Uit de reserve moet f 315.000 voor sluitend maken worden onttrokken Amsterdammer reed in Zandvoort plotseling op tegenligger in Partijberaad geëindigd zonder een verklaring over Zjoekov Eis: vijf maanden en drie jaar intrekking van het rijbewijf DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DONDERDAG 31 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Gemeentebegroting 1958 Heemstede Bouw van politiebureau staat op programma van B. en W. Expositie van werk van Ton de Boer Katholieke jeuzd viert plezierig feest Maximum snelheid voor Bloemendaal Zittingsjaar van Poolse Sejm begonnen Uitspraken Haarlemse rechtbank C.H.U.-vrouwengroep in Haarlem bijeen Rijksbiidrage voor orgel Grote Kerk Geen adjunct-directeur voor musea te Haarlem Gissingen bestrijken nu ook het terrein van de buitenlandse politiek: het Nabije Oosten Jongen bekent inbraak bij Rotterdamse juwelier Scheepvaart Duitsers stroopten warenhuizen af Om de gemeentebegroting 1958 van Heemstede te doen sluiten hebben B. en W. aan de gemeenteraad voorgesteld een bedrag van f 315.000.aan de saldi-reserv? te onttrekken. De begroting geeft een totaalbedrag aan inkomsten en uitgaven te zien van f 5.257.112.alsmede f 2.572.270,op hoofdstuk verrekeningen. Het vorig jaar waren deze cijfers respectievelijk f 4.536.685,en f 2.138.622,De gewone dienst der begroting bevat voorstellen tot vernieuwing van het rieten dak van de ambtswoning van de burgemeester, aanschaffing van nieuwe lopers in de hal en op de trappen van het raadhuis en aanbrengen van gordijnsluiting in de aula op de algemene begraafplaats. Op de kapitaaldienst worden de volgende posten opgenomen: mechanisatie van het bevolkingsregister; uitbreiding van het raadhuis; bouw van een politiebureau; uitbreiding van de brandweergarage met instructielokaal; aanleg van nieuwe zwemvijvers; verbetering van de Zandvoortselaan; verbetering gedeelte Valkenburgerlaan en Glipperweg, alsmede rondweg om de Glip; bouw van dienst woningen bij de gemeentereiniging. B. en W. delen de raad mee, dat het zich aanvankelijk liet aanzien, dat het tekort aanzienlijk meer zou belopen dan thans geraamd is, maar inmiddels is bericht bin nengekomen dat de uitkering van het rijk verhoogd is. De gemeente verkeert in de praktische onmogelijkheid om vaste leningen tegen het voorgeschreven rentegamma aan te gaan. Van een consolidatie van de vlottende schuld der gemeente kan dan ook voorlopig geen sprake zijn. Aan het eind van 1957 zal de schuld tot bijna f 5.000.000,zijn op gelopen. B. en W. schrijven, dat zij zich niet willen verhelen, dat deze situatie hen met grote zorg vervult. Politiekosten Vergeleken met de ramingen voor 1957 blijken de politiekosten, welke voor reke ning van Heemstede blijven, weer met f 11.000,gestegen te zijn en dit ondanks het feit, dat de kosten voor de laatste salarisverhoging wegens de huurverhoging, die ongeveer f 7.000,bedragen, reeds als te verwachten ontvangst zijn geraamd, hoewel de normen van het Besluit ver goeding politiekosten hieraan nog niet zijn aangepast. Op een verzoek om toekenning van een buitengewone bijdrage van het rijk werd nog geen antwoord ontvangen. Woningbouw Met betrekking tot de woningbouw zijn de perspectieven thans weer iets gunstiger geworden, nu in de rijksbegroting voor 1958 gelden zijn uitgetrokken om de bouw van ongeveer 40.000 woningwetwoningen met rijksvoorschotten mogelijk te maken. Omtrent de wijze van verdeling van de op brengst van de nationale woningbouw lening en van een andere lening is thans nog niets bekend. Wegens het totaalbedrag der leningen zullen over het aandeel dat Heemstede daaruit zal ontvangen naar de mening van B. en W. geen al te grote ver- Tot zondag exposeert de schilder Ton de Boer in zijn huis schilderijtjes en zaken in ander matei'iaal naar stillevens, land schappen, zeeën en figuur. Dat huis aan de Dr. C. A. Gerkestraat 49 te Zandvoort is eigenlijk te klein om te exposeren, veront schuldigde zich de heer De Boer, toen ik hem bezocht. Belangrijker misschien is nog dat hij vermoedelijk voor zijn arbeid een te kleine ruimte tot zijn beschikking heeft. Het is namelijk zo dat ik zijn typisch atelierwerk, de stillevens, het belangrijk ste acht. Zij zijn met grote aandacht, voor het detail ook, gedaan en hebben wel sfeer. Dat aan dat van een paar oude stoffen een dierbare herinnering verbonden is ver wondert niet, want dit doekje leek me het beste. Later is deze figuur breder gaan schil deren. Zijn zeeën zijn met grote vegen neergezet, een beetje op effect berekend en alle wat te zeer aan elkaar gelijk. In kleine landschapjes bespeurt men weer een gro tere concentratie op het onderwerp en de behandeling daarvan. Figuur lijkt me, ge zien deze tentoonstelling, De Boer niet te liggen. Het is niet onmogelijk dat een lan ger volhouden van het werk aan één ding moeilijk is voor De Boer door zijn gezond heidstoestand. Op een stilleven kan men echter altijd terugkomen. Bij bloemen is dat weer moeilijker en zij verliezen het dan ook van die stillevens. Bob Buys De jeugd van de rooms-katholieke scho len in' Santpoort heeft woensdag haar deel gekregen van de feestelijkheden ter gele genheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de parochie van O.L. Vrouw van Al tijddurende Bijstand te Santpoort en het zilveren jubileum van pastoor A. F. J. Goossens. Des morgens kwamen de kinderen in de kerk aan de Fr. Netscherlaan bijeen voor het bijwonen van een plechtig gezongen H. Mis. Omstreeks half elf vulden circa twee honderd kinderen van de kleuterschool en van de eerste klassen der lagere scholen de gymnastiekzaal van de H. Hartschool aan de Wulverderlaan waar zij zich met allerlei voordrachtjes en spelletjes bijzon der vermaakt hebben. Tussen de bedrijven door werden versnaperingen uitgedeeld, die uiteraard goede aftrek vonden. De kinderen van de overige klassen der lagere scholen ongeveer vierhonderd in getal kregen in de aula van het Lavige- rie-college aan de Wüstelaan een variété programma aangeboden, die klonk als een klok. Enthousiast werd er meegeleefd met de avonturen van Flip Flapuit op de plan ken. De goochelaar Mr. Johnnie toonde aan de hand van enkele lessen dat er eigenlijk „niks aan" is. Toen de clown August ook eens wilde goochelen kwam hij echter onder grote hilariteit van de zaal van de natte kermis thuis. Veel bijval oogstte Mr. Johnnie ook met zijn nummer „Japans papierscheuren" waarbij hij in een handomdraai uit een stuk papier fantasierijke figuren te voor schijn wist te „toveren". Er was ook een pop, die tot grote verwondering van het jeugdig publiek niet alleen lopen maar ook spreken en zingen kon. Tenslotte liet Mr. Johnnie talrijke monden van verba zing openvallen bij het gezicht van de schier onafgebroken reeks welriekende en kleurige bossen bloemen, waarmede hij in een ommezien het toneel in een Chinese wondertuin herschiep. wachtingen mogen worden gekoesterd. Met zekerheid kan wel worden aangenomen, dat 't uit de leningen aan Heemstede toe vallende bedrag onvoldoende zal blijken te zijn om de voltooiing van de thans onder handel zijnde kapitaalswerken op het gebied van de woningbouw te financieren. Waar mogelijk zullen B. en W. een regel matige voortgang van de woningbouw be vorderen. Zo zal zo spoedig mogelijk moe ten worden overgegaan tot de bouw van 131 woningwet- en premiewoningen op daartoe reeds bouwrijp gemaakte grond gelegen aan de westzijde van de Glipper Dreef. Omdat de daar beschikbare bouw grond hierna uitgeput zal zijn besloot de gemeenteraad tot aankoop van grond ten zuiden van de buitenplaats „Ipenrode". Boventallig onderwijzend personeel De kosten voor het onderwijs zijn ge stegen, omdat voor verwarming, aanschaf fen van schoolboeken, leermiddelen enzo voort grotere bedragen nodig zijn dan in de afgelopen jaren. Voor het openbaar ge woon lager onderwijs is, evenals voor het bijzonder onderwijs van dezelfde soort, rekening gehouden met het continueren van boventallig onderwijzend personeel. Het tweede gedeelte van de verbouwing en uitbreiding van de Bronsteeschool is inmiddels gereed gekomen, waardoor dit schoolgebouw thans voldoende ruimte biedt voor het tegenwoordig aantal leerlingen. De door Heemstede te betalen wettelijke bijdragen voor de kosten van het. middel baar onderwijs kunnen ten opzichte van 1957 f 17.500 minder worden geraamd om dat het aantal leerlingen lager wordt ge schat. Bedrijven De winsten der bedrijven zijn in de be groting als volgt geraamd: gasbedrijf f 24.153,— (1957: f 139.449,—); duinwater bedrijf f 10.448,— (1957: f 14.546,—); elek triciteitsbedrijf f 181.588 (1957: f 54.417,—). De totaal winst voor 1958 wordt geraamd op f 216.189,— (f 208.412,—). Ter voldoening aan een door Gedeputeer de Staten gedaan verzoek zijn in de be- drijfsbegrotingen geen kapitaalsuitgaven geraamd, ook niet voor de normale uit breidingen. Aan buitengewone werken, die in uitvoe ring zouden kunnen komen, zodra de be stedingsbeperking daarvoor geen beletsel zal vormen, noemen B. en W. de voort zetting van de omzetting der gasverlich ting in elektrische verlichting, de verbete ring der verlichting van de Heemsteedse Dreef, de uitbreiding van het hoogspan ningskabelnet en de vervanging van elek triciteitsmeters voor enkel tarief met een telwerk met drie cijfers door meters met een telwerk met vier cijfers. Sport De sportvereniging HBC heeft wegens het ingebruiknemen van haar velden aan de Cruquiusweg een verzoek om subsidie ingediend. B. en W. schrijven, dat het hun op dit ogenblik nog niet mogelijk is daar omtrent een standpunt te bepalen, omdat enkele, voor een juiste beoordeling van dit verzoek noodzakelijke gegevens, pas zeer kort geleden in hun bezit zijn gekomen. Een eventueel toe te kennen subsidie zal van de post onvoorziene uitgaven kunnen worden afgeschreven. Op deze post is een bedrag van f 42.000,geraamd, hetgeen minder is dan in de laatste jaren was uit getrokken. Het gemeentebestuur van Bloemendaal verzoekt mee te delen, dat met ingang van vrijdag 1 november de maximumsnelheid van 50 km ook voor de gehele gemeente Bloemendaal zal gelden. Dit betekent dus ook, dat er op de Julianalaan te Overveen en op de Burgemeester Den Texlaan in Aerdenhout niet harder gereden mag worden. WARSCHAU (UP.) Het nieuwe zit tingsjaar van de Poolse nationale vergade ring is woensdag begonnen. Partijleider Gomoelka en minister-president Cyran- kiewicz, beiden afgevaardigden, waren aan wezig. Ook een van de redacteuren van het thans verboden studentenblad „Po Prostu" was in zijn hoedanigheid van afgevaardig de aanwezig. Het was Sligiusz Lasota, sinds lang lid van de Poolse communistische partij. Hij nam dan ook plaats in de banken van de communistische fractie. De zitting begon in een zakelijke sfeer, en er viel niets te merken van de spannin gen, die onder de oppervlakte het Poolse leven beïnvloeden. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen een 52-jarige directeur van een n.v. die veer tien dagen geleden terecht stond omdat hij in mei van dit jaar na het drinken van tenminste tien borrels met zijn auto slinge rend over de Delftlaan in Haarlem zou hebben gereden. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van de Valk Bouman had zes weken gevange nisstraf en twee jaar intrekking van het rijbewijs geëist. De rechtbank veroordeel de de directeur vanmorgen tot een maand gevangenisstraf en intrekking van het rij bewijs gedurende twee jaar. Voorts veroordeelde de rechtbank een eenenvijftigjarige Bloemendaler die ervan verdacht werd door te zijn gereden na een ongeluk zonder zijn identiteit kenbaar te maken conform de eis tot een boete van honderd gulden. Voor de Haarlemse rechtbank stond van morgen een vierendertigjarige vertegen woordiger uit Amsterdam terecht die er van verdacht werd in de nacht van 17 opl8 juli van dit jaar met zijn auto op de Zand voortselaan een zodanige manoeuvre te hebben gemaakt dat zijn wagen geheel op de linker weghelft belandde en recht op een tegenligger was ingereden. De gevolgen waren bijzonder ernstig want beide inzit tenden van de geramde auto, een echtpaar uit Zandvoort werden zeer ernstig gewond en de vrouw verloor bij het ongeval zelfs ten gevolge van de diverse verwondingen het gezichtsvermogen van het rechteroog. De verdachte verklaarde voor de recht bank dat hij op 17 juli uitermate nerveus was geweest en dat hij toen bovendien zeer vermoeid was. In een café in Amster dam dronk hij toen een glas bier en zes borrels en daar vatte hij, tezamen met enkele kennissen, het plan op om nog even naar Zandvoort te gaan. In de badplaats dronk hij nog twee borrels en tengevolge van de vermoeidheid en de alcohol zou hij op de terugweg naar Amsterdam op de Zandvoortselaan in slaap gevallen zijn. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, sprak in zijn re quisitoir de hoop uit dat elke weggebruiker die na gedronken te hebben in zijn auto 'stapt, zich goed realiseren zal welke ge volgen dat kan hebben. Voorts wees mr. De Christelijk Historische Vrouwen groep hield een zeer goed bezochte verga dering, waar jkvr. mr C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen sprak over het gevange niswezen. In de laatste oorlog kregen velen van onze „goede" Nederlanders met de ge vangenissen te maken, die aan dèn lijve ondervonden hoe veel toestanden daar dringend verbetering behoefden. Daardoor kwamen verscheidene wijzigingen tot stand. Lag voordien de meeste nadruk op de straf in de cel, thans wordt deze steeds meer verschoven naar het overbrengen dei- gevangenen in gemeenschap. De recente ontsnappingen mogen de verbetering van het lot van hen die zich goed gedragen, niet benadelen. Er zijn nog vele wensen, onder meer op heffing van het gebrek aan goede bewa kers door een betere opleiding en verho ging van hun salarissen, welke veel te laag zijn. Dringend gewenst is, aldus spreekster, ook afzonderlijke onderbrenging der vrou wen, wier aantal slechts een klein per centage bedraagt van de ongeveer zesdui zend gevangenen in ons land. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft goedkeuring gehecht aan het restauratieplan met de daarbij be horende begroting tot een bedrag van f 160.000 van het orgel in de Grote of Sint Bavokerk te Haarlem. Hij heeft zich in beginsel bereid verklaard een rijksbijdrage van 40 percent in de kosten tot een maxi mum van f 64.000 te verlenen, waarvan de betaling eerst mogelijk zal zijn in de jaren 1960 en volgende, op voorwaarde althans, dat de begrotingswetgever alsdan de nodige gelden volteert. Van der Valk Bouman op het feit dat de verdachte getoond heeft oprecht berouw te hebben terwijl deze bovendien al ernstig gestraft is door de wetenschap dat hij een medemens voor het leven gedeeltelijk in valide heeft gemaakt. De officier van Justitie eiste tenslotte een gevangenisstraf voor de tijd van vijf maanden en drie jaar intrekking van het rijbewijs. De verdediger mr. A. D. P V. van Löben Seis, was in een uitvoerig pleidooi van oor deel dat het ongeval niet te wijten was aan het alcoholgebruik van de verdachte aangezien de bloedproef had uitgewezen dat zich slechts 1,55 pro mille alcohol in het bloed van de Amsterdammer bevond. Meer wilde pleiter de oorzaak zoeken in de vermoeidheid en de zorgen van de ver dachte, die thans, wanneer de rechtbank althans zijn rijbewijs zou intrekken, brode loos zou worden. Tenslotte drong de verdediger er bij de rechtbank op aan om het rijbewijs van zijn cliënt niet onvoorwaardelijk in te trekken temeer ook niet omdat deze zeker geen verkeerde mentaliteit bezit, terwijl zijn slachtoffer^ het hem allemaal reeds heb ben vergeven. De rechtbank bepaalde daarop de uit spraak in deze zaak op donderdag 14 sep tember. Aan het plan van B. en W. van Haarlem om over te gaan tot de benoeming van een adjunct-directeur voor de gemeente lijke musea met de speciale taak van het beheer van de afdeling moderne kunsten en het tentoonstellingswezen zullen z\) op grond van de financiële aspecten geen uitvoering geven. Deze mededelingen hebben B. en W. ge daan in antwoord op vragen over de be stemming van de Vishal. Zij schrijven, dat de proef, in de zomer van 1956 genomen met het houden van kunsttentoonstellingen in de Vishal, alleszins geslaagd is Ook de tentoonstellingen in de afgelopen maanden waren een succes. Het lag in de bedoeling van B. en W. met een voorstel bij de raad te komen tot het stichten van een museum, tevens tentoonstellingsapparaat voor mo derne kunst en als uitgangspunt daarvoor te nemen de exploitatie van Vlees- en Vis hal alsmede het Huis Van Looy met de in belangrijkheid steeds toenemende verza meling moderne kunst. Dit voorstel zou ook een verlichting betekenen van de wel zware taak van de directeur van het Frans Halsmuseum. Wegens de noodzaak tot bestedingsbe perking hebben B. en W. dit voornemen voorlopig tot betere tijden moeten uit stellen. Om evenwel toch in de leemten te voorzien is daarop een voorstel in over weging geweest over te gaan tot benoe ming van een adjunct-directeur voor de gemeentelijke musea. In dit laatste zou de exploitatie van de Vishal kunnen worden begrepen, terwijl ter beperking van de taak zo nodig aan het bestuur der Stich ting Haarlems Bloei zou kunnen worden verzocht de exploitatie van de Vleeshal nog enige tijd te willen voortzetten. Aangezien B. en W. geen uitvoering kunnen geven aan hun voornemen is het vrijwel zeker, dat de exploitatie van de Vishal gestaakt zal moeten worden, aan gezien de commissie, die zich met de or ganisatie der tentoonstellingen heeft wil len belasten B. en W. heeft meegedeeld niet in staat te zijn nog gedurende een derde seizoen de verzorging van tentoon stellingen op zich te nemen. PARIJS (AFP) Het Franse commu nistische blad „L'Humanité" meldt uit Moskou, dat het centrale comité van de Russische communistische partij woensdag zijn werkzaamheden heeft beëindigd en dat het ontslag van maarschalk Zjoekov niet in twijfel getrokken is. Volgens de correspondent van het blad in Moskou blijkt uit het besluit ten aanzien van Zjoekov, dat de party, het centrale comité en het Sovjet-leger „trouw willen blijven aan de geest der revolutie". Het centrale comité wenst in het leger een levende politieke geest te handhaven, aldus de correspondent. ROME (AFP) De correspondent van het Italiaanse communistische partijorgaan „Unita" meldt uit Moskou dat de poging om de partijorganisatie weer zoveel moge lijk invloed te geven in het leger op heftig verzet van maarschalk Zjoekov zou zijn gestuit. Zjoekov was van mening dat het politieke werk van de partijcomités een element van gevaarlijke onzekerheid en een ondermijning van de „ijzeren disci pline" inhield. Zjoekovs verzet leek volgens het centrale comité echter niet alleen een gevolg van zijn, overigens natuurlijke, autoritaire denkwijze als groot generaal, aldus „Unita". KOPENHAGEN (AFP) Het Deense communistische blad „Land og Folk" meldt dat de kwestie-Zjoekov alleen de maar schalk betreft en dat er geen andere hoge officieren bij betrokken zijn. De correspon dent van „Land og Folk" te Moskou schrijft, dat aangenomen wordt, dat de eis tot Zjoekovs afzetting het eerst is opge komen in de lagere rangen van leger en marine. Grote medaille PARIJS (Reuter) Volgens het Franse blad „Le Monde" heeft er in het Russische legerorgaan „Rode Ster" een verhaaltje gestaan over een legerofficier Velikoliek („Grote Medaille") genaamd, wiens pro motie hem naar het hoofd was gestegen en die meende boven alle critiek verheven te zijn. Door zijn ijdelheid maakte hij ernstige fouten, waarvoor hij door de partij zwaar werd gestraft. AFP wijst erop dat Zjoekov Moskou ver liet op de dag dat Kroesjtsjev van zijn vakantie in Moskou terugkeerde. De vol gende dag kondigden de beide militaire bladen van het Russische ministerie van Defensie aan dat de hoofden van de bureaus voor agitatie en propaganda van de politieke leiding van het leger op een vergadering „een radicale verbetering van het ideologische werk in het leger" hadden geëist onder leiding van generaal Alexis Zjeltov, het hoofd van de politieke leiding in het leger. (Volgens „Land og Folk" zou Zjeltov degene zijn geweest die een klacht over Zjoekov had ingediend en om zijn vervanging had verzocht). MOSKOU (Reuter). Met de voortdu rende onzekerheid over Zjoekovs toekomst lijkt de censuur strenger te zijn geworden. Een telefoongesprek met Londen van een correspondent van het Britse persbureau Reuter werd herhaalde malen enkele se conden onderbroken zonder dat hij het zelf leek te merken. Tenslotte werd het gesprek afgebroken. Later kwam hij op nieuw aan de lijn, maar werd opnieuw ver scheidene keren onderbroken. Waarnemers in Moskou zijn van mening dat men het in het centrale partijcomité niet alleen niet eens is over Zjoekovs fi guur, maar ook over politieke kwesties die ver uitgaan boven zijn promotie of degra datie. Het eigenlijke geschil zou de mili taire politiek met het oog op het vreed zaam samen leven betreffen. PARIJS (Reuter). Het Parijse avond blad „France-Soir" is van oordeel, dat Zjoekovs ontslag een gevolg is van diens meningsverschil met Kroesjtsjev over de politiek ten aanzien van het Nabije-Oosten. „France-Soir" is overigens van mening, dat het Kroesjtsjev moeilijk zal vallen om de maarschalk te isoleren van het leger. WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower heeft over de ontwikkeling in de Sovjet-Unie op zijn wekelijkse pers conferentie verklaart te hopen, dat het af treden van Zjoekov als minister van De fensie even vrijwillig is geweest als dat van zijn Amerikaanse collega Wilson. Volgens Senator Knowland, de leider van de republikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat, heeft verklaard, dat Zjoe kov weinig voor .meer moeilijkheden met het Westen voelt omdat hij de mili taire hulpbronnen van het Westen uit de eerste hand kent. De Rotterdamse recherche heeft een 19- jarige leerling-kapper gearresteerd, we gens de inbraak in een juwelierszaak aan de Pannekoekstraat te Rotterdam, waar voor duizenden guldens aan horloges en ringen is gestolen. Hij ontkende aanvankelijk, maar zijn vingerafdrukken kwamen overeen met die welke waren gevonden op het ruitje van het bovenlicht, waardoorheen hij zich in de juwelierszaak heeft laten zakken. Bij het onderzoek bleek bovendien, dat een 17-jarig vriendinnetje van de arrestant een ring droeg, welke van de diefstal in de Pannekoekstraat afkomstig was. De jonge man viel tenslotte door de mand en be kende nog twaalf inbraken te hebben ge pleegd in café's en winkels. Bij al deze in braken liet hij zich door een openstaand bovenlicht in de zaak zakken. De kappersleerling, een jongeman met een ringbaardje en nauwe broekspijpjes, was vooral bij de meisjes zeer gezien, om dat hij royaal rondjes gaf. Zijn vriendin netje, dat met een gestolen ring aan de vinger liep, zou niet geweten hebben dat de ring van diefstal afkomstig was. Algenib, pass. 30 Gibraltar n. Marseille. Angolakust, pass. 30 Las Palmas n. Duinkerken. Arendskerk, 30 v. Las Palmas n. Duinkerken. Amstellaan, 30 v. Londen n. Curasao. Adonis, 3/11 te Philadelphia verw. Alioth, 30 te Bremen. Alphard, 30 te Buenos Aires. Alpherat, 30 dw. Recife n. Rio de Janeiro. Ameland, 31 te Lyttleton. Amstelbrug, 31 te Huil. Amstelveen, 30 v. Gibraltar n. Port Said. Artemis, 31 v. Oranjestad n. Curasao. Alnati, 31 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Andijk, 30 420 m. o.z.o. Cape Race n. Le Havre. Axeldijk, 30 150 m. z.w. Bishoprock n. Antw. Alcor, 3/11 te Antwerpen. Batjan, 31 te Singapore verw. Billiton, 30 te Genua verw. Britsum, 31 te Londen verw. Bennekom, 29 v. Ciudad Bolivar n. Tampa. Bangga.i, 30 te Manilla n. San Francisco. Camitia, pass. 30 Cuxhaven n. Stockholm. Caltex Pernis, 30 v. Suez, 3/11 te Abadan verw. Caltex Rotterdam. 30 v. Rotterdam n. Rastanura. Calt. Delft, 30 120 m. n.w. Alexandrië n. Thames. Caltex Utrecht, 30 56 m. o.z.o. Perim n. Suez. Cinudia, 30 110 m. w. Algiers n. Bombay. Cradle of Liberty, 29 te Punta Cardon. Camerounkust, 30 te Amsterdam. Charis, 29 te Baltimore n. Maracaibo. Crania, 29 te Curasao n. Liverpool. Dordrecht, 5/11 te Baytown verw. Daphnis, 30 v. Guanta n. Cumana. Duivendrecht, 0/11 te Philadelphia verw. Delfland, 31 te Ilheos. Eos. 31 v. Alexandrië n. Beyrouth. Esso Den Haag, pass. 30 Ras Fartak n. Antwerpen Ena, 31 v. Belem te Para verw. Friesland. 30 v. Leilh n. Kopenhagen. Fairsea, 27 v. Sydney n. Southampton. Gabonkust. 29 v. Freetown n. Lagos. Groote Kerk, 2/11 te Duinkerken verw. Guineekust, 30 te Grand Bassin verw. Ghanakust, 31 te Douala. Hestia, 30 v. Ciudad Bolivar n. Pto. Ordaz. Hermes, 31 te Port Au Prince. Hera, 29 v. Port of Spain n. Paramaribo. Hilversum, 30 voor anker te Port Said. Hydra, verm. 31 te Puerto Limon. Hector, 30 v. Heraklion n. Algiers. Ittersum, 1/11 te Brownsville verw. v. Galveston. Ivoorkust, 30 v. Lobito n. Pointe Noire. Jason, 30 v. Curasao n. Aruba. Johan van Oldenbarnevelt, 31 te Melbourne. Kellia, verm. 31 v. Geffle n. Rotterdam. Kara 30 te Algiers. Koningswaard, 29 340 m. z.w. St. Helena naar Curasao. Karimata. 30 Gibraltar gepass. n. Port Said. Kinderdijk, 30 v. Bremen n. Rotterdam. Krebsia, 31 te Kaapstad. Kryptos, 31 v. Curasao n. Cabimas. Kalydon, 30 450 m. v. Finisterre n. Rotterdam. Larenberg, 31 te Buenos Aires. Laurenskerk, 30 te Dubai. Limburg, 30 v. Chittagong n. Singapore. Lombok, 31 te Cristobal. Lekkerkerk, 30 80 m. o.n.o. Malta n. Milos. Moordrecht, pass. 30 Ras Fartak n. Mena A1 Ahm. Maureen, 30 te Hamburg. Maasland. 30 v. Las Palmas n. Montevideo. Mentor, 31 te Curasao. Muiderkerk, 30 v. Mombasa n. Aden. Maas, 31 v. Rotterdam n. Hamburg. Maasym, 30 te Eddystone n. Rotterdam. Meerkerk, 30 180 m. o.z.o. Malta n. Antwerpen. Minjak, 30 dw. Mojo n. Sombawa. Modjokerto, 30 400 m. w. Sabang n. Belawan. Nias, 30 te Manilla n. Hongkong. Notos, 29 Algiers gepass. n. Mostaganem. Noordam, 30 v. Baltimore n. New York. Noordzee, 30 v. Lourenco Marques n. Trinidad. Naess Lion, 30 te Amsterdam. Ondina, 30 in Suezkanaal n. Perzische Golf. Orestes, 1/11 te Curasao verw. Orion, pass. 30 Wight n. Barcelona. Oranjefonlein, 29 650 m. z.o. K. Palmas n. K'stad. Prins der Nederlanden, 30 te Barbados. Prins Johan Willem Friso, 30 v. Hamb. n. R'dam. Pieter S, 30 dw. Beachyhead, 31 te Swansea verw Polydorus, 30 v. Port Said n. Halifax. Prins Alexander. 1/11 te Rotterdam verw. Pendrecht, 1/11 te Suez verw. Prins Frederik Hendrik, 1 11 te Londen verw. Prins Casimir, 31 te Toronto. Pr. E'rederik Willem, 30 v. Montreal n. Toronto. Prins Willem II, 31 te Chicago. Pygmalion, 31 v. Jacmel, 31 te Auxcayes. P. G. Thulin, 30 v. Seven Islands n. Rotterdam. Poelau Laut, 30 te Amsterdam. Pr. der Nederlanden, 30 v. Barbados n. Trinidad. Pr. Joh. Willem Friso, 30 v. Hamburg n. R'dam. Radja, 31 te Calcutta. Roepat, 31 te Surabaja verw. Roggeveen. 30 t.e Tandjong Priok n. Singapore. Rotula, 31 v. Makassar. 3/11 te Pladju verw. Raki, 31' te Suez. Stad Delft, 30 v. Madras n. Calcutta. Stad Vlaardingen. pass. 30 Skomvaer n. Emden. Statendam, 30 v. Le Havre n. Southampton. Slamat, 30 te Kuwait Sarpedon. 31 te Mobile. Sliedrecht, verm. 15/11 te Curapao verw. Schelpwijk, 30 v. Curasao n. Landsend. Soestdijk, 31 te Albany. Stad Arnhem, 30 v. St. John's n. Engeland. Stad Maassluis, 31 te Narvik. Statendam, 31 v. Southampton n New York. Sibigo, 30 v Sydney n. Hollandia. Sloterdijk, 30 600 m. w. Scillys n. New York. Stad Delft. 29 v. Madras n. Calcutta. Stad Gouda, 30 80 m. w. Tromsö n. Emden. Stad Vlaard., 30 15 m. z.o. Skomvaer n. Emden. Stentor, 30 v. Nickerie n. Curapao. Statue of Liberty, 30 65 m. n.n.w. Perim n. Mena Al Ahmadi. Straat Bali, 30 550 m. w.z.w. Mauritius n. Penang. Stentor, 29 v Nickerie n. Wageningen. Texel, 1/11 te Rotterdam verw. Towa, 30 te Bremen. Ternate, 30 te Suez. Tjisadane, 30 te Singapore. Telamon, 31 te Mobile. Tabinla, 30 te Amsterdam. Tawali, 31 te Rotterdam. Triton, 31 te Auxcayes. Willem Ruys, 30 v. Priok n. Singapore. Wieldrecht, 30 v. Tandjong Uban n. Abadan. Waal, 31 te Rotterdam. Waterman, 30 v. Rotterdam n. Sydney. Woensdrecht, 211 te Suez verw Willem Ruys, 30 v. Priok n. Singapore. W. Alton Jones, 30 370 mijl z.z.w. Socotra naar Philadelphia. Zuiderkerk, 31 te Lissabon verw. Zijpenberg, 30 te Narvik. Zonnekerk, pass. 30 Kaap Guardafui n. Aden. Zuiderkerk, 31 te Lissabon. Zuiderkruis, 30 v. Teneriffe n. Kaapstad. Zuiderzee, 30 220 m. z.z.o. Venetië n. Venetië. KLEINE VAART Bab T, 27 Kiel gepass. n. Ostrand. Draco, 29 te Cadiz n. Lissabon. Elsa, 28 te Zaandam v. Kopmanholmen. Joost, 28 te Zaandam v. Skoghall. Kaap St. Vincent, 28 v. Geffle n. Zaandam. Lucas Bols I, 29 te Helsinki. Midas, 29 te Genua n. Livorno. Pavo, 25 te Kotka v. Helsinki. Pouza, 28 v. Skutskaer n. Zaandam. Strabo. 29 te Lissabon n. Gibraltar. Tilly, 29 te IJmuiden v. Zaandam. SLEEPVAART Barentszee, 31 370 mijl n.o. Paramaribo naar Nueva Palmira. Ebro, 31 voor Finisterre n. Lissabon Gele Zee, 29 230 m. n.o. Curapao n. Gent. Noordzee, 27 v. Teneriffe n. Antwerpen. Oceaan, 29 v. Trinidad n. Curapao. Thames, 31 60 m. n.n.w. Perim n. Daz-eil. Tyne, 31 320 m. z.w. Bombay n. Alexandrië. AMSTERDAM De betere koersen uit Wallstreet hebben alleen invloed gehad op de aandelen Ko ninklijke Olie, die op de niet-officiële ochtendbeurs werden verhandeld op prij zen van f 164.50 tot f 166.50. De officiële beurs opende voor de olie-aandelen op f 167.30, op welk njveau zo ongeveer ook werd gesloten. De slotkoers dinsdag be droeg f 162.80. De hoge prijs voor de aan delen was hoofdzakelijk het gevolg van aankopen op kleinere schaal in een zeer dunne markt voor rekening van Londen en Parijs. Het fonds boekte niet alleen een winst van f 4.50 op dinsdag, maar lag te vens f 2.50 boven pariteit New York. Het publiek bleef nog steeds uit de markt. Om de aanstaande emissie van de Koninklijke Shell Groep te doen slagen, is het van groot belang dat de koers van de aandelen Kon. Olie zeker niet naar beneden gaat. De activiteit in de overige hoeken van de internationale waarden was minimaal. De gloeilampaandelen konden ruim 2 pun ten winst noteren, maar Unilever haalde de prijs 343 van de ochtenduren niet; deze aandelen openden op 342 en sloten op on geveer 340, of wel 1 punt beneden dinsdag. AKU was prijshoudend, KLM nam 30 ct. van het dinsdag geleden verlies terug. In de scheepvaarthoek was het wel heel erg stil en behoudens een koersverbetering van 2 pet. voor de aandelen Rotterdamse Lloyd, viel er over de overige fondsen heel weinig te vermelden. De woningbouwle ning trok weer enige belangstelling en werd verhandeld op 100 5/8 tot 54 pet. een fractie beter dus. Aan de koersdaling van de Indonesische fondsen kwam een einde: Amsterdam Rubber en HVA waren frac- tioneel beter. Howel de positie van de gulden reden geeft tot optimisme, waren de staatsfond sen, bij gebrek aan orders eerder iets luier. De weekstaat van de Nederlandse Bank werd ter beurze gunstig ontvangen, maar de positie van het rijk vertoont echter nog een vraagteken op deze weekstaat, aldus de beurs. Prolongatie 5 pet. (ANP) NEW YORK De koperwaarden hadden de leiding in de marktavans. De winsten bij de koper fondsen liepen op tot meer dan vier dollar. Zij brachten een algemene stijging teweeg die begon bij de defensiefondsen, waartoe ook de koperwaarden behoren. Het bericht deed de ronde dat de regering bereid zou zijn 400 miljoen dollar meer te besteden voor defensiedoeleinden en dat zou nog maar het begin zijn van een nieuw pro gramma. De vliegtuigbouwfondsen liepen uiteraard ook op. Bij de koperfondsen steeg Kennecott meer dan vier dollar en Phelps Dodge meer dan drie dollar. Bij de chemicaliën viel Du Pont de Nemours op met een winst van meer dan twee dollar. Western Pa cific was het meest actieve spoorwegfonds; het rees meer dan twee dollar. Luchtvaartmaatschappijen kwamen te gen beurseinde in actie, toen onbevestigde berichten bekend werden dat de Civil Aeronautics Board hogere passagierstarie ven zal goedkeuren. De koesstijgingen in deze groep liepen op tot bijna twee dollar in Pan American. De oliewaarden kregen hun sterkste stij ging in Gulf Oil, dat meer dan twee dollar opliep. Bij de autowaarden was de tendens vast; Chrysler rees een dollar als beste uit de groep. De activiteit concentreerde zich vooral op General Motors, General Dynamics, Chrysler, Bethlehem, Texas Gulf Sulphur, Gulf Oil, U.S. Steel en Standard Oil of New Jersey. Van de 1.138 verhandelde fondsen sloten er 628 hoger, 270 lager en 240 onveran derd. Het Industriegemiddelde kwam van 435.76 op 440.28; dat voor spoorwegen van 111.14 op 111.69 en dat voor openbare nutsbedrij ven van 64.55 op 65.48. (UP) Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3 Va Nederl. '47 79n/io 79% 3 °/n Nedl 1962/64 87 87l/«o A. K U 156% 155% Calvé Delft 269 270 Van Gelder Zonen 180 130 K. N Hoogovens 254 255 Nederl. Ford 185 187 N. Kabelfabriek 240 240 gew PhilipsGloeil 235%? 238 pref. PhilipsGloeil 13514 13514s Unilever 339% 341 Wilton Fijenoorö 201 200 Dordtsche Petrol 774% 790 Konkl Petroleum 167,20 f 170,— A'dam Rubber 57 59% K. L. M 1 99,— f 101,50 Holl Amer Lijn 141 141% N Scheepv Unie 134 134 Phs. v Ommeren 212 212 H. V A 96K 96 Verg Deli Mijen 60% 60% Amsterd. Bank 187% 187 Ned. Handel Mij 145 146 Rotterd. Bank 157% 157 Twentsche Bank 160% 161% Anaconda Copper 46% 48 Bethlehem Steel 41 41 U S Steel 55% 56 General Motors 38' 'io 38% Shell Union 69 69% Tidewater 24 ?A 24*S Vorige koers Voor ongeveer achtduizend gulden aan goederen hebben een 56-jarige Duitse koopman uit Keulen en zijn 20-jarige vriendin in de afgelopen weken gestolen in warenhuizen te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. In Den Haag werden zij in een waren huis betrapt bij het wegnemen van speel goed en een actetas. Aanvankelijk ver klaarden zij, dat zij toeristen waren, die de bus terug hadden gemist en nu de dag verder in de residentie doorbrachten. De politie vertrouwde deze verklaring echter niet en voelde hen nader aan de tand. Toen gaven zij toe, dat zij reeds drie we ken door ons land zwierven en een stroop tocht langs de grote magazijnen in de steden maakten. In hun auto, die in de Haagse binnenstad stond geparkeerd, trof de politie voor een waarde van achtduizend gulden aan goede ren aan. Daarbij waren vier bontjasjes, een draagbare en een auto-radio, rolschaatsen, dertig paar handschoenen en voorts aller lei kledingstukken.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19