PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Morgen rustig en droog weer Rijkssaldo met f 210 min. verminderd tot f 95 min.; forse deviezenstijging Van Europese bloemenmarkt zal voorlopig nog geen sprake zijn Weekstaat Nederlandsche Bank NAAIMACHINES Wereldnieuws Aet zo 2 Vijfjarig bestaan van Ver. van Zelfbedieningswinkels Engelse koper voor Shell- installaties in Israel? Gang van zaken bij Stokvis niet onbevredigend Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Verkorte balans van de Nederlandsche Bank het schatkistpapier Fridorrechten in verkoop aan Australische firma Weesp leent voor woning bouw 3^4 miljoen Raad van Europa dringt aan op spoedige instelling van vrijhandelszone Amerika erkent officieel de Fokker Friendship Dr. Verhage voor „De Nederlandse bloemisterif Aan schatkistprbmessen 69.6 miljoen toegewezen r Sceptisch V.J WOENSDAG 30 OKTOBER 1957 OP 25 OKTOBER HEEFT het rijk de kwartaaluitkering verricht aan de gemeenten, een totaalbedrag uitmakende van f 250 tot f 270 miljoen. Dit is duidelijk te merken aan de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 28 oktober, waarop het saldo van het rijk is ingezakt van f 305 miljoen tot f 95 miljoen. De verkorte balans laat nog andere spectaculaire veranderingen zien, met name de post saldo's van banken, die juist een tegengestelde ontwikkeling vertoont. Deze is aangegroeid met niet minder dan f 140 miljoen, zodat de banken thans met een saldo van f 367 miljoen ver boven het vereiste gemiddelde zitten dat, op basis van 4 percent verplichte reserve, gesteld kan worden op ongeveer f 200 miljoen. Dit kon geschieden in weerwil van het feit dat de banken de forse uitzetting van de circulatie moesten financieren. Deze uitzetting werd echter voor een belangrijk deel gecompenseerd door de deviezenwinst, die aan de banken ten goede is gekomen. De huidige is een belangrijke maand- wisseling, waarin de biljettenomloop ter stond flink boven de f 4 miljard is uit gekomen. De circulatie beloopt nu f 4060 miljoen. Dat de banken tot een zo hoog saldo zijn gestegen zou er op kunnen wij zen, dat de belastingbetalingen aan het verminderen zijn. Het rijk heeft vorige week voor f 66,8 miljoen aan schatkist papier afgelost. Opmerkelijk is de stijging van de netto deviezenreserve, die is aan gegroeid met niet minder dan f 92 miljoen tot f 909 miljoen. Goud en deviezen samen belopen nu f 3558 miljoen, waarvan con- ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Op het congres van de Vereniging van Zelfbedieningsbedrijven, dat in Arnhem is gehouden ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan der vereniging, heeft de voorzitter, de heer H. Hupkes, in zijn ope ningswoord gezegd dat het zelfbedienings systeem in ons land heeft geleid tot de noodzakelijkheid van herziening van de vestigingswet. Het klassieke begrip van branche-omschrijving zal hiermede moe ten worden losgelaten. Met deze materie houdt zich een studie-commissie bezig. Dat het aantal zelfbedieningswinkels enorm is gestegen, wijzen de cijfers wel uit. Vijf jaar geleden begon men met zestien be drijven (hetgeen toen veel reacties uitlokte bij groothandel en detaillisten); aan het begin van dit jaar waren er 524 zelfbedie ningswinkels. Tijdens deze lustrumbijeenkomst, die door een groot aantal belangstellenden uit het gehele land werd bijgewoond, is voorts gesproken door drs. W. J. Claus over reclame in de zelfbedieningsbedrij ven en door dr. D. Horringa over het per soneelsvraagstuk in deze bedrijven. De conclusie van drs. Claus was, dat voor zelfbedieningsbedrijven dezelfde acties gelden als voor bedieningswinkels. Dr. Horringa schetste het belang van de per soonlijke verhoudingen in het bedrijf, om dat het publiek deze intuïtief aanvoelt. Het voornaamste deel van het congres was deze dag gewijd aan discussies. Hier uit bleek onder meer, dat jaaromzetten van een a twee miljoen gulden niet tot de on mogelijkheden behoren. Daartegenover staat dat de installatiekosten van een zelf bedieningszaak hoger zijn dan van een be dieningswinkel. Voor f 25.000,kan echter een behoorlijk zelfbedieningsbedrijf wor den geïnstalleerd. Gezegd werd ook, dat het zelfbedieningssysteem de winkelier van tussenpersoon tot ondernemer maakt en dat hij deswege over meer fantasie en organisatietalent dient te beschikken; ook gaat de mechanisatie in de zelfbedienings bedrijven in ons land 'n grotere rol spelen. Een Engelse financier, Isaac Wolfson, overweegt met enkele Franse belangstel lenden de olie-installaties van de Shell en de British Petroleum Co. in Israel over te nemen. Wolfson is eigenaar van een groot Engels warenhuis-concern. Met de transactie, die echter niet de raf finaderij te Haifa zou omvatten, is een bedrag van ongeveer 40 miljoen gulden gemoeid. Zoals bekend is hebben de Ara bische landen de olieleiding naar Haifa afgesloten. Dit meldt United Press. De directie van R. S. Stokvis en Zonen n.v. te Rotterdam deelt mede, dat de gang van zaken over de reeds verstreken maan den van het lopende jaar niet onbevredi gend was. Hoewel de omzetten die van de overeenkomstige periode van het vorige jaar overtroffen, was deze omzetstijging niet voldoende om een compensatie te vin den voor de voortzetting, enerzijds van de stijging der kosten en anderzijds van de daling der gemiddelde winstmarges. Ofschoon er zich geen symptomen voor doen, welke een aanmerkelijke wijziging ten gunste of ten ongunste zouden doen verwachten, kan geen voorspelling over de gang van zaken in de nog niet versti'eken maanden van het boekjaar worden gedaan. Kaasconflict Het Verbond van Westduitse Kleinhandelaars eeft medegedeeld, dat wanneer de Nederlandse oaasfabrieken zouden blijven weigeren vierkan te Goudse kaas te vervaardigen in plaats van de gebruikelijke ronde, de Nederlandse regering zou moeten ingrijpen om de Nederlandse fabrie ken te bewegen haar standpunt te herzien ten behoeve van de afzet op de Westduitse markt. Orders voor Aviolanda Aan Aviolanda, Maatschappij voor Vliegtuig bouw n.v. te Papendrecht, is door de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena en de Franse luchtvaartmaatschappij „Compagnie de Trans port Aerïens Intercontinentaux T.A.I." opdracht verstrekt tot het verbouwen van Douglas DC-6 vliegtuigen, aldus deelt de directie van deze Ne derlandse fabriek mede. Fred Olsen Lines Een nieuw schip in de geregelde lijndienst tus sen Rotterdam en oost-Noorwegen van de Fred Olsen Lines, het m.s. „Breda", is te Rotterdam aangekomen. Het schip, dat verleden week werd afgeleverd door Akers Mek. Verksted te Oslo, is 292 voet lang en 42.7 voet breed. Het draagver mogen is 2150 ton, de dienstsnelheid 14 knopen. vertibele valuta f 391 miljoen, tegen f 339 miljoen de vorige week. De dure voor schotten zijn met f 29 miljoen verminderd. Op de geldmarkt leek de toestand iets ge makkelijker. Daggeld doet onveranderd 3 3/4 percent. V Voornaamste cijfers ACTIVA: Wissels enz. in disconto 1) Schatkistpapier enz. door de bank gekocht ld. overgen. van de staat Voorsch. in rek.-courant 2) ld. aan de Staat Boekvordering op de Staat Gouden munt en materiaal Zilveren munt en materiaal Goud en zilver totaal Vord. en papier in buiten lands geld Buitenl. betaalmiddelen Vorderingen in guldens uit betalingsakkoorden Diverse rekeningen 1) Waarvan schatkistpapier rechtstreeks bij de bank 2) Waarvan aan Indonesië Convert, deviezen PASSIVA: Bankbiljetten 's Rijks schatkist Id. bijzondere rekening Saldo's van banken Id uit betalingsakkoorden Andere saldo's van niet-in- gezetenen Andere saldo's Saldo's in buitenl. geld Diverse rekeningen Muntbiljetten Schatkistpapier, waarin gul denssaldo's uit betalings akkoorden zijn belegd Percent, goud en deviezen (In duizenden) guldens) 28/10 21/10 122.838 135.023 nihil nihil 460.000 460.000 199.247 228 080 nihil nihil 200.000 200.000 2.648.757 2.648.757 11.167 11.391 2.659.924 2.660.148 922.581 841.338 616 640 165.955 161.871 43.491 43.322 nihil nihil 13.177 13.177 391,282 399.230 4.060.379 3.948.105 95.540 305.333 16.760 16.760 366.972 226.159 66.677 72.742 14,683 14.765 81.049 75.270 8.180 8.340 64.686 63.327 128.535 128.074 90.800 90.800 64,48 65,24 Het ministerie van Financiën publiceert de volgende gegevens omtrent de stand van het schatkistpapier Schatkistpromessen en -bil jetten ter belegg. v. saldi op akkoordrekeningen Schatkistpromessen bij de Nederlandsche Bank Overige schatkistpromessen in het binnenland Schatkistbiljetten in het binnenland Afgegeven aan het Int. Mo netaire Fonds wegens op genomen vreemde valuta 28/10 21/10 (In duizenden) guldens) 90.800 460.000 418.400 90.800 460.000 485.200 1.955.010 1.955.010 261.000 261.000 De curatoren in het faillissement der n.v. Fridor Fabrieken in Den Haag hebben meegedeeld, dat de transactie met de Australische Pinnock Manufacturing Cy., die aanvankelijk op onvoorziene moeilijk heden stuitte, vermoededijk nog doorgang zal vinden. Bij deze transactie zijn onder meer overgedragen de fabricage-methodes en een meerderheidspakket in een Belgi sche fabriek. Het is de bedoeling van de ko per om de fabricage van de Fridor-artike- ien in de fabriek voort te zetten. Tevens heeft de koper de garantie- en servicever plichtingen overgenomen, die vermoedelijk ook in de fabriek zullen worden uitge voerd. Het Nederlandse bedrijf wordt dus niet voortgezet. De voorraden gereed produkt zijn gro tendeels geruimd en het fabrieksgebouw in Den Haag zal worden verkocht. De cura toren wijzen er echter met nadruk op, dat hieruit nog geen conclusies kunnen worden getrokken ten aanzien van de waardering der obligaties. Het aan crediteuren (en dat zijn ook de obligatiehouders) toekomende percentage hangt af enerzijds van de to tale opbrengst der activa na aftrek van de kosten, en anderzijds van het totaal der schulden. In beide schuilen nog grote on zekerheden. Aandeelhouders zijn geen cre diteuren. Zij zijn slechts gerechtigd tot een eventueel overschot na betaling van alle kosten en schulden. De gemeenteraad van Weesp heeft de voordracht goedgekeurd tot het aangaan van een lening groot 3K miljoen tegen een rente van 4'/, pet. Met enige eerder ge sloten leningen heeft de gemeente de be schikking over vier miljoen gulden voor de woningbouw. Voor de bouw van 116 woningen werden in dezelfde vergadering de kredieten verleend. De consultatieve vergadering van de Raad van Europa heeft dinsdag aange drongen op de spoedige instelling van een Europese vrijhandelszone. De vergadering, die gisteren haar tweeweekse herfstzitting besloot, was van mening, dat door een vrijhandelsgebied de Europese levens standaard omhoog zal gaan en een poli tieke en economische verdeling van Europa zou worden voorkomen. De vergadering adviseerde de ministers van de Raad van Europa om zoveel moge lijk landen in de voorgestelde vrijhandels zone samen te brengen. Aan industrieel minder-ontwikkelde landen, zoals Turkije en Griekenland, dient financiële steun te worden gegeven, aldus de vergadering. Voorts drong de vergadering aan op nau were samenwerking tussen Euratoom en de Raad van Europa en nieuwe bestudering van nationale minderheidsproblemen. (UP). Een vertegenwoordiger van de Civil Aeronautics Administration uit de Verenig de Staten heeft op de Fokker-fabrieken aan directeur Frits Diepen het Amerikaan se certificaat voor de Fokker F 27 „Friend ship" overhandigd, hetgeen betekent dat dit Nederlandse vliegtuig een belangrijke mijlpaal is gepasseerd. Voor het verkrij gen van dit Amerikaanse certificaat heeft het prototype van de „Friendship" zowel op de grond als in de lucht allerlei proeven moeten doorstaan. De officiële proefvluchten, die de vorige maand zijn geëindigd, hebben 120 vlieg uren tijdens 126 vluchten voor beide proto types in beslag genomen. Met de uitreiking van het certificaat geeft de Civil Aeronau tics Administration aan, dat de „Friend ship" geheel voldoet aan de door deze Ame rikaanse instantie voor een verkeersvlieg tuig vastgestelde eisen. Met het verkrijgen van dit certificaat is de positie van de ..Friendship" thans veel hechter geworden. Uiteraard is dit vooral van groot belang voor de Fairchild fabrieken in Amerika, die de F 27 in de Verenigde Staten in licen tie bouwt. De Fokker fabrieken hebben, samen met de Fairchild fabrieken, tot dusverre uit de gehele wereld ruim honderd bestellingen voor de „Friendship" ontvangen. De prijs van het toestel is f 2.100.000. Bij de proef nemingen heeft men ongeveer driehonderd uur op één motor gevlogen en bovendien meer dan zestig maal demonstraties gege ven van het starten op één motor. In to taal hebben de beide prototypen thans 800 uur gevlogen, waarbij niet alleen vluchten in Nederland, maar ook demonstratievluch ten naar Westeuropese landen zijn ge maakt. ADVERTENTIE Tijdens de vandaag in Utrecht gehouden vergadering van de vereniging „De Ne derlandse Bloemisterij" heeft de voor zitter van deze vereniging, dr. A. J. Ver hage, gewezen op de betekenis van een Europese economische gemeenschap voor de Nederlandse bloemisterij. De afzet van de Nederlandse bloemisterij, aldus dr Ver hage, is in zo sterke mate op de landen in Europa gericht, dat dit op de duur de ontwikkelingsmogelijkheden van deze be drijfstak gunstig moet beïnvloeden. Dat in de wintermaanden de toenemende con currentie uit het zuiden van Europa steeds meer zorgen baart, heeft weinig met de vorming van deze Europese gemeenschap te maken. De ontwikkeling van de tech niek, in het bijzonder op transportgebied, leidt nu eenmaal tot een in toenemende mate verschijnen van de Zuid-Europese bloemisteryprodukten op de Europese markten en zou dit ook doen wanneer er geen Europese gemeenschap tot stand zou komen. Volgens dr. Verhage moet de Nederland se bloemisterij door het opvoeren van haar kwaliteit en haar assortiment trachten een voorsprong te blijven houden op de zui delijke concurrenten, terwijl Nederland in de maanden, dat de zuidelijke bloemisten niet aan de markt kunnen komen, moet gaan profiteren van de steeds toenemende belangstelling voor Nederlandse artikelen. Overigens meent dr Verhage, dat men ter nauwernood van de vorming van een markt kan spreken, doordat op agrarisch gebied de betrokken verdragen zoveel uit zonderingsclausules bevatten. Dit betekent volgens hem, dat in de komende jaren de invoerrechten met een zeker automatisme zullen worden verlaagd en de contingenten met eenzelfde automatisme zullen worden verhoogd. De waarborgen voor een zo ongestoord mogelijk marktverloop in ons eigen land zullen volgens dr Verhage gevonden die nen te worden in een beleid, dat gericht ADVERTENTIE Toen 'k gisteren het zwerk afstaarde En plotseling de „Spoetnik" ontwaarde, Toen dacht ik meteen Waar willen ze heen, ,TIP" heb je de hemel op aarde blijft op het voorkomen van abnormale stoornissen in onze afzetgebieden; welk beleid volgens hem alleen uitgevoerd kan worden in samenwerking met de georgani seerde tuinbouw en tuinbouwhandel al daar. Een internationale economische samen werking betekent volgens hem niet dat Ne derland op korte termijn tot een volkomen ongestoorde export zal komen en nu ook Europa mag bezien als haar eigen markt waarin maatregelen tot ordening van de handel niet meer voorkomen. Een weder zijds begrip kan wel leiden tot een zekere Europese marktordening, die de spreker voor de stabiliteit in de Nederlandse be drijven uiterst waardevol noemde. Dr Verhage zag als een van de moeilijk heden hierbij, dat in de meeste landen geen organisaties voorhanden zijn om een marktordening uit te voeren. In eigen land dient de bloemisterij volgens hem al het mogelijke te doen om haar vooraanstaande positie op bloemisterijgebied te handhaven door kostprijsverlaging en verhoging van de kwaliteit. Kostprijsverlaging noemde dr Verhage ook daarom nodig, omdat de zo genaamde sociale harmonisatie en het ge meenschappelijk invoerrecht gezamenlijk in niet onbelangrijke mate kostprijsver- hogend gaan werken, waarop slechts een antwoord mogelijk is, namelijk het verder rationaliseren van de bedrijven. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van de bedragen, waarvoor op 29 oktober is ingeschreven op schatkist promessen met een looptijd van 3 maan den, vervallende 1 februari 1958, wordt toegewezen een bedrag van 69,6 miljoen gulden tegen de prijs van 98.740,62 per 100.000 gulden. Dit is een disconto van 4 7/8 percent. Haarlemse arbeider brak hielbeen in de staalfabriek In de nacht van dinsdag op woensdag is de eerste bedieningsman in de giethal van de IJmuidense Staalfabriek, G. v. d. B. uit Haarlem, tijdens het werk misge stapt, waardoor hij opzij moest springen en twee meter lager, terecht kwam. Echter zo onfortuinlijk, dat hij met een gebroken linker hielbeen in het Rode Kruiszieken-- huis te Beverwijk moest worden opge nomen. Inz. Mevr. J. Lfl. Rood van Bootz. Dinsdag bewoog zich met grote snelheid een actieve depressie van west naar oost over de oceaan. Bij Ierland nam de depres sie plotseling snel in betekenis af, terwijl zij haar koers naar het zuidoosten ver legde. Vanochtend lag het centrum met een druk van 1003 mb boven zuidwest-Enge- land. In Schotland op het noordelijk deel van de Noordzee en ook in het zuiden van Scandinavië begon de barometer toen snel te stijgen. Er komt daar een rug van hoge druk tot ontwikkeling. Een volgende depressie, van Newfound land gekomen, nadert nu het zeegebied tussen IJsland en Groenland. De invloed van deze depressie breidt zich over het noordelijk deel van de oceaan snel in oostelijke richting uit. Daardoor gaat de rug van hoge druk naar het zuiden. Hij zal morgen ons land passeren. Er wordt daarom rustig en op de meeste plaatsen droog weer verwacht, waarbij echter hier en daar mistvorming mogelijk is. WEERRAPORTEN Donderdag 31 oktober Zon op 7.35 uur, onder 17.16 uur. Maan op 14.19uur, onder uur. 30 okt. Maanstanden 11.48 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 31 oktober Hoog water: 9.39 en 22.14 uur. Laag water: 4.52 en 17.19 uur. Temperaturen: buiten- to c 60 .3 g en binnenland heden- ■O'S d 2 5 morgen 7 uur. Neerslag: •So g o - laatste 24 uur. it 4) aS Helsinki regen z 9 0,5 Stockholm regen zw 8 0,5 Oslo onbewolkt nno 5 0 Kopenhagen motregen zw 12 1 Aberdeen onbewolkt windst. 2 0 Londen motregen z 13 2 Amsterdam geheel bew. zzw 13 2 Brussel geheel bew. zzw 11 0 Luxemburg zwaar bew. z 8 0 Parijs geheel bew. z 11 0 Bordeaux licht bew. zo 3 0 Grenoble mist windst. -0 0 Nice onbewolkt nnw 11 0 Berlijn zwaar bew. z 8 0 Frankfort zwaar bew. windst. 7 0 München licht bew. z 2 0 Zürich mist O 5 0 Genève mist windst. 1 0 Locarno mist O 1 0 Wenen mist wnw 2 0 Innsbruck mist windst. -2 0 Mallorca licht bew. n 10 0 Den Helder lichte regen zzw 13 21 Ypenburg geheel bew. zw 13 5 Vlissingen zwaar bew. zzw 12 3 Eelde motregen zw 12 13 Twente geheel bew. zzw 12 2 De Bilt geheel bew. zzw 12 8 Eindhoven zwaar bew. zzw 12 1 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zzw 11 0,1 33. „Neemaar! Neemaar! Alle salaman ders! Brand bij de burgemeester zelf! Dan moeten we drommels vlug zijn! Zo vlug als water!", riep de brandmeester en hij graaide gejaagd in het rond, om al zijn brandmeesters-attributen te vergaren. „Waar is mijn helm? Maar is mijn bijltje nou weer?", klaagde hij overstuur, „schiet toch op, Panda! We kunnen de burgemees ter toch niet zolang in de rook laten zitten tot Zwarte Dolf er de lucht van krijgt?! Denk aan mijn medaille!" In zijn haast greep hij naar de koffiepot en zo rende hij in volle uitrusting het vertrek uit. Panda had alle moeite om de stem aan de andere kant van de telefoonlijn te verstaan, maar hij begreep, dat hij haast moest maken om eerder dan Zwarte Dolf bij de brand te zijn. „Blijf kalm! We komen onmiddellijk met groot materieel, meneer!", riep hij be leefd in de hoorn, „en nog wel bedankt voor de waarschuwing!" „Geen dank, hoor het was een GENOEGEN!", antwoord de de onbekende met een zware stem. En een knoestige hand verbrak de verbinding. Het was de hand vanZwarte Dolf. Professor dr. Fahrettin Kerim Gökay, de burgemeester van Istanboel was een der eersten, die zondag hun stem uit brachten in de Turkse algemene ver kiezingen, waarbij de democraten, zij het met een verminderd overwicht, de meerderheid in hel parlement behielden. Stukken. De Verenigde Staten nebben dinsdag bij het internationaal gerechts hof te Den Haag stukken ingediend over de Amerikaanse staatsburgers, die zijn omgekomen bij het verongelukken van een Israëlisch vliegtuig in 1955, welk ongeluk volgens de Israëlische regering is veroorzaakt door de actie van Bul gaars luchtdoelgeschut, aldus is van ge woonlijk welingelichte zijde te E)en Haag vernomen. Israel heeft zijn ge schil hierover met Bulgarije op 16 ok tober aanhangig gemaakt. Kieler tunnel. Het Westduitse ministerie van Vei keer heeft meegedeeld, dat het met een consortium van Duitse onder nemingen een contract heeft gesloten voor de aanleg van een verkeerstunnel onder het Kanaal van Kiel. De tunnel komt in de plaats van een draaibrug van vóór de eerste Wereldoorlog, die het verkeer tussen Duitsland en Jut land niet meer kan verwerken. Ophanging. Twee studenten van twintig jaar zijn te Cairo veroordeeld tot de dood door ophanging. Zij hadden roof moorden gepleegd op een oude vrouw en een Italiaanse musicus. Een derde kreeg 15 jaar dwangarbeid. Ook daar. Maandag is de Aziatische griep in Stockholm tot ontplooiing gekomen: 90.000 zieken zijn er gemeld en de zie kenfondsen, waarbij de ziekmeldingen binnenkomen, hebben maandag uren lang in razende snelheid moeten werken. Ongeluk. In de nacht van zondag op maan dag is, door nog onbekende oorzaak, een autobus in Batsoetoland, in Zuid- Afrika, in een rivier gestort. Hierbij zijn vijftig inzittenden omgekomen. Hevig. De campagne voor het kiezen van een nieuwe president van de Philip- pijnen op 12 november is een zeer he vige. Tot dusver zijn sinds de dood van de vorige president bij een vliegtuig ongeluk in maart vier politieke leiders gedood en verscheidene andere gewond geraakt. De politie heeft al tienduizend vuurwapens in beslag genomen. Pionier. Graaf Giovanni Caproni Di Ta- liede, een Italiaanse luchtvaartpionier, is zondag op 71-jarige leeftijd te Rome overleden. Caproni bouwde zijn eerste vliegtuig in 1908 en verbeterde m 1912 en 1913 snelheids- en duurrecords. Ca proni was ook de bouwer van het eer ste Italiaanse straalvliegtuig. In totaal ontwierp hij honderd vliegtuigmodellen. Nazareth. Israëlische politiemannen zijn dinsdag in de stad Nazareth, die hoofd zakelijk door Arabieren bewoond wordt en beschouwd wordt als een bolwerk van de communistische partij in Israel, slaags geraakt met communistische be togers. De betoging, verboden door de regering, was ter herdenking van le dood van een vijftigtal Arabische dor pelingen uit de grensplaats Kafr Kas- sem. aan de vooravond van de militaire actie tegen Egypte. Onwettig. De drie westelijke commandan ten in Berlijn hebben de Sovjet-autori teiten verzocht, onmiddellijk stappen te doen om aan het „onwettige ingrijpen" van Oostduitse functionarissen aan de grens tussen Oost- en West-Berlijn een einde te maken. Te Mariënborn heeft de Oostduitse politie sinds 17 oktober 98 goederenwagons met post van West- Berlijn voor West-Duitsland vertraging bezorgd. Bezorgdheid. Een aantal Franse schrijvers, en intellectuelen, onder wie Albert Ca mus, Frangois Mauriac, Jean-Paul Sar tre en Simone de Beauvoir, hebben in een telegram aan premier Kadar hun bezorgdheid uitgesproken over het her vatte proces tegen de Hongaarse schrij ver Tibor Dery. Zij spreken de hoop uit, dat het proces openbaar en recht vaardig zal zijn. Kruising. De enige „Tigon" (kruising tus sen tijger en leeuw) ter wereld is dins dag in de dierentuin van Bloemfontein afgemaakt. Het beest was 23 jaar en de autoriteiten meenden, dat het te zwak was om de komende winter door te komen. Het noordelijkst. De Amerikaanse marine meldt, dat de atoomonderzeeër Nauti lus op haar jongste reis naar de noord pool verder noordelijk is gekomen dan welk ander schip ook. Zij bereikte onder het poolijs varend een punt op een afstand van slechts 180 zeemijl van de pool. De duikboot keerde maandag na een tocht van 67 dagen op haar basis te Groton in de staat Connecticut terug. Wedstrijd. Boven Atlanta in het zuiden der Verenigde Staten, begint woensdag een „bommenwerp-wedstrijd", waaraan door Engelse en Amerikaanse toestellen wordt deelgenomen. Door ingew'kkelde berekeningen kan men de trefzekerhied reeds zeer nauwkeurig bepalen. De wedstrijd wordt sinds 1948 gehouden en de afstanden tussen de trefpunten liepen reeds terug tot enkele meters. Arabisch. De Egyptische hoge autoriteit voor het Suezkanaal heeft medegedeeld, dat met ingang van woensdag slechts in het Arabisch kan worden gecorres pondeerd. IN DE oudheid was de betekenis van het orakel en de waarde van de waarzeg gerij in het algemeen reeds een sterk om streden punt. De grote massa geloofde er maar al te graag aan, omdat de mens nu eenmaal graag wil weten wat in de toe komst verborgen ligt, maar óók omdat de gave van het waarzeggen werd beschouwd als een door de goden bedachte bescher mingsmaatregel ten behoeve van de me-asen. Dat was een zo troostrijke gedachte dat men die liever niet wilde prijs geven. Aan de ene kant werd deze gave beschouwd als een bewijs voor het bestaan der goden, maar anderzijds zag men er ook niet tegen op de stelling om te keren door de uitspraak „als er goden bestaan moet ook het voor spellen mogelijk zijn". Bij de meer bezon ken naturen deed zich echter vaak een sterke scepcis tegen het verschijnsel der profetie voor. Afgezien van het feit, dat vele denkers de cultus der priesters niet erg vertrouwden, kwam iqdere profetie na tuurlijk in tegenspraak met de leer der voorbeschikking. De uitspraken tegen de orakels zijn in de klassieke oudheid dan ook al zeer talrijk. Cicero trachtte bijvoor beeld te bewijzen dat geen profetiën mogelijk waren, terwijl Aristophanes er onbewimpeld de spot mee dreef. Herodo- rus pakte de zaak van de praktische kant aan door te vertellen dat de priesteres van het orakel te Delphi herhaaldelijk omge kocht was en Demosthenes belasterde haar (Nadruk verboden op gelijke wijze met de opmerking dat ze getracht had door haar uitspraken in de gunst te komen van Philippus van Mace donië, de vader van Alexander de Grote. Een zekere Oinomaos schreef zelfs enige pamfletten tegen de orakels, evenals de satiricus Lucianus uit Syrië die in de tweede eeuw na Chr. enkele geschriften speciaal aan de bestrijding der orakels v heeft gewijd. Deze laatste schrijver was zo „modern", dat hij alle wonderen kort en goed voor bedrog verklaarde, zich daarmee op een lijn stellend met velen uit onze tijd die het onverklaarbare eenvoudig ontkennen, om dat zij er met hun materia listische en wetmatige inzichten geestelijk geen vat op kunnen krijgen. Uiteraard waren er in de oudheid nog vele anderen die zich tegen het verschijn sel van de profetiën verzetten, maar wij behoeven hen hier niet allen op te halen, want het ging er uitsluitend om aan te tonen dat niet alles, wat door de orakels werd gepresenteerd door iedereen voor zoete koek werd geslikt. Desondanks is het niet onaardig ook eens wat uitspraken uit het verleden op te die pen die volkom,en juist gebleken zijn, voor zover we althans de overleveringen mogen geloven. Daarover een volgende keer. H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2