Nobel pathos in film van Jules Dassin KERKDIENSTEN HIJ DIE STERVEN MOET" HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Zij verkozen Parijs Eerste selectie-avond van d'Oprechte Amateur Onderhoudende nonsens Prolongaties en reprises Journaal Filmavond van „Het Zonnehuis" Verhouding mens en dier Medische verzorging tijdens het weekeinde Klassieke modernen in Het Huis van Looy Ontslagen bij Standard Oil in Indonesië UIT STAD EN STREEK DE BEURS van gisteren Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 4 tot en met 8 november ZATERDAG 9 NOVEMBER 1957 9* Reeds bij de premiere van de film „Hij die sterven moet" tijdens de Filmweek in Den Haag is er gelegen heid geweest een waarderende bespre king van Jules Das- sin's werkstuk te ge ven. Bij de beschou wing. welke nu aan de film is gewijd, leven die indrukken nog sterk. Dat mag vermeld worden als men in aanmerking neemt dat op het programma van de Filmweek vaak be denkelijk zwakke in zendingen stonden, zodat 't niet moeilijk was ze te overtreffen, ja, met zijn verbeel ding naar de roman van Niko Kazantzakis „Christus wordt weer gekruisigd" heeft Jules Dassin geappel leerd aan het gemoed in sterker mate nog dan de roman, die door zijn wijdlopigheid te veel aan spanning inboet en deze op den duur niet meer aan de lezers kan over dragen. Het conflict in „Hij die sterven moet" is een innerlijk conflict, een conflict van het geweten. Kazantkazis geeft er een symbolische uitdrukking aan door het te doen plaatsvinden in een groep vertolkers van een passiespel, die, gesteld voor de taak het lijden van Christus uit te beelden, ware navolgers van Christus worden wan neer zij een groep uitgestotenen te hulp willen komen, die door hun dorpsgenoten aan hun lot worden overgelaten. Wat spel was wordt voor hen bittere werkelijkheid. En het is of de geschiedenis zich herhaalt. Want de Christusfiguur van het passiespel, de herder Manolios, sterft door de ver radershand van de Judas-vertolker, zijn doodsvijand. Zijn trouwste vriend is de speler van de Johannesrol. Zijn grootste tegenstander de pope Fotos, in wie wij de Joodse hogepriesters kunnen herkennen. De man, die hem overlevert, is de Turkse bezetter van zijn dorp de geschiedenis speelt in de twintiger jaren een levend geworden Pilatus. Men vindt in „Christus wordt weer gekruisigd" het Lijdensverhaal in alle personen weerspiegeld. Alleen de omstandigheden zijn van een andere tijd, maar verschillen niet wezenlijk. Er is dus een treffende en bijna beangstigende over eenkomst. Deze analogie, de tragische twee spalt onder de Christenen, welke leert dat Christus nog altijd een teken van tegen spraak is, zelfs voor zijn volgelingen deze analogie plaatst het gegeven dadelijk op een hoger plan dan men van een film gewend is. Het symbolische karakter van de uiterlijke omstandigheden maakt het de filmer mogelijk de innerlijke strevin gen en verhoudingen zichtbaar te maken met medewerking en vaak alleen al door het in beeld brengen van hun verschijning. Het dorp, waar zich het conflict afspeelt en zijn onmiddellijke omgeving vormen een element in de handeling, dat voortdurend voor ons oog verschijnt, omdat het er niet van kan worden losgedacht. De moeilijk heid is uit al die bouwstoffen een verant woorde keuze te doen. Wat moet op een gegeven ogenblik meespelen, wat niet? Die keuze heeft Dassin gemaakt en hij deed het voor mijn gevoel ongemeen zuiver. Hij (Rembrandt)' Enige bekende ac teurs onder wie onze Wim Sonneveld, de danser Fred Astaire en Peter Lorre ma ken onder regie van Rouben Mamoulian in „Silk Stockings" veel plezier op een thema, dat ook door Ernst Lubitsch is gehanteerd in zijn film „Ninotchka" met Greta Garbo als het Russische meisje, dat met een speciale opdracht van de Sovjet-regering naar Parijs vertrekt. Een Russische componist (een aardige typering van Wim Sonneveld) is naar Pa rijs gegaan voor het geven van uitvoe ringen, maar hij toont niet veel lust naar de Sovjet-Unie terug te keren. De volks commissaris voor Culturele Zaken stuurt drie commissarissen (één van hen is Pe ter Lorre) naar de lichtstad om hem te bewegen terug te komen. Maar ook deze drie geharde communisten verkiezen het vrolijke Parijs boven het sombere Mos kou. Ten einde raad wordt kameraad Ni notchka hen achterna gestuurd en eerst lijkt het of zij haar taak ernstig wil op vatten. Tenslotte raakt zij verliefd op de regisseur (Fred Astaire) in wiens nieuw ste film de muziek van de Russische com ponist zal worden gespeeld. Ze besluit ten lange leste ook in Parijs te blijven. Het is een typisch Amerikaanse show film geworden: met vakmanschap ge maakt in prachtige kleuren. Er komen grappige momenten in voor en Fred As taire danst natuurlijk veel en (ondanks zijn gevorderde leeftijd) goed. Maar toch kan het gegeven niet boeien in die mate De eerste selectieavond in dit seizoen van de stichting d'Oprechte Amateur had donderdag plaats in hotel De Leeuwerik te Haarlem. De stichting die in december haar driejarig bestaan hoopt te vieren, heeft thans ongeveer 2000 leden. Zij is op gericht met het doel om amateurs op kunstgebied te stimuleren en hen door het uitoefenen van opbouwende critiek tot grotere prestaties te bewegen. Met dit doel voor ogen houdt de stichting ieder jaar selectieavonden, waarbij de beste amateurs worden uitgezocht. De jury die bestond uit mevrouw D. Sanders en de heren H. Smedes, C. C. Mook en N. W. Tol had donderdagavond geen gemakkelijke taak, want er waren aantrekkelijke pres taties op het gebied van zang en muziek. Cabaretliedjes werden afgewisseld met uitvoeringen van klassieke muziek voor Piano en viool. De jury deed nog geen uitspraak, maar wachtte liever op het re sultaat van latere selectieavonden. Aan het eind van de avond oefende de heer H. Smedes, vice-voorzitter van het lande- h.ik bestuur, critiek op de prestaties van r'eze avond. Hij merkte onder meer op, dat het mogelijk bleek te zijn om zonder grote geestelijke schokken, naast muziek van Chopin en Schubert, een Jordaanlied te horen of een sneltekenaar aan het werk te zien. De pope en de herder uit de film „Hij die sterven moet". brengt precies dat in het spel wat essen tieel is voor de ontwikkeling van het dra ma. Hij speelt met grote volksgroepen en met enkele figuren, hij speelt met het landschap en met de verzengende hitte, hij speelt met de stilte en met het volks rumoer. En hij schuift al die elementen in de handeling, en die handeling grijpt ons aan tot en met het ogenblik, dat voor de hei-der Maniolos de strijd is volstreden. Achter hun barricades wachten echter zijn volgelingen, gereed het gevecht voort te zetten, al daagt de hoop dat het bloedoffer van Manolios een zoenoffer zal zijn Het is, zoals dat iedereen wel overkomt die probeert een formulering voor zijn bewondering te vinden, bijzonder moeilijk Dassin's film naar waarde te karakteri seren. Hij heeft de dramatische mogelijk heden, die het gegeven hem bood, met het oog van de filmer gezien en ze met de middelen van de film verwezenlijkt. Hij deed het met grote expressieve kracht, met een felle en bewogen taal, met een pathos, dat van het land en het volk is, waarin zijn verhaal speelt, een pathos, dat als de beek uit de berg voortstroomt uit de hoogte der gevoelens, die de mensen in „Hij, die sterven moet" dwingt tot de allesbeheer sende keuze voor Fotos of tegen hem, voor egoïsme, zelfzucht en meedogen loosheid of ertegen. Een keuze, waarvoor men, ook nu nog, plotseling en beslissend gesteld kan worden De film draait in Cinema Palace. F. W. Franse (L i d o) Ondanks haar prikkeltitel „Mam'zelle Striptease" van Mare Allé- gret een alleszins genietbare en onderhou dende filmcomedie te zijn, waarin zelfs Brigitte Bardot ditmaal betere dingen px-esteert dan het alleen-maar-etaleren van haar bekoorlijkheden. In het luchtige, stellig niet van ésprit gespeende verhaal tje speelt zij met flair het rolletje van een vrijgevochten genex-aalsdochter uit de pro vincie, die het ouderlijk huis en haar des potische vader ontvlucht om, zonder een cent op zak, in Parijs haar fortuin te gaan zoeken. Natuurlijk steekt zij zich daar prompt in allerlei verwikkelingen, die culmineren in een inbraak in het museum Balzac, dat zij per abuis voor het woon huis van haar vei-doolde broer aanziet. Die broer, een laconieke droogkomiek van het zuiverste water, heeft ons tranen doen lachen met zijn kostelijke karikatuur van een museumsuppoost tegen wil en dank. Niet minder vermakelijk zijn de twee los bollige journalisten die het meisje met amoureuze bijbedoelingen proberen te be voogden, met als enig resultaat dat het slachtoffer steeds dieper in de muizenis sen verstrikt raakt. Ge moet zelf maar gaan zien, hoe dat alles tenslotte, na een wild avontuur in een striptease-concours, zijn ontknoping vindt. Het is een vlot op gediend stukje filmnonsens, pikant, maar nergens stotend en met vele goede vond sten in dialoog en enscenering. „B.B." overtreft zichzelf en Daniel Gelin is als de sympathieke hartenveroveraar volle dig aan haar gewaagd. (Studio). Ronny Schneider blijft nog een week in haar charmante hoedanigheid van bakvis in „De droom van een bak vis". (Luxor). Het krijgsgeweld duurt voort met „De hel der verlorenen". (Frans Hals). De vertoning van „Porte des Lilas" wordt door dit theater overgenomen, hetgeen men beslist kan toejuichen. (Minerva). Zondagmiddag vertoont George Formby zijn fratsen in ,,'t Zit in de lucht" Maandag en dinsdag gaat een hervertoning van „Wilde vruch ten". Donderdag is opnieuw de film ..'Vis de dauw hangt, komt er regen" aan de orde. R o x yTot en met zondag gaat Elvis Pi-esley zijn bewonderaars plezieren met „Love me tender". Het is al „rock" wat de klok slaat. Tot vrijdag kan men constateren: „Ieder schot is dodelijk". Polygoon geeft deze week een over zicht van de suikerbietencampagne in Zeeland de bietenprovincie bij uit stek naar aanleiding van de ingebruik neming van nieuwe rooimachines. In het zelfde gebied werden opnamen gemaakt van het beginwerk aan de uitvoering van het Deltaplan en daarmee gecombineerd ziet men ook de aanvaarding van de Delta wet in de Tweede Kamer. Het nieuws uit binnenland wordt besloten mei; het af- zwemfeest van de Delftse reddingsbriga de. In het wereldnieuws van Polygoon wordt uiteraard aandacht besteed aan de ruimtevaart. De Amerikanen demonstre ren tevens de nieuwste Boeing-707, die nog iets sneller vliegt dan het Russische straalvliegtuig (TU 114) dat deze week in vele kranten werd afgebeeld als het nieu- ste Russische produkt voor het lucht- vaartverkeer. In de Saharawoestijn wer den opnamen gemaakt bij de plaatsing van oliepijpleidingen door Franse arbeiders en uit Canada ziet men opnamen van kunst matig veroorzaakte lawines, waardoor de wetenschap tracht een beter inzicht te krijgen in het natuurlijke verschijnsel van dezelfde soort. De Christelijke Vereniging tot verpleging van behoeftige langdurige zieken "Het Zonnehuis" gaf vrijdag in de Sionskerk aan de Eksterstraat in oud-Schoten een filmavond waarvoor een bijzonder grote belangstelling bestond. De voorzitter van de afdeling Haarlem, de heer H. F. Wijs, heette de aanwezigen welkom, waarna gezamenlijk het lied „Ik geloof en daarom zing ik" werd gezonden. Als eerste deel van het programma werd de documen tair "Dx-aag zorg voor hem" vertoond, een film die een goed beeld gaf van het leven en de verpleging van de patiënten in het Zonnehuis te Beekbergen, een van de drie verpleeghuizen van de vereni ging in Nederland. De heer Th. van der Helm, propagandist van de vereni ging, zette het doel en streven van „Het Zonnehuis" uiteen. Hij wees op de lichamelijke maar.vooral geestelijke nood waarin heden ten dage nog vele duizen den chronisch zieken verkeren. Daarbij komt nog dat de toestanden in vele par ticuliere verpleeghuizen door de zakelij ke basis waarop deze worden geëxploi teerd verre van ideaal zijn te noemen. Het verblijf van de verpleegden in een van de Zonnehuizen is veelal van lang durige aard. Spreker noemde zelfs een geval van een patiënt die meer dan veer tig jaar verpleegd werd. Naast de medi sche verzorging wordt in de Zonnehuizen veel waarde gehecht aan het geestelijk welzijn der verpleegden. „Gezondheid is een genade maar de grootste schat die wij in dit leven kunnen verwerven is toch wel het hebben van vrede met God", al dus de heer Van der Helm. Tenslotte bracht hij in het bijzonder de leerlingen van de Prinses Ireneschool aan het Ples- manplein in Haarlem-Noord- dank voor hun activiteit bij de verkoop van kalen ders ten bate van „Het Zonnehuis". Vier van hen, die de meeste kalenders hadden verkocht, ontvingen een extra-pluim in de vorm van een boekenbom Na de pauze werd de speelfilm „Een mens was te veel" vertoond. Deze door Rudi Horixecker vervaardigde film is het tragische verhaal van de vrolijke jonge vrouw Nora, die midden in haar levens geluk, beleefd met de marionettenspeler Frank, overvallen wordt door de eerste verschijnselen van een chronische ziekte welke haar uiteindelijk aan een langdu rig ziekbed kluistert. Voor haar familie tot overlast geworden tracht zij in een particulier verpleeghuis genezing te vin den. Treffend is in deze film de sfeer ge tekend van het dagelijks leven in deze inrichting en de eigenaardigheden van de verpleegden die Nora in het te kleine zaaltje omringen. Bijeenkomst wijk Overveen hervormde kerk Vrijdag werd er n de hei-vormde kerk aan de Ramplaan een wij ka vond gehou den, uitgaande van de Wijkvereniging der Hervormde gemeente Overveen, waar de heer G. Nieuwenhuijsen uit Den Haag directeur van de Nedex-landse Vereniging tot Bescherming van dieren, heeft ge sproken over „Onbekende dingen uit een overbekend boek". De onbekende dingen waren de dieren en het overbekend boek de bijbel. Spreker merkte in zijn inleiding op, dat het met de verhouding van mens tot dier in Nederland in het algemeen nog droevig is gesteld. Door het lezen in de bijbel wordt men gewaar op welk niveau God de mens en het dier heeft gesteld. Het dier wordt in de bijbel vaak tot voox-beeld gesteld. God heeft het dier evenals de mens geschapen en gezegend. De mens heeft in zijn val de dierenwereld meege sleept en God heeft toen het dier, dat niet gezondigd had beschermd tegen de zondige mens. Het dier is trouw, aanhan kelijk en onbaatzuchtig en vormt voor de mens niet alleen een economisch, maar ook een geestelijk bezit. Jezus had ook een open oog voor de dieren en Hij werd te midden der dieren geboren. In gehoor zaamheid aan Hem, aldus spreker, vinden wij de weg van de juiste verhouding tegen over mens en dier, waarbij de heer Nieu wenhuijsen tot de conclusie kwam dat het dier wacht op de bekering van de mens. Na zijn inleiding, werd de film ge draaid „De diei-en op de boerderij", met als onderwerp de exploitatie der dieren en het optreden van de dierenbescherming langs de wegen. Bijzonder mooi was ook de kleurenfilm „Vluchtige ontmoetingen" toegelicht door Jan Ivangh, een film die duidelijk deed uitkomen, dat huisdieren zich alleen thuisvoelen, als zij in een bepaald milieu passen. HAARLEM: Artsen: Men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: J. Westerman, Leidsevaart 74, tel. 12111. Apotheken: Park-apotheek, Kleverpark weg 13, tel. 11793; Centraal-apotheek, Grote Houtstraat 78, tel. 10500; Bos- en Vaartapotheek, Bos- en Vaartstraat 26, tel. 13290. BLOEMENDAAL: Artsen: J. A. Bosch, Bloemendaalseweg 84, Bloemendaal, tel. 52655. Overveen: W. D. van Oldenborgh, Bloemendaalse weg 223, Overveen, tel. 50158. Aerden- hout: Dr. J. Reurink, Aex-denhoutsduin- weg 8, Aex-denhout, tel. 26035. Wijkverpleegsters: Zuster J. van Dijk, Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, tel. 12698; zuster H. J. G. Lugthart, An jelierenlaan 5, Aex-denhout, tel. 26876 en zuster W. Stuiver, Eikenlaan I. Benne- broek, tel. 02502—618. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 16 no vember voor spoedeisende gevallen ge opend de Bloemenriaalse Apotheek, Bloe mendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 57903; Apotheek De Wilde, Broekber- genlaan 42, Santpoort-Dorp, tel. 02560 8284 en de Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164, Aerdenhout, tel. 26772. HEEMSTEDE: Artsen: A. G. Degenaar, Pieter de Hoogh- straat 11, telefoon 35008 en L. Wijpberg, Beethovenlaan 36, telefoon 35734. Wijkverpleging: Zuster G. E. van der Hoek, Laan van Rozenburg 33, telefoon 36389 (en in de week van zaterdag 9 tot en met vrijdag 15 november, des avonds van zes tot elf uur). Apotheek: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164, telefoon 26772 (en in de week van zaterdag 9 tot en met vrij dag 15 november, des avonds na zes uur). ZONDAG 10 NOVEMBER 1957 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. 7: Ds. H. P. Swets, van Rijk, (Hrl.meer). Nieuwe Kerk, Nieuwe Kcrksplein. 10: Ds. G. H. v. d. Woord, van Spaarndam. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Vicaris J. Juckema (Na afloop koffiereceptie in het Wijkge- bouw). 7: Ds. R. Bijl. Oosterkerk, Zomer- kade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Bakenesser- kerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. K. Spaans. 10.30: Jeugddienst. Vicaris J. Wolfensberger, van Amsterdam. Geb. Vrij zinnig Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. J. Heidinga. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. de Nie, 10.45: Eerw. Heer J. de Vries. Hulppred. van „Meer en Bos". Aula Chr. Lyceum, Emmakade 10.45: 10.45: Dr. G. Snijdex-s. Diaconessenhuis, Ha zepaterslaan. 4.30: Ds. Joh. Bronsgeest. Janskapel, Jansstraat 36. 10.30: Br. C. J. Oos tenrijk, van Heemstede. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Oost, Zomerkade 10: Dhr. J. de Vink. West. Leidsestraat 10: Dhr. R. Hengstmangers, Cand. t. d. H. Dienst. Centrum, O. Groen- mai-kt 10: Dhr. F. Braaksma. Eglise Wallonne 10 h. 30: Pasteur R. Blommaert, de Rotter dam. Deutsche Ev Gemeinde, Waalse Kerk, 20 Uhr: Gottesdienst, Pfarrer D. Stein. Chris tian Science, First Church of Christ, Scien tist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: En gelse Taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Bethel Pentecostal Temple Ine, Voorhelm straat 3, Geen dienst i. v. m. bijzondere zangdienst Novelstraat 5, den Haag. Dinsdag 19.30: Bijbelstudie o.l.v. Br. E. Ch. Hermes. Vrijdag 19.30: Bidstond t. h. Spoorstr. 4 rd. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en woensdag 3: Contactbijeenkomsten met gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkei-k, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking, Broeder- kerk, Parklaan 34. Herv. Evangelisatie op Geref. grondslag, Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. H. J. Begeer, van Tilburg. Woensdag 7.30: Ds. Klein Kranenburg, van Hilversum. Stads Evangelisatie, Lange Hex-enstx-aat 6. 10 en 7: Broeder F. Jenninga, Santpoort. Met medewerking zangkwartet. Woensdag 8: Opnamen samenkomst met bandrecorder. Medewerking W. de Moor, tenor en Gem. koor Eben-Haëzer. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. G. J. Schultz, die als zendeling naar Nieuw-Gui- nea vertrekt. Zang door de dames Punt en Verboom, Amsterdam. 5: Dezelfde. Evange lisatiesamenkomst. 8: Jeugdsamen komst o.l.v. Jan Schultz. Dinsdag 8: Bijbelbespreking en Bidstond. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. D. J. Bruijn, Wassenaar, Maranatha-lezing. Vrij Evang. Gemeente, Parklaan 21. 6.30: Ds. A. H. v. Gent. Donderdag 8.15: Bijbellezing en Bidstond. Ds. A. H. van Gent. O. R. G. Cen trum, Westerhoutpark 1A. 10.30: Ds. A. R. de Jong, H. Avondmaal. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Voorber. H. Avondmaal. Zondag 12: Zondagsschool. 7: Ds. Schutz, en aanslui tend H. Avondmaal. Ver. de Vrije Gemeente Rest. Brinkmann, Gr. Markt. 10.30: Dhr. J H. Ritzema Bos. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat 10.30: Ds. A. N. v. d. Kreeke, Ned. Herv. pred te Schagen. 10.30: Ds. G. Kroes, Jeugdgebouw Schoterweg hoek Pijnboomstraat. Vereenigde Doopsgezinde Gemeente. Grote Houtstraat 43. 10.30: Ds. C. P. Hoekema, Av Rem. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. P. H. van Lent, v. Nieuwkoop. Geref. Kerk, Wilhel- minakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds C. P. T. Rijper, van Amsterdam. 5: Ds. D. J Roos. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. C. Goeman. 5: Ds. C. P. T. Rijper Lyceum-Aula, ingang van Merlenstraat. 9 Ds. D. Ringnalda, van Overveen. 5: Ds. C Goeman. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 Leesdienst. 4.30: Ds. A. Bos. Ger. Gem. L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Geref. Gemeente in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Kath. Kerk, Kin derhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptistengemeente, Begijnhofkapel. Zaterdag 15.30: Jeugdweekend. 19: Idem. Zondag 10.30: Ds. J. van Dam. 17: T.V.- Jeugddienst. Ds. J. van Dam, Dr. J. J. Kiwiet koor en hobo (16 u. deuren dicht). 19: Jeugd- samenkomst. Dinsdag 12: 20: Bijbellezing en Bidstond. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Hei ligingssamenkomst. 6.45: Openluchtsamen komst. 7.30: Verlossingssamenkomst, o.l.v. maj. K. Offenberg. Vergadering van Gelovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst. (Broodbreken). Bijbelbespreking, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Dhr. H. Meyer, uit Amsterdam. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Koudenhorn 46 A rd., Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie Gemeente (Pinkstergemeente) Elim-Kapel, Paul Kru- gerstr. 36. 10: Dhr. G. van Palen, Den Haag. 12-13: Zondagsschool. 7: Opwekkingssamen komst. Verschillende sprekers. Donderdag 8: Gebedssamenkomst. Voor gemeenteleden. Immanuëlkapel, Nw. Kruisstraat 14. 10: Op- wekkingsdienst. Dhr. en Mevr Stroethof, v. Amsterdam met dhr. J. v. Lngen, Haarlem. 10: Zondagsschool. 7.30: Dhr. Jac. Versteeg Haarlem. Donderdag 8: Bidstond. Vrijdag 7.45: Jeugddienst 1530 jaar. Pinksterge loofsgemeenschap, Nassauplein 8: 10: Zende linge Helen Gustavson. 5: Dhr E. Schuur man. 10.30 Zondagsschool Colensostraat 2 Woensdag 7.30 Meisjesclub Colensostraat 2. Donderdag 8: Bidstond, Schotersingel 99. Zevcnde-Dags Adventisten, Jacobstraat 6 Iedere zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bij belstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Bap- tisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zater dag 10: Prediking. De Christengemeenschap, Wilhelminastr. 60 10: Mensenwijdingsdienst. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Onderlinge samenkomst. 7: Broeder studieklas. 8: Evangelisatiebijeenkomst Maandag 7: Jeugdklas Duvenvoordestraat 61. 8: Benbelstudie voor volwassenen, Duven voordestraat 61. Donderdag 8: Spruitenbos- stx-aat 9: F. Worgan. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Klopper singel. 5557 10: Ds. J. A. v. Arkel. 5: Ds. H W. Wierda. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. H. W. Wierda. 3.30: Ds. P. de Ruig. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. A. van Arkel. Geref. Kerk, in geb. N. P. B. Berkenstraat 10. 9 en 2.45: Ds. A. Bos. Jehovah's Gtuigen, geb. N.P.B., Berkenstraat 10. 6.457.45. Woens dags 7.309.30. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oskamp. Ka pel Nieuw Vrcdenhof. 10.30: Ds. van Dijl. 19: Prof. Dr. A. A. van Ruler, Utrecht. Bijz. samenkomst. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Dr. Snijders. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Ds. van Limburgh, van Bennebroek. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort, Voorg. v. d. Afd. Geref. Kerk, Koe- diefslaan. 10: Ds. D. J. Roos. 5: Dr. P. J. Richel Pinksterkerk. 10: Dr. P. J. Richel. 5.30: Ds. H. B. Weijland, van Nieuwer-Am- stel. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. Jehovah's Getuigen, Binnenweg 79 c. 2—3: Gezamenlijke Bijbelstudie. Woens dag 7.309.30: Praktische toerusting voor de prediking van het evangelie. Maandag, Ir. Lelylaan 63. 89: Huisbijbelstudie. Donder dag, Crayenestersingel 7. 89: Huisbijbel studie. AERDENHOUT. Ned. nerv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Voor kinderen van 512 j. 10.30: Theo van Eeghen-Instituut. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. J. A. de Klerk, N.-H., Heemstede. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. G. J. Waarden burg, Haarlem. Geref. Kerk 10 en 5: Candi- daat R. Molenaar, Harderwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Dr. J. H. Stelma en Mevr. Kartini Bezoen Zendelinge. 11: Dezelfden. Zendings zondag. 10.30: Kleuterschool, Boslaan 12 en Jeugd huis, Donkerelaan 10. 11.45: Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. H. W Bloemhoff. Hv., Heiloo. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. G. Toornvliet. 3.30: Ds. N. Warner, van Utrecht. 7.30: Ds. G. Toornvliet, (dienst voor belangstellenden). Vrij Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woens dag 19.30: Completen en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J O. Norel. Zondagavondstilte: 19.3019.45: Or gelspel door de heer Egbert Vos. 19.4520.15: Ds. C. Soutendijk, Doopsgezind pred. te Haarlem. Ramplaankwartier: 12 tot 13: Ge bouw Irene, Elswoutslaan 1 en Beatrix- school, G. Schoolmeesterlaan. Julianakwar- tier: 10.15 tot 11.15: Koningin Wilhelmina- school, Dompvloedslaan. Marine Hospitaal 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. D Ringnalda. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. G. H. van Willenswaard. 19: Ds J. van der Wiel Haarlem. Adventskerk (Zie kenhuiskerk). 10: Ds. D. ter Steege. Doops gezinde GemeenteRemonstr. Gemeente gebouw Spaarnberg, Wüstelaan 75. 10.30: Ds J. P. Jacobszoon, SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10: Ds. Jac. Poort. Van 9 november tot 9 december zal in de zalen van het museum „Het Huis van Looy" in Haarlem de jaarlijkse tentoon stelling worden gehouden van reprodukties naar werken van klassieke moderne mees ters, ditkeer aangevuld met een klein aan tal originelen, gekozen uit het gemeente lijk kunstbezit, in verband met de didac tische opzet van deze expositie. De ver schijningsvormen van het impressionisme, het expressionisme, het fauvisme, het ku bisme, het surx-ealisme en van de experi mentele en abstracte kunst vinden de be zoekers in verantwoorde kleurenreproduk ties en facsimile-drukken naar tekeningen vertegenwoordigd. De catalogus bevat be halve de gebruikelijke gegevens een com mentaar van de hand van de heer Ewout de Kat. Uitgebreide etiketteringen en com mentaren onderstrepen het didactische karakter van deze expositie, die in prin cipe ten dienste staat van het ondexavijs maar waax-van ook de volwassenen kunnen profiteren. Daar het helaas nog steeds ontbreekt aan de uitgave van groot for maat kleurenrepi-odukties naar werken van die Hollandse meesters, die bij deze expositie niet gemist kunen worden, werd aan deze lacune enigermate tegemoet ge komen door de genoemde keuze van ori ginele werken uit gemeentelijk bezit. In de bovenzaal van de expositieruimte vindt men originele werken verenigd van Jozef en Isaac Israëls, Jacobus van Looy, J. H Weissenbx-uch, Coba Ritsema, Leo Gestel Herman Kruyder en Jan Sluyters. De ten toonstelling wordt zaterdag 9 november om 9.30 uur geopend voor het publiek. DJAKARTA (ANP) De Amerikaanse oliemaatschappij Standax'd-Vacuum Oil Company heeft zaterdag bekendgemaakt dat de volgende maand vijftien van haar employés, die werkzaam zijn bij de explo ratie-afdeling in Indonesië zullen worden ontslagen. Volgend jaar zullen nog meer ontslagen volgen. Dit houdt verband met de geringe vooruitzichten op het verkrij gen van nieuwe exploratieconcessies van de Indonesische regering. „Forum". B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor aan het Operagezelschap „Forum" te Enschedé ten behoeve van het geven van operavoorstel lingen in de Stadsschouwburg te Haarlem gedurende het seizoen 19571958 een sub sidie van f750 per voorstelling toe te ken nen tot een maximum van f 2.250. Het ge zelschap had f 1.000 per voorstelling ge vraagd. Voor de ouders. De speeltuinvereni ging „D.V.S." in Oud-Schoten houdt dins dag in haar nieuwe clubgebouw aan de Clovisstraat een ouderavond. Het mond- accordeonorkest van „D.V.S." verleent hierbij medewerking. Tevens zal er ge legenheid worden geboden het clubgebouw te bezichtigen. Jehova's getuigen. Op zondag 10 no vember zal in gebouw „Zomerlust" in Zandvoort de heer G. Piet voor het Wacht torengenootschap Jehova's Getuigen een toespraak houden over: „Geluk in een ge kwelde wereld". Sint Maartenfeest. De speeltuinver eniging „Frans Hals" houdt op maandag 11 november een Sint Maartenfeest voor haar speeltuinjeugd. Medewerking verleent het trommelcoi-ps „Fx-ans Hals". Voor de fraaiste zelf vervaai-digde lampions wor- den prijsjes beschikbaar gesteld. Het ver trek is om halfzeven bij het clubhuis. Nieuws In het kort Ziekenverpleging. In het Diacones senhuis behaalden op 6 en 7 november het diploma A-ziekenverpleging, de zustex-s: N. M. Brand, N. C. de Bruiine, J. E. W. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen Faber, E. de Groot, K. van Haeringen, E. der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Klaassen, K. van Ojen, J. ter Steege, T. Zondagsschool. J 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21 10 en 5: Kerkdienst. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Ned. Ver. v. Spiritisten „Ilarmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. S. Holtrop-de Klein, A'dam. Jehovah's ge tuigen, Kamerlingh Onnesstraat 83. Van 5.306.30. Wolstraat 7: 7.308.30, Donder dags van 7.309.30. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zatei'dag 7.30: Avondgebed Zondag 10 en 7: Dr. G. Ph. Scheers. Irnma- nuëlkerk. 10: Dr. H. van der Loos. Zondags school: 12: Marnixschool, jeugdhuis en kleu terschool Colensostraat. Sionskerk. Ekstex-straat (Spaarndam-West) 10.30: Ds. J. Kroon. 7: Ds. Jac, Poort. Kapel Sionskerk: 9.30:gu eJedkrk-16(12ETAOIN Sionskerk. 9.30: Jeugdkerk (12—16 jaar) 10.30: Oppasdienst (46 jaar). Zondagssch.: 10.30: Charlotte de Bourbonschool (P. C. Boutensstr.) voor kinderen ten Westen van Rijksstraatweg; Elout v. Soetei-woudesch. (Muiderslotweg), Kon. Emmaschool (Raaf- sti-aat). Ned, Prot. Bond, Beiitensti-aat 10. 10.30: Ds. P. N. Kruyswijk. Zuiderkapel afd. Noord, Verenigingsgebouw Volkstuin „Zonder werken niets", Verleng de van de Geusevesperstraat. 10: Dhr. A. H. Agtereek, evang. te Amsterdam. Dinsdag 8: Bijbelbespreking, Maasstraat 8. Woensdag 8: Opwekkingssamenkomst. Spreker Dhr. Th. Dikkes, evangelist te Leiden. Leger des Heils, Cei-amstx-aat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 12: Compagnie. 7: Open luchtmeeting. 8: Verlossingssamenkomst o. 1. v. Brigadier J. B. Huysink. Maandag 7: Straatzang. Dinsdag 2.15: Gezinsbond. Woens dag geen film. 7.45: Toortsdragers. M. Verhulst, H. Egter van Wisserkerke. AMSTERDAM De rede die president Eisenhower voor het Amerikaanse volk gehouden heeft, heeft niet alleen in A nsterdam maar ook op andere Europese beurzen teleurstel ling gewekt. Men had in financiële krin gen meer van de redevoering van de pre sident verwacht, dan vrijwel alleen me dedelingen over de Amerikaanse raket ten. Niets werd door de president mede gedeeld over de toekomstige defensie-uit gaven, die eventueel een stimulans zou den hebben kunnen vormen voor de eco nomische structuur in Amerika. Koninklijke Olie, die in het niet-officiële ochtendverkeer op zeer kleine schaal werd verhandeld op f 166,20, opende in het offi ciële middagverkeer op 163,70 om daar na nog een paar dubbeltjes in te zakken. Het verlies vergeleken bi) donderdag was circa 1 en evenveel onder pariteit New York. De handel was, mede in verband met het naderende weekeinde, van zeer geringe omvang. Vraag van het publiek was er bijna niet en de arbitrage kon in ternationaal niet tot zaken komen. Aandelen Philips hielden zich uitstekend en boekten circa 2 percent winst. Unile ver opende 2 punten hoger doch moest dit avance in het verdere beursver- loop weer teruggeven. A.K.U. was 2 pun ten lager. K.L.M. nam f 1 van het gele- uen verlies van eergisteren terug. Staats fondsen waren prijshoudend. De woning bouwlening was fractioneel beter. Scheep vaarten waren gemakkelijk terwijl de cultures de winst van eergisteren groten deels moesten prijs geven. De handel was in het algemeen van zeer geringe beteke nis. Prolongatie 5 procent. (ANP) NEW YORK De laatste beux-sdag van de week ver toonde het gebruikelijke beeld van winst nemingen en vereffeningstransacties, waar door de beurs lager sloot. De handel zakte in beneden het niveau van de laatste dagen, maar de prijzen schenen meer te dalen door gebrek aan belangstelling dan tengevolge van gecon centreerde verkoopspressie. De verliezen liepen tot twee dollar, rpaar een groot deel van deze neergang kwam ten laste van de belangrijke fondsen en dit oefende een nogal stevige neerwaartse druk uit op de gemiddelden. Vliegtuig-, raketten- en bizondere brand- stoffenindustrieën daalden eveneens mede na verscheidene dagen van sterke stijging. Chemische industrieën waren eveneens zwakker. Metalen verloren één tot meer dan twee dollar. Op enkele uitzonderingen na liepen de olies ook terug. Spoorwegen waren onregelmatig. Wall Street kreeg de indruk, dat het ra- kettenprogramma van de regering geen extra defensieuitgaven met zich zal bren gen, doch eerder een doelmatiger gebruik van de reeds gevoteerde middelen. In ieder geval was men geneigd te geloven, dat eventuele hogere uitgaven voor het cha piter raketten ten laste gebracht zullen worden van andere dan de defensieposten op de begroting, zodat dus de inflatiefac tor niet in het geding zou zijn. Verliezen van meer dan een dollar ble ven ook niet bespaard aan de recente fa vorieten in de vliegtuiggroep. zoals Boeing, Martin en Chance Vought. Koperwaarden zakten in na de val der koperprijzen in Londen. Aluminium en andere metalen toonden eveneens een neex-gaande tendens evenals staal, chemische industrieën en auto's, olies boekten verliezen van fracties tot meer dan een dollar. Ook spoorwegen vielen terug. De Dow-Jones-gemiddelden waren: voor Industriële waarden 434.12 op vrijdag to gen 438.91 (donderdag); voor Spoorwegen 107.19 tegen 108.55 en voor Openbare Nuts bedrijven 64.85 tegen 64.97. (U.P.) Vrijdag 8 november 1957 Laagste Hoogste koers koers Alg. Kunstzijde Unie 148 151% Van Berkei's Patent 174 175 Van Gelder Zonen 180% 186% Kon. Ned. Hoogovens245 260 Ned. Kabelfabriek 240 242 Philips 229 244 Unilever 323 339% Wilton-Fijenoord 204% 209% Kon. Petroleum 158.20 ƒ167.60 Holland-Amerika Lijn 140% 144 Kon. Ned. Stoomboot Mij127% 130% Ned. Scheepvaart Unie 131% 136 Van Ommeren 202 211 Amsterdam Rubber55 59 H. V. A90 95 Ver. Deli Maatschappijen 55% 59 3%% Staffellening 1947 79"/,s 80% 3% Invest, cert. Nederland88-% SR15/™ 3% Nederland 1962—64 86% 873/,o Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aa idelen 5.234.665.— Deze week (voorl.) Aandelen 5.869.056.— Laatste tijdvak 150 175 136% 249 241 2423% 336% 209% 163.25 144 130% 134»/,e 208% 55'*/, 92% 55% 79a'/32 8827/s2 87!/i6 koersverschil t.o.v. 1 nov. 1% 6% 4 2 2% -f- 1 1 1.40 3 - lV,o - - 37/,« - 1% - 3% »/,o S/l8 Obligaties 8.353.713.— Obligaties 13.540.452.—

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11