Europese televisie houdt de sportliefhebbers op dieet Sport in het kort Rood en Wit en Haarlem speelden wisselvallig in cricketcompetitie a WÊÊmi AMVJ-sters konden Die Raeckse niet in moeilijkheden brengen Eenheid in internationale biljartsport is hersteld Haarlem verloor eervol van Nederlands militair elftal Haarlem kon de laatste plaats nog net ontlopen Geen ploeg tneer zonder verliespunten in de eerste klasse bij de heren DONDERDAG 31 OKTOBER 1957 11 Koersen op Duindigt United Hanover was voor Sally's Bertha te snel Haarlem Plaats van het Olympisch dorp al vastgesteld Nederlandse jeugdspelers trainden in Utrecht Recordverbeteringen op circuit van Zandvoort Ook Schuurman (ADO) bij de centrale training Uitspraken gerechtshof Vergif in de worst door noodlottige vergissing Motortanker (met zwem bad) in Amsterdam gelanceerd De cricketcompetitie is voor de Haarlemse eersteklassers Rood en Wit en Haarlem met vele ups en downs verlopen gedurend e de afgelopen zomer. Rood en Wit ein- drgrte op de zesde plaats en Haarlem kon in de laatste wedstrijd slechts via. een ver rassende overwinning op VOC de laatste plaats op de ranglijst ontlopen. Onze mede werkers voor beide verenigingen schreven over de verrichtingen van beide eerste klassers het volgende. Bezien we de ranglijst, waar R. en W. op de zesde plaats genoteerd staat, dan kunnen we ons niet aan de indruk ont trekken hoe een slechte waardebepaling zo'n ranglijst bij cricket ook is dat R. en W. nog steeds niet in staat is in match punten een buit binnen te halen, die overeenkomt met het peil van haar spelers. Vooral tegen de zwakke clubs vielen de resultaten tegen, doch zoals ge- woonlijk werd tegen de Haagse zeer fraai cricket gespeeld, waarin twee van de drie wedstrijden de Haagse zich slechts met de laatste mensen op de mat met grote moeite tegen een Rood en Wit overwicht kon redden van de nederlaag. Toch is hiervoor wel een oorzaak te vinden, want hoewel de Haarlemmers acht maal meer dan dan 150 runs scoorden en zelfs twee maal de 200 passeerden en hun gemiddeld aantal runs per wicket bijna 20 was, faalden zij keer op keer wanneer hun de opdracht gegeven werd om in de tweede innings met een bepaald tempo runs te scoren. Niet het tempo, maar het feit dat het gebeuren moest bleek op vele Rood en Witters zwaar te drukken. Veel heeft R. en W. te danken aan de jongelin gen C. J. de Ruig, G. Pliester en J. C. Lui ning, die tijdens die perioden het hoofd koel en het bat zeer recht hielden. Om deze moeilijkheden het hoofd te bieden lijkt het zeer nuttig dat de Haar- 'emmers zoveel mogelijk 's morgens bat- 'en en zich zodoende een solide basis voor de rest van de dag veroveren om aldus het -■"lfvertrouwen in battingcapaciteiten te doen stijgen. Het alom het zwakst geachte onderdeel van het spel, het bowlen, geeft eigenlijk niet zoveel reden tot ongerustheid als wel aangenomen wordt. Wel ontbreekt nog steeds een snelle bowler, doch daarentegen beschikken de Haarlemmers in Wijkhui zen, J. P. de Ruig en Luining over spin- bowlers zoals andere clubs er nauwelijks één ter beschikking heeft. Een wicket, ge prepareerd en afgestemd op hun kwalitei-. ten blijft echter nog steeds een vereiste. Ook dit jaar waren de fieldingprestaties weer een lust voor het oog en dit zal ze ker een basis worden voor betere presta ties in de toekomst. Bij de persoonlijke gemiddelden staat bij het batten Bouwman aan de top, doch hij heeft een zeer gelukkig seizoen achter de rug. Het zal voor Rood en Wit van veel belang zijn, dat hij probeert zijn verdedi ging te verbeteren. In aantal runs komt De Nijs vlak achter hem. Ook Engelen berg en Van der Togt kunnen op een nut tig seizoen terug zien. Wijkhuizen, Onstein, van Liemt, Lui ning, Winter en Bijleveld .speelden met een gemiddelde tussen de 14 en 10. J. P. en C. J. de Ruig leverden enkele malen hoogst nuttige bijdragen, doch zij speelden ieder slechts vier innings. P. Bouwman 323 10 2 129 .40.4 C. de Nijs 278 12 101 23.2 P. H. Engelenberg 219 10 60 21.9 A. van der Togt 160 10 2 65 20. Bij het bowlen zien we voor het eerst sinds een lange reeks van jaren, dat niet Bijleveld aan het hoofd van de ranglijst staat. Dit jaar is Wijkhuizen de eerste plaats van harte gegund. Hij heeft vele wedstrijden voortreffelijk gebowld en op vaak verrassende ogenblikken wickets ge nomen. De taak van stockbowler werd enigszins van de schouwers van Bijleveld genomen, hetgéen resulteerde in een be langrijk aantal minder wickets dan hij ge wend is. Luining begon het seizoen uitstekend, doch zakte in de loop daarvan teleurstel lend af. Winter bowlde enkele wedstrijden uitstekend. De Ruig kwam met een ver rassend gemiddelde.voor de dag en had wel iets meer mogen bowlen. 185 voor 8, een draw en de sensationele tie aan de Spanjaardslaan. Het keepen van Honnebier (12 slachtof fers) was wedei'om een grote steun voor de aanval, terwijl in de tweede helft van het seizoen bleek dat deze aanval in Hb. Boe ree en Van Dok rustige slowbowlers heeft gekregen. Niettemin waren de gebroeders Maas weer verre dominant in de bowlerij: Paul 35 wickets, 506 runs, gem. 14.48 Max 29 wickets, 479 runs, gem. 16.52 Van Alphen en Dekker hadden ieder negen wickets. De battinglijst gaf het volgende beeld: C. Dekker M. Maas Hb Boeree P. Maas W. Peschar 174 248 155 173 110 13 11 1 13 1 11 2 47 66 29* 35* 27 21.75 19.08 15.50 14.42 12.22 Ook Ockenhout, Honnebier en Kruyt be haalden een battinggemiddelde dat boven de 10 lag. Het tweede elftal had een zwak slot na een redelijk begin. Met de aanval kon op de jongere spelers Thoden van Velzen, Ledeboer, v. d. Hoek en Heydeman wor den teruggegrepen, doch het batten moest dit seizoen nog te veel door de „veteranen" Kleefstra, Schlatmann en Misset worden gedragen. De uitslagen van de op woensdag op Duindigt gehouden draverijen luidden: Lord Gregorprys (1500 m): 1. Willy Maire 1.33.7. 2. Willy Bond 1.34.1. 3. Wash ington 1.35.2. W. f 132.50, P. f 7,80, f 2,20, f 2,60, G. f 53,60, C. f 4,20. Lucky Saintprijs (2100 m): 1. Victor Als- vin 1.30. 2. Vliegenvanger S 1.32.6. 3. Vala 1.33. W. f 1,90, P. f 1,50, f 4,50, f 3,20, G. f 5, C. f 12,50. Main Worthyprijs (2040 m): 1. Uranus Koff 1.28.6. 2. Violina Norton 1.28.9. 3. Uranie Frances 1.29.9. W. f 10,30, P. f 2,60, f 3,10, f 4,30, G. f 18,50, C. f 9,20. Meta Dynamicprijs (2100 m): 1. United Hanover 1.28.3. 2. Sally's Bertha 1.27.6. 3. Terraise 1.28.6. W. f 8,10, P. f 3, f 2,50, f 3,20, G. f 6,20, C. f 10,80. Nunie Brewerprys (2040 m): 1. Q Deter van Zora 1.29.7. 2. Peter Karnac 1.29.9. 3. Rita du Maire 1.27.9. W. f 8,60, P. f 2,40, f 2,10, f 2, G. f 17,90, C. f 6,30. Veroniqueprys (2000 m): Eerste deel: 1. Roddelaar. 2. Clemenceau. 3. Rose des Vents. W. f 8,30, P. f 3,30, G. f 19,40, C. f 5,10, P. f 4. Tweede deel: 1. Monpti. 2. Hykala. 3. Young Nicky. W. f 3,30, P. f 2,30, f 2,10, G. f 8.10, C. f 5,20. Derde deel: 1. Cicero. 2. Wervelwind. 3. Cold Water. W. f 3, P. f 4,70, f 1,90, G. f 8,40, C. f 5,30. Totalisator-omzet f 70.231. H. A. Wijkhuizen J. P. de Ruig D. Bijleveld J. C. Luining C. H. Winter 500 133 422 301 298 37 9 22 15 13 13.5 14.8 19.4 20.1 22.9 Het was voor Haarlem, dat in zijn laat ste wedstrijd door een verrassende over winning op VOC juist de laatste plaats ontsprong en dat 9 punten uit 12 wed strijden verzamelde, een seizoen met het gebruikelijke beeld: goed bowlen en fiel den, zwak batten. Men mag hopen dat, nu weer regelmatig over Dekker en Hb. Boe ree beschikt kan worden, dit laatste on derdeel zal verbeteren. Der traditie getrouw werd tegen Rood en Wit het beste gespeeld: een score van De Europese televisie-stations houden de sportliefhebbers op dieet. Maar zij doen dat niet vrijwillig. De reden is dat vele sportorganisaties, beangst door wat met de sport in de Verenigde Staten gebeurd is na de opkomst van de televisie, vast besloten schijnen om de televisie weg te houden om de ring en de voetbalvelden. „Geen televisie bij mijn wedstrijden", zegt Jack Solomons, de bekendste Europese bokspromotor, „tenzij de maatschappijen voor elke lege stoel betalen bij de show". In feite brengen Europese tv-stations heel wat „tweederangs" sportevenementen op het beeldscherm en laten zij verscheidene films van de grote evenementen zien. Maar „Livc"-uitzendingen van die wed strijden beginnen snel te verdwijnen. De redenen: de angst der sport-officials dat het bezoek zal teruglopen. Het gebrek aan grote commerciële „sponsors" die het te kort zouden kunnen dekken. Een klassiek voorbeeld wordt gevormd door de wereldkampioenschappen voetbal 1958 in Zweden, de grootste sportgebeur tenis van dat jaar in Europa. De Zweedse tv-kijkers krijgen geen glimp van de twee endertig wedstrijden te zien, tenzij de onder auspiciën van de staat staande tele visie met twee miljoen Zweedes kronen over de brug komt, een bedrag dat de financiële draagkracht van de Zweedse tv aanzienlijk te boven lijkt te gaan. Zelfs naburige landen als Denemarken zullen er misschien naast grijpen, uit vrees dat tv- uitzendingen enkele honderden Deense voetbalsupporters er van af zullen doen zien de reis naar Zweden te maken. Verbod „Een ieder weet dat een tv-uitzending de recette schaadt", legde Holger Berge- rus, secretaris van de Zweedse Voetbal bond, uit. „Wij hebben regelrechte tv-uit- zendingen van alle voetbalwedstrijden in Zweden verboden en dit verbod blijft van kracht tot de televisie bereid zal zijn ons volledige compensatie te geven voor enig verlies". Een houding aannemend die maar al te gebruikelijk is geworden in Europa, zijn de Zweden zelfs nog verder gegaan en hebben zy de tv-uitzending van de En gelse Cup-finale in Zweden verboden, met als motief dat zulk een uitzending de pu blieke belangstelling zou kunnen schade bij Zweedse wedstrijden die op dezelfde dag gespeeld zouden worden. In de meeste andere Europese landen melden soortgelijke restricties, hoofdza kelijk wat betreft voetbal, de sport die in Europa de grootste trekpleister is. Eén uitzondering vormen de communistische landen, waar alle grote sportevenementen door de televisie worden uitgezonden. Maar het aantal tv-apparaten dat achter het ijzeren gordijn in particulier bezit is, De plaats voor het Olympisch dorp, waarin de deelnemers(sters) aan de Spe- len-1960 in Rome worden gehuisvest, is vastgesteld. Na een vergadering, die werd gepresideerd door de Italiaanse minister van Openbare Werken, de heer Togni, maakte het organisatiecomité bekend, dat het dorp is geprojecteerd op een afstand van ongeveer 1 km van het Olympisch sta dion, op de andere oever van de Tiber. IJSHOCKEYER VROEG ASIEL. De Tsje chische ijshockeyspeler Stanislav Nepo- mucki heeft bij de politie in Zürich om asiel gevraagd. Het is hem voorlopig gegeven. Nepomucki behoorde tot de Tsjechische nationale ijshockeyploeg, die op de thuis reis van Stockholm naar Praag in Zürich een tussenlanding maakte. LOKOMOTIV. Het voetbalteam van Lo- komotiv uit Moskou heeft het kampioen schap van Rusland behaald. De ploeg ver sloeg zaterdag Spartak met 1-0 en is thans onbereikbaar voor de andere teams. DUILIO LOI. De Europese lichtgewicht bokskampioen, de Italiaan Duilio Loi, heeft in Milaan op punten gewonnen van de Fransman Marcel Dupré in een partij over tien ronden. Er stond geen titel op het spel. Zestien spelers van achttien tot twintig jaar waren woensdagavond naar Utrecht gekomen om op de verlichte bijvelden van DOS aan de Thorbeckelaan onder leiding van Karei Kaufman de centrale training voor het jeugdteam bij te wonen. Dit ter voorbereiding van de wedstrijd tegen de Belgische juniores, die op zaterdag 16 no vember in Breda wordt gespeeld. Gedurende het eerste halve uur van de training werd vrijwel uitsluitend aandacht besteed aan de opvoering van de lichaams conditie. De kandidaten liepen een paar rondjes, veerden diep door de knieën en wendden in laag en hoog tempo, waarna snelle sprints volgden. Ook de start werd duchtig onder handen genomen. Pas laai kwam de bal er aan te pas. Af en toe konden de spelers even met een kalm looppasje uitblazen. Vijf kwartier duurde deze intensieve training, waarna de geselecteerden het kleedlokaal opzochten en zich de goedbelegde boterham en de chocolademelk uitstekend lieten smaken. Woensdagmorgen hebben de coureurs Van Zalinge met een Hirondelle 896 cc en Bijlsma met een Renault 748 cc op het circuit van Zandvoort de uurrecords in respectievelijk de klasse G (750 tot 1100 cc) en klasse H (500 tot 750 cc) verbeterd. Bijlsma legde in 1 uur een afstand af van 98.974 km, hij reed de snelste ronde met een gemiddelde van 100,03 km (tijd 2 min 30,9 sec.). Het record stond op naam van H. C. Hoogeveen, die op 11 april 1950 met een Minor tot 91,025 km kwam (snel ste ronde 92,435 km) tijd 2 min. 45,7 sec. Van Zalinge bracht het record op 115.512 km (snelste ronde: 118,480 km/u., tijd 2 min. 7.4 sec.). In deze klasse G was M. H. N. Hezemans met een Porsche houder van het record, dat hij op 11 juni 1951 op 103, 465 km had gebracht (snelste ronde: 106,6 km/u., tijd 2 min. 21,6 sec.). De damesploeg van Die Raeckse heeft gisteravond in het Krelagehuis in Haarlem de tweede overwinning in de hoofdklasse behaald. Het Amsterdamse AMVJ bleef ver onder de verwachtingen en met ge degen spel versloegen de rood-witten de Amsterdamse dames kansloos met 30. De eerste set werd zonder hoogtepunten via 61, 92, en 104 met 155 door de Die Raeckse-ploeg gewonnen. De tweede set vertoonde een spelbeeld gelyk aan de eer ste game en werd door Gonnie Takken en haar ploeggenoten na een 71 achterstand via 57 en 108 (time-out voor AMVJ) met 158 beslist. In de derde set toonde AMVJ, dat ten opzichte van vorig seizoen belangrijk aan kracht heeft ingeboet, reeds een verslagen ploeg te zijn. Met 153 bleef Die Raeckse de baas. Tineke Andrea en Thea van Putten debuteerden uitstekend in het Die Raeckse-team, waarin Hannie Witkamp in de aanval op de voorgrond trad. AVC deed gisteravond voor The Smash uit Castricum weinig onder, maar moest niettemin met een 31 nederlaag genoe gen nemen. The Smash blijft dus in de overgangsklasse voor het Haarlemse MHBS een grote concurrente. AVC speelde met twee invalsters waardoor de ploeg voor vijftig percent uit de dames Haverkamp bestond. In de eerste set leidde AVC met 117, maar moest toch de winst afstaan (1511). Het verband in de Aerdenhoutse ploeg liet nog al te wensen, zodat evenals in de eerste set ook in de tweede set vrij onzeker ge speeld werd. Na een 61 voorsprong stond AVC even later toch weer tegenover een 1210 achterstand. Maar Agnes Leeuwen berg bijzonder op dreef bracht met uitstekende Tsjechische serves de balans In Parys zyn besprekingen gehouden die ten doel hadden de eenheid in de internationale biljartwereld te herstellen. Hieraan namen deel de heren Juan Ruiz Flores, president van de Spaanse Biljart bond en van de Union Internationale des Federations d'Amateurs de Billard (UNIFAB), G. Troffaes, president van de Kon. Belgische Biljartbond en van de Federation Internationale de Billard (FIB) en Louis Galley, president van de Franse Biljartbond. Na afloop werd een communiqué uit gegeven, waarin genoemde heren „met het oog op de toenemende verzwaring van de taak van de leiding der biljartsport op een tijdstip dat deze tak van sport overal ter wereld tekenen geeft van een onmisken bare vernieuwing" aan de nationale en internationale bonden en federaties ad viseren over te gaan tot de stichting van een Wereldunie van Biljartfederaties, ont staan uit de fusie van de vroegere UNIFAB en de vroegere FIB. Deze wereldunie zou voor een periode »an vier jaar gepresi deerd worden door de heer Juan Ruiz Flores, de huidige president van de UNIFAB. Onder deze wereldunie als overkoepe lend orgaan zouden met volledige auto nomie wat betreft de toekenning van con tinentale titels werkzaam zijn: 1ste een Europese confederatie onder leiding van het huidige bestuur van de UNIFAB en 2de een Zuidamerikaanse confederatie met de heer Alberto Conté tot president. De organisatie van de wereldkampioen schappen behoort tot de bevoegdheid van de Wereldunie die haar echter, wat de materiële zijde betreft, kan opdragen aan een continentale federatie. Voor het sei zoen 1957-1958 is een kalender van inter nationale kampioenschappen opgemaakt. Het bestuur van de Wereldunie is in hoofdzaak gelijk aan dat van de vroegere UNIFAB. Maar de Europese confederatie zal er een vertegenwoordiger in hebben. Het bestuur van de Europese confederatie komt overeen met dat van de vroegere FIB. In de vacature van een der vice- presidenten wordt voorzien door de aan wijzing als zodanig van de heer Santiago Riviera, vice-president van de Spaanse Biljartbond. De ondertekenaars van het communiqué verklaren dat zij de overeenkomst als een ondeelbaar geheel beschouwen. in evenwicht (1512). Ook in de derde set trok Agnes Leeuwenberg aan serve direct van leer en bezorgde haar ploeg een 80 voorsprong. Het was dan ook beslist on nodig en onbegrijpelijk dat de set na 12—7 nog verloren ging voor de gastvxmxwen (1513). Aangemoedigd door dit succes beet The Smash met als spil van het team Jannie Turksti-a fel van zich af en ook de laatste set ging voor AVC ver loren (1510). HVS'ers wonnen Het Heldei'se HCSC is technisch belang rijk vooruit gegaan, maar blijft voor HVS toch een tegenstander van een klasse min der. De gasten traden HVS met enthou siasme tegemoet zodat het publiek in ver houding toch nog een aardige strijd voor geschoteld kreeg. De setstanden werden 158, 159 en 158 in het voordeel van HVS. In de eerste klasse mag de nederlaag van Eclecta tegen HBC een verrassing genoemd worden. Eclecta moest het zonder Bijl en De Ruyter stellen die onvoldoende vervan gen werden. Bij HBC was Hans Maas weer de grote man terwijl Dries Hilterman aan vallend weer veel voor zijn rekening nam. Door de nederlaag van Eclecta is in de eerste klasse heren geen ploeg meer zonder verliespunten. De setstanden luid den: 15—4, 14—16, 15—1 en 15—12. De resultaten van de rijksambtenaren vallen tot nu toe tegen. Gisteravond ver loor OVRA van een overigens stei'ke HVS-reserve combinatie met 1512, 158, 9—15 en 15—11. Santpoort had behoudens de eerste set weinig moeite met de vrij zwakke reserve- ploeg van Die Raeckse: 1513, 151 en 154. Evenals bij de heren moest Eclecta ook bij de dames de eer aan de HBC'sters laten. Met de setstanden: 155, 1510, 11—15 en 15—4 won HBC. De standen in de eerste klasse luiden nu: Dames: Heren: HBC 4 6 PSCB 3 5 Die Raeckse 3 4 5 HBC 4 5 Velox 3 4 HVS 2 4 5 Eclecta 4 4 Santpoort 4 5 De Blinkert 1 2 OVRA 5 5 OVRA 2 2 Die Raeckse 2 5 5 Die Raeckse 2 2 2 Eclecta 4 4 Onze Gezellen 3 2 CIOS 2 1 Vesmia 3 1 Rapiditas 3 1 Gios 2 0 PSVH 3 0 Toernooi Zaterdag wordt in de Energiehal in Rot terdam het lusti'um-volleybaltoernooi ge houden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de NeVoBo. Als Haarlemse vertegenwoordigers nemen bij de heren deel HVS en bij de dames MHBS. Beide ploegen werden eerste in het voortoernooi van de afdeling Haarlem. De resultaten Heren: HVS 2—OVRA 3—1, Santpoort- Die Raeckse 2 30, HBCEclecta 31, Ra piditas 2—HBC 2 3—0; AW—Boru 0—4; OSS—VVSH 4—0; De Blinkert. 3—PSCB 2 30; HVSHCSC 30; Boru 2Spaarne- stad 2 3—1. Dames: Die RaeckseAMVJ 30; AVC The Smash 13; EclectaHBC 13; Ec lecta 2—HBC 3 3—0; HBC 2—OSS 2—2; SSO 2—WIK 3—0; AVC 3—De Blinkert 3 4—0; OVRA 3—DSS 2 0—3, HBC 4—OSS 2 2—2; JBS—HVS 3 4—0. is tóch te gering om het wedstrijdbezoek te kunnen schaden. Er gaat haast geen week voorbij of men verneemt van nieuwe conflicten tussen Europese tv-stations en sportautoriteiten over tv-rechten. Bijna steeds trekt de tele visie aan het kortste eind. Geen boksen Live-tv van internationale voetbalwed strijden wordt nog steeds toegestaan in Italië en de televisie daar constateert dat het bezoek aan die wedstrijden niet is teruggelopen sedert de televisie met die uitzendingen begon. Maar grote bokswed strijden komen niet op het scherm, omdat de televisie de eisen van de promotors niet bevredigen kan. In Frankrijk ligt de televisie ook over hoop met de sportofficials. Regelrechte tv-reportage van de Tour de France werd afgelast na een lange strijd waarin zelfs ministers gemengd werden. Voetbal wedstrijden voor de competitie en de beker kunnen niet uitgezonden worden en onlangs moest de televisie zelfs een aanbod om de voetbalwedstrijd Hongarije-Frank- rijk, die in Boedapest gespeeld zou worden, gratis uit te zenden, afwijzen omdat de Franse voetbalbond vreesde dat de re cettes gevaar liepen van enkele lagere competitiewedstrijden die die dag in Frankrijk gespeeld zouden worden. In Engeland vex-biedt de Voetbalbond de uitzending van competitiewedstrijden. De amateur Athletics Association heeft laten weten dat zij haar prijs voor tv-rechten zal verhogen, daar het cijfer van 10.000 toeschouwers bij de door de televisie uit gezonden atletiekwedstrijd Engeland-Rus- land onder de verwachtingen gebleven was. „Sport-progi-amma's vox-men onge veer 12 percent van onze totale zendtijd én we moeten er duur voor betalen", ver- klaarde een woordvoerder van de BBC. Aantal gestegen Er zijn geen regelrechte tv-uitzendingen van wedstrijden van beroepsboksers in West-Duitsland en voetbalwedstrijden voor de competitie kunnen op zondag niet meer worden uitgezonden, hoewel het aan tal toeschouwers gestegen is van 8.142.184 tot 9.714.086 in de drie jaar dat de televisie aan bod was geweest. In Spanje, waar slechts 4000 tv-appa- raten zijn, heeft de televisie dezer dagen gepi-otesteerd tegen de verwijdering van haar cameraman bij de voetbalwedstrijd tussen Barcelona en Madx-id. In Oostenrijk is de voetbbalbond wakker geschrokken nadat de tribunes van het beroemde V/eense Prater-stadion voor het eerst niet vol zijn geweest bij een inter nationale wedstrijd. Die wedstrijd Oos- tenrijk-Tsjechoslowakije werd door de televisie uitgezonden. In landen als Denemarken en Zwitser land zijn de voetbalwedstrijden voor de competitie en de beker eveneens taboe voor de televisie, maar mag de televisie overigens nog betrekkelijk vrij haar neus in de sport steken. Hoe moeilijk de televisiemensen het in de lage landen hebben, is nog weer eens gedemonstreerd door het besluit van de Belgische Voetbalbond de uitzending in een ander land nota bene te verbieden van de Nederland-België wedstrijd op 17 november in Rotterdam, nadat de Neder landse bond zyn toestemming reeds ge geven had. Het gei-echtshof te Amsterdam heeft het vonnis van de Haarlemse rechtbank be vestigd, waarbij een vierenzestigjarige magazijnchef van een grossierderij in Zaandam werd vrijgesproken, aan wiens onoplettendheid het te wijten zou zijn, dat een hoeveelheid baricumcarbonaat in aard appelmeel terecht was gekomen. Een sla ger te Krommenie had een hoeveelheid aai'dappelmeel gekocht, waarin baricum- cai'bonaat gemengd was; hij had worst gemaakt en een klant is na het eten van de worst overleden en velen zijn ziek ge worden. De officier van Justitie bij de Haax-lemse rechtbank, die een gevangenis straf van één maand had geëist, was in be roep gegaan tegen het vonnis van de Haarlemse rechtbank en veertien dagen geleden had de procureur-generaal bij het gerechtshof een gevangenisstx-af van een maand geëist. Mishandeling in nieuwjaarsnacht Tot een gevangenisstraf van acht maan den met aftrek van voorarrest heeft het gerechtshof te Amstex-dam een tweeën- twintigjarige handlanger uit Haarlem ver oordeeld wegens mishandeling. De Haar lemse rechtbank had hem een straf van één jaar opgelegd, tegen welk vonnis de handlanger in beroep was gegaan. In de nieuwjaarsnacht is in de omgeving van de Harmenjansweg te Haarlem een vechtpartij ontstaan, waai-bij een eenentwintigjarige los arbeider aan het oog gewond werd. Dronken achter het stuur Een tweeëndertigjarige vishandelaar, die kort na middernacht van de bevrijdings dag, in een auto had gereden en op de Schoterweg over de verkeersgeleider was gereden, is door het gerechtshof te Am sterdam wegens het besturen van een auto onder invloed van drank vex-oordeeld tot een gevangenisstraf van drie weken en ontzegging gedux-ende een jaar motox-rij- tuigen te besturen. De rechtbank te Haax-- lem had hem een straf van een maand en ontzegging gedux-ende twee jaar motorrij tuigen te besturen opgelegd. Een negenendertigjarige musicus uit Den Haag, die in de vroege morgen van 9 maart in de Kruisstraat te Haarlem werd aangehouden, verdacht van het besturen van een auto onder invloed van di-ank, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een week en ontzegging gedurende acht maanden motorrijtuigen te besturen. Op 2 mei had de Haarlemse x-echtbank hem veroordeeld tot een maand gevange nisstraf en ontzegging motorrijtuigen te besturen gedux-ende twee jaar. De musicus had in Haaidem-Noord een feestje bezocht en toen hij op de Rijksstraatweg zig-zag over de weg reed, hetgeen opgemerkt werd door een agent van politie, wex-d het poli tiebureau aan de Smedestraat gewaar schuwd. Een agent wachtte de auto in de Kruisstraat op. Mishandeling Overeenkomstig de eis van de procu reur-generaal van het gerechtshof te Am sterdam heeft het hof een drieëndertig jarige visknecht uit IJmuiden wegens mishandeling veroordeeld tot een gevan genisstraf van drie weken voorwaardelijk en een boete van vijftig gulden, subsidiair tien dagen hechtenis voorwaardelijk. Op 28 maart van dit jaar kreeg hij bezoek van een ambtenaar van het gasbedrijf te Velsen, die de gasmeter moest afsluiten, omdat de visknecht een schuld had. Daar bij is een vechtpartij ontstaan, waardoor de ambtenaar enige tanden verloor. De politierechter te Haarlem had een straf van drie weken opgelegd. Woensdag is op „De Vliert" in Den Bosch de eerste training gehouden voor de kandi daten voor het Nederlands elftal, dat op 17 november in het Feyenoord-stadion tegen België speelt. Van de 15 geselecteerden ont braken drie spelers. Toch waren er 13 spe- pers in het veld, aangezien de middenvoor van ADO en de huidige topscorer van de eredivisie. Schuurman, te elfder ure een uitnodiging voor de training had gekregen. Kees Rijvers was afwezig om een onbe kende reden en Kruiver moest verstek la ten gaan wegens een knieblessux-e, die hij in de jeugdwedstrijd tegen Schotland heeft opgelopen. Piet van der Kuil maakte slechts het laatste half uur van de training mee. daar hij niet eerder vrij kreeg van de militaire dienst. Onder de bezielende lei ding van bondscoach Elek Schwartz en on der de ogen van het nieuwe lid van de technische commissie, de heer J. H. M. Wijnen (Tilburg) oefenden de geselecteer den. Aan het einde van de training werd onder het licht van de schijnwerpers een „partijtje" gespeeld. De -spelers komen voor de strijd tegen de rode duivels nog eenmaal in het Bossche stadion voor een training bijeen, namelijk op 13 november, na de oefenwedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal in Rotterdam tegen „London Combination". Mevr. H. Posthuma-de Langen uit Den Haag heeft de doopplechtigheid verricht van het motortankschip „Naess Lion", dat bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam in aanbouw is voor de Nederlandse Norness Scheepvaart Maatschappij n.v. te Amsterdam. De „Naess Lion" is het derde schip, dat bij de N.D.S.M. voor deze maatschappij wordt gebouwd. Eerder werden de tank schepen „Strid Naess" en „Naess Com mander" afgeleverd. De „Naess Lion" heeft een watex-ver- plaatsing van 32.840 ton. De lengte over alles bedraagt 187,350 metex-, de breedte 23,320 meter en de holte 12,975 meter. De accommodatie voor de opvarenden wordt zeer modern. Ieder bemanningslid krijgt een eigen hut, er komen eetsalons en een recreatiex-uimte. Op het achtersloe- pendek wordt e enzwembad gebouwd. Op de vrijgekomen helling werd de kiel gelegd voor een tankschip voor de African Transport Company Monrovia, Liberia (Gulf Oil Corporation). Ongeveer drieduizend toeschouwers zyn woensdagavond getuige geweest van een oefenwedstrijd van het Nederlands militair elftal tegen het elftal van Haar lem. Deze laatste ploeg kwam danig ver zwakt binnen de lijnen zodat bij voorbaat de roodbroeken voor een zware taak kwa men te staan. Deze taak werd nog ver zwaard omdat rechtsachter Oepkes reeds na enkele minuten het veld moest ruimen wegens een blessure waarna nog voor de pauze ook doelman Kroone zich moest laten vervangen door Rolf. Dat de mili tairen tenslotte slechts met 31 konden winnen pleitte niet voor de kracht van dit elftal en zelfs moesten zij bij de rust tegen een nul-één achterstand opkyken. Zij troffen, de gehandicapte Haarlem defensie in uitstekende vorm. Vooral spil De Voogd speelde weer een uitmuntende partij, waarbij hij uitstekend werd ge steund door Kors. Toen Oepkes en Kroone waren uitgevallen, werd de taak van de Haarlem stopper nog zwaarder, maar hij sloeg de talrijke aanvallen met succes af. De militaire aanvalslinie hield het spel te kort, speelde teveel in de breedte en toon de over weinig schutterscapaciteiten te beschikken. Zo bleven de talrijke po gingen van Rutten (MVV), Luyten (NAC), Erkens (VVV) en Den Engelse (ADO) zon der resultaat. Aan de andere kant had spil Slaats zijn handen vol aan de snelle Ja cob. Deze laatste smaakte zelfs het genoe gen tien minuten voor de pauze op ver rassende wijze zijn directe tegenstander in de sprint te vei-slaan en vervolgens doel man v. d. Voort het nakijken te geven. Tegen de krachtsverhouding in, maar toch niet geheel en al onverdiend, leidde Haar lem dus met één-nul bij de thee. Na de pauze bleek Ketting ook te zijn vervangen. Flens nam zijn plaats in maar mede misschien dank zij de grote in spanning in de eei'ste helft kwam Haai-- iem er in de tweede helft nauwelijks meer aan te pas. Enigszins gelukkig ontstond onmiddellijk na de hervatting de gelijk maker toen de Haarlem-defensie, nauwe lijks goed opgesteld, een foutje maakte waarvan Erkens profiteerde. De militairen gingen nu over alle linies de toon aan geven en slaagden er na tien minuten in een voorsprong te nemen. Rutten (MVV) rondde een goede combinatie op de juiste wijze af en onophoudelijk zwermden de militairen daarna voor het Haarlem-doel, waar De Voogd echter geen krimp gaf en het te korte spel steeds wist te onder breken. Tegen het einde scoorde Haarlem bijna nog de gelijkmaker, maar via de paal ging de bal naast en in het volgende ogenblik kreeg de ADO'er Haak de bal uit zijn achterhoede toegespeeld. Met een vrij veld voor zich stoi-mde hij op het Haar lem-doel af en schoot hai"d nummer drie in de touwen, één-drie. Er behoefde niet meer te worden afgetrapt.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11