„Dodendans" van Hugo Distier C.N.V. houdt forumavond over financiële vraagstukken Van bezuinigingen nog weinig te bespeuren DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 13 ORGELSPEL EN KOORZANG Selectie-avond van „d'Oprechte Amateur" Burgerlijke Stand van Haarlem Nijverheid en Handel Hotel „Lion cTOr" gaat in andere handen over Vereniging verpleging lijders vallende ziekte Twee aanrijdingen twee gewonden N.Ph.O. met de Spaanse cellist Caspar Cassado Volgens getuigen is auto van majoor K. niet aangereden Utrechtse sterrenwacht zag de Spoetnik II Vele meteoren kunnen publiek licht misleiden De inbraak in Eindhoven Werkman verborg buit van kwart miljoen HOOFDDORP Bloedafname-avond VIJFHUIZEN „Adamson" met nieuwe revue Aantal Bloemendalers verminderde UIT STAD EN STREEK Scheepvaart WOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De muziekuitvoering, die dinsdagavond in het Concex-tgebouw te Haarlem gegeven werd, was in beginsel een van de vastge stelde gemeentelijke orgelbespelingen. Maar door de medewerking van de mu- ziekkring „De Cantorij" kwam koorzang in het middelpunt van de aandacht te staan, of liever een merkwaardig werk van de Duitse componist Hugo Distier: een „Totentanz" voor viei'stemmig koor met declamatie. Hugo Distier heeft in zijn korte leven hij werd vierendertig jaar gezocht naar een vex-nieuwirxg van de muziek. Zijn werken vonden geen weerklank, omdat Distlers muziek geen publiek trok. In de evengelische kerken, waarmede hij door zijn functie als organist en later als koor directeur in Berlijn contact had, vond hij een gemeenschap van toehoorders, die in eenzelfde geest ontvankelijk waren voor zijn werken, in de eerste plaats door hun strekking, allengs ook door hun muzi kale betekenis. Op dit religieuze niveau kon Distier zich verwerkelijken en zijn muzikale idealen vorm en gestalte geven. Hij bouwde niet voort op de romantische muziek der negentiende eeuw en uit het begin der twintigste eeuw. Hij zocht zijn aanknopingspunt zelfs niet in de eerste plaats bij Bach, maar ging verder terug naar 'Heinrich Schütz, een van de grond leggers van protestantse kerkmuziek. Het resultaat van zijn streven was een wer kelijk vernieuwde vocale stijl, zuiver mu zikaal met een frappante openheid van stemmen door een consequent volgehou den zelfstandigheid. Het merkwaardige van zijn muziek is, dat de verbondenheid met het woord, ondanks het „absolute" karakter van zijn klankentaai bewaard is gebleven, hetgeen in de „Totentanz" duidelijk tot uitdrukking komt. De kerngedachte van deze „Totentanz" is het afwijzen van de wereld en van wat van de wereld is. De Dood treedt er in op als een moraliserende, onverbiddelijke figuur, die de pretentie heeft een mensen kenner par excellence te zijn. Hij voert dialogiserend een gesprek met allerlei mensen, die hij tot zijn dodendans invi teert en weet hun te vertellen hoe het hen zal vergaan. Uit het gehele werk ^preekt de mentaliteit, welke een verkla ring betekent voor de zelfmoord, waar toe Distier onder de druk van de Natio- naal-socialistische dictatuur in 1942 kwam. In een laatste „Ik kan niet meer" concentreerden zich de verschrikkelijke spanningen, waaronder deze gevoelige geest ondraaglijk leed. De dialogen van deze dodendans wor den afgewisseld door kooi-zang, beknopt, maar van een zeldzame zuivere schoon heid. „De Cantorij" heeft onder leiding van Maai'ten Kooy zijn aandeel in het werk voox-treffelijk gezongen, zelfs met een expressiviteit, die gelet op de uitdruk kingsbeginselen van dit ensemble ver rassend was. Rom Kalma gaf declame rend een indrukwekkende karakteristiek van de Dood en Tom Kooreman vertolkte met begrip de gedachten van hen tot wie de dwingende oproep gericht wordt. Ook kan met voldoening gewag gemaakt wor den van de twee koorzangeressen, die als declamatrices de gedachte"1 van „het jonge meisje" en „het kind" vertolkten. In het eerste gedeelte van het con cert had de „Cantorij" zich onderscheiden met het zingen van „Alma redemptoris Mater" van J. Ockegliem, muziek die dichter bij de middeleeuwen dan bij de renaissance s' at. Tot het laatstgenoem de beschavingstijdperk behoorde veel meer het „Donna di deutro" van Heinrich Isaac en „Mijn hert altijd Imeft ver- langhen" van Pierre de la Rue, waarvan de zangsolo innemend en met mooie, hel dere klank door de sopraan Mineke Meer- dink ten gehore werd gebracht. Een en semble, gevox-md door oude instrumen ten: handharp, vedel, tenorgamba en blokfluit, zorgde hierbij voor een intieme klankachtei'grond. Piet Kee, die bij dit concert het orgel bespeelde, begon met een vlotte voor dracht van Bach's virtuoze Toccata in F. De afdeling Kennemerland van de stichting „d'Oprechte Amateur" houdt haar eerste selectieavond van het seizoen 1957-'58 op dondex-dag 7 november des avonds om half acht in hotel De Leeuwe rik aan de Kruisstraat in Haarlem. De stichting heeft aan de organisatie van het kleinkunstconcours van Haar lems Bloei meegewerkt en daardoor ver schillende nieuwe leden kunnen boeken. Op de selectie-avonden wordt aan de ingeschrevenen gelegenheid gegeven op te treden voor een jury, die de daarvoor in aanmerking komenden naar een demi finale verwijst. Aan het slot van het sei zoen heeft de finale plaats, waar de bes ten van de afdeling worden aangewezen. Uit deze besten nemen dan enkelen deel aan het kampioenschap van Nederland. In april van dit jaar behaalden de Ken- nemerlandse vertegenwoordigers, het duo Van Hees-Serné de zilveren AVRO-micro- foon op de kampioenschappen in Amster dam. Dit seizoen zal de eindsti-ijd plaats hebben in Twente. De afdeling staat open voor allen, die zich op enigerlei wijze in de amusements sector als amateurs bewegen. Aanmel ding kan donderdag in De Leeuwerik ge schieden. HAARLEM, 5 november 1957 ONDERTROUWD: 5 nov.: H. Flokstra en G. H. Bi-ouwer. H. J. Jansz en J. M. Stuijt.. H. Estarippa en I. Bouma. G. de la Rie en A. A. van der Mije. W. Diets en M. Mole- naax\ GEHUWD: 5 nov.: J. A. M. Wouts en M. P. Busman. BEVALLEN van een zoon: 1 nov.: J. C. Schot—Sierhuis. A. Buijtendijk—Majul. 4 nov.: N. H. M. PruysVisser. J. A. Co- mansVan Warmerdam. 5 nov.: A. C. Sil- vis—Erbrink. L. M. van Oijen—Hornick. W. SiertsemaBes. BEVALLEN van een dochter: 2 nov.: M. A. KolStevens. 4 nov.: A. M. Both Schopman. A. F. Nieboer—Vink. 5 nov.: J. M. van BakkumBeenen. OVERLEDEN: 3 nov.: L. J. van Sleen, 68 j., Maerten van Heemskerkstraat. A. C. WiilemseGubbels, 76 j., Schagchelstraat. E. J. M. van der VeldtHuël, 87 j., Van Oosten de Bruijnstraat. 4 nov.: G. van Wouw, 70 j., Maerten van Heemskei-k- straat. Y. A. Brouwer, 2 j., Nieuwe Kruis straat. Meer in harmonie met de muziek, die de „Cantorij" voor de pauze bracht, waren de drie orgel werkjes van J. F. Dandrieu met hun rococoachtige ornamentiek. Plet was goed gezien van Piet Kee om een flinke x-ustpoos te bewaren tussen deze muziek en de Fantasia in A van César Franck, met haar chromatiek, module rende wendingen en romantisch-mystieke accenten. Behoudens een naar mijn ge voel te groot absolutisme in de dynami sche schakeringen wist de organist van Francks werk een zeer geslaagde voor dracht te geven. Het slot van de avond werd weer een toccata, door de compo nist H. F. Micheelsen over de melodie van „Es sungen drei Engel ein süszen Gesang" geschreven. Inderdaadwas de ze toccata gebouwd op de melodie, maar dan geheel bevrijd van de woord-associa tie. Want de bruisende klank, die karak teristiek is geworden voor deze uitsteken de compositie, is waarlijk niet die van liefelijke engelenzang! In elk geval werd het een positief besluit van dit interessan te concert. P. Zwaanswijk Het bestuur van het departement Haar lem van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel voor het jaar 1957/1958 is als volgt samengesteld: Jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, voor zitter, directeur Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V.; mr. L. van Nou- huys, secretaris, directeur Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken N.V.; H. Moltzer, penningmeester, directeur De Twentsche Bank, kantoor Haarlem; P. K. Kistemaker, Hoofddorp, landbouwer; ir. H. Hissink, directeur n.v. Plaarlemsche Machinefa briek v.h. Gebr. Figee; E. Lefebvre, di recteur H. D. Tjeenk Willink Zn's Uit gevers Mij.; W. Maarse, directeur Maarse Kroon N.V. te Aalsmeer; ir. E. F Pelt- zer, directeur N.V. De Plaatwellerij te Velsen-N. en J. A. Wennink, directeur N.V. Ned. Werkplaatsen voor Luchttech niek. Deze vluchtelingen op het vliegveld van Genève zijn met hun schamele bezittingen uit Hongkong gekomen. Dertig van hen zijn Witrussen, die na de bolsjewistische revolutie in 1917 naar China uitweken en na de commu nistische overwinning in China naar de Britse kroonkolonie vluchtten. De verjaardag van de Russische oktober revolutie is voor hen de jaardag van veertig jaren ballingschap. Ten einde de meningen van zijn leden te peilen ten aanzien van de huidige finan ciële vi-aagstukken, in het bijzonder van die waarmede de minder draagkrachtigen te kampen hebben, hield het Christelijk Nationaal Vakverbond dinsdag in de tuin- zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem een openbare forumavond. De bijeenkomst werd geopend door de heer R. N. Busser, lid van de Haarlemse Chris telijke Besturenbond, waarna de aanwezi gen psalm 84, derde vers, zongen en de heer Busser vooi-ging in een kort gebed. De heer A. Borstlap, hoofdbestuurslid van het C.N.V., hield in de plaats van de heer C. van Niex-op, secretaris van het C.N.V., die op deze avond als spreker zou optreden, een inleidende toespraak, waarin hij de economische en maatschappelijke ontwikkeling van Nederland na 1945 schet ste en de oorzaken aanwees van de beste dingsbeperking. Naar de mening van de spreker konden de thans genomen bezuini gingsmaatregelen niet uitblijven, omdat het Nederlandse volk de laatste jaren bo ven zijn stand heeft geleefd. Er werd meer verbruikt dan de middelen toelieten. Het kernpunt van de nationale sociaal-econo mische politiek achtte de heer Borstlap echter het probleem van de werkgelegen heid. Op de vakorganisaties rust de plicht te zorgen, dat een ruime werkgelegenheid wordt gehandhaafd. „Duizend maal erger dan bestedingsbeperking is een structurele werkloosheid", aldus de spreker. Hij merkte op, dat van een bezuiniging in de investeringssector nog weinig valt te bespeuren. Ook de overheid lijkt moei lijk tot beperkingen van haar bestedingen te kunnen geraken. De bestedingsbepei-- king drukt op de zwakste schouders, met name op de grote gezinnen met lage inko mens. Op initiatief van de vakbeweging heeft de Stichting van de Arbeid daarom aan de regering voorgesteld om voor de gezinnen met een weekinkomen tot f 96 gedurende een jaar de kinderbijslag met tien cent per dag per gerechtigd kind te verhogen. De bestedingsbeperking is volgens de spreker een zaak van vooi'bijgaande aard. Van grotere betekenis, gezien van de ge zichtshoek van de Christelijke vakbewe ging, achtte hij het vraagstuk of de werk- nemer als mens niet te kort komt. Het C.N.V. beschouwt de herziening van de rechtsvorm in de onderneming allesbehalve als een „spelletje". „Het gaat immers om Het Haarlemse hotel „Lion d'Or" op de Kruisweg zal met ingang van 15 december in andere handen overgaan. De eigenaar, de heer Lou Bandy, heeft zijn hotel met ingang van die datum ver kocht aan de heer G. Hofman, een hote lier in Groningen en Hardegarijp. Het ligt in de bedoeling van de laatste „Lion d'Or" als hotel te blijven exploiteren, zo dat Haarlem na de hotels „Funckler" en „Royal" geen derde hotel zal behoeven te missen. Lou Bandy zal zich weer geheel aan het artiestenvak gaan wijden. Hij heeft, naar hij ons meedeelde, contracten af gesloten voor het optreden voo' radio en televisie (AVRO). Hij zal zich in Zand- voort gaan vestigen. Zijn vrouw, mevrouw Carla Bandy, gaat een reis naar Italië ondernemen om de zangstudie, waar zij mee bezig is, te voltooien. Daarna ligt het in de bedoeling, dat zij zal optreden in de opera's „Ma dame Butterfly" en „La Bohème", on der meer in Gent. de structuur van onze christelijke sociale maatschappij, waarin de werknemer méns kan zijn en volledig om zijn arbeid erkend wordt, in plaats van niet meer dan als een slippendrager voor een almachtigè staat te fungeren", aldus besloot de heer Borstlap zijn x-ede. Van de hiex-na geboden gelegenheid tot het stellen van vx-agen maakten vei-schei- dene aanwezigen gebruik. Een forum, be staande uit de heren R, N. Busser, H. L. v. d. Boomgaai-d, J. H. Eshuis, H. Jansen, D. A. J. Spek en A. Borstlap diende de vra- genstellex-s van antwoox-d. Ds. D. H. Biesma besloot de avond met een kort gebed. Gedeputeerde Staten van Noox-dhol- land hebben de Px-ovinciale ^tuten voor gesteld afwijzend te beschikkên op het ver zoek van het bestuur van di Christelijke Vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, gevestigd te Haar lem, tot verhoging van de aan de ver eniging in 1953 verleende subsidie van 5.000.— Sedert 1949 werd een bijdrage verleend als bijdrage in de kosten van het wetenschappelijk onderzoek. Aangezien de kosten van het wetenschappelijk wex-k voor 1957 zijn begroot op 55.626 ver zoekt. het bestuur der vereniging om ver hoging van de subsidie. Gedeputeei-de Staten delen de Px-ovin ciale Staten mee, dat zij bezwaar hebben tegen verdergaande /ex-hoging van de subsidie. De voornaamste bedenking be treft de omstandigheid, dat Noox-dholland tot dusver de enige provincie is, die in de kosten van het wetenschappelijk werk bijdx-aagt en dat ook het rijk in de kosten van dit werk geen financiële steun ver leent. Weliswaar zijn de verpleeginrich tingen in Noordholland gevestigd, maar de in haar inx-ichtingen -ex-pleegde patiën ten zijn uit het gehele land afkomstig en haar wetenschappelijk werk en haar andere verrichtingen dragen een duidelijk natio naal karakter. Op grond hiervan zijn Ge deputeerde Staten van mening, dat een nog vex-dex-gaande vei'hoging van de sub sidie van Noordholland niet in overeen stemming zou zijn te achten met het toe nemend landelijk karakter van de werk zaamheden de'- vereniging. Dinsdagmorgen reed een taxi op de Zuiderhoutlaan in Haax-lem een inrit uit juist op het moment dat er een scooter, bestuurd door een tweeën twintigjarige fotograaf uit Heemstede aankwam. De bestuurder van de scooter begreep de manoeuvre van de auto niet en rèec tegen de wagen op. Met een gebx-oken been moest hij naar de Mariastichting worden overgebracht. Gisteravond omstreeks zes uur fietste een wielrijdstei'tje uit Heemstede op het fietspad langs de Fonteinlaan. Zij raakte van het rijwielpad af en viel tegen een voorbijrijdende auto aan. Met een gebro ken sleutelbeen werd zij naar de Maria stichting vervoerd. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest geeft dinsdagavond 12 november in de Haarlemse Concertzaal onder leiding van Marinus Adam het derde concert in de serie D. Solistische medewex-king wordt vex-leend door de Spaanse cellist Caspar Cassado. Het programma vermeldt het Concerto grosso nr. 21 van Handel, het Celloconcert van Boccherini, „Schelomo" van Bloch en „La Mer" van Debussy. In het tweede en derde werk treedt de solist op. Naar het ANP van de officier van Jus titie te Utrecht verneemt, beschouwt deze het auto-ongeval van majoor K. als een normaal ongeval, dat niet door een aan rijding werd veroorzaakt. Hij ziet der halve voorshands geen termen aanwezig tot het instellen van een strafvervolging. Dinsdag is majoor K. voor het eerst na het ongeval door de politie verhoord, in aanwezigheid van zijn advocaat en van de districtscommandanten van de Konink lijke Marechaussee en de rijkspolitie te Utrecht en De Bilt. Een eerder verhoor was niet mogelijk, aangezien daartegen door de behandelende geneeskundige op grond van de gezondheidstoestand van de majoor bezwaar werd gemaakt. Uit het verhoor bleek, dat majoor K. meent aangereden te zijn. Hij leidt dit af uit een door hem waargenomen schok. Hij verklaarde niet een auto te hebben gezien, die met zijn auto in botsing kwam. Wei heeft hij achter zijn auto een lichtschijnsel waargenomen. Uit het onderzoek, ingesteld door de Koninklijke Marechaussee in samenwer king met de rijkspolitie, de technische dienst van de gemeentepolitie te Utrecht en het gerechtelijk laboratox-ium van het Directoraat-generaal van Politie, is onder meer gebleken, dat het ongeval van ma joor K. gezien is door drie personen, ge zeten in twee verschillende, op vrij korte afstand achter hem rijdende auto's. De inzittenden van deze beide auto's kenden elkander niet. Alle dx-ie verklaren, dat de auto van majoor K. niet met een ander voertuig in botsing is geweest. Bij het technisch onderzoek van het ge rechtelijk laboratorium zijn geen sporen van een botsing ontdekt. Het technisch onderzoek van de motor van de auto van majoor K. heeft uitgewezen, dat deze motor na het ongeval geblokkeerd was. De oorzaak was dat een onderdeel in het vliegwielhuis was losgeraakt. Daardoor was plotseling de trekkracht aan de motor ontnomen door het vastlopen van het vliegwiel. Hoewel waarschijnlijk in de bij dit automerk voorkomende vrijloop werd gereden en deze storing in verband daar mee niet zou hebben geleid to blokkering van de wielen, kan de besturing van de auto hierdoor bemoeilijkt zijn. Mogelijk werd het ongeval, aldus de officier van Justitie te Utx-echt, mede veroorzaakt doordat de auto juist met een der wielen op de afscheiding van de beide rijbanen reed. UTRECHT. Om vijf minuten voor zes hedenmorgen is de kunstmaan Spoet nik 2 door de Utrechtse Sterrenwacht waargenomen. De kunstmaan verscheen zeer laag aan de oostelijke horizon en was zo helder als een ster van de derde groot te. Toen de kunstmaan werd waarge nomen, bevond hij zich op een hoogte van ongeveer 200 kilometer boven de Pools- Russische grens en bewoog zich in Noord oostelijke richting. Talloze meldingen hebben de Utrechtse sterrenwacht uit alle delen van het land bex-eikt. maar, zo vex-neemt het ANP van de zijde der Utrechtse waarnemers, deze hadden betrekking op vallende sterren. De Utrechtse sterrenwacht vestigt er de aandacht op, dat juist in deze dagen vele meteoren verschijnen, behorende tot de zwerm van vallende sterx-en de Tauriden. Deze zwerm bevat langzaam lopende roodachtige vallende sterren, die blijkbaar gemakkelijk voor een kunstmaan of raket aangezien kunnen worden. Herhaaldelijk is de Utrechtse sterren wacht de vraag gesteld, of deze vallende sterren geen gevaar kunnen oplevex-en voor de kunstmanen. De Utrechtse sterrenwacht deelt evenwel mede, dat volgens schattingen de Spoetnik wel honderd jaar kan vliegen voor hij doorboord wordt door een vallende ster De raket van Spoetnik I en de eerste kunstmaan zelf zijn vandaag niet te zien De tweede kunstmaan kan morgenochtend om 6.08 in oost-zuid-oostelijke richting verwacht worden, laag boven de horizon gaande van zuid naar oost. Op 8 november zal hij verschijnen om 6.20 in dezelfde richting. Tegen een 22-jarige loswex-kman uit Den Haag die in zijn woning de buit van een inbraak in Eindhoven, bestaande uit px-emie- en vakantiezegels van het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid ter waarde van 250.000 gulden, zou hebben bewaard is voor de Haagse rechtbank een gevange- nisstx-af van een jaar met aftrek geëist. De verdachte gaf de heling toe, doch ont kende het primair ten laste gelegde punt: de geruchtmakende Eindhovense inbraak, die werd gepleegd in de nacht van 13 op 14 augustus jongstleden. Hij verklaarde een koffer met de be wuste premie- en vakantiezegels in be waring te hebben genomen van iemand, met wie hij vroeger in de gevangenis had kennisgemaakt. Aanvankelijk had hij niet geweten, wat de koffer bevatte, maar later vertelde de ander het hem, waarbij de loswerkman een beloning van 50 gulden per week in het vooruitzicht werd gesteld. De officier eiste terzake van de inbraak vrijspraak. De eigenaar van de koffer, de vermoedelijke inbrekex-, heeft nog niet te- ï-echtgestaan, omdat het vooi-onderzoek in de zaak tegen deze hardnekkig ontken nende beroepsinbreker nog niet is afge sloten. Ook de 21-jarige echtgenote van de loswex-kman stond voor heling terecht. Zij vertelde dit niet te hebben kunnen ver hinderen. „Ik kan mijn eigen man toch niet aanbx-engen?" vroeg ze. De officier meende, dat zij toch had moeten ingx-ijpen en eiste zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf, met drie jaar proeftijd en 50 gulden boete. Uitspraak 19 november. RECTIFICATIE. In ons blad van gisteren is vei-meld, dat bij gelegenheid van het jubileum van de heer J.W. Henny, directeur van het Leidsch Dagblad, op vrijdag 8 november in restau rant „De Keukenhof" te Oegstgeest van drie tot vijf uur gelegenheid bestaat tot het aanbieden van gelukwensen. Men leze echter: restaurant „De Beukenhof". De bloedafname-avond in de onder afdeling Hoofddoi-p van het Rode Kruis heeft niet het succes gehad, dat men hier van verwachtte. Hoewel toch nog 76 per sonen bloed afstonden hebben verschei- denen door storm en regen verstek laten gaan. De afname geschiedde door het team van het centraal laboratorium uit Amster dam, waarbij assistentie werd verleend door leden van het Rode Kruis Kox-ps Haarlemmex-meer, de EHBO te Hoofddorp, de padvindersgroep „De Meervogels" en de wijkverpleegster van het Witje Kruis. De volgende afname-avond zal over een half jaar plaatsvinden. Het revue- en toneelgezelschap „Adam son" te Vijfhuizen komt uit met een nieu we revue. Deze draagt tot titel „Ahoy. passagieren!" De première vindt plaats op zaterdag 16 november in het gymnastiek- gebouw. Verder heeft men zich nu reeds gebonden om de revue in verschillende andere plaatsen op te voeren. Na afloop van de avond is er een gezel lig samenzijn met muziek van „The Cock tails". VOOR DE ZENDING De verkoop ten bate van het zendings werk, gehouden door de Gereformeerde Zendingskrans „I.S.D." in Vijfhuizen, heeft f 508 opgebracht, hetgeen aanmerkelijk meer is dan in vorige jaren. JAARVERGADERING „D.S.O.". Op woensdagavond 13 november wordt de jaarlijkse ledenvergadering gehouden van de r.k. sportvereniging „D.S.O." in Vijfhuizen. Op 30 juni 1957 bedroeg het aantal inge zetenen van de gemeente Bloemendaal 19.757. In het derde kwartaal vestigden er zich 658 en vertx-okken er 684 personen, zodat er een vertrekoverschot was van 26 pex-sonen. Er wex-d 51 kinderen gebox-en en er overleden 60 inwoners (sterfte-ovex-- schot negen). De totale bevolkingsafname bedraagt dus vijfendertig, zodat het aantal ingezetenen op 1 oktober 1957 19.722 be droeg. Er werden in het afgelopen kwar taal tweeënveertig huwelijken gesloten en drie echtscheidingen ingeschreven. Nieuws in het kort Andere spreker. Wegens ziekte van mejuffrouw dr. A. van der Torre zal heden, woensdagavond, dr. J. B. de Faille in het gebouw van de Religieuze Kring te Aerdenhout een lezing houden; zijn on derwerp is: „Vincent van Gogh de mens en zijn werk". Feest. Zondag viert de kring Oost van de K.A.B. in Haarlem het St. Willi- brordsfeest. In de kerk van de H. Joannes de Doper is er 's morgens om kwart over acht een heilige mis, waarna feestelijk ontbijt in het parochiehuis, 's Avonds speelt het Haarlems Toneelensemble een blijspel van Hans Nesna: „Het nestje van de antiquair", waarna gezellig samenzijn. Boslaan bestraat. Gedeputeerde Sta ten van Noordholland hebben het besluit van de gemeenteraad van Bloemendaal tot ovex-name van grond goedgekeurd, welke grond eigendom was van enige bewoners van de Boslaan te Bloemendaal. Binnen kort zal de zo noodzakelijke verbetering aan de bestrating worden aangebracht. Eervol ontslag. Bij beschikking van de directeur-generaal der P.T.T. is aan de heer H. J. van Vliet te Heemstede wegens het bereiken van de pensioengex-echtigde leeftijd met ingang van 1 december eervol ontslag vex-leend als inspecteur bij de P.T.T.de heer Van Vliet is belast met de leiding van de bijzondere afdeling con- tx-ole postwaarden te Haarlem. AMSTERDAM De internationale wsax-den vertoonden gisteren een flink herstel onder leiding van aandelen Koninklijke Olie. Het gehele ver lies van maandag werd weliswaar niet in gehaald, doch dit werd grotendeels toege schreven door gebrek aan affaire. New York bleef gisteren" gesloten wegens',,Elec tion Day" en aangezien px-esident Eisen hower gisteren reeds, in plaats van vrijdag, zijn kabinet bijeem-iep, wil men in Europa even wachten met het aangaan van nieuwe posities, om te kijken wat de resultaten van de bijeenkomst zullen zijn. De Newyorkse beurs heeft zich maan dag door de Spoetnik II bij lange na niet zo in de war laten brengen als men in Europa over het algemeen verwacht had. In een overigens wel iets lagere markt aldaar maakten aandelen Koninklijke Olie een gunstige uitzondering en sloten zelfs dollar hoger, hetgeen neerkomt op een prijs van cix-ca f 164.50 Amsterdam. Dins dagmiddag werden op het Damrak slechts geringe zaken gedaan in het oliefonds en de koers trok aan van f 163.40 tot f 163.80 tegen slotkoers maandag 158.60. Toch bleven de aandelen nog iets onder pariteit New York. Unilever liepen op van 330 tot 331 Vz waardoor het verlies van maan dag van 10 punten tot 2% punt werd terug gebracht. Philips kon geleidelijk aantrek ken van 232V2 tot 235 waardoor circa 5 punten winst kon woi'den geboekt. A.K.U. viel iets tegen en was prijshoudend. K.L.M. was een paar dubbeltjes hoger. Scheepvaarten waren geanimeerd en bij het begin van de beux-s eerder een tikje luier om tegen het sluiten van de markt vrijwel onveranderd te noteren bij maan dag. Staatsfondsen konden ys verbete ren in een overigens kalme markt. De woningbouwlening was goed prijshoudend. De mai-kt in de Indonesische sector droeg een verdeeld karaktex-, Amsterdam Rubber en H.V.A. waren iets hoger waartegenover Verenigde Deli iets lager was. Aandelen Nationale Handelsbank, die maandag x-eeds vijf punten verloren, werden gisteren wederom 2 punten lager vernomen. Billiton 2 was vijf punten lager op 195 als advies prijs, een en ander in verband met de voortdurende campagne in Indonesië. Pro longatie 5 pet. (ANP) 3% °/o Nederl. '47 3% Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabel fabriek, gew. Philips Gloeil pref. PhilipsGloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers gisteren 79|5/io 87% 148% 268 18014 251 190 241 236 13714 333 204% 761% f 164.20 56% f 100.10 141% 133 205 92 55% 191% 149% 160 163 40% 54% 37% 66% 24 Voorbeurs koersen 80 873/ie 151'/Ï 270 181 252 191 242 239 137% 338 205 775 f 167.10 58 f 101.50 143 135 208 94 57 192 150 160 163 48 40% 55 37% 66% 1 Aalsum, pass. 5 Seychellen n. Tandjong Priok. Alblasserdijk. 6 te Corpus Christi. Aldabi. 5 v. Ilheus n. Bahia. Algol, 4 v. Buenos Aires n. Rosario. Alioth, 4 v. Hamburg n. Antwerpen. Alphena, G te Buenos Aires. Alnati, 5 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alwaki, pass. 6 Finisterre n. Genua. Amstelbrug, 5 te Amsterdam. Amsteïdijk, 5 te Rotterdam. Amstelkroon, 5 v. Suez n. Aden. Andijk, 6 te Antwerpen verw. Arendskerk, G te Amsterdam verw. Attis, 4 te Maracaibo n. Fort Liberte. Banda, 6 te Portland. Bantam, p. 5 Bona n. Beyrouth. Batu, 6 te Colombo. Bennekom, 5 te Tampa verw. Boissevain, 5 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Breda, 5 te Rotterdam. Britsum, 5 dw. Dover n. Marseille. Caltex Nederland, p. 5 Beachyhead n. Sidon Caltex Leiden, 5 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex The Hague, p. 5 Perim n. Gotenburg. Camerounkust, pass. 4 Guernsey n. Freetown. Carillo, 5 v. Los Angeles n. San Francisco. Cartago, 6 te New York. Celebes, 5 v. New Orleans n. Philadelphia. Cistula, 6 v. Malta n. Haifa. Cradle of Liberty. 5 675 m. w.z.w. Azor. n. R'dam. Crania, pass. 4 Martinique n. Liverpool. Delfland, 4 v. Bahia n. Las Palmas. Diemerdijk, 5 te Cristobal. Dongedijk, 5 te Rotterdam. Dordrecht, 6 te Baytown. Dorestad, 4 525 m. z.z.w. Flores n. Pto. La Cruz. Drente. 5 v. Rotterdam n. Tandjong Priok. Eemland, 6 te Santos. Ena, 7 te Punta Cardon verw. Etremat, 5 v. Cyprus n. Tripoli. Esso Den Haag, 5 v. Port Said n. Antwerpen. Friesland KRL, 5 v. Suez n. Aden. Ganymedes, pass. 5 Landsend n. Antiqua. Gooiland, 5 v. Amsterdam n. Bremen. Gordias, 5 te Amsterdam. Groote Kerk, 6 te Rotterdam. Guineekust, G v. Adibjan n. Takoradi. Haulerwi.ik, 11 te Brunsbüttel verw. I Hecuba. G te New York. Helena, 5 te Puma Cardon verw. v. Willemstad. Helicon, 4 180 m. n.o. Great Abaco n. Cp. Haitien. Hispania; 5 v Rotterdam n. Bilbao. Hoogkerk, 6 v. Aden n. Port Said. Hydra, 4 v. Baranquilla n. Santiago de Cuba. Iberia, 5 te Emden. Jason, 5 te Cumana verw. Joseph Fredering, p. 5 Ouessant n Las Palmas. Kalinga. 6 te Port Said. Kara, 5 v. Malta n. Berre. Karirnata, 5 132 m. z.z.o. Suez n. Aden. Kellia, 5 v. Rotterdam n. Ornkoldsvik. Kermia, 9 te Buenos Aires verw. Kieldrecht. 4 te Zanzibar. Kloosterdijk, 6 te Rotterdam. Koningswaard, 6 te Durban. Krebsia. 17 te Curagao verw. Kryptos, 5 te Bachaquero verw. Lekkerkerk, 6 v. Suez n. Ummsaid. Leopoldskerk, 5 v. Londen n. Genua. Liberty Bell, 5 v. Marseille na Mena al Ahmadi Loenerkerk p. 5 Gibraltar n. Rotterdam. Lombok, pass. 5 Manzanillo n. Los Angeles. Laurenskerk, 5 v. Bahrein n. K. Horel Mufatta. Maasdam, 5 te Le Havre. Marnellovd, 5 v. Suez n. Aden.» Meerkerk, pass. 4 Finisterre, 6 Te Antwerpen. Meliskerk, 6 v. Singapore n. Manilla. Montferland p. 5 Ouessant n. Las Palmas. Mentor, 5 te Guanta verw. v. Pto. Cabello. Modjokerto, G te Singapore. Obcron, 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Ondina, 5 dw. Aden n. Mena al Ahmadi. Oranje, G te Southampton. Oranje Nassau, 5 v. Trinidad n. La Guaira. Orion, 6 te Barcelona. Pieter S, 6 v. Rotterdam n. Swansea. P. G. Thulin, 8 te Rotterdam verw. Phrontis p. Malta naar Liverpool. Prins Willem van Oranje, 6 te Rotterdam. Prins Willem V, 1 v. Montreal pass. 5 Kp. Race naar Le Havre. Purfina Hellas, 6 te Suez. Pygmalion, 4 350 m. z.o. Savannah n. New York. Rondo, 6 v. Sorong n. Manokwari. Saragan p. 5 Gibraltar n. New York. Schiedijk 6 te Philadelphia. Senega'.kust p. 5 Dover n. Freetown. Singkep 5 te Portland. Slamat 6 te Bandar Shapur. Sliedrecht, pass. 5 Azoren n. Curagao. Solon, 6 te La Guaira v. New Orleans. Stad Alkmaar p. 5 Ouessant n. Gibraltar. Stad Breda. 6 te Seven Island verw. v. R'dam. Stad Dordrecht 5 v. Palerma n. Melilla. Stad Leiden, 6 v. Emden n. Lulea. Stad Utrecht p. 5 Noordkaap n. Kirkenes. Statue of Lib., 5 v Mena al Ahm. n. Ph.delphia. Steenwijk 6 te Rotterdam verw. Stentor, 4 200 m. n. Haiti n. Baltimore. Talisse 5 v. Singapore n. Port Swettenham. Tara, verm. 7 v. Bahia Blanca n. Buenos Aires. Tero, 6 te Rio de Janeiro. Theobaldius, 13 te Curagao verw. Tiba, 6 te Rotterdam. Tiberius, 4 80 m. w.n.w. Kp. Mavsi n. Maracaibo. Tjapanas 5 v. Mahe n. Mombasa. Vasum, 6 te Suez. W. Alton Jones, 5 120 m. n.o. East-London naar Philadelphia. Weltevreden 5 v. Semarang n. Tj. Mani. Westland. 5 v. Buenos Aires n Las Palmas. Zaankerk, 5 v Tanga n. Mombasa. Zonnekerk, 6 v. Port Said n. Genua. Zijpenberg p. 5 Shetlandse Eil. n. Port Talbot. KLEINE VAART Alcetas, 5 bij Kanaal eilanden n. Patras. Appingedam. 4 80 m. n.o. Kp. Villano n. Lissabon. Atlas. 4 te Thessaloniki n. Istanbul. Bab T. 4 v Norrsundet te Gefle. Brouwersgracht. 5 bij Borkumrif n. Zaandam. Draco. 5 25 m. z.z.w. Beachyhead n. Amsterdam. Eljo, 5 te Le Havre (wegens slecht weer). Elsa, pass. 4 Brunsbüttel n. Skutskaer. Joost, 3 v. Zaandam te Gefle. Kaap St. Vincent, 4 v. Gefle te Zaandam. Keizersgracht, 5 5 m. w. Gjedserriv n. A'dam. Lijnbaansgracht, 5 bij JE 1 v. Louisse n. A'dam. Marianne, 4 te Kiel n. Malmö. Netta, 4 dw. Casablanca n. Safi. Plato, 5 15 m. z.w. Noordhinder n. Barcelona. Ponza, 4 v. Skutskaer te Zaandam. Tilly, 4 v. Ostrand n. Holmsund. Phidias, 5 v. Malaga n. Amsterdam. Plato, 4 v. Rotterdam n. Barcelona. Strabo, 4 v. Barcelona n. Tarragona. SLEEPVAART Barehtszee, 6 230 m. z.z.o. Kp. Orange n. Nueva Palmira. Ebro, G v. Lissabon n. Gibraltar. Friesland, 4 dw. Kp. Gaspe n. New Orleans. Gele Zee, 4 190 m. o. Barbados n. Gent. Humber, 6 v. Sao Thome n. Araya (Venezuela). Noordzee. 180 m. n.o. Finisterre n. Falmouth. Oostzee, 6 120 m. n.n.w. v. Jamaica n. Maracaibo. Thames, 5 v. Aden. Titan, 5 bij Poolse Kaszuby (aan de grond in Tyne. 4 300 m. o. Ras Fartak n. Alexandrië. Thamesmonding Zeeland, 6 250 m. n.w. Trinidad n. Trinidad.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3