Tijdelijk meer kinderbijslag voor laagstbezoldigde werknemers Tegemoetkoming wegens de gestegen prijzen GELUKKIG HET WEER Nederlanders in Djakarta zijn in een alarmtoestand OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Herziening van kinderaftrek voor de loonbelasting j DIT JAAR: 997 DODEN Stuurman Cohen Wetsontwerp beoogt terugkeer naar de regeling van vóór 1954 Tweede „fellere" golf aangekondigd; ook parlementsleden verontrust 72e JAARGANG No 98 STICHTING VAN DE ARBEID STELT VOOR: Jeugdige geleerden Verkeersongelukken Vier doden in het verkeer Wig-wam in Jor daan Voor PARAPLUIE's Bourguiba betreurt Algerijnse voorwaarde Geen ander gesprekspunt dan: onafhankelijkheid Kunstmaan-raket komt om half zes over ik heb ~va*toOyk, dekens! Enkele buien Verrassende vervanging in de Oostduitse regering Het woord is aan EXCL. GOUDEN RINGEN Europese Zaken VRIJDAG 1 NOVEMBER 1957 302e JAARGANG No 251 Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In de gisteren gehouden vergadering van het bestuur van de Stichting van de werd. ln aIgemene zin overeenstemming bereikt over een voorstel tot tijdelijke verhoging van de kinderbijslag voor bepaalde inkomensgroepen van loontrekkenden. Dit voorstel zal, na akkoordbevinding door de in de stichting samenwerkende centrale organisaties, aan de regering worden voorgelegd, aldus een communiqué van de Stichting van de Arbeid. De „bepaalde inkomens groepen van loontrekkenden die in dit communiqué worden genoemd, zullen waai schijn lijk de inkomensgroepen tot 95 gulden per week zijn. Voor deze groepen zal de kinderbijslag met ingang van 1 januari, mits het voorstel wordt aanvaard, met tien cent per dag per kind worden verhoogd. Er is reeds geruime tijd overleg gaande over de vraag wat voor de bevolkings groepen met de laagste inkomens gedaan kan worden, nu het prijsindexcijfer het door de vakbonden gestelde maximum van 114'/2 heeft overschreden. Allerwege be staan er bezwaren tegen een loonronde, die de prijsstabilisatie en de bestedingsbeper king danig zou aantasten. Daarom werd de compensatie gezocht in de sfeer van dé kinderbijslag. Het overleg in de Stichting van de Arbeid had aanvankelijk slechts tot resultaat, dat er wel enkele voorstellen ter tafel kwamen, doch dat deze niet met elkaar in overeenstemming konden worden gebracht. Met rfame ging het om twee vragen: ten eerste: hoe hoog de verhoging zou moeten worden en, ten tweede: waar de grens zou moeten worden getrokken, waarboven de verhoging niet meer zou worden gegeven. C om pro mis Ten aanzien van deze twee belangrijke vraagpunten is gisteren een compromis be reikt, dat de vertegenwoordigers van de in de stichting samenwerkende organisaties aan hun besturen zullen voorleggen. Blij ken deze besturen, althans een meerder heid eruit, zich met dit compromis te kun nen verenigen, dan wordt het als een con creet voorstel aan de regering aangeboden. De Stichting van de Arbeid verwacht, dat zij de standpunten van de diverse besturen over ongeveer tien dagen zal hebben ver nomen. Een derde probleem was nog de kwestie waar het geld voor de verhoging vandaan zal moeten komen. De verhoging van tien cent per kind voor de lonen tot 95 gulden per week vergt een bedrag van rond 35 miljoen gulden per jaar. Ongeveer 70 per cent van de thans kinderbijslag genieten den zal er van profiteren. Uit V er evenings fonds Men was het er echter vrij spoedig over eens, dat dit extra bedrag aan kinder bijslag moet worden geput uit het Kinder bijslag-vereveningsfonds, een reservefonds, dat thans rond 150 miljoen gulden bevat. Wellicht ten overvloede wordt er op ge wezen, dat deze gehele materie de thans geldende tijdelijke kinderbijslagregeling betreft en dus los staat van het gisteren door de regering ingediende wetsontwerp voor de kinderbijslag. Men neemt aan dat de verhoging, indien deze wordt aanvaard, ook consequenties zal hebben voor de uitkering aan amb tenaren en zelfstandigen. Aan deze twee, wel heel jong lijkende, professoren van de Columbia Univer siteit in de Verenigde Staten is de Nobelprijs voor de natuurkunde toege kend. Het zijn (links) prof. N. C. N. Yang en (rechts) prof. Tsoeng Dao Lee. Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of spoedig j daarna om het leven gekomen 997 personen, van wie 193 kinderen. Gisteravond half acht is de 67-jarige me vrouw C. M. Ilaentjens-Zuidema, die een brief naar de post wilde brengen, bij het oversteken van de Heemstecdse Dreef te Heemstede tegen een auto gelopen, die zij vermoedelijk door het slechte weer niet had zien naderen. Met een hersenschud ding is zij naar het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem vervoerd, waar zij enkele uren later is overleden. In het YVilhelmina gasthuis te Amster dam is overleden de 43-jarige Velsense apothekersassistente, mevr. II. II. M. de Bruin-Prins. Dinsdag is zij in de gemeente V e I s e n door een vrachtauto aangereden, toen zij per bromfiets op weg was naar haar werk. Zij werd overgebracht naar een IJmuidens ziekenhuis en vandaar naar Amsterdam voor een spoedoperatie. In de Staalstraat te V u g h t is de 21- jarige A. Verschuren uit Vlijmen met zijn bromfiets gevallen en onder een passeren de vrachtauto gekomen. Hij liep een ern stige hoofdwond op, ten gevolge waarvan hij ter plaatse is overleden. De 24-jarige heer W. Broer uit W a d - dinxveen reed gisteravond met zijn bromfiets te Boskoop tegen een onder een lantaarnpaal geparkeerde vrachtauto. Hij werd vervoerd naar een ziekenhuis te Gouda, waar hij is overleden. ADVERTENTIE JUWELIERS - HOUTPLEIN 15 HOR LOGERS - HAARLEM In het hartje van de Jordaan is don derdag een grote wig-wam tentenwed strijd gehouden. Voor hun verblijven roken de jeugdige Amsterdamse India nen de vredespijp. De wedstrijd kwam wel zo goed uit in de herfstvakantie. ADVERTENTIE KRUISSTRAAT 35 GEN 'CRONJESTR. 35 TUNIS (UP) President Bourguiba van Tunesië heeft zijn teleurstelling uit gesproken over het standpunt der Alge rijnse nationalistenleiders, die weigeren met Frankrijk te onderhandelen, tenzij Algerije eerst volledige onafhankelijkheid krijgt. Dit standpunt, aldus de president, zal de Algerijnse zaak geen nieuwe vrien den bezorgen. Bourguiba verklaarde dit in een radiotoespraak. ALGIERS De oorlog in Algerije gaat vrijdag het vierde jaar in, zonder dat veel uitzicht op een spoedige vrede bestaat. Het is onmogelijk de juiste verliescijfers te krijgen, maar een voorzichtige schat ting noemt de volgende: Aan militaire zijde: Fransen: 3.700 ge sneuveld, 6.000 gewond, 650 vermist. Op standelingen: 30.000 gesneuveld, 13.000 ge vangen genomen. Burgerbevolking: Europeanen: 950 ge dood, 2.500 gewond en 130 vermist. Alge rijnen (pro-Frans): 6.200 gedood, 4.100 ge wond en 2.100 vermist. De sterrenwacht te Utrecht deelt mede, dat vandaag de raket van de kunstmaan zal overkomen om 17.30 uur op ongeveer 45 graden hoogte in het noordwesten. Hij verplaatst zich van het zuidwesten naar het noordoosten. De kunstmaan zelf verschijnt later, ze gaat door het zenith, maar is alleen met een kijkertje te zien. ADVERTENTIE VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige langs de Waddenkust tijdelijk storm achtige westelijke wind. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp tot herziening van de kinderaftrek ingediend. In de toelichting wordt opgemerkt, dat de wetsvoorstellen betreffende de kinder bijslag, evenals de vóór 1954 geldende regeling van de kinderaftrek, uitgaan van het onderhoudsbeginsel, op grond waar van in het algemeen slechts kinderbijslag wordt toegekend voor kinderen die tot het huishouden van de verzekerde behoren of waarvan de verzekerde op andere wijze de kosten van onderhoud groten deels voor zijn rekening neemt. Voor de kinderaftrek is daarom in beginsel bij het wetsvoorstel teruggekerrd tot de vóór 1954 geldende regeling. De vroegere omschrij ving van het begrip „pleegkind", als kind dat als een eigen kind wordt onderhou den en opgevoed wordt weer ingevoerd. Wat het kind betreft, dat niet tot het huishouden van de belastingplichtige be hoort, noch tot dat van de gewezen echt genoot of van de echtgenoot van wie de belastingplichtige duurzaam gescheiden leeft, is de eis dat het onderhoud groten deels ten laste van de verzekerde komt, wetsvoorstel teruggekeerd tot de vóór 1954 verlicht tot de voorwaarde dat het kind „in belangrijke mate" op kosten van de belastingplichtige wordt onderhouden. Hierdoor is aansluiting verkregen bij de regeling voor de kinderbijslag. Er wordt hierbij gedacht aan kinderen, die in een inrichting zijn opgenomen en wier ouders in het onderhoud bijdragen, zonder dat die bijdrage evenwel de onderhoudskos ten voor meer dan de helft dekt. Een kind wordt „in belangrijke mate" door de belastingplichtige onderhouden, indien deze ten minste een .bedrag van ongeveer 350.per jaar aan het onderhoud van het kind besteedt. Voor invalide en voor studerende kin deren bevat het ontwerp een verruiming van het thans bestaande recht op kinder aftrek. Onder de tegenwoordige regeling is kinderaftrek pas mogelijk indien deze kinderen „grotendeels" door de belasting plichtige worden onderhouden. Is dat het geval, dan worden die kinderen steeds voor twee kinderen gerekend. Thans wordt voorgesteld om in bepaal de gevallen reeds kinderaftrek te verle nen indien het onderhoud „in belangrijke mate" ten laste van de belastingplichtige komt. Daardoor is een betere kinderaf- trekregeling voor studerende en invalide kinderen van 16-27 jaar mogelijk en ook een betere coördinatie met de kinderbij slagregeling. Onder handhaving van de thans bestaande dubbele kinderaftrek voor kinderen wier onderhoud groten deels door de belastingplichtige wordt be kostigd, wordt voorgesteld enkelvoudige kinderaftrek te verlenen voor die stude rende en invalide kinderen, wier onder houd weliswaar niet grotendeels, doch wel „in belangrijke mate" dat wil dus onder huidige omstandigheden zeggen voor ten minste 350.per jaar te zijnen laste komt. Voor een studerend kind van 16-27 jaar, dat niet tot het huis houden van de belastingplichtige be hoort en geheel of nagenoeg geheel op diens kosten wordt onderhouden blijft de drievoudige kinderaftrek van kracht. Het „extrakind" De aftrek voor het zogenaamde extra kind is met ingang van 1952 ingevoerd om te voorkomen, dat de toen aangebrachte wijziging in de kinderaftrek het terug brengen van de leeftijdsgrens voor de al gemene kinderaftrek van 21 tot 17 jaar in fiscaal opzicht een achteruitgang (Van onze correspondent in Djakarta) Nu de eerste fase in de „Irian-actie" vrijwel ten einde is, blijkt dat wat zich in de afgelopen dagen in Djakarta heeft afgespeeld, toch ook een aantal vooraan staande Indonesiërs te hebben verontrust. Wij vernamen tenminste, dat een aantal parlementsleden voornemens is om over het verloop van de actie aan de regering vragen te stellen. In die vragen zullen zij tot uitdrukking brengen dat de aard van de op de muren aangebrachte opschriften, het ergste doet vrezen. Zij zullen er verder onder meer op wijzen, dat het betreden van andermans erf en eigendommen, gelijk is geschied, in strijd is met de rechten welke in de grond wet zijn vastgelegd. Verder zullen de par lementsleden vragen, of aldus de naam van Indonesië niet in discrediet wordt ge bracht. Deze vragen zouden reeds zijn onder tekend door mr. Tambunan van de chris telijke partij Parkindo, Kasimo, van de katholieken, Natsir van de Masjumi en Princen van de Veteranenpartij, terwijl met verscheidene parlementsgroepen het overleg inzake ondertekening der vragen nog gaande is. (ANP) Inmiddels heeft de minister van Voorlichting, Sudibjo, die voorzitter is van het comité van actie voor de „be vrijding" van Nieuw-Guinea, aangekon digd, dat op 10 november, de Indonesische „heldendag", de tweede golf zal beginnen, die een nog feller karakter zal dragen. De nu beëindigde eerste fase heeft Dja karta getransformeerd in een stad vol met in rood en zwart geverfde slagzinnen op de muren en gevels van Nederlandse kan toren en woonhuizen. Zij bracht de Neder landse gemeenschap in een alarmtoestand en sommige leden daarvan in een staat van paniek. Er heerst grote onzekerheid over wat in het tweede stadium van deze campagne kan worden verwacht en het dagelijks zien van slagzinnen als „dood aan de Neder landers" wekt grote bezorgdheid onder de Nederlandse inwoners in de hoofdstad. De artikelen in de Djakartaanse pers dragen er weinig toe bij om deze gevoe lens te verlichten. De nationalistische „Merdeka" schreef, dat de actie haar hoogtepunt nog niet heeft bereikt. „Maar niettemin was het succes van de eerste fase sensationeel. Dit moet de Hollanders tot nadenken stemmen". Het blad constateert, dat het voornaam ste 1 ij de inzet van de campagne is ge weest, dat volledige coördinatie werd toe gepast, zodat alles onder één leiding bleef. Dit was noodzakelijk, aldus „mer deka" om gebeurtenissen te voorkomen, ADVERTENTIE „TRESLONG" HILLEGOM j ZATERDAG en ZONDAG Thé-, Diner- en Soirée-Dansant j Her Heiermen a d vleugel Menu a 6-Crème Solferino, Cotelet Provengale, Coupe Jeanette. Zat. tot 2 uur geopend. Res. 02520-5347 voor de grote gezinnen zou teweeg bren gen. Indien op grond van de gewijzigde regeling aanspraak op kinderaftrek voor ten minste drie kinderen bestond, bleef in feite de oude regeling gelden voor een vierde kind. Deze maatregel, waaraan geen principieel standpunt met betrekking tot de kinderaftrek ten grondslag lag, was als overgangsmaatregel bedoeld. Nu se dertdien een aantal maatregelen zijn ge troffen en ook thans weer worden voor gesteld (zoals de dubbeltelling voor de kinderbijslag van studerende en van in valide kinderen van 16 tot 27 jaar) waar van in het bijzonder de gezinnen met kin deren profiteren, is de minister van oor deel dat deze extrakinderaftrek niet ge continueerd dient te worden. die voor de campagne zelf nadelig zou den zijn. De Nederlandse hoogleraar aan de uni versiteit van Indonesië in Djakarta, prof. dr. R. F. Beerling, heeft donderdag in een open brief, welke door verschillende dagbladen in de Indonesische hoofdstad is opgenomen, verklaard, dat de Neder landse gemeenschap zich afvraagt of de „intimidatie", welke het eerste stadium van de Nieuw Guinea-campagne heeft ge kenmerkt, in de tweede fase zal worden gevolgd door een „terreur". Het is duidelijk, aldus dr. Beerling, dat wat tot dusver is geschied en wat nog ver der zal gebeuren, zijn oorsprong vindt bij de Indonesische regering en haar goedkeuring wegdraagt. De Indonesische regering achtte het kennelijk nuttig om, zelfs voor de debat ten in de UNO over Nieuw-Guinea zijn begonnen, geweld aan haar argumenten toe te voegen, door de jeugd, die voor dit doel werd opgeroepen, de vrije hand te laten tegen de eigendommen van de Ne derlandse inwoners. De eerste golf van de actie heeft als resultaat gehad, dat vele woonhuizen en auto's werden besmeurd met leuzen en dat de Nederlandse gemeenschap in een alarmtoestand werd gebracht. De organisatoren van de actie hebben ongetwijfeld de middelen tot hun beschik king om het leven voor de Hollanders tot een voortdurende nachtmerrie te ma ken. „Doch ik kan mij niet voorstellen, dat het de bedoeling is om het zover te laten komen", aldus dr. Beerling. „Indo nesië gaat er prat op een rechtsstaat te zijn, gebaseerd op democratische grond slagen. Dit betekent, dat buitenlanders recht hebben op bescherming van leven en bezittingen. Ontzeg hun die rechten, en zij zullen buiten de wet zijn gesteld. In dat geval zou het beter zijn hen tot onge wenste vreemdelingen te verklaren en hen collectief uit te wijzen". „Zoals de toestand nu is, dreigen zij het slachtoffer te worden van de politiek van hun regering, waarop zij geen recht streekse invloed kunnen uitoefenen en waarvoor zij niet aansprakelijk kunnen worden gesteld". Professor Beerling was een der Nederlanders in Indonesië, die in het begin van dit jaar openlijk uiting hebben gegeven aan hun ontstemming over de Nederlandse politiek ten opzich te van Nieuw-Guinea. BERLIJN (Reuter) De Oostduitse minister van staatsveiligheid, Ernst Wollweber, zal onmiddellijk worden ver vangen door zijn plaatsvervanger Erich Mielke. Volgens het Oostduitse persbu reau ADN, heeft Wollweber om gezond heidsredenen ontslag gevraagd. Westelijke waarnemers in Berlijn toon den zich verrast over de vervanging van Wollweber, die voor de oorlog, als leider van het Westeuropese bureau van de Com intern in Kopenhagen, bekend stond als de „koning der saboteurs". In 1918, hees hij, als stoker op een Duitse kruiser, in Kiel de eerste rode vlag. Wollweber was van 1928 tot 1933 communistisch lid van de Rijksdag. In 1933 vluchtte hij naar Denemarken, waar scheepssabotage zijn specialiteit werd. Ook was hij een expert in het organiseren van „verdwijningen" en het smokkelen van wapens en propa gandamateriaal. Hij werd in 1940 in Zwe den tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld en later aan Rusland uitgeleverd. Na de oorlog bouwde hij een sabotage- en spionagenetwerk op. Vier jaar geleden werd hij minister van staatsveiligheid in plaats van Wilhelm Zaisser. Zijn opvolger, de 51-jarige Mielke, ver liet Duitsland in 1931. Hij werd er toen van verdacht bij een communistisch rel letje twee politie-agenten te hebben dood geschoten. Hij ging naar Rusland en keer de aan het einde van de oorlog met het Rode leger naar Duitsland terug. Bougeaud: Het genie schept, het talent bootst na. Minister Luns heeft, zoals men gisteren in ons blad heeft kunnen lezen, uitvoerig geantwoord op de hem door negen Kamer leden gestelde vraag, waarom hij op 22 oktober in zijn kwaliteit van voorzitter van het Comité van Ministers niet aan wezig was bij de vergadering van de Raad van Europa. Het voornaamste argument, in dit antwoord aangevoerd, is dat de minister op de bewuste datum „niet meer te wijzigen ambtsverplichtingen" had. Dat dit een redelijk argument is, valt niet te ontkennen. Trouwens, zelfs de meest verontwaardigde leden van het parlement van de Raad van Europa hebben op die gedenkwaardige ochtend van de 22ste oktober in hun opwinding geen ogen blik verondersteld, dat de voorzitter van het ministerscomité op deze dag vrijaf had genomen. Algemeen werd aangenomen, dat de minister druk bezig was met tiet vervullen van andere ambtsverplichtingen, die geen uitstel konden lijden. Het protest van het Europese raad gevende parlement en dat mag bij deze gelegenheid nog wel even worden onder streept gold trouwens niet uitsluitend minister Luns; het gold het gehele, vijftien man sterke, Comité van Ministers, als welks voorzitter de heer Luns het in de eerste plaats moest ontgelden. De parle mentariërs zouden ongetwijfeld geen enkel bezwaar hebben gemaakt als het Comité bij deze gelegenheid door één of meer van de andere veertien leden vertegenwoordigd zou zijn geweest. Maar de heren hadden alle vijftien verstek laten gaan en, hoewel de ambtsverplichtingen van alle ministers van Buitenlandse Zaken stellig vele en vaak dringende zijn, was de daaruit voort vloeiende gapende leegte van de ministers- banken meer dan het internationale parle mentaire gezelschap kon verdragen. Als in het antwoord van minister Luns wordt opgemerkt, dat zijn pogingen om een ander lid van het Comité bereid te vinden de politieke debatten bij te wonen, geen resultaa hebben opgeleverd, maar dat de debatten over Europese integratie en vrijhandelszone wel door een aantal ministers (van Economische Zaken en Financiën) zijn bijgewoond, dringt zich een andere vraag op: Is .-r in ministeriële krin gen misschien meer belangstelling voor de economische dan voor de politieke debat ten in de Raad van Europa, omdat die Raad (zoals hier al eerder is opgemerkt) politiek uiterst weinig kan presteren, maar op economisch gebied wél nuttige discussies kan houden? Zulk een verschil'■in ministe riële belangstelling zou zeer begrijpelijk zijn en zou als een aanwijzing! te meer kunnen dienen voor de richting, w'aarin de Raad in de eerste plaats zijn toekomstige ontwikkeling dient te zoeken. Bij dg her ziening van zijn Statuut, waarmee de Raad zich nu wil gaan bezighouden, zou dan ook gestreefd kunnen worden naar nauwer contact tussen de Raad en de ministers van Economische Zaken. Men zou dan dienen te beginnen met wijziging van het voor schrift dat elk land in het Comité moet worden vertegenwoordigd door zijn minis ter van 'Buitenlandse Zaken, of door iemand die deze bewindsman vervangt. De mogelijkheid zou moeten worden ge opend, ook ministers van Economische Za ken op basis van hun eigen status in het Comité zitting te laten nemen, of statutair in de vorming van een ander Comité van Ministers (hetzij naast of in plaats van het Comité van ministers van Buitenlandse Zaken) te voorzien. In elk geval is het zeer wenselijk, dat de commissie, die voorstel len tot herziening van het Statuut moet indienen, daarbij in belangrijke mate rekening houdt met de wens, die sterk in de Raadgevende Vergadering leeft, om tot fusie met de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking te komen. Hervorming van het Comité van Ministers zou in dat verband niet alleen wenselijk maar zelfs onvermijdelijk zijn. De moeilijkheid, dat ministers van Bui tenlandse Zaken zo overbelast zijn, zou langs een heel andere weg ook kunnen worden ondervangen door de benoeming van staatssecretarissen van Europese Za ken: deze zouden de ministers veel werk uit handen kunnen nemen en de laatsten veel reizen kunnen besparen. Maar dan zou het onvermijdelijk zijn, zulke staats secretarissen zowel bij de departementen van Buitenlandse als bij die van Economi sche Zaken te benoemen, gezien de belang rijkheid van die beide aspecten bij de hui dige Europese ontwikkeling. En dat zou alleen dan kunnen, als in de onderschei dene hoofdsteden de competentie-tenen wat minder lang waren. Simon Koste> ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 HEREN WOLLEN TWEEDJASSEN

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1