alléén vrijdag en zaterdag crêpe nylons flessen aan de kant. mir bij de hand Molestatie van Nederlanders in Djakarta gemeld met mir geen gemier meer Vrees voor excessen DONDERDAG 31 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 19 LAATSTE NIEUWS Advocaat kreeg verf in de ogen; geestelijke beroofd Roofoverval bij Doetinchem; vermoedelijke daders in arrest Vragen over afgekeurde legerhelmen Voorzitter van de N.C.B.B. nam afscheid Twee Chinese fysici krijgen Nobelprijs Nobelprijs voor chemie is voor Alexander Todd Klaproosdag 1957 Kamerleden vragen: Kan er niet bezuinigd worden op defensie? speciale verkoop H-E-L-A-N-C-A per paar het zuinige afwasmiddel in de knijpfles Eén keer knijpen precies genoeg! a In plaats van 2 zware literflessen één knijpfles ITllr Nu zijn de laatste foutjes uit Uw afwasmiddel gehaald! Want hoe handig zo'n grote fles ook was... het kan handiger. Hoe zuinig U er ook mee werken kon... het kan zuiniger! Handiger dan 't ooit worden kan... en zuiniger dan 't ooit geweest is! Want zó was het steeds: De flessen waren loodzwaar (2 kilo bijna!) Er zaten 9 delen water bijU moet steeds de lege flessen terugbrengen, 'n Gebroken fles... strop voor U! en zo wordt het NU: De knijpfles MIR weegt nog geen 3 ons. MIR is practisch alléén wasmiddel. De knijpfles moogt U houden. De knijpfles is onbreekbaar! een DJAKARTA (ANP) Van de zyde van Nederlandse werknemers in Djakarta ver nam de ANP-correspondent, dat er onder hen toenemende bezorgdheid bestaat over de mogelijkheid van excessen. De politieke actie voor de bevrijding van Nieuw-Guinea hebben de Nederlanders in Indonesië ge duldig ondergaan, doch thans vragen zij zich af of rust en orde wel zullen kunnen worden gehandhaafd. Volgens deze zegs man hebben reeds enkele Nederlandse werkgevers terugkeer naar Nederland aan gevraagd. Een van de Nederlanders, die heeft besloten Indonesië zo spoedig moge lijk te verlaten, was de geestelijke A. Wei land, die mededeelde dit besluit te hebben genomen, nadat jongelui, gewapend met verfkwasten, hem van zijn horloge, porte feuille en lijfgoed hadden beroofd. De da ders hadden de voorgevel van zijn huis met slagzinnen volgeklad en waren ver volgens zijn woning binnengedrongen, waarbij hij met messen werd bedreigd. De Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging in Djakarta werd donderdag in kennis gesteld van verschillende geval len van molestatie van Nederlanders in de intensieve anti-Nederlandse campagne voor de bevrijding van Nieuw-Guinea. De woordvoerder van de Nederlandse verte genwoordiging in Djakarta, de heer R. Pe kelharing deelde mede, dat een geval be kend is, waarin een Nederlander, de advo caat mr. D. Vermeulen, werd gemolesteerd, toen hij trachtte zich te verzetten tegen het bekladden van zijn auto met anti-Ne derlandse leuzen. Men meent te weten, dat verf in zijn ogen werd gegooid. Ook wer den gevallen gemeld, waarin ruiten wer den ingegooid, auto's beschadigd en de amateur-schilders de woningen van Ne derlanders binnendrongen. Twee woonhuizen van leden van de Ne derlandse diplomatieke missie, alsmede een andere woongelegenheid van de missie werden ook door de klodderaars onder handen genomen. De woordvoerder wees er op, dat de In donesische regering verantwoordelijk is voor alle gevolgen van deze campagne, die wordt geleid door het actie-comité onder voorzitterschap van de minister van Voor lichting, Sudibjo. Het nieuwe hoofd van de NedeiTandse diplomatieke vertegenwoordiging, de heer A. H. Hasselman, heeft vandaag een be zoek gebracht aan de minister van Buiten landse Zaken, dr. Subandrio, voor het over handigen van zijn introduktiebrief. In een door de Nederlandse vertegenwoordiging uitgegeven communiqué werd meegedeeld, dat de heer Hasselman van deze gelegen heid gebruik heeft gemaakt om nogmaals de aandacht der Indonesische regering te vestigen op haar verantwoordelijkheid voor het leven en de eigendommen van de Nederlandse onderdanen in Indonesië. Ook gaf de heer Hasselman uitdrukking aan de bezorgdheid van de Nederlandse regering en van de Nederlandse gemeenschap in In donesië, dat deze, van officiële zijde ge leide West-Irian-campagne tot nog meer excessen zal leiden dan zich reeds hebben voorgedaan. Kalmte bewaard In antwoord op hem gesteld vragen -ei de heer Hasselman met grote voldoening te hebben geconstateerd, dat de Neder landse gemeenschap in Djakarta in de huidige moeilijke omstandigheden haar kalmte en tact heeft weten te bewaren. De Nederlanders, die vandaag naar hun werk reden, werden onderweg begroet me nieuwe leuzen, zoals: „Doodt de Hol landers" en „Kookt de Hollanders", terwijl op de muren van een Nederlandse school een voor Koningin Juliana beledigende uitdrukking was geschilderd. Gevraagd naar zijn mening over deze slagzinnenwoede, antwoordde het hoofd van de afdeling voorlichting en culturele zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Suska, aan de correspondent van het ANP, dat „deze actie een uitdrukking is van het onder het volk levende senti ment en op democratische wijze wordt uit gevoerd". De heer Susta achtte het beter deze vei ligheidsklep toe te staan dan er een einde aan te maken. Zou men dit laatste doen, dan zouden de gevoelens tot het kookpunt kunnen worden opgevoerd. Woensdagavond is omstreeks half acht tussen Doetinchem en Gaanderen op de 33- jarige textielhandelaar R. F. uit Venlo een roofoverval gepleegd. De gemeentepolitie van Doetinchem heeft in de afgelopen nacht de vier vermoedelijke daders, vier jongemannen tussen 16 en 27 jaar, van hun bed gelicht en opgesloten. F. was reeds des morgens per auto naar Doetinchem gekomen om huis aan huis textielstoffen aan te bieden, onder andere ook bij een familie, waarvan en der huis genoten bemerkte, dat F. vee) geld bij zich had. Samen met enige vrienden stelde hij F. voor als gids te dienen; zij wisten nog wel mensen, die een lap stof wilden kopen. F. is daarop grif ingegaan en het gezel schap heeft toen diverse bezoeken afgelegd, tot men tegen half acht tussen Doetinchem en Gaanderen de Hullerweg insloeg. Bij het pompstation van de Waterleidingmaat schappij Oostelijk Gelderland is het gezel schap uitgestapt. Zodra F. zich buiten de auto bevond, kreeg hij met een zwaar voorwerp een klap op het hoofd, waardoor hij bloedend werd'gewond. F. rende daarop in de richting van de rijksweg, maar een van zijn belagers kwam hem achterna. Er ontstond een worsteling, tijdens welke F. luidkeels om hulp riep. Zijn belager vlucht te, omdat er een fietser aankwam. F. rende daarop een naburige woning binnen, waar zich juist een politie-agent vervoegde voor tijdscontrole, zodat onmiddellijk de no dige maatregelen konden worden getrof fen. F. werd naar het ziekenhuis overge bracht en naar de daders werd een onder zoek ingesteld, dat in de loop van de nacht leidde tot arrestatie van W. E. (27) H. B. (24), G. R. (27) en G. B. B. (16), allen uit Doetinchem. De Haarlemse arbeider L. R. van de fa. Nelis, werkzaam op het IJmuidense hoog oventerrein, is gistermiddag bij de erts bunkers onder een lok gekomen en geluk kig niet ernstig gewond. Hij verzorgde de aanvoer van zand en grind ten behoeve van de nieuwbouw en moest daartoe steeds met een kruiwagen over een eenvoudig houten werkbrugje. Bij het verplaatsen van die brug merkte de man niet, dat er een losse locomotief naderde, zodat hij werd aangereden en met inwendige kneuzingen in het Rode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk moest worden op genomen. Het Tweede Kamerlid de heer Koersen (K.V.P.) heeft aan de minister van Defen sie vragen gesteld over de ondeugdelijke legerhelmen, die door een fabriek in Does burg waren gefabriceerd. De heer Koersen vraagt of de minister niet van mening is, dat het in hoge mate onverantwoordelijk is, dat geen duidelijk schriftelijke instruc ties waren verstrekt voor de fabricage van artikelen, die de veiligheid van de Neder landse soldaat zo goed mogelijk moeten waarborgen, en of de minister maatrege len heeft genomen zowel ten aanzien van de instructie voor de fabricage als ten aan zien van de controle bij aflevering, om in de toekomst de veiligheid van de Neder landse soldaat met grotere waarborgen te omgeven dan thans blijkbaar het geval is geweest. Met een rede, getiteld „Geen eindpunt, maar mijlpaal", heeft de heer H. J. Ver meulen afscheid genomen als voorzitter van de Nederlandse Christelijke Beamb- tenbond tijdens een in Amsterdam gehou den bijzondere algemene vergadering. De scheidende bondsvoorzitter gaf een over zicht van de sociale geschiedenis, speciaal wat betreft de strijd voor de werknemers op kantoor en in de handel en hield een pleidooi voor de P.B.O. „Het totstandkomen van bedrijfschap pen is daarom zo belangrijk, omdat hierbij door de betreffende werkgevers- en werk nemersorganisaties aangewezen bestuur ders gezamenlijk worden belast met de verantwoordelijkheid voor de belangen van de bedrijfstak en van allen die daarin werkzaam zijn. Deze belangen hebben zij op zodanige wijze te behartigen dat hier mee het belang van het Nederlandse volk wordt gediend. Dat de ontwikkeling der P.B.O. niet moet worden geremd, maar gestimuleerd", aldus de heer Vermeulen. STOCKHOLM (AFP) De nobelprys voor scheikunde voor 1957 is toegekend aan de Brit Alexander Todd en die voor natuurkunde aan de in de Verenigde Sta- tende werkende Chinezen Tsoeng Dao Lee en Tsjen Ning Jang gezamenlijk. Dr. Tsoeng Dao Lee is op 25 november 1926 in China geboren. Hij heeft gestu deerd aan de universiteit van Chicago en behaalde in 1950 zijn doctorstitel. In 1953 werd hij hoogleraar aan de Columb:a-uni- versiteit te New York. Dr. Tsjen Ning Jang is op 22 septem ber 1922 geboren, eveneens in China. Ook hij heeft aan de universiteit van Chicago gestudeerd, waar hij in 1948 promoveerde. De beide Chinese geleerden hebben de Nobelprijs gekregen „voor hun diepgaand onderzoek naar de pariteitswetten. dat geleid heeft tot belangrijke ontdekkingen aangaande de elementaire deeltjes". (AFP/Reuter) Sir Alexander Todd is hoogleraar in de organische scheikunde aan de universiteit van Cambridge. Hij kreeg de prijs voor zijn werk op het terrein van de co-enzymen. Hij is op 2 oktober 1907 in Glasgow ge boren. In 1938 werd hij hoogleraar, eerst in Manchester, later in Cambridge. Het bedrag van de nobelprijs voor schei kunde bedraagt 208.628 Zweedse kronen. Toen op 5 mei 1945 het westen van Nederland werd bevrijd en drie dagen daarna het laatste schot in Europa was verklonken, bleven meer dan dertigduizend geallieerde soldaten in ons land achter. Het waren de gesneuvelden, die met hun leven de prijs voor onze vrijheid betaalden en in onze bodem werden begraven. Hun lichamen werden ter aarde besteld op meer dan driehonderd kerkhoven. Toen op 5 mei de vlaggen breed uitwaai den boven een zwaar geschonden, maar vrij land, toen er voedsel werd aangevoerd en voor het eerst weer ons volkslied weer klonk, op die dag werd in dertigduizend gezinnen in het buitenland ook aan Neder land gedacht. Kort daarna kwamen de eerste brieven binnen van de vaders en moeders, de weduwen en kinderen der gesneuvelden. Zij vroegen om inlichtingen over hun dood, over de plaats waar zij werden begraven. Enkelen schreven dat zij zo spoedig moge lijk naar Nederland zouden komen. Ande ren vroegen of zij een foto konden krijgen van het graf, omdat het wel nooit mogelijk zou zijn dit zelf te komen zien. Voor deze laatste groep werd het Neder lands Oorlogsgraven Comité opgericht, dat elk jaar in de week van 2 tot 9 november de Klaprooscollecte houdt. Deze inzame ling is het bewijs van onze nationale dank aan hen, die voor onze vrijheid het leven lieten. Uit de opbrengst van de Klaprooscollecte zijn sedert de bevrijding meer dan 15.000 vaders, moeders, weduwen en kinderen naar Nederland gekomen om een graf te bezoeken. Zelf hadden zij dit nooit kunnen betalen. Maar zij waren de gast van het Nederlandse Volk, dat door de Klaproos collecte hen hiertoe in staat stelde. Hun reis werd geregeld en betaald, er werd voor logies gezorgd en in ons land stonden hun begeleiders klaar om hen in hun eigen taal toe te spreken en hen te begeleiden naar dat plekje grond in onze bodem, waar zoveel dierbaars van hen achterbleef En na elke tocht komen er weer de sta pels brieven op het kantoor van het Neder lands Oorlogsgraven Comité in Amster dam. Brieven, die schrijnender dan de meest realistische beschrijving het rauwe leed van de oorlog verhalen, maar die ook een monument zijn van de ontroerende dank van die mensen aan het Nederlandse Volk, dat de liefste wens van zovelen in vervulling deed gaan. Van de Klaprooscollecte, die straks wordt gehouden, hangt het af of het Nederlands Oorlogsgraven Comité weer andere nabe staanden kan uitnodigen om te komen. Tienduizenden wachten nog en het hangt van de opbrengst van de collecte af of ook zij naar Nederland kunnen komen. Via hun vereniging „The British Legion" nodigen zij op hun beurt Nederlandse nabestaanden van in Engeland begraven oorlogsslacht offers uit hun gast te zijn. Enkele weken geleden is de eerste Neder landse groep op deze wijze in Engeland In het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting voor 1958 wordt opgemerkt dat de minister van Financiën bij het opstellen der begroting van een aantal veronderstellingen is uitgegaan. Als eerste veronderstelling noemt de minister het aanhouden van een budget tair plafond van 1525 miljoen voor de defensieuitgaven. Vele leden gaven naar aanleiding hier van te kennen, grote offers te willen bren gen om onze defensie op peil te brengen en te houden en om onze internationale verplichtingen na te komen. Dit neemt echter niet weg, dat de omstandigheden zo kunnen worden, dat de eisen van de even zeer bestaande noodzaak om onze econo mische weerbaarheid op peil te houden niet te combineren vallen met een onver kort handhaven van de offers, die thans op defensiegebied worden verlangd. Indien bijvoorbeeld het inlopen op het woning tekort niet behoorlijk kan geschieden bij een onverkort handhaven van de tot heden volgehouden defensieinspanning, dan is het ogenblik aangebroken, waarop ernstig moet worden nagegaan, of tot een bezuini ging op de defensieuitgaven moet worden overgegaan, zo menen deze leden. Los van deze kwestie staat de vraag, of op de defensie niet belangrijke bezuini gingen kunnen worden aangebracht, zon der dat haar kracht ook maar enigszins zou worden aangetast. Deze kamerleden konden zich niet aan de indruk onttrekken, dat het economisch handelen in het mili taire milieu veel te wensen laat. Vele andere leden vroegen, of het peil van de defensie-uitgaven in het licht van de begrotingswijziging in de met ons ver bonden landen en gelet op de recente tech nische wijzigingen in de te gebruiken wa pens ongewijzigd dient te blijven. Als tweede veronderstelling deelt de minister mede. dat het bouwprogramma 80.000 woningen zal omvatten. Vele leden achtten het uit oogpunt van financiering van groot belang, dat in de Memorie van i Toelichting op de begroting van het depar tement van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid is meegedeeld, dat van een limitering van het bouwprogramma voor 1958 op basis van financiële omstandig heden of mogelijkheden is afgezien. Bete kent dit. dat het goedkeuringsbeleid vol strekt los zal staan van het financiële be leid van de regering?, zo vroegen zij. geweest. En omdat elk jaar opnieuw de collectanten met hun bussen de schakel vormen tussen het Nederlandse Volk en de nabestaanden, zullen ook nu weer twee en twintig Nederlandse collectanten door loting worden aangewezen om volgend jaar hun vakantie in Engeland door te brengen. Het wordt weer tijd voor Helanca crêpe nylons, de ideale kous voor ons gure klimaat. Helanca crêpe nylons zijn uiterst rekbaar en passen dus iedereen. Ze zijn niet zo dun als normale nylons en daardoor veel sterker en warmer. Deze kous is bij uitstek geschikt voor fietsende en brom- fietsende dames en voor iedereen die speciaal aan duurzaamheid hoge eisen stelt. De normale verkoopprijs van deze Helanca crêpe nylons is 7.90. Thans brengt Gerzon uitsluitend vrijdag en zaterdag deze bijzondere kous in irregulars tegen de exceptionele prijs van product 'TAs;:-1

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13