Gevolgen van Deltawerken worden later geregeld Parlementair commentaar Hoofdpijn? Griep? Sluitende begroting dank zij toeneming dekkingsmiddelen 'ÏÏrieven aan de redactie Minister Algera in Tweede Kamer Mogelijkheid van verplaatsing der oestercultuur wordt onderzocht dooié in Auïsf Langlopende leningen kunnen niet worden gesloten Kort en bondig te te -I Oeververbindingen niet verwezenlijkt Uitbreiding Centrale van het P.E.N. te Velsen Vrouw doodde haar baby Oudste mannelijke tweeling in Nederland 90 jaar Aspirin Provinciale Staten Noordholland KNAC-adviezen aan automobilisten Remmen werkten te goed VRIJDAG 1 NOVEMBER 1957 Van onze Kamerver slag gever) Er zijn tijdens het debat in de Tweede Kamer over het deltaplan vele wensen geuit. Maai we kunnen niet alles tegelijk, antwoordde minister Algera gistermiddag. Wij zijn bezig met de Zuiderzeewerken en er moeten ook wegen, bruggen en tunnels worden gebouwd. Waterstaat heeft de handen vol. Het afsluiten van de zeegaten tussen de Waddeneilanden zal daarom de taak zijn van een volgende generatie. De zware belasting van Waterstaat maakte het de minister ook onmogelijk een onderzoek toe te zeggen omtrent de mogelijkheid van een tunnel onder de Westerschelde. De inhoud van de Deltawet bestaat uit het omlijnen van de waterstaatkundige werken, aldus minister Algera, maar niet uit het regelen van de gevolgen op het gebied van het verkeer, schadevergoeding, recreatie en sociale aanpassing. Die rege lingen komen later en dan zal de Kamer zich daarover kunnen uitspreken. Dat geldt eveneens voor de bijdragen van de polders in de kosten voor verbetering van de dijken. Ook de betere verkeersverbindingen in het Deltagebied, waarvoor men heeft gepleit, zoals een dam van Zierikzee naar Beveland, behoren niet tot het eigenlijke Deltaplan. De oeververbinding tussen de Hoekse Waard en Flakkee zal niet worden gelegd over Tiengemeten, maar veel oostelijker. De brug begint even ten westen van Nu- mansdorp en komt uit op het midden van de dam in het Volkerak, want de dam loopt van Den Bommel in oostelijke richting door het Haringvliet en buigt dan met een knik naar het vasteland van Brabant. Voor de overbrugging van het Haringvliet zijn nog niet alle voorbereidingen gereed. Het werk wordt gecombineerd met het leggen van de Volkerakdam. Waarschijnlijk zal daarmede het volgend jaar worden begon nen. Omtrent de afsluiting van de Oude Maas is het onderzoek nog gaande. De stuw zou dienen om de kwaliteit van het zoete water in de Nieuwe Maas te verbeteren. Voor Dordt zou de stuw ook voordelen hebben, want het water wordt dan stroomloos, waardoor het beter op diepte kan worden gebracht en gehouden. Minister Algera vreest geen achteruitgang van de kwaliteit van de grond van het Verdronken Land van Saaftinge, wanneer de indijking wordt uitgesteld, omdat de toestand er veel evenwichtiger is dan bij voorbeeld in de Braakman. Ook vreest hij niet, dat met moderne ijsbrekers het ijs- gevaar niet afdoende zal kunnen worden bestreden. Maar hij erkende, dat de ijs- afvoer een belangrijk punt is, dat alle aan dacht heeft ADVERTENTIE Géén wachttijden van een half uur of nog langer». in 10 minuten van Haarlem ih 20 minuten van Amsterdam naar 2 interessante bezienswaardigheden de Velser tunnel de grootste moderne woninginrichting van Nederland WONINGINRICHTING BEVERWIJK ■rcestr. 74-84 2S0 modelkamers Geopend 8-l?30«n 14-llu. Dinsdag8-11 u Over de Belgische belangen zei de minis ter, dat bij hem de Beneluxgeest niet min der levendig is dan bij mr. Burger. Hij was over de samenwerking niet ongerust, „om dat de ministers van Verkeer van België, Luxemburg en Nederland alle drie in de zelfde week in hetzelfde jaar zijn geboren". Wat betreft de afsluiting van de Lau- werszee verklaarde minister Algera, dat veel voorbereidend werk moet worden gedaan, dat nog niet is afgesloten. In 1958 zal nog niet met de uitvoering van het werk kunnen worden begonnen. Omtrent de dijkverbetering bij Harlingen hoopt de minister, dat zeer binnenkort een bevre digende regeling tot stand zal komen. Wanneer de Deltawet tot stand is ge komen, zo besloot minister Algera, staan we voor de uitvoering van grootse werken. Vastberaden gaan we aan de arbeid, ook in het besef van onze kleinheid. Dat zal ons behoeden voor overmoed, maar ons destemeer verbeten doen zijn in de harde strijd om ons volk de menselijke veiligheid te geven. Het Deltaplan zal nieuwe moge lijkheden scheppen voor welvaart en voor uitgang. Er zijn ook schaduwzijden en er zullen ook nadelen zijn. Dit alles overzien de, past het mij uitdrukking te geven aan de bede, dat God dit werk mag stellen tot zegen van ons land en volk. „Fqne heertjes" Minister Mansholt besprak hierna de moeilijkheden met de oestercultuur. „De oesters zijn fijne heertjes", zei hij, die kies keurige eisen stellen aan de kwaliteit van de bodem, het water en de snelheid van de stromingen. Als daarom proeven wor den genomen om de mogelijkheid van ver plaatsing te onderzoeken (kosten tien mil joen gulden) garandeert dat geen succes in de practijk. Wij kunnen niet optimistisch zijn, maar de regering heeft besloten toch al het redelijke te doen om te trachten de oestercultuur te behouden. Onbekend zijn nog de financiële consequenties van ver plaatsing van de oestercultuur. Mosselen kunnen wel voldoende worden gevapgen in de Waddenzee, maar verwate ring (ontzanding) is daar niet mogelijk. Ook op dit gebied zijn proeven nodig. De garnalenvissers verkeren ook thans reeds in moeilijkheden. Sanering zal noodzakelijk zijn. In elk geval heeft de regering beslo ten zoveel mogelijk te streven naar behoud van de visserij en de oester- en mossel cultuur. Voorzover dat niet mogelijk is zal een tegemoetkoming aan de gedupeerden noodzakelijk zijn, maar voorkomen moet worden, dat de tegemoetkoming het karak ter krijgt van steun. Getracht moet dan worden de gedupeerden aan ander werk te helpen. Volgende week zal de Kamer repliceren. Een groot deel van de Kamerleden wil in de Deltawet vastleggen, dat schadevergoe ding niet alleen kan worden verleend aan de visserij en „aanverwante" bedrijven, maar ook aan bedrijven buiten de visserij. (Van onze parlementaire redacteur). Twee ministers, geboren en getogen noordelingen, voerden donderdagmiddag het woord ter verdediging van het ont- werp-Deltawet, dat onder meer in het bij zonder ook althans door de te onder nemen waterstaatswerken, die thans wet telijke bezegeling gaan krijgen belan gen raakt, waarbij de zuidelijke bevol kingsgroepen van ons land nauw betrok ken zijn. Bovenal gaan hier de gedachten naar Zeeland en Noord-Brabant uit. Maar gelukkig beseffen, met het gehele volk, ministers en volksvertegenwoordigers, dat boven de plaatselijke belangen toch ver uitgaat het enorme belang van nationale aard, dat hier in het geding is. In het betoog van minister Algera viel de Fries te beluisteren. Met name toen hij, overigens in alle eenvoud, die hem eigen is, van de onverzettelijke wil getuigde om zijnerzijds al het mogelijke te doen, opdat de verwezenlijking van de Deltaplannen geen vertraging zal ondergaan. En het was de nuchtere Groninger, die in de persoon van minister Mansholt sprak over de ge volgen, die de Deltawerken voor de vis serij, de oester- en mosselenteelt (alsook ten dele voor de garnalenvangst) zal kun nen hebben. Zoveel mogelijk dient het streven er op gericht te zijn, die bedrijfs takken in stand te kunnen houden. Daar om zal men dan ook nagaan of en in hoe verre verplaatsing van de oesterteelt uit komst kan geven. Als echter blijkt, dat zulks niet mogelijk is, dan zal men zich er meteen rekenschap van moeten geven, dat de oesterteelt zal hebben te wijken voor de hogere belangen: de behartiging van de veiligheid van het land tegen de zee en het tot stand doen komen van een groot zoetwatermeer. Nu reeds gaf minis ter Mansholt te kennen, dat als de vissers hun huidige beroep niet meer zullen kun nen uitoefenen, omscholing alsmede ver goeding van schade geboden zullen zijn. Regelingen met een steunkarakter (zoals de drooglegging van de Zuiderzee tot na sleep had) dienen dan echter achterwege te blijven. Zijn ambtgenoot van Verkeer en Water staat gaf zich heel wat moeite om de Ka mer te bewegen het artikel in de Deltawet, dat een mogelijke „tegemoetkoming" be treft, te weten artikel 8, maar te aanvaar den, al voelden vrij veel afgevaardig den daarvoor weinig of niets. De bepaling had, zo merkte minister Algera sussend op, slechts een betrekkelijke waarde. Het was eigenlijk alleen uit psychologische over wegingen in het wetsontwerp opgenomen. Het stelde slechts een beginsel en men kon toch later over deze zaak nader met elkaar praten, te weten als de wet aan de orde komt, die in dit opzicht voor de nadere uitwerking van genoemd artikel uit de „raamwet" moet zorg dragen. Het had er veel van weg, dat deze „argumentatie" niet terstond de gewenste indruk maakte. Er scheen reeds een amendement in de maak te zijn, om het gehele artikel te schrappen of het althans een aantrekke lijker inhoud te geven. „Het gaat alleen om het beginsel", was ook 's ministers leuze in verband met het vraagstuk van de rijksbijdrage voor be kostiging van dijkversterkingen door an deren dan het rijk te verrichten. Wel be schouwd bleek de minister er spijt, van te hebben, dat hij in de memorie van ant woord kenbaar had gemaakt, dat op het ogenblik de gedachten van de regering naar een bijdrage van zestig percent uit gingen. Dat getal had hij alleen genoemd, omdat de Kamer in het voorlopig verslag op een verduidelijking omtrent de voor nemens van de regering had aangedrongen. Aanvaarding van de Deltawet loopt hier op helemaal vooruit. En daarom wilde de minister, nadat hij nog enige troostrijke woorden had laten horen over de wijze, waarop het rijk tenslotte kan bijspringen, thans maar liever verder over de omvang van het percentage zwijgen. Het was verheugend, dat de regering bij monde van minister Algera duidelijk liet uitkomen in een geest van goede buur- schappelijke samenwerking met België de grootste werken tot stand te willen laten komen. Voor de problemen van interna tionale aard, namelijk voor de noodzaak om enerzijds onze nationale belangen te dienen, anderzijds het toebrengen van schade aan de nationale belangen van Bel gië te voorkomen, heeft de Nederlandse regering een open oog. En gelukkig blijft ook in menig opzicht de Nederlands-Bel gische samenwerking in de gemeenschap pelijke technische Scheldecommissie reeds nuttige resultaten te hebben opgeleverd. Mogelijk, dat bij de replieken deze of gene afgevaardigde nog een enkel punt met be trekking tot het internationale aspect van de Deltawerken zal aanstippen, waarop dan vervolgens van de ministerstafel mis schien nog wat nader licht zal kunnen worden verschaft. In de toelichting op de begroting 1958 van de provincie Noordholland delen Ge deputeerde Staten mee, dat de provincie participieert in de reële kosten van de spoorwegtunnel te Velsen. Zij vragen de Provinciale Staten machtiging ten laste van de provincie een lening aan te gaan van 3.500.000 wegens bijdrage aan het rijk in de kosten van de bouw van deze tunnel. Hoezeer de totstandkoming van de spoor- en autotunnels moet worden toe gejuicht, betreuren Gedeputeerde Staten het, dat andere eveneens belangrijke vaste oeververbindingen nog steeds niet ver wezenlijkt kunnen worden. Vandaag beginnen de montage werkzaamheden Ten aanzien van de uitbreiding van de Centrale te Velsen van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noordholland met twee eenheden van elk 125.000 kW, delen Ge deputeerde Staten aan de Provinciale Sta ten mee, dat daarvoor tot en met 31 okto ber j.l. geplaatste opdrachten een totaal bedrag belopen van 70.000.000 van de geraamde uitbreiding van 90.000.000. De uitvoering van het werk verloopt volgens plan. De bouwkundige werken zijn zover gevorderd, dat de op heden, 1 november, geraamde aanvang van de montagewerk zaamheden voor de ketels kan geschieden. Behalve deze werken voor uitbreiding van het produktie-apparaat zijn ook nog belangrijke werken onderhanden om de capaciteit van de voortgeleiding en distri butie (150 kV en 50 kV) gelijke tred te doen houden met de behoefte aan energie, welke sterk toeneemt ten gevolge van de woningbouw, de voortschrijdende indu strialisatie en de verdere elektrificatie van bestaande bedrijven. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Arnhem, mr. G. W. C. Bijvoet, heeft nogmaals vijf jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering, voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist, tegen de 29-jarige huisvrouw te Oosterbeek G. H. P., wegens moord op haar zoontje van drie maanden. Zij heeft bekend de baby op 10 maart 1953 in een put te hebben verdronken. Door oplettendheid van controleurs van het bevolkingsbureau van de gemeente Renkum kwam de misdaad aan het licht. Op 19 september had mr. Bijvoet reeds dezelfde straf geëist. Nadat de psychiater zijn rapport had toegelicht, wenste de procureur-generaal bij deze eis te persis teren. De rechtbank doet uitspraak op 13 november. Onder grote belangstelling heeft de heer Jan Bleek, i donderdag in zijn woonplaats ouderkerk a/d Amstel zijn 90ste verjaardag gevierd. Zijn broer Cornelis vierde deze dag in zijn woonplaats Alkmaar, waar hijsinds drie jaar verpleegd wordt in het bejaardenhuis Westerlicht. Woensdag kreeg hij bezoek van zijn tweelingbroer Jan, met wie hij enige uurtjes gezellig babbelde over hun jeugd. ADVERTENTIE 0-000000000000 O' Aspirin is dan het ideale middel. Het heeft een krachtige pijnstillende werking en doet de lichaamstemperatuur dalen bjj koorts.. Gedep. handelsmerk. De begroting van de provincie Noordholland voor het iaar !958 is, wat de gewone dienst betreft, sluitend gemaakt, zonder dat daartoe, in tegenstelling tot de begroting voor 1957, over de reserves behoefde te worden beschikt. „Wij verheugen ons er over", aldus delen Gedeputeerde Staten in hun toelichting op de begroting mee, „dat thans wederom een reëel sluitende begroting kan worden overgelegd. Dit is voor namelijk te danken aan een toeneming van de algemene dekkingsmiddelen met 930.000 en een dusdanige stijging van het provinciaal aandeel in de motorrijtuigen belasting, dat niettegenstaande de stijging van de lasten van het wegenfonds, het door de provincie bij te passen nadelig saldo van het fonds 200.000 lager kan worden geraamd dan voor 1957. Door een en ander kon de stijging van de uitgaven op andere onderdelen worden gedekt zonder het aanspreken van de reserves". De inkomsten en uitgaven zijn geraamd op 28.313.402 en voor de begroting 1957 24.596.008. Het nadelig saldo voor het hoofdstuk „algemeen beheer" is 455.981 groter dan voor 1957. Dit wordt deels ver oorzaakt door een lagere raming van de opbrengst van leges ter provinciale griffie met 165.000, zulks als gevolg van een verwachte daling van het aantal aanvra gen van paspoorten en rijbewijzen, door dat de geldigheidsduur van beide stukken op vijf jaar is gesteld en de topjaren reeds verstreken zijn. Voor een ander deel is de stijging van het nadelig saldo een gevolg van de salarisverhoging. Kasmiddelen De positie van de kapitaalmarkt is van dien aard, dat het voor de provincie uit gesloten is aldaar binnen het door de regering vastgestelde rentegamma lang lopende geldleningen te sluiten. Teneinde de uitgaven te kunnen financieren zal de provincie dan ook genoodzaakt zijn gelden op korte termijn op te nemen. Geraamd is, dat in 1958 globaal genomen in totaal een bedrag oplopend tot 50.000.000 nodig zal zijn. Er wordt van uitgegaan, dat over het gehele jaar 1958 gerekend gemiddeld 20.000.000 aan kasgeld zal worden op genomen, waarvoor 1.300.000 rente is geraamd. Het grootste deel van het op te nemen kasgeld is bestemd voor de finan ciering van de investeringen van de takken van dienst in het bijzonder van het Pro vinciaal Elektriciteitsbedrijf wegens de uitbreiding van de Centrale te Velsen. Het hoofdstuk openbare orde geeft een nadelig saldo te zien, dat 107.480 groter is dan in 1957. Dit wordt voornamelijk ver oorzaakt door de stijging van de kosten van de planologische dienst van 390.861 tot 490.421. De voornaamste verschillen, welke heb ben geleid tot een groter nadelig saldo van het hoofdstuk waterstaat en verkeer van 106.667 betreffen verhoging jaarwedden, uitgaven voor rivieren en kanalen, waarop 138.992 meer is uitgetrokken dan voor 1957, onder meer voor onderhoud van de Westfriese kanalen en van de vaarten tus sen de „Zes Noordhollandse Steden" en de Avenhorner trekvaart. Tegenover de toe neming van uitgaven kan een lager nadelig saldo van het wegenfonds worden geraamd. Verpleging van geesteszieken De uitgaven van het hoofdstuk maat schappelijke steun en voorzorg zijn geste gen van 13.284.800 tot 15.650.000, dus met niet minder dan 2.365.200, welke stijging voornamelijk wordt veroorzaakt door het bedrag van 2.330.000 waarmee de post voor de kosten van verpleging van geesteszieken, zulks als gevolg van de steeds oplopende verpleegprijzen in eigen ziekenhuizen en in de zogenaamde con tract-inrichtingen, is toegenomen. Tegen over deze hogere uitgaaf staat evenwel een hogere ontvangst ter zake van de ge meenten van 1.743.000, zodat de ver pleging van geesteszieken voor 1958 per saldo een grotere bijdrage van de provincie vergt van 587.000. Gedeputeerde Staten schrijven, dat zij van oordeel zijn, dat de provincie met het subsidiëren van de gemeenten in de kosten van de geesteszieken, dat voor de provincie een offer betekent van ruim 3.400.000, niet op dezelfde voet kan voortgaan. Voor 1958 willen zij, lettend op de huidige situa tie, hierin nog geep verandering brengen, maar het wil Gedeputeerde Staten voor komen, dat voor 1959 deze aangelegenheid opnieuw onder ogen ware te zien. Subsidies Bij de behandeling van de provinciale begroting voor 1957 hebben Gedeputeerde Staten zich bereid verklaard te trachten mede gecoördineerde richtlijnen voor de subsidiëring op te stellen en daarbij ook het probleem van de verhouding tussen de drie publiekrechtelijke subsidiërende in stanties te betrekken. Zij hebben het even wel raadzaam geacht, dat niet het tegen woordige college, dat immers binnen negen maanden aftreedt, een subsidienota aan de Provinciale Staten aanbiedt, maar dat het meer zin heeft het in juli 1958 optredende nieuwe college de gelegenheid te laten zich omtrent de inhoud van een subsidienota te beraden. Het totaal aan subsidies bedraagt 6.428.890 en in 1957 was 5.708.900 uit getrokken. Bestaande subsidies worden met 766.340 verhoogd en met 59.150 verlaagd. Aan nieuwe subsidies is 12.800 uitgetrokken. Aan het einde van 1956 bedroeg de re serve 6.252.774. Aan een gedeelte 508.124) is een bestemming gegeven, namelijk voor dekking van het restant van de kosten van herstel van de gebouwen van „Artis". Bij de reserve zal nog gevoegd worden het batig saldo van de dienst van 1956, dat op 1.100.000 gesteld kan worden. Kapitaalswerken, die in meer of mindere mate wenselijk zijn en in normale omstan digheden zeker op de begrotingen zouden zijn gebracht, zijn thans achterwege ge laten. Gedeputeerde Staten zijn van oor deel, dat de provincie op deze wijze een verantwoorde terughoudendheid betracht. Dit neemt niet weg, dat de uitvoering van werken ter voorziening in de behoefte aan elektrische energie, welke werken zich nog over de jaren 1958, 1959 en 1960 zullen uitstrekken, over 1958 een kapitaalsuitgave van circa 35.000.000 zullen vragen, terwijl voor het P.W.N., voor het Wegenfonds en voor de ziekenhuizen in 1958 kapitaals uitgaven respectievelijk ter grootte van ongev. 5.000.000, 5.500.000 en 1.600.000 zullen moeten worden gedaan. ADVERTENTIE WINTER-INTERLOCK ONDERGOED GR. HOUTSTRAAT 96 TELEFOON 12210 fVerkort weergegeven) Steun aan rechtzoekenden. Op een vroege morgen in december 1956 werden door de regering van Zuid-Afrika 156 mannen en vrouwen, blanken en niet- blanken, onder beschuldiging van hoog- veraad van hun bed gelicht en met mili taire vliegtuigen naar Johannesburg ver voerd. De 156 gearresteerden zijn de meest strijdbare tegenstanders van het Zuid- Afrikaanse apartheidsbeleid. Het proces, dat tegen hen gevoerd wordt, zal maanden en maanden duren. In Zuid-Afrika heeft men een comité opgericht, dat zich ten doel stelt de be schuldigden aan goede rechtskundige bij stand te helpen en hun gezinnen, die in grote financiële moeilijkheden verkeren, te steunen. De kosten van de verdediging der be schuldigden en de hulp aan hun gezinnen worden op ruim één miljoen gulden ge schat, een bedrag dat men in Zuid-Afrika alleen onmogelijk kan opbrengen. In Amerika en Engeland werden reeds steuncomité's opgericht. Mag Nederland achterblijven? Wij willen ons onthouden van een oor deel over de beschuldiging van hoogver raad. Wij weten echter, dat de beschuldig den vooraan staan in de strijd tegen de rassendiscriminatié in Zuid-Afrika. Wij willen hen in die strijd moreel en finan cieel steunen en doen daarom een beroep op allen, die met ons in rassendiscrimi natie een bedreiging van de menselijkheid en een gevaar voor de samenwerking en samenleving der volken zien. Stort zo spoedig mogelijk uw bijdrage op het gironummer van de Amsterdamse Bank te Amsterdam, postgiro 8000, ge meentegiro AA 150. met bijschrift: Voor dr. Buskes (Comité Zuid-Afrika). Wij ho pen een groot bedrag naar Zuid-Afrika te kunnen overmaken. Onze actie wordt op maandag 25 novem ber afgesloten met een kunstavond in het Minervapaviljoen te Amsterdam. Verschil lende kunstenaars hebben hun medewer king toegezegd. Aan het einde van deze avond zal een aantal boeken, gedichten bundels, schilderijen en beeldhouwwerken, door kunstenaars beschikbaar gesteld, ver kocht worden. Wij geloven dat de strijders voor de rechten van de mens in Zuid-Afrika recht hebben op onze morele en financiële steun. Dr. J. J. Buskes, Amsterdam Prof. dr. N. Donkersloot, Amsterdam J. H. en S. van den Ham-Hilsum, Woerden Prof. dr. J. Presser, Amsterdam H. M. van Randwijk, Amsterdam Margrit de Sabloniere, Leiden Dr. J. W. Schulte Nordholt, Wassenaar Otto Sterman, Amsterdam Pater P. J. Suasso de Lima de Padro, Rotterdam Mr. J. in 't Veld, Den Haag H. Wielek, Amsterdam Het adres van het comité is: dr. J. J. Buskes, Oosterpark 45, Amsterdam. De KNAC meldt: Met ingang van heden mag binnen de bebouwde kommen niet harder dan 50 km worden gereden. De KNAC wenst thans niet meer de principiële vraag naar het voor of tegen van maximumsnelheden aan de orde te stellen. Wel betreurt men het, dat een wel overwogen gebruik van de 70 km-limiet achterwege blijft. Ondanks bepaalde bedenkingen tegen de wijze waarop de overheid snelheidsbeper king wil bereiken, adviseert de automo bielclub de automobilisten met nadruk: Nu de nieuwe maatregel eenmaal een feit wordt, geef er loyale medewerking aan. Dan is ook een royale houding van de zijde van de politie mogelijk. Bedenk, dat de 50 km-limiet ingaat bij de plaatsnaamborden en óók geldt als er daarna vooreerst nog geen bebouwing komt. De verplichte snelheidsbeperking vervalt pas bij het verlaten van de officiële bebouwde kom. Het einde daarvan kan men (hopelijk) herkennen aan de achter zijde van het plaatsnaambord, ter linker zijde van de weg. Houd er rekening mee, dat plaatsnaam borden van de wetgever niet behoeven te staan langs wegen die onverhard zijn of smaller dan vier en een halve meter. Neem geen risico en matig daar uw snelheid zo dra de bebouwing neiging begint te ver tonen tot een aaneengesloten karakter. Besef wel, dat de 50 km een maximum betekenen en geen vrijbrief om overal bin nen de bebouwde kommen met die snelheid te rijden. Haal geen „verloren tijd" in door 50 km te rijden in straten en situaties waar dat gevaar kan opleveren of door op buitenwegen onverantwoorde snelheden te maken. Op die wijze zou de maximum- snelheidsregeling haar doel zeker voorbij schieten. Realiseer u, dat ook bij het passeren binnen de bebouwde kommen de 50 km- grens niet overschreden mag worden en dat passeren dientengevolge grote gevaren met zich kan brengen. De snelheidsmeters registreren meesten tijds niet nauwkeurig de werkelijke snel heid die gereden wordt. De verkeersbonden kunnen de meters ijken. Voor het kantongerecht te Schiedam heeft een zaak gediend tegen een chauffeur uit Vlaardingen, die met een truck met aanhangwagen op de Vijfsluizenbrug op de grens tussen Schiedam en Vlaardingen bij het remmen voor een fietser tegen de leuning van de brug botste. De truck stortte hierdoor in het water, de aanhangwagen bleef hangen. De chauffeur wist onder water nog bijtijds uit de cabine te komen, doch zijn bijrijder, de 27-jarige D. Ploeg uit Vlaardingen, verdronk. De chauffeur was ten laste gelegd, dat hij te hard geremd had. De verdediger, jhr. mr. J. Beelaerts van Blokland uit Amster dam, was van mening dat de chauffeur niet ter verantwoording kon worden geroe pen alleen omdat hij geremd had. Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging. In deze zaak werden deskundigen van de Rotterdamse verkeerspolitie gehoord. Zij verklaarden, dat de remmen zo fijn waren afgesteld dat het rempedaal als het waren met de grote teen bespeeld moest worden. De ambtenaar van het O.M. eiste zestien dagen hechtenis, maar de kantonrechter ontsloeg de chauffeur van rechtsvervol ging. Oostduitser. De politierechter te Rot terdam heeft een 18-jarige Oostduitser veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden. De jongeman, die clan destien over de grens gekomen was, had op 12 oktober te Rotterdam uit een vracht auto de papieren gestolen. In het dash- bordkastje liet hij een briefje achter, waar in hij schreef de papieren terug te bren- gens als men f100 in de auto zou depo neren. Liever notaris. De gevolmachtigde minister van de Nederlandse Antillen in Nederland, de heer W. F. M. Lampe, die thans in de Antillen vertoeft, overweegt zijn functie in Nederland neer te leggen. Zijn plannen hieromtrent zijn echter nog vaag. „Ik ben liever notaris op Aruba dan gevolmachtigd minister in Nederland", zou de heer Lampe gezegd hebben. Macroplastic. In het RAI-gebouw te Amsterdam wordt van 13 tot 20 november de internationale kunststoffenbeurs „Ma croplastic" gehouden. Het is de eerste grote expositie van kunststoffen in ons land. Er nemen meer dan 300 firma's uit 13 verschillende landen met hun grond stoffen, producten en machines aan deel. De directeur-generaal van het Directoraat- generaal voor Handel en Nijverheid, drs. J. H. D. van der Kwast, zal de beurs openen. Buit van één nacht. Bij drie inbraken in Den Haag is totaal voor 12.000 gulden gestolen. Uit een huis aan de Doornikse- straat werden een platina horloge, een armband, broches, een gouden potlood en gouden ringen ontvreemd, waarvan de totale waarde f8000 bedraagt. Aan de Parkweg een collectie sieraden ter waarde van 3500 gulden. Uit een kantoor aan de Wassenaarsweg werd een brandkast open gebroken. De buit bedroeg 500 gulden. Naar Rome. Minister dr. S. L. Mans holt zal als hoofd van de Nederlandse de legatie het eerste deel van de negende con ferentie van de Voedsel- en Landbouw-or- ganisatie (F.A.O) te Rome bijwonen. Hij vertrekt 3 november en wordt omstreeks 10 november in ons land terug verwacht. Terug. Het eerste detachement van de derde Suriname-compagnie 1956 is met de „Cottica" uit de West in Amsterdam aan gekomen. De 73 man stonden onder com mando van luitenant F. J. H. Buyskool. Voorts keerden 7 individuele militairen en acht gezinsleden met het schip naar Neder land terug. Het was de laatste reis van het 4000 brt. metende ms. „Cottica" naar de West geweest. Dit in 1927 gebouwde schip wordt door de K.N.S.M. uit de vaart geno men. De „Willemstad" zal dan op de lijn dienst naar de West gaan varen. Douane. De douanebehandeling voor het spoorwegverkeer tussen Rotterdam en Antwerpen wordt samengevoegd. Als in ternationale douanekantoren zijn op Ne derlands gebied aangewezen Rotterdam C.S. en Dordrecht en op Belgisch gebied Antwerpen-Centraal en Antwerpen-Oost. Een en ander betekent, dat Nederlandse ambtenaren reeds op Belgisch gebied kun nen beginnen met de controle op treinrei zigers met bestemming Nederland. Baas boven baas. Van de zijde van de Italiaanse ambassade is aan het gemeente bestuur van Steenbergen meegedeeld, dat men liever niet ingaat op het aanbod om een dorp in de Po-vlakte te adopteren, welk aanbod de gemeenteraad van Steen bergen enige tijd geleden gedaan heeft. In het antwoord wordt dank betuigd aan de Steenbergse raad. Op grond van de over weging, dat Steenbergen nog maar enkele jaren geleden zelf ook getroffen is door de watersnood meent men het sympathieke aanbod te moeten afwijzen. Anti-rook-actie. De Hoornse jeugd>- raad zal in de periode januari/mei in Hoorn een anti-rook-actie onder de jeugd houden onder het motto „Laat je gezond heid niet in rook opgaan". De rokende jeugd wordt opgewekt gedurende deze periode het roken te staken en er zijn zelfs waardevolle prijzen beschikbaar voor de genen die deze onthouding tot een goed einde brengen. Hoogleraar te Djakarta. Ds. W. A. Bij- lefeld, theologisch drs., zendingspredikant van de Ned. Herv. Kerk, is door het cura torium van de Theologsche Hogeschool te Djakarta benoemd tot buitengewoon hoog leraar om college te geven in de gods dienstgeschiedenis. Tevens is ds. Bijlefeld benoemd tot studie-secretaris van de zen dingscommissie van de raad van kerken in Indonesië. Ds. Bijlefeld hoopt voor zijn vertrek naar Djakarta te promoveren. Esperantobeweging. Tot algemeen secretaris van het centraal comité voor de Esperantobeweging in Nederland is in de plaats van de heer J. Pouli gekozen ae heer A. M. D. Korff, te Den Haag, thans voorzitter van het Haags Esperanto Comité. Aardbeien in bloei. Voor de tweede maal dit jaar bloeien op verschillende plaatsen op de Veluwe, hoewel het reeds november is, de aardbeien. Momenteel ko men er grote rijpe vruchten van de aard- beiplanten van de familie J. van Duinker ken aan de Apeldoornsestraat te Voorthui zen. Ook uit Putten, Ermelo en Nijkerker- veen komen dergelijke berichten. Onderzoek naar moord. In overleg tussen de officier van Justitie te Breda en de politie te Tilburg is besloten twee rijks rechercheurs in te schakelen bij het on derzoek naar de op 22 maart 1955 te Til burg gepleegde moord op de 24-jarige me juffrouw C. T. Leeuwis. De rijksrecher cheurs zullen in volledige samenwerking met de politie te Tilburg en aan de hand van de bestaande dossiers trachten „met verse blik" nieuwe aspecten aan de zaak te vinden. Geen kinderverlamming. Het bericht je in deze rubriek van dinsdag over het aantal gevallen van kinderverlamming in de week van 13 tot 19 oktober, dat ons door het A.N.P. werd verstrekt, berust op een vergissing. Er werden in die week geen gevallen van kinderverlamming aangege ven. De in het bericht genoemde aantal len hadden betrekking op meningitis. Studie in Duitsland. Vier officieren van de rijkspolitie verblijven op het ogen blik in Wiesbaden in Duitsland, waar zij bij het „Bundeskriminalamt" een studie maken van de wetenschappelijke kant van het recherchewerk. Zij blijven tot maart in Duitsland. Senator. De 90-jarige Amerikaanse senator Th. F. Green, voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor Bui tenlandse Betrekkingen, brengt een bezoek aan Nederland als onderdeel van een reis die hij door de lidstaten van de NAVO maakt. Hij bezocht reeds Canada, Ierland, Noorwegen, Denemarken en Duitsland en zal na zijn verblijf in Nederland naar Bel gië, Luxemburg, Frankrijk, Engeland, Por tugal, Italië, Griekenland en Turkije gaan. De senator is tijdens zijn verblijf in Ne derland de gast van de Amerikaanse am bassadeur. Op 2 november gaat hij naar Brussel.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9