U lioelt niet tot ®r le wachten om liRoNSQN Financiële moeilijkheden beïnvloeden traditioneel vraag- en antwoordspel Bouw van scholen in Haarlem wordt bijzonder vertraagd D. de Boer hoofd van Bronsteeschool nam woensdag afscheid Haarlemse Memorie van Antwoord: Globaal investeringsplan komt binnenkort ter visie van raad Opzienbarend Filmnieuws DONDERDAG 31 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT lost alle cadeauproblemen op! Burgerlijke Stand van Haarlem Geen nieuws over het Hildebrandmonument Over plaats van kermis nog overleg gaande Bindend advies uitgebracht in tandartsenconflict Grondslag voor honoraria der ziekenfondsen thans vastgesteld Om „het zilveren biljart" Haarlemse modernisten openden eigen „soos" Aanleg weg Heussensstraat naar de Zijl weg Provinciale subsidie V olksmuziekschool UIT STAD EN STREEK Najaarsconcert Haarlems Christelijk Mannenkoor Jan Klaassen op bezoek in „Naast d'Appelaar" ADVERTENTIE WORLD'S GREATEST LIGHTER *n«. \*f. M AMtliag: William Kikkan HanJaliondaraaminj N.V., Baun, Damrak, AmtUrdam. Evenals vorig jaar is de Memorie van Antwoord van Burgemeesters en Wet houders van Haarlem op de in het afdelingsonderzoek gestelde vragen naar aan leiding van de ontwerpbegroting voor 1958, nog juist voor het begin van de maand november verschenen. Het ligt voor de hand, dat het karakter van deze Memorie van Antwoord, evenals dat van de ontwerp-begroting zelf en de naar aanleiding daarvan gestelde vragen, voor een belangrijk deel bepaald wordt door de financiële moeilijkheden, die evenals voor'de landelijke overheid, ook voor de gemeenten een belangrijke rem vormt met betrekking tot iedere gewenste ont plooiing. Naar aanleiding van het verschijnen van de ontwerp-begroting hebben wij hierover al het nodige gezegd en het is dan ook niet verwonderlijk, dat de vragenstellende raadsleden dit keer de meeste aandacht aan de gemeentefinan- ciën hebben gewijd en ten aanzien van hun wensen eveneens rekening hebben gehouden met de beperkte mogelijkheden. Desondanks telt het boekwerkje, waarin de antwoorden van B. en W. zijn gepubliceerd, nog 173 bladzijden, het geen zelfs meer is dan vorig jaar. De financiële toestand wordt het beste gekarakteriseerd door deze zin van B. en W. in de Memorie van Antwoord: „In deze wel zeer onbevredigende situatie en in aanmerking genomen, dat omtrent de toekomstige regeling der fi nanciële verhouding nog zo weinig positiefs valt te vermelden, wordt het voeren van een evenwichtig op de toekomst gericht financieel beleid wel uitermate on zeker gemaakt". De taak van B. en W. en de gemeenteraad zal dus moeten zijn in gezamenlijk overleg vast te stellen aan welke projecten de voorrang moet wor den gegeven en welke bedragen ten behoeve van de onderscheiden hoofdstuk ken besteed zullen moeten worden. Verscheidene raadsleden hebben de gelegen heid aangegrepen om van het college een verzekering te krijgen omtrent de voorzieningen, die zij wensen te handhaven. Zo zeggen B. en W. in antwoord op ge stelde vragen, dat het in het voornemen van het college ligt de sociale en sociaal- culturele activiteiten zoveel mogelijk on aangetast te laten. Verder deelt het col- ADVERTENTIE HH18 Dit is de eerste 8 mm camera ter wereld, die door middel van een foto-electrische cel de belichtingstijd volkomen automatisch regelt. Foutieve opnamen zijn dus uitgesloten. Inlichtingen en demonstratie bij FOTO ZDLWEG 66 - HAARLEM - TEL. 14496 HAARLEM, 30 oktober 1957 ONDERTROUWD: 30 okt.: W. Hoogland en J. P. van den Hoek; N. M. Rem en C. W. Hoogeboom; N. van Sprang en G. V. Zeilemaker; B. P. van den Ban en A. Ver- weij; F. van Wonderen en C. A. Kruijer; J. J. van Dam en R. L. Gerritsen; Th. F. Ro- senhart en J. C. de Boer; F. A. Schouten en J. Th. van den Burg; J. G. H. A. van Dam en A. J. Wildschut; D. F. Thiemann Beelt en C. F. van Rijssel; J. Teutscher en W. C. Hille; M. J. G. Klaassen en L. Tim merman; N. van Hattum en S. F. A. de Koning; C. J. A. Kruijer en M. J. A. van der Woert; W. J. van der Geest en P. G. Th. Dijkzeul; R. Looman en J. Peper; J. J. Tigchelaar en T. D. Ravensbergen; J. van den Heuvel en J. H. Steenmeijer. GEHUWD: 30 okt.: J. van der Lubbe en A. B. Slagter; N. Snoek en A. C. de Jong; B. J. Thoolen en C. W. Truijens; R. G. Muijlaert en G. H. Th. Majoor; E. J. van Waard en C. M. Bijnsdorp; J. C. Miedema en P. Hoogteijling; J. A. M. Mes en M. Th. Lips; J. E. C. Stevens en A. M. E. Hoo- man; H. C. Duif en E. C. E. A. Vreden- burgh; G. Rutt'e en A. Pekelharing; C. T. Heijkoop en P. van Laar; A. B. L. Engels en C. J. Elfring; C. Goedhart en M. W. Langeweg; R. Prudon en R. M. Makkinga. BEVALLEN van een zoon: 29 okt.: A. S. Overbeek-De Kruif; 30 okt.: A. Ha- venaar-Uiterwijk. BEVALLEN van een dochter: 30 okt.: E. H. van de Haterd-Van den Eijnde. OVERLEDEN: 28 okt.: J. Hofman, 66 j., Spaarnrijkstraat; A. van Soest, 75 j., Gast- huisvest; 29 okt.: P. Hiemsjtra, 61 j., Jacob Gcelstraat; Th. J. C. Peters, 76 j., Brou wersplein. lege mee, dat de woningbouw als voor naamste punt genoteerd blijft. Verscheidene raadsleden betreurden het, dat de raad niet in de gelegenheid is „in de investeringskeuken" te kijken, maar B. en W. verklaarden zich bereid na te gaan op welke wijze in deze leemte kan wor den voorzien. Voorts waarschuwen B. en W. tegen de soms wel heersende denkwijze, als de be groting een tekort aanwijst, dit nog geens zins met de rekening het geval behoeft te zijn. Hoezeer het college er zich in kan verheugen, indien evenwicht zal kunnen worden verkregen tussen inkomsten en uitgaven, B. en W. achten een poging tot evenwicht tot stand te brengen onder de huidige omstandigheden niet uitvoerbaar. Dit zou namelijk een rigoureus ingrijpen op en een volkomen aantasting van het met veel zorg verkregen gemeentelijke voorzieningspeil betekenen, hetgeen het college niet verantwoord acht. Met een uitvoerige beschouwing over de stand van zaken in de Nederlandse eco nomie keren B. en W. zich tegen de opvat ting van enige leden, die van mening wa ren, dat indien ten tijde van de grote be grotingsoverschotten meer beperking van de overheidsuitgaven was betracht, het niet nodig zou zijn geweest thans zo abrupt tot het beperken van de bestedingen over te gaan. B. en W. menen, dat in de tijden van de overschotten een juist en overtrokken beleid is gevoerd. Het gemeentepersoneel heeft een uit breiding ondergaan van 102 personen, die een gevolg is van het ter hand nemen van nieuwe taken en het toenemen van diverse werkzaamheden. B. en W. achten het in de meeste geval len niet mogelijk tot een verlaging van subsidies te komen door de bijdragen uit particuliere kring en van ouders, alsmede de tarieven te verhogen. Ten aanzien van het Grote Gasthuis is wel een subsidie verlaging toegepast, die verkregen kon worden door een verhoging van de tarie ven, maar deze tariefsverhoging wordt in de meeste gevallen door de verzekering gedekt. Onderwijs Wat de positie van het onderwijs in Haarlem betreft geeft het college een staatje, waarin de gemeentelijke kosten worden vergeleken met overeenkomstige bedragen in andere grote gemeenten. Hieruit blijkt, dat op een totaal geraamd bedrag van f 39.660.062 aan uitgaven f 10.895.506 aan het onderwijs besteed wordt. Dit komt neer op een percentage van 27,2 van de totale uitgaven. Per inwo ner betekent dit een bedrag van f65,41 dat aan het onderwijs besteed wordt. Dit laatste bedrag wordt slechts door Am sterdam overtroffen, waar per inwoner f 79,82 aan het onderwijs wordt besteed. Wat de percentages van de kosten voor onderwijs op de totale uitgaven betreft, blijkt, dat Haarlem hierbij aan de kop gaat van een aantal van negen grote ge meenten. Deze cijfers hebben betrekking op de begroting van 1957, omdat de meeste gemeenten de begroting voor 1958 nog niet hebben vastgesteld. Woningbouw Ten aanzien van de woningbouw mer ken B. en W. op, dat mag worden aan genomen dat de bouw van 602 woning wetwoningen in 1957 verzekerd is, als de vereiste goedkeuring voor de bouw van de 312 woningwetwoningen in „Parkwijk" zal worden goedgekeurd. In de sector van de premiebouw zal ten gevolge van de kapitaalschaarste niet het gehele bouwvolume voor 1957 kunnenwor- den verwezenlijkt. Optimisme mag worden gekoesterd ten aanzien van de financiering van de wo- ningwetbouw in 1958, nu door de rege ring een bedrag van f 540 miljoen voor de bouw van 40.000 woningwetwoningen is uitgetrokken. Met het oog op de beperking van de uit gaven is een herziening van het investe ringsplan door B. en W. voorlopig opge schort. Wel is er een globaal plan opge steld van de investeringen, die zover thans te beoordelen, noodzakelijk zijn. Dit plan zal te zijner tijd aan de raad ter visie worden voorgelegd. Met alle kracht zal het college er naar blijven streven, dat de uitvoering van zeer urgente werken moge lijk zal worden gemaakt. Uitgebreid motiveren B. en W. het niet verlenen van een subsidie aan de Bloe- mendaalse Reddingsbrigade. De aanvra gen moeten, naar hun mening, door de gemeente Bloemendaal ter hand worden genomen. Tenslotte zjjn B. en W. voornemens zeer binnenkort de raad enige voorstellen en pre-adviezen te doen toekomen. Hiervan noemen wjj: de verhoging van de gas- en elektriciteitstarieven (nog vóór de aan vang van de begrotingsvergaderingen) en een pre-advies met betrekking tot het ver lenen van gemeentelijke subsidie voor kerkbouw. Aangezien er in de afgelopen maanden niets meer bekend geworden is over de plaatsing van het Hildebrandmonument in de Haarlemmerhout was het te ver wachten, dat dit punt in de afdelings vergadering van de gemeenteraad van Haarlem bij de behandeling van de be groting aan de orde zou komen. B. en W. hebben geantwoord, dat het nog niet mogelijk is omtrent het tijdstip, waarop het monument zal worden ge plaatst, nadere mededelingen te doen. Na de proefopstelling van de maquette op 2 en 3 mei 1957 is door prof. J. Bronner aan de desbetreffende gemeentelijke diensten kenbaar gemaakt, welke wensen bij hem met betrekking tot de situering en de uitvoering leven. Een en ander eist echter nog nadere bestudering en over leg. Oude Gracht wordt niet gunstig genoemd Raadsleden van Haarlem hebben B. en W. gevraagd over hun contact met het Centrum-comité Koninginnedag en over het houden van een kermis. B. en W. hebben geantwoord, dat het contact met het Centrum-comité, dat nog voortduurt, nog niet tot een conclusie heeft geleid. Intussen kan wel gezegd worden, dat een verspreide opstelling van verma kelijkheden bij het comité op grote bezwa ren stuit omdat zulks een grote nadelige invloed heeft op de inkomsten en omdat het karakter van de feestelijkheid op Ko ninginnedag en bevrijdingsdag sterk wordt aangetast. Omtrent de plaats waar de kermis kan worden gehouden, werd van de zijde van raadsleden opgemerkt, dat indien hiermede tijdig bij het sluiten van de contracten met de marktkooplieden rekening wordt ge houden, de kermis heel goed twee maal per jaar op de Nassaulaan en de Gedemp te Oude Gracht kan worden opgesteld. B. en W. hebben geantwoord, dat met de marktkooplieden nimmer contracten afgesloten worden; het merendeel van hen bezit een vaste plaats op een markt en kan in dit geval zijn marktgeld bij abonnement voldoen, hetgeen een korting op het nor male dagtarief inhoudt. Wanneer op de Gedempte Oude Gracht de kermis zou moeten worden opgesteld, zou de zater dag- en maandagmarkt moeten worden verplaatst naar een ander geschikt terrein, dat evenmin is te vinden als voor het hou den van een kermis. Geen markt houden ter wille van de kermis is uiteraard zeer bezwaarlijk, daar hierdoor zeer velen worden gedupeerd, zo als kooplieden, kramenzetters, de winkel stand in het centrum en niet het minst het publiek zowel uit de gemeente als daar buiten, dat regelmatig deze markten pleegt te bezoeken. Het college, dat een bindend advies zou uitbrengen inzake het ziekenfondshonora rium voor de tandartsen heeft thans uit spraak gedaan. De tarieven dienen volgens dit college van adviseurs te worden vast gesteld op een grondslag van 0.27 per verrichtingsminuut. Van de zjjde der tand artsen was destijds berekend, dat het hono rarium 34.07 cent per verrichtingsminuut diende te zijn, terwijl de conclusie uit de rapporten van de zijde der ziekenfonds organisaties (G.O.Z.) luidde, dat met 21,5 cent per verrichtingsminuut diende te worden volstaan. Het bedrag van 27 cent, dat nu is vast gesteld, ligt dus iets beneden het gemid delde van deze beide bedragen. Naar wij van de zijde van het Gemeen schappelijk Overleg van Ziekenfondsorga nisaties vernemen vloeiden de zeer uiteen lopende conclusies van tandartsen en zie kenfondsen voort uit de omstandigheid, dat de tandartsen aanvankelijk ervan uitgin gen, dat het jaarinkomen in 1500 verrich tingsuren moest worden verworven. De ziekenfondsen verlangden aanvankelijk hiervoor 2000 verrichtingsuren. Het college van adviseurs heeft het aan tal verrichtingsuren op 1800 vastgesteld. Dit verklaart tevens, dat de uitslag, in cen ten per verrichtingsminuut uitgedrukt, on geveer het midden houdt tussen de weder zijdse standpunten. Het bindend advies geldt voor een overeenkomst tussen de tandartsen en de ziekenfondsen voor het resterende deel van 1957 en voor 1958. Woensdagavond zijn de wedstrijden om „Het zilverenbiljart" voortgezet. De vorige keer was de stand 8—6 voor Hof van Holland, welke voor sprong vergroot werd tot 16—10. De resultaten waren: Luiten 160 160 26 19 6.15 2 Agsteribbe 150 130 26 13 5.00 0 Graas 135 135 27 20 5.00 2 Naarden 150 87 27 20 3.22 0 Graas 135 135 22 21 6.13 2 Wachtel 135 60 22 14 2.72 0 Vas Dias 50 25 31 4 0.80 0 Koer 50 50 31 9 1.61 2 Rijksrnan 70 70 34 11 2.05 2 Hartman jr. 70 51 34 9 1.50 0 Philippo 200 100 24 21 4.16 0 Reich 250 250 24 44 10.41 2 Vanavond worden de wedstrijden voortgezet. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL ONDERTROUWD: D. A. Roest en M. M. van Pampus. GETROUWD: J. Th. F. Voorwalt en M. L. Dingemans; J. L. van Gelein Vitringa en S. Du Ry van Beest Holle; J. C. J. Heemskerk en A. Chr. Hommen. OVERLEDEN: wed. A. C. van der Plaats-Bloembergen, 85 jaar; mevrouw F. Hooning-Sloothaak, 45 jaar; wed. G. Kromhout-Delis, 78 jaar; A. J. Grootens, 93 jaar. In antwoord op vragen van leden van de gemeenteraad van Haarlem over de bouw van scholen hebben B. en W. ge antwoord, dat als zeer urgent moeten wor den aangemerkt de plannen voor het bou wen van: het vierde gedeelte varl het Coornhertlyceum, een hervormde school voor lager onderwijs in Delftwijk, twee katholieke scholen voor g.l.o. in Delftwijk, een katholieke kleuterschool in Haarlem- Noord, een openbare kleuterschool in Delftwijk, een aantal hulplokalen zowel in Haarlem-Noord als -Oost voor het ge woon lager onderwijs, u.l.o. en v.h.m.o., een hervormde school voor g.l.o. in Park wijk, het gymnastieklokaal bij de Van Zeggelenschool en een kleuterschool in Haarlem-Oost. De lijdensweg van het Coornhertlyceum, dat nog steeds niet afgebouwd wordt, is de gemeenteraad genoegzaam bekend, evenals de moeilijkheden op het gebied van het nijverheidsonderwijs, aldus B. en W. In antwoord op een vraag op welke wijze zal worden voorzien in de behoefte aan schoolruimte voor het uitgebreid lager en het middelbaar onderwijs, nu in sep tember 1958 op een sterke uitbreiding van het bezoek aan die scholen moet worden gerekend, delen B. en W. mee, dat op grond van de hun ter beschikking staande gegevens mag worden verwacht dat het overgrote deel van het extra aantal leer lingen bij het voortgezet onderwijs in sep tember 1958 in bestaande lokaalruimten kan worden gehuisvest, zij het ook, dat niet steeds met alle wensen van de ouders rekening zal kunnen worden gehouden. Voor zoveel deze ruimten niet toereikend zijn, zal moeten worden overgegaan tot stichting van hulplokalen. Plannen hier voor zijn reeds in een vergevorderd sta- Zoals wü reeds eerder hebben bericht zal de heer D. de Boer; hoofd van de Bron- stee-muloschool te Heemstede, met ingang van 1 november bij de K.L.M. een functie aanvaarden als hoofd van de bedrijfsoplei dingen. Ter gelegenheid van dit aanstaan de vertrek werd woensdagochtend in het Minerva theater een afscheidsbijeenkomst gehouden, welke door het lerarenkorps en alle leerlingen van de Bronsteeschool werd bijgewoond. Na een kort inleidend woord van het waarnemend hoofd, de heer J. Koster, werd de heer De Boer eerst toe gesproken door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard. Ofschoon de burgemeester zich ener zijds verheugde in de nieuwe carrière, welke voor de heer De Boer bij de K.L.M. wordt geopend, verklaarde hij toch dit ver trek enigszins te betreuren. Want de Bron steeschool verliest in hem ongetwijfeld een uitstekende leider, die zich daarnaast de geboren pedagoog heeft getoond. Evenmin verzuimde spreker te wijzen op de vele verbeteringen, die mede dank zij het aan stekelijk enthousiasme van het scheidende hoofd, bij de schoolgebouwen werden aan gebracht. Na zich ook nog even tot de leerlingen te hebben gericht; onder andere door erop te wijzen, dat zij de school toch vooral niet als een soort gevangenis moeten be schouwen, nam de burgemeester afscheid van de heer De Boer en wenste hem ver der een carrière vol succes. Op zijn beurt moest de heer De Boer be kennen, dat het besluit tot verandering van functie hem allerminst gemakkelijk is gevallen, zodat de Bronsteeschool altijd een grote plaats in zijn gedachten zou blijven innemen. Daarom hoopte hij van ganser harte, dat men ook aan hem enige aange name herinneringen kon bewaren. Een wens, die overigens uit de zaal met grote instemming werd onderstreept. Vooral toen de heer Koster hem namens alle leraren een weekendtas kwam aanbieden. Het. lelijke gebouw van het voormalige hotel Royal aan het Haarlemse Stations plein is sinds woensdagavond niet meer geheel doelloos. Want in een gedeelte van het voormalige hotel is de Haarlemse Mo dernisten Sociëteit ondergebracht, waar voor de zaal in stijl is ingericht. Deze so ciëteit, „Xeno" genaamd, wordt voorlopig op woensdag- en zaterdagavonden open gesteld voor jongeren boven de zestien jaar, die zich als lid hebben opgegeven. Volgens het voorlopige programma zullen concerten van moderne muziek worden geboden, die muziek zal worden besproken, er zullen lezingen en filmavonden worden gehouden. Het plan bestaat tentoonstel lingen te wijden aan moderne kunst. Dan zullen er nog „coming-out sessions" komen en zal het huisorkest geregeld optreden. In grove trekken zijn dit de plannen van het bestuur der sociëteit. Uiteraard zal in de praktijk moeten blijken, waarnaar de interesses van de jongeren uitgaan. „Xeno" is geen sociëteit in de geijkte zin van het woord. De leden willen vooral niet inge deeld worden in een bepaald groepje, wil len zichzelf zijn en zich naar eigen smaak vermaken. Dikwijls zal die smaak indrui sen tegen alles, wat traditioneel is. Maar wat dan nog? In de korte tijd is het zaaltje naar de smaak van de jongeren aangekleed. Men zit er onder een plafond van neerhangende takken met bruinige blaren tussen wanden, beplakt met snippers krantenpapier en met een atoom en enkele „leuzen" als wandversiering. Op de eerste avond werd een jazz-concert gegeven. Het Zaans Rhythm quartet, de Cees Small Combo en het Trio Pim Jacobs verleenden hun mede werking. Commentator was Michiel A. de Ruyter. Het programma werd geopend met een goede jam-session, waarna de ver schillend orkestjes in dikwijls voortreffe lijke jazz-muziek te horen waren. Ondermeer waren wethouder D. J. A. Geluk, enige raadsleden, en de voorzitter van de Raad voor de jeugd, de heer W. van Liemt, aanwezig. In een korte toe spraak wenste wethouder Geluk de soci ëteit alle goeds. „Wij zullen het werk van „Xeno" met grote belangstelling volgen", aldus wethouder Geluk, die erop wees, dat door toevallige omstandigheden de ruimte beschikbaar kon worden gesteld. „Ik voel me wel een beetje in een vreemde omgeving, maar dat zullen wij voor lief moeten nemen". Tenslotte sprak hij de hoop uit dat de beschikbaar gestelde ruim te goed zal worden gebruikt. Een alleraardigst intermezzo vormde het moment, waarop de heer De Boer de ge schenken der leerlingen werden overhan digd. Dit geschiedde namelijk door een jongen, gekleed in het volledige uniform van een K.L.M.-gezagvoerder; waarbij zelfs de vier gouden banden niet waren vergeten. Het afscheidscadeau bestond uit een fraaie lederen reiskoffer en een repro- duktie van een der schilderijen van Vin cent van Gogh. Mevrouw De Boer ontving hierbij een bloemstuk, voor welke geschen ken beiden zich bijzonder erkentelijk toon den. Deze afscheidsbijeenkomst werd be sloten met het zingen van het „Bronstee- schoollied"; gevolgd door een aantal Franse en Engelse liederen, welke samenzang dooi de heer J. Karsbergen werd geleid. Afscheid oudcr-commissie In het tekenlokaal van de Bronstee school werd daarop des avonds door de ouder-commissie afscheid van de heer De Boer genomen; een bijeenkomst, die ook door vele ouders en oud-leerlingen werd bijgewoond. Namens hen allen voerde hiel de heer Leupen het woord; als voorzitter van de ouder-commissie. Ook deze spre ker betreurde het dat de heer De Boer de Bronsteeschool gaat verlaten; niet alleen doordat hij hier systemen heeft ingevoerd welke de school wellicht tot een unicum in Nederland hebben gemaakt, maar ook omdat de heer De Boer zich steeds op de dium van voorbereiding. Een plan tot stichting van het gebouw voor de Hilde- brandschool voor m.u.l.o., dat in oktober 1956 aan de rijksinspectie is toegezonden en na terugontvangst met bemerkingen door B. en W. opnieuw in februari 1957 is ingediend, wacht nog steeds op verdere behandeling. Een plan voor de bouw van een gemeentelijke lagere school in Sinne- velt, dat de noodzakelijke ruimte moet bieden voor de uitbreiding van de r.-k. mulo in de Overtonstraat, werd in juli 1956 aan de rijksinspectie gezonden. Half sep tember 1957 werd het terugontvangen met de mededeling dat het niet voldoet aan de richtlijnen van een circulaire van de minister van Volkshuisvesting van 5 augustus 1957. Het gevolg hiervan is, dat dit plan door de architect weer omgewerkt zou moeten worden en dit, afgezien van al deze extra-werkzaamheden en de daar aan verbonden kosten, een grote vertra ging in het gereedkomen van het gebouw veroorzaakt. Tijdelijke schoolruimte De grote uitbreiding van de tijdelijke schoolruimte kan volgens B. en W. gevaar opleveren in de voorziening in definitieve schoolruimte voor de toekomst. Bij de bouw v.an tijdelijke schoolruimte voor het lager en het voortgezet onderwijs streven B. en W. er naar deze in een zo danige vorm te doen geschieden, dat deze na het vervullen van haar tijdelijke taak met geringe kosten geschikt gemaakt kan worden voor de permanente huisvesting van kleuterscholen. Hoewel zulks tot nu toe niet merkbaar is geweest, zou hierdoor een vertraging in de stichting van defini tieve schoolruimte voor het lager en het voortgezet onderwijs kunnen worden ver oorzaakt, maar hier staat dan tegenover het voordeel van het versneld beschikbaar komen van definitieve ruimte voor het kleuteronderwijs. Op de begroting van het wegenfonds der provincie Noordholland, dienst 1958, is voor de aanleg van het wegvak Heussens straatZijlweg te Haarlem een bedrag van 300.000 uitgetrokken en voor de aankoop van grond 200.000. De Provinciale Staten hebben reeds besloten een bedrag van 7.100.000 beschikbaar te stellen. De totale kosten worden geraamd op 7.600.000. Voor de aanleg van de weg Haarlem Bentveld wordt een pro memoriepost ge steld. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de Provincale Staten voorgesteld het in "net besluit van 27 juli 1954 genoem de bedrag als subsidie aan de Volksmu ziekschool voor Haarlem en omstreken te verhogen van 1600 tot 2700. Nieuws in het kort Die Blume von Hawaii. Het Nieuw Nederlands Operettegezelschap zal donder dag 7 en vrijdag 8 november in de Haar- hoogte stelde van mogelijkheden en eigen- lemse schouwburg een opvoering geven schappen van iedere leerling afzonderlijk Met een dergelijk doorzettingsvermogen als de heer De Boer heeft getoond te bezitten, twijfelde spreker er niet aan, of ook bij de K.L.M. zou het scheidende hoofd nog een goede carrière te wachten zijn. Namens de ouders en vele oud-leerlingen bood de heer Leupen hem tenslotte eer» radiotoestel aan, welk geschenk de heer De Boer een verrast „Verschrikkelijk!" ontlokte. Me vrouw De Boer ontving hierbij een fraai boeket rose anjers. In zijn dankwoord verklaarde de heer De Boer onder de nodige hilariteit, dat deze dag hem de geruststellende overtui ging heeft geschonken „een niet al te grote klier te zijn geweest". Verder verzekerde spreker zich nog altijd bijzonder dankbaar te gevoelen voor de hem geboden moge lijkheden, te kunnen werken aan de toe komst en de ontwikkeling der kinderen. Daarnaast dankte hij de ouders voor het in de school gestelde vertrouwen, waarvan de uitstekende naam allerminst alleen van hem afhankelijk is geweest. De heer De Boer besloot zijn afscheidswoord door op te merken, dat zijn taak door de ouders zo bijzonder gemakkelijk werd gemaakt, om dat zij hem steeds zulke alleraardigste kin deren hebben gestuurd. Donderdag 7 november geeft Haarlems Christelijk Mannenkoor een najaarscon cert in de grote zaal van het Concertge bouw te Haarlem. Medewerking verlenen de tenor Cornelis Kalkman en de Haar- van de operette „Die Blume von Hawaii". Reisclub van de VARA. In de onlangs gehouden bestuursvergadering van de VARA-afdeling Haarlem is besloten een afdelingsreisclub op te richten. Het voor lopig bestuur bestaat uit: J. C. van Ipen- burg, Dr. Leydsstraat 101; C. H. Koomen, Eikenstraat 28 en G. Wijker, Graafschap straat 67. Concert, Zaterdag 2 november zal in de kerk der Evangelische Broedergemeente aan de Parklaan in Haarlem een concert worden gegeven, waaraan medewerking wordt verleend door de sopraan Kitty Ne- derkoorn, de fluitiste Gerda Brands, de harpiste Francina Hinlopen en de orga- niste Bets Nederkoorn. Het programma be vat werken van Loeillet, Handel, Mozart, Dvorsjak, Hendrik Andriessen, Van den Sigtenhorst Meyer en Francina Hinlopen. Conflict. De studiekring voor Wijs begeerte organiseert op de dinsdagen, 5, 12, 19 en 26 november een cursus, waar mr. drs. A. Borger zal spreken over: „Het conflict in de wereldziel". De cursus wordt gehouden in hotel-pensioen Hellendoorn, Wilhelminastraat 14. „Seventeen". Op 2 november zal in het gebouw van de Vrijzinnig Hervorm den in de Jacobstraat te Haarlem een film- „rally" gehouden worden, waar de Ameri kaanse film „Seventeen" zal worden ver toond. Verder werken aan deze avond mee: Hans van de Steen (orgel) en eenz angduo. De natuur te kijk gezet. Op 1, 2 en 3 november wordt in de St. Jeroen-mulo in Haarlem-Noord een tentoonstelling op na tuurhistorisch gebied georganiseerd dooi de natuurstudieclub „Natura". Verandering. Door omstandigheden kan de toneelvereniging „Heemstede- lemse pianiste Berthe Davelaar. Het koor I West" geen gevolg geven" aan het reeds geeft behalve van een eigen a capella aangekondigde voornemen, het blijspel programma een uitvoering van „l'Invo- cation" van Debussy en „Nachthelle" van Schubert met tenorsoli van Cornelis Kalk man en pianobegeleiding van Berthe Da- velaar. Cornelis Kalkman zingt met bege leiding van Berthe Davelaar elf liederen, onder andere „Nina" van Pergolesi, „Am Feierabend" en „Am Meer" van Schubert en „Euridice" van Rettich. Woensdagmiddag was er eerst voor meisjes en daarna voor jongens ee.i pop penkastvoorstelling in het clubhuis „Naast d'Appelaar" te Haarlem. De voorstelling begon enigszins later dan de bedoeling was, omdat de rumoerige jeugd moeilijk tot bedaren was te brengen. Maar ondanks het feit dat er in het midden van de zaal een groepje meisjes luid zat te zingen, lukte het de heer Wijnberger tenslotte tuch om aan het woord te komen. De kinderen konden meeleven met het wel en wee van Jan Klaassen, die de ko ning probeerde te genezen, om dan een beloning van f 1000.in de wacht te slepen. Dat de jeugd in spanning met het spel meeleefde bleek uit de spontane uit roep van een kleine meisje, die toen Ka trijn opsomde wat ze allemaal voor f 1000 zou kunnen kopen: aardappelen, groente en fruit, er aan toevoegde: „En messen, vorkens en lepels, Katrijn!" „Geld te geef" op te voeren. In plaats daarvan heeft men thans in studie de klucht „Daar moet je een vrouw voor zijn" door Terence Dudley. Onder regie van Jaap van der Veldt zal hiervan za terdag 16 november in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg een op voering worden gegeven, welke met een bal wordt besloten. Samenkomst Chr. Geref. Kerken. Don derdagavond wordt in het christelijk gere formeerde kerkgebouw aan de Raaks in Haarlem een samenkomst gehouden voor de christelijke gereformeerde kerken noord en centrum, alsmede voor de gere formeerde kerk (vrijgemaakt) in Haarlem. De bijeenkomst wordt gehouden in ver band met de herdenking van de kerkher vorming. Sprekers zijn ds. J. Meester uit Amsterdam en ds. H. Toorman uit Den Haag. Geen spreekuur. De heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken van de gemeente Bloemendaal, zal vrijdag geen spreekuur houden. Inbraak bij belastingen. In de nacht van 29 op 30 oktober is in het gebouw van Belastingen aan de Linneauslaan te Haar lem, een inbraak gepleegd. De inbrekers vernielden een raam van een zijdeur en verschaften zich langs die weg toegang tot het gebouw. Uit een ongesloten laatje na men de dieven f 3,75 mee. Verder wordt niets vermist. Of het hier mensen betreft, die hun belastinggeld terug wilden hebben is niet bekend.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 17