Indonesië dreigt de handel met Nederland stop te zetten Tien doden in het verkeer OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Sukarno: Wij moeten hun slagader doorsnijden ge MORRIS before t/oc/fat// Minister van Justitie verontrust over de „puzzelrage" HET WEER Volgende week voortzetting van de Nederlands-Duitse besprekingen Kolonel Fens voorzitter van NAVO-bijeenkomst in Parijs Voor optreden ertegen is de Loterijzvet ontoereikend STURKA MONTY COATS in kleuren Overwegend droog Als het ware Babel Sinter Maarten wat is het koud!,y KNVB-voetbal toto voor de Hoge Raad Het woord is aan Senator Jackson oppert een onderzoekcentrum voor geleide projectielen in Europa GAAT U VERHUIZEN? mI V erkeersongelukken I DIT JAAR: 1022 DODEN Minister Suurhoff: er is nog nauwelijks sprake van werkloosheid 72e JAARGANG No 107 DINSDAG 12 NOVEMBER 1957 302e JAARGANG No 260 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie, prukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA, (ANP). Uit dicht bij het Indonesische ministerie van Financiën staande kringen wordt ver nomen, dat de Indonesische regering de handelsbetrekkingen met Neder land zal verbreken, indien dit land niet bereid is westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. Deze onthulling volgde op de verklaring van president Sukarno, dat Indonesië Ne derland zou kunnen dwingen de Indonesi sche nationale aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinea in te willigen door de Ne derlandse belangen in Indonesië te ver zwakken en een einde te maken aan de handelsbetrekkingen met Nederland. Ook heeft president Sukarno in redevoeringen, welke hij de laatste paar dagen heeft ge houden, de suggestie gedaan om alle Ne-' derlandse eigendommen in Indonesië in beslag te nemen, als middel om de Indone sische aanspraken op Westelijk Nieuw- Guinea te verwezenlijken. Sukarno zeide, dat niet mag worden geaarzeld bij het verbreken der handelsbetrekkingen. „De revolutie kan onmogelijk door aarzeling worden gewonnen", zou de president heb ben gezegd. „Wij zullen de slagader van Nederland in Indonesië doorsnijden", be sloot hij. Het invloedrijke socialistische dagblad „Pedoman" in Djakarta meldde vandaag, dat het grootste hotel in Djakarta, het „Hotel des Indes", de Nederlandse banken, ondernemingen en fabrieken, tot de bedrij ven zullen behoren, die zullen worden ge nationaliseerd, als de pogingen van Indo nesië voor een vreedzame teruggave van Westelijk Nieuw-Guinea mislukken. Vol gens het blad heeft de regering stappen genomen om de consequenties van natio nalisatie van de Nederlandse ondernemin gen in Indonesië onder ogen te zien. De politie in Bandung heeft zondag avond 42 personen aangehouden, die waren betrapt op het schilderen van slagzinnen op de muren van Nederlandse gebouwen. De daders moesten dezelfde avond nog de muren weer schoonmaken. Volgens uit Bandung ontvangen berich ten namen de autoriteiten daar strenge maatregelen tegen het bekladden van mu ren, dat zij als vandalisme bestempelen. Tevens waren de maatregelen bedoeld om ongewenste gebeurtenissen te voorkomen. De gearresteerden waren géén lid van het comité van actie voor de bevrijding van Nieuw-Guinea. Ook in Medan werden verscheidene per sonen wegens het bekladden van muren van Nederlandse gebouwen aangehouden. De militaire commandant van Oost-Java, kolonel Sarbini heeft in verband met de Nieuw-Guinea-campagne een verklaring doen uitgaan, waarin hij zeide: „Het is onze plicht om de veiligheid van de eigen dommen van buitenlandse inwoners van de republiek Indonesië te waarborgen". (ANP) Volgens van de kleine Soenda- eilanden ontvangen berichten, heeft pre sident Sukarno daar in een redevoering verklaard, dat het Indonesische volk Ne derland kan „dwingen om aan onze recht vaardige eis ten aanzien van West-Irian gehoor te geven door de Nederlandse be langen in Indonesië te verzwakken door stopzetting van onze handel met Neder land". Sukarno vervolgde: „Wij zullen de slagader van Nederland in Indonesië door snijden. Wij zullen hun economische belan gen uit ons land verdrijven, als Nederland onwillig blijft West-Irian aan ons terug te geven". Het UNO-debat NEW YORK (Reuter) De politieke commissie van de UNO heeft gisteren be sloten, het debat over de kwestie-Neder lands Nieuw-Guinea te behandelen onmid dellijk na de bespreking van het Koreaanse vraagstuk, dat dinsdag begint. De politieke commissie nam ook het be sluit, de zaak van het Franse bestuur over Algerije te behandelen na beëindiging van de kwestie-Nederlands Nieuw-Guinea. Later is uit gezaghebbende Nederlandse bron in New York vernomen dat men het debat over Nieuw-Guinea pas over veer tien dagen verwacht. Men vermoedt, dat de Algemene Vergadering eerst het verslag van de politieke commissie over de ont wapening zal bespreken en daarna een debat zal houden over de toekomst van de UNO-troepen aan de grens tussen Israel en Egypte. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: Naar aanleiding van het bericht van het A.N.P. betreffende de door Indonesië voor genomen stopzetting van de handelsbetrek kingen met Nederland heb ik in Haagse kringen het oor te luisteren gelegd. Enig positief antwoord ten aanzien van ver schillende door mij aangeroerde vragen kreeg ik niet en kon ik ook niet krijgen. Dit allereerst al doordat men zeide, dat het heel weinig waarschijnlijk te achten viel, ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BÓLSTR. 48 A' DAM TEL: 717162 De minister van Justitie, prof. Samkal- den, is verontrust over de „puzzelrage", naar hij in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer mededeelt. De ex ploitatie van de speelzucht heeft hier te lande inderdaad door de nieuw opgeko men vormen, een grote omvang aange nomen. Een justitieel optreden tegen de aanleggers van prijsvragen van het type „Put of Pot" en „Kijk u Ryk" levert echter veelal juridische moeilijkheden op, daar op grond van de geldende Loterijwet al leen dan een veroordeling mogelijk is, in dien het Openbaar Ministerie slaagt in het ADVERTENTIE VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: overwegend droog weer met enkele verspreide opklaringen. Lagere temperaturen. Matige tot zwakke oostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. 99 dat Indonesië reeds op dit ogenblik tot een stap als bovenbedoeld zou overgaan. Im mers, het ziet ernaar uit, dat het vraagstuk Nieuw-Guinea weer in de Algemene Ver gadering respectievelijk de desbetreffende commissie van de UNO aan de orde zal komen en nu ligt het toch niet bepaald voor de hand, zo voegde men eraan toe, dat men van Indonesische zijde vóórdat deze kwestie besproken is in de UNO en men van de Indonesische zijde onder meer het nodige in het midden zal kunnen heb ben gebracht tot enige stap zal overgaan. Maar bovendien, aldus volgde hieroD. valt het nog uitermate moeilijk om thans te verklaren wat in onze ogen de gevolgen zouden zijn van een afbreken van de handelsbetrekkingen tussen Indonesië en Nederland. Het is namelijk geenszins dui delijk, waaraan in dit opzicht gedacht wordt. Heeft men het oog or stopzetten of lamleggen van de in- en uitvoer of denkt men ook nog aan andere maatregelen? Aan het zoeven opgemerkte kan ik mij nerzijds nog toevoegen, dat. in het alge meen genomen, verbreking van de econo mische betrekkingen ik heb hier de uit drukking dus met opzet nog wat uitgebreid tussen de beide landen veel en veel schadelijker voor Indonesië dan voor Ne derland zal zijn. Men moet het namelijk vooral in grote lijnen zien, en dan is het resultaat van een eerste oppervlakkige berekening, dat op het nationale inkomen het verbreken van die betrekkingen van slechts uitermate geringe invloed, laat ik zeggen van een paar percent en niet meer. zou zijn, terwijl daarentegen voor Indonesië alleen al ex port naar Nederland van buitengewoon belang is, zowel met het oog op de in komsten. die Indonesië daarvan geniet, als in verband met de gehele deviezenpositie. dus de positie van de gehele Indonesische handelsbalans. Archeologen hebben een piramide blootgelegd, denkt u? Dat dachten wij ook op het eerste gezicht, dat vage herinneringen wekt aan het schilderij van Brueghel de Toren van Babel. Het is echter de aarden fundering voor een nieuw zakencentrum bij Caracas in de Zuidamerikaanse staat Venezuela. Op de top van de spiraalsgewijze oplopen de piramide komt een reusachtige koe pel, een helicoïde, die plaats zal bieden aan een permanente tentoonstellings ruimte en een televisiestation. Het ge bouw moet over drie jaar gereed zijn ten koste van meer dan honderd miljoen gulden. Ze zullen bij u ook wel aan huis zijn ge weest Er werd ge beldU ging de gang in en u wist het al. „Sinter Maarten, wat is het koud", klonk het achter de deur en toen u die deur had geopend keek u in een lam pionnetje en smeekte men u om een turfje of wat hout. Het vriendelijke plaatje, dat men hiernaast aanschouwt, brengt zo'n bezoek in beeld. Het speelt zich af in Zaandam, waar de kinderen ook huis aan huis gingen met een lampion en een zak voor de koek, die overal met gulle hand werd uitgedeeld. De Nederlands-Duitse besprekingen over de tussen beide landen hangende bilaterale vraagstukken zullen naar het ANP ver neemt volgende week in Den Haag wor den hervat. Op maandag 18 november zal de leider der Duitse delegatie, prof. Erich Kaufmann, naar Nederland komen om met de gevolmachtigde der Nederlandse rege ring, oud-minister Beyen, over de voort gang van de onderhandelingen te spreken. De beide delegatieleiders hebben elkaar sedert geruime tyd niet meer ontmoet en nadat de heer Beijen in det tweede helft van augustus een bezoek had gebracht aan de minister van Buitenlandse Zaken der Bondsrepubliek, dr. Heinrich von Bren- tano, werd van beide zijden te verstaan gegeven, dat de besprekingen in een im passe waren geraakt, die vóór de vorming van een nieuwe Duitse regering wel niet meer zou zijn te overwinnen. Daar intussen de derde regering-Ade- nauer is gevormd wordt in politieke krin gen in de aankondiging van het nieuwe gesprek der delegatieleiders een poging gezien om de onderhandelingen weer vlot te brengen en wacht men in deze kringen met enige spanning af of de nieuwe Duitse regering aan haar onderhandelaar instruc ties zal hebben gegeven, die het mogelijk maken de onderhandelingen met vrucht en in beter tempo te kunnen voortzetten dan tot dusverre. In politieke kringen in Den Haag is men ervan overtuigd, dat de Duitse houding inzake het probleem van de Eemsmon- ding beslissend zal zijn voor een succes vol verloop der besprekingen. Aan Duitse zijde is tegen de door Nederland verlang de grenswijziging in de Dollart met een gemeenschappelijk waterstaatskundig re giem voor de Eemsmonding op nogal felle wijze geageerd door de regering van de staat Nedersaksen, tot welks gebied het Eemsland en de haven van Emden beho ren. Nog onlangs heeft die regering of ficieel protest in Bonn aangetekend tegen een zonder haar voorkennis door de Duitse delegatieleider Kaufmann ondernomen inspectiereis naar Emden. Men vraagt zich af of het bij het vroegere contact in uit zicht gestelde overleg tussen de Bondsre gering en Nedersaksen intussen tot resul taten gevoerd heeft, die de onderhande lingen een nieuwe grondslag zullen kunnen geven. (ANP). DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S bewijs, dat de deelnemers geen overwe gende invloed op de kansbepaling kunnen uitoefenen. Het verloop van enkele bij wijze van proef ingestelde strafvervolgingen tegen dagbladondernemingen is, van het stand punt der vervolging bezien, tot dusverre niet bemoedigend geweest, zegt de minis ter. Onder dezê omstandigheden kon be zwaarlijk tot het toepassen van dwang middelen worden overgegaan. Dit laatste geldt ook voor de „voetbaltoto" van de KNVB en de „Caritaspool". In de daarop betrekking hebbende strafzaken is name lijk tot nu toe evenmin een veroordeling uitgesproken. Verwacht wordt, dat op korte termijn een beslissing van de Hoge Raad in deze beide zaken zal kunnen worden verkregen. De situatie op het gebied van de voet balpools, prijsvragen en loterijen verdient naar het oordeel van de minister de ern stige aandacht van het kabinet. Hoewel op dit ogenblik, nu nog verschillende prin cipiële strafzaken bij de rechter aanhan gig zijn, niet geheel is te overzien hoever men bij de bepalingen van de bestaande Loterijwet kan komen, zijn er toch wel aanwijzingen, dat de geldende wet geen volkomen toereikende grondslag biedt voor een aan de tegenwoordige omstandigheden aangepast beleid. Voor zover het twijfel achtig is of de deelnemers aan prijsvragen een overwegende invloed op de kansbepa ling kunnen uitoefenen, strekt die twijfel in het strafgeding ten gunste van de ver dachten. Dit is nu juist een van de grote moeilijkheden waarop men bij het instel len van vervolgingen stuit. De minister is een voorstander van een krachtig beleid. Doch een krachtig beleid dient op de wet gebaseerd te zijn. De be hoefte aan zulk een beleid kan nimmer vrijheid geven tot toepassing van dwang middelen op ontbrekende of ondeugdelijke wettelijke grondslag. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank, mr. dr J. C. Maris, heeft zijn hoger beroep tegen de vrijspraak in de zaak tegen de KNVB-voetbaltoto ingetrok ken. Dit om een zeer tijdrovende procedure te voorkomen. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad heeft nu cassatie aangetekend tegen het vonnis. Zo is het mogelijk ge worden dat de Hoge Raad de zaak reeds zeer spoedig zal behandelen. Wellicht reeds de volgende week. Inayat Khan: De grootste liefde is vaak onder onver schilligheid verborgen. (Van onze correspondent in Parijs) Het Nederlandse Tweede Kamerlid kolo nel J. J. Fens is gekozen tot voorzitter van de conferentie van ongeveer 150 parlemen taire vertegenwoordigers der vijftien lan den van de Noord-Atlantische Verdragsor ganisatie die gisteren in Parijs is geopend, en die men kan beschouwen als een voor spel van de bijeenkomst, die voor 15 de cember tussen de regeringschefs is uitge schreven, De NAVO-parlementsleden heb ben verscheidene rapporten opgesteld op politiek, economisch, cultureel en militair gebied, waarbij, in het licht van de spoet niks en der opzienbarende vorderingen, die de Russen op wetenschappelijk gebied hebben gemaakt, die laatste sector in het brandpunt van de belangstelling is ge plaatst. Aangezien in het NAVO-bestel geen par lementair orgaan leeft, dat over werke lijke macht beschikt, zou men er goed aan doen geen wonderen te verwachten van de besprekingen, die voor de derde maal in de Atlantische geschiedenis worden gehou den. Anderzijds is het wel van belang, dat ook uit parlementaire kringen nogmaals krachtige stemmen opgaan voor sterker eenheid, waarop ook de NAVO secretaris generaal Paul Henri Spaak bij herhaling heeft aangedrongen. Dit dringende beroep op de leiding der Atlantische gemeenschap, die zich hoofdzakelijk in Amerikaanse han den bevindt, zal, zo mag men hopen, de resultaten van de komende conferentie der verantwoordelijke regeringschefs, waaraan ook president Eisenhower zal deelnemen, ten goede komen. Sluimerend talent (ANP) In een rapport van de Ameri kaanse senator Jackson (democraat), voor zitter van de commissie die de problemen bestudeerd welke samenhangen met de vorming van het wetenschappelijke en technische personeel der NAVO-landen, wordt aanbevolen met NAVO-beurzen jaarlijks tweehonderd doctoren in de wis- en natuurkunde meer op te leiden dan thans. Zij zullen gespecialiseerd zijn op terreinen die van bijzondere betekenis zijn voor de verdediging en voor de economi sche welvaart der Atlantische gemeen schap. Met dit „programma der ontwikke ling van de sluimerende talenten" zou een som van één miljoen dollar per jaar ge moeid zijn. Verder wordt aanbevelen jaar lijks prijzen toe te kennen aan leraren en leerlingen van middelbare scholen, die zich onderscheiden in de wis- en natuur kunde. Ook wordt aangeraden de inter nationale uitwisseling van wetenschappe lijke en technisch personeel, alsmede van ingenieurs en studenten in de laatste leer jaren te vergroten, en de gelijkwaardig heid der diploma's officieel te erkennen. ADVERTENTIE Wij garanderen u een goede verhuizing uitgevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens inlichtingen. F. DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 ADVERTENTIE Op de proviciale weg Haaksbergen- Hengelo in het dorpje B e c k u m is de 35-jarige wegwerker G. H. Schroei* uit Haaksbergen bij een ernstig ongeval ge dood. Uit de richting Haaksbergen reden drie personenauto's met woonwagenbe woners, die in Haaksbergen een café had den bezocht, met grote snelheid in de richting Hengelo. In het dorpje Beckum reed een der auto's tegen de achterkant van een voör hem rijdende landbouw- wagen. De auto schoot de weg over, gleed door een greppel, waarin de wegwerker Schroer van de Provinciale Waterstaat aan het werk was, sleurde deze man mee, dook vervolgens in een beek en kwam aan de overzijde scheef tegen de wal tot stil stand. De wegwerkerk kwam klem te zit ten tussen wal en auto, met het boven lichaam onder water. Collega's hebben tevergeefs getracht hem te redden. Uit de verongelukte auto kroop de woonwagen bewoner P. uit Borne, die gewond plaats nam in een andere auto die in de richting Hengelo verdween. Daar werd de wagen door de inmiddels gealarmeerde politie aangehouden. P. werd in het ziekenhuis te Hengelo opgenomen. Leden van het Rode Kruis bevrijdden uit het wrak van de auto de vermoedelijke bestuurder Van E. Ook hij moest ernstig gewond in het zieken huis worden opgenomen. Alle inzittenden van de drie auto's zouden onder invloed van sterke drank zijn geweest. De 68-jarige bromfietser H. Kampijon uit N i e u w o 1 d a is in zijn woonplaats onder een aanhangwagen van een auto ge raakt en daarbij op slag gedood. Te Wateringen is de tuinder J. De- geling, toen hij zich vanaf het rijwielpad op de Peldijkseweg begaf om naar zijn tuin te gaan, aangereden door een auto, die uit de richting Poeldijk kwam. Hij ■■■■■■•■■■••■a Bij verkeersongelukken in 1957 i in ons land zijn terstond of kort j j daarna om het leven gekomen 1022 personen, van wie 197 kinderen. 11*1111' El.e?*™tc tasten en by'oux IIIIII.) Gr. Houtltr 18a- Tel. 104(1 werd van zijn fiets geworpen. Op weg naar het Bethel-ziekenhuis te Delft is D. overleden. Hij laat een vrouw en drie kin deren achter. De driejarige jongen J. J. Merkestein uit de Harstenhoekweg te Scheveningen is overreden door een H.T.M.-bus, die juist van een halte was vertrokken. Ver moedelijk wilde het jongetje vlak voor de bus de weg oversteken op de hoek Hars- tenhoekweg-Harstenhoekplein. In het zie kenhuis Bronovo is hij overleden. Op de weg Tilburg-Breda onder Ros malen is de heer E. van Zoggel uit Ber- licum om het levm gekomen toen de vrachtauto, waarin hij meereed, tegen een boom vloog na een uitwijkmanoeuvre voor een rij stilstaande auto's. De bestuurder, de heer Vrunt uit Berlicum werd gewond aan het hoofd. De 25-jarige F. Heuvelmans uit Goirle is bij Dorst (N.-Br.) dood in zijn auto aangetroffen, die tegen een boom was ge botst. De 30-jarige bromfietser J. Brakel is te B o 1 s w a r d bij een botsing zo ernstig ten val gekomen, dat hij spoedig erna overleed. Op de Rijksstraatweg onder Hazers- w o u d e is de 59-jarige F. van Vegten aan gereden door een personenauto. Het slacht offer is te Leiden in het Academisch Zie kenhuis overleden. Bij het kruispunt Lemsterweg-Polen- weg ten noorden van Bant in de Noord- onstpolder is de 44-jarige landarbeider J. Balsma uit Lemmer om het leven gekomen toen de bestelauto, waarin hij meereed, tegen een aanhangwagen botste. B. laat een vrouw en zeven kinderen achter. De bestuurder werd slechts licht gewond. De 27-jarige ongehuwde tekenaar M. van Landsveld uit Boekei, is toen hij op zijn scooter op weg was naar zijn werk in V e g h e 1, bij het passeren van een vracht auto tegen een van de andere kant ko mende autobus gereden. Hij werd van zijn scooter geslingerd in een sloot langs de weg. Het slachtoffer moet vrijwel op slag dood geweest zijn. Minister Suurhoff meent, dat het op dit moment zeker nog niet de tijd is om de alarmklok te laten luiden met het oog op gebrek aan werk. Mag dan al vergele ken met 31 oktober 1956 het aantal werkloze mannelijke arbeiders verdubbeld zijn, de vraag is nog zeer groot. Een jaar geleden bedroeg het aantal werklozen, hier bij de te werk gestelden op aanvullende werken inbegrepen, 20.700; thans is dat cij fer 40.800. Het aantal aanvragen naar man nelijke werkkrachten is nog altijd 43.000. Daarnaast is de aanvraag voor vrouwelijke arbeidskrachten nog enorm groot: 1 oktober 30.300, een aantal dat zes maal zo groot is als het aanbod. Rekening houdend met deze cijfers, is de minister de mening toe gedaan, dat nauwelijks van werkloosheid sprake kan zijn. Sprake is slechts van een voelbaar teruglopen van het tekort van werkkrachten, zodat, met uitzondering van bepaalde gebieden, nog niet gesproken kan worden van een alarmtoestand ten opzich te van de werkloosheid. Deze mededelin gen zijn door minister Suurhoff gedaan bij de opening van de nieuwe Rijkswerkplaats voor vakontwikkeling te Leiden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1