In Haarlem overal 50 km per uur behalve op de Rijksstraatweg Verkeersveiligheid in Haarlem dit jaar aanzienlijk verminderd Salzburger Marionettentheater F. Nijenhuis vijfentwintig jaar bode bij Haarlemse rechtbank B. en W. antwoorden op vragen over volkshuisvesting Twee processen-verbaal.... Nog geen toestemming voor zeventig kilometer per uur op Delftlaan Artistiek geleid handwerk Bronzen eremedaille voor H. Zwaanswijk Saneringsplan voor Spaarndam Verkeersvraagstukken in Memorie van Antwoord Tempeliersstr. 68 Examens UIT STAD EN STREEK NCRV-televisieavond in Minerva theater Burgerlijke Stand van Haarlem Forumavond Haarlemse Chr. Besturenbond Utrechtse jongelui in Heemstede aangehouden G. Gerzon Serphos viert gouden jubileum Bennebroeker bekent inbraak in Alkmaar X iVi SER 1 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Van vandaag af mag binnen de bebouwde kommen niet sneller worden gereden dan vijftig kilometer per uur, tenzij voor bepaalde wegen duidelijk is aangegeven, dat daar een maximum-snelheid van 70 kilometer is toegestaan. Voor Haarlem betekent deze maatregel, dat voorlopig overal een maximumsnelheid van 50 kilometer geldt, behalve voor het gedeelte Rijksstraatweg van de grens van de gemeente tot aan de Vergierdeweg, waar met 70 kilometer per uur mag worden gereden. De reden van deze verbluffende regeling is, dat de Rijksstraatweg, zoals de naam reeds aangeeft, een rijksweg is, waarover de gemeente geen zeggenschap heeft. De gemeente Haarlem zelf wil op de Delftlaan een snelheid van 70 kilometer per uur toestaan, en heeft daartoe vergunning gevraagd aan Gedeputeerde Staten van Noordholland. Dit college heeft op het verzoek nog niet kunnen beslissen, zodat voorlopig ook op de Delftlaan slechts 50 kilometer per uur mag worden gereden. De gemeente Haarlem wilde, dat het ver keer van het noorden bij voorkeur van de Delftlaan gebruik zou maken, waardoor de Rijksstraatweg belangrijk zou kunnen wor den ontlast. Daartoe zijn, zoals bekend, plannen gemaakt, die de rijksweg van Vel- sen vloeiend zouden doen overlopen naai de Delftlaan, waarbij het verkeer, dat via de Rijksstraatweg wilde gaan, welbewust van de hoofdweg zou moeten afslaan. Met het invoeren van de maximumsnelheid had men de hoop, dat hierdoor hetzelfde be reikt zou kunnen worden, indien voor de Rijksstraatweg een snelheid van 50 kilo meter en op de Delftlaan een van 70 kilo meter zou kunnen worden ingesteld. Met het oog hierop heeft het gemeentebestuur een brief gestuurd naar de minister van Verkeer en Waterstaat met het verzoek voor de Rijksstraatweg slechts 50 kilometer oer uur toe te staan. Hierop is nog geen antwoord ontvangen. Inmiddels hebben de mensen van de Rijkswaterstaat donderdagavond echter by het Delftplein een bord geplaatst, waarop staat aangegeven, dat op de Rijksstraatweg met 70 kilometer per uur mag worden gereden. Even voor de Vergierdeweg is een bord geplaatst, dat het einde van de tot daar toegestane snelheid van 70 kilo meter aangeeft. Verscheidene automobilis ten zullen dit bord echter niet opmerken, zodat zij ten onrechte in de mening ver keren, dat zij tot aan de binnenstad met 70 kilometer kunnen blyven doorrijden. In plaats van een prioriteit van de Delft laan ten opzichte van de Rijksstraatweg is nu in de praktijk dus het omgekeerde het geval, zodat het snelverkeer mogelijk de voorkeur geeft aan de Rijksstraatweg met alle nadelige gevolgen van dien. Van de zijde van de Rijkswaterstaat deelde men ons mee, dat de borden zijn geplaatst in overeenstemming met de in structies, die met de invoering van de maximum-snelheid verband houden. Door dat nog geen toestemming van G. S. is ver kregen voor het eveneens invoeren van een snelheid van 70 kilometer voor de Delft- De heer H. Zwaanswijk, boekdrukker bij de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen n.v., die dezer dagen zijn gouden jubileum in dienst van het bedrijf vierde, is toegekend de eremedaille in brons, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau. Het ontwerp-uitbreidingsplan voor Spaarndam zal binnenkort in de vergade ring van de gemeenteraad van Haarlem in behandeling komen. Zodra het plan zal zijn vastgesteld en goedgekeurd is bestaat een wettelijke basis om de voor nieuw bouw benodigde grond te verwerven. Het uitbreidingsplan omvat tevens dat gedeel te van Spaarndam, dat gesaneerd moet worden. Voor het overige deel van Spaarn dam wordt gewerkt aan een bestemmings plan volgens artikel 43 van de woningwet. ADVERTENTIE betere WOL nieuwe modellen Gratis patroon en onderricht. Delft. Kandidaatsexamen werktuigkundig in genieur: C. J. M. den Duik, Heemstede. Kandi daatsexamen mijningenieur: J. J. de Boer, Over- veen; H. Jansen, Utrecht: R. Sauer, Rotterdam; F. H. A. Willems, Hoensbroek. Kandidaatsexa men natuurkundig ingenieur: A. M. M. Bots, Tilburg; G. Duyfjes, "s-Gravenhage; A. M. de Graaf, Rotterdam; F. A. R. de Groot, Haarlem; Y. M. de Haan, Leeuwarden; F. Hemelaar, Rot terdam; C. de Lind van Wijngaarden, Arnhem; H. W. A. van der Meer, Amsterdam; D. van Or- mondt, Delft; J. Roos, Rotterdam: T. P. Roselje, Delft; E. F. Scheele, Hoofdplaat; R. J. J. Stamm'- ler, "s-Gravenhage; S. H. Wijnnobel, Delft. In genieursexamen werktuigkundig ingenieur: The Kok Poo, Delft. Ingenieursexamen mijningenieur C. A. Steenbergh, Voorburg; J. M. Swinkels. Terwinselen. Ingenieursexamen natuurkundig in genieur: G. van Aller. Hasselt; A. van den Boo- gaart, 's-Gravenhage; W. Frijlink. 's-Gravenna- ge; M. C. Gomperts, "s-Gravenhage; C. F. M. Heek, Rotterdam: H. P. van Heel, Delft; J. P. Korthals Altes, Amsterdam; J van Laar, Leiden; K. J. van Oostrum, 's-Gravenhage; G. A. Schei- lema de Heere, 's-Gravenhage; P. J. Six, Am sterdam. Leiden. Kandidaatsexamen F' wis- en natuur kunde: A Mossel, Leiden; idem F: mej. M. M. van der Vlugt, Schiedam. Doctoraalexamen cheikunde: R E. Adney, Nijmegen. Kandiriaats- 'xamen K' wis en natuurkunde: F. B. Klynstra, eiden. Idem K: mej. A. M. Nieuwenhuys, Oegst- eest. Doctoraalexamen geologie: W. F J.Klein- niede, Leiden. Kandidaatsexamen A wis- en ;atuurkunde: P. J. de Bruyn, Leiden, idem A": C. Ie Pair. Leiden. Doctoraalexamen natuurkun de. A. J. Suriadi, Leiden. Kandidaatsexamen L wis- en natuurkunde: mej. H. F. Hageman, Oegstgeest; P. F. Veen, Leiden. Doctoraalexamen biologie: J. Mennema. Rotterdam. Doctoraalexa men rechten: mevr. E. C. de Boer-Houben, Amersfoort; F. O. van der Dussen. Domburg. Doctoraalexamen sociologie: C. Boekesliin, Lei den. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskun de op proefschrift getiteld „Th e relationships between electroencephalographs and psycholo gical data in normal adults" de heer P_F. Wer- re, geboren en wonende te Leiden. Gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „The isolating value of spe cific song patterns in two sibling species of grasshoppers" de heer A. C. Perdeck, geboren te Almelo en thans wonende te Leiden. Rotterdam. Stichting Klinisch Hoger Onder wijs. Semi-artsexamen: mej. J. M. Bruin, Am sterdam; H. R. Bult, Den Haag; M. J. Stols, Rot terdam; M. Geitz, Driebergen; F. T. J. van Peski, Rotterdam. Artsexamen: mevr. W. de Poole-van Geldrop, Rotterdam; J. Valk, Rotterdam; W. P. H. A. Rijnders, Den Haag; A. E. M. van der Does de Willebois, Utrecht; W. J. van Putten, Apel doorn; D. H. Bouman, Bennebroek. Rotterdam. Nederlandsche Economische Hoo- geschool. Kandidaatsexamen economische we tenschappen: O. B. Verbeek en S. M. Bosman, beiden te Rotterdam. Utrecht. Geslaagd voor het kandidaatsexamen sociologie: H. da Silva, mej. C. A. G. M. Mudde, P. G. Swamborn, allen te Utrecht, en F. F. M. Reoko te Hilversum. Doctoraalexamen biologie: mej. G. A. Ubbels (cum laude) te Beekbergen en Th. W. J. Gadella (cum laude) te Utrecht. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaatsexa men wis- en natuurkunde: F. Volkers, Leeuwar den; J. v. d. Toorn. Den Haag; C. Steenwijk, Amsterdam. Doctoraalexamen natuurkunde: M. C. Lelie, Haarlem. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift laan, is deze bij de Rijksstraatweg ten ach ter gebleven. Rijkswaterstaat toonde zich bereid te onderzoeken in hoeverre het mogelijk zou zijn het bord bij het Delft plein tijdelijk te bedekken, totdat ook voor de Delftlaan een hogere snelheid zal zijn toegestaan. Hierdoor zouden te zijner tijd beide wegen van gelijke orde zijn, waar door de toestand in de praktijk dezelfde zou blijven als op het ogenblik. Men had echter van de zijde van de ge meente Haarlem gehoopt, dat door toeken ning van een hogere snelheid op de Delft laan de Rijksstraatweg ontlast zou kunnen worden. Dit zal dus voorlopig onmogelijk blijken te zijn. De Haarlemse verkeerspolitie heeft de indruk, dat men sinds vandaag in de stad merkbaar rustiger rijdt en zich over het algemeen aan de voorgeschreven maximum snelheid houdt. "Vanmorgen zijn twee processen-verbaal opgemaakt tegen automobilisten, die deze snelheid overschreden. De controle op het verkeer wordt uitgeoefend door de motor politie. De snelheidsmeters van de motor agenten zijn door de politie zelf aan de hand van stopwatches gecontroleerd, zodat nauwkeurig kan worden vastgesteld, wie sneller rijdt dan wettelijk is voorgeschre ven. Aan de verkeersveiligheid in Haarlem is een belangrijk deel van de Haarlemse Memorie van Antwoord gewijd. Zo zijn vragen gesteld over het aantal verkeers ongevallen in de eerste helft van 1957 ver geleken met 1956 en speciaal over het aantal ongevallen op het traject Soenda- plein-Rijksstraatweg tussen de Pijnboom straat en de Zaanenlaan. Uit het ant woord blijkt, dat het aantal verkeersonge lukken hier aanzienlijk is toegenomen. In 1955 kwamen op dit gedeelte van de Rijks straatweg 40 ongelukken voor, in 1956: 50 en in de eerste helft van 1957: 44. In antwoord op vragen over de maat regelen, die genomen zouden moeten wor den om de verkeersveiligheid te bevor deren, delen B. en W. mee, dat de sollici taties naar de betrekking van verkeers- ingenieur niet tot een benoeming hebben geleid. Voor het verkeerswerk op stede bouwkundig gebied is aan de stedebouw- kundige afdeling van het bedrijf Openbare Werken een ingenieur verbonden, die zich naar het college verwacht, met de materie van de verkeersvraagstukken zal ver trouwd maken. De spreiding van de werk tijden van de grote bedrijven in Haarlem heeft bij de Kamer van koophandel geen instemming gevonden. Kruispunten Verder antwoorden B. en W. op ver scheidene vragen omtrent de stand van zaken ten aanzien van de verbetering van enige kruispunten. Zo deelt het college mee, dat de plaatsing van een permanente verkeerslichteninstallatie op het kruis punt Rijksstraatweg-Zaanenlaan-Zaanen- straat pas kan geschieden, nadat de voor genomen wijziging van het kruispunt zal zijn uitgevoerd. Met de Rijkswaterstaat bestaat log geen volledige overeenstem ming over dit kruispunt. De nieuwe wegindeling bij het Soenda- plein heeft de situatie op de kruising al daar belangrijk vereenvoudigd en veiliger gemaakt. Wegens de toeneming van het verkeer zijn echter in het eerste halfjaar van 1957 op het Soendaplein en op de kruising Floresstraat-Rijksstraatweg- Schoterbosstraat evenveel ongelukken ge beurd als in geheel 1956 (respectievelijk 10 en 15). Het ligt in de bedoeling voor het ge- Nieuws in het kort Wij zouden het prof. Hermann Aicher, de directeur van het beroemde Salzburger Marionettentheater, heus kwalijk genomen hebben, indien hij op zijn tournee door Nederland, die hem donderdagavond met zijn poppen en zijn kundige medewerkers in het Minerva Theater te Heemstede bracht, verzuimd had het kostbaarste be zit van zijn vaderstad mee te brengen, namelijk de sfeer van het onvergankelijke sprookje, die deze door haar wonderkind Mozart verworven heeft. Want het moge dan begrijpelijk en zeer te waarderen, ja zelfs te bewonderen zijn, dat deze fameuze poppenspeler ook gebrand is op onderwer pen die buiten die sfeer liggen, omdat zij een bron van inspiratie en van steeds meer geraffineerde speeltechniek bieden het Salzburger Marionettentheater zou zijn ty pisch karakter verliezen indien Mozart er geen deel aan zou hebben. Maar geen nood, de Mozartpoppen wa ren meegekomen en getrouw aan de tra- In de kamer van de president van de Haarlemse rechtbank had vanmorgen de huldiging plaats van de heer F. Nyenhuis die op het ogenblik pre cies vijfentwintig jaar als bode-concierge by het paleis van Justitie in Haarlem werk zaam is. De president van de rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Seroosker- ken herinnerde er in zijn toespraak aan dat de heer Nyenhuis slechts noodgedwon gen een werkkring in het burgerleven heeft gekozen omdat hij zich van zyn jeugd af met hart en ziel verknocht had gevoeld aan de militaire dienst. Door allerlei om standigheden kon echter van een militaire loopbaan niets komen en zo belandde de heer Nyenhuis als bode by de rechtbank in Winschoten; een functie die hy in het noorden en van 1932 af in Haarlem altyd met bijzonder grote toewijding heeft vervuld. Na nog gewezen te hebben op het vrij lastige werk van de bode-concierge in het slechte gebouw aan de Jansstraat, zonder In het NCRV-televisieprogramma dat op zaterdagavond 9 november zal worden uitgezonden treedt onder meer het Haar lemse jeugdkoor „Inter Nos" onder leiding van Jan Booda op. In de wedstrijd „Uit tegen thuis" komen tegen elkaar uit een huiskamerteam in Heemstede en een zaal team in Aerdenhout. De uitzending heeft plaats in het Minerva theater in Heem stede. ONDERTROUWD: 30 okt.: J. van Dam en J. Hiemstra; 31 okt.: A. H. Stouthamer en G. Dekker. GEHUWD: 31 okt.: R. Driehuizen en A. C. Koster. B. J. Peters en M. van Bakel. A. H. J. Koot en J. B. van Kleeff. W. A. Huisman en E. A. A. Berendregt. C. van de Wal en A. C. Nieuwenhuis. B. Jansen en Chr. P. Zijlstra. L. Comis en F. R. Tim merman. BEVALLEN van een zoon: 30 okt.: H. .....v.M- Waardvan der Gaag. E. H. Buis getiteldTOver"e" riiet-opëratieve behandeling 1 Van der Wijden. Th. A. Burghout—Ver van het geperforeerde gastroduodenale ulcus de heer S. S. Ritfeld, geboren te Paramaribo. Doctoraalexamen rechten: H. te Strake, Bergen; H. W. Ibelings, Amsterdam. Doctoraalexamen economie: H. J. de Voogdt en P. Vos, beiden te Amsterdam. Groningen. Doctoraalexamen geneeskunde; B. 'C. Bootsma, Hoogeveen. Artsexamen le ged.: mej. S. H. Sipkes, Dokkum; J. L. de Graaff, Groningen; C. A. E. Volckmann, Groningen; W. J. A. Bloemen, Venra.v. Bevorderd tot arts: P. Lies, Groningen: T. de Roo, Utrecht. Nijmegen. Kandidaatsexamen psychologie: P. W. A. Augustus, Venlo. Doctoraalexamen psychologie: mej. M. A. L. G. Meuwese, Nijme gen; de heer L. P. M. van den Bogaert, Veghel; zr. Franciscus (mej. J. Post), Hees-Nijmegen. meegen. 31 okt.: V. J. SliekerBosma. BEVALLEN van een dochter: 29 okt.: F. H. G. J. M. den BoerCornelissen. 30 okt.: H. P. RuighaverWillemsen. J. C. de GraafLukkien. J. C. EijskootKok. OVERLEDEN: 29 okt.: T. Grauwelman, 78 j., Kritzingerstraat. M. Vervloed, 50 j., Maerten van Heemskerkstraat. M. Veld huizen van Zanten, 69 j., Kamperlaan. 30 okt.: P. van Akkooi, 75 j., Bakenesser- gracht. P. Mulders, 79 j., Hagestraat. M. C. van der BlomSwaan, 73 j., Lange Heren- vest. de hulp van een deugdelijke telefooncen trale, overhandigde de president de jubila ris namens de rechtbank een groot boek werk waarin Generaal Wilson zijn ervarin gen over de tweede wereldoorlog heeft vastgelegd. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, legde in zijn toespraak de nadruk op de statige, stijlvolle manier waarop de heer Nijenhuis een ieder altijd heeft behandeld, zeker niet onvriendelijk maar ook zonder onnodige grapjes. Mr. C. van Leeuwen van Duivenbode, sprekend namens de griffiers noemde de de heer Nijenhuis een welwillend en vrien delijk mens en als dank voor de vele jaren betoonde diensten bood hij een grote doos sigaren aan. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door mr. C. M. A. de Jongh, oud-griffier van het kantongerecht te Haarlem, de heer J. Dekker, bode, en de heer H. W. van Turnhout, bureelchef van de griffie recht bank, die allen hun vriendelijke woorden gepaard lieten gaan van geschenken zoals sigaren en grammofoonplaten. De heer Nijenhuis dankte alle sprekers voor de voor hem onvergetelijke dag en hij hoopte zijn werk ook in de toekomst naar behoren te kunnen blijven vervullen. Tijdens de huldiging van bode F. Nijenhuis bij de Haarlemse rechtbank overhandigde de president, mr. AM. baron van Tuyll van Serooskerken (links) de jubilaris een lijvig boekwerk. ditie werd „Bastien en Bastienne" opge voerd, het zangspel dat door het wonder kind op twaalfjarige leeftijd gecomponeerd werd. En het is te betwijfelen of dit werk je een vertolking door levende sujetten zo veel indruk kan maken als de Salzburger poppen met hun vermakelijke figuranten schaapjes en honden weten te wek ken. Daarna kwam ook de fijne pantomi mische fantasie op de „Kleine Nachtmu ziek", waarin een ondeugende „putti" die Amor bleek te zijn handig met pijl en boog bleek te kunnen omgaan. Vervol gens werd ook de authentieke historie van het bezoek van vader Leopold Mozart met zijn twee wonderkinderen, de negenjarige Nannerl en de zesjarige Wolfgang Ama- deus, aan de keizerin Maria-Theresia en haar hofhouding op Schönbrunn vertoond. Men kent de details van dit vroegtijdig optreden van het kind Mozart, men kent ook elke noot muziek die bij het spelletje aangepast is en men weet dat prof. Aicher en de zijnen er iets geestigs, dat technisch volmaakt is, van zullen maken, zodat ver rassingen eigenlijk uitgesloten zijn, maar het is de charme van de combinatie van dit alles, die volstrekte eenheid van ge gevens en realisatie, die het in al zijn een voud tot een boeiend geval maakt. Het is gek: men wordt er kind bij en gaat weer aan Sinterklas geloven zoals men ook aan Mozart gelooft. Tenslotte werd de Notenkrakerssuite van Tsjaikofsky uitgevoerd in een choreogra fie voor marionetten, die aan het kunst handwerk van de poppenspelers eisen stelt, waarvan de verwerkelijking de hoog ste verbazing wekt. Men zóu een paar dagbladkolommen kunnen vullen met de opsomming van de opmerkelijke details die niet alleen ritmisch en karakteristiek, maar vooral ook psychologisch raak aan gepast zijn aan de muziek. Hier manifes teert zich een kunstvaardig handwerk dat geleid wordt door een artistiek vermogen van hoge potentie. Jos. de Klerk De Haarlemse Christelijke Besturenbond houdt dinsdag 5 november in de tuinzaal van het Concertgebouw te Haarlem een forumavond over „De financiële moeilijk heden van ons land, vooral ook in vele arbeidersgezinnen". De heer C. van Nierop, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, zal een inleiding houden. Het forum bestaat uit de heren R. N. Busser, voorzitter van de H.C.B., J. H. Eshuis (N.C.B.), H. Jansen (N.C.B.O.), C. van Nie- rop (C.N.V.) en D. A. J. Spek (N.C.G.B. en lid van de Haarlemse gemeenteraad). deelte van de Schotersingel tussen de Os- tadestraat en de Jan de Braaystraat voor de zomermaanden een wachtverbod in te stellen voor de zuidelijke weghelft. Het instellen van éénrichtingverkeer wordt nog niet nodig geacht. Het verkeerspunt JanswegKennemer- pleinPrinsen Bolwerk zal worden gewij zigd door het aanbrengen van een ver keersheuvel in de bocht JanswegKenne- merplein. Tevens zal voor het van het Prinsen Bolwerk komende verkeer een verbod voor linksafslaan worden ingesteld. Voor verdergaande maatregelen op dit punt willen B. en W. de situatie afwachten, die zal ontstaan als de Prinsenbrug voor het verkeer zal zijn opengesteld. Aanleggen van een weg langs het water van de Nieuwe Gracht aan de zijde van de Koudenhornkazerne stuit voorlopig nog af op verzet van militaire instanties, die van mening zijn dat het water een betere afsluiting vormt van het kazerne-complex dan na aanleg van een eventuele weg wel mogelijk zal zijn. Het invoeren van een wachtverbod voor de Jacobijnestraat zal worden overwogen. Oversteekplaatsen Voetgangers gebruiken de beschermde oversteekplaatsen vaak nog erg onoor deelkundig. Aanleg van een nieuwe over steekplaats met knipperbollen op de Wa genweg zal door het college worden over wogen. Het aanleggen van beschermde voetgangers-oversteekplaatsen op de Rijks straatweg ressorteert onder het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Van de zijde van dit ministerie is meegedeeld, dat over gegaan zal worden tot het aanleggen van twee oversteekplaatsen en wel bij de Van Egmondstraat en nabij de Vergierdeweg. Wat de parkeergelegenheid betreft blij ven B. en W. ernaar streven parkeer havens aan te leggen waar dat mogelijk en wenselijk is. De Bakcnessergracht wil het college echter ongerept blijven bewaren. Bij demping zon de gracht overigens moe ten dienen als verkeersweg, waardoor de uitbreiding van de parkeerruimte zeer mi nimaal zou zijn. In de voorlopige plannen voor de ver betering van het Stationsplein is een par keergelegenheid opgenomen en de Stich ting Parkeergarages heeft een schetsplan ingediend voor een ondergrondse garage, die plaats zou bieden aan 479 auto's. De Heemsteedse politie heeft in de afge lopen nacht om drie uur twee meisjes en vier jongens van zeventien tot negentien jaar uit Utrecht aangehouden, verdacht van joy-riding. Een agent van politie zag het zestal op de Zandvoortselaan lopen en vond het nodig de minderjarigen naar het bureau van politie over te brengen. Het bleek, dat zij in Utrecht in een onbeheerd staande auto waren gestapt en naar Heem stede zijn gereden om deel te nemen aan een fuifje. Om drie uur wilden zij huis waarts keren, maar zij werden aangehou den. De Heemsteedse politie heeft contact opgenomen met de politie te Utrecht en kreeg bericht, dat omstreeks acht uur aan gifte was gedaan van vermissing van een auto. De meisjes en jongens zijn vanmor gen naar Utrecht overgebracht. Wykavond. Vrijdagavond 8 november houdt het bestuur van de Wijkvereniging der Hervormde gemeente te Overveen in de kerk aan de Ramplaan een wijkavond, waar de heer G, Nieuwenhuijsen uit Den Haag, directeur van de Nederlandse Ver eniging tot bescherming van Dieren, zal spreken over „Onbekende dingen uit een overbekend boek". Twee films zullen ver toond worden. r— Spreekuur burgemeester. De burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. rid der van Rappard, zal inplaats van op maandag 4 november op dinsdag 5 novem ber spreekuur houden. Feestavond. De afdeling Haarlem van de Communistische Partij Nederland geeft zaterdag 2 november in het Haarlemse Concertgebouw een feestavond ter her denking van de veertigste verjaardag van de Russische oktoberrevolutie. Het pro gramma zal onder meer worden verzorgd door de balletgroep van Florrie Rodrigo. Spreker is de heer M. Bakker, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Zaterdag 2 november hoopt de heer G. Gerzon Serphos, oudste firmant der Ver enigde Confectiebedrijven en Textielin dustrie, gevestigd aan het Spaarne te Haarlem, het feit te vieren, dat hij vijftig jaar geleden zijn loopbaan als volontair in de oude familiezaak begon. In 1804 heeft de overgrootvader van de jubilaris het be drijf gesticht. Een groot aantal jaren leidt hij het bedrijf en te verwachten is het, dat hij zaterdag van vele zijden blijken van belangstelling zal ontvangen. Des mor gens is er van halfelf tot twaalf uur in de cantine der Textielindustrie aan het Spaarne 77 een receptie. De aanstaande jubilaris is niet alleen een geziene figuur in het bedrijf, maar ook in verenigingen op sociaal en econo misch gebied. Hij bekleedt het voorzitter schap van de Vereniging van Haarlemse Confectiefabrieken, is vice-voorzitter van Nederlandse Lingeriefabrikanten, alge meen bestuurslid van het Nederlands Economisch Verbond van de Confectie In dustrie, van de Bedrijfsvereniging voor het Kledingbedrijf, van het Centraal Bureau der Nederlandse Kledingindustrie en van de Bedrijfsvereniging voor het Kleding bedrijf. Ook in andere besturen heeft de heer Serphos zitting vroeger gehad en thans nog geeft hij zijn krachten in diverse commissies. De negenentwintigjarige monteur uit Bennebroek, verdacht van medeplichtig heid aan de inbraak in de juwelierswinkel aan de Grote Houtstraat te Haarlem en de overval op het pompstation te Amsterdam, heeft aan de Alkmaarse politie bekend te hebben deelgenomen aan een inbraak in een juwelierswinkel aan de Geesterweg te Alkmaar. Deze inbraak is gepleegd in de nacht van 2 op 3 mei; gestolen is voor een bedrag van 8500 gulden aan kostbare siera den. Bij het afdelingsonderzoek van de Haar lemse gemeentebegroting voor 1958 hebben vele raadsleden vragen gesteld inzake de volkshuisvesting. De beantwoording van deze vragen door burgemeester en wet houders werpt geen nieuw licht op de woningnood en op de maatregelen, die worden ondernomen om deze zo snel moge lijk te verkleinen. De woningbouw is geregeld punt van besprekingen in de raadsvergaderingen, waarbij van de zijde van B. en W. dan mededelingen over de stand van zaken worden verstrekt. Deze mededelingen wor den om de drie maanden aangevuld met de kwartaalstaat van de woningbouw in Haar lem, zodat men constant een duidelijk beeld heeft van het aantal in aanbouw zijnde huizen, de gereedgekomen woningen en van de projecten, die op het bouwprogram ma staan. In antwoord op de vragen van raadsleden zeggen B. en W. allereerst, dat zij niets zullen nalaten om de bouw van een zo groot mogelijk aantal huizen mogelijk te maken. B. en W. spreken de hoop uit, dat de bestedingsbeperking geen ongunstige invloed zal hebben op de woningwetbouw. De in de troonrede aangekondigde gewij zigde financieringswijze geeft tot deze hoop aanleiding. Het bouwvolume voor 1958 is thans nog niet bekend. Voor de nabije toe komst zijn voldoende gerede bouwrijpe ter reinen aanwezig. Voor de woningwetbouw in 1958 zal de gemeente aangewezen zijn op terreinen in Schalkwijk, die echter nog bouwrijp moe ten worden gemaakt. Het is thans nog niet te voorspellen, of het toegestane bouw volume in de komende jaren zal kunnen worden verbruikt. Een ernstige moeilijk heid, die nog zal moeten worden overwon nen, vormt de financiering van het bouw rijp maken van de gronden in het plan Schalkwijk. Dit jaar is het aantal gemeen telijke terreinen voor particuliere woning bouw niet aangevuld. Er Is trouwens voor dit doel geen gemeentegrond meer beschik baar. Een drietal onteigeningsvoorstellen is in voorbereiding om in het bezit van die grond te komen. De bouwmaatschappij Nemavo is het afgelopen jaar noch met particuliere bouw in Sinnevelt noch met de bouw in het Zuiderpark begonnen. Op een desbetref fende vraag antwoorden B. en W. niet te verwachten, dat een andere gegadigde eer der dan de Nemavo tot bouw van het flat gebouw in de Zuiderhout zal kunnen over gaan. De in Sinnevelt verkochte gronden zijn bestemd voor huur-etagewoningen, te bouwen met medewerking van particuliere beleggers. Voor dergelijke plannen kunnen echter niet voldoende beleggers worden gevonden. De huidige stand van de kapi taalmarkt is niet bevorderlijk voor het aantrekken van particuliere bouw. Zodra de financiële toestand verbetert, kunnen de voldoende aanwezige plannen tot uit voering worden gebracht. Gehoopt wordt, dat een nieuwe premieregeling ertoe zal bijdragen, dat de kansen voor de bouw van middenstandshuizen worden verbeterd. Bij de vraag, op welke wijze de woning bouw kan worden bevorderd, is uiteraard ook stilgestaan bij de omstandigheden, waaronder moet worden gebouwd. In de afgelopen winter zijn maatregelen geno men tot verlichting van het werkterrein, teneinde lichtverlet zo veel mogelijk te voorkomen. Voorts zijn proeven genomen met verwarming en verlichting van glas- dichte woningblokken. Door deze maat regelen en mede dankzij de gunstige weersomstandigheden was het arbeidsver- lies zeer klein. Mede van belang is, dat de schaftlokalen op de bouwplaatsen verbe terd zijn. B. en W. achten concentratie en continuiteit in de bouw zeer noodzakelijk. Met medewerking van de in deze gemeen te werkzame aannemers zal worden ge streefd naar meer continuiteit. Voor een gemeentelijk woningbouwbedrijf biedt de gemeente echter een onvoldoende „draagvlak". Ook voor een streek-bouwbe- drijf zien B. en W. weinig mogelijkheden. Het college merkt op, dat als gevolg van de kapitaalschaarste de verkoop van in aanbouw zijnde premie-huurwoningen tra ger verloopt dan in het verleden. Ten aan zien van premie-huurwoningen hebben zich tot dusver geen ernstige moeilijkheden voorgedaan. De stijgende huurprijzen ver vullen B. en W. echter wel met enige zorg. Bouwvolume Van het totaal beschikbare bouwvolume van 1324 woningen voor het jaar 1957 wa ren op 20 september goedkeuringen ont vangen voor 290 woningwetwoningen en 217 premiewoningen: in behandeling bij de directie van de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid waren aanvragen van 312 woningwetwoningen en 553 premiewonin gen. Indien voor al deze aanvragen in dit jaar nog goedkeuring wordt verkregen, zou dus het toegestane contingent met 48 woningen worden overschreden. Alleenstaanden In beginsel hebben B. en W. een perceel grond in het te onteigenen gebied ten noorden van de Zijlweg gereserveerd ten behoeve van „Eigen Burcht" voor wonin gen van alleenstaanden. De plannen van de stichting zijn nog niet bekend. Bullenhofje Voor bewoners, die nog in het Bullen- hofje woonachtig zijn, wordt getracht an dere woonruimte toe te wijzen. Aan het slopen der krotten zal worden begonnen als ook nog een aantal verspreide wonin gen ontruimd worden, waarvan de urgen tie niet minder groot is. In Haarlem zijn dertig onbewoonbaar verklaarde woningen in de loop van dit jaar leeg gekomen. Thans zijn er nog 65 bewoond. De bewoners kunnen slechts geholpen worden met toewijzing van vrij komende gemeentewoningen. De oplossing zal derhalve nog geruime tijd vergen. Bazaar. Op 6 en 7 november zal in het gebouw Lange Herenstraat 6, Haarlem een bazaar gehouden worden onder aus piciën van de dameskrans „Bid en Werk" van de Stadsevangelisatie. De bazaar zal zijn geopend van 15 tot 22 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 17