Laatste hap hondevoer in Spoetnik II was dodelijk Zenders van de kunstmaan zwijgen sinds zaterdag HET WEER Tribune-opgang ingestort bij IJsballet in Utrecht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Amerikaanse kunstmaan krijgt zuiniger zender dan Spoetniks Zwaard noch schild van de NAVO sterk genoeg Alleen signalen „op verzoek" Het is een gehéél Duits project" Dertien bezoekers niet ernstig gewond Zwaar bewolkt ee MORRIS before i/ou fitst// Deutsche Bank leent Nederland 200 miljoen Hartelijk vaarwel Loot van een linde Stratocruiser vermist met 44 inzittenden Directie treft geen schuld; materiaal en constructie waren in orde Vulcanus ontslaat tien percent der arbeiders Oorzaak bestedingsbeperking Het woord is aan Drie doden in het verkeer V erkeersongelukken j DIT JAAR: 1012 DODEN j Bij verkeersongelukken in 1957 j in ons land zijn terstond of kort j daarna om het leven gekomen 1012 j personen, van \\4e 196 kinderen. 72e JAARGANG No 106 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 11 NOVEMBER 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 259 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (Reuter/AFP/UP) „Iedereen in Moskou is een beetje verdrietig", schreef de doorgaans zeer goed ingelichte Moskouse cor respondent van het Italiaanse com munistische blad „l'Unita", Guiseppe Boffa, „tot het laatste moment hoopte men, dat men de hond naar de aarde zou kunnen doen terugkeren. Het bleek echter niet mogelijk te zijn. De kleine laïka is dood. Er zat vergif in de laatste hap voedsel om een lang durige doodsstrijd te voorkomen". Boffa, die zich eerder ook door een zeer accurate berichtgeving over de affaire-Zjoekov en de eerste kunst maan onderscheidde, zeide dit bericht niet officieel opgekregen te hebben. „Laïka stierf opdat de mens zou vorderen." „Het doel van de lance ring van de satelliet met de hond is bereikt", seinde hij, „het verzamelen van de nodige wetenschappelijke ge gevens om vast te kunnen stellen, hoe een levend wezen zich in de ruimte gedraagt". Reeds zaterdag ving men geen seinen van de tweede Spoetnik meer op en radio-Moskou heeft in haar nieuwsuitzendingen van zondag nacht gemeld, dat de radiozenders van de Spoetnik II overeenkomstig de plannen aan het eind van hun latijn waren. De Amerikanen leiden hieruit af, dat de batterijen op zijn, mede gezien het feit, dat de hond vergif toegediend kreeg. Radio- Moskou had hedenmorgen vroeg nog niets over de ruimtehond gemeld. Maar het Italiaanse doodsbericht van de hond wordt wel zeer waarschijnlijk gemaakt, door uit spraken van enkele Russische geleerden, dat de hond vergif toegediend zou krijgen. Zaterdagavond meldde radio-Boedapest nog uit Moskou: „Wij hebben goed nieuws van de laika, die nog over voedsel be schikt. De vitale functies van het dier ver lopen normaal, afgezien van enige stoor nissen van weinig belang". De Russische geleerde prof. Bely ver klaarde toen al, dat de laika zich zal kun nen voeden „zolang de in de Spoetnik ge- installeerde energiebronnen functioneren". Bovendien verklaarde hij er niets van te weten, dat de hond geparachuteerd zou worden. Radio-Moskou deelde mede, dat het pro gramma van wetenschappelijke waar nemingen doov Spoetnik II oorspronkelijk was opgezet op de basis van zeven dagen. Dit programma, aldus de uitzending, is geheel uitgevoerd. Van nu af aan zal de waarneming van de tweede aardsatelliet geschieden door optische instrumenten en door middel van radiopeilingen. Uit de gegevens over de baan van de ADVERTENTIE OR EN DOOR VLEKVRIJ Cassettes reeds vanaf f 55.80 verkrijgbaar bij uw Juwelier N.V. NED. M E TAAL WA RE N FABRI E K M. I. GERRITSEN - ZEIST ^CCCCCCCCOSOCOdCOCCGCCCOCCGCCCCCCCCCCGOCCCOCCCCCCCCCCCCt VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Matige af en toe vrij krachtige oostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. eerste Spoetnik leiden Westelijke geleer den af, dat deze naar beneden komt. De omloopsnelheid van de eerste kunstmaan werd minder, hetgeen door de geleerden werd toegeschreven aan de remmende werking van de hoogste lagen van de at mosfeer om de aarde, aldus Tass. Het Russische persbureau deelde mee, dat het raketdeel, dat de eerste kunstmaan de ruimte inschoot, nog sneller naar beneden komt. Het bei-eikt op het ogenblik een maximumhoogte van 695 km en heeft per dag meer dan zes seconden minder nodig om een omwenteling te volbrengen. De tweede satelliet doet er per dag 2,3 seconden minder over om de aarde rond te cirkelen, zo meldt Tass. LONDEN (UP) Professor A. C. B. Lo- vell, hoofd van het observatorium te Jod- rell Bank, heeft zaterdag te Londen ver klaard dat waarnemingen, gedaan met de radio-telescoop, hem aanleiding geven te veronderstellen, dat de raket van de eer- ADVERTENT1E BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Het ministerie van Financiën deelt mede, dat met de Deutsche Bank A G Frankfurt een overeenkomst is gesloten, waarbjj deze bank f 200 miljoen eenjarig schatkistpromessen overneemt tegen een disconto van 5/s percent. De plaatsing van dit schatkistpapier geschiedt in verband met het vervallen van enkele kortlopende verplichtingen aan het buitenland. Het schatkistpapier zal voor f 100 miljoen me dio november 1957 en voor f 100 miljoen medio december 1957 geplaatst worden. ste Russische aardsatelliet in begin decem ber de dampkring van de aarde zal bin nengaan, en tot gas vergaan zal. De eerste Spoetnik zélf zal nog geruime tijd in de wereldruimte blijven circuleren, aldus prof. Lovell. „Erger dingen" GENèVE (Reuter) Het dagelijks be stuur van het „Wereldverbond tegen Vivi sectie" heeft zaterdag in Genève een ver klaring uitgegeven, waarin het rumoer rond de laika (de hond in de Russische kunstmaan) geplaatst wordt tegenover „de stilte van het g af" over het lot van de honderden dieren, die in Amerikaanse ra ketten zijn gelanceerd en de miljoenen die ren, die in de Britse laboratoria zijn op geofferd. Volgens een officieel verslag van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn er in 1956 ruim 2Vz miljoen experi menten met dieren in Groot-Brittannië uitgevoerd, waarvan 87 percent zonder verdovende middelen. In de verklaring wordt gezegd, dat het vanzelf spreekt, dat het verbond het lot betreurt van het ongelukkige hondje in Spoetnik II, doch dat „men verstomd staat" over de duidelijke tegenstelling, die er bestaat tussen- het lawaai over dit hondje en de stilte, die er heerst rond het lot van de honderden dieren ,die kortge leden door de Amerikanen in raketten zijn gelanceerd en die bloot hebben gestaan aan een soortgelijk zo niet erger lij den als het Russische hondje, omdat de bedoelde dieren minder goed beschermd waren. ROME (UP) De correspondent Gui seppe Boffa, die het nieuws over de dood van de ruimtehond als eerste verspreidde, heeft in een volgende editie van „l'Unita" gemeld, dat het geen vergif maar een dodelijke dosis slaapmiddel was, waaraan de hond is bezweken. Hij gewaagde hier bij ook van studie door Russische geleer den van „eeuwige" energiebronnen. Zonder daar nader op in te gaan, seinde Boffa, dat men er zich misschie.. over zou verwonderen, dat de voorraad elektrische energie in de tweede en zoveel grotere Spoetnik alleen maar acht dagen werkte, terwijl die van de eerste voldoende was voor meer dan twintig dagen. „Het antwoord is nogal eenvoudig", seinde Boffa. „In de eerste kunstmaan moesten de accumulatoren zorgen voor het functioneren van twee radiozenders. In de tweede daarentegen was, behalve de twee radio's, een veel ingewikkelder instrumentarium dus een veel grotere hoeveelheid energie nodig. Dat verklaart, waarom er een limiet van acht dagen voor moest worden gesteld. WASHINGTON (UP) Het lanceren van Spoetnik I betekende, dat de Sovjet-Unie een intercontinentaal projectiel van een lading van 3500 pond kon voorzien, met Spoetnik II is het gewicht van de explo sieve lading van een dergelijk projectiel tot 5000 pond gestegen, aldus heeft een vooraanstaand Amerikaans raketdeskun- dige verklaard. Het lanceren van een Ame rikaanse aardsatelliet betekent geenszins dat de Verenigde Staten deze achterstand hebben ingelopen, zo voegde hij hier aan toe. De accuratesse van de Russische inter continentale projectielen was met het lan ceren der Spoetniks echter niet bewezen. De Jupiter-C raket, die de Amerikaanse satelliet zal lanceren noemde hij „een geheel Duits project". Het hoofd van het luchtvaart-medisch laboratorium van Holloman, kolonel John P. Strapp, heeft verklaard, dat alle me dische problemen ten aanzien van een reis naar de maan zijn overwonnen. Men zou thans beschikken over een uitrusting, die een reis naar en van de maan mogelijk maakt en de geleerden zelfs in staat zou stellen gedurende tien uur op de maan te vertoeven en zelfs een uur het ruimtevaart schip te verlaten. FORT BRAGG (UP) De Amerikaanse aardsatelliet zal slechts boven het weste lijk halfrond en Australië radiosignalen uitzenden, aldus heeft een deskundige van de Bendix vliegtuigfabrieken verklaard. Hij sprak op een bijeenkomst van, militaire deskundigen in Fort Bragg, Noord-Caro- lina. Men wil op deze wijze de batterijen van de satelliet sparen. Langs de oostkust van de Verenigde Staten, in West-Indië, langs de Westkust van de Verenigde Staten en Zuid-Amerika en in Australië zullen waar- j nemingsposten en radioluisterposten wor den ingericht. Na ontvangst van signalen van een op aarde bediende zender zal de zender van de satelliet gaan werken, elke maal voor slechts 30 seconden. De baan van de satelliet zal ongeveer 480 km boven het aardoppervlak liggen. „Verspilling" LONDEN (UP) Engeland's eerste man op het gebied van sterrenkunde, profes sor Richard V. Woolley, het hoofd v«?n het koninklijke observatorium van Green wich, gaat vandaag naar Moskou om iets te zien van de Russische ruimtevaartplan nen. Het lanceren van de kunstmaan Doem de hij een prachtig stuk propaganda, hoe wel hij zich over het reizen naar de maan geen illusie maakt. „Reizen naar de maan is voorlopig nog niet mogelijk", zei hij. „laten we ophouden kinderlijke mensen het hoofd gek te maken met nonsecs". Wetenschappelijk gezien zijn volgens hem de Russische kunstmanen de miljoe nen, die zij gekost hebben, niet waard. „Geef mij een tiende van het geld en ik zal honderd keer zoveel wetenschappelijk nieuws vergaren", zei hij, „ik zou een te lescoop bouwen van 25.400 millimeter, vijf keer zo groot als de grootste in de wereld. Daarmee zou veel meer wetenschappelijke winst te behalen zijn dan met de kunst manen, die in werkelijkheid een propagan distisch onderdeeltje zijn van een groot militair experiment". WASHINGTON (UP) Donald E. Quar- les, onderminister van Defensie, heeft zondag te Washington tijdens een televisie vraaggesprek verklaard, dat de Verenigde Staten over raketten beschikken, die even krachtig zijn als die welke moeten zijn ge bruikt om de tweede Russische aardsatel liet af te schieten. Quarles verklaarde, dat de Verenigde Staten in begin 1950 met een raketpro gramma zijn begonnen, omdat tot dan toe niet gebleken was dat raketten een toe komst zouden hebben voor de bewapening. Er waren overigens talrijke andere rede nen om pas in 1950 in ernst aan de bouw van Amerikaanse raketten te beginnen, maar Quarles ging daar niet op in. De oudste buschauffeur van het Ge meentelijk Vervoer Bedrijf te Amster dam, „Ome Gos", is zaterdag met pensioen gegaan. Des middags maakte hij de laatste rit voor het bedrijf dat hij 35 jaar heeft gediend. Aan het eindpunt werd hij in de bloemetjes gezet en door honderden enthousiaste passagiers toeaevdcht. In de kloostertuin van het stedelijk museum „Het Prinsenhof" in Delft is zaterdag op initiatief van mr. K. P. van der Mandele van de stichting „Het Prinsenhof" een loot geplant van een eeuwenoude linde in de tuin van het slot „Dillenburg" in Duitsland. De foto laat zien hoe mr. Van der Mandele (links) de loot plantte samen met de burgemeester van de Duitse stad Dil lenburg, de heer G. Beermann. Tussen hen beiden door ziet men de heer D. de Loot, burgemeester van Delft. SAN FRANCISCO (Reuter) Vliegtui gen en schepen zoeken nog steeds naar een Stratocruiser van de „Pan American Air ways", die vrijdag tussen San Francisco en Honoloeloe verdween. Er zijn nog geen sporen van het toestel gevonden. Het had 36 passagiers en een bemanning van acht aan boord. (UP) De autoriteiten hellen over tot de mening dat het vliegtuig is neergestort na een ontploffing aan boord. Dertien personen werden gewond, toen zaterdagavond direct na het slot van de voorstelling van het Ijsballet van Maxi en Ernst Baier in de jaarbeurshallen aan het Vreeburg in Utrecht, een opgang, die toe gang geeft tot de tribunes verzakte en de aansluitende zijkanten van de tribunes meesleurde. Er ontstond geen paniek. De G.G.D. ver voerde de niet ernstig gewonde slacht offers naar het Stads- en Academisch ziekenhuis en het Diakonessenhuis. Zes mensen die slechts enkele kneuzingen en schrammen hadden opgelopen, konden na verbonden te zijn het ziekenhuis direct verlaten. Later in de nacht konden ook de overige zeven gewonden naar huis wor den vervoerd. Ook zij bleken geen ernstige verwondingen te hebben opgelopen. Eén van hen brak een been, een ander een arm, de overigen liepen kneuzingen en licht letsel aan hoofd en benen op. Bij de slachtoffers bevond zich een igent van politie die onder de vallende trap geraakte. De directie van het ijsballet heeft ver klaard, de volle verantwoordelijkheid te aanvaarden voor alle eventuele financiële gevolgen van dit ongeluk voor de slacht offers. Het ijsballet is tegen deze ongeluk ken verzekerd bij een verzekeringsmaat schappij in Duitsland. Het publiek had voor het grootste deel reeds de jaarbeurshallen verlaten toen het ongeval gebeurde. Vast is komen te staan dat de opgang niet overbelast is geweest. De bouwpolitie heeft zaterdagavond nog een uitvoerig onderzoek ingesteld en is tot de conclusie gekomen dat de constructie van de tribune evenals die van de opgang deugdelijk was. Ook het voor de tribune^ verwerkte hout was van een goede kwali teit en bevond zich in een bijna nog nieuwe staat. Stutbalk verschoven! De directie van het ijsballet acht het niet uitgesloten geacht, dat een der stut balken onder de opgang door iemand die zich onder de tribune heeft begeven, om bijvoorbeeld een verloren voorwerp te zoeken, opzij is geschoven. Hierdoor zou de draagkracht ernstig verminderd zijn. Toen men daarna de tribunes via de op gang wilde verlaten is de stutbalk gaan schuiven, waardoor de opgang ging ver zakken en de'zijkanten van de tribunes meesleurde. Deze verklaring voor het on geval wordt door de bouwpolitie niet on aannemelijk geacht. Deze laatste heeft voordat c"e voorstellingen in Utrecht be gonnen, de gehele tribuneconstructie deugdelijk gecontroleerd. Ook voor de aanvang van elke voorstelling worden de stellages telkenmale door de bouwpolitie gekeurd. De iienstdoende inspecteur van de bouwpolitie heeft zaterdagavond niets onregelmatigt ontdekt. Dit is het eerste ongeval dat het IJs ballet van Maxi en Ernst Baier in de acht jaren van zijn bestaan heeft getroffen. In de nacht van zaterdag op zondag werd de ingestorte tribune door een geheel nieuwe vervangen en reeds zondagochtend gaf de bouwpolitie toestemming, de voorstellingen te hervatten. De tribunes zijn op een veel grotere be lasting berekend dan waaraan zij zater dagavond onderhevig waren. De directie van het ijsballet heeft als veiligheidsmaat regel steeds toegepast dat er ongeveer 150 lege zitplaatsen blijven verdeeld over de onderscheidene tribunes, ook al is de voor stelling uitverkocht. Inmiddels heeft men een nieuwe tri bune opgebouwd en deze thans van twee opgangen voorzien, waardoor bij het ver laten van de voorstelling een betere sprei ding der bezoekers mogelijk is. Prinses Margriet, die de voorstelling van zaterdagavond bijwoonde was twee minuten voor het ongeval vertrokken. Inmiddels heeft niemand zich laten af schrikken van een bezoek aan het IJs ballet. Voor zondag waren de beide voor stellingen al van tevoren uitverkocht en niemand die een plaatsbewijs had, heeft verstek laten gaan. Wegens vermindering van werkzaamhe den heeft de directie van de ijzergieterij N.V. Vulcanus te Vaassen aan 64 arbeiders ontslag aangezegd. Hierbij zijn arbeiders die reeds vele jaren bij Vulcanus werkzaam waren. Verscheidene gepensioneerden die nog in dienst waren, gaan per 1 januari met pensioen. De ontslagen zijn gegeven na voorafge gaan overleg met de vakbonden, aldus de directeur drs. C. Blaauw te Vaassen. De vermindering van werkzaamheden vindt volgens hem zijn oorzaak in de bestedings beperking, die via een sterke vermindering der opdrachten (onder andere van de over heid) op het bedrijf terugslaat. Ook bij andere fabrieken en ondernemingen in Gelderland is volgens de heer Blaauw een dergelijk verschijnsel te constateren. Daar komt bij, dat het vinden van nieuwe werk gelegenheid in Gelderland thans moeilijker schijnt te zijn dan in andere provincies. Bij de n.v. Vulcanus werkten ongeveer 600 personen. Frederik de Grote: De natuur deelt de talenten uit zonder rekening te houden met de stamboom. PARIJS (Reuter) Verwacht wordt, dat er op de zesdaagse conferentie van 170 parlementsleden uit de vijftien NAVO- landen die vandaag te Parijs is begonnen, van de zijde van de naties van het vaste land van Europa scherpe critiek zal wor den geoefend op het feit, dat Groot-Brit- tannië zijn verdediging in hoofdzaak ba seert op kernwapens. In een verslag, dat zal worden voorgelegd aan de militaire commissie van de conferentie, wordt de waarschuwing uitgesproken, dat de na ties van het vasteland zich mogelijk nog meer van de NAVO zullen afwenden als er geen overeenstemming komt over een gemeenschappelijke defensiepolitiek. Het rapport wijst op nadelen in het hoofdzake lijk vertrouwen op kernwapens en zegt dat het Britse besluit het schild van de NAVO, dat „al zo verontrustend zwak is", nog zwakker maakt. De commissievergaderingen van heden zijn van voorbereidende aard. Het mili taire rapport zal vrijdag in openbare zit ting worden behandeld. De opstellers, M. A. Gilson van België en luitenant-gene raal M. R. H. Calmeyer van Nederland, zeggen dat het resultaat van het program voor standaardisatie van militaire uitrus ting „zeer matig" is en dat de structuur van de grondstrijdkrachten van de NAVO „een geleidelijke desintegratie" onder gaat. Zij spreken "an onvoldoende coör dinatie tussen de militaire en de politie ke leiders en zeggen dat het zwaard noch het schild van de NAVO sterk genoeg zijn. „Het militaire gevaar van de kant van de Sovjet-Unie kan niet alleen door middel van kernwapens worden gekeerd, waar van het gebruik op het juiste moment on zeker is en in elk geval niet afhangt van een beslissing van de NAVO", aldus het rapport. „Dit gevaar moet ook worden be streden met voldoende grond- en lucht strijdkrachten. Voor de onmiddellijke toe komst is een schild van dertig divisies, uitgerust met tactische kernwapens en gesteund door een behoorlijke luchtmacht, de minimale beveiliging van West-Euro pa". Nachtmerrie Het verslag critiseert Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, na te hebben ge sproken over de „nachtmerrie van de vol ken die niet van de rode legers worden gescheiden door een oceaan of althans een water dat moeilijk is over te steken." De continentale landen, a'dus het rapport, voelen zich niet voldoende beschermd door dat geen van deze landen de beschikking heeft over strategische kernwapens. Ze vormen een tweesnijdend zwaard, dat verdediger en aanvaller beide dreigt te vernietigen In het rapport wordt gesteld dat de NAVO „een krachtiger leiding" behoeft door het hoofdkwartier van generaal Nor- stad, de opperbevelhebber van de NAVO. Er wordt verklaard dat het „onontkoom baar gevolg" van dit „gebrek aan lei ding" ertoe heeft geleid dat ieder NAVO- land zijn eigen weg is gegaan. Een van de grootste problemen, zo wordt ver klaard, is het feit dat de „standing gi'oup" van het NAVO in Washington en de permanente NAVO-raad in Parijs zetelt. Aanbevolen wordt de „standing groep" met de meeste spoed over te plaatsen naar Parijs, teneinde een hechtere band te scheppen in de opperste NAVO leiding. Staartvinnen CAMBRIDGE (Massachusetts) (Reu ter) Adlai Stevenson, de voormalige democratische kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, heeft in een tele visie-uitzending verklaard, dat de mili taire en buitenlandse politiek en de maat schappelijke ontwikkeling van de V.S. herzien moeten worden, opdat Amerika het hoofd kan bieden aan de Russische concurrentie. Reorganisatie van het militaire appa raat wordt steeds noodzakelijker en is een „geweldige onderneming", waaraan tot dusver weinig is gedaan. „Wij kunnen beter de staartvinnen van onze grote auto's afhalen en het geld voor het on derwijs besteden. Men heeft mij ver teld, dat wij in meer 'an de helft van de middelbare scholen in ons land geen na tuurkunde onderwijzen, omdat wij de le raren niet hebben." De Noordatlantische Verdragsorganisatie moet nieuw leven worden ingeblazen, aldus Stevenson. Zaterdagavond stak in Hazerswou- d e de 59-jarige heer T. van Vegten uit Kouderkerk op onvoorzichtige wijze de weg over. Hij werd door een personenauto aan gereden en liep enkele gebroken ribben, een hersenschudding en een bekkenfrac tuur op. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd, waar hij zondagmorgen is overleden. In T e r A p e 1 is de 22-jarige H. Kloot- sema, die op een bromfiets over een brug reed, aangereden door een van de andere kant komende auto bestuurd door een arts uit Tweede Exloërmond. De bromfiet ser werd ernstig gewond naar het zieken huis te Emmen vervoerd. Bij aankomst bleek dat hij reeds was overleden. De 22-jarige P. Verstegen uit Rosma- 1 e n, die op de provinciale weg Rosmalen- Berlicum werd aangereden door een per sonenauto, is in een ziekenhuis te 's-Her- togenbosch overleden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1