Horen en zien Nell Herbert Uitgaan in Haarlem r PRIMMETJE SPION IN BERLIJN J übv.lïleijev 47.25 Agenda voor Haarlem HOOGTEZON v NAAIMACHINES Wollen Deux Pièce VRIJDAG 1 NOVEMBER 1957 Radio - televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Praktische herdenking Reformatie-symfonie De radio geeft zaterdag T elevisie pro gramma EEN GOED PORTRET maken heeft tijd nodig Spaanse hofmuziek H. 3. MAERTENS N.V. Lezen en laten lezen TONEEL EN DANS MUZIEK DIVERSEN grote houtstraat 16 TENTOONSTELLINGEN ONS VERVOLGVERHAAL DOOR SLIM HARRISON ADVERTENTIE Het programma van de VPRO van don derdagavond, voor de helft gewijd aan de herdenking van de reformatie in 1517, heeft weer eens duidelijk de problematiek van het opnemen van kerkdiensten doen zien. Regisseur Ben Klokman heeft allerlei ge daan om de afstand tussen waarnemer en deelnemer aan een godsdienstoefening te overbruggen. Suggestief was zeker het be gin: een aantal fragmenten uit de „Der gehorsame Rebell" samengesteld door ds. C. M. de Vries vormden een ver rassend goede verbeelding van het thema van de hervorming, de voor Luther be vrijdende boodschap van Paulus in diens brief aan de Romeinen: de rechtvaardiging van de mens voor God alleen door het ge loof. Door de zeggingskracht van deze film fragmenten ontstond een goede harmonie met de kerkdienst, waarin de liturg, ds. E. J. Beker, een boeiend citaat uit Luthers brieven voorlas. Deelnemer kan een toe schouwer nu eenmaal niet zijn en als bij 'n toeristisch bezoek liet men zijn blik langs allerlei mooie plekjes van het interieur der oude Geertekerk te Utrecht gaan. Verder was men de bij de televisie wel zeer dringend geworden eis van „het oog wil ook wat" tegemoet gekomen door veel variatie in vocale en instrumentale mede werking. Bijna geamuseerd hoorde men even later een zwakheid, waarmee protes tantse kerken in ons land allemaal wel een beetje vertrouwd zijn: de gemeente, die weigert zich door de organist de maat te laten bepalen. Zeggingskracht had dit her vormingsprogramma zeker evenals trou wens prof. dr. L. J. van Hoik in zijn Gesprek aan de schrijftafel. Zeer onderhoudend was de manier, waar op vervolgens Paul Balaz een aantal Hon gaarse vluchtelingen naar hun ervaringen in Nederland vroeg hier verdiende de VPRO lof om haar „praktische" herden king van de onderdrukking der Hongaren, zonder al te veel overbekende herinnerin gen, maar met de voornaamste zorg: hoe maken de Hongaren het nu, hier? De medewerking van Agnes Acs, een chan- sonnière uit Boedapest, en van Jaworka's zigeunerensemble met Julianna Farkas ga ven aan dit programma ook een grote dosis stemmigheid. Tenslotte volgde er een vlot programma onder de titel „Schakeringen van licht". Het meeste van het daarin gebodene kon met de kwalificatie „wel aardig" worden afgedaan, maar sterk blijft in onze her innering de buizerd, door de mime-kunste- naar Wil Spoor weergegeven. De mime is wel bij uitstek een kunst, waarvoor de grotere belangstelling zeer gelukkig samen valt met de verbreiding der televisie. Beeldschermer In 1829 begon Felix Mendelssohn Bar- tholdy tijdens zijn verblijf te Londen te werken aan een symfonie, vermoedelijk voor het derde eeuwfeest van de „Augs- burger Konfession" in 1830. De compositie van dit werk, dat te Berlijn werd voltooid en dat de naam „Reformatie-symfonie" kreeg, heeft Mendelssohn veel inspanning gekost. Zelf was hij er allerminst over te vreden, wat blijkt uit een brief, die hij op 11 februari 1838 aan de Dresdener dirigent componist Julius Rietz schreef. Daarin zegt hij: „Ik kan de Reformatie-symfonie niet meer uitstaan. Ik zou haar liever willen verbranden dan een van mijn andere com posities, zij mag nooit worden uitgegeven. Drie jaar later schrijft hij nog eens aan Rietz. Zijn brief gaat dan over een werk van deze dirigent, dat hem maar matig bevalt. „Ik merk in uw ouverture een zeker karakter, dat ik zelf maar al te goed ken, omdat dit naar mijn mening de Reformatie-symfonie heeft doen misluk ken". Tegen Mendelssohns wens heeft echter zijn zoon Carl in 1868 éénentwintig jaar na de dood van zijn vader de symfonie toch uitgegeven. De eerste uitvoering te Leipzig na de publikatie werd een mislukking, evenals de tweede, een maand later. Daarna heeft men het er HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Morgenge bed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Plechtige Requiemmis. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Promenade ork. en soliste. (12.30—12.33 Land- en tuinb.meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Amus.muz. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Filharmonicaclub. 15.15 Kroniek v. letteren en kunsten. 15.40 Conservat.-koor en -ork. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.20 De springplan. 17.40 Gram. 18.00 Journalis tiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Pari. overz. 18.25 Strijkork. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Kamerork. en soliste. 20.15 Lichtbaken caus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Gram. 21.15 Middagklok - noodklok: De stad Gods. 22.00 Strijkkwart. 22.20 Gram. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aanslui tend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Strijksextet en soliste. 10.50 Buitenl. overz. 11.05 Annemarieke. hoorsp. 11.35 Viool en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Harmonie-orkest. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Lichte muziek. 15.00 Boekenwijsheid. 15.20 Dameskoor. 15.35 West-Fries progr. 16.00 Concertgebouwork. en soliste. 16.45 Voor de jeugd. 17.00 Lichte muz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Amus.muz. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch aller lei. Een en ander over de 15 landen, aangeslo ten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, causerie. 19 40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deeze week. caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Waar gaan wij heen? 20.13 Gevar. progr. 21.45 Klavier Vier. 22.15 Soc. comm. 22.30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Gewijde muz. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Radio-Almanak. 16.00 Omr.ork. 16.45 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en liturg, kal. 17.20 Liturg, gezangen. 17.30 Symf.-ork. en koren en sol. 18.30 Godsd. causerie. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Symf.ork. 20.15 Gram 22.00 Nieuws. 22.11 Gram. 23.00 Nieuws. 23.06—24.00 Gram. VOOR ZATERDAG AVRO: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.15 Pension Hommeles, muz. blijspel. 21.00 Film-verz. progr. 21.20 Weet wel wat je waagt. St. NIcolaas Is reeds In zicht ATELIER Lange Vcerstr. 11-13 Haarlem Telefoon 11178 niet meer op gewaagd het werk in de or kestrepertoires op te nemen. Alleen als gelegenheidscompositie doet het nu nog een enkele keer dienst. Zo heeft de NCRV bij de herdenking van de hervorming donderdagavond deze Re formatiesymfonie in een uitvoering door het NBC-symfonieorkest laten horen. Ar- turo Toscanini was de dirigent en dit waarborgde een vertolking, waarbij de beste hoedanigheden van Mendelssohns muziek tot hun gelding kwamen. Toch konden de soms treffende melodische vond sten en de contrapuntische bewerkingen om het koraal: „Een vaste burcht" van Lu ther als cantus firmus de indruk niet ongedaan maken, dat we hier te doen hadden met een middelmatige compositie. Mendelssohn heeft met juiste intuïtie de waarde van zijn symfonie beseft. Maar zijn rijke artistieke erfenis werd althans ten aanzien van dit werk niet goed beheerd. Isabella van Castilië en Ferdinand van Arragon zijn voor de meeste Nederlanders geen onbekende figuren. Over de stand van de muziek in hun land weten we betrekkelijk weinig. Gaat men af op een verzameling van vierhon derdnegenenvijftig stukken van vierenveer tig Spaanse componisten, die „Cancionero musical" is genaamd, dan krijgt men de in druk, dat de kunstmuziek op het Iberische schiereiland belangrijk was. Zij stond ver af van de eigenlijke volksmuziek en werd zeer beïnvloed door de zangen van Pro- vengaalse troubadours en later ook door renaissancistisch getinte Italiaanse muziek. Aan het hof van Isabella en Ferdinand werd deze muziek eveneens beoefend en zij zal in instrumentale en vocale vormen ontspanning gebracht hebben bij een ongetwijfeld enerverende regeringsactivi teit. De AVRO wijdde donderdagavond een deel van zijn zendtijd aan de muziek aan het Spaanse hof. In een uitvoering door het ensemble „Pro musica antiqua" uit Brussel onder leiding van Safford Cape werden instrumentale en vocale werkjes gebracht. De instrumentale klonken in hun bezetting van blokfluit, vedels en clavichord nogal primitief, maar aantrekkelijk door de in timiteit van een fijne klank. De vocale werken daarentegen bleken geavanceerd te zijn in hun Italiaanse madrigaalstijl en in hun klare contrapuntiek. Mogelijk wordt deze uitvoering van „Pro musica antiqua" een aanleiding om de Spaanse archieven eens grondig te gaan onderzoeken. Golfbreker ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 Lijst van door de Stadsbibliotheek in Haarlem aangeschafte boeken. Romans: Ambler, Zij kwamen bij nacht: Cra ne, De vuurdoop van Henry Fleming: de Splen- ter, Vogelvrij; Sytzen, Soldaat - Ravijn - Land genoten; Jünger, Zwei Schwestern; Christie, Murder at Hazelmoor; Durrèll, Justine. Populair wetenschappelijke boeken; Schott- lander, Problemen der moederbinding; Cronin, De wijze man uit het Westen; Polak, Hoopvolle toekomstperspectieven; van Ingen, Leer het kind uit zijn tekening kennen; Michels, Sterrenkun de; Seagrave. Ziekenhuis in de bergen; Scheu- rer, Personeelsbeleid en produktiviteit; Stein- bacher, Knaurs Vogelbuch; De Bijbel in de litte ratuur; Andersch, Piazza San Gaetano, neapoli- tanische Suite, de Rijck, Vlaamse dichtkunst van deze tijd, dl. 1; Platte. Malerei (Die Kunst des 20, Jahrhunderts) Masereel, Stundenbuch: Jan- kélévitch, Ravel; Dussel. De wereld is nog alti.id rond; van Nijnanten, Gids voor Graubünden; van der Meer, Panorama van de Westerse be schaving; Wilson, Van Warschau tot Hirosjima, dl. 3; Couperus, Verzamelde werken, dl. 11. Zaterdag 2 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft onder regie van Fons Rademakers een voorstelling van „Het Ei" van Félicien Marceau in de vertaling van Remco Campert met medewerking van onder anderen Truus Dekker, Guus Oster en en Paul Huf. Zondag 3 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft onder regie van Henk Rigters de eerste voorstelling in Haarlem van „Het wa ter" van Ed. Hoornik. Medewerkenden zijn Ank van der Moer, Nienke Sikke- ma, Ko van Dijk, Frans 't Hoen en Joan Remmelts. Decor van Metten Koornstra. Maandag 4 november. Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft de eerste voorstelling in Haarlem van „Oom Wanja" van Anton P. Tsjechov in de vertaling van Charles B. Timmer, geregisseerd door prof. P. Sjarov. Medewerkenden zijn onder meer Ank van der Moer, Ellen Vogel, Jacqueline Royaards-Sandberg, Ko van Dijk en Han Bentz van den Berg. De decors werden ontworpen door André Andre- jev, de kostuums door mevrouw Roland Holst. Woensdag 6 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van „Geloof en Wetenschap" geeft het Nederlands Bal let onder leiding van Sonia Gaskell een uitvoering van een choreografie van Ko van Dijk, die naast Ank van der Moer een hoofdrol vervult in „Het Water" van EdHoornik, waarvan de Nederlandse Comedie zondag een voor stelling in de Haarlemse Schouwburg geeft. Rudi van Dantzig op de Negenentwin tigste Symfonie van Mozart, verder „De Vuurvogel" van Strawinsky/Fokine en „Graduation Ball" van David Lichine op muziek van Johann Strauss. Donderdag 7 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuw Operette Gezelschap geeft een uitvoering van „De bloemen van Hawaï" van Paul Abraham, waar van op vrijdagavond 8 november een herhaling wordt gegeven. Donderdag 7 november, Minerva Theater, 20.15 uur: Onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring geeft het Kwartet Cabaret een voorstelling. Medewerkenden zijn Karin Larsen, Ju les de Corte, Rob van Reyn en Herbert Joeks. Zij worden aan de vleugel bege leid door Anton Dijkman. Vrijdag 1 november, Concertgebouw, 19.30 uur: De heer Paul Chr. van Westering houdt een inleiding bij het concert, dat het Noordhollands Philharmonisch Or kest zal geven. Vrijdag 1 november, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding-van Henri Arends het tweede concert in de serie V met solistische medewerking van Eduard Biele (solocellist van het N.Ph. O.) en de stadsorganist Albert de Klerk. Uitgevoerd worden het Concerto grosso voor twee trompetten van Vivaldi, het Concert voor violoncel in d van Leo, het Concert voor orgel in g van Arne en de Tweede Symfonie van Dvorsjak. Zaterdag 2 november, Parklaan, 20 uur: In de kerk van de Evangelische Broe dergemeente wordt een concert gegeven, waaraan medewerken de sopraan Kitty Nederkoorn, de fluitiste Gerda Brands, de harpiste Francina Hinlopen en de organiste Bets Nederkoorn. Het pro gramma vermeldt werken van Loeillet, Handel, Dvorsjak, Hendrik Andriessen, B. van den Sigtenhorst Meyer en Fran cina Hinlopen. Maandag 4 november, Concertgebouw, 20 uur: In de Beethovencyclus geven de violist Herman Krebbers en de pianist Robert Weisz de eerste uitvoering. Het progi-amma vermeldt de eerste, zesde en zevende sonate. Maandag 4 november, Grote Markt, 15.30- 16.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Pe ters bespeelt weer het carillon van de Grote Kerk. Men kan .hem eveneens be luisteren op vrijdag van 11.30 tot 12.30 uur. Dinsdag 5 november, Concertgebouw, 20 uur: De stadsorganist Piet Kee bespeelt het orgel van Christiaan Müller met be geleiding van de muziekkring „De Can- torij" onder leiding van Maarten Kooy. Op het programma staan onder andere werken van Johann Sebastian Bach, J. Ockeghem, Dandrieu, Boekei en Franck. Donderdag 7 november, Frans Hals museum, 20 uur: Onder auspiciën van de Volksuniversiteit wordt een uitvoe ring gegeven van Antilliaanse muziek waaraan medewerken Ottmar Fraai, zang, Julien Coco, gitaar en Jules efe Palm met voordracht. Donderdag 7 november, Concertgebouw, 20 uur: Het Haarlems Christelijk Man nenkoor geeft onder leiding van Bernard Verboom een uitvoering van werken van Schubert, Debussy en Dresden, waaraan solistische medewerking wordt verleend door de tenor Cornelis Kalk man en de pianiste Berthe Davelaar. Vrijdag 8 november. Concertgebouw, 20 uur: Het Symfonieorkest „Haerlem" geeft onder leiding van Marinus Adam een uitvoering, waaraan solistische medewerking wordt verleend door de Amerikaanse pianist Eugene Haynes. Uitgevoerd worden werken van Auber, Gounod, Tsjaikofsky en Mendelssohn- Bartholdy. „GELOOF EN WETENSCHAP" Maandag 4 november, Brinkmann, 20-21 uur: Dr. A. L. Constandse houdt de tweede voordracht in de cursus „Het wereldgebeuren van heden". Maandag 4 november, Brinkmann, 21 uur: Dr. E. Brongersma houdt de eerste voor dracht in een cursus over de emanci patie van de katholieke leek. Woensdag 6 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nederlands Ballet geeft on der leiding van Sonia Gaskell een uit voering. Zie onder Toneel en Dans. VOLKSUNIVERSITEIT Vrijdag 1 november, Frans Halsmuseum: De danscriticus Joop Schultink houdt de eerste voordracht in een cursus over ballet, waarbij demonstraties worden gegeven. Vrijdag 1 november, Minerva Theater, 20 uur: Mr. dr. R. W. H. Pitlo houdt de tweede voordracht in de cursus „Een vergeten beschaving" met vertoning van een geluidsfilm en lichtbeelden. Maandag 4 november, Jacobstraat, 20 uur: In het gebouw van de Vrijzinnig Her vormden spreekt dr. T. de Booy over de Andes-expeditie 1956, waaraan hij heeft deelgenomen. Hierbij worden lichtbeel den en een kleurenfilm vertoond. Deze lezing is tevens bestemd voor leden van de Koninklijke Nederlandse Natuurhis torische Vereniging. Dinsdag 5 november, Frans Halsmuseum: Ir. D. C. van Schaik houdt de tweede en laatste lezing over de Sint Pietersberg, waarbij lichtbeelden worden vertoond. Woensdag 6 november, Frans Hals museum: Prof. dr. Th. J. G. Locher houdt de tweede voordracht in de cursus over de wereldcrisis, getiteld „Communis tisch Rusland en de westerse wereld". Donderdag 7 november, Frans Hals museum: In de renaissancezaal wordt een uitvoering gegeven van Antilliaan se muziek. Zie onder Muziek. Dinsdag 5 november. Coornhertlyceum, 20 uur: De heer L. Postma leidt de eer ste bijeenkomst van een cursus hout snijden. Alle bijeenkomsten in het Frans Halsmuseum beginnen om 20 uur. AMATEURTONEEL Dinsdag 5 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „St. Gene- sius" geeft een opvoering van „karna val in Venetië". Donnavo was woedend, toen Primmetje probeerde te vluchten. „Dat moet je niet nog eens proberen, klein mormel", raasde hij. „Ik waarschuw je, en pas op, dat je zulke grappen niet meer uithaalt, of 't zal je slecht bekomen!" De kermis in de stad was afgelopen. Donnavo besloot naar een andere stad te gaan, om daar ook weer wat te verdienen. Met Primmetje in zijn zak en de luit op zijn rug stapte hij de poort uit. 35-36 FILMVOORSTELLINGEN Studietheater: Zondagochtend 11 uur op nieuw vertoning van de expeditiefilm „Bij de kannibalen van Nieuw Guinea". Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van „De openingsvlucht naar Canada", een film van jhr. J. C. Mol- lerus, die bij de vertoning zelf voor een toelichting zorgt. Lidotheater: Zondagochtend 11 uur ver toning van de operettefilm „Rigoletto" met zang van onder andere Mario del Monaco. ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrijdag 1 november, „Theosofla", 20 uur: Onder auspiciën van de Theosofische Vereniging spreekt de heer Rico Bult huis over „Het universele poppenspel". Deze bijeenkomst is voor ieder toe gankelijk. Vrijdag 1 november, Brinkmann, 13 uur: Op een bijeenkomst van de Nederland se Maatschappij voor Nijverheid en Handel spreekt de luitenant-generaal der cavalerie Th. E. E. H. Mathon, di recteur van het Defensiestudiecentrum, over „De plaats en taak van Nederland in de verdediging van het westen". Zaterdag 2 november, Brinkmann, 20 uur: Onder auspiciën van de oud-leerlingen vereniging der Koningin Wilhelmina- school en Prinses Ireneschool treedt het Amsterdamse amateur-cabaretgezel- schap „Kamelon" op. Zaterdag 2 november, Hoofddorp, 20 uur: In hotel „De Beurs" geeft het Hoofd dorps dameskoor „Zanglust" een uit voering met medewerking van het Aals meers Amusementsorkest onder leiding van Ad. van der Meulen. Zaterdag 2 november, gebouw St. Bavo, 19.45 uur: Voor leden van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond wordt een ontspanningsavond gegeven. Zaterdag 2 november, Jacobstraat, 20 uur: In het gebouw van de Vrijzinnig Her vormden wordt onder auspiciën van het Haarlems comité van Youth for Christ een vertoning gegeven van de Ameri kaanse film „Seventeen". Muzikale medewerking wordt verleend door Hans van der Steen (orgel) en een zangduo. Maandag 4 november, Brinkmann, 20 uur: Voor de vereniging „Haerlem" spreekt dr. J. Meyer, leraar aan het Coornhert lyceum, over „Jonkheer Mozes Salva dor, een sefardische non-conformist in het statige Haarlem van de negentiende eeuw". Dinsdag 5 november, Wilhelminastraat, 20 uur: In hotel-pension Hellendoorn houdt mr. A. Borger voor de Studie kring voor Wijsbegeerte de eerste lezing in een cursus getiteld „Het conflict in de wereldziel". Woensdag 6 november, Brinkmann, 20 uur: Onder auspiciën van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling wordt een bijeenkomst gewijd aan Suriname met zang, muziek en dans. Woensdag 6 november, Concertgebouw, 19.30 uur: Ten bate van de tuberculose bestrijding geeft het Haarlemse koor „De Nachtegalen" een uitvoering van het bekroonde kinderkoorlied „De ko- ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDING VLOT gestreepte pullover. effen rok ning gaat verhuizen" op tekst van Annie M. G. Schmidt en op muziek van Paul Chr. van Westering. Mia Kampmeijer begeleidt aan de vleugel. Tevens geeft het koor een uitvoering van het zang spel „De gouden ambtsketen van de burgemeester" van Cis Kampmeijer. Woensdag 6 november, Wilhelminastraat, 20 uur: Onder auspiciën van Les Con férences Frangaises spreekt de schrijver en letterkundige criticus Henri Glouard over „Le sens de la grandeur dans le Théatre Frangais contemporain". Donderdag 7 november, Jacobstraat, 20 uur: Voor de vereniging „Weten en Werken" spreekt de heer K. R. Junius Ingerman over Rome. Zand voort: Tot zondag 3 november expo seert de Zandvoortse schilder Ton de Boer in zijn woning aan de Dr. C. A. Gerkestraat 49 rood een aantal van zijn schilderijen. De tentoonstelling is dage lijks geopend van 14 tot 16 en van 20 tot 22 uur. Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro mingen februari 1953. Geopend dage lijks van 9-12.30 en van 13.30-17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdag van 10-12.30 uur en van 13.30- 17 uur en zondags van 14-17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10-15 uur en op zon- en feestdagen van 13-15 uur. Huis van Looy: Dagelijks geopend van 10- 12.30 en van 13.30-17 uur, zondags van 14-17 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuur kundige instrumenten. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11-15 uur. le eerste zondag van elke maand van 13-15 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en munten. Geopend op werk dagen behalve maandag, van 10-17 uur, des zondags van 13-16 uur. Galerie Espace: Dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. R.K. Muloschool: De r.-k. natuurstudie club „Natura" houdt een herfsttentoon- stelling in de r.k. Muloschool St. Jeroen aan de Overtonstra'at. Geopend op zater- uag 2 en zondag 3 november van 10-21 uur. r~ V. 45. Ik kijk op mijn horloge. Nog honderd seconden, mannetje. En dan Ik zweer u dat ik niets weet. Waar wil je 'm het liefst hebben, in de lever, in de maag, in het hart? Dat kunt u niet doen. Ik zal me gaan schamen, goed? Doe 't niet. De man werpt zich op de knieën. In de grond van de zaak is 't allemaal een beetje belachelijk, als je weet dat ik geen ogenblik van plan ben geweest hem wer kelijk te schieten, maar het geeft weer eens een mooie kijk op de flinkheid van de „zware" jongens. Zij hebben ons opgebeld om u tegen te houden op de weg naar Passy. Ze hebben ons het signalement ge geven van uw auto. Zo, en wie dan wel? Een vrouwzeker uw vriendin? Luister, mannetje, zo zijn we niet getrouwd. Als je dan niet wilt Nee, luister, het was FrÉiulein Kolberg. Hè, hè, eindelijk. En wie is die vrouw dan wel? Zij woont in Saint-Gervais. Zij wilde u niet in Passy hebben. Zij wilde dat wij u vannacht bij ons hielden en u morgenvroeg loslieten. Da's alles. En me intussen een paar kogels verkopen. Neenietwaarwe moesten u geen kwaad doen. Daarom heb ik mijn vriend ook niet toegestaan u te slaan. Hoeveel heeft zij jullie voor dat karweitje be taald? Vijfhondei'd. Zo, die is niet mis, die Clara. Ik kijk de man aan die nog steeds op zijn knieën ligt. Laat me jouw papieren eens zien. Zijn identiteitsbewijs staat uitgeschreven op naam van „Marcel Portier, vertegenwoordiger, Annecy". Vreemde vertegenwoordiger. Enfin, dat kan me min der schelen. Pak de papieren van je kameraad ook eens. Op zijn knieen kruipt hij voox-uit, Qoet het portier open en fouilleert zijn vriend. Even later heb ik nog een identiteitsbewijs te pakken, ditmaal op naam van „Pierre Michel, employé, Annemasse." Dat klopt. Sta op. j ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) Maar Doe wat ik zeg. Ga achter het stuur zitten. Hij doet 't, maar beeft nog een beetje meer als hij zich achter het stuur zet. Geef me die kaart die in het dashboard-bakje ligt. Om dat te doen buigt hij zich voorover, juist vol doende om hem een klap in de nek te kunnen geven, en naar ik aan neem hard genoeg om naar hetzelfde dromenland af te reizen als waar zijn vriend vertoeft. Als ik die twee mannen in de kussens zie liggen, moet ik werkelijk glimlachen. Clara Kolberg heeft werkelijk een paar pionnen verloren en ik zal mijn best doen haar zo gauw mogelijk „schaak" en „mat" te zetten. Het voertuig, waar ik twee kilometers in heb afge legd, laat ik voor wat het is en de rest loop ik maar. Mijn kreupele voet is zo slecht niet. Ik heb trouwens wel geluk, want ik kom geen enkele auto tegen. Na een kwartiertje ben ik weer bij mijn eigen wagen, en ik slaak een zucht van verlichting als ik het portier open doe. De identiteitsbewijzen zitten in mijn zak en de revolver laat ik onder de zitbank glijden. Daar zal niemand ze zoeken. Ik rijd weg. Als ik bij de wagen kom, waar de twee slapers in liggen, groet ik met mijn hand als teken van vriendschap. Ik haal mijn schouders op. De nachten op de berghellingen zijn nogal koud. Misschien lopen zij een flinke verkoudheid op. Als ik de zaal met de honderden gekleurde lampjes binnenkom, is het feest in volle gang. Officieren dansen met bijzonder knappe vrouwen. Burgers zijn er niet veel. De aantrekkingskracht van de uniform blijkt weer eens heel duidelijk. Zet een aardige vrouw tegenover een burger en een militair, en zij zal de militair kiezen. Misschien omdat hij er knapper uitziet, maar waar schijnlijk omdat het uniform hem zo goed staat. De ceremoniemeester loopt op mij toe en neemt mijn kaart in ontvangst. Wilt u iemand ontmoeten? Ja, is commandant Delarue er misschien? Wilt u me volgen, meneer O'Connor, dan breng ik u naar zijn tafeltje. De ontvangende sergeant brengt me langs tafeltjes met hagelwitte kleedjes naar Fraülein Clara Kolberg, die tegenover commandant Delarue zit. Zij ziet me direct en ik zie haar gezicht betrekken, dat liegt er niet om. Clara ziet me liever niet, maar Delarue daarentegen staat op en geeft me een hand. Meneer O'Connor, wat prettig dat u gekomen bent. Neemt u me niet kwalijk dat ik wat oponthoud had. O, dat doet er niets toe. Commandant, hebt u relaties bij de plaatselijke politie of de gendarmerie? Natuurlijk, waarom? Ik ben onderweg overvallen door twee verdachte individuen. Ik heb ze kunnen overmeesteren. Ze sla pen nu gedwongen een beetje uit en dat is mijn schuld, maar kijk, hier heb ik hun papieren. Op het witte tafellaken leg ik twee identiteitspapie ren neer, goed duidelijk zichtbaar voor Clara, en ik ga verder: De wapens, die zij bij zich hadden, vindt u in mijn auto onder de voorbank. Dat is heel ernstig, wat u me daar vertelt, ik zal er onmiddellijk een patrouille heen sturen. Excuseert u mij even. Delarue staat op van ons tafeltje. Clara Kolberg heeft tijdens ons gesprek geen woord gezegd, maar haar gezicht staat op onweer. Als zij met blikken kon doden had ik al lang op de grond gelegen. Toch blijf ik rustig de onschuld spelen en haal mijn inhaleermachinetje weer tevoorschijn. Een paar drup pels in beide neusvleugels en ik vertrouw Clara toe: Ik had nooit gedacht dat de wegen in de omtrek zo onveilig zouden zijn. Zij geeft geen antwoord, maar brengt haar glas aan de lippen. Dat begrijp ik, haar keel moet wel heel droog zijn. Zij moet die nodig smeren. Ik geloof niet dat ik je veel plezier bezorg, Clara. Waarom niet? Het lijkt erop alsof je gewild had dat die twee knapen me de hele nacht bij zich hadden gehouden. Als ik dat geweten had, zou ik hun uitnodiging natuur lijk hebben aangenomen. Meneer O'Connor, ik begrijp u niet. (Wordt vervolgd) VRIJDAG 1 NOVEMBER Concertgebouw: Noordhollands Philhar monisch Orkest o.l.v. Henri Arends, m. m.v. Albert de Klerk (orgel) en Eduard Biele (cello)) 20.15 uur. Frans Halsmuseum: J. Schultink over het ballet (met demon straties) 20 uur. Vereniging van Spiritis ten „Het licht": Allerzielenherdenking, door mevrouw Elsa Kaiser, 20 uur. Miner va theater: mr. dr. R. H. W. Pitlo over „Een vergeten beschaving", 19.30 uur. Nut van het Algemeen: Allerzielenavond met bloemenséance, 20 uur. Minerva: „Ger- vaise", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt: „Porte des Lilas", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Onveilig signaal", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „De hel der ver lorenen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Gangsters van achttien", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Op naar Holly wood", alle leeftijden, 14, 19 en 21.15 uur. Roxy: „The Indian fighter", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „De droom van een bak vis", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Ge bouw Nassauplein 8: Rico Bulthuis spreekt voor Theosofia Stichting Haarlem over: .Het universele poppenspel", 20 uur. ZATERDAG 2 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Het ei" door „Ne derlandse Comedie", 20 uur. Minerva: „Knock on wood", 14.30 uur. „Gervaise", 19 en 21.15 uur; Rembrandt: „Porte des Lilas", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur; Frans Hals: „Onveilig signaal", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido: „Gangsters van 18 jaar", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. „Houten koppen", a.l., 14 en 16.15 uur. Luxor: „De hel der verlorenen". 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Op naar Hollywood", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: „De droom van een bakvis", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „The Indian fighter", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7