Jonkheer Mozes Salvador: een querulant in statig Haarlem Verlenen van erfpachtsrecht aan Haarlemm erliede c.a. Begin aanleg noordelijke helft randweg niet vóór of in 1958 Afscheid van een klarinettist Politieke deining in negentiende eeuw ^Brieven aan de redactie WOENSDAG 6 NOVEMBER 19 5 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Dr. Meyer voor vereeniging „Hcierlem" Grote B.B.-wedstrijd in Hoofddorp STOMPETOREN TE SPAARNWOUDE Hond op Zomervaart in Haarlem doodgereden Antilliaanse folklore in het Frans Halsmuseum HAARLEMSE VERKEERSPERIKELEN Bijeenkomst Haarlemse Huisvrouwenvereniging Wereldspaarweek voor de Nutsspaarbank een succes Velsens raad in principieel beroep A mateiirtoneel A. STRIKKERS KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN „Carnaval de Venise" Pauselijke onderscheiding voor twee Bloemendalers „Passat" in moeilijkheden, maar situatie is verbeterd „Een Sefardische non-conformist in het statige Haarlem van de negentiende eeuw". Zo betitelde dr. J. Meyer, leraar aan het Coor^hertlyccum, maandagavond jonkheer Moz-s Salvador, een Haarlemse figuur, die voornamelijk in de jaren 1850 tot ongeveer 1865 veel stof heeft doen opwaaien. Dr. Meyer hield zijn inleiding in café-restau rant Brinkman voor de Vereeniging „Ilacr'.em"; hij deed het op boeiende wijze 'en doorspekte zijn betoog met vele geestige opmerkingen, zowel over het ontreden van jonkheer Mozes Salvador en diens bedoe lingen, als over het statige Haarlem, waar in Salvador steeds beroering bracht om de politieke zaken in de openbaarheid te brengen. Ingeleid door de voorzitter, dr. C. Spoel- der, gaf dr. Meyer allereerst uiting van zijn interesse voor de niet-vooraanstaande historische personen. Ook jonkheer Mozes Salvador was zo'n figuur. Hij werd in 1813 in Den Haag geboren, bezocht daar de Latijnse school en werd omstreeks 1830 militair om te vechten tegen de Belgen. Korte tijd heeft hij nog in Leiden gestu deerd en daar vermoedelijk bij Thorbecke college gelopen. Salvador werd officier en diende ongeveer veertien jaar. In 1847 nam hij ontslag uit de militaire dienst. Hij vestigde zich in Haarlem, waar hij al spoedig zijn eerste rel ontketende. Van ruzie, relletjes en politieke deining was jonkheer Mozes Salvador niet afkerig. Zijn leven lang maakte hij amok, schreef bro chures, plaatste lasterende advertenties, maakte luidruchtige reclame voor zich zelf en belandde in de gevangenis wegens smaadschrift. Een van de eerste conflicten was met de sociëteit „Trou moet blij eken", waar schijnlijk om het lidmaatschap van Salva dor. De ruzie liep zo hoog op, dat zelfs werd gevochten. Er kwam een rechtszaak van en Salvador raakte in de gevangenis, waarmee zijn politieke loopbaan begon. Hij schreef namelijk diverse brochures en stelde zich in 1851 kandidaat voor de ge meenteraad en de Provinciale Staten. Deze Sefardische Jood Sefardisch omdat hij van Spaans-Portugese afkomst was werd gekozen dankzij de luidruchtige re clame, die hij voor zichzelf maakte. Zijn kiezers bestonden grotendeels uit onte vredenen en gekochten. Want de kapitaal krachtige Salvador besteedde ongetwijfeld veel geld aan zijn activiteiten. Lastercampagne „Hy maakte van zijn positie als raads lid gebruik om op iedere vergadering op kundige wijze van begin tot het einde ruzie te maken", vertelde dr. Meyer, die hieraan toevoegde, dat Salvador uitging van de stelregel: „Laster maar zoveel je kunt, er blijft altyd wel iets van hangen". Jonk heer Mozes Salvador veroorzaakte een enorme deining, toen tekorten bij de ge meentelijke spaarbank aan het licht kwa men. Op den duur wist niemand waarover de ruzie ging. Een van de grote tegenstanders was jonkheer Quarles van Ufford. Salvador voerde een campagne tegen hem, die weer uitliep op een ver oordeling. De knapste advocaten werden in de arm genomen om Salvador te verdedigen, waarmee kapitalen gemoeid waren. De querulant werd vijf jaar uit alle kiesrech ten ontzet, zodat hij geen raadslid meer kon zijn. In 1859 werd hij weer tot raads lid gekozen en na een procedure volgde zijn benoeming in 1861. Rond 1865 en ook in 1873 liet Salvador nog iets van zich horen. Daarna werd het stil om hem heen. Toen hij op 13 oktober 1884 stierf was hij reeds een vergeten man. In alle stilte werd hij begraven en zelfs de kranten bewaar den hierbij het stilzwijgen. Eerzuchtig man Jonkheer Mozes Salvador was het klas sieke voorbeeld van een eerzuchtig man. Hij liet zich niet op zijn Joods-Portugese afkomst voorstaan; nee, hij wilde in de Nederlandse maatschappij een belangrijke plaats innemen en daarom beriep hij zich op zijn adellijke titel. De Salvadors waren door de Oranjes wegens hun verdiensten voor het vorstenhuis in de adelstand ver heven. Zijn agitaties tegen de nog in Haarlem machtige regenten ging er niet zozeer om, deze clan weg te werken als wel om zelf een „Quarles van Ufford" te worden. Salvador was liberaal, later conserva tief. „Hij wenste de politieke zaken in de openbaarheid; hij wilde, dat de gekozenen tot de kiezers gingen". Uiteraard ging het hierbij om de toepassing van de democra tische rechten, bij grondwetswijziging van 1848 verkregen. Dat Salvador toch geen politieke figuur van grote betekenis is geworden, is een gevolg van zijn ijdelheid. Het ging niet om het politieke ideaal, maar om de roem èn de plaats, die hij zichzelf in het openbare leven had toebedacht. „Steeds maar weer lieten zijn tegenstanders met behulp van de justitie hem tegen blinde muren lopen", zei dr. Meyer, die de Haarlemse querulant vergeleek met enige tijdsfiguren: Domela Nieuwenhuis, Multatulie, Isaac da Costa en Jacob de Printo. Het meest is Salvador met Da Costa te vergelijken. Dr. Meyer vertelde nog, dat Salvador zich in 1853 liet dopen bij de Waalse gemeente, daar hij het gemakkelijk vond om christen te zijn. Ook rond deze doop werd een rel ont ketend. „Altijd stond de jonkheer klaar om stenen in het Haarlemse water te gooien. Even rimpelde dit om daarna weer spiegel glad te worden. Een dergelijk man moet vergeten zijn, voordat hij sterft", aldus dr. Meyer aan het einde van zijn interessant betoog. De voorzitter, dr. Spoelder, sprak een dankwoord, dat een kleine aanvulling op het gesprokene werd. Een tweetal boek werkjes, betrekking hebbend op de locale geschiedenis, vergezelden de dankwoorden. Onder leiding van het nieuwe kring- hoofd, de heer J. van der Plas, hield de Kring Noordholland 6 van de Bescherming Bevolking dinsdagavond in Hoofddorp, een wedstrijd tussen de reddingsploegen en de mobiele geneeskundige teams van Nieuwer-Amstcl en Heemstede, een wed strijd die in beide onderdelen gewonnen werd door Nieuwer-Amstel. Men was bjj deze oefening van de veronderstelling uit gegaan dat een groep woonhuizen en twee b.l.o.-scholen aan de Boslaan en de Emma- laan door een bombardement waren ge troffen waarbq ongeveer twintig personen min of meer ernstig gewond werden. In de christelijke b.l.o.-school werden de slachtoffers verzameld en verbonden en daar ook beoordeelden twee groepen van juryleden de diverse prestaties van de ploegen. Ha afloop van de oefening, die ruim twee uur duurde, had de prijsuitreiking plaats door de chef van het kabinet van de commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, jhr. W. A. Beelaerts van Blokland, die als zijn mening uit sprak dat de oefening volkomen geslaagd was. Na zijn toespraak reikte hij aan de betreffende leiders van Nieuwer-Amstel twee plaquettes van zilver uit terwijl Heemstede twee medaljes van brons ont ving. De heer Kok uit Heemstede, die alle slachtoffers gegrimeerd had, kreeg een paar B.B.-manchetknopen. De voorzitter van de Kringraad, de bur gemeester van de gemeente Haarlemmer meer, mr. G. C. van der Willigen, roemde in zijn slotwoord het optreden van het nieuwe Kringhoofd en tenslotte sprak hij de hoop uit dat men ook in de toekomst op de steun van alle noodwachters kan blijven rekenen. Dinsdagavond om kwart over zes heeft er een aanrijding plaats gehad op de Zo mervaart te Haarlem bij de hoek van de Van Oorschotstraat. Een motorrijder uit Haarlem reed op dat punt namelijk een overstekende hond aan. De hond was on middellijk dood. De motorrijder kwam er met enkele schaafwonden af terwijl de motor ernstig beschadigd werd. Morgenavond, donderdag 7 november, wordt onder auspiciën van het Haarlems Comité voor Kamermuziek in de renais- sancezaal van het Frans Halsmuseum in Haarlem een bijeenkomst gehouden, waar op men kennis kan maken met de Antil liaanse folklore, welke zal worden ver tegenwoordigd door de zanger Ottmar Fraai, die sinds 1955 in ons land aan het Amsterdams Conservatorium studeert, Ju les de Palm, met voordracht uit de Antil liaanse litteratuur (hij kwam in 1949 naar Nederland, haalde in 1951 hier de akte M.O.-A Nederlands en deed in hetzelfde jaar zijn kandidaatsexamen. Hij maakt deel uit van de redactie van „Antilliaanse Cahiers" en is correspondent van een blad op Curacao), door Livio Hermans, die op deze avond piano speelt (hij verblijft tij delijk in ons land en studeert hier phar- macie) en door Juliën Coco, die op contra bas en gitaar een bijdrage zal leveren. Hij is sinds 1953 in ons land en studeert aan het Amsterdams Conservatorium contra bas. Volgend jaar zomer doet hij er eind examen. Het muziekprogramma, dat dit viertal uitvoert, omvat onder andere Cu- ragaose walsen, mazurka's, danza's en me lodieën uit de Zuidamerikaanse folklore. Voor dit optreden bestaat vooral belang stelling bij de Nederlandse Stichting voor Culturele Samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen. Op haar initiatief werd deze avond georganiseerd. In de dinsdag 12 november te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om van de kerkvoogdij van de Hervormde gemeente te Spaarnwoude aan te kopen percelen grond, tezamen groot 8190 m 2, voor de som van 819 en van de kerkvoogdij in erfpacht aan te ne men percelen grond, groot 2730 m2, met het daarop aanwezige kerkgebouw en ver dere opstallen met uitzondering van de kerktoren. Verder wordt voorgesteld aan de kerkvoogdij een bedrag van ten hoog ste 2.000 te betalen ter voldoening van de op het kerkgebouw drukkende schuld wegens uitvoering van onderhoudswer ken. Mevrouw Evers dijkSmulders hield lezing over de Sahara Mevrouw mr. Lily Eversdijk-Smulders uit Amsterdam heeft maandagmiddag in het Haarlemse Concertgebouw voor een groot aantal leden van de afdeling Haar lem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een lezing met lichtbeelden gehouden over een van haar reizen naar de Algerijnse Sahara, een gebied, dat zij vaak heeft doorkruist teneinde de bevolking te bestuderen en een serie portretstudies te maken. Tot titel van haar lezing had mevrouw Eversdijk- Smulders „De Sahara en bedoeïenen harems" gekozen, waax-bij zij speciaal de moeilijke positie van de vrouw in dit vaak nog zo onherbergzame, weinig vruchtbare gebied heeft belicht. Uitvoerig ging me vrouw Eversdijk in op het leven in de harems. Als een meisje twaalf jaar ge worden is, komt zij in de harem van de vader van haar bruidegom. Indien een vrouw later door haar man verstoten wordt, wordt ze weer aan een ander door verkocht. Bij deze primitieve volken is het met de hygiëne nog bijzonder slecht ge steld; wassen doen zij zich vrijwel niet en als zij het doen, gebeurt dit met zand. Duizenden vrouwen sterven dan ook in het kraambed, ten gevolge van kraam vrouwenkoorts. Er werken Franse dok toren, wier hulp echter door de inheemse bevolking vrijwel nooit wordt ingeroepen, omdat dit naar hun zeden niet geoorloofd is. De Franse missie doet er prachtig werk, maar tracht niet de Moslims te be keren omdat dezen dan uitgestoten wor den. Wel trachten de nonnen de sociale positie van de vrouw te verbeteren en zij leren haar weven naar het oude patroon van deze streek. Door verhindering van de presidente en de vice-presidente, heeft mevrouw J. H. Bos-De Mandt de spreekster ingeleid en bedankt. Een afbeelding van het kerkgebouw in Spaarnwoude. Er bestaan reeds geruime tijd plannen om te komen tot de restauratie van het kerkgebouw en Stompetoren te Spaarn woude. De toestand van toren en kerk gebouw is dermate slecht, dat gevreesd moet worden, dat bij voortdurende ver waarlozing" van het onderhoudswerk, dit gebouw binnen afzienbare tijd zodanig zal zal vervallen dat het niet voor onder gang kan worden behoed. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zich in beginsel be reid verklaard ten behoeve van de restau ratie van het kerkgebouw een rijkssubsi die te verlenen, nadat de gemeente Haar lemmerliede en Spaarnwoude het erf pachtsrecht heeft verkregen. Daarom achten B. en W. het wenselijk met te Her vormde gemeente te Spaarnwoude een erfpachtsovereenkomst aan te gaan. Het kerkje is gelegen op een terp tus sen Halfweg en Spaarndam. Een vroeger gebouwtje behoorde tot de rooms-katho- lieken en is na de reformatie overgegaan in handen van de hervormden. Later is op dezelfde plaats een nieuw gebouw ver rezen, dat thans in verval is. In de kerk staat op een steen: „Op de grondlegginge van dit nieuwe kerkgebouw plechtig in gehuldigd en Gode toegewijd door ds. Johannes Schardam, predikant te Spaarn woude ,en Spaarndam op den 6den janua ri 1765." Op de kerk stond een zware De Wereldspaarweek, welke van 24 tot en met 30 oktober werd gehouden, is voor de Nutsspaarbank te Haarlem een bijzon der succes geworden. Vrijwel over de ge hele linie overtroffen de resultaten die van het vorig jaar. Het totaal bedrag van de inleg, het aantal posten van inleg en ook het aantal nieuw ingeschreven spaarders was hoger dan in overeenkomstige week van 1956. Het bedrag van de inleg bedroeg in de Wereldspaarweek 687.653,(vorig jaar 677.285,en het aantal inlegposten 8673 (vorig jaar 7915). Niet minder dan 295 nieuwe spaarders konden worden inge schreven tegenover 268 in 1956. Het bedrag van de terugbetaling was groter dan het vorig jaar, ketgeen onder de tegenwoordige omstandigheden weinig verwondering kan wekken. Terugbetaald werd 668.736, tegenover 510.800,— in 1956. toren, die echter omstreeks 1840 een ge vaar voor de omgeving was. Daarom is de toren in 1844 afgebroken. Sedert 1880 wordt het gebouw niet meer als kerk gebruikt. Later is er een schil dersatelier in gevestigd geweest en ook werd het gebruikt als opslagplaats. Na de bevrijding hebben de heer en mevrouw mr. H. K. de Raaf uit Heemstede grote belangstelling getoond voor de Stompeto ren en zij vestigden in het gebouw een cultureel centrum. Gedurende enkele jaren werden re gelmatig bijeenkomsten gehouden, waaraan musici medewerking verleen den. Velsens raad is gisteravond, ondanks een weinig indrukwekkende agenda, diep inge doken op een vele raden tot bezorgdheid dwingend probleem: dat der steeds verder schrijdende inmenging van Gedeputeerde Staten op het vlak der gemeentelijke auto nomie. Het ging hier om een ogenschijnlijk geringe aangelegenheid: de 2500 subsidie ineens, welke de vroedschap enige tijd geleden fiatteerde ten voordele van de jonge roeivereniging „De Stern", waarop echter G. S. reageerden met een afwijzing en waarop het college weer voorstelde in beroep te gaan bij de Kroon. De raad i s bij de Kroon in beroep gegaan, vooral vanwege het principe, dat hier achter steekt. Want waar noch het gemeentelijk, noch het algemeen belang in de knel komen, wanneer een sportvereniging als deze steun ontvangt om zich van het nodige materieel te voorzien „beide worden er alleen maar mee gediend" merkten raad en college eensgezind op hoe moet het dan in de toekomst met allerlei subsidiën, die G.S. zonder meer ter zijde schuiven, vooral als gemeenten, die ex- financieel minder goed voorstaan dan Velsen met dergelijke voorstellen komen. Daarom wilde Velsen nu wel eens in lan delijk opzicht het spits afbijten en wet houder H. d e B o e r (Arbeid, sport en cul tuur) had alle hoop, dat de Kroon de wel omschreven en door de raad krachtig on dersteunde bezwaarbrief met een voor de gemeente gunstige uitspraak zou „bekro nen". Er was deze avond meer: een korte herdenkingsrede bij de vei-jaring van de Hongaarse opstand, die door de commu nistische raadsleden niet aangehoord werd en de kwestie van de verhuur der gemeen telijke sportvelden, waaruit het raadslid T a b e r n a 1 (Arbeid) liever de verkapte subsidie geschrapt zou zien. Inplaats van het huidige systeem, waai-bij minder draag krachtige voetbalverenigingen lagei-e huren voor de velden betalen prefereerde hij een eenvormig huurbedrag met aanvullende subsidies naar draagkracht. (Verkort weergegeven) Wyde Blik. Bij de opening van „De Wijde Blik" aan de Amsterdamse VaaxT, het gebouwtje dat als consultatiebureau voor Haai-lem-Oost zal dienen, heeft een der doktoi-en vex-klaard dat het bij de be vordering van de volksgezondheid nodig is, dat men naar het publiek toegaat. Een blik op de kaart van Haarlem zal een ieder tei-stond tonen, dat de voor dit ge bouwtje gekozen plaats uitermate on gunstig gelegen is voor zeker 90 pei'cent van de bevolking van dit stadsdeel. Van naar de bevolking toegaan is dus geen sprake! Het is wel dx-oevig gesteld met de wijze waarop het gemeentebestuur meent te moeten omspringen met de belangen van de inwoners van Haarlem-Oost. Een bewoner van de J. J. Hamelinkstraat (In het verslag van de openingsbijeen komst is tot uiting gekomen, dat de KTuis- raad geti-acht heeft op een andere plaats, meer in het centrum van Haarlem-Oost, het gebouw op te ï-ichten, maar er was geen gx-ond beschikbaar. In de naaste toe komst wordt gewei-kt aan de bouw van een nieuw gebouw en dan hoopt men een meer centraal gelegen punt te vinden. Hieraan zal het gemeentebestuur mede werking verlenen. De Kruisraad is dank baar dat het gemeentebestuur het stukje grond aan de Amsterdamse Vaart beschik baar heeft gesteld). •ii$m.- y Ottmar Fraai maakt deel uit van het viertal Curagaoers, dat donderdag avond in de renaissancezaal van het Frans Halsmuseum in Haarlem met muziek en voordracht Antilliaanse folklore vertegenwoordigt. Tijdens de zomerzitting van de Provin ciale Staten van Noordholland is door de Statenleden nog eens aangedrongen op het betrachten van spoed by de aanleg van het tweede gedeelte van de westelijke randweg bij Haarlem van Zijlweg naar Heussensstraat. Nadat overeenstemming I met het rijk was bereikt over de verdeling van de kosten, waarbij het rijk een derde van de op 7.600.000 geraamde kosten voor zijn rekening zou nemen tot een maximum bedrag van 2.600.000 en de provincie de rest, was de verwachting, dat binnen niet al te lange tyd een begin gemaakt zou kunnen worden met de aanleg van dit weggedeelte, waarvan de voltooiing drin gend noodzakelijk was geworden, niet al leen met het oog op de openstelling van de Velser tunnel, maar ook, omdat de aanleg van het andere gedeelte van de randweg van Wagenweg naar Zijlweg reeds een flink stuk gevorderd was. De voorbereidingen zullen echter nog zoveel tijd vergen, dat het niet waarschijn lijk is, dat met de aanleg van het noorde lijke gedeelte van de randweg nog in 1958 begonnen kan worden, zodat het vermoe delijk pas 1959 zal worden, voordat de eerste spade voor dit werk de grond in zal gaan. Op het bijgevoegde kaartje kan men het ontworpen tracé zien, dat van de Zijlweg af loopt onder de spoorlijn naar Zandvoort door, vervolgens enige straten a niveau kruist om op de Willem de Zwijgex-laan uit te komen, die voor een deel gevolgd wordt. Bij de Julianalaan is een viaduct ontwor pen, waarbij de nieuwe weg onder de Julianalaan zal doorlopen. Op de Willem de Zwijgerlaan buigt de randweg naar het oosten af, duikt qnder de spooi-lijn Haar lemUitgeest door en kruist de Kleverlaan a niveau. Even ten noox-den van de Klever laan komt de randweg tenslotte uit op de Delftlaan ten noorden van de Heussens straat. Dit kaartje toont het tracé voor het noordelijke gedeelte van de westelijke randweg van Zijlweg naar Heussensstraat. Zoals reeds eerder werd bericht zal het gedeelte HeussensstraatZijlweg, dat 1,7 kilometer lang wordt, bestaan uit twee ge scheiden rijbanen, die elk een breedte heb ben van 7.25 meter. Aan beide zijden van de weg is een rijwielpad ontworpen van 4 meter breedte. De Dompvloedslaan in Bloemendaal zal niet aan de weg worden aangesloten. Tijdens de zomerzitting van de Provinciale Staten heeft één der leden zich afgevraagd wat de betekenis van de Dompvloedslaan zou worden, nu deze weg noch naar de zijde van de Zeeweg, noch naar de Verspronckweg een aansluiting zal krijgen. Dit is echter één van de weinige onzeker heden, die nog aan de praktische uitvoering van het plan ten grondslag liggen. De touwtrekkerij om de financiën is voorlopig tot een einde gebracht, het tracé is vast gesteld, evenals de ontwerpen voor de aan te brengen kunstwerken. Daarom valt het des te meer te betreuren, dat omtrent het begin van de werkzaamheden niets meer bekend is, dan dat het tijdstip hiervoor vermoedelijk niet vóór of in 1958 zal vallen. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest heeft dinsdagmiddag afscheid geno men van een zijner trouwste medewei'- kers, de heer Anton Strikkers, die in het ensemble gedurende veertig jaar de kla rinet heeft bespeeld. Er was voor dit af scheid veel belangstelling van orkest leden, bestuur en ,>ex-soneel van het N. Ph. O. Tevens behoorde tot de aanwezigen de burgemeester van Plaarlem, mr. O. P. F. M. Cx-emers, die tot taak had de jubilai'is een koninklijke onderscheiding op de borst te spelden. De heer Strikkers werd voor zijn verdiensten namelijk door de Koningin beloond met de eremedaille in goud vei-bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Mr. Cremex-s zei het bijzonder plezierig te vinden nu eens aan een musi cus een koninklijke onderscheiding te kunnen uitreiken. „Bij het ministerie van Ondei'wijs, Kunsten en Wetenschappen" lijkt wel een onderwaardex-ing te bestaan voor de prestaties in dit kunstvak, vroe ger werd de politie vergeten, daar is wat aan gedaan, nu zijn het de musici, die te vaak worden gepasseerd. Daar lijkt nu ook verandering in te komen getuige de onder scheiding voor de heer Strikkers," aldus de burgemeester. De voorzitter van het ox-kestbestuur, ir. Burgemeester Cremers heeft zojuist de klarinettist A. Strikkers het goud op de revers gespeld. Men ziet de jubilaris hier rechts. W. J. L. J. Mercx, prees in de heer Strik- kers bescheidenheid en eenvoud en de kwaliteit om een collegiale sfeer te steu nen met persoonlijkheid. De heer J. Aij, die spi'ak namens de orkestleden, legde hierop nog eens de nadruk. Hij noemde de jubilaris een fijnzinnig en ac curaat '-unstenaar en vooral een sympa thieke, betrouwbare collega. Namens or kestleden, bestuur, dirigenten, administx-a- tief personeel en bode overhandigde hij de heer Strikkers een koperen luchter en namens de Koninklijke Toonkunstenaars Bond een kist sigaren. Hierna hebben nog enkele ox-kestleden zich persoonlijk tot de heer Strikkers gericht om hem te danken voor hetgeen samenwerking met hem tot hun werk heeft bijgedragen. De harpiste van het N. Ph. O., mejuffrouw F. Hin- lopen, had voor de gelegenheid een af scheidsvers geschreven, uit haar voor dracht bleek een zelfde waardering. Zicht baar ontroerd heeft de klarinettist ten slotte ieder voor geschenken en waarde rende woorden bedankt. „Die veertig ja ren zijn voor mij omgevlogen. Ik bewaar er de prettigste herinneringen aan, maar ik zou deze periode niet hebben kunnen volbi-engen zonder de steun van mijn vrouw. Ik dank iedereen en wens het or kest veel goeds," aldus de heer Strikkei-s. Dat de opvoering, welke „St. Genesius" dinsdagavond in de stadsschouwburg ver zorgde van „Carnaval de Venise" een al leszins bevredigende indx-uk achterliet, is op de eerste plaats te danken aan regis seur Jan Kraakman, die het stuk van Spierings over menige zwakke plek heen- hielp en het een decor bezorgde, dat al meteen de bewondering gaande maakte van de zaal. Het was niet alleen fraai van aanzien, het werkte ook bijzonder praktisch. Voeg daai'bij het élan, waar mee er werd gespeeld en de lang niet ge makkelijke tekst over het voetlicht kwam en ge hebt de redenen waarom deze be- spx-eking zo waarderend is. „Carnaval de Venise" zou beslist roem loos ten onder zijn gegaan, wanneer niet een leuke intrige de actie gaande hield, welke onder een filosofisch getinte woor denvloed dreigde te bezwijken. Op die ac tie moet de regisseur het accent laten vallen. Dat deed Kraakman. Hij kon niet verhinderen dat het stuk bepaald zoetelijk aandeed en vooi-al het laatste bedx-ijf een ontknoping bracht, die wel heel gezocht is, maar eenmaal die bezwaren voor lief nemend kon het publiek dan toch nog aan zijn trekken komen, omdat er met zoveel gloed en fleur werd gespeeld. Eeh op vliegend rechter bleek voor Haary van Stigt geen moeilijkheden op te leveren. Hij maakte er een aristocratisch en driftig heer van, die het bijzonder met zijn doch ters trof zoals zij werden gespeeld door Corry Boonman en Leni Zuiderland. De eerste overwegend in jonge meisjesachtige opwinding, de tweede in waardige gene genheid ten opzichte van haar Qnbekende minnaar, die Piet Kooiman met raadsels wist te omgeven. Her v. d. Veldt deed weinig voor hem onder. Zijn jong edelman muntte uit door vurigheid en hoofsheid. Een voorname rol was Elly Koning toe bedeeld als wijze en bemiddelende signo- ra. Zij maakte er een verschijning van zo als men zich geen idealer kon wensen. In de talrijke kleinere rollen werd zeker geen onverdienstelijk werk geleverd. Theo Krouwels spande de kroon met zijn trouw hartige bediende. Alleen het ensemblespel kwam minder tot zijn recht. De feestende bedienden hadden vrijer en potsierlijker mogen zijn. Maar gaat men af op de per soonlijke prestaties dan kan men „St. Ge nesius" terecht complimenteren. P. W. Franse Tijdens een dinsdagavond in de Haar lemse Stadsschouwburg gehouden feest avond ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de parochie der Aller heiligste Drieëenheid in Bloemendaal is medegedeeld, dat de heer F. J. Nieuwen- huys te Bloemendaal is benoemd tot ridder in de pauselijke orde van St. Sylvester. De heer Nieuwenhuys is reeds vele jaren lid van het kerkbestuur. De heer A. Even is wegens zijn verdiensten voor parochiële organisaties onderscheiden met de ox-de Pro Ecclesia et Pontifice. Nadat het Duitse viermast zeilschip „Passat" een zusterschip van de onlangs vergane „Pamir" een S.O.S.-sein uitzond op 41.30 gr. noorderbreedte en 17.00 gr. westerlengte wegens het gaan werken van de lading, heeft de „Schiffsmeldedienst" te Hamburg gemeld, telegrafisch bericht te hebben ontvangen, dat het schip weer onder controle is.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7