„Een legende ontstaat Veel bijval voor drie noviteiten op V-concert van het N.Ph.O. Studie reorganisatie Haarlems middelbaar onderwijs Première van „Puck" ZATERDAG 2 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 POTTER'S LINIA J. C. Born kwart eeuw bij tbc-bestrijding Examens Plannen konden niet op tijd gereed komen De damcompetitie 't Oosten won verdiend van moeilijk te kloppen DCG Amerikaanse onderneming bouwt in Waarderpolder Ledenvergadering van het Witte Kruis Prof. Kohnstammschool in Delftwiik C. Menken nam afscheid van de N.Z.H.V.M. G. J. van Alphen kwart eeuw bij Albert Heijn J. van Druten decoreert in de basiliek St. Bavo Bestuurder van scooter reed tegen trottoir op Haarlemse Rijkskweek school hoekte successen Sotheby veilt stukken uit collectie van Koenigs K oft nieuws Het is bekend, dat de voorgeschreven instrumentatie van composities uit de ba rokperiode niet als een onaantastbare uit- voeringsvoorwaarde beschouwd behoefde te worden. Men lette ir dit tijdperk der muziekgeschiedenis niet zo angstvallig op de individualiteit der toegepaste instru menten als in de romantische tijd met zijn ideaal van toegespitste subjectiviteit. Dit nam niet weg, dat men er voor zorgde een belangrijke instrumentale factor te bewa ren, namelijk die der versmelting van de klankentimbres tot een schone, onver stoorde eenheid. Volgens dit beginsel wer den de disposities van de barok-orgels ontworpen en ook de orkesten samenge steld. Een prachtig voorbeeld van deze achttiende-eeuwse instrumentatiekunst bevatte het programma voor het vrijdag avond in Haarlem gegeven concert van het Noordhollands Philharmonisch Or kest: het Concerto grosso in D van Anto nio Vivaldi, dat geschreven werd voor twee solo-trompetten en strijkorkest en een clavecimbel als continuo-instrument. Het concert is typerend voor de onuit puttelijke, levendige fantasie van de componist, die de muzikale schoonheid van melodieën en klare harmonieën tot een verrukkelijke syn'hese bracht met de instrumentale klank Do twee solisten, de trompettisten Nelly Boerée en Ben van Dijk waren bijzonder gelukkig met de uit voering van hun veeleisende partij. Hun solo-spel kenmerkte zich door virtuoze be heersing, gaafheid van toon, uitnemende nuanceringen als „register-dynamiek" en door een frisse, bevrijdende musiceer- geest. De dirigent Henri Arends zorgde met het orkest voor een mooie, goed aan gepaste begeleiding, zodat de aanhef van dit vrijdagavondconcert bijzonder over tuigend werd. Het concert voor violoncel en orkest in D van Leonardo Leo, dat de solo-violon cellist van het orkest, Eduard Biele, hier na ten gehore bracht, is in eenzelfde mu zikaal klimaat als het concerto grosso van Vivaldi ontstaan. Eduard Biele bewerkte het concert voor zijn uitvoeringen en gaf aan de bezetting een symfonisch instru mentaal accent. De solist vertolkte het concert nauwgezet. Door zijn introverte uitvoeringstrant bracht hij het concert in de sfeer der intieme kamermuziek, in plaats van het de gestalte en de zeggings kracht te verlenen, die in overeenstem ming met de grootte van de concertzaal als gewenst gevoeld werd. Niettemin moet men respect hebben voor de technische accuratesse van zijn spel, die een onge repte tekening van de melodische lijnen en figuraties mogelijk maakte. En voorts voor de energie van Eduard Biele om on danks zijn zeer drukke werkzaamheden als solo-violoncellist van het orkest de uit voering van dit concert voor te bereiden. Met warme bijval en met bloemen heeft men de solist, die uitstekend ter zijde werd gestaan door Henri Arends en het orkest, hartelijk gehuldigd. Was de toehoorders met de uitvoering van Vivaldi's concert ee„ muzikale ver rassing bereid, met de voordracht van het concert voor orgel en orkest in g van dr. Thomas Arne zouden zij er opnieuw een beleven, die vreugde schonk. Zij hadden deze ervaring aan de ontdekking van zes concerten voor orgel en orkest van Arne door de Haarlemse stadsorganist Albert de Klerk te danken. Het betekende voor hen een eerste kennismaking met een fris, sprankelend stuk kernachtige mu ziek, klinkend in barokke klank, helder stralend in de snelle delen, met een ver heven ernst in het largo en met een ge voelige expressie in het adagio. Albert de Klerk vond op het eigenlijk romantische orgel van Cavaillé Coll toch de karakteristieke timbres voor dit con cert, dat ten dele teruggrijpt op voorgaan de werken, maar dat ook een nieuwer ge luid laat horen, het geluid van de „mo derne" ontplooiing der muziek in de twee- ADVERTENTIE „Het gouden doosje" 1,70 Kwaliteitvoortreffelijk Grote Houtstraat 81 de helft van de achttiende eeuw. De solist heeft het concert voortreffelijk in onze stad geïntroduceerd en daarmede de weg gebaand voor andei-e, nog sluimerende werken van dr. Arne, die zoals we nu weten een groot kunstenaar geweest moet zijn. Behoudens enig overwicht aan klankvolume werkten 't orkest en zijn di rigent uitstekend met de solist samen. Na de pauze kwam er opnieuw een no viteit de derde op deze avond met de tweede symfonie van Antonin Dvorsjak. Men kon niet verwachten, dat dit onbe kende werk van de Boheemse meester nu al geheel tot een geestelijk bezit van het orkest geworden zou zijn, in dezelfde zin als Dvorsjaks vijfde symfonie „Uit de nieuwe wereld". Maar in elk geval heeft het, aangevoerd door Iienri Arends, een voldoeningschenkende vertolking gege ven. We maakten kennis met de kunste naar Dvorsjak als bewonderaar van Brahms, als. een patriot, die openstaat voor het karakter der Slavische muziek, maar ook als de man, die met eigen kracht een persoonlijke stijl zou gaan ont wikkelen. Henri Arends en het orkest heb ben eer van hun voorbereidende arbeid gehad. De toehoorders kwamen onder de indruk van warme, romantische orkest klank en van de stuwende ritmen, waar mede de componist zijn nationale gevoe lens niet verloochende. Hun geestdrift over de uitvoering hebben zij geuit in een langdurig applaus. P. Zwaanswijk ADVERTENTIE ADVERTENTIE winnaar Bij opkomende verkoudheid, hoest of keelpijn snel een paar Potter's Linia tablet jes in de mond.Onmiddellijke verlichting en frisse adem, óók na gebruik van cigaretten of 'n borreltje. Bescherming tegen besmetting o.a. griep. In handige platte strooi- doosjesa55ct. Alle apothekers en drogisten verkopen ze. Imp. H ten HERKEL N.V„ HILVERSUM De heer J. C. Born, administrateur van de Haarlemse Vereniging tot bestrijding der tuberculose heeft vrijdag het feit her dacht, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van deze vereniging. Des middags werd hij door het bestuur en het personeel gehuldigd. Als eerste sprak dr. O. H. Dijkstra, de voorzitter van deze vereniging. Hij bood de jubilaris een radiotoestel aan. Na hem nam dr. J. Stof- felsma, directeur van het consultatiebureau het woord, en schonk de heer J. C. Born namens het personeel een verrekijker. Dokter A. D. Bloemsma gaf de jubilaris nog een boekenbon, en als laatste sprak dokter W. C. Spruitenburg, namens het personeel uit de omstreken van Haarlem. De heer J. C. Born heeft toen alle sprekers hartelijk bedankt. Leiden. Doctoraalexamen culturele antropolo gie: G. H. A. v. d. Schuyt, Stadskanaal. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaats examen Engelse taal- en letterkunde: W. C. Arno, Amsterdam. Met de vaste wil de degradatiezone te verlaten, trok Damclub 't Oosten voor de damcompetitie naar Amsterdam voor het spelen van de lastige competitiewedstrijd tegen D.C.G. Gesterkt door de verleden week op Oostzaan behaalde overwinninr heeft 't Oosten, met. enthousiasme strijdend kans gezien het in eigen omgeving moei lijk te kloppen D.C.G. een 11-9 nederlaag te bezorgen. In enerverende wedstrijd wisten de Haarlemmers een 6-0 voorsprong te nemen, welke in het verdere verloop va-; de strijd tot 10-8 werd ingelopen. (D.C.G.) on W Roest ('t Oosten), moest dus de beslissing brengen. Met ademloze spanning werden de zetten gevolgd, temeer, omdat Over- water een voor hem voordelige remise-aan bod had afgeslagen. Op kundige wijze wist Roest tenslotte de door hem voorgestelde puntenverdeling te realiseren en daarmede de overwinning voor zijn vereniging veilig te stellen. De gedetailleerde uitslag luidde: D.C.G. 't Oosten: H. v. d. HolstW. de Jong 0-2; T. TrompenF. Slot 0-2; J. HuysmanH. J. v. Berk 2-0; P. WesstraH v. cl. Vossen 0-2; J. FakkeldyA. de Jong 0-2; A. de WeerdJ. Poppen 2-0; J. C. Overwater W. Roest 1-1; J. HollaL. Fopma 0-2; J. G. OverwaterW. Beider 2-0; H. Wesstra L. Vloemans 2-0. Totaal 9-11. Bnl. Stad. Studie reorganisatie Haarlem B. en W. delen de genïeënteraad van Haarlem mee, dat zij vorig jaar de hoop hebben uitgesproken, dat een partiële re organisatie van het middelbaar onderwijs haar beslag zou kunnen krijgen voor de cursus 1957-1958. De ter zake uitgebrach te adviezen hebben echter nader beraad noodzakelijk gemaakt. Tijdens dit beraad en de daarbij gevoerde besprekingen met deskundigen zijn telkens weer nieuwe as pecten naar voren gekomen, welke de speciale aandacht van B. en W. opeisten en de eerst voorgenomen reorganisatie er niet gemakkelijker op maakten. Zo laat het zich begrijpen - aldus B. en W. dat de plannen niet op tijd gereed konden zjjn, dat deze plannen wyziging moesten ondergaan en da* het B. en W. zelfs nu nog niet helder voor ogen staat, welke maatregelen moeten worden geno men om tot een zo goed mogelijke orga nisatie van het middelbaar onderwijs te komen. Beperkingen, het gemeentebestuur op gelegd door „de financiën" en het tekort aan leraren, zijn factoren waarmede reke ning moet worden gehouden, terwijl B. en W. zeer beslist van oordeel zijn dat i-eorganisatie niet achterwege kan en mag blijven. Zulks is deze zomer wel aan het licht getreden, toen vele kandidaat-leer lingen, die met goed gevolg het toela tingsexamen voor het Coornhertlyceum hadden afgelegd, naar andere scholen moesten worden verwezen. Daarbij moet worden bedacht, dat de toeloop tot de middelbare scholen in 1958 naar ver wacht wordt bijzonder groot zal zijn als gevolg van het na-oorlogse geboorteac cres. Kunnen B. en W. dus thans nog geen lijn aangeven waarlangs de door hen noodzakelijk geoordeelde reorganisatie zal behoren te verlopen, zoveel is de gemeen teraad wel duidelijk gewoi-den dat de ge dachte aan meer differentiatie in het on derwijs bij de voorbereiding van de plan nen van het college een uiterste voorname rol speelt en dat B. en W. hopen, de raad zo spoedig mogelijk een voorstel tot re organisatie te kunnen doen. Wat het probleem van aansluiting van de lagere aan de middelbare school be treft, wensen B. en W. nog eens uitdruk kelijk te stellen dat ook hiervan de moei lijkheid niet mag worden onderschat. Het is niet minder dan een zeer netelig pro bleem, dat om oplossing roept, maar waarvan de jplossing allerminst voor de hand ligt. De opvattingen hieromtrent lo pen sterk uiteen, hetgeen nog zeer onlangs De Printing Development International S.A. (Nederland), een in oprichting zijnde dochter-onderneming van het Amerikaan se „Time-incorporated", welke werkzaam is op het gebied van de kleurenreproduk- tie, heeft voor haar Europese vestigingen naast Londen en Parijs haar keuze laten vallen op Haarlem en wel op een gedeelte grond aan de Izaak Enschcdéweg in de Waarderpolder. De onderhandelingen met het gemeentebestuur hebben een bijzonder vlot verloop. De eerste aanvraag kwam op 25 oktober in en reeds op 29 oktober toen reeds vaststond, dat de schoonheids commissie zich met de bouwplannen kon vereniging konden burgemeester en wethouders besluiten aan de raad in de op 13 november aanstaande te houden ver gadering een voorstel tot grondverkoop te doen. Ook de desbetreffende raads commissie heeft inmiddels haar goedkeu ring aan een en ander gehecht. Als gevolg daarvan kon reeds op 30 ok tober het terrein worden uitgezet en op 31 oktober met het heiwerk worden be gonnen. Voorlopig zal slechts een ge deelte van de beschikbare grond (600 vier kante meter) worden bebouwd. bij een bespreking van hoofden van la gere scholen tot uiting is gekomen. Een proef met een nieuwe methode van selectie is in Haarlem niet genomen; de proeven elders volgen B. en W. met in tense belangstelling, maar van resultaten kan nauwelijks nog worden gesproken. Toelatingsexamen Een raadslid heeft de vraag gesteld of er in Haarlem studies, zijn in de trant van de studie van de schoolpsychologische dienst te Amersfoort teneinde te komen tot afschaffing van toelatingsexamens, of wijziging van de vorm daarvan (bijvoor beeld invloed daarbij van onderwijzers). B. en W. hebben deze vraag ontkennend beantwoord. De commissie, die zich met de reorganisatie van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs bezig hield, heeft aan dit punt grote aandacht besteed. De op dit gebied deskundige le den der commissie hadden geen vertrou wen in de waarde van klassikale tests bij de huidige stand van de psychologische wetenschap. Wel is overwogen tot een andere vorm van het eindexamen te ko men, hetgeen wegens praktische bezwaren voorlopig nog niet uitvoerbaar is. Deze zaak hebben B. en W. nog in studie. Tijdens de ledenvergadering van het Witte Kruis afdeling Haarlem deelde de voorzitter de arts J. J. Eckhardt mede, dat de vereniging intensief had deelgenomen aan de totstandkoming van het wijkgebouw aan de Amsterdamsevaart 260, waar op de eerste en derde vrijdag van de maand te beginnen op vrijdag 15 november een con sultatiebureau voor zuigelingen en op de derde vrijdag van de maand, eveneens te beginnen op vrijdag 15 november een con sultatiebureau voor kleuters zal worden ingericht. Besloten werd tot het voeren van een krachtige propaganda voor de vereniging. Voorts wenste men een nog nauwere sa menwerking met de gemeentelijke genees kundige en gezondheidsdienst. Samen met het Medisch Opvoedkundig Bureau van de Kennemer Vereniging zal het Witte Kruis in het komende winterseizoen geluidsfilms in kleuren vertonen op het gebied van de opvoedkunde. Gezocht wordt naar een oplossing voor een betere huisvesting van het consultatie bureau voor zuigelingen en kleuters in het noordelijke gedeelte van Haarlem-Noord. De heren dr. A. Sikkel en W. H. Bauer werden herkozen als bestuurslid. De heren H. J. Kolkman en J. Jedema zullen als af gevaardigden de algemene vergadering van de Noordhollandse vereniging Het Witte Kruis bijwonen. De heer J. J. Vermeulen werd per 1 oktober benoemd tot adminis trateur. B. en W. van Haarlem hebben besloten aan het nieuwe schoolgebouw aan de Jan Prinslaan in Delftwijk voor een deel in ge bruik te nemen door de gemeentelijke school voor gewoon lager onderwijs, welke thans voorlopig is gehuisvest in het gebouw aan de Dokter De Liefdestraat, de naam te geven van Prof. Kohnstammschool. In de vergaderzaal van het hoofdkantoor van de N.Z.H.V.M. aan de Leidsevaart in Haarlem heeft een grote groep collega's afscheid genomen van de heer C. Menken die na zesenveertig dienstjaren de N.Z.H. wegens het bereiken van de vijfenzestig jarige leeftijd ging verlaten. De heer Menken trad in 1911 in dienst van de N.Z.H. te Leiden, vervolgens ging hij over naar de E.S.M., maar in 1919 kwam hij, na de fusie, weer bij de N.Z.H.V.M Bij deze maatschappij werkte hij zich op tot hoofdopzichter eerste klasse, in welke functie hij zowel door zijn collega's als door zijn superieuren bijzonder werd ge waardeerd. Dat werd, ten overvloede wel licht, nog eens duidelijk gemaakt door de heer H. J. Kaptein, adjunct-directeur en hoofd van de technische afdeling, die hem namens de ambtenaren van het hoofdkan toor een geschenk overhandigde. Tijdens een tweede bijeenkomst bood ook het personeel de scheidende hoofdop zichter nog een cadeau aan en tenslotte werd de heer Menken een zanghulde ge bracht met een lied waarin vele bijzonder heden van de heer Menken waren ver werkt. Op 7 november zal de heer G. J. van Alphen, bedrijfsleider van de Albert Heijn, Grote Houtstraat 99a, in Haarlem de dag herdenken, dat hij vijfentwintig jaar geleden zijn loopbaan begon. Na als verkoper in verscheidene filialen werk zaam te zijn geweest, werd hij in februari 1938 aangesteld tot chef van de winkel te Sliedrecht, waarna in augustus 1940 zijn benoeming volgde in Den Plaag. Sedert augustus van dit jaar kwam de winkel in de Grote Houtstraat onder zijn leiding. 99 De ambitieuse toneelgroep „Puck" heeft vrijdagavond in de Kleine Komedie te Amsterdam de première gegeven van een merkwaardig stuk, dat waarschijnlijk ook door een betere opvoering niet te red den ware geweest. „Een legende ont staat" van James Shaw Grant is een po ging tot het leveren van een karakteristiek realistisch drama in de trant di door en kele Ierse schrijvers tot gezonde bloei werd gebracht. Men wordt herhaaldelijk de bedoeling tot het laten -doorklinken van de meeslepende stem der door natuur ge voede volksverbeelding gewaar. Maar als men associaties met Yeats of Synge voelt opkomen, dan beseft men pas terdege hoe armzalig deze schrijver in het moeras van het middelmatige melodrama 's blijven steken. Het stuk speelt zich af op het eiland Barisay, liggend in de buitenste rij van de Iiebriden, waar een gemeenschap van kleine schapenboeren en vissers door de uitwerking van het grootscheepse hydro- elektrische regeringsplan voor Schotland snel tot ontwikkeling wordt gebracht. Deze zin uit het programma is duidelijker dan de volgende: „Toch hebben deze kleine, dunbevolkte eilandm meer bijgedragen aan de geestelijke rijkdommen der mens heid dan grote steden ooit hebben gedaan". Misschien moet men daarbij aan de muziek van Mendelssohn denken? Als deze door regisseur Joan Remmelts nogal preten tieus geformuleerde stelling waar is, dan heeft James Shaw Grant daar zeer zeker het bewijs niet van geleverd. Men krijgt nauwelijks meer dan de traditionele con flicten te zien tussen de vooruitstrevenden en de behoudzuchtigen, waarbij de schrij ver in het laatste bedrijf voor zoveel won derlijke aspectveranderingen heeft ge zorgd, dat men tenslotte alleen nog maar gelooft met een afgekeurd filmscenario te doen te hebben. Juist door het kennelijke streven van de regisseur om de sfeer van een eiland „met door wind en zee geteisterde bewo ners" op te roepen en daarbij een psy chologisch verantwoorde spanning te wekken, kwamen de zwakheden van de constructie soms tot in het belachelijke tot uiting. Het was een komen en gaan van personen, die met wonderlijke voor wendsels op hun wachtwoorden in de tekst reageerden. Dientengevolge leek ook de symboliek afkomstig van nergenshui- zen. Alleen het krijsen van de meeuwen bood zekerheid: daarvoor werd een gram mofoonplaat gebruikt. Intussen verdient Roger Chailloux waardering voor zijn de cors, al kwam hij niet verder dan tot een suggestieve indeling van een kunstmatige ruimte. Egbert van Paridon heeft mij als Tar- mod niet kunnen overtuigen, dat deze een „amokmaker met vernietigingsdrang en een troubadour, die sterren van de hemel plukt" zou zijn. Elisabeth Versluys had tot taak met hart en ziel in hem te gelo ven en zij leek dat ook wel te doen. Een zwakke spreektechniek belemmerde het realiseren van haar goede intenties. Of het opzettelijk dan wel toevallig was, dat de profetische wijsheid, die Nell Knoop nu en dan als een oude vrijster aan het weefgetouw verkondigde, insinuërend ko misch klonk, heb ik niet kunnen ontdek ken. Lucas Wensing wist met een schil derachtige verschijning niet te voorkomen dat de oudtestamentische woorden, die hij moest verkondigen meer uit de lucht dan uit de hemel leken dalen. Eric van Ingen en Ad van Gessel, als de ingenieurs van het vasteland, werkten zich met be leid door onmogelijke situaties heen. Aaf en Herman Bouber schonken de toneel liefhebber althans de vreugde van eenvou dige waarachtigheid. David Koning Dezer dagen zijn de ontwerpen, die de Amsterdamse kunstschilder, glazenier en graficus Jan van Druten in opdracht heeft vervaardigd voor wandschilderingen in de Mariakapel van de kathedrale basiliek St. Bavo, goedgekeurd. Het betreft hier twee schilderingen met afmetingen van drie bij zes meter en ongeveer tien schilderingen van elk een vierkante meter, die alle in onderwerp op Maria betrekking hebben. De heer van Druten denkt voor de uitvoe ring van deze opdracht een jaar nodig te hebben. Vermeldenswaard is ook, dat de heer van Druten dezer dagen octrooi heeft vekregen op een nieuw procédé bij de uit voering van kerkramen, waardoor de af beeldingen van buiten af gezien niet meer de indruk maken een ongenuanceerde, donkere massa te zijn. De heer van Druten heeft reeds gelegenheid gehad zijn nieuwe methode toe te passen in ramen voor het stadhuis van Nijmegen. ZONDAG 3 NOVEMBER 1957 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. 3.30: Liturgische dienst voor slechthorenden in de consistoriekamer van de Grote Kerk. 7: Ds. H. M. Strating, van Goes. Jeugddienst. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Dr. G. Snijders, H. Doop. Noorderkerk, Velserstr. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. J. van der Wiel. 7: Ds. R. Bijl. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. W. M. van Asperen, H. Doop. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. Burger. 10.30: Geen dienst. Zie Grote Kerk 7 u. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstr. 10.30: Ds. A. J. Engels, van Zaandam. Ka pel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinder kerk. Dhr. Th. van der Burg. 10.45: Ds. R. Bijl. Aula Chr. Lyceum. Emmakade. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. van Heem stede. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. .J. van der Wiel. Janskapel, Jansstraat 36 10.30: Dienst. Jeugdkapel. Noord. Molenaer- straat 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost, Zomer kade 10: Geen dienst. West, Leidsestraat 10: Dhr. W. C. de Groot. Centrum, O. Groen markt 10: Dhr. J. Jongkind. Eglise Wallonne 10 h. 30: Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz. 7 h.: Interkerkelijke Avondmaals viering: Pfarrer D. Stein, Pasteur J. F. Bau draz, Ds. W. M. van Asperen. 7 h. 45: Groupe de Coligny. Deutsche Ev. Gemeinde, Mitt- woch 6 nov. 20: Uhr: Gemeindeabend. Church of England, Kinderhuissingel. Eve ning Service 7.30 p. m. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 7.30: Bid stond. Bethel Pentecostal Temple Inc. Voor helmstraat 3. 15: Dienst met H. Avondmaal. Dinsdag 19.30: Bijbelstudie o.l.v. Br. E. Ch. Hermes. Vrijdag 19.30: Bidstond ten huize Spoorwegstraat 4 rood. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en woensdag 3: Contactbijeenkomsten met gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk. Parklaan 32 Dinsdag 3: Rondetafelbespreking Broeder- kerk, Parklaan 34. Herv. Evang. op Geref. grondslag. 10 en 5: Hr. C. A. de Vries, van Lunteren. Woensdag. Dankdag. 10: en 7.30: Ds. P. D. J. Monster, van Gouda. Stads Evan gelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7: J. F. Snoeks. Met zangkoor Eben-Haëzer. Woens dag 8: Opwekkingssamenkomst. J Jansen. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. A. A. Esmeyer Jr., Evangelist te Velp. 5: Dezelfde. H. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. A. A. Esmeyer. Dins dag 8: Bijbelbespreking en Bidstond. Opwek kingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Don derdag 8: Rev. Billy Mooneyham. uitv. se cretaris van de Vrije Baptistengemeenten in de U. S. A. en Ds. J.,Visser, Amsterdam. Vrij Evang. Gemeente, Parklaan 21. 6.30: Ds. A. II. v. Gent. O. R. G. Centrum, Westerhout- park 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 8: Kerkconcert ten bate van het Jeugdwerk. Zondag geen dienst. 12: Zondagsschool. Interk. Evangel. Comité. Begijnhofkapel. Maandag 8: Evangelisatiedienst. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes. Ver. Doopsgez. Gemeente Grote Houtstr. 43. 10: Ds. S. M. A. Daalder. Peuzelaarsteeg 3. 10: Jeugddienst o.l.v. W. Dorrepaal. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. W. Wery. Geref. Kerk. Wilhelminakerk 10: Ds. C. Goeman. 5: Ds. L. Hoorweg: Woensdag 8: Ds. D. J. Roos, Dankstond v. h. gewas en arbeid. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. D. J. Roos. 5: Ds. C. Goeman. Woensdag 8: Ds. L. Hoorweg. Dankstond v. h. gewas en arbeid Lyceum-A ula. 9: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. D. J. Roos. Woensdag 8: Ds. C. Goeman, dank stond v. h. gewas en arbeid. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Prof, Dr. J. van Genderen. Voorm. bidstond voor de nood der christenheid. Donderdag 10 en 8: Ds. J P. Geels. Dankdag voor het gewas. Geref. Gemeente, Ridderstr. 29. 10 en 5: Leesdienst. Dinsdag 3 en 7.30: Dankdag Ds. Kersten. Ger. Gem., L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. Du Marchie, van Voort huizen Dankstond. Oud-Kath. Kerk. Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Donderdag 19.30: Vesper. Baptistengemeente, Begijnhofkapel. 10.30: Ds. J. van Dam. H. Doop en H. Avondmaal. 19: Dezelfde. 20.15: Jeugdsamenkomst (Oogst - avond). Dinsdag 20: Zusterhulp. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Hei ligingssamenkomst. 6.45: Openluchtsamen komst. 7.30: Verlossingssamenkomst o.l.v. de nieuwe kommandant van het Leger des Heils in Nederland, Ragnar Ahlberg. Vergadering van Gelovigen. Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Koudenhorn 46 A rd. Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeente des Heeren. Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie Gemeente (Pinkstergemeente). Elim-Kapel. Paul Kru- gerstraat 36. 10: Openbare samenkomst. H. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen. 12-13: Zondagsschool. 7: Opwekkingssamenkomst. Verschillende sprekers. Donderdag 8: Ge bedssamenkomst (voor gemeenteleden) Immanuëlkapel, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dhr. J. Verwoert, v. Rhenen. H. Av. 7.30: Idem. Maandag. 8: Grote opwekkingssamen komst. Spr. dhr. Hilbrink, uit Vroomshoop m. m. v. Pinksterzangkoor Glorieklanken. Donderdag 8: Bidstond. Vrijdag 7: Jeugdd. voor 814 jaar. 7 45: Idem voor 1530 jaar. Pinkstergeloofsgemeenschap, Nassauplein 8. 10: Dhr. S. Priester. 5: Dhr. E. Schuurman. 10.30: Zondagsschool Colensostraat 2. Woes- dag 7.30: Meisjesclub Colensostraat 2. Don derdag 8: Bidstond Schotersingel 99. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bij- Vrijdagavond omstreeks half elf is een bestuurder van een scooter, een 44-jarige Haarlemmer, op de hoek van de Leidse vaart en het Emmaplein in Haarlem tegen de trottoirband opgereden en gevallen. De zesendertig-jarige echtgenote van de be stuurder die achterop de duo zat werd tegen het trottoir geslingerd en moest met een hersenschudding en een hoofdwond in het Grote Gasthuis worden opgenomen. De bestuurder, die ook een hoofdwond had opgelopen, kon na te zijn verbonden naar huis terugkeren. Ondanks de minder gunstige weersom standigheden is het jaarlijkse toernooi van de Haarlemse Rijkskweekschool een groot succes geworden, want niet alleen konden toch alle wedstrijden worden afgewerkt, doch bovendien waren de resultaten van de organiserende Haarlemse Rijkskweek school uitstekend. Slechts op het onderdeel volleybal (jon gens) moesten de Haarlemmers de eer la ten aan de Bloemendaalse Da Costa Kweek school, terwijl de Helderse meisjes er in slaagden bij basketbal de hoogste eer te behalen. De uitslagen waren: Voetbal: Haarlem. Handbal: Haarlem. Hockey: Haarlem. Vol leybal jongens: Bloemendaal. Basketbal jongens: Haarlem. Basketbal meisjes: Den Helder. Volleybal meisjes: Haarlem. De totaal-uitslag was: 1. Haarlem; 2. Den Helder; 3. Bloemendaal; 4. Amsterdam. belstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Bap- tlsten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zater dag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Corne- lissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelmina- straat 21. 10 en 5: Kerkdienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia". Jansstraat 33. Za terdag Allerzielen herdenking. Soefi-Bewe- ging, in de Aula van het Stedelijk Gymna sium, Prinsenhof. 11: Universele Eredienst. Jehovah's getuigen, Kamerlingh Onnesstr. 83, van 5.30—6.30. Wolstraat 7: 7.30—8.30. Donderdag 7.309.30. HAARLF.M-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. A. J. van Rhijn, van Haarlem 6.40: Zangdienst. 7: Ds. J. Borghardt. van Den Helder. Immanuëlkerk. 10: Dr. G. Ph. Scheers. H. Doop. Jeugdkapel 10: Dhr. K. H. Oosterhagen. Zondagsschool. 12: Marnix- school. jeugdhuis en Colensostraat. Sionskerk, Eksterstr. (Spaarndam West). 10.30: Ds. de Ru, Zandvoort, Jeugddienst. 7: Ds. J. Kroon. Kapel Sionskerk. 9.30: Jeugd- kerk (12—16 jaar). 10.30: Oppasdienst (4—6 jaar). Zondagsschool: 10.30: Charlotte de iBourbonschool (P. C. Boutensstr.) voor kin deren ten Westen van Rijksstraatweg; Elout v. Soeterwoudeschool (Muiderslotweg). Kon. Emmaschool (Raafstr.) Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. J. v. Beek. Ver. Doopsgez. Gemeente, Noorderkapel, Indi- schestraat 190. 10.30: Ds. C. Soutendijk. Zuiderkapel afd. Noord, Verenigingsgebouw Volkstuin „Zonder werken niets". Verlengde van de Geusevesperstraat. 10: Dhr. J. Dam- muller, evangelist te Alkmaar. Dinsdag 8: Bijbelbespreking, Maasstraat 8. Woensdag 8: Opwekkingssamenkomst. Spr. dhr. G. Ko ning, evang. te Amstei'dam. Leger des Heils, Ceramstr. 4. 10: Heiligings- dienst. 12: Compagnie. 4.30: Kindermeeting. 7: Openluchtsamenkomst. 8: Verlossingssa menkomst. Maandag 7: Straatzang Overveen (Stoopsbad). Dinsdag 2.15: Gezinsbond. Woensdag 2 en 3.30: Film. 7.45: Toortsdragers Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. A. Dondorp, Hst. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Klopper singel 5557. 10: Ds. H. W. Wierda. 5: Ds. P. de Ruig. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. P. de Ruig. 3.30: Ds. J. A. v. Arkel. Noord- Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10: Ds. J. A. v. Arkel. 5: Ds. H. W. Wierda. Geref. Kerk, in geb. N. P. B„ Berkenstr. 10. 9: Leesdienst. 2.45: Ds. A. Bos. Chr. Geref. Kerk. Flores- straat. 10: Ds. D. H. Biesma. 5: Ds. J. C. Maris. Woensdag 8: Ds. D. H. Biesma, Dank stond voor het gewas en arbeid. Jehovah's Getuigen, geb. N. P. B. Berkenstr. 10. 6.457.45 en woensdags 7.309.30: HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oskamp. 19: Mevr. Kartini Bezoen (Kerk en gezin in In donesië). Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Henkels. Aula Chr. Lyceum: 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Br. Oosten rijk. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. P. D. van Royen. Rem., Beilen Doopsgezinde Kring, in „De Olijftak''. 10.30: Prof. mr. dr. Oosterbaan. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. W. C. van den Brink, van 's Gravenhage-Oost. Pinksterkerk. 10: Ds. W. C. van den Brink. 5.30: Dr. P. J. Richel Geref. Kerk. Herenweg 111. 10 en 5: Lèes- dienst. Jehovah's Getuigen, Binnenweg 79 c. 23: Gezamenlijke Bijbelstudie. Woensdag 7.309.30: Praktische toerusting voor de prediking van het evangelie. Maandag, Ir. Lelylaan 63. 8—9: Huisbijbelstudie. Donder dag 89: Huisbiibelstudie. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Voor kinderen van 512 j. 10.30: Theo van Eeghen-Instituut. Voor kin deren van 1215 jaar Jeugdkapel om 10.30 in het Wijkgebouw „De Stal". Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter, Rem. Em„ 's Gravenhage. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. K. van de Braak, Lut. Pred. van Apeldoorn 10.30: Ds. A. K. Straatsma. Em. van den Haag Zondagsscholen. 10.30: Kleuterschool, Bos- laan 12 en Jeugdh. Donkerl. 10. 11.45: Ma- ranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. C. P. Hoekema, Dg„ Haarlem. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. G. Toornvliet, 3.30: Ds. D. J. Roos. van Haarlem-Z. 7.30: Ds. G. Toornvliet (Dienst voor belangstellenden) Woensdag 8: Ds. G. Toornvliet. Dankstond voor het gewas. Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Ves pers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus, H. Doop. Zondagsscholen. Ramp- laankwartier: 12 tot 13: Gebouw Irene, Els- woutslaan 1 en Beatrixschool, G. School meesterlaan. Julianakwartier: 10.15 tot 11.15: Koningin Wilhelminaschool Dompvloeds- laan. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. A. C. Hofland, van Rotterdam-Charlois. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Dr. H. van der Loos, Haarlem-N. 19: Ds. W. B. I. Smits, Rotterdam. Advents- kerk (Ziekenhuiskerk) 10: Ds. G. H. van Willenswaard. Jeugdhuis. 10: Jongejeugd- kerk. Ds. D. ter Steege. Chr. Geref. Kerk, 10: Ds. J. C. Maris. 4: Ds. D. H. Biesma. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. H. P. Huisman van Velsen-N. Bij de bekende Londense kunstveiling Sotheby en Co. worden op 20 november enkele belangrijke werken geveild, die af komstig zijn uit de verzameling van de overleden Haarlemse kunstverzamelaar Frans Koenings. Het betreft vier tekenin gen van Rembrandt, die getiteld zijn „Oude man met breedgerande hoed", „Sla pende beer", „Studies voor de koppen van vier mannen" en „De waanzin van Saul". Deze zijn alle volledig gedocumenteerd, de eerstgenoemde behoorde vroeger achter eenvolgens tot de collecties van J. Q. van Regteren Altena, J. de Vos jr. en Ploos van Amstel, de tweede maakte ook deel uit van de verzamelingen van de graaf van Brownlow en Henri Oppenheimer. Tevens worden uit dezelfde verzameling geveild een penseeltekening van Goya, voorstel lende een meisje, dat twee kruiken water draagt (bij deze tekening schreef Goya „Het is treurig, dat je niets anders te doen hebt"), een tekening van Fragonard ge titeld „De inspiratie van de dichter" en twee schilderijen, te weten „De aanbidding der heiligen" van Anthonie van Dijk en een werk van Rubens. Monument te Westerbork. In een rede die de Commissaris der Koningin in de provincie Drenthe, mr. J. Cramer, heeft gehouden ter gelegenheid van het bezoek van de gezant van Israel, de heer H. A. Cidor, aan de provincie Drenthe, heeft hij meegedeeld, dat het provincaal bestuur besloten heeft het initiatief te nemen tot de oprichting van een nationaal monument te Westerbork, „opdat ons volk nimmer zal vergeten wat zich op die plek aan nood en ellende heeft afgespeeld". Het provin ciaal bestuur heeft besloten aan het te vormen comité tot oprichting van een na tionaal gedenkteken een eerste bijdrage van 3.000 gulden te schenken, aldus de heer Cramer.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11