Tekort op betalingsbalans beloopt f389 miljoen Gillette Rocket PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Verbouwingsopruiming Zeven percent op K.L.M.-aandelen? Toenemende regenkans Grote effectenverkoop naar het buitenland voorkwam erger NAAIMACHINES Wereldnieuws zo 2 Deviezennota voor eerste helft 1957 Invoersaldo opnieuw sterk gestegen Vliegen wordt duurder op* intercontinentale diensten IATA akkoord over hogere tarieven Engels-Deense onderhan delingen over bacon NI AM wordt Indonesisch bedrijf „Parijse betalingsclub" kan spoedig een feit zijn Brussel geeft toestemming voor olieboringen in de Kempen BAKKER'BEHANG De Suez-kwestie President van de Wereld bank naar Egypte Veneta stelt twaalf percent dividend voor la Aet PLATTE SCHOTEL J VRIJDAG 8 NOVEMBER 1957 De Nederlandse betalingsbalans geeft over het eerste halfjaar van 1957 een tekort aan (op kasbasis) van 389 miljoen (op transactiebasis 519 miljoen). Dat is 221 miljoen meer dan in de eerste zes maanden van het vorige jaar. De kapitaalrekening laat ditmaal evenwel een overschot zien van 127 miljoen tegenover een tekort van 258 miljoen gulden in het eerste halfjaar van 1956. Daaraan is het te danken, dat de totale goud- en deviezen reserves van ons land in het eerste halfjaar van 1957 met niet meer dan 262 miljoen geslonken zijn, tegen 426 miljoen in de overeenkomstige periode van vorig jaar Het feit dat de kapitaalrekening thans een overschot toont, is volgens de devie- zennnota, waarin de minister deze gege vens thans aan de Tweede Kamer heeft aangeboden, uitsluitend het gevolg van de grote verkoop van effecten naar het bui tenland, die in de verslagperiode 315 miljoen omvatte. Na vermindering van dit bedrag met dat van de effectenaankopen in het buitenland, blijft er nog een netto deviezenoverschot op deze transacties van 270 miljoen. De achteruitgang van de betalingsbalans positie met 221 miljoen is de resultante van een toeneming van het saldo betalin gen voor in- en uitvoer met 397 miljoen en een stijging der ontvangsten uit de rest van het lopende verkeer met 176 mil joen. Het grotere tekort op het handelsverkeer was een gevolg van het feit dat de uitga ven voor invoer toenamen met 790 mil joen dat is bijna 13 procent terwijl de ontvangsten uit hoofde van de uitvoer stegen met slechts 395 miljoen dat is bijna 8 procent. Hoewel de ontwikkeling van de prijzen heeft bijgedragen tot de toeneming van het invoersaldo, is de étij- ging van de ingevoerde hoeveelheid ver reweg de belangrijkste factor geweest. Er moet worden aangenomen dat dit deels sa menhangt met extra-voorraadvorming in de eerste helft van 1957. In zoverre kan dus niet van een reële achteruitgang van onze externe positie worden gesproken. Geflatteerde cijfers De aangeduide verbetering van 176 miljoen in de rest van het lopende verkeer moet vermoedelijk voor het overgrote deel 100 a 150 miljoen) worden toegeschre ven aan incidentele factoren: intering op voorraden door de transitohandel en een bate uit de overmaking van kapitaalop- ADVERTENTTE WINTER-INTERLOCK ONDERGOED VEL U GR. HOUTSTRAAT 96 TELEFOON 12210 PARIJS (ANP) Op 19 november ko men in Parijs delegaties van luchtvaart maatschappijen, aangesloten bij de IATA, tezamen om de in oktober te Miami afge broken besprekingen over de tarieven der Noord-Atlantische diensten voort te zet ten. Over alle andere tarieven is men het, zoals is gemeld, in Miami eens geworden en in grote lijnen komen de resoluties, die nog voorgelegd moeten worden aan de re geringen van de respectieve luchtvaart maatschappijen, op het volgende neer: Zuid-Amerika-Éuropa: zowel de tarie ven van de eerste klasse als die der toe ristenklasse gaan met drie procent om hoog. Europa-Nabije Oosten-Afrika: op enkele lijnen gaan de tarieven omhoog met een maximum van vijf procent. Europa-India-Verre Oosten-Australië: de verhogingen van vier tot vijf procent op toeristenklasse en zes tot zeven procent op eerste klasse tarieven hebben betrek king op de routes van Europa naar het Verre Oosten b.v. Philippijnen en Japan. In het tarief van Europa naar Australië komt geen wijziging. Azië-Australië-Pacific: de tarieven blij ven over het algemeen genomen voor vliegreizen in dat gebied ongewijzigd. Op enkele lijnen zijn de eerste klasse-tarie ven enigszins verhoogd. Pacific: op de routes over de Noordelijke en Midden-Pacific zijn de tarieven niet veranderd. Op de lijnen over de Zuidelijke Pacific zijn de tarieven voor de toeristen klasse onveranderd en die voor de eerste klasse met vijf procent verhoogd. Rond-de-wereld- en Poollijnen: geen ver anderingen in de tarieven. Voor de conferentie in Parijs resteren dus het probleem van de Noord-Atlantische route en in het bijzonder de vraagstuk ken, verbonden aan het invoeren van het derde klasse-tarief, waartoe in beginsel vorig jaar in Cannes is besloten. LONDEN (UP) Engelse en Deense re geringsautoriteiten hebben in Londen hun bacon-problemen besproken. De Deense producenten willen een betere prijs hebben voor hun bacon, dan zij op de Engelse markt krijgen. De Denen voelen zich, naar men zegt, gegriefd, omdat zij twee jaren geleden bereid waren tien percent rechten op hun 'oaconuitvoer naar Engeland te betalen in de verwachting, dat de markt-condities daarna voor hen zouden verbeteren, het geen niet geschiedde. Er wordt nu zoveel bacon in Engeland ten verkoop aangebo den, dat de prijs is ingezakt tot op een ni veau dat de Denen geen redelijke winst meer zou bieden. brengsten die gewoonlijk pas in het tweede halfjaar plaatsvindt. Een andere flatterende factor althans voor de lopende rekening op kasbasis lag in de omstandigheid dat op het gebied van de korte kredietverlening in verband met in- en uitvoer in de eerste helft van 1957 per saldo voor ruim 140 miljoen aan vroeger verleende kredieten uit het buiten land werd teruggetrokken, respectievelijk aan nieuwe kredieten werd ontvangen. Dit betekent dat het tekort van de lopende re kening op transactiebasis aanzienlijk gro ter was dan dat op kasbasis. Het bedroeg zoals gezegd 519 miljoen. Samenvattend kan worden gesteld dat het negatieve saldo van 389 miljoen van de lopende betalingen aan en van het bui tenland en daarmede de invloed van het lopende verkeer op onze deviezen reserves voor zeker 250 miljoen in gunstige zin is beïnvloed door factoren die in wezen geen baten voor de Neder landse economie betekenden. De kapitaaltransacties van de overheid vertoonden het gebruikelijke tekort, dat ditmaal zelfs groter was dan in 1956. Valuta-positie Evenals in vorige deviezennota's gebrui kelijk was, bevat de huidige nota tevens gegevens over de valutaire samenstelling. De tendentie tot stijgende tekorten op de lopende rekening in convertibele valuta's heeft zich ook in de eerste helft van 1957 voortgezet. Het tekort over deze periode bereikte een omvang van 463 miljoen. De kapitaalrekening in deze valutagroep vertoonde daartegenover een overschot van 244 miljoen, terwijl het daarnaast nog mogelijk is geweest, andere deviezen om te zetten in goud en convertible geldsoor ten voor netto 45 miljoen. Vooral door het overschot op de kapitaalrekening meer in het bijzonder door effestenverkopen werd dus nog een groot gedeelte van het lopende tekort in convertibele valuta's gecompenseerd. Het verlies voor de Ne- derlandsche Bank en de deviezenbanken aan goud en convertibele deviezen bleef daardoor in het eerste halfjaar 1957 be perkt tot 174 miljoen (vergeleken met een verlies aan goud en deviezen in het algemeen van 262 miljoen). Tweede halfjaar beter? De minister wijst erop, dat ook in de be talingsbalansen fers van de eerste acht maanden van 1957 nog geen ommekeer in de goede richting valt te onderkennen. Wel gaven de door het C.B.S. gepubli ceerde in- en uitvoergegevens over sep tember een op zichzelf verheugende verbetering te zien, terwijl ook de devie zenreserves van de Nederlandsche Bank de laatste weken enige stijging te zien geven. Het is echter voorbarig, hieruit reeds verstrekkende conclusies te trekken. Overigens wijst de minister erop, dat een streven naar evenwicht op de betalings balans slechts het voorlopige doel kan zijn. Er zullen overschotten moeten komen om onze sinds 1956 zwaar aangetaste de viezenreserves weer tot een redelijk peil op te voeren. DJAKARTA (ANP). - De Indonesische minister van Industrie, ir. Ingkiriwang, heeft woensdag in het parlement mede gedeeld, dat besprekingen gaande zijn over omzetting van de Nederlands-Indonesische Aardolie Maatschappij, op het ogenblik een gemeenschappelijke onderneming van de Indonesische regering en de Bataafse Pe troleum Maaschappij, in een Indonesische vennootschap, met het hoofdkantoor in Indonesië. ADVERTENTIE METALEN STRIJKTAFEL le klas afwerking - verstelbaar - ƒ24.95 Voor al uw huishoudelijke artikelen „DE KLOMPENCENTRALE" Dr. Leijdsstraat 10 - Telefoon 57730 BUENOS AIRES (UP) De onderhande lingen tussen Argentinië en West-Duits- land over bilaterale handelsbetalingen en schulddelgingsovereenkomsten zijn thans met succes beëindigd, zodat aan de West- Duitse entrée in de „Parijse betalings club" nu niets meer in de weg staat. Het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken pleegt thans overleg met de Euro pese partners in het betalingsakkoord: Frankrijk, België, Nederland. Luxemburg, Italië, Zwitserland, Oostenrijk, Denemar ken, Noorwegen, Zweden en het kandi daat-lid West-Duitsland, over het vast stellen van een datum, waarop de totaal zestien overeenkomsten over bilaterale handelsbetalingen en schulddelgingen kunnen worden afgesloten. Hiermee zou dan de Parijse multilaterale betalingsclub, die tot dusver gewerkt heeft op basis van een „gentlemen's agreement", formeel bestaan. Argentinië zou de overeenkom sten reeds de volgende week getekend willen zien. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 (Van onze correspondent in Brussel) Het departement van Economische Za ken te Brussel heeft concessies verleend om in de omgeving van Turnhout en het gehele gebied der Antwerpse en Limburg se Kempen olie-prespecties uit te voeren. Het is mogelijk, dat de proefboringen binnenkort een aanvang nemen. Momenteel schijnt de Nederlands-Brit se Shell-groep geen belangstelling voor boringen in België te hebben. De Belgi sche petroleum-groep Petrofina en het door de Limburgse kolenmijnen opge richte „prospectie-genootschap" zullen, naar verwacht wordt, spoedig wel gaan boren. Monsters drinkwater uit het con cessiegebied bleken bij analyse ruwe olie te bevatten. Het feit dat Economische Zaken te Brussel vier jaren heeft gewacht voor zij de nodige concessies verleenden, heeft te Turnhout veel ontstemming gewekt. Het is overigens lang niet zeker of de olie-lagen in de Kempen -egens de waar schijnlijk hoge exploitatiekosten wel de moeite zullen lonen. nieuwe GILLETTE scheerapparaat, het ideale geschenk voor elke man. In practisch etui, met Dispenser en 4 Blauwe Gillette mesjes. Een cadeau waar hij het hele jaar plezier van heeft, zowel thuis als op reis. Geef hem ook zo'n mooie ADVERTENTIE NOG SLECHTS ééN WEEK Ongekend lage prijzen Lichtecht behang reeds v.a. 95 c. p. rol Ziet de etalage. Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem, Tel. 55432 Onze financiële redacteur tekent bij de gisteren verschenen gegevens over de be- drijfsuitkomsten van de K.L.M. in de eer ste negen maanden van dit jaar het vol gende aan: De cijfers over het derde K.L.M.-kwartaal bevestigen wat reeds bij die van het eerste halfjaar werd gecon stateerd, namelijk dat weliswaar de ver- voersinkomsten nog steeds toenemen, maar dat de netto-inkomsten daarmee geen gelijke tred houden, wegens een on evenredige stijging van de vervoerskosten. Na aftrek van belastingen heeft het derde kwartaal dan ook slechts een netto-winst van 12,5 miljoen opgeleverd tegen 13,5 miljoen in hetzelfde tijdperk van 1956. Het verdient voorts de aandacht, dat de K.L.M. nog altijd een bedrag als inves teringsaftrek aan de winst toevoegt, hoe wel deze voor 1957 niet meer geldt. Ver moedelijk heeft deze investeringsaftrek betrekking op reeds in 1956 opgedragen werken, maar allengs zullen deze toqh möeten aflopen. Verder kan worden op gemerkt, dat de resultaten van de K.L.M. in het tweede halfjaar altijd- veel beter zijn dan in het eerste. Dit blijkt wel hier uit, dat de netto-ontvangsten in het derde kwartaal van 1957 12,5 miljoen bedroegen Aan de oostflank van een hogedrukge- bied, dat zich ten westen van de Britse eilanden ophoudt, voert een noordooste lijke wind tamelijk droge lucht van de Noordzee aan. Hierin kwamen vannacht in de kustprovincies nog enkele lichte buien voor. In Engeland daalden de tem peraturen tengevolge van de sterke uit straling op vele plaatsen tot beneden het vriespunt. Bij ons werden hier en daar minimumwaarden va 3 graden bereikt. Boven Zuid-Europa komt een lagedruk gebied voor, dat nog in omvang toeneemt door een actieve depressie die over Spanje naar de Middellandse Zee koerst. Enkele storingen, die vergezeld gaan van intensieve regenzones, trekken uit de Adriatische Zee over de Oostenrijkse Al pen naar Duitsland. Het is te verwach ten dat een van deze de komende 24 uur bij ons enige regen zal veroorzaken. De wind blijft daarbij uit noordoostelijke richtingen waaien en neemt aan de kust tijdelijk tot vrij krachtig of krachtig toe. Zaterdag 9 november Zon op 7.51 uur, onder 17.00 uur. Maan op 18.25 uur, onder 9.38 uur. Maanstanden 14 nov. 22.59 uur laatste kwartier. 21 nov. 17.19 uur nieuwe maan. 29 nov. 07.57 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 9 november Hoog water: 4.32 en 16.45 uur. Laag water: 0.18 en 12.32 uur. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten M .Ss en binnenland: heden d O r-> morgen 7 uur. Neerslag: O laatste 24 uur. S u cS Helsinki regen ZZO 7 6 Stockholm regen w 8 7 Oslo onbewolkt wnw 2 0 Kopenhagen zwaar bew. nnw 6 0,3 Aberdeen licht bew. n 2 3 Londen zwaar bew. nno 2 0 Amsterdam licht bew. nno 6 0,1 Brussel motregen nno 7 0,4 Luxemburg regen nno 5 1 Parijs geheel bew. n 5 0 Bordeaux regen 0 7 3 Grenoble regen nnw 8 2 Nice zwaar bew. nnw 9 35 Berlijn geheel bew. nno 8 2 Frankfort regen no 7 1 Miinchen mist windst. 5 0 Zürich motregen wzw 6 1 Genève regen windst. 5 2 Locarno regen windst. 6 40 Wenen zwaar bew. ozo 10 0,4 Innsbruck zwaar bew. w 3 2 Rome regen zo 11 7 Ajaccio geheel bew. ono 9 32 Mallorca zwaar bew. windst. 8 7 Den Helder half bew. nno 8 6 Ypenburg licht bew. nno 4 0 Vlissingen zwaar bew. ono 7 0,5 Eelde zwaar bew. no 4 4 Twente licht bew. no 5 1 De Bilt half bew. nno 5 0,3 Eindhoven half bew. no 6 0,1 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. nno 7 0,5 41. Verbaasd keek de brandmeester de brandweerauto van Zwarte Dolf na, die snel uit het gezicht verdween. „Hij lijkt meer af te weten van die zogenaamde brand bij de burgemeester", bromde hij. „Dan is hij het natuurlijk geweest, die het valse alarm gaf, waar we zoveel narigheid door hebben gekregen!", riep Panda uit. „Tja, dat zou echt iets voor hem zijn" beaamde de brandmeester. „Hij probeert me eruit te drukken, zoals je misschien wel eens gemerkt zult hebben. En vervolgde hij in doffe wanhoop, „dat is hem deze keer dan ook eindelijk gelukt. Het is afgelopen met m'n goeie ouwe brandpost nummer 1". Panda probeerde vergeefs om hem te troosten. De brand meester bleef met een glazige gelaten blik voor zich uit staren; alle vuur scheen uit hem te zijn verdwenen. Maar dat duurde niet lang. Fel vlamde het oude vuur in hem weer op, toen zij, bij aankomst aan brandpost 1, daar Zwarte Dolf en zijn mannen aantroffen, die bezig waren de boel op straat te smijten! „Hela!", gilde de brandmeester verwoed, „Salamanderse kerels! Willen jullie wel eens met jullie asvingers van mijn boeltje afblUven!" en in het eerste halfjaar slechts 7,8 mil joen. Toch moet erop worden gerekend, dat de totaal-cijfers van het lopende jaar bij die van 1956 ten achter zullen blijven. Per aandeel werd in de eerste negen maanden van 1957 14,86 gulden verdiend tegen 16,07 gulden in 1956, waarbij reke ning moet worden gehouden met het feit, dat het aandelenkapitaal in mei j.l. van 122,9 miljoen tot 147,9 miljoen gulden is vergroot en in augustus met vijf miljoen gulden terugging, doordat van de Neder landse spoorwegen een zodanig bedrag werd overgenomen. Een dividend van zeven percent als over 1956 uitgekeerd zal echter ook nu wel weer kunnen worden betaald. De aandelen, die kort na de introductie tot circa 140 gulden per stuk van 100 gulden nominaal zijn opgelopen, worden thans voor ongeveer 102 gulden per stuk ver handeld. LONDEN (UP/Reuter). De president van de Wereldbank, Eugene Black, zal morgen op uitnodiging van de Egyptische regering naar Cairo vertrekken voor be sprekingen met Egyptische regeringslei ders over de kwestie der schadeloosstel lingen voor de nationalisatie van het Suezkanaal. Men gelooft in Londen dat Black de Egyptische autoriteiten een le ning of enige andere vorm van hulp gaat aanbieden om eventuele betaling van deze schadeloosstellingen indien daarom trent een akkoord bereikt zou worden mogelijk te maken. De aandelen van de Suezkanaal-Maat- schappij op de Londense effectenbeufs ste gen na bekendmaking van Blacks reis van 37 tot 39%. ADVERTENTIE Bent u in financiële moeilijkheden geraakt, bent u overigens eerlijk en betrouwbaar, schrijf dan vertrouwelijk onder no. 6931 bureau van dit blad. Bur. waaraan verbonden accountant en jurist, biedt u hulp. Aanslagen. In Beiroet zijn zestig perso nen, onder wie veertien Syriërs, die ervan verdacht worden de hand te heb ben gehad in dynamietaanslagen, ge arresteerd. De afgelopen twaalf maan den zijn er in Beiroet, Amman en Da mascus twintig aanslagen gepleegd, die twee gewonden hebben geëist. Fout. Volgens de Londense „Times" is de commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar het ongeluk met de kern reactor te Windscale, (Engeland) tot de slotsom gekomen dat het is veroor zaakt door een fout van een perso neelslid. Het rapport zal heden aan het Lagerhuis worden voorgelegd. Snelverkeer. Briefverkeer per fles tussen het Duitse eiland Sild en het Deense eiland Fanoe blijkt vlugger te gaan dan met de PTT. Grethe Matthesen uit Fanoe vond twee flessen met brie ven op het strand, die daags tevoren bij Sild in zee geworpen waren. De PTT doet er twee dagen over. Veroordeeld. Bart A. Floyd, lid van (het geheime genootschap) de Ku Klux Klan, is wegens immorele verminking van de neger Aaron, veroordeeld tot de maximum straf: twintig jaar. Floyd was volgens het oordeel van de jury degene, die de mishandeling uitvoerde. De Klan-leider, Pritchett, werd vorige week tot twintig jaar veroordeeld. Nog vier leden van de groep moeten in deze zaak terechtstaan. Gekapseisd. Door het kapseizen van de veerboot te Kabimbi in Belgisch Kon go zijn woensdag 42 mensen om het leven gekomen. Er bevonden zich bij na 200 mensen aan boord, die allen in het water terecht kwamen. Het ongeluk gebeurde, doordat de kapitein de passagiers opdracht gaf aan een kant te gaan staan om een der raderen, dat was vastgelopen, los te krijgen. Overleden. Tom Hollywood, de voorzitter van de Britse bond van spoorwegar beiders, is overleden aan de gevolgen van het auto-ongeluk dat hem maandag in de omgeving van Stalingrad was overkomen. Jim Campbell, de secreta ris van de bond die bij hem in, de auto zat, overleed woensdag. De twee vak bondsleiders brachten met zes collega's een bezoek van drie weken aan de Sovjet-Unie. Onveilig signaal. In een ziekenhuis, dat in Kassei (West-Duitsland) gebouwd wordt, zijn in de bedjes op de kinder afdeling hygrometers ingebouwd, die bij stijging van de vochtigheidsgraad een rood lichtje doen aangaan. Dat betekent: schone luier. Gevlucht. Een 26-jarige officier-vlieger van de Poolse luchtmacht is in Zuid- Zweden geland met een MIG-vliegtuig van Russische makelij en heeft asiel gevraagd. Hij heeft meegedeeld, dat hij op zijn vlucht is achtervolgd door andere Poolse vliegtuigen. Zijn toestel werd bij de noodlanding in een weiland licht beschadigd. De brandstof was op en de motor werkte niet meer. Noodhulp. De Amerikaanse regering heeft het in financiële nood verkerende nood fonds van de UNO waaruit de kos ten voor de instandhouding van het internationale politieleger worden be streden een bedrag van twaalf mil joen dollar als „speciale schenking" aangeboden. Men verwacht, dat ande re landen het Amerikaanse voorbeeld zullen volgen. Activiteit. De commandant van een Ja pans patrouillevaartuig dat in de Si berische haven Nakhodka 29 repatrië rende Japanse vissers aan boord heeft genomen, heeft verklaard dat er in de Sovjet-haven grote activiteit heerste en dat de haveninstallaties worden uit gebreid. Verboden. Met ingang van 2 december zal de invoer van katten, honden en wilde dieren als leeuwen, tijgers en panters in Frankrijk zijn verboden, met het oog op een toenemende epide mie van hondsdolheid. Sneeuw. In de Pyreneeën is de eerste sneeuw van dit seizoen gevallen. In Frankrijk was het gisteren koud. De mist maakte tot twaalf uur alle lucht verkeer op Orly onmogelijk. Commissarissen en directie van de Ve neta (Verenigde Nederlandse Tapijtindus trie) te Hilversum stellen voor, het divi dend te bepalen op 12 percent, waarvan twee percent ten laste van de dividend reserve. (Over het boekjaar 1955-1956 keerde Veneta elf percent dividend uit, waarvan één percent ten laste der divi dendreserve). DE VERSCHILLENDE theoriën die een verklaring pogen te geven van het feit, dat we de hemelkoepel als een sterk af geplatte schotel zien, inplaats van als een halve bol, kunnen we hier gevoeglijk on besproken laten. Ten eerste zijn de meeste theorieën nogal vervelend, zowel om aan te horen als om te herhalen, maar boven dien - en dat is in dit geval het belang rijkste van de zaak - zijn zij stuk voor stuk ontoereikend. We moeten er ons maar mee vergenoegen dat de stand van het hoofd bij de waarne ming van de hemel een belangrijke rol schijnt te spe len, maar waaróm dat zo is, blijft vooralsnog een raadsel. Nu is het zeker niet onmogelijk, dat u zich na lezing van al het voorafgaande afvraagt, wat u eigenlijk met deze weten schap aan moet. In het dagelijkse leven hebben we immers maar bitter weinig met de afplatting van de hemel te maken. In beginsel heeft iemand, die deze zure op merking plaatst, volkomen gelijk, maar vóór we er toe besluiten nu maar meteen te bekennen, dat we dit hele geval voor niets op touw hebben gezet, louter en al leen om ons rubriekje weer eens voor een dag te vullen, moeten we er op wijzen dat zon en maan, wanneer zij zich vlak boven de kim bevinden, vaak zo'n stuk groter schijnen dan wanneer zij hoog aan de hemel staan. Dat is iedereen wel eens op gevallen en de verklaring daarvan moeten we zoeken - en kunnen we alleen vinden - in de schijnbare afplatting van de hemel koepel. Het- onderzoek heeft uitgewezen, dat zon, noch maan, bij opkomst en ondergang een groter beeld geven dan tijdens de verdere gang langs de hemel. De vergroting van zon en maan - en vooral van deze laatste, die zich meestal in nog veel sterkere mate demonstreert - moet dus op zinsbegooche ling berusten. En deze zinsbegoocheling is volkomen in overeenstemming met, en uit- sluitend te verklaren door de schijnbare afplatting van het hemelgewelf, welke schijn zelfs tot ons bewustzijn doordringt in de nacht, wan neer we van het werke lijke uitspansel notabene niets kunnen gewaar wor den! Wanneer u een halve cirkel heeft, zult u zien, dat de zon, noch de maan, welker stralen naar het middelpunt van de halve cirkel lopen, dicht bij de middellijn een andere projectie op de cirkel geven dan ergens anders. Zouden we de hemel als een halve bol boven ons zien, dan zou er van een grote zon of maan nabij de horizon geen sprake zijn. Bij een afgeplatte schotel geven deze hemellichamen, door de grotere welving bij de horizon, echter een grotere projectie op de hemelbol. Met het 'gevolg, dat we die hemellichamen groter zien dan normaal. De schijnbare afplatting doet zich dus als een realiteit aan ons voor. In dit verband is het ook uiterst merkwaardig, dat de ronde aarde zich op grote hoogte als een holle schotel laat zien. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) H. Pétillen

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2