JAN VAN DER PIGGE Wit Gele Kruis Haarlem viert zilveren jubileum R. M. J. Schlatmann 25 jaar voorzitter AANSTEKERS... KLAAR HAVERMOUT 3 rieven aan de redactie DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 30 OKTOBER 19 5 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Burgerlijke Stand van Haarlem die het altijd „doen"! Alleenverkoop Specialist in Rookartikelen Bloemendaalse reddingsbrigade Rechtbank neemt hartelijk afscheid van griffier Snelheidsbeperking en busdiensten J. W.Fossen nam afscheid van de Rijkskweekschool Faillissementen Vandaag begint herfstvakantie WOL PRIJSVERLAGING -so100 gr NAALDKUNST „Haarlemse Jopie" weer voor de rechter Tuinbaas J. C. Janssen gaat met pensioen Dr. W. F. Sap uit Heemstede kwart eeuw arts Onder invloed doorgereden na stopteken van agent LAATSTE NIEUWS Regeringsleiders naar NAVO-vergadering in Parijs Anti-Nederlandse leuzen worden venijniger Bedwelmde man overleden Zaterdag 2 november is het vijfentwin tig jaar geleden, dat het Wit Gele Kruis te Haarlem werd opgericht. Ter gelegenheid hiervan zal mgr. J. P. Huibers donderdag morgen 7 november om negen uur een heilige mis uit dankbaarheid opdragen in de dekenale kerk van Sint Jozef aan de Jansstraat. Des middags van halfdrie tot halfvier volgt een receptie in het gebouw Kenaupark 17. De secretaris der vereniging, de heer W. G. A. M. van Willige, heeft ter her innering aan het jubileum een gedenkboek geschreven, dat hij opgedragen heeft aan de heer R. M. J. A. Schlatmann, die ge durende vijfentwintig jaar als voorzitter der afdeling Haarlem van het Wit Gele Kruis de stuwende en energieke kracht was in het bestuur. De heer Van Willige deelt mee, dat hij tweeëntwintig jaar met hem heeft mogen samenwerken, diens on baatzuchtige voortreffelijke leiding gaarne aanvaard heeft en respect gekoesterd heeft voor de wijze, waarop de heer Schlatmann zijn zakelijk inzicht wist te enten op zijn principiële houding als katholiek en zijn liefde voor de mede mens. In het geschiedkundig overzicht vertelt de heer Van Willige, dat het werk een voudig begonnen is. Op 1 december 1928 gaf bisschop mgr. J. Aengenent aan pas toor H. C. J. Sondaal opdracht pogingen aan te wenden tot stichting van af delingen van het Wit Gele Kruis in het dekenaat Haarlem. Het comité van voor bereiding bestond uit mejuffrouw Peeters, destijds presidente van de R.K. Vrouwen bond, moeder Digna van de Mariastich- ting, de artsen J. H. van Beers en Th. Koot en de heren W. J. B. van Liemt en H. Meeusen. Op 2 november 1932 waren de statuten kerkelijk en koninklijk goedge keurd, zodat de afdeling als gesticht mocht worden beschouwd. De heer R. Schlat mann verklaarde zich bereid het voor zitterschap te aanvaarden en mejuffrouw Peeters werd vice-presidente. Moeizaam was het begin, onstuimig de groei in de oorlogsjaren en rechtlijnig en consequent de voortdurende uitbreiding in 't laatste decennium. De afdeling heeft thans een volledige Wit Gele Kruis-organi- satie, een stevig gefundeerd, ook finan cieel kerngezond „bedrijf", gevestigd in twee elkaar belendende kapitale panden in het bloemrijke Kenaupark, met meer dan 90 medewerksters en medewerkers en ongeveer 12.000 aangesloten gezinnen. In 1932 waren er 460 leden. Het eerste wijkgebouw van de afdeling was gevestigd aan de Parklaan 75, waarin de drie takken van dienst wijkziekenver- pleging, kraamzorg en uitleen van ver- plegingsartikelen gebundeld werden. Daar is elf jaar gewerkt en de basis gelegd voor de toekomst. In de eerste jaren kreeg de reorganisatie der kraamverzorging haar beslag. In de oorlogsjaren is het aantal leden sterk gestegen. Het bestuur was vastbe sloten geen stap toe te geven aan wensen van de Duitsers, die propaganda maakten voor de Nederlandse Volksdienst, ook al zou de gezondheidszorg op katholieke grondslag tijdelijk verloren moeten gaan. De ziekenhuizen waren vol, de verpleging thuis werd steeds urgenter, het aantal kraamverzorgingen steeg als nooit te voren en de noodzakelijkste verplegingsarti- kelen, door een vooruitziend beleid tijdig gehamsterd, waren rijkelijk aanwezig. Het aantal leden ging met sprongen omhoog. In 1942 waren er 7.000 leden ingeschreven en 1943 sloot met 9.000. Een jaar later werd het 10.000ste lid begroet en toen was het bestuur gedwongen een ledenstop in te voeren. Midden in de laatste oorlogs winter werd als nieuwe afdeling „hulp in de huishouding", opgericht, welke af deling na de oorlog overgedragen werd ADVERTENTIE AMSTERDAM - P. C. HOOFTSTRAAT 42 vanaf Centraal Station lijn 2 le halte na Leidseplein ONDERTROUWD: 29 okt.: J. Kreima en T. H. Franzen, B. Fransen en J. H. Sluik, Tj. Kootje en M. P. Westra, G. W. Flach en A. Swaneveld, J. C. Tolmeijer en G. J. Stuurman. GETROUWD: 29 okt.: J. Th. M. Ver- brugge en H. van Zwol, A. W. Assendelft en M. Souwerbren, G. Schornagel en H. de Vries. BEVALLEN van een zoon: 25 okt.: M. J. C. Dieben-Ooms; 27 okt: J. de Waal-Van Alten; 28 okt.: G. Snoeks-Van Duijn, M. H. B. W. IJlstra-Coert, A. M. Planteijdt-Van Gogh, A. M. A. Schelvis-Van Dam; 29 okt.: M. E. Th. van Lunteren-Vroom, J. M. Bont-Kok. BEVALLEN van een dochter: 25 okt.: M. A. J. Disseldorp-Zwetsloot; 27 okt.: M. F. Damsteek-Peper, E. M. H. H. Lindeboom- Gaertener; 28 okt.: L. Wenning-Boelsma, A. A. Schultze-Ten Hoeve, G. G. Indemans- Roels, R. Stuifzand-Lolkus, J. Mica-De Boer OVERLEDEN: 26 okt.: F. Faber-Kroese, 82 j., Orionweg; J. A. C. M. Maarschalk- Van de Braak, 87 j., Kamperlaan; 27 okt.: J. G. Rosenberg-Roestenberg, 49 j., Van Koetsveldstraat; D. P. van Acker, 87 j., Westerhoutpark; J. K. Dijkstra, 102 j., Karei van Manderstraat; S. Hijmans, 35 j., Maerten van Heemskerkstraat; C. Vink- Markerink, 31 j., Gedempte Oude Gracht; P. Stroosma, 79 j., Crayenesterlaan; J. P. Roozee, 76 j., Meidoornplein; J. F. van der Meer, 87 j., Kamperlaan; J. Meelker-Kre- gel, 55 j., Javastraat. aan de Vereniging R.K. Gezinszorg te Haarlem. Naar het Kenaupark Op 17 april 1948 werd het nieuwe huis aan het Kenaupark 15 geopend nadat het bestuur vele administratieve moeilijk heden had overwonnen. Allerlei activi teiten vroegen de aandacht en het werk breidde zich bijzonder uit. Eind 1956 werd Kenaupark 17 in gebruik genomen. Het derde bureau is de Geusevesperstraat in Haarlem-Noord geopend en het vierde, in het gezamenlijk gebouwtje van de Kruis- raad, aan de Amsterdamsevaart in het oostelijk deel der stad. Het Medisch Opvoedkundig Bureau, ressorterende onder de Haarlemse Stich ting voor de geestelijke volksgezondheid, waarvan het dagelijks bestuur gevormd wordt door dezelfde personen als dat van het Wit Gele Kruis, werd op 9 mei van dit jaar geopend en is in de bureaus aan het Kenaupark ondergebracht. Tenslotte nog enkele cijfers van de ju bilerende afdeling: het aantal patiënten van de wijkverpleging bedroeg in 25 jaar 25.534; het aantal bezoeken der wijkzus ters 714.858; de kraamverzorgsters hielpen 22.777 moeders; opleiding tot kraamver zorgster genoten 350 leerlingen; er wer den 85.529 verplegingsartikelen kosteloos uitgeleend; aan de moedercursussen na men deel 2225 jonge vrouwen of aanstaan de moeders; sinds 1 april 1950 werden op de zuigelingenbureaus 6378 babies inge schreven met 57.493 consulten; sinds 1 mei 1954 werden op de kleuterbureaus 1466 kleuters ingeschreven met 2247 con sulten; gedurende 25 jaar vergaderde het dagelijks bestuur 980 maal. ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDING JE VANOS-AANSTEKERS met 1 jaar schriftelijke garantie JEVANOS, fraai gelakt .4.50 JEVANOS. met leder bekleed in diverse tinten 4.50 JEVANOS, stormaansteker 6.50 Grote Houtstraat 81 - Haarlem Vrijdag 1 nov. a.s. is onze zaak gesloten Dinsdagavond is een ledenvergadering gehouden in gebouw „Domi" onder leiding van de voorzitter, de heer J. G. de Vries. De agenda vermeldde bestuursverkiezing. De heer C. Loedeman heeft wegens drukke werkzaamheden zich genoodzaakt gezien als secretaris af te treden. Tot se cretaris werd gekozen de heer B. J. Iking uit Aerdenhout, werkzaam bij Publieke Werken te Bloemendaal. Dokter C. Eenhoorn vroeg naar belang stelling voor de EHBO-cursus, waaraan ook niet-leden van de brigade kunnen deelnemen. Tijdens een bijzondere zitting van de Haarlemse rechtbank hebben velen van morgen afscheid genomen van de griffier bij de rechtbank, mr C. van Leeuwen van Duivenbode. Onder de aanwezigen bevon den zich onder meer de voltallige recht bank, leden van het O.M., substituut-grif- fiers, kantonrechters en hun plaatsvervan gers, alsmede de griffier van het kanton gerecht en tal van advocaten en notarissen. De president van de Haarlemse recht bank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, was de eerste spreker, die afscheid van mr. Van Leeuwen van Dui venbode nam. Hij dankte de scheidende griffier voor het vele en nuttige werk, dat hij ten behoeve van de rechtbank heeft verricht. Voorts wees hij op het belang, dat de griffie voor de rechtbank heeft. „Onze griffier heeft een heldere blik en een scherpziend oog. Bescheidenheid en hoffelijkheid sieren hem in hoge mate", aldus spreker. Vervolgens was het de beurt aan de officier van Justitie, mr. L. A. Feitsma, die herinnerde aan de uit breidingen van de werkzaamheden verbon den aan het werk van griffier. Tot slot van zijn toespraak dankte hij de scheiden de griffier voor de prettige samenwerking, die hij in de afgelopen jaren van hem heeft mogen ondervinden. De deken van de orde van advocaten, mr. F. van der Goot, bracht hem namens de balie zijn dank over. Mr. C. van Leeuwen van Duivenbode betuigde zijn erkentelijkheid voor de vele woorden van waardering en dankte allen voor de prettige samenwerking. „Ik heb getracht mijn taak zo goed mogelijk te verrichten en dat is mij dank zij de pret tige samenwerking van allen, die bij de rechtbank betrokken zijn, niet moeilijk gevallen", aldus de griffier. ADVERTENTIE is al gekookt 't beste ontbijt in de kortste tijd De invoering der maximum-snelheid binnen de bebouwde kommen op 1 no vember treft uiteraard ook de busdiensten, ofschoon deze uiteraard in vele gevallen ook voordien niet met snelheden boven de vijftig werden gereden. Wel is het zo, dat op sommige wegen aan de buitenzijden der stad sneller gereden werd, omdat de verkeersveiligheid het daar mogelijk maakte. Deze wegen komen bij de nieuwe regeling binnen het begrip „bebouwde kom" te liggen en daar ontstaan dus waar schijnlijk vertragingen, die slechts uilen kunnen worden voorkomen door meel bussen in te leggen. De directie van de N.Z.H.V.M. vertelde ons op ons verzoek om haar opin.e over deze aangelegenheid, dat het inleggen van meer bussen uiteraard een zo kostbare voorziening is, dat daartoe niet van de ene dag op de andere kan worden overgegaan. Het is mogelijk dat vertragingen zullen ontstaan, die dan voorlopig op rekening van de passagiers zullen komen. De er varing zal moeten leren, of de tijdschema's der verschillende diensten kunnen worden gehonoreerd. Van herziening dezer sche ma's is in ieder geval voorlopig nog geen sprake. Men hoopt bij de N.Z.H.V.M., dat de nieuwe maatregel geen overwegende in vloed op de service behoeft te hebben en dat de busdiensten dus zonder wijzi gingen zullen kunnen worden gehandhaafd. Ook voor deze aangelegenheid van open baar belang is het dringend noodzakelijk, dat zo spoedig mogelijk een zorgvuldige aanduiding van de bebouwde kommen wordt aangebracht nadat op even zorgvul dige wijze is nagegaan, welke uitzonde ringen daarbij kunnen worden gemaakt ten behoeve van het verkeer, zonder dat de veiligheid in het gedrang komt. Onlangs meldden wij de benoeming van de heer J. W. Fossen, leraar aan de Rijkskweekschool te Haarlem, tot inspec teur van het kweekschoolonderwijs. De hoofdinspectie van de onderwijzersoplei ding is namelijk uitgebreid met enige func tionarissen wegens de uitwerking van de in 1952 ingevoerde kweekschoolwet. De heer Fossen is nu in het bijzonder belast met het toezicht op de Nederlandse taal en letterkunde en het onderricht in de mo derne talen. Nu de laatste examens van dit jaar afge lopen zijn, kon de heer Fossen zijn werk aan de Haarlemse school als geëindigd be schouwen en werd hem door docenten, leer lingen en de ouders van de leerlingen dank en hulde gebracht in een speciaal daarvoor voorbereide bijeenkomst. Een bijzondere stemming onder de vele aanwezigen werd in het eerste gedeelte van de avond gebracht door een toneel groep van docenten en echtgenoten, die een allergenoeglijkst blijspel met operette inslag opvoerden: „Rococo", geheel in 18de eeuwse stijl. Wat hebben vooral ook de leerlingen genoten van hun gepruikte en zwierig geklede leraren en leraressen en niet het minst van de scheidende leraar zelf, die een hem als het ware op het lijf geschreven hoofdrol (de lichtvaardige, wel gedane musicus) speelde. Na de pauze kwamen hulde en dank, af gewisseld door 18e eeuwse muziek van het schoolfluitorkestje onder leiding van me vrouw Fontijne. Achtereenvolgens spraken de directeur van de school, de voorzitter van de Oudercommissie, de heer Krauweel uit Bennebroek, de onderdirecteur en stu dievriend, de heer A. van Meerten. Allen belichtten er'ge van de kwaliteiten van de veelzijdige, bekwame docent of plaatsten zijn werk in het kader van de zich nu vernieuwende opleiding. Bij hun dank en lof voegden twee leerlingen, Elly Hinfelaar en Hans Visser die van de leerlingen en oud-leerlingen en allen voegden er boek werken en aanvullingen voor de discotheek van de scheidende aan toe. Grandioos door zijn eenvoud en door de geestige vorm was de slotspeech van de heer Fossen. Nog in de sfeer van de rol die hij gespeeld had, noemde hij het zo'n groot voorrecht, dat hij in een school had mogen werken, waar iedere docent de gelegenheid kreeg zijn partij met volle overgave te spelen en waarin hij straks in andere functie het spel weer kon beluisteren. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: L. F. M. Beerenhout, schilder, Alb. Thijmstraat. 18, Haarlem. Rechter-Comrmscaris mr. H. J. Ferwerda en curator mr. A. R. van IJlzinga Veenstra, advocaat en procureur te Haarlem, Zijl straat 47 rood. C. W. Straathof, handelende onder de naam Kleermakerij voorheen Holt Straathof, Zijlweg 69, Haarlem, wonende Nic. v. d. Laanstraat 2a. Rechter-commissaris mr. H. J. Ferwerda en curator mr. G. H. Veenhoven Jr, advo caat en procureur te Haarlem, Kenau park 30. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: Joh. W. Nooyen, koopman, Primulastraat 67, Aalsmeer. Rechter-commissaris mr. N. Smits en curator mr. G. J. H. de Leeuw, advocaat en procureur te Haarlem, Wilhelminastr. 5. B. en W. van Haarlem hebben om prak tische redenen besloten de herfstvakantie voor de gemeentelijke kleuterscholen, als mede voor de scholen voor gewoon, voort gezet gewoon en buitengewoon lager on derwijs met uitzondering van de Dr. A. van Voorthuysenschool, evenals het uit gebreid en middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs vast te stellen van 31 ok tober tot en met 4 november 1957. ADVERTENTIE !.80 NE VEDA-SIRENE 2.95 SCHEEPJES ZERMATT 2 v. WIJK's MAJORCA 2 U slaagt nu nog beter bij GR. HOUTSTRAAT - NAAST LUXOR Voor de rechtbank te Arnhem is Dinsdag opnieuw verschenen de 43-jarige Arnhemse tegelzetter J. P., alias „Haarlemse Jopie", alias „De Lord". Op 16 april had de officier van justitie vier jaar gevangenisstraf met aftrek tegen hem geëist wegens zijn aandeel in een reeks te Arnhem gepleegde spoorwegdief stallen in samenwerking met een Amster damse classificeerder W. C., alias „Rooie Willem". Deze laatste sprong op spoorweg wagons en wierp pakketten uit, die „Jopie" onder aan de dijk verzamelde. De recht bank veroordeelde W. C. tot 3 jaar maar deed toen nog geen uitspraak tegen „Jopie". De rechters wensten eerst een psychiatrisch onderzoek. Dit is intussen geëindigd. De officier van justitie haalde thans uit het rapport aan, dat J. P. ten tijde van het misdrijf moet hebben geleden aan stoornis van zijn geestvermogens. Hij zeide echter weinig hoop te hebben, dat P., die voor de eenentwintigste keer wordt ver oordeeld, nog '-eclassabel is. De officier wilde de in april geëiste straf van vier jaar met een jaar verminderen, met voorwaar delijke ter beschikking stelling van de re gering en psychiatrisch toezicht. Verdachte die zich zelf verdedigde, over handigde de president een verweerschrift van vijftig velletjes. Hij merkte op dat hij na negentien jaar in de „bak" te hebben gezeten, hij er „balen tabak van heeft", maar dat het hem wel moeilijk wordt ge maakt, opnieuw te beginnen, als hij nog drie jaar gevangenisstraf moet ondergaan plus de dertien maanden, die hij nog te goed heeft van een voorwaardelijke ver oordeling. Hij moet niet alleen vechten tegen zichzelf maar ook tegen grote popu lariteit onder zijn oude vrienden, die hem steeds blijven opzoeken. „Haarlemse Jopie" vroeg de rechtbank tenslotte hem een jaar met aftrek op te leggen en de-dertien maanden opnieuw op te schorten. Dan wordt een kans een kans, zei „Jopie". „De kans van de offi cier is een wrede kans. Tegen een vader die zijn kind doodtrapt, wordt twee jaar geëist en ik, die altijd goed voor mijn gezin ben geweest, zou drie jaar moeten zitten". Uitspraal over veertien dagen. Op 1 november zal de heer J. C. Janssen, tuinbaas-opzichter van Thijsse's Hof in het Bloemendaalse bos wegens het bereiken van de vijfenzestigjarige leeftijd gepen sioneerd worden na een diensttijd van ruim dertig jaar. Voordat de heer Janssen als tuinbaas-opzichter van de Stichting „Planten- en Vogelentuin in het Bloemen daalse Bos" op ongeveer vijfendertigjarige leeftijd werd aangesteld had hij reeds bo tanische kennis opgedaan tijdens zijn werk op een aantal grote buitenplaatsen en kwe kerijen in Gelderland. Tijdens zijn loop baan op „Thijsse's Hof", aanvankelijk on der leiding van dr. Jac. Thijsse, breidde hij zijn kennis over planten en bloemen in de duinen en het moeras nog steeds uit. Zaterdagmiddag 2 november zal het Stichtingsbestuur bij de heer Janssen thuis aan de Noordlaan 68 in. Bloemendaal af scheid van de tuinbaas nemen. Het bestuur hoopt overigens in de heer J. Wassenaar een waardig opvolger voor de heer Janssen gevonden te hebben. Onder grote belangstelling heeft dr. W. F. Sap, thans hoofd van de medische dienst van de bedrijfsvereniging voor het bakkers bedrijf te Groningen, en wonende te Heem stede de dag herdacht, waarop hij 25 jaar geleden zijn medische carrière begon. Op de receptie in Heemstede waren ondermeer aanwezig dr. L. H. Simons, ex-generaal van de geneeskundige dienst van de Land macht in Indonesië, dr. P. Lopez Cardoso, directeur van een ziekenhuis te Delft, dr. J. C. Tetzner, chirurg te Amsterdam, de heren L. W. W. Witte en J. Krikken, res pectievelijk voorzitter en directeur van de bedrijfsvereniging, de heren Van de Abe len en Metman, vertegenwoordigers van gebruikscoöperaties, mr. Winkels en mr. Cramer, vertegenwoordigers van werk geversorganisaties, mr. G. L. P. Warburg te Groningen, juridisch adviseur der bedrijfs vereniging en voorts velen, die een voor aanstaande plaats in de medische of be drijfswereld vervullen. Namens vrienden en corporaties werd dr. Sap in een geestige toespraak van dr. Simons met dit jubileum gelukgewenst. De spreker wees op de vele verdiensten en speciaal op de trouw en de toewijding, welke de jubilaris in diverse functies aan de dag had gelegd. Als blijk van hoogach ting, waardering en vriendschap bood hij de heer dr. en mevrouw Sap een fraai televisietoestel aan. De heer J. Krikken te Groningen felici teerde namens de bedrijfsvereniging, en hij roemde de organisatorische talenten en de buitengewone aktiviteit van de jubilaris. Andere sprekers sloten zich bij de woor den van hulde en waardering aan en lie ten die veelal vergezeld gaan van de aan bieding van geschenken, zoals dit ook het geval was met de heer J. D. van der Mun- nik, burgemeester van Loppersum, die on dermeer sprak namens de oud-patiënten, van die gemeente, waar dr. Sap twaalf jaar huisarts was geweest. (Verkort weergegeven) Kermis op de Baan? Hoewel de kreet: „op de Baan de baan op" een juweel van een slagzin zou zijn voor alle kermis exploitanten (met ruggesteun van het Centrumcomité Koninginnedag), zal het merendeel der Baanbewoners en omwonen den van het Frederikspark met gejuich deze woordspeling prijsgeven op hetzelfde ogenblik dat dit onzalige kermisplan voor goed van de b(B)aan zal zijn. Met verbaasde ontsteltenis hebben ge noemde omwonenden kennis genomen van dit plan. D.w.z. uit de krant, want aan de meesten hunner was van een (voorlopige) enquête niets bekend. Laten we vaststellen dat een kermis in het Frederikspark niet goed geplaatst is evenmin als men b.v. een nieuw concert gebouw in het Rozenprieel of de Leidse buurt zou projecteren. Wij herinneren ons de stoutmoedige toe komstdromen van ons gemeentebestuur (gepubliceerd in dit blad) aangaande de Dreef-omgeving als cultureel centrum van Haarlem: concertgebouw, nieuwe schouw burg, enz. Hoe moet het de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken niet gruwen bij de gedachte dat Spookhuis en Dikke Dame, de Kop van Jut en Bots-auto-paleis (met alle daarbij behorende „muziek") voorals nog de enige culturele vormgeving van dit stadsdeel zouden vermogen te zijn! Maar er is meer. Ieder heeft in dit blad kunnen lezen over de schade, het vorige jaar door de kermis aan de Parklaan toe gebracht. Het herstel daarvan heeft de gemeente vele duizenden guldens gekost. Hoe zéér veel groter zou de vernieling in het Frederikspark niet zijn, waar, behalve de grasmatten, de bomen, bosschages en het hekwerk zouden hebben te lijden. Moeten we aannemen dat de gemeente niet tot herstel zal overgaan om dai „meteen maar" de nieuwe verkeersweg Rustenbur gerlaanHoutplein door te trekken? Een uitlating van wethouder Happé zou in die richting wijzen. Het Frederikspark ver nield, mèt het Kenaupark één van de mooi ste punten van Haarlem. De prachtige oude en onvervangbare bomen gerooid, eiken en beuken zoals ze zelfs in de Hout nauwelijks meer staan. Is die nieuwe ver keersweg dan heus zo urgent? Van op stoppingen langs de dubbele rijbaan van de Baan heeft niemand nog ooit iets be speurd. En dan zeker meteen maar de dubbele rij eiken langs de Baan verwijde ren, terwille van de geprojecteerde auto parkeerplaats aan de huizenkant? Vreest men de ontluistering niet, als de over het algemeen weinig fraaie bouwtrant van deze huizenrij wordt blootgegeven? Zou het in deze democratische tijd nog denkbaar zijn dat met wensen en bezwaren van de betrokkenen rekening wordt gehouden? Laten we deze hoop voorlopig niet opgeven. C. A. W. H. HOFSTEDE CRULL, Baan 39 b. Gerechtshof Amsterdam In hoger beroep stond dinsdagmiddag voor het Amsterdamse Gerechtshof een 57- jarige Haarlemse autohandelaar terecht, die door de rechtbank te Haarlem was veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en vyf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Ter zitting van de Haarlemse recht bank was de handelaar gevangen genomen, doch vier weken later in hoger beroep door het gerechtshof vrijgelaten. Hem was ten laste gelegd, dat hy gepoogd zou heb ben een agent van politie zwaar te mis handelen door op een stopteken van deze agent niet te stoppen. Door snel op zy te springen zou de agent zich in veiligheid hebben gesteld. De man zou onder invloed van sterkedrank heben gereden. Dat zou gebeurd zijn op 21 maart, toen de autohandelaar 's avonds in een café in Spaarndam enkele borrels had gedronken. Aanvankelijk heeft de caféhouder ver klaard, dat de man wel acht borrels naar binnen heeft geslagen, doch voor het ge rechtshof was de verklaring van de kas telein veel vager. „Ik weet niet zeker, of hij al die borrels zélf heeft gedronken", zei hij. Toen de autohandelaar wilde op stappen, bood een vertegenwoordiger hem aan met diens auto voor die van de auto handelaar te gaan rijden, teneinde als gids te dienen. Men twijfelde er namelijk aan, of de man in staat was een auto te bestu ren. Op het moment dat verdachte het café verliet, stelde een agent zich niet ver van die plaats bij een lantaarnpaal op. De auto naderde en de agent gaf een stop teken. Hierop reageerde de bestuurder niet. De agent kon ijlings op zij springen. „Ik voel mij niet schuldig. Ik heb die agent niet gezien", zei de autohandelaar voor het hof. De verklaring van de poli- tie-agent bleek niet overeen te stemmen met die van de vertegenwoordiger, die met zijn auto voor die van de handelaar had gereden. Volgens de agent was tussen deze auto's een afstand van ongeveer honderd meter, volgens de vertegenwoordiger en de verdachte slechts van hoogstens dertig meter. Tevens heeft de vertegenwoordiger verklaard, dat hij steeds in het zij spiegel tje heeft gekeken, of de auto van de han delaar hem volgde. „Ik heb die agent ech ter ook niét gezien". De procureur-generaal meende, dat wel was aangetoond, dat de autohandelaar teveel had gedronken om achter het stuur te kunnen plaatsnemen. „Als die caféhou der zegt, dat verdachte acht borrels heeft gedronken, zal dat wel zo zijn. Meestal zijn kasteleins voorzichtig in hun verkla ringen als het hun klanten betreft". Ten aanzien van de poging tot zware mishan deling achtte de procureur-generaal te veel twijfels in het spel. Wat betreft de afstand, die de beide auto's van elkaar hebben ge reden, blijkt de verklaring van de agent niet betrouwbaar. Het is dus moge lijk, dat verdachte de agent niet heeft gezien, temeer daar men bij deze man geen kwaadaardige opzet mag verwachten, omdat dus voor de poging tot zware mis handeling het bewijs niet kan worden ge leverd, eiste de procureur-generaal een veel lagex-e straf dan het vonnis van de Haarlemse rechtbank. Verdachte is al tweemaal wegens het rijden onder invloed veroordeeld. De eis luidde daarom: twee maanden gevangenisstraf met aftrek van de vier weken voorarrest en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De raadsman, mr. J. Roggeveen, achtte met de procureur-generaal het bewijs voor de poging tot zware mishandeling niet ge leverd. Hij bepleitte een straf gelijk aan het voorarrest en een lange voorwaarde lijke boete. Uitspraak op 13 november. PARIJS (UP) De Noordatlantische Verdragsorganisatie heeft vandaag een voorstel aangenomen om de vergadering in december te Parijs te houden „op het niveau van regeringshoofden". WASHINGTON (Reuter) Minister Dulles heeft meegedeeld, dat president Eisenhower een uitnodiging tot bijVoning van de vergadering „in welwillende over weging" zal nemen. LONDEN Volgens de diplomatieke correspondent van de Times zal de presi dent in december de officiële gast zijn van koningin Elizabeth. Het met verf bekladden van woonhuizen van Nederlanders in Djakarta werd dins dagavond onverdi-oten voortgezet. Enkele opschriften luidden: „Nederlandse honden, verlaat Indonesië", en „Gooi de Hollanders eruit". Op een auto van een Nederlander was met rode letters geverfd: „Doodt de Hollanders". De 76-jarige heer T. J. C. Peters, die in de nacht van donderdag op vrijdag met zijn echtgenote in zijn woning Brouwers plein 11 te Haarlem door kolendamp is bedwelmd, is vanmorgen in de Mariastich- ting overleden. Ondanks het toedienen van zuurstof is de heer Peters niet meer tot bewustzijn gekomen. AMSTERDAM De lagere koersen van Wallstreet zijn geen stimulans geweest voor de handel op het Damrak. Ook internationaal viel er niets te beleven en dientengevolge bleef de arbitrage uit de markt. Het publiek vond in de koersen niet de minste aanleiding met kooporders in de markt te komen. Ver kopen kwamen er van deze zijde echter ook niet. Het laat zich dus gemakkelijk raden, dat de handel in de internationale waarden, van weinig betekenis is geweest. De koersen waren voor het merendeel hoger dan maandag. Koninklijke Olies hielden gelijke tred met de koers in Wall street en noteei-den rond de 162,50 tegen maandag slotkoers 161,70. De Philips- aandelen bleven de gehele middag goed prijshoudend. AKU bleef tegen de vorige slotprys aan. Unilever opende op 339, trok aan tot 341 om op ongeveer 340 te sluiten, plus 1 percent. Ir. aandelen KLM ging een enkel stuk om, de koers bepaalde zich on geveer zeventig cent beneden maandag. In de scheepvaarthoek was de handel eveneens van geringe omvang. Het meren deel van de fondsen kwam op onverander de prijzen. Van Ommeren maakte een uit zondering met een winst van 2 punten. Indonesische waarden werden aangeboden. De koersen stelden zich wederom lager, voor Amsterdam Rubber min 2 en IiVA min 1 percent. De woningbouwlening werd on veranderd op 100% vernomen. Staatsfond sen waren gevraagd en de verplichte vraag in de staffellening tx-ad in deze kleine markt duidelijk naar voren door een koers- avance van ongeveer percent hetwelk in het verdere beursverloop werd geredu ceerd tot Obligaties Fridor werden ge adviseerd op 66-67 en de aandelen op 17 vrijwel onveranderd bij maandag. Het voorstel tot fusie per 1 december tussen de Leidsche Textielfabrieken Gebr. Van Wijk en Co. en de n.v. Van Cranen- burgh en Heringa's Sajetfabriek lokte enige kopers. De aandelen werden gead viseerd op 76-80 tegen een laatst gedane koers van 72%; Prolongatie 5 pet. (A.N.P.) NEW YORK De koersen liepen op bij een verhoogde activiteit. Winstnemingen tegen beurseinde deden de koersen wat afbrokkelen, maar de uiteindelijke winst was toch nog groot genoeg om de verliezen van maandag te compensex-en. de staal- en oliewaarden had den de leiding met fondsen als American Telephone en International Business Ma chines, die flinke koersstijgingen onder gingen. De koperaandelen profiteerden van de oplopende prijs voor dit metaal op de wereldmarkten. De vliegtuigbouwfondsen waren oplopend na de mededeling van de minister van Defensie dat de voorgestelde beperking van 170 miljoen dollar op de militaire research geen doorgang zal vin den. De koersstijgingen van het begin gingen gepaard met een hogere omzet; de ver flauwing tegen het einde ging samen met een geringere activiteit. De omzet bedroeg 1.860.000 tegen 1.800.000 op maandag. Het industriegemiddelde sloot 3,62 hoger op 435.76; dat voor spoorwegen 0.09 lager op 111.14 en dat voor openbare nutsbedrijven 0.14 hoger op 64.55. Van de 1133 verhandel de fondsen sloten er 550 hoger, 328 lager en 255 onveranderd. (UP) Slotkoers Heden gisteren 13.45 uu 3*4 Nederl. '47 79/4 799/is 3 Nedl. 1962/64 87'/io 871/ie A. K. U 157*4 157 Calvé Delft 268 268 Van Gelder Zonen 180 180 K. N. Hoogovens 257 258 Nederl. Ford 183 183 N. Kabelfabriek. 240*4 242 gew. Philips Gloeil 23354 236 pref. Philips Gloeil 136*4 136% Unilever 341 342 Wilton Fijenoord 200 202 Dordtsche Petrol. 752% 776 Konkl. Petroleum 163,- 167,30 A'dam Rubber 56% 57 K. L. M 98,80 99,- Holl. Amer. Lijn 141 141% N Scheepv. Unie 134 134 Phs. v. Ommeren 212 213 H. V. A 96% 96 Verg. Deli Mij en 60% 61 Amsterd. Bank 187% 187% Ned. Handel Mij. 145 145 Rotterd. Bank 157% 157% Twentsche Bank 160* Anaconda Copper 45 45% Bethlehem Steel 39% 40% U. S. Steel 54% 55% General Motors.. 37% 37% Shell Union 68 68% Tidewater 24% 24% Vorige koers

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7