarschap gezegd was, meende hij dit te mogen verklaren met een verwijzing naar het motto dat Beethoven boven zijn Missa Solemnis „chreef: „Vom Herzen, möge es zum Her zen gehen". Wat ik gedaan heb, aldus de jubilaris, heb ik van harte gedaan, opdat het ook de harten zou raken: „In de eerste plaats dank ik God, in de tweede plaats mijn vrouw, die steeds mijn hechte steun geweest is." Daarop volgden dankbetuigin gen aan allen die hem deze hulde bereid hadden. De geste van het gemeentebestuur was hem een bijzondere verrassing ge weest. En toen het over de uitgevoerde muziek van deze avond ging, kon hij niet nalaten even voor de vleugel te gaan zitten en zijn romantisch voelend hart te luchten in een passage uit het stuk van Brahms om het effect van één noot (een a) en als parallel daarvan de werking van een d aan te duiden in de coda van het midden deel der tweede pianosonate van Mozart. Zo werd het publiek dan nog getracteerd op een van die fijne detaails, waarmee An driessen zijn pedagogische conferenties steeds weet te kruiden om ze aan hun bestemming te doen beantwoorden: van hart tot hart. Talrijke belangstellenden kwamen hem tenslotte de hand schudden. Tot hen be hoorden ook minister J. G. Suurhoff, dr. J. Hulsker namens de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, benevens dr. J. Daniskas, inspecteur van het muziek onderwijs. Jos. de Klerk De beeldhouwer Mari Andriessen wenst zijn broer geluk. In het midden mevrouw Andriessen. De 43-jarige mevrouw H. M. H. de B. uit I.Tmuiden-oost, apothekers-assistente n het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, s gistermiddag levensgevaarlijk gewond geraakt bij een aanrijding, die haar op de kruising Jan Kostelijklaan—Thorbecke- 'aanv. Tuylweg in het villapark „Vel- serbeek" overkwam Zij was per bromfiets op weg naar haar /erk, toen op het kruispunt een vracht- uto, die naar de politie aanneemt zeer nel heeft gereden, haar van rechts nader- 'e. Zij gaf geen voorrang en werd tegen le weg geslingerd, waar zij hevig bloedend bleef liggen. Per ambulance is mevrouw De B. naar het Antoniusziekenhuis ver voerd, waar een schedelbasisfractuur werd geconstateerd. Voor een spoedoperatie is de dame naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam overgebracht. Haar toestand was vanmorgen nog zeer ernstig. De Velsense politie roept eventuele ge tuigen van dit ongeval op, zich met haar in verbinding te stellen (telefoon 6444 K 2550). De serie jubileumconcertenter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de stichting „Donemus" (Documentatie van Nederlandse muziek) werd dinsdagavond in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam besloten met een Kamer muziekconcert. De lezer verwachte hier over van mij geen poging tot 't geven van een bindend oordeel: het critisch beluis teren van alleen nieuw muzikaal werk is een vrijwel onmogelijke taak, niet alleen wegens het efemere karakter van de klank, maar ook door de mate waarin bij de muziek (méér dan bij andere kunsten) materiaal, techniek en expressie in elkaar verstrengeld zijn. Het is interessant te wijzen op de ook door dit programma weer bevestigde voor keur van vele Nederlandse componisten voor de octotoniek, een toonladderopbouw die gekenmerkt wordt door het overwegen van de kleine terts, de toonsafstand die voor onze aperceptie het sterkste met „mineur"-stemmingen is geassocieerd. Ook de samenvoeging van twee van dergelijke tertsen, de zogenaamde tritonus, speelt uiteraard in de aldus gevormde toonreeks een belangrijke rol: deze splitst het octaaf, basis van ons muzikaal toonsysteem, pre cies in tweeën en heeft dus een ambivalent karakter. Reeds de hier genoemde twee punten (die met andere uitgebreid kunnen worden) bepalen de keuze van het mate riaal in dit geval werkingen impliceert, die door de luisteraar als zoekend, kla gend, neerslachtig geïnterpreteerd wor den. Anderzijds kan ik mij er niet aan ont trekken, dat de grote buigzaamheid van deze tonenreeks namelijk door de ge lijkluidendheid der betreffende interval- spanningen de componisten tè gemak kelijk op het spoor brengt van wrange accenten, die met te weinig innerlijke noodzaak geplaatst kunnen worden. Men kan dit in zeker opzicht vergelijken met het klakkeloos hanteren van oude modi (kerktoonsoorten). Hierdoor wordt altijd wel een zekere archaïserende stemming opgewekt. Evenals de taal is ook de mu ziek in sterke mate belast met conventies en steeds kan wat bij de ene componist het goud der inspiratie was bij de andere devalueren tot de pasmunt van een ver sleten frase. Nog enkele opmerkingen betreffende sommige der uitgevoerde werken: een sonate voor cello-solo van Henk Badings trof evenzeer door haar kernachtige op bouw als door de realisatie van een één stemmigheid, die inderdaad aan zichzelf genoeg had. „Le Tombeau de Ravel" van Rudolf Escher, een eerbetoon in de vorm van een suite van oude dansvormen met een tweetal „airs" (respectievelijk voor cello en fluit) als intermezzi en een hymne als besluit, bezat enkele momenten van evocatieve kracht, doch was als geheel bij eerste aanhoren wat lang. Een wonderlijk stuk tenslotte was „Sous-Marine" van Luctor Ponse, waarin uiterst grillige toon- figuren op impressionistische wijze „de wereld der stilte" verklanken. De uitvoering van dit programma (dat nog drie werken bevatte) was in voortref felijke handen bij het ensemble Alma Mu- sica, het Hollands Strijkkwartet, de De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft tot verwerping van het beroep geconcludeerd in de zaak van de direc teur van „Het Vrije Volk". Het ging hier om het wekelijks nubliceren van een puz zel „Kruis of Munt". De directeur was door de kantonrechter 'te Amsterdam ver oordeeld tot 100 gulden boete wegens overtreding van de Loterijwet. In beroep werd de dagvaarding op grond van on duidelijkheid nietig verklaard, waarna de directeur in beroer» van cassatie ging. In deze zaak zal de Hoge Raad op 26 novem ber arrest wijzen. De villa „Magyarok" aan de Waldeck Pyrmontlaan te Apeldoorn, die het vorige jaar door de Koningin beschikbaar werd gesteld voor de huisvesting van Hongaarse vluchtelingen, heeft een andere bestem ming gekregen. Zij blijft evenwel ten dien ste van de Hongaren. Een groepje van 26 jongelui is er nu ingetrokken, dat onder deskundige leiding middelbaar onderwijs zal ontvangen en worden voorbereid op het volgen van Nederlandse middelbare scholen. Het onderwijs wordt gegeven door een aantal leraren van Apeldoornse mid delbare scholen en enkele daarvoor spe ciaal aangetrokken krachten. Er wordt les gegeven in onder andere Duits, Engels, Ne derlands, scheikunde, geschiedenis, econo mie en staatshuishoudkunde. Voorlopig is dit internaat nog een proef, maar wanneer blijkt, dat men er goede resultaten mee be reikt, zal er waarschijnlijk volgend jaar i een nieuwe cursus worden gegeven. sopraan Maria van Dongen, de pianist Luctor Ponse en de cellist Anne Bijlsma, welke laatste voor zijn briljante vertol king van Badings' sonate zelfs een ovatie kreeg. Sas Bunge Bij een felle brand die dinsdagavond in de Havenstraat te Veendam een dubbel pand verwoestte, is een vierjarig jongetje om het leven gekomen. Het pand werd be woond door de families A. Schaap en B. Dijk. De brand is vermoedelijk uitgebro ken in de kamer of de keuken van de fa milie Dijk, nadat de ouders naar bed waren gegaan. Zij wei-den wakker door dichte rookwolken. Met grote moeite konden zij zich redden. Maar nadat zij de familie Schaap hadden gealarmeerd, konden zij hun woning niet meer binnendringen om het vierjarig jongetje J. Dijk te redden. Wel kon men door een raam nog de voor kamer binnenkomen waar een baby van een half jaar van de familie Dijk lag te slapen. De brandweer kon niet voorkomen, dat het gehele pand verloren ging. Het duurde meer dan een uur voor men na de blussing het verkoolde lijk van het jongetje gevon den had. In september 1956 werd op een stuk bouwland bij het Friese dorpje Anjum het lijk gevonden van de 40-jarige alleenwo nende slikwerker P. Steegstra. Het onder zoek wees uit, dat de man door misdrijf om het leven was gekomen. Verdacht van moord werden aangehouden de echtelieden D. uit Anjum, hun zoon Andries en diens vriend Ale. Allen hebben voor de recht bank te Leeuwarden terechtgestaan, maar toen de rechtbank vonnis zou wijzen wer den nieuwe feiten bekend, zodat de ver dere behandeling werd aangehouden. Gisteravond is op last van de officier van Justitie te Leeuwarden gearresteerd de 28- jarige landbouwer D. B. die voor de recht bank als getuige in deze zaak was opge treden. Voorts is het lijk opgegraven van de vader van B. een landbouwer, die vijf jaar geleden plotseling is gestorven. De Griekse schrijver Nikos Kazantzakis is dezer dagen in de universiteitskliniek van Freiburg op 72-jarige leeftijd over leden. Hij is buiten Griekenland vooral bekend geworden door zijn boek „Christus wordt weer gekruisigd", waarvan de Franse cineast Jules Dassin een zeer bij zondere film maakte, die vorige week in ons land in roulatie werd gebracht en thans in Amsterdam in twee bioscopen wordt vertoond. Van Kazantzakis werd ook bekend „Kapitein Michalis". De schrijver werd op Kreta geboren. Kort na de tweede wereldoorlog is hij Grieks minister van Cultuur geworden. In Wenen werd hem vorig jaar de interna tionale vredesprijs toegekend. Zijn oeuvre is omvangrijk. Voor een aandachtig gehoor van vele in gewijden op litterair gebied heeft de Vlaamse letterkundige dr. Hermar Teir linck dinsdagavond op uitnodiging van de afdeling Amsterdam van het Com;té van Belgisch-Nederlands-Luxemburgse samen werking in de aula van de gemeente-uni versiteit te Amsterdam een voordracht gehouden getiteld „Prioriteit van het spel". Hij werd ingeleid door de voorzitter van de afdeling Amsterdam prof. dr. A. Pitlo. die zei te willen volstaan met een begroe tingswoord omdat hij zich als jurist een vreemde acht op het terrein van de litte ratuur. De voorzitter verwelkomde bo vendien de consul-generaal van België te Amsterdam, de heer L. Borremans en ver tegenwoordigers van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van de gemeente. De 78-jarige dr. Teirlinck, die ere-doctor van de gemeentelijke universiteit is en die als eerste de Beigisch-Nederland-^ prijs voor Litteratuur kreeg, gaf uitvoerig zijn zienswijze weer op het huidige westerse toneel, zoals hij dit heeft beschreven in zijn boek „Wijding van een derde ge boorte". Hij betoogde, dat niet de toneel schrijver, maar de acteur de waarlijk dra matische kunst maakt. Hij ging daarbij uit van de zijns inziens zuiverste vorm van toneel uit de middeleeuwen, toen deze kunst voor een groot deel improvisatie was. Plet toneel zelf maakt het st.uk, niet de litterariteit van de auteur. Bij de op leiding van acteurs zal daar vooral aan dacht aan moeten worden besteed. Morgenavond zal de 27-jarige pianist Theo Bruins voor een tournee van bijna drie weken van Schiphol vertrekken naar Canada. Hij zal er ongeveer twintig con certen geven voor jeugdige muzieklief- hebers, die zijn aangesloten bij de inter nationale federatie van de Jeunesses Mu- sicales, welke zoals bekend zal zijn in Nederland wordt vertegenwoordigd door de stichting Jeugd en Muziek. Deze stich ting heeft de tournee georganiseerd. Voor Nederland betekent dat voor het eerst deelneming aan een sinds apht jaar be staande uitwisseling van veelbelovende jonge musici tussen de eenentwintig bij de federatie aangesloten landen. Theo Bruins speelt in Canada werk van componisten uit alle tijden, maar heden daagse composities uit eigen land hebben op zijn programma een belangrijke plaats. Het is namelijk een eis van de federatie, dat de musici die aan de uitwisseling deel nemen in de eerste plaats hun eigen land vertegenwoordigen. Bruins vertrekt mor gen beslist met plezier, want hij kan in Canada rekenen op vele critische en goed onderlegde toehoorders. De Canadese af deling van Jeunesses Musicales is een actief lid van de federatie. Deze eer komt Jeugd en Muziek overi gens evenzeer toe. De stichting telt op het ogenblik zeventien afdelingen over alle provincies verspreid. Binnenkort worden er twee bijgevoegd, in Haarlem en in 't Gooi. Van de nieuwe dirigent van het Noordhollands Philharmonisch Orkest kan zeker medewerking worden verwacht om de afdeling in deze stad tot bloei te bren gen. Hij begon tien jaar geleden met een afdeling van de stichting in Maastricht en kan bij de aanpak dus wel verondersteld worden nuttige ervaring te hebben. De belangstellenden voor de jaarlijkse serie jeugdconcerten door het N.Ph.O. zullen vele verlangens op muziekgebied in lid maatschap van „Jeugd en Muziek" beant woord kunnen vinden. In het komende jaar staan de stichting twee evenementen te wachten, te weten de viering van het tienjarig bestaan en de Wereldtentoonstelling in Brussel, waar voor dertig tot veertig miljoen bezoekers worden verwacht en waarop onder andere een ontmoeting zal plaats hebben tussen de jeugdorkesten van New York, Moskou, West-Berlijn, Oostenrijk, Zwitserland, ons land en andere bij de federatie aange sloten ensembles. Het Nederlandse Jeugd Orkest zal daar werk spelen van heden daagse Nederlandse componisten. Dit ensemble werd in het begin van dit jaar opgericht en gaf in juli de eerste uitvoe ring in Arnhem onder leiding van de vaste dirigent Nico Hermans. Die uitvoering had al zoveel kwaliteit, dat Philips heeft be sloten binnen enkele maanden een opname op vijfenveertig toeren op de markt te brengen. Daarop kan men de zeventig leden van het orkest beluisteren in het menuet uit de Symfonie nr. 104 van Haydn en twee delen uit de suite waarmee Karei Mengelberg in 1954 de prijs van de ge meente Amsterdam verwierf. Het orkest speelt uiteraard ook bij de viering van het tweede lustrum op 12 april in het Amster dams Concertgebouw. Het Amsterdamse koor van Jeugd en Muziek verleent daar aan medewerking. Er worden pogingen in het werk gesteld om dat koor te verster ken met leden van koren in andere plaat sen en men hoopt die viering te kunnen bekronen met de instelling van een Neder lands Jeugd Koor. Tenslotte zij nog vermeld, dat Neder land als onderdeel van het uitwisselings programma der federatie tussen 25 januari en 2 februari bezocht zal worden door de Mexicaanse violist Hermilo Novelo. Hij speelt in verscheidene plaatsen en vele leden van Jeugd en Muziek zullen dus de gelegenheid krijgen hedendaagse Mexi caanse muziek te beluisteren in een origi nele uitvoering. Een enkele dagen geleden ingestelde commissie van de federatie zorgt ervoor, dat de composities op zijr programma representant zijn. Als resultaat van de activiteiten der in ternationale federatie moet nog worden gewezen op het feit, dat met ingang van het komende jaar een uitwisseling zal be ginnen van vakmusici tussen de jaarlijks in de aangesloten landen te houden festi vals en dat er tevens een samenwerking tot stand komt tussen de omroepverenigin gen in die landen, waardoor de program ma's onderling kunnen worden vergeleken. „Het is heerlijk om te weten dat ik een plaats heb verworven in het hart van het Nederlandse volk!". Met die woorden en een betuiging van erkentelijkheid voor de aanwezigheid van haar thans zeer bejaar de leermeesteres Betty HoltropVan Gel der besloot Charlotte Kohier dinsdagavond haar korte repliek op de toespraken van hen, die haar in de Haarlemse Schouw burg ter gelegenheid van haar zilveren jubileum als voordrachtkunstenares had den gehuldigd. De rij was geopend door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, die verklaarde het aan de herinnering aan zijn ambtgenoot in „Frasquita" te danken te hebben, dat hij zich één keer per jaar van zijn particuliere aandeel in de menselijke ij delheid bewust wordt, namelijk wanneer hij zich in ambtsgewaad met degen en steek voor de spiegel bekijkt. Inplaats van misschien al versleten complimenten bood spreker namens het gemeentebestuur eigenhandig een fraai bloemstuk aan, daaraan toch de waardering verbindend voor het feit dat Charlotte Kohier zoveel mensen in den land aan het lezen en aan het denken heeft gebracht. Dr. P. H. Schroder sprak namens het plaatselijke huldigingscomité in beurte lings geestige en gevoelige woorden, de vergelijking uitwerkend van een Chinees wijsgeer, dat in ieder mens een tijger, een ezel en een nachtegaal schuilen (als een tijger zo agressief werpt zij zich snel op de rol, met de gestage inspanning en het doorzettingsvermogen van de ezel werkt zij die uit, als een nachtegaal geeft zij met haar kunstenaarschap stem aan de emo ties) en voorts treffend verwijzend naar een avond in het begin van de oorlog, toen Charlotte Kohier met haar voordracht van vaderlandse poëzie een onder de bezetting lijdend volk troost en vertrouwen heeft geschonken. Als geschenk bood hij het verzamelde geld aan ter financiering van de aankoop van een collier. Namens een damescomité voegde mevrouw Marguérite van HengelCouperus hier nog enkele woorden aan toe, even bloemrijk als het bijbehorende boeket. Mevrouw J. M. Vis serBrutel de la Rivière sprak „zomaar" om te zeggen, dat Charlotte Kohier deze avond „zo beelderig mooi" was. De heer J. Brants voerde het woord namens „Teis- terbant" en plaatste de jubilaresse op één niveau met internationale beroemheden als Sir John Gielgud en Ruth Draper, om dat zij niet alleen een vertolkende maar ook een scheppende kunstenares is, die met een enkel woord en gebaar talloze karak ters tot leven heeft gebracht: „Was u niet in Nederland geboren, dan zou u wereld beroemd zijn. Gelukkig blijft uw kunst niettemin even groot!" De voordracht Dat alles, nog gevolgd door een in tieme receptie in de grote foyer, speelde zich af na de eigenlijke gebeurtenis van de avond, de solovoordracht van „Yvette" door Guy de Maupassant, die dit verhaal in de tachtiger jaren van de vorige eeuw heeft geschreven. Zij gebruikte de bijzon der knappe vertaling van Adriaan Mor- riën, die dezer dagen bij Querido te Am sterdam in de Salamanderreeks is ver schenen en waarnaar ik de belangstellen de lezer verwijs. De titelheldin wordt daar in met heldere, gevoelige lijnen geschetst als een „witte bloem op een mestvaalt" een onschuldig, de oprechte, volledige lief de zoekend meisje van achttien jaar in een verdorven omgeving, die haar ontluikende leven wil offeren als zij ontdekt, dat haar moeder van gepassioneerde lichtzinnigheid haar beroep heeft gemaakt en die „gered" wordt door de levensgenieter Jean de Se- vigny, die haar om haar pikante frisheid bemint. Door een misschien onvermijde lijke verzwaring of verlenging van het sentimentele accent dreigde deze treffende vertelling soms „ouderwets" aan te doen, welke indruk men bij de lectuur niet op doet. Het laat zich gemakkelijk begrijpen, dat Charlotte Kohier, na moeizaam zoeken in de toch betrekkelijk weinig van haar ga ding bevattende wereldlitteratuur, ten slotte deze novelle heeft gekozen, al ware het slechts om de voor haar aantrekke lijke mogelijkheid tot typering van een moeder en dochter als hoofdpersonen van een bewogen geschiedenis. Dat de slechts schematisch aangeduide mannelijke tegen spelers nauwelijks van elkaar te onder scheiden waren in hun vaagheid is een bezwaar, dat men dan maar voor lief moest nemen. Er steekt bij alle klassieke Franse helderheid een flink brok roman tische subjectiviteit in dit verhaad, het geen bij de onmogelijkheid tot vereen- Niet karig met bezwaren De zes landen der Europese Gemeen schappelijke Markt zullen een groot aantal vragen te beantwoorden hebben, voor de 37 landen van de G.A.T.T. het verdrag van Rome zullen aanvaarden. Dat is reeds ge bleken uit de eerste 21 verklaringen, die zijn afgelegd in de ministersvergadering in Genève, waarin de ministers van Handel der verschillende landen hun visie op de wereldhandel gaven. Al waren de ministers ten aanzien van hun verklaringen nauwe lijks aan enige beperking gebonden, vrij wel allen bleken zij zich vooral bezig te houden met de problemen van de gemeen schappelijke markt. Alle sprekers aan vaardden het beginsel van de Euromarkt en prezen de tendens tot regionale econo mische integratie. Maar allen voor zover zij landen buiten de Euromarkt vertegen woordigden - gaven uiting aan bezorgdheid over de mogelijke uitwerking op de handel buiten de Euromarkt. De bezwaren die kenbaar gemaakt wer den tegen de Euromarkt, richtten zich vooral op de volgende punten: De nog vage plannen betreffende een „geleide" markt voor landbouwprodukten. Men vreest dat dit zal leiden tot een sluiting van de markt voor landen buiten het verdrag. Het nog niet vastgelegde gemeenschappelijke dou anetarief, dat zoals enige landen vooral Z. Afrika vrezen, hoger zal liggen dan de afzondei'lijke tarieven der afzonderlijke zes landen. De bepaling in her. verdrag van Rome, dat bepaalde handelsbepei'kingen om redenen van betalingsevenwicht kun nen worden verzwaard of althans gehand haafd. En tenslotte het plan tot aansluiting van de overzeese gebieden, waarin vele sprekers een systeem van „preferenties" zien ten nadele van andei-e landen die aan gewezen zijn op koloniale export. (UP.) zelviging met één figuur een ernstiger na deel bleek te zijn. Noemt men het door Charlotte Kohier zo vaardig bedreven genre met een nuttige term van Vestdijk epolyrisch, dan wordt het direct duidelijk dat zij in het algemeen de beste resultaten kan bereiken met een anekdotisch, objec tief gesteld verhaal. Haar grootste successen in haar vijfen twintigjarige carrière als voordrachtkun stenares hebben dat trouwens wel bewezen. Men krijgt zo gauw, zeker bij wat al een voltooide vorm heeft aangenomen, van het goede te veel. Zo beluisterde men bijvoor beeld nu herhaaldelijk een zangerig aan houden van lettergrepen in schilderachtige vergelijkingen om stemming „te maken" waarvoor de schrijver aan enkele ge wone woorden al genoeg had. Het beste op dreef was Charlotte Kohier bij haar oproepen van de achtergronden van de handeling, de klaterende sfeer van „la belle époque". Zeer knap wist zij met tong- geklak en een enkel melodietje (de fameuze wals uit de serenade voor strijkers van Tsjaikofsky was daar ook bij!) ter onder breking of aanvulling van lange gesprek ken of beschrijvingen de toehoorder een gewaarwording van persoonlijke aanwezig heid bij te brengen. Zo lang er nog mensen zijn, kinderlijk genoeg om een goed verteld verhaal op prijs te stellen, zal Charlotte Kohier er steeds weer in slagen een talrijk pbliek te ontroeren of aan het lachen te brengen. Hoe meer ruimte ter suggestie van het niet in woorden tot uitdrukking gebrachte of ter zichtbaarmaking er overblijft, des te zekerder zal haar dat gelukken. Nu was het afgezien van de formidabele mnemo technische prestatie vooral met de creatie van de aandoenlijke Yvette, dat zij haar bewonderaars, zij het vluchtig, in het hart wist te raken. David Koning RAVENSBURG (Reuter) Het Max Planck-instituut in Ravensburg (West- Duitsland) heeft berekend, dat de Russi sche kunstmaan waarschijnlijk tot mei om de aarde zal blijven draaien en het raket- deel tot half december. De Spoetnik ver liest slechts zeer langzaam hoogte, onge veer een kilometer per dag, aldus een woordvoerder van het instituut. LONDEN (Reutei-) De Sovjet-Unie stelt zich voor 125 raketten te lanceren voor wetenschappelijk onderzoek in het kader van het internationale geofysische jaar, aldus heeft radio-Moskou maandag gemeld. PARIJS (UP) France Soir bericht, dat op 19 augustus van dit jaar een Russische proef satelliet boven Fi-ankrijk ten onder gegaan is. Het blad meldt, dat een obser vatorium in Forcalquier bij Marseille het voorwerp heeft gefotografeerd. Dit ge schiedde volgens France Soir door een automatische appai-atuur die ertoe dient, meteoren te fotograferen zodra zij de aarde naderen. France Soir meldt, dat het vei'schijnen, en uiteenvallen, van de satelliet de asti'o- nomen in Forcalquier voor raadsels stelde tot de Russen op 4 oktober het lanceren van Spoetnik bekendmaakten. Het blad neemt aan, dat de vooi-satelliet is onder gegaan omdat deze een niet goed gerichte baan kreeg, die haar door de hoogste lucht laag voerde. Volgens France Soir heeft de voorsatelliet het geen dag uitgehouden. Om 23.37 uur die dag brak hij boven Frankrijk in drie stukken uiteen en ver brandde. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse regeringscrisis is vandaag'"een maand oud en vanavond zal de nieuwe, zesde, formateur Félix Gaillard per presi dent Coty officieel medelen, of hij zijn op dracht definitief aanvaardt. Indien Gail' lard zou slagen, zal hij met zijn 37 jaren de jongste minister-px-esident zijn, die de derde en de vierde republiek hebben ge kend. Bij zijn voorbereidende besprekingen zou Gaillard alleen van de rooms-katholie- ken een zekere terughoudendheid hebben ondervonden. De volksrepublikeinen zou den namelijk van oordeel zijn, dat na de conservatief Pinay en de socialist Mollet nu een der hunnen, Schuman of Pflimlin, aan de beurt hadden mogen komen. Gail lard zal, in het gunstigste geval, zo is de algemene opinie in politieke kringen, zijn hoop slechts kunnen vestigen op een min derheidsregeling, want, na de di'amatische jongste debatten in het parlement, wordt het wel uitgesloten geacht, dat de socialis tische en conservatieve broeder-vijanden van de centrum-meerderheid tezamen in een regering zitting willen nemen. Benzine op de bon? Gaillai'd, minister van Financiën en Economische Zaken in het demissionaii'e kabinet van zijn partijgenoot Bourgès- Maunoury, zal al zijn aandacht en krachten moeten wijden aan een herstel der staats financiën. Binnen enkele dagen zal de staatsbank de regering een nieuw voorschot moeten geven, opdat tenminste de ambte naren kunnen worden betaald. Gisteren gingen er in Parijs hardnekkige geruchten, dat bij gebrek aan deviezen de benzine binnen een week of tien dagen opnieuw op de bon zal komen. (Reuter) Het lijkt, dat Gaillard de voorrang wil geven aan technische en fi nanciële problemen, nu het na de mislukte pogingen van Mollet en Pinay moeilijk lijkt een meerderheid te vinden voor de problemen van algemene politieke aard. ST. NAZAIRE (AFP) De stakende ar beiders van de scheepswerven te St. Na- zaire hebben besloten het werk te her vatten. De stakers hebben met grote meer derheid aanbevolen, dat hun leiders en de werkgevers een overeenkomst sluiten, vol gens welke de arbeiders het werk rustig zullen hervatten en de werkgevers geen vergeldingsmaatregelen tegen de stakers zullen nemen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11