Horen en zien r PRIMMETJE Vlekken op meubelen? Praehtbijts Ceta-Bever SPION IN BERLIJN Dr. Adenauer is beducht voor de toekomst Agenda voor Haarlem rMbÉÈëMm^^^ J Hij verwacht ernstige moeilijkheden in buitenlands beleid en in de economie Kort en bondig WOENSDAG 30 OKTOBER 1957 5 I Radio ^(televisie AA|lpNDIGL\GENiEPtf Weinig commentaar H. J. MAERTENS N.Y. De radio geeft donderdag 7elevisieprogramma Kerken in midden Celebes en Timor bestaan 10 jaar Congres vervolgt dappere vrouw uit Little Rock Zij beschermde negerkind en was nog communiste ook Relletjes in Turkije na de algemene verkiezingen Twee doden in Gaziantep „Hebt U al een keus gedaan?" u „Ik? Ja hoor! 'n INVENTA- haard!" Washington spekt opnieuw fundamenteel onderzoek Oud-minister Wilson zag nut er niet van in Blücher zou Etzel opvolgen bij de Hoge Autoriteit f ONS VERVOLGVERHAAL "N X. DOOR SLIM HARRISON GRIEP? J WEG GRIEP! Dg televisieprogramma's van de N.T.S. op dinsdagavonden geven doorgaans weinig aanleiding tot commentaar. De meeste tijd wordt in beslag genomen door de weke lijkse speelfilm, die meestal reeds met succes in de Nederlandse bioscopen is vertoond eri dus nog wel een keer op het t.v.-scherm kan worden gebracht. De film „Het begon in Berlijn" (Life and death of colonel Blimb) zullen velen zeker met plezier hebben teruggezien. Wij zijn in ieder geval erg gesteld op de calvinistische humor in deze echte Engelse komedie en kunnen ons niet voorstellen, dat er mensen zijn, die zich erbij zitten te vervelen, hoe wel we het graag aannemen. Het journaal, dat aan deze vertoning vooraf ging was als gewoonlijk „bij": het ontslag van de Russische generaal Zjoekov, het overlijden van de Franse modeontwerper Christian Dior, de toespraak van de Engelse minis ter MacMillan bij zijn terugkeer in Lon den uit de Verenigde Staten, staking bij de Franse spoorwegen, vuilnisophaaldienst en posterijen, de Amerikaanse „Far Side", zeven keer dichter bij de maan dan „Spoet nik" en bezoek van enkele ministers aan de nieuwe studentenwoningen in Delft, be nevens het bezoek van Prinses Bea trix aan het revalidatiecentrum voor polio patiënten in Delft. Het door de Vlaamse Televisie gere- layeerde showprogramma, dat daaraan vooraf ging gaf hoewel het uiteraard tamelijk onbenullig was een aardige moge jkheid tot vergelijking met soortge lijke programma's van eigen bodem. Maar laten we die vergelijking niet doortrekken, dan worden we maar weer somber. Het klimaat geeft daar blijkens het weerpraat- je ook voor de komende dagen al zoveel aanleiding toe. Beeldschermer ADVERTENTIE PHILIPS RADIO - TELEVISIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15229 HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgenge bed en liturg, kal. 3.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Pianoduo. 12.25 Wij van het land. 12.35 L«nd- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.55 De Assemblée van de Raad van Europa te Straatsburg, rep. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.25 Blaastrio en sol. NCRV: 14.00 Promenade ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Bariton en piano. 16.55 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Amus.- muz. 18.10 Kamermuz. 18.30 Fries progr. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weer ber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 So ciaal perspectief, caus. 19.30 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Beiaardspel. 20.30 Hervormingsdienst. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Ka- merork. en koor. 22.30 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportultsl. 23.20 Gram. 23.55—24 Dagsluiting. HILVERSUM 11 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Omr.ork. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole- ork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Alt en piano. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Cabaret. 15.30 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.Nederland en de wereld: 1-Iet. in ternat. symposion over de volksgezondheids- aspecten van chronische ziektdn, door prof. dr. P. Muntendam. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de strijd krachten. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gram. en Koek en ei. hoorsp. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Concertgebouwork. en sol. (21.10 21.35 Voordr.). 22.15 Journ. 22.30 Gram. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Eng. les. 14.15 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Voor de kinderen. 18.00 Godsd. uitz. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Verz. progr. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nieuws. 22.11 Inter nat. Radio-Universiteit 22.30 Orgelconc. 22.55— 23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.15 Gesprek aan de schrijftafel. 20.25 Interkerkelijke zangdienst. 21.05 Interview met Hongaarse vluch telingen. 21.25 Film. 21.35 Schakeringen van licht, licht progr. 22.00 Einde. Het persbureau der Nederlands Her vormde Kerk deelt mede, dat twee jonge kerken in Indonesië in oktober het tien jarig bestaan vieren, namelijk de chris telijke kerk in Midden-Celebes en de evangelisch christelijke kerk op Timor. In Midden-Celebes werd in 1909 de eerste Toradja gedoopt nadat zendeling-leraar Kruyt daar reeds sedert 1893 had gearbeid. Sedertdien breidde het getal Christenen zich echter snel uit, werden er gemeenten gevormd met kerkeraden en op 18 oktober 1947 kwam de eerste synode der jonge christelijke kerk bijeen, die werd bijge woond door een aantal eigen opgeleide voorgangers. Op deze synode werd de kerk zelfstandig, zij wordt thans behalve door één Nederlandse zendingspredikant geheel door eigen krachten geleid. De geschiedenis van de evangelisch christelijke kerk op Timor begon in feite reeds in de eerste helft van de 17e eeuw, namelijk in 1614 toen er een predikant te Koepang kwam. Omstreeks 1900 waren in Timor 15.000 christenen, in 1940 170.000 en thans zijn er ongeveer 350.000. Op Timor maakte ds. Middelkoop, die hier werkte van 1922- 1957, na veel moeite en strijd de prediking in het Timorees mogelijk, mede door zijn vertaling van de bijbel in deze taal, die zonder twijfel een der voornaamste re denen voor de sterke uitbreiding der kerk is geweest. Van onze correspondent in Bonn) Dr. Adenauer kan, nu hij z(jn nieuwe kabinet van achttien leden (de bondskan selier meegerekend) bijeen heeft, met her nieuwde kracht aan het werk tijgen. Hij is voorlopig niet van plan af te wijken van de koers, welke hij tot dusver gevolgd heeft, want hij ziet in de omstandigheid dat de meerderheid van de kiezers hem en zijn partij haar steun heeft gegeven, een duidelijk bewijs dat men met zijn politiek tevreden is en van hem verwacht, dat hij deze zal voortzetten. In de buiten landse politiek verwacht men binnenkort op een paar lastige vraagstukken te stui ten. Men is het, ook in toonaangevende West- duitse politieke kringen, er nog altijd niet over eens of het wel of niet verstandig is geweest de diplomatieke betrekkingen met Joegoslavië af te breken, toen dat land Oost-Duitsland als een zelfstandige staat erkende, te meer niet aangezien er de laat ste tijd ernstig sprake van is geweest, dat Bonn zou gaan proberen betrekkingen met Polen aan te knopen. Intussen gaan er weer geruchten, dat de Sovjet-Unie onderhandelingen met Oost- Duitsland zou voeren over een afzonderlijk vredesverdrag. De Duitse Democratische Volksrepubliek men vergeet in officiële kringen in West-Duitsland nooit er „zoge naamde" voor te zetten zou dan een heel andere plaats onder de staten van Europa innemen, en het gevolg zou kunnen zijn, dat nog meer staten het voorbeeld van Joegoslavië zouden volgen. Dan zou West- Duitsland in een nog lastiger parket ge raken. Vier nieuwelingen In Adenauer's derde kabinet zitten vier „nieuwelingen", die nog nooit minister zijn geweest. Een hunner, de 61-jarige dr. Lindrath, die aan het hoofd van het nieuwe „Schatzministerium" is komen te staan, heeft tot 1951 in Oost-Duitsland gewoond. Van 1933 tot 1945 is hij aan de universiteit van Halle docent voor belastingaangelegen heden en economisch recht geweest. Nadat hij een paar keer door de Oostduitse com munisten was gevangen gezet, vluchtte hij naar West-Duitsland. Sedert 1953 zit hij voor de Christen-democratische Unie in de Bondsdag. De andere drie nieuwelingen zijn de 41- jarige Stücklen, die de portefeuille van de Posterijen heeft gekregen en de Benjamin onder Adenauer's ministers is, Lücke, die minister van Woningbouw is geworden, en Etzel, de nieuwe minister van Financiën. Adenauer had tijdens de verkiezingscam pagne laten doorschemeren, dat hij ditmaal voor het eerst een vrouwelijke minister in zijn regering zou opnemen. De minister voor familie-aangelegenheden, Würmeling, is echter in het kabinet gehandhaafd. Vele vrouwelijke kiezers en grote vrouwenorga nisaties zijn nu teleurgesteld, dat er nog geen „Frau Bundesminister" in Bonn is ge komen.. Eenheid von het Westen (Reuter) Pr. Adenauer is dinsdag voor de derde maal als bondskanselier beëdigd door de voorzitter van de Bondsdag, dr. Gerstenmaier. Ook zijn zeventien ministers, acht rooms-katholieken en acht protestan ten, die op twee na allen lid zjjn van Ade nauer CDU, legden de eed af. Adenauer legde daarna een regeringsverklaring af, waarin hij in de komende vier jaar „ern stige moeilijkheden"- voorspelde op het ge bied van de buitenlandse politiek en de economie. Volgens hem heeft het Westen dringend eenheid nodig om deze moeilijk heden in de hand te houden. Adenauer verklaarde dat de regering de vorming van particulier kapitaalbezit en een billijke verdeling van dit bezit beoogt. „Wij willen niet dat het volk bestaat uit een kleine groep mensen die de economie van het land beheersen en de grote massa, die van hen afhankelijk is", aldus Ade nauer. Als een van de middelen om het sparen aan te moedigen, noemde Adenauer de uitgifte van „volksaandelen" ook door andere ondernemingen dan staatsbedrijven. (Onder volksaandelen worden verstaan kleine coupures). Hij waarschuwde dat loonsverhogingen en beperking van de arbeidsduur, de werkgevers en arbeiders onnoemelijk veel schade kunnen berokke nen. „Het doel van het leven ligt niet alleen in een zo hoog mogelijk opgevoerde luxe en in het voortdurend gejaagd bezig zijn". Hij verklaarde dat de regering er in het bijzonder naar streeft de zondag weer tot een echte rustdag te maken, waar op de gezinnen weer verenigd kunnen zijn en de geest kan uitrusten van de dagelijkse tredmolen. Lening van Amerika Volgens de Westduitse bondkanselier is „het Westen met zijn geestelijk, econo misch en militair potentieel nog steeds sterker dan het Oosten", maar om deze voorsprong te handhaven is het geboden alle krachten van het vrije Westen te Dr. Konrad Adenauer bundelen en te plaatsen onder de voort varende en wijze leiding van de Verenigde Staten, daar dit land verrreweg het sterkst is. Dit vergt van de V.S. dat zij hun eigen belangen in grote mate voorbijzien. Tekenen van hoop Adenauer verklaarde dat hij wel een somber beeld had gegeven maar dat er nog tekenen van hoop zijn. Een van deze tekenen is het succes dat men heeft gehad bij de pogingen om Europese organen te stichten. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat op de lange duur alleen bevrijding van Oost-Duitsland Europa vrijheid en vrede zal kunnen brengen. De bondsregering zal streven naar betrekkingen van goede na buurschap met de staten van Oost-Europa en naar oplossing van de geschillen met deze landen op een vreedzame, rechtvaar dige en humane wijze. Tenslotte zei Adenauer, dat de bondsre gering vastbesloten is alle verplichtingen, die voortvloeien uit het lidmaatschap van de NAVO na te komen. MEMPHIS (UP) Mevrouw Grace Lorch, die bekendheid verwierf door haar optreden tijdens de onlusten te Little Rock, zal zich wegens belediging van het Congres moeten verantwoorden. Mevrouw Lorch, die in Little Rock een negermeisje dat door een groep blanken werd uitgejouwd in bescherming nam, werd dinsdag door een subcommissie uit de Senaat, die een onderzoek instelt naar communistische activiteit, als getuige ge hoord. Zij zou namelijk sinds 1943 partijlid zijn geweest. Mevrouw Lorch, die zich maandag op het vijfde amendement beriep en diverse vra gen van senator Jenner weigerde te be antwoorden, trachtte dinsdag een verkla ring voor te lezen. Senator Jenner ontnam haar als voorzitter van de commissie het woord, waarop een verhitte woordenwis seling volgde. Donnavo had goede zaken gedaan op de kermis. Dagenlang stond hij op het plein en zong samen met Primmetjeen de mensen luisterden altijd en gooiden wat geld in de hoed van de zanger. Maar de arme Primmetje, die verschrikkelijk naar zijn thuis verlangde, kon 's nachts niet slapen van verdriet. Zou hij nu verder altijd in de macht blijven van die akelige man? In het donker van dat sombere huis viel hij dan eindelijk in slaap, met de tranen in zijn ogen. 31-32 ADVERTENTIE ISTANBOËL, (UP) In verschillende streken in Turkije zijn ongeregeldheden voorgevallen naar aanleiding van de ver kiezingen die zondag gehouden zijn. Er zijn twee doden en vele gewonden gevallen. Het ernstigst waren de incidenten in Ga- zianstep. Leden van de republikeinse partij raakten daar slaags met aanhangers van de democratische partij. Om de orde te kunnen herstellen, is de staat van beleg afgekondigd. Tijdens het handgemeen trad de politie met knuppels, traangas en wa terstralen op. Een jongen van elf jaar en een politiagent vonden bij de gevechten de dood. Aanleiding tot de twist was de beschul diging van een aantal kiezers, dat zij niet hadden kunnen stemmen omdat men hen niet op de kiezerslijst had geplaatst. Het werd een protestoptocht van enige dui zenden, die zich naar het bureau van de burgemeester begaven. Zij passeerden daarbij het bureau van de democratische partij en blijkbaar werd daar gevreesd, dat de betoging naar het partijbureau op weg was. Vermoedelijk gingen de demo cratische functionarissen wat al te snel lot de verdediging over. (Reuter) In Samsum aan de Zwarte Zee is het partijgebouw van de verslagen republikeinen aangevallen door democra tische demonstranten. Voorts werden te Kayseri in het midden van het land ne gentien mensen gewond bij relletjes. ADVERTENTIE Juiste warmlespreiding Onafbrandbaar zwarte mantel Geschikt voor gemengd stoken Door perfecte constructie brandstof besparend Keuze uit vele modellen kolenkachels en haarden f R-S. Stokvis Zonen N.V. Afdeling Haarden en Kachels w-» WASHINGTON (UP) De Amerikaan se minister van Defensie, McElroy, heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt aangekondigd, dat voor militaire onder zoekingen en ontwikkeling een bedrag van 170 miljoen dollar, geschrapt door McElroy's voorganger Wilson, tóch ter beschikking wordt gesteld. Het bedrag wordt beschikbaar gesteld, aldus de ver klaring van het Pentagon, „binnen het kader van de beschikbare middelen". Het besluit, deze fondsen te schrappen, had Wilson reeds op 17 augustus genomen, maar er was nooit enige ruchtbaarheid aan gegeven, tot het nieuws enkele dagen ge leden uitlekte. Er ontstond een storm van verontwaardiging in het Congres. De National Science Foundation, een door de Amerikaanse regering in het leven geroepen instantie, heeft een rapport aan president Eisenhower uitgebracht, waarin een lans gebroken wordt voor „verdub belde inspanning" in fundamenteel onder zoek om Rusland bij te houden op het ge bied van wetenschap en technologie. De genoemde stichting oppert aftrek van in komstenbelasting, indien bijdragen aan le research gegeven wordt. Ook dringt zij er op aan geleerden en universiteiten hulp van de federale overheid te geven ten be hoeve van research De directeur der stichting, dr. Alan T. Waterman, is door de president benoemd. Waterman is een van de geleerden die onlangs met de president geconfereerd hebben over de behoefte aan opgevoerde research, om gelijke tred met de Russen te houden. Volgens ingelichte kringen wijkt de op vatting van Eisenhower over fundamen tele research waarschijnlijk nog al af van de mening van de voormalige minister van Defensie Charles E. Wilson, uit wiens mond is opgetekend, dat het hem „geen zier kon schelen wat het gras groen liet groeien". LUXEMBURG (ANP) De vice-voor- zitter van de Hoge Autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal, Franz Etzel, heeft medegedeeld dat hij het ambt van lid van de Hoge Autoriteit niet langer kan uitoefenen, omdat hij minister van Financiën van de Duitse bondsrepu bliek is geworden. (Belga) In sommige kringen van de Hoge Autoriteit wordt vernomen, dat de voormalige Duitse vice-kanselier Franz Blücher waarschijnlijk een dezer dagen door de Duitse regering aan de overige vijf EGKS-regeringen zal worden voorge steld als vervanger van Etzel. Volgens deze kringen zou West-Duitsland wensen dat Blücher, bekend wegens zijn Europese overtuiging, voorzitter wordt van de Hoge Autoriteit, als opvolger van René May^r. Directrice. Tot directrice van de vroedvrouwenschool te Amsterdam is be noemd mej. dr. W. Huitema, zendingsarts der Ned. Hei-vormde Kerk. Dr. Huitema vertrok in 1938 naar Java, naar Poerwa- karta bij Soekaboemi. Later ging zij naar Kabandjahe op Sumatra. Gedurende de laatste jaren was zij werkzaam aan het grote zcndingshospitaal te Kolar in Zuxd- India. Goede vangst. Een inbreker, die hammen had gestolen uit een vleeswaren- fabriek in Den Haag, klom met zijn buit over. de muur rondom het fabrieksterrein en sprong naar beneden, precies in de ar men van een surveillerende politieagent, die in letterlijke en figuurlijke zin een goede vangst deed. Mond- en klauwzeer. Daar het zich laat aanzien, dat het gevaar voor uitbrei ding van mond en klauwzeer in de omge ving van Kampen niet meer aanwezig is„ heeft de minister van Landbouw, Visserij 'en Voedselvoorziening de sedert 11 oktober voor dat gebied geldende isoleringsmaat regelen ingetrokken. De maatregelen hiel den in dat alle runderen tegen mond- en klauwzeer moesten worden ingeënt en dat vervoer van runderen van en naar plaat sen ir dit gebied verboden was. College van Beroep. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot bijzonder lid van het College van Beroep voor het bedrijfs leven (uit de voordracht van het Bedrijf schap voor de Schoenindustrie) mr. H. A. J. C. Muvser, te Heemstede. Opleiding tot stedebouwkundige. B. en W. van Amsterdam hebben aan de ge meenteraad gevraagd te verklaren, dat het instellen van een afdeling voor opleir ding tot stedebouwkundige aan de Acade mie van Bouwkunst te Amsterdam nodig is. Het ligt in de bedoeling in het bijzonder cursistcn, die tijdens de opleiding praktisch werkzaam zijn in een stedebouwkundige werkkring, een opleiding te geven tot ste debouwkundige. „Het Nederlandse Huis". De Neder landse ambassadeur in Londen, mr. D. U. Stikker, heeft in Londen een tehuis voor Nederlandse meisjes geopend. De ope ningsplechtigheid werd door vele Neder landers bijgewoond. Het tehuis is „Het Nederlandse Huis" gedoopt. Het is een gebouw van drie verdiepingen in Victo riaanse stijl, dat geheel gemoderniseerd is. Het ligt in Hampstead, 20 minuten van het hart van Londen verwijderd. Vijf entwintig meisjes kunnen er gelijktijdig overnachten. De meisjes die van het tehuis gebruik maken, moeten daarvoor een rede lijke vergoeding betalen. ADVERTENTIE 43. Walter knikt en commandant Delarue komt met het doel van zijn bezoek op de proppen. Clara, ik nodig je voor vanavond uit voor een bal dat wij geven in het Centre de Passy. Laat me eer met je inleggen en maak je zo mooi mogelijk. Vanavond? Ja, had je andere plannen? De commandant kijkt de jonge vrouw bezorgd aan. Zij bloost. Nee, Claude, nee Goed, dat is dus afgesproken. Ja hoor. Kom jij ook, Walter? En neem Grace mee dat zal zij prettig vinden. Het spijt me, maar we zijn al ergens uitgenodigd. Nu, dat is jammer. En u meneer O'Connor? Hemel, waarom niet? Ik ken bijna geen mens in de omtrek. Goed, dat is dan afgesproken. Hier is een uitnodi ging. De soiree begint pas om middernacht, daar moet ik u wel opmerkzaam op maken. Middernacht? Ja, de meesten van mijn collega's werken erg laat. Ik zal zorgen dat ik er ben. Ik zet mijn koffiekop op tafel en zeg Walter, ik zou wel weer naar Chamonix willen. Ik heb een af spraak in de Savoy. Natuurlijk, natuurlijk.... wij zullen het tweetal alleen laten. Die laatste opmerking klinkt een beetje cynisch, maar de Franse commandant doet of hij niets hoort en reikt ons de hand. Tijdens de terugrit naar Chamonix ontdooit Walter amper. Hij schijnt toch wel erg in te zitten over het onverwachte bezoek van Delarue, maar bij het afscheid nemen, verklaart hij nog eens dat hij zijn best zal doen bij Clara. Zij is bijzonder charmant, en tussen ons gezegd en gezwegen, commandant Delarue blijft toch niet lang meer in Chamonix. Hijwordt dikwijls overgeplaatst. Hij moet voor zijn werk nogal eens in Parijs zijn. Wat doet 't er toe, Walter. Ik waardeer je goede bedoelingen. Michaël zullen we morgenmiddag om twee uur weer samen uitgaan? ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit hel Frans) Met het grootste genoegen. Ik zie hem wegrijden en kan een glimlach amper onderdrukken. Het lot schijnt me bijzonder gunstig gezind, laat ik er ten volle van profiteren. De middag is kalm verlopen. In gezelschap van Suzan heb ik me volledig ontspannen. Weliswaar heeft haar zomerjurk me de kleinigheid van 300 gulden gekost, maar enfin, zo zijn de vrouwengeef hun wat zij willen hebben en zij laten je met rust. Op het kantoor draai ik nr. O-15 Hallo? Hotel Bellevue? Ja. Mag' ik miss June Douglas van u? Zij is naar de Regina, in Saint-Gervais, meneer. Heeft u het telefoonnummer van de Regina? Dat is 2-24, meneer. Dank u wel. Ik vraag onmiddellijk Saint-Gervais 2-24 en heb bijna direct aansluiting. Mag ik miss Douglas alstubrieft? Ogenblikje. Na" een paar minuten wachten herken ik aan de andere kant de stem van June. Hallo? Met miss Douglas? Met wie spreek ik? Een journalist die graag een artikel in de Savoyard zou hebben. Ik luister. De maan is blauw. De zon is groen. Goed zo beste June. Je zou me een dienst kunnen bewijzen. Aan de rand van Saint-Gervais staat een kleine villa „My Home". Daar woont een mejuffrouw Clara Kolberg. Ga daar eens heen. Uitstekende stof voor een artikel. In orde. Morgenvroeg bel ik op. Afgesproken. We bellen beiden af. Zou zij de revolver naar Kurt hebben gestuurd? Ik hoop 't. Van het postkantoor loop ik naar de Savoy waar ik een paar uur ga rusten. In het begin van de middag heb ik een auto gestuurd, een kleine wagen maar uitstekend in de bergen. As ik weer in de Savoy terugkom, houdt de chef de reception me staande. Meneer O'Connor, we hebben een boodschap voor u. Geeft u maar. Komt uit New York meneer. Ik teken het ontvangstbewijs en loop naar mijn kamer. Daar pas maak ik het telegram open. Ik lees: „Pas op je gezondheid. De zaken gaan goed. Lichte marktstijging. Moeilijkheden met grondstoffen. Verifieer voorschriften 87.198 en 985. Wisselbureau is akkoord. Daddy". Michaël O'Connor zorgt voor O'Conner junior. Als dit zogenaamde telegram uit New York komt, dan is het in Parijs door Smith verzonden en die heeft code 24 ge bruikt. Dat kost me wel een halfuurtje om te „vertalen". Ik ga aan tafel zitten, nadat ik de radio op een Zwit sers station heb gezet, die lichte muziek uitzendt. Zo, het werk is klaar. „Gevaarlijk koppel. Ffangoise zal in één ruk over de weg naar Noord-Afrika worden vervoerd. Het kop pel zal proberen tussenbeide te komen. Aan u de eer iets te ondei-nemen." Die boodschap van Smith is niet al te geruststellend. Ik zal mijn ogen goed moeten openhouden. Op de wc spoel ik het telegram en de „vertaling" door. Het avondje bij Delarue zal me heel wat leren. De koplampen van mijn auto verlichten de weg, met aan de ene kant indrukwekkende rotsen en aan de an dere kant afschrikwekkende ravijnen. Tot Sallanches loopt alles gesmeerd. Daar moet ik een agent de weg vragen, die me hoffelijk helpt. De weg naar Passy be gint bij de rotspunten van Warens. Alles gaat goed. Ik fluit een jazzliedje, terwijl mijn oog op het spiegeltje valt. Er zit een auto achter me aan. Eerst schenk ik er helemaal geen aandacht aan maar ik word toch on gerust. De auto is kennelijk zwaarder dan de mijne en haalt me toch niet in. Waarom niet? De weg is breed genoeg. Het zou makkelijk kunnen. Maar nee, de wagen blijft kalm achter mij rijden. Ik geef een beetje meer gas. De ander doet hetzelfde. Ik kan niet in het spiegeltje blijven kijken, want de bochten worden steeds gevaarlijker. Er is ook geen kans om te stoppen. (Wordt vervolgd) WOENSDAG 30 OKTOBER Minerva: „Als de dauw hangt komt er regen", 18 jaar, 20.15 uur. Frans Halsmu seum: Prof. dr. Th. J. G. Locher over „Communistisch Rusland en de Westerse wereld" voor Volksuniversiteit, 20 uur. Roxy: „De zoon van Ali Baba", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Pepote, het kind van de straat", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Meisjes en mannen", 18 j., 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „George wint op alle fronten", alle leeftijden 19 en 21.15 u. Studio: „Tussenspel in München", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Het vuur van de haat", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Menselijke raketten", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 31 OKTOBER Minerva: Salzburger Marionettentheater met o.a. Bastien en Bastienne, Mo/art en Notenkrakerssuite, 20.15 uur. Zuiderkapel: J. Kits over „Alleen door het geloof", 20 u. Roxy: „De zoon van Ali Baba", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Pepote, het kind van de straat", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Meisjes en mannen", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „George wint op alle fronten", alle leeftijden, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „Tussenspel in München", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Het vuur van de haat", 14 jaar, 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Luxor: „Menselijke raketten", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9