Ondanks lage rente behouden de Spaarbanken voor de kleine man hun aantrekkelijkheid Effecten -en Geldmarkt PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Europese integratiepolitiek moet aansluiten op Atlantisch Pact Kans op buien blijft groot SCHOTH Wijziging van beleggingsmethoden op grond van abnormale marktverhoudingen is gevaarlijk Sir David Eccles sprak te Utrecht Wereldnieuws zo MAGIE 2 OVER SPAREN EN BELEGGEN Overbesteding wordt thans langzaam teruggedrongen Geef je vrouw een trap DE KLOMPENCENTRALE Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Papierfabriek Gelderland Luxemburg vreest organen der E.G.K.S. te verliezen Ontstemming over ontslag van Mayer en Et zei Karla Verrassend in ieder opzicht SOLAFABRIEK M.J.GERRITSEN N.V. ZEIST ff Interimdividend KLM 3% ió Uet G 1 NOVEMBER 195 7 (Van onze financiële medewerker) Het grote succes van de 6 percents Woningbouwlening heeft aanleiding gegeven tot allerlei beschouwingen over de kapitaalnood en de noodzakelijke besparingen op het nationaal inkomen. Het feit dat naar algemeen wordt aangenomen het leeuwen deel van de bijna f 400 miljoen inschrijvingen op rekening komt van de particuliere spaarders, wordt gezien als een bewijs dat als de overheid bereid is tegen markt- voorwaarden te lenen, de benodigde bedragen wel door de bevolking ter beschikking worden gesteld. Ook wij hebben meer dan eens betoogd dat het weinig zin heeft met allerlei kunstmiddelen, bijvoorbeeld met een beroep op de „burgerzin" en dergelijke de overheid aan geld te helpen, maar dat vraag en aanbod van geld zuiver zakelijke transacties zijn. De Duitsers zeggen: „Bei Geldfragen hört die Gemütlichkeit auf". Het welslagen van de Woningbouwlening mag dus ongetwijfeld aan de hogere rente worden toegeschreven, maar ook heeft het gegroeide vertrouwen in de gulden een rol gespeeld. En dat is dan weer te danken aan het verzet van de regering tegen een devaluatie en tegen een verdere doorwerking van het inflatieproces, dat de gulden en dus de spaarzin aantastte. Ook de begroting van minister Hofstra is met vol doening ontvangen, zelfs door de kapitaalbezitters die meer vertrouwen hebben ge kregen in de heer Hofstra, sinds hij als minister bliik heeft gegeven zi.in oersoonliike stellingen niet als uitgangspunt te nemen voor landsbeleid. Onder andere op grond van de door groter vertrouwen gegroeide spaarzin mag men dan ook verwachten dat er aan de overbesteding langzamerhand een eind zal komen. Het is reeds merkbaar dat de prijs daling op de grondstoffenmarkten allengs in de prijzen van de gerede produkten be gint door te werken en ook al zullen vele bedrijven tijdelijk als gevolg van een ver minderde omzet met kleinere winstmarges genoegen moeten nemen, naarmate dit aanpassingsproces de particuliere bespa ringen bevordert, zal langzamerhand een economisch herstel kunnen intreden en de kapitaalmarkt kunnen worden verruimd. Bezitsvorming Het verdient de aandacht dat dr. Drees jr., de directeur van de Rijksbegroting, zich onlangs op een bijeenkomst van het Instituut voor Bestuurswetenschappen een voorstander van particuliere besparingen heeft verklaard. Opvoering van de natio nale besparingen kan, zo zegt hij, in de eerste plaats worden bereikt door een be lastingverlaging voor de hogere inkomens, waar de geneigdheid tot sparen het grootst is. Een andere manier is dat het Rijk de belastingen verhoogt en bezuinigingen doorvoert. Ook zullen de overheidsbe drijven een bijdrage kunnen leveren door overschotten te kweken. In ons land, al dus dr. Drees, is het duidelijk dat men de weg van de belastingverlaging voor de hogere inkomens niet wil nemen. Wannee" de tweede manier wordt gevolgd, hc/udt dit in dat individueel sparen ricl zal ge schieden, maar dat de regering van de be lastinginkomens der belastingbetalers spaart. In dit laatste geval komt echter naar de mening van dr. Drees de econo mische macht geheel bij de regering te liggen en wordt de individuele bezitter slechts een werktuig tot versterking van de economische invloed van de Staat. De ondernemingslust der bezitters zal zeker onder dit vooruitzicht lijden, hetgeen vol gens dr. Drees niet uit het oog mag wor den verloren. Het ligt voor de hand dat de directeur van de Rijksbegroting voorzichtig moest spreken, maar het is toch wel duidelijk dat hij aan de besparingen bij particulieren boven de besparingen bij de overheid de voorkeur geeft. Naarmate deze ziens wijze ook in regeringskringen gemeengoed wordt is er hoop op een gezonde ontwik keling van ons economisch bestel en ook op een stijging van het nationaal spaar kapitaal, dat voor de expansie van onze nationale economie onontbeerlijk is. In dit verband kan de vraag worden gesteld of zich in ons spaarwezen een eventuele verandering voltrekt, in zoverre in mindere mate bij de spaarbanken dan op ander wijze zal worden gespaard. Wij hebben er de laatste tijd meer dan eens op gewezen dat het met de spaarinleggingen niet erg vlot loopt en dat die in vele ge vallen door de opvragingen worden over troffen. Als straks de cijfers van eind november bekend worden, zal vermoe delijk blijken dat de Woningbouwlening grote bedragen aan de spaarbanken heeft onttrokken en de vraag komt op of ook de kleinere spaarder zich niet meer en meer van de spaarbanken zal afwenden en op de obligatiemarkt, dan wel bij de ge wone banken belegging voor zijn spaar geld zal zoeken. Steeds meer tracht men „de kleine man" voor de aandelenmarkt te interesseren, onder meer door de uit gifte van kleine coupures, teneinde op deze wijze een groter deel van het nationale spaarkapitaal naar de risicodragende sfeer te trekken. Wij hebben hiervoor ook wel eens het pleit gevoerd, maar de ervaringen van de laatste tijd hebben geleerd dat men met deze actie tot wijziging van de beleg gingsgewoonten der kleine spaarders toch wel voorzichtig moet zijn. Rentevoet Ook moet men bedenken dat de rente voet, waartegen thans staats- en semi- staatsobligaties worden aangeboden, als abnormaal wordt geschouwd en dat, naar mate de kapitaalsmarkt weer ruimer ordt, het verschil tussen het rendement op obligaties en dat van spaargelden weer kleiner zal worden. De rente, welke de spaarbanken vergoeden, is inderdaad laag, ook in normale tijden, maar de belegger heeft daarbij het voordeel dat de hoofdsom onaangetast blijft en hij elk ogenblik al thans op zeer korte termijn over de inte grale hoofdsom kan beschikken. Bij obli gaties is dat in zoverre óok wel het geval dat de stukken op de beurs kunnen wor- ADVERTENTIE Alle soorten en maten in voorraad. KEUKENUITZETTEN, alle kleuien en merken, o.a.: B.K. - Super-Kat - DRU - Anker KOLENKITTEN vanaf ƒ1.95 PETROLEUMKACHELS, reukloos ƒ27.50 WRINGERS v.a. ƒ43.75 WRINGERBOKKEN ƒ14.95 Dr. Leijdsstraat 10 - Haarlem - Tel 57730 Belgische kolenprijzen De Hoge Autoriteit der E.G.K.S. heeft de Bel gische kolenmijnen van de zuidelijke bekkens gemachtigd de loonsverhogingen, die onlangs zijn ingevoerd, en die in totaal 19,32 frank per verkoopbare ton kolen bedragen, in hun ver koopprijzen door te berekenen. Deze nieuwe las ten omvatten per ton gewonnen steenkolen on der meer 12,32 frank loonsverhoging en 5 frank verhoging van de kosten ingevolge de verlen ging van de vakantie met loon. De nieuwe prijs- schalen van de Belgische kolen treden 6 novem ber in werking. Maandblad over automatic Het eerste nummer van het maandblad „Auto matic" is verschenen. Dit blad bedoelt een bij drage te leveren aan de produktieverhoging door middel van automatisering. Het wil een medium zijn tussen praktijk en theorie en vooral tussen economen en technici. Het blad zal zich bezig houden met alle facetten van mechanisering en automatisering en met regel-technische proble men. Oliebuis naar Suez De besturen van de Engelse oliemaatschap pijen hebben een verzoek om deel te nemen aan de aanleg van een oliebuisleiding langs het Suez- kanaal van de hand gewezen, zo wordt uit goede bron te Londen vernomen. Het verzoek was ge daan door de Libanese financier Emile Bustani, een persoonlijke vriend van president Nasser. South Pacific Commission De South Pacific Commission, die door de be herende mogendheden in het gebied van de Stil le Zuidzee is ingesteld voor de economische en culturele vooruitgang in dit gebied, heeft tij dens haar bijeenkomst die thans wordt gehou den, de Nieuw-Zeelander T. R. Smith benoemd tot haar secretaris-generaal. Duitse uurlonen In de Westduitse industrie bedraagt de gemid delde werktijd 46,9 uur per week, het gemiddelde uurloon 2,35 mark, aldus heeft het Westduitse Bureau voor de Statistiek medegedeeld. De ge middelde werktijd voor vrouwen is 43,9 uur, het gemiddelde loon 1,46 mark. Hoogenbosch' Schoenen Betreffende de gang van zaken in het eerste halfjaar bij Hoogenbosch' Schoenen n.v. kan het volgende worden medegedeeld: de verkopen in geld over deze periode stegen met 10,60 percent. In paren bedroeg de stijging 10,48 pet. De omzet was bevredigend. Belgische kleinhandelsprijzen Het Belgische ministerie van Economische Za ken heeft meegedeeld dat het indexcijfer der kleinhandelsprijzen voor oktober 107,65 bedraagt tegenover 107,54 voor september. Naar aanleiding van de voorstellen, wel ke aan de binnenkort te houden vergade ring van aandeelhouders der n.v. papier fabriek „Gelderland" zullen worden voor gelegd, deelt de Vereeniging voor den Effectenhandel ter inlichting mede, dat deze vennootschap reeds met de vereni ging in overleg was getreden over de uit gifte van niet-royeerbare certificaten van aandelen en dat de Vereeniging al tegen over de vennootschap had verklaard tegen een opneming dezer certificaten in de prijscourant in dit geval geen principiële bezwaren te hebben, voordat op 7 decem ber 1956 de nadere reglementering van niet-royeerbare certificaten werd inge voerd. Aangezien de papierfabriek „Gel derland" zich daarna bereid heeft ver klaard zich geheel aan deze nieuwe regle mentering te conformeren, heeft het be stuur der Vereeniging, alle aspecten ter zake in aanmerking nemende, gemeend de voordien gedane principiële toezegging te moeten handhaven. den verkocht, maar dit gaat met kosten gepaard en kan nodig zijn op een moment dat de koers van de obligaties beneden de aankoopkoers noteert. De verwachting be staat thans dat een verdere stijging van de rente zal uitblijven, maar als dit niet het geval is en de rentestand stijgt verder, dan zullen ook de 6 percents obligaties beneden pari dalen. Omdat de verhoudingen op de kapitaal markt thans abnormaal zijn, zal men de verschijnselen ervan niet mogen beschou wen als een aanwijzing voor blijvende ver anderingen in de structuur van sparen en beleggen. De spaarbanken zullen daarom ook in de toekomst hun aantrekkelijkheid behouden. (Van onze correspondent in Brussel) LUXEMBURG De ontslagaanvragen van René Mayer als president van de „Hoge Autoriteit" van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal en van Franz Etzel als vice-president zijn op de Place de Metz en de Rue Aldringer in Luxemburg, waar de diensten van de Hoge Autoriteit zijn gevestigd, koel ont vangen. De ambtenaren van de eerste supra-nationale instelling van West-Euro pa vinden het ongerijmd, dat de presi dent een functie aanvaardt in een grote financiële maatschappij (de Belgische „Sofina"), en dat de vice-president naar het nationale vlak terugkeert als minis ter van Financiën en vice-kanselier in het nieuwe kabinet van dr Adenauer. Het valt moeilijk te ontkennen dat de instel ling hierdoor aan prestige inboet. Vergeleken met het vorige jaar is de stemming te Luxemburg veranderd. De diensten draaien wel en tussen de amb tenaren heerst een werkelijk collegiale Europese geest, maar de instelling van de Luxemburgers is volkomen veranderd. Nu er overal geruchten gaan dat de Hoge Autoriteit toch zou verhuizen, daar Straatsburg of Brussel meer kans heb ben als Europese hoofdstad, worden de Luxemburgers wakker! Een jaar geleden was de toevloed van ambtenaren van de EGKS voor de Luxemburgers oorzaak van hogere huur en van gestegen levens duurte en binnenskamers werd geklaagd over het grote verschil tussen de sala rissen van de Luxemburger en de amb tenaar van de Europese administratie. Een steno-typiste van de Hoge Autoriteit verdient tenminste het dubbele van wat op Luxemburgse kantoren wordt be taald. Nu willen de Luxemburgers de Europese ambtenaren niet meer missen en de EGKS-mensen zijn op hun beurt gaan wennen. Er is niet meer zo'n grote animo om de „kleine stad" te ontvluch ten. ADVERTENTIE MODEL Sola begrijpt de wensen van déze tijd en streeft er steeds naar, die wensen tot werkelijkheid te maken. Met ons nieuwe model „Karla" zijn wij daarin alleszins geslaagd. Zie de ranke lijn, het eenvoudige en juist daardoor zo beschaafde décor van dit door en door vlekvrije Sola Massief - één en al uw wens. Het is een bezit en een dagelijkse vreugde voor heel uw leven. Sola - voor ieders smaak, ieders beurs. Er zijn nog 16 andere modellen waaruit U kiezen kunt. De Engelse minister van Handel, sir Da vid Eccles, heeft tijdens een te Utrecht ge houden lunch, die was aangericht door de Nederlandse Kamer van Koophandel in Londen, het Engelse standpunt ten op zichte van E.E.G. en Vrijhandelszone nog eens nader toegelicht. Sir David stelde voorop, dat zijn land de Verenigde Staten ziet als plechtanker van zyn veiligheid. Rusland zou Europa toch onder de voet kunnen lopen, aldus minister Eccles, ook al zouden alle landen van de O.E.E.S. zich bij de Gemeenschappelijke Markt aanslui ten en ook al zou er een modern veilig heidsprogramma voor de 17 landen be staan. „Europa kan niet door Europa al leen worden verdedigd. Dit is een van de feiten van het leven in de twintigste eeuw en omdat dit een feit is hebben wy in Groot-Brittannië geen illusies over een derde macht, of om als scheidsrechter tussen Amerika en Rusland te staan. Amerika is de bondgenoot van het Britse Gemenebest en zonder Amerika hebben wij geen veiligheid. Daarom zou het geen zin hebben om economische slagbomen op te richten tegen De depressie, die gisteren nabij IJsland lag, is de afgelopen 24 uur naar het zuid oosten gekoerst en passeerde vanochtend Schotland. In het hele zeegebied tussen de zuidpunt van Groenland en Ierland heeft ze zeer zware stormen veroorzaakt. Tal van schepen meldden windsnelheden van 100 tot 110 kilometer per uur. Het koufront van de depressie passeerde gisteravond en de afgelopen nacht ons land. Dit ging gepaard met langdurige regenval. In Leeuwarden viel 36, in Den Helder 31, in Eelde 26 en in IJmuiden 22 mm. Achter het koufront stroomde lucht van polaire oorsprong het land binnen. Hierin kwamen flinke opklaringen, maar ook plaatselijk buien voor. De depressie trekt nu naar het zuiden van Scandinavië. Op het midden en zuiden van de Noordzee zal in verband hiermede de wind in de loop van de dag tot stormkracht aanwak keren en langzaam naar west gaan ruimen. De aanvoer van polaire lucht gaat dus door, in verband waarmede de tempera tuur nog iets verder zal dalen. De kans op buien blijft vrij groot. WEERRAPORTEN Temperaturen: buiten en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. M .5 •o^ u Zaterdag 2 november Zon op 7.38 uur, onder 17.12 uur. Maan op 15.03 uur, onder 2.07 uur. Maanstanden 7 nov. 14 nov. 21 nov. 29 nov. 15.32 uur 22.59 uur 17.19 uur 07.57 uur volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 2 november Hoog water: 12.11 en uur. Laag water: 7.31 en 19.50 uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven mist zzo motregen z zwaar bew. zw regen zzw regenbui zw onbewolkt wzw onbewolkt wzw zwaar bew. wzw regen wzw licht bew. wzw geheel bew. nw mist z licht bew. n licht bew. zzw geheel bew wzw onbewolkt nw mist ozo mist z mist o motregen zzo mist onbewolkt zo geheel bew. ono licht bew. n licht bew. wzw licht bew. w licht bew. w licht bew. zw zwaar bew. zw licht bew. w zwaar bew. wzw Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zw 2 9 9 11 5 7 9 10 9 9 12 1 11 11 12 3 1 1 1 5 windst. -2 12 13 9 10 10 10 8 10 10 10 9 M -• ra 3 23 a 3 a> 3 c 0,6 0,2 6 4 13 6 4 2 3 0 0 0,2 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 30 17 5 22 5 10 6 6 35. Toen het wrakke autootje krijsend stilhield voor het burgemeestershuis, was het eerste wat Ppnda en de brandmeester opviel, de dikke rookkolom, die uit een der vensters wolkte. „Alle salamanders!" We zijn mooi op tijd!", zuchtte de kleine brand meester en hij keek handenwrijvend naar de rookmassa. „Zwarte Dolf is er nog niet we kunnen tenminste een mooi staal tje bluswerk weggeven". „Het is anders wel vreemd, dat Zwarte Dolf zich niet laat zienZijn brandpost is hier recht tegen over!", sprak Panda verwonderd. De kleine brandmeester begon opgewekt met het af wikkelen van zijn brandslang. „Ach! Zwarte Dolf is een brandweerman van niks!", zei hij minachtend, „hij mist het vuur weet je! Hij is laks, dat zie je maar weer! Ze zullen wel zitten te slapen, daar in Brandpost 2!" Neuriënd trof hij de laat ste voorbereidingen tot het bestrijden van de ramp. „Kijk eens, ivat een pracht van een rookontwikkeling!", riep hij helemaal in vervoering. „Dat is het nu juist!", ant woordde Panda, „ik snap niet waarom Zwarte Dolf die rook niet opgemerkt heeft!" „Straks mag je proberen het te snappen, als de brand geblust is! Nu moet er aangepakt worden!", sprak de brand meester, „dit is mijn kans om weer een goed figuur te slaan!" „Dit is mijn kans dacht zwarte Dolf, die achter het venster van zijn brandpost grijnzend toezag, „mijn kans, om brandpost 1 een figuur te laten slaan als modder!" de rest van de vrije wereld, terwijl wij te gelijkertijd bouwen op de sterkste macht in de vrije wereld om ons tegen een atoom oorlog te verdedigen. Daarom is mijn eer ste punt dat, welke integratiepolitiek wij in Europa ook nastreven, deze gelijke tred moet houden met het Atlantisch Bondge nootschap." Sir David zei, dat hem persoonlijk be kend was, dat door sommige industriëlen wordt gezegd, dat een van de doeleinden om een Europees economisch bloc te ves tigen is om zich van de minderontwikkel- de gebieden van Azië af te zonderen. Dit noemde hij een gevaarlijke leerstelling, want indien wij in Europa de economische ontwikkeling van de nieuwe naties belem meren hoe kunnen wij dan verwachten dat deze landen zich niet tot de communisten zullen wenden? Het is daarom, aldus mi nister Eccles, dat Engeland wil dat de ge meenschappelijke markt door het gebied van vrije handel wordt gevolgd en ver vuld. Natuurlijk stellen wij allen belang in de economische voordelen van dit grote handelsgebied. Maar onze diepste zorg moet uitgaan naar de vitale politieke en strategische problemen die daarachter lig gen. „Het waarlijk, onontkoombare probleem waartegenover wij ons gesteld zagen toen gij uw onderhandelingen over een Euro pese gemeenschap begon was hoe wij Groot-Brittannië met de gemeenschappe lijke markt konden associëren zonder op enige manier onze gemenebestbetrekkin gen te verzwakken. Wij geloven dat de op lossing ligt in het gebied van vrije handel, dat, indien gij wilt dat het tot stand wordt gebracht, een brug zal slaan tussen Europa en vele landen wier toekomstige ontwik keling voor ons allen van enorm belang zal zijn. Daarom stelt mijn regering zich ten doel om met alle vrije naties te ijveren voor een grote gemeenschap tussen Euro pa, het Gemenebest en de Verenigde Sta ten. De redding ligt niet in een tussentijdse fase van op zichzelf staande blokken binnen de vrije wereld. Een dergelijk gescharrel op de weg naar de veiligheid zou de com munisten regelrecht in de kaart spelen. De directie van de K.L.M. heeft, met goedkeuring van de raad van commissa rissen, besloten op de gewone aandelen een interim-dividend uit te betalen van 3 percent op rekening van het over 1957 te verwachten dividend. Geen behoefte. De voorzitter van het grote Amerikaanse vakverbond A.F.L.C.I.O., Meany, heeft woensdag een Russisch voorstel tot uitwisseling van vakbonds delegaties uit de V.S. en de Sovjet- Unie van de hand gewezen. „Er is nie mand, die gelooft in de beginselen van de vrije vakbeweging, die inbreuk op deze beginselen kan maken door een i-eis naar het land te ondernemen, waar een tirannieke regering veertig jaar lang de vijand is geweest van de rech ten van de mens", zei Meany. Machine. Tass bericht, dat Russische ge leerden een rekenmachine hebben ont worpen die het wei'k van 10.000 mensen doet. De machine zou kortgeleden ge bruikt zijn voor het maken van de be rekeningen, die vooi-afgingen aan de bouw van een oven voor de verhitting van staal. De machine zou uit een groot aantal mogelijkheden de beste hebben gekozen. Bedankt. De Edinburghse landloper Jim my Miller, door vijftig studenten can- didaat gesteld voor het rectoi-aat van de universiteit van Edinbui-gh, heeft zich teruggetrokken. De voornaamste reden was, dat de voorbijgangers grapjes over hem maakten. Hij verzocht de politie een iegelijk te arresteren, die hem nu nog voor de gek houdt. Partystryd. In Kastamonu in Noord-Tur- kije heeft een politiek gevecht gewoed, waarbij twintig deelnemers gewond werden. Leden van de democratische partij deden een aanval op het bureau van de republikeinse partij daar, met een heftig handgemeen als gevolg. Zwarte zwaan. In geheel Engeland heeft de politie opdracht gekregen uit te kij ken naar een van de zwarte zwanen van Sir Winston Churchill, die van het landgoed te Chartwell, Kent, is ont vlucht. Ontstemd. De staking van 84.000 Japanse zeelieden is vandaag de zevende dag ingegaan. Aanvankelijk werd een -24 uursstaking geproclameei'd. Aan het einde van deze staking besloten de vak bonden, ontstemd over de houding der werkgevers, de staking met vijf dagen te verlengen en woensdag werd een tweede verlenging var. vijf dagen af gekondigd. Binnendringers. Vijf Oostduitsers en ver scheidene Westduitsers zijn in West- Duitsland gearresteerd, verdacht van activiteit in strijd met de grondwet. Zij zouden instructies hebben uitgevoerd van het Oostduitse vakverbond door binnen te dringen in de Westduitse vakbonden en politieke gegevens te verzamelen. Bloeddorstig. Een gewapende man heeft woensdagavond de bloedtransfusie dienst te Spokane, in de Amerikaanse staat Washington, beroofd van de ge hele voorx-aad bloed van een bepaalde bloedgroep en tegelijk vier apparaten voor transfusie meegenomen. Misdaad. Vijf jonge Tsjechen zijn donder dag te Praag tot gevangenisstraffen van 10 tot 20 maanden veroordeeld omdat zij deelgenomen hadden aan een illegale rock'n roll-bijeenkomst in een Praags restaurant en daarmee „de maatschap pij hadden beledigd". Opgegeven. Men heeft alle hoop op het vinden van overlevenden van de traw ler Stella Argus, die van de Far Oer- eilanden afkomstig is en met 22 op varenden zondag bij de eilandengroep verdween, opgegeven. Getallen. Volgens een door het Ameri kaanse ministerie van Handel gepu bliceerd rapport zal India op 1 januari 1958 388.797.000 zielen tellen en een jaar later 393.702.000. Voor de Sovjet-Unie luiden de overeenkomstige getallen 205.989.000 en 209.553.000 en voor de V.S. 172.722.000 en 175.644.000. Machtsmisbruik. De leider van de revolu tionaire socialistische partij in de In diase staat Kerala, Spreekantan Naïr, heeft op een persconferentie in Nieuw Delhi de communistische regei-ing van Kerala ervan beschuldigd, dat zij haar macht misbruikt om communistische vakbonden te begunstigen en aan niet- communistische vakverenigingen af breuk te doen. ADVERTENTIE 99 Grote Houtstraat 47 DAMES REGENMANTELS PARAPILUIES 99 HET SPREEKT vanzelf dat ook in de oudheid met de waarzeggerij geweldig veel bedrog werd gepleegd. Aan tovenaars, magiërs, sterrenwichelaars en alle moge lijke andere figuren die zich op dit terrein bewogen werd destijd evenveel - zo niet meer - geloof geschonken als tegenwoordig aan kaartleggers, handlezerse.d. Vooral in Rome tierde de magie we- lig. Daar werden boeken met spreuken-verzamelingen, zoals de Sibyllinische geschriften, rollen waarop toverspreuken en mystieke uitspraken waren geschreven hogelijk gewaar deerd. Maar, zoals Suetonius berichtte, de Romeinen kregen er gauw genoeg van en toen Augustus het heft in handen nam liet hij alle in het Grieks en in het Latijn gestelde spreuken verzamelingen die op de waarzeggerij be trekking hadden - en dat waren er meer dan 2000 - bijeen brengen en verbranden. Merkwaardigerwijs werden de Sibyllini sche geschriften hiervan uitgezonderd. Bijna een eeuw tevoren waren deze name lijk bij de brand van het Kapitool (83 v. Chr.) vernietigd, waarna een staatscom missie werd ingesteld die het gehele rijk afreisde om de oorspronkelijke verzame ling weer bijeen te brengen. Ten tijde van Augustus was deze commissie daar nog steeds mee bezig en het heeft tot het begin van de 5de eeuw na Chr. geduurd eer zij haar werkzaamheden staakte(Wie van ons moppert over het lange leven dat staats commissies beschoren is kan zich in dit opzicht spiegelen aan het Romeinse voor beeld!). Trouwens, de Romeinen waren op dit hele gebied nogal inconsequent want toen Rome in 408 door de Gothen werd belegerd en de bevolking honger leed trad de gouverneur van de stad, Pompeianus, in onderhandeling met de Etruriërs, die van oudsher om hun toverijen bekend stonden en beweerden de stad van de haar omringende gevaren te kunnen bevrijden. Veel succes heeft dit niet gehad, zodat men er tenslotte toe is over gegaan zich tegen een ontzaglijke som van de barbaren vrij te kopen. Zo ook keizer Marcus Aure- lius, die van zichzelf beweerde geen geloof te slaan aan de praktijken van wonderdoeners en tovenaars. Maar toen het Romeinse Rijk door de Marco- mannen uit Bohemen en andere volksstammen uit aangrenzende streken werd bedreigd, riep hij overal priesters vandaan en liet magische plechtigheden verrichten, waardoor zijn vertrek naar het leger werd vertraagd. Ook heeft hij Alexander van Abonou- teichos, die voor „leugenprofeet" werd uit gekreten, sterk begunstigd. En toen het Romeinse leger door de Quaden ivas in gesloten en afschuwelijke dorst leed riep hij een Egyptische magiër te hulp, die het klaar speelde door zijn toverkunsten een zo kunstige regenval te veroorzaken dat de Romeinen erdoor verkwikt en ander zijds de vijanden er door geteisterd wer den (mogen we althans Dio Cassius gelo ven). Over voorspellen gesproken, weet u dat uzelf de volgende zonsverduistering kunt berekenen? Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2