Horen en zien r PRIMMETJE KAAS Oók al aan de sigaar SPION IN BERLIJN TWEEMAAL IONESCO Y In Lisse probeert men een mooie narcis vroeg te laten bloeien Hamea-Gelei Agenda voor Haarlem Lentegeuren en -kleuren in donkere dagen voor Kerstmis Kort en bondig 5 Radio - televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN 1 1 Aangrijpend beeld Herdenking De radio geeft vrijdag Zuidafrikaanse journalist bezocht ons land Opvoeringen door het Théatre d'Aujourd'hui Reepost Verdachten van overval voor officier van Justitie Kerkelijk Nieuws v »oVtneer doevmeér met Charme voor Uw handen ONS VERVOLGVERHAAL DOOR SLIM HARRISON DONDERDAG 31 OKTOBER 1957 De K.R.O. zond gisteren de studio-op- voering uit van „De laatste nacht" („Das Bild der Menschen") van Peter Lotar, in de vertaling van Gabriel Smit. Het bleek een dikwijls aangrijpend stuk dat speelt in een Duitse gevangenis over tien ge vangenen, die de volgende dag terecht zul len worden gesteld. Hun worstelen om waarheid, het langzaam boven de pro fane argumenten en conflicten uit groeien naar een zekerheid waarin de dood ondergeschikt is, en de telkens nog levend wordende twijfel, werden sterk voel baar gemaakt door bezield spel. De tekst was uitmuntend en stelde hoge eisen aan de spelers, waarvan vooral Paul Storm, Johan Schmitz en Rob Milton zeer over tuigend waren. Het decor van telkens een gevangeniscel bleek geen bezwaar voor een spannende samenhang van het gebeuren. Het camerawerk was voortreffelijk. Beeldschermer Zondag 3 november van 12 uur tot kwart over 12 zal ds. I. Tuski voor de N.C.R.V.- microfoon in de Hongaarse taal de opstand in Hongarije herdenken. Zijn woorden zul len worden omlijst met geestelijke muziek. De uitzending is bestemd voor de in ons land vertoevende Hongaren en hun land genoten achter het IJzeren Gordijn. HILVERSUM I 402 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgenge bed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.55 Hoogmis. 10.30 Waterst. 10.35 Strijk- kwart. 11.05 Gram. 11.35 Klarinet en piano. 12.00 Middagklok - noodklok: De stad Gods. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Pianospel met Gram. 12.55 Zonnewijzer. .13.00 Nieuws en Katb. nieuws. 13.20 Gram. 13.25 Amus.muz. 14.00 Voor de jeugd. 14.45 Voordr. en muz. 15.20 Voor de zieken. 10.30 Ves pers. 17.00 Pianorecital. 17.25 Gram. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Gram. 18.00 Amus.muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Regeringsuitz.: Wat biedt het nijverheidsonderwijs onze jeugd?: De beroepsopleidingen bij liet nijverheidsonder wijs voor meisjes, door mej. E. M. M Lommen. 19.25 Regeringsuitz,: Emigratierubriek: Het emi gratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.35 Viool en piano. 20.00 Franse chansons. 20.15 Allerheili gen, hoorsp. 21.00 Act. 21.15 Philh. ork., koren en sol. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Voor de zieken. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Finse volksliederen. 11.35 Gram. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Theaterork. 13.55 Beursber. 14.00 Vioolduo. 14.25 Voordr. 14.45 Gram. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgelspel. 16.30 Muz. caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 Leven in Neder land, klankb. 19.45 Ber. 19.55 Het Esperanto be staat 70 jaar, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Viool en piano. 20.35 N.O.V.I.B., caus. 20-.45 Mensen in het gezin, caus. VARA: 21.00 Politiek Cabaret. 21.30 Etherforum. 22.10 Amus.muz. 22.25 Buitenl. overz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de sold. 14.00 Opera- en Bel- cantoconc. 16.15 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.30 Kathedraalkoor. 18.30 Godsd. caus. 19.00 Nieuws, 19.40 Omr.ork. 20.00 Sym£.-ork. en koor. In de pauze: Kunstkaleidoscoop. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.11 Gram. 23.00 Nieuws. 23.05— 24.00 Gram. ADVERTENTIE Dezer dagen werd ons land bezocht door de vice-voorzitter van de Zuidafrikaanse Schrijverskring, de heer D. Richard, die in opdracht van een uitgeversmaatschappij in de Unie van Zuid-Afrika zijn licht eens kwam opsteken over de journalistiek in de Westeuropese landen. Hij verbleef daartoe met zijn echtgenote reeds in Frankrijk, België en Engeland, kwam vandaar naar ons land en gaat dan naar West-Duitsland, Zwitserland en Italië. Helaas, zo vertelde de heer Richard een verslaggever, ondervindt de journalistiek in het Zuidafrikaans sprekende deel van ons land grote invloed van de Engelse pers, met name van de sensatiepers, die sedert de oorlog belangrijk aan invloed heeft ge wonnen. De heer Richard achtte dit ver schijnsel des te opmerkelijker, omdat de Nederlands sprekende Zuid-Afrikaan van nature een rustige en sterk orthodox-reli gieuze inslag heeft. Misschien is deze in vloed mede een gevolg van de omstandig heid, dat naar zijn mening de Unie van Zuid-Afrika het contact met de Neder lands sprekende landen heeft verloren. In dit verband noemde hij het hoogst merk waardig, dat aan de Afrikaanse ambas sade in Den Haag geen culturele attaché is verbonden, daarentegen wel een han delssecretaris. De commissie voor culturele betrekkin gen tussen de Unie en Nederland, de Com- missie-Donner, doet zijn inziens wel veel goed werk voor de culturele belangen, doch te incidenteel. Hij sprak vol lof over het karakter van de Nederlandse pers en zei in dit verband de goede gewoonte te heb ben opgemerkt om in de persverslagen van grote rechtzaken slechts de initialen van de verdachte op te nemen. De heer Richard, die redacteur is van het tijdschrift „Die Brantwag", zei tenslotte goede herinne ringen aan ons land te zullen meenemen naar zijn woonplaats Johannesburg. Eerst in de nacht van maandag op dins dag, vervolgens in die van dinsdag op woensdag heeft het Théatre d'Aujourd'hui uit Parijs in Amsterdam twee korte stuk ken van de Roemeense Parijzenaar Eugène Ionesco opgevoerd. Er bestond on danks de voor velen onmogelijke tijd vrij veel belangstelling voor deze onder neming, waarvoor men het Nieuwe de la Martheater had gehuurd. Helaas ging er bij de voorstelling die ik zag, de eerste, iets mis met de technische apparatuur, zo dat niemand met zekerheid kon zeggen of „Comment s'en débarrasser" nu afge lopen was of niet, toen het helemaal don ker werd in de zaal en op het toneel. Zelfs de „kenners" tastten letterlijk en figuur lijk in het duister, want Ionesco heeft be trekkelijk kort geleden dit spel nogal in grijpend gewijzigd, waardoor er maar twee van de drie bedrijven zijn overge bleven. En ik had de indruk dat velen van de toeschouwers net zo min raad wisten Ionesco met „Le nouveau locataire" als destijds de televisiekijkers, toen Kees van Iersel deze éénakter in Bussum onder de titel „De nieuwe huurder" voor de camera liet opvoeren. Men voelde zich, leek het wel, een beetje voor de gek gehouden en dat kunnen Nederlanders al even slecht ver dragen als de meeste andere mensen ter wereld. Aanvankelijk had ik aan de vorige zin iets schampers willen toevoegen. Achteraf gezien geloof ik, dat Ionesco dat nu net precies heeft willen bereiken: men lacht om zijn bizarre verzinsels, maar dan op eens is de aardigheid er af en zit men op gescheept met het besef, dat niet alleen drie uur 's nachts een onmogelijke tijd betekent om in de schouwburg te ver toeven, doch dat het op ieder moment van het etmaal een onmogelijke tijd is om te leven. Dat is niet zo leuk. Met een schok is men ondanks zijn vermoeidheid klaar wakker. Men heeft, in c(espiegel, die 't theater is, de absurde misère van het huidige bestaan herkend. Op zo'n manier is het toneelbezoek geen uitje meer.... Gek eigenlijk is het allemaal: de mensen zoeken gewoonlijk de spanning van een door verdichting verhevigde realiteit om aan die van hun dagelijkse omgeving te ontkomen en te genieten van een esthe tisch verantwoorde ordening, doch door Ionesco wordt men attent gemaakt op de betreurenswaardig belachelijke chaos, die er in de eeuw van de fantastische vooruit gang op aarde heerst. Laat ik mij ervoor hoeden nu niet op mijn beurt te gaan overdrijven. Trouwens: al deze dingen heb ik met andere woor den al eerder gezegd, bij vorige opvoe ringen van stukken van Ionesco en naar aanleiding van een interview met deze wonderlijk begaafde en oprechte, clownes ke en navrante overgangsfiguur. Het is merkwaardig te moeten vaststellen, dat men in dit tijdperk van een „derde ge boorte" om met Teirlinck te spreken enkele van de problemen uit de renais sance ziet terugkeren. In zijn onrust barende poppenkast roept Ionesco die voor ons op, zoals de vrees voor de on bekende, nog te beheersen ruimte in „De nieuwe huurder". Het algemene is hier zo danig verbijzonderd dat men het kan her kennen: in een kamer, die de wereld is, richt de titelheld een bolwerk van meu belen op, hij verschanst zich achter stoe len en tafels en kasten, waarvan hij er zoveel laat aanrukken, dat hij er zelfs de hele stad mee blokkeert. Alleen en in het donker moet hij proberen zijn ziekelijke angst de baas te worden, afgesloten van zijn medemensen waarmee contact on mogelijk is, zoals door de gesprekken met de concierge wordt gedemonstreerd. Men zou kunnen zeggen: zo kwetsbaar is de mens van tegenwoordig naar lichaam en ziel. Teneinde de fout van teveel interpre teren te vermijden, schakel ik over naar het andere stuk. „Comment s'en débar rasser" handelt over een echtpaar, dat hinderlijke overlast ondervindt van een voortdurend groeiend stoffelijk overschot van een onbekende, wiens identiteit men niet te weten komt, maar wiens reusach tige benen tenslotte uit de gang dwars door de gesloten deur heen in het woon vertrek doorbreken. Een verwaarloosd kind, een gewezen minnaar? Men weet het niet. Het doet er ook niet toe, want dit lijk is een duidelijk symbool van res ten uit de werkelijkheid, die de hoofd personen niet kwijt kunnen raken noch weten te „verdringen". Het is een pro jectie naar buiten van de innerlijke chaos van mensen met verwarde, onbestemde gevoelens, waardoor de onmiddellijke „levensruimte" meer en meer in beslag wordt genomen. Het echtpaar is achter dochtig, wantrouwend, vreesachtig, voort durend op zoek naar uitwijkmogelijk heden. Zij voelen zich in de ontwikkeling van hun persoonlijkheid gedwarsboomd, geremd (om een psychologische term te gebruiken). De man bijvoorbeeld is al vijftien jaar bezig een toneelstuk te schrij ven, maar nog altijd niet verder gekomen dan de eerste repliek. Het idee van deze belichaming van geestelijk onvermogen in dode, dus zielloze, maar zich niettemin gestaag vermeerderende stof, een even ridicule als macabere obsessie, is briljant te. noemen. Jammer genoeg weet ook Ionesco echter deze neurotische dwang voorstelling „niet kwijt te raken". Over de vertoning behoeft weinig ge zegd te worden, want Ionesco vraagt vooral „neutrale" personen, die het tot ontstellende onthulling van belachelijke zinloosheid leidende woordenspel gestalte geven. Aan die eis voldeden Jean-Marie Serreau, Parvine Tabai, Paul Chevalier en Maryse Paillet stellig goed genoeg, zonder echter de indruk van de geschre ven tekst zienderogen te versterken. Dank baarder voor de acteurs zijn misschien de karikaturale typeringen van de neven figuren. Een belangrijke medewerker was Siné, die met voorbeeldige fantasie de decors en talloze requisieten heeft ont worpen voor deze kleine tragikomedies. David Koning Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Argentina Star" 5 nov. en s.s. „Andes" 9 nov.; Austra lië s.s. „Strathmore" 6 nov.; Brazilië m.s. „Argentina Star" 5 nov. en s.s. „Andes" 9 nov.; Canada: s.s. „Empress of France" 7 nov. en m.s. „Prins Alexander" 9 nov:; Chili: via New York 7 nov.; Ned. Antillen: s.s. „Breda"6 nov.; Nieuw Zeeland: via Engeland 2 nov. en 9 nov.; Suriname: m.s. „Willemstad" 6 nov.; Brits-Oost-Afrika: via Frankrijk 9 nov. De recherche van het bureau Overtoom te Amsterdam heeft onderzocht of de vier mannen, die zich in arrest bevinden met het oog op de overval op het tankstation aan de Utrechtse weg, ook betrokken zijn geweest bij de overval op het tankstation aan de Haagse weg op 4 september. Dit blijkt niet het geval te zijn. De vier ar restanten zullen donderdag voor de offi cier van Justitie te Haarlem worden ge leid. Geref. Kerken Beroepen te Pingjum en Zurich R. Mo lenmaker, kand. te Harderwijk. Bedankt voor Groningen-Oost (vac. F. Vroon) W. van Boeijen te Eindhoven. Bedankt voor Wieringen H. Alting te Wijckel (Fr.). Verlengd. De tentoonstelling van aquarellen van Albert Bertram in het Oude Wevershuis te Amersfoort is ver lengd tot 18 november. Maar Primmetje was niet van plan, altijd maar gehoorzaam bij die kerel te blijven Altijd dacht hij over de manier, waarop hij weg zou kunnen komen; als hij eenmaal buiten het bereik van Donnavo was, zou hij wel zijn huis kunnen opzoeken. Maar toen hij op een dag even op de grond stond, terwijl Donnavo zijn luit omhing en hij 't opeens op een lopen zette, kwam de man hem direct achterna. En ach met zijn kleine beentjes kon Primmetje natuurlijk niet tegen de ander op. In een ogenblik had Donnavo hem weer te pakken. 33-34 ADVERTENTIE Kaas bij 't ontbijt receptenböekle (2^cho®"rlands leverancier °,5C^> aostIcgel bijsluiteoO Vraag leverancier 4« (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Ieder jaar worden xdt Frankrijk grote aantallen Paperwhites geïmporteerd en ze worden allemaal gekocht ook, hoewel de kwaliteit zeer wisselvallig is en ze dus dikwijls heel wat teleurstellingen opleve ren. De grootste aantrekkingskracht van dit bolletje is echter, dat het op grint kan worden gezet, direct in het volle licht kan worden geplaatst en dan kan gaan bloeien. Eind oktober kan men dus „zelfgetrokken" bloemen in huis hebben. In Lisse op het Proefstation voor de Bloembollencultuur is men nu bezig met een veel mooiere narcis, die bovendien nog prettig ruikt, te expe rimenteren. Deze, Cragford, kan heel vroeg in bloei komen en daarom hoopt men deze eens te kunnen introduceren als de vervan. ger van de Paperwhite. Achter de Rijkstuinbouwschool te Lisse staan een paar bescheiden kassen, waarin enkele zeer opmerkelijke resultaten zijn geboekt. Bijvoorbeeld met deze Cragford. Twintig oktober stond de eerste bloem in volle glorie te pronken. Vier dagen later stonden alle twaalf bollen in bloei. Een zeer aardig gezicht, hoewel deze prestatie nog geen praktische waarde heeft. Men meent nu echter wel het allervroegste tijdstip té hebben gevonden, waarop dit narcisje bloeien kan. Een belangrijke winst, omdat men van dit beginpunt uit kan gaan zoeken naar een behandelingsmethode, die voor de praktijk waarde heeft. Het streven is namelijk de bollen zo te behandelen, dat ADVERTENTIE iedereen op de allersimpelste wijze om streeks half december dit bloemetje in huis kan laten bloeien. Het is beslist geen gemakkelijke opgave. In Lisse gaat het allemaal vrij eenvoudig. Uit ervaring en onderzoeking weet men wanneer de bollen het best kunnen worden gerooid. In dit geval was het 2 juli: Daarna zijn ze vier dagen in een ruimte gelegd bij een temperatuur van 34 gr. Celsius. ,Heetstoken" noemt men dat. De bollen werden daarna geplant en drie weken in koelcellen bij 9 gr. C. gezet. De volgende fasen waren weer normaal; met kistje en al werden de bollen in de grond gezet en op 10 oktober zijn ze in de kassen gebracht. Tien dagen later dus kwam het eerste bloemetje uit. In de praktijk verloopt het groeiproces echter anders. Dan kunnen de bollen wel worden heetgestookt, maar niet in de kist jes worden gekoeld. Ze moeten worden verzonden, komen in de winkels te liggen en komen dan in het huis van een lief hebber, die ze heus niet altijd onmiddellijk op het grint zet. Men kan gerust zeggen, dat er na de technisch juiste behandeling bij de kweker of exporteur nog vele kansen zijn op mishandeling. „En waarmede moe ten we op de allereerste plaats rekenig houden", vertelde ons de heer J. Liemburg, assistent van de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst. „We kunnen hier alles nog zo mooi" 'üitdóktërën, hét publiek heeft de bloei uiteindelijk in de hand. Willen we dus die petieterige Paperwhite verdringen, dan moeten onze bollen dezelfde „mishan delingen" kunnen doorstaan als juist die bol". Het volgend jaar zal een aantal dames behandelde narcissebollen krijgen en die moeten zij op grint in bloei zien te krijgen. Gelukt dat, dan is men een stapje verder. Gaat het niet dan moet een andere weg worden gezocht. Het begin is dus wel hoopgevend. En de heer Liemburg gelooft dan ook, dat hij er in slagen zal eens het crèmekleurige trosnarcisje met het felle oranje hartje zover te krijgen, dat het als de Paperwhite omstreeks half december midden op de tafel in een bakje met grint zal staan bloeien. Het zal dan in de donkere dagen voor Kerstmis de mensen al de lentekleu- ren en -geuren brengen. En de bloembol lenstreek misschien nog een paar miljoen gulden meer aan deviezen, want van idea len alleen kan men daar niet leven. ADVERTENTIE Tube 95 ct 44. Ik zet mijn tanden op elkaar en geef nog meer gas. Nu raak ik de koplampen kwijt, maar slechts bij tussenpozen. De weg met zijn heftige krommingen is er de oorzaak van. Dan rem ik en laat de auto kalm uitlopen aan de rechterkant van de weg. Ik zet hem stil, als een auto mobilist met een al te warme motor zou doen. Meteen komt de andere auto met een vaart van zestig kilometer door de bocht suizen. Zijn remmen gieren en de chauf feur draait het stuur om teneinde een botsing te voor komen. Hij schiet nog een tiental meters door en staat dan op zijn beurt stil. In het licht van mijn koplampen zie ik twee mensen uitstappen. Afwachten is het parool. Het zijn flinke, atletische kerels en rustig lopen zij op mij af. Ik doe mijn portier open en sta op van de zitbank. Bent u gek midden in een bocht stil te staan? Het spijt me ontzettend, maar mijn motor is warm gelopen. Ah. een warme motor De kleinste van de twee heft een arm op, dreigend, maar zijn vriend komt tussenbeide. Laat toch. We gaan kalm praten. Om te beginnen, wie bent u? Michaël O'Connor. En u? Wat denk je, vader, de kerstman! Kijk, midden in de zomer, da's aardig. De kleinste, die kennelijk gebetener is, zegt uitdagend: Hij is 't. Kom laten we beginnen Ik heb amper tijd de rechtse te zien die me midden in mijn gezicht treft. Door de hevige klap verlies ik mijn evenwicht. Mijn tweede tegenstander vangt me op en bereidt een linkse voor. Die weet ik te ontwijken door iets te bukken. Het ziet er slecht voor me uit, maar ik doe mijn best. Met opgeheven hoofd loop ik op een van de kerels toe, als ik plotseling hoor zeggen: Doe niet zo belachelijk of ik schiet. Op een dergelijk bevel kun je alleen maar gehoor zamen en een tiende seconde lang blijf ik in een gebukte houding staan. Meteen zegt die stem weer: Kom dichterbij en probeer niet te vluchten, anders ben je er bij. Begrepen? Wie bent u? Vragen stellen is jouw afdeling niet. Wat zou ik hem die woorden graag in zijn mond terug- ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) slaan, maar ik heb geduld. Je moet je nooit opwinden. Tenminste, daar houd ik 't voorlopig maar bij. HOOFDSTUK III Onder dit weinig normale escorte word ik naar de wachtende wagen gebracht. Mijn auto wordt achterge laten. De verhuurder zal het wel minder prettig vinden, maar wat kan ik eraan doen? De grootste man gaat achter het stuur zitten, de an dere naast mij op de achterbank. Hij heeft een revolver op zijn schoot liggen. Wij rijden richting Passy. Met zo'n wagen kun je op dit gedeelte van de weg onmogelijk omkeren. De chauffeur heeft alle aandacht voor de weg nodig, zijn vriend steekt een sigaretje op. Wie zijn die kerels en voor wie werken zij? Ik zou ik weet niet wat willen wedden dat zij betaald worden door Kurt en Clara. Ik ben in ieder geval nog steeds van plan de soiree van commandant Delarue mee te maken. Bij een bocht kom ik tussenbeide. Mijn rechterhand schiet uit naar het gezicht van mijn buurman, die me niet zo heel goed in het oog heeft gehouden. Ik sla hem hard tegen zijn nek aan. Zijn ademhaling stokt. Hij pro beert zijn linkerhand op te heffen, maar zijn knuist zit klemvast tussen mijn vingers. Ik geef nog een harde klap met mijn rechterhand en de man laat los. Ik heb de revolver beet. Alles bij elkaar heeft 't nog geen halve minuut ge duurd. Ten hoogste twintig seconden. Het verrassings element heeft dit offensief je doen slagen. Ellendeling. Zo is 'tBeweeg je niet. En jij, chauffeur, kalmer aan. Doe wat ik zeg of ik schiet. Als je schiet duik ik in het ravijn. Ga je gang. Met mijn rechterhand schiet ik het achteruitkijk spiegeltje kapot. Het heeft onmiddellijk resultaat: met een flinke trap op het rempedaal staat de auto stil. Mijn twee „vriendjes" zien lijkbleek. Zo hebben jullie nooit gehoord dat overvallen op Franse wegen gestraft worden? Of dachten jullie dat je met een kreupele wel doen kon wat je wou? Maarwe wilden u geen kwaad doen. Nee, natuurlijk niet, jullie wilden me een gezellig uitstapje bezorgen. Kijk naar buiten, draai je om en doe het portier open. Mijn buurman doet onmiddellijk wat ik hem zeg en meteen sla ik hem met de kolf van mijn revolver zo ongenadig hard op zijn hoofd, dat hij duizend stei-re- tjes moet zien. De chauffeur wil zijn hand naar zijn jasje brengen. Kalm aan, jongetje, kalm aangeef mij dat speelgoed dat jij zoekt.... kom, hierheen.... en denk er om, ik schiet bij de eerste verdachte beweging die je maakt. Denk aan dat spiegeltje. Zijn hemd zit nog onder de glassplinters. Hij steekt zijn hand naar binnen en haalt bij de loop een revolver uit zijn jasje. Zo, zeg ik, voel je je nu een beetje lichter? Wat stom om met zo'n ding rond te lopen. Je bedeft je jasje er mee. Kom er uit! Gelijk met de chauffeur stap ik naar buiten. Hij staat zichtbaar te beven. Het feit dat ik getoond heb niet bang te zijn voor een schot maakt dat hij zich verre van zeker voelt. De ongerustheid is in zijn ogen te lezen. Omdat ik niet van plan ben hem iets te doen, komt die angst me goed uit. Nou, laten we nog eens een laatste keer praten samen. Dat woordje „laatste" maakt hem nog meer van streek. Ik weet nietsniets Ik weet dat deze man het meegaandst is van de twee. Straks toonde hij zich ook al de „vriendelijkste" en hij zal zeker doorslaan als ik wil. Langzaam hef ik de loop van de revolver op: Nog drie minuten, begrepen? Ikweet niets. Je wilt toch niet zeggen dat je me zomaar bent gevolgd, voor je plezier? Je ziet me toch niet voor een idioot aan, wel? Ik weet niets, ik zweer 't. Hij is de baas. Met een hoofdknik duidt hij de knaap aan die in de auto de slaap des rechtvaardigen slaapt. Stel je voor, hij slaapt lekker, zonde hem wakker te maken. Ik maak hem af zonder dat hij 't merkt, maar Rat viel meisje aan. Toen twee kin deren van de familie S. te Aalten in de nabijheid van een gi-oentenwinkel aan de Berkenhovestraat aldaar liepen, sprong plotseling een rat uit een rioolput. Het dier viel een der kinderen, een zevenjarig meisje, aan en beet het kind in een been. De kinderen vluchtten naar huis, waar doktershulp voor het meisje werd inge roepen. Meikorder. Wederom is bij inschxdj- ving voor de levering van melk en melk- produkten aan de in Duitsland, Italië en Frankrijk gelegei-de Amerikaanse troepen een grote order in Nederland geplaatst, waarbij door Nedex-land gedurende het eerste halfjaar 1958 een hoeveelheid van 20 miljoen liter melk en melkprodukten geleverd zal wox'den. Opdrachten wex-den tevens gegeven aan Denemarken, Duitsland, Frankrijk en Oos ten x-ijk. Kerstman. Een achttienjarige Neder lander, H. Silvergietei-, die gewerkt heeft te Hammersfest in het uitex-ste noorden van Noorwegen, is van plan een rendier en een slee te kopen om daax-mee naar zijn ouderlijk huis in Zutfen te gaan. Hij wil op de dag vóór Kerstmis aankomen als Kerstman. Het is nog niet bekend of de Noorse autoi-iteiten hun toestemming voor de uitvoering van dit plan zullen geven. Poging tot vergiftiging. De rijkspolitie te Helden heeft de 35-jarige W. van der K. uit Meiel en diens zestienjarige inwonen de dienstbode, J. V. gearresteerd op grond van het vermoeden dat zij betrokken zou den zijn bij een poging tot vergiftiging van de echtgenote Van der K. Zij" zijn te Helden opgesloten en zullen binnenkort voor de officier van Justitie te Roermond wox'den geleid. Bromfietser tegen trein. De heer Ver steeg uit Vught is bij Boxtel met zijn brom fiets tegen een goederentrein gereden en ex-nstig, maar niet levensgevaarlijk, ge wond. Hij wilde een onbewaakte overweg in de spoorlijn Boxtel-Wezel ovex-steken, juist toen de. goederentrein zich in bewe ging had gezet. De gewonde is naar een ziekenhuis in Den Bosch overgebracht. De trein had een half uur vertraging. Op het traject in kwestie lopen slechts twee goe derentreinen per dag. Vrouwelijke rechter. Mej. mr. A. S. Lubbers is geïnstalleerd als plaatsvervan gend rechter in de i-echtbank te Amster- dam. Mond- en klauwzeer. Van de veehou der S. K. op het Kampereiland zijn dins dag in het abattoir te Kampen 41 koeien afgeslacht wegens mond- en klauwzeer. De veehouder had px-incipiële bezwaren gehad tegen het inenten van de dieren. De waar de van het vee woi-dt geschat op f35.000. JU- (Wordt vervolgd) DONDERDAG 31 OKTOBER Minerva: Salzburger Marionettentheater met o.a. Bastien en Bastienne, Mozart en Notenkrakerssuite, 20.15 uur. Grote Kerk: Hervormingsdienst door dr. H. Jonker. Zuiderkapel: J. Kits over „Alleen door het geloof", 20 uur. Roxy: „De zoon van Ali Baba", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Rem brandt: „Pepote, het kind van de straat", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Meisjes en mannen", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „George wint op alle fx-onten", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Studio: „Tussenspel in München", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Het vuur van de haat", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Menselijke raketten", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. VRIJDAG 1 NOVEMBER Concertgebouw: Noordhollands Phil- harnxonisch Orkest o.l.v. Heni'i Arends, m.m.v. Albert de Klerk, orgel en Eduard Biele, cello, 20.15 uur. Frans Halsmuseum: J. Schultink over het ballet met demon straties, 20 uur. Foyer Minerva: Mr. dr. R. W. H. Pitlo over „Een vergeten be schaving", 19.30 uux\ Wilhelminastraat 22: Vereniging van Spiritisten „Het Licht" met allerzielenherdenking, 20 uur. Nut van 't algemeen: Allerzielenavond met bloemenséance, 20 uui\ Minerva: Kindex-- circus Bambino, 14.30 uur. „Gervaise", 18 jaax-, 20.15 uur. Rembrandt: „Poi-te des lilas", 14 jaax-, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Onveilig signaal", 18 jaax-, 14.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „De hel der verlorenen", 14 jaax-, 14, 19 en 21.15 uur. Lido: „Gangstex-s van achttien", 14 jaar, 19 en 21.15 uui\ „Houten koppen", alle leeftijden, 14 en 16.15 uur. Cinema Palace: „Op naar Hollywood", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „The indian fighter", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „De droom van een bakvis", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uui\

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7