Amerikaans Danstheater van José Limon piNSDAG 12 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Pavane van de Moor Pestvogels gezien in Haarlem-Noord Lezing over de werking van de effectenbeurs J. Jeronimus, chef van station-Bloemendaal met pensioen Sint Nicolaas komt om 2 uur bij Turfmarkt aan Twee verdachten van diefstal ingesloten Prins Bernhardlaan drie weken afgesloten Bejaarde man fietste tegen auto op Veertienjarig meisje stal acht fietsen en een bromfiets Cafétaria geëxploiteerd zonder vergunning Stevenson aangezocht als raadgever voor Dulles? Hij zou adviseur bij de NA VO moeten worden Drie leiders van de Poolse geheime politie gevonnist Verkiezingsstrijd kost 15 Filippino's het leven Nederlander, die zich niet kon inhouden, in arrest Dijk om werkput in Haringvliet gereed Reactie van A.R.-voorzitter op uitlating op K.V.P.- congres Geen eenstemmigheid over de hoofdstad van Europa Zoveel hoofdenzoveel zinnen in de EGKS Maximum snelheid is doeltreffende maatregel Minder verkeersongevallen in Duitsland dank zij de maximum-snelheid Beperking snelheid op Rijksstraatweg Militaire helmen waren te licht Communistische stemmen veroveren Jogjakarta Verkoper van kobaltbus heeft zich aangemeld Tweede kunstmaan komt morgen vroeg weer over Bijna alle dansers, die om de een of andere reden, wensen af te wijken van de traditie van het academische ballet, beschouwen de persoonlijkheid als op perste grootheid en Isadora Duncan als hun profetes. Zij hebben voorts de on stuitbare behoefte om te theoretiseren, 'onl hun gedanste bedoelingen door mon delinge toelichting duidelijker te maken en te verantwoorden. Op die regel vormen José Limon en Doris Humphrey (de ar tistieke leidster van het gezelschap, dat de naam van de eerstgenoemde draagt) aeen uitzondering. Met een aantal colle ga's heb ik dit in de Verenigde Staten be roemde tweetal maandagmiddag ontmoet in het '"'entury-Hotel in Antwerpen op een persconferentie ter voorbereiding van een tournee door ons land, die woensdagavond in Scheveningen begint. Zij hebben op een even sympathieke als noodzakelijkerwijs vage manier hun principes uiteengezet, d<e kort samengevat hierop neerkomen: Wij streven naar uitbreiding van de ex pressiemiddelen om uitdrukking te geven aan nieuwe ervaringen. Wij noemen ons liever Amerikaans dan modern. Wij zijn geen avantgardisten. Wij gebruiken het menselijk lichaam om zo direct mogelijk menselijke hartstochten te vertolken. Een codificatie van de bewegingskunst is on gewenst, want de dans behoort aan de individu, evenals zijn geweten". Men moet al bijzonder veel en met enor me autoriteit te vertellen hebben als men zich het recht op een „eigen" taal wil aanmeten. José Limon vroeg ons vooral aandacht en begrip z onder vooroordeel voor zijn programma, daaraan toevoegend dat misschien zelfs het drie keer zien daarvan te weinig zou rijn om tot een vol ledige mening te komen. Maar waarom doet men dan afstartd van een techniek, die tot algemene en onmiddellijke ver staanbaarheid leidt? Al deze voorvechters van de zogenaamde vrije dans richten hun bezwaren tegen het zogeheten klassieke ballet alleen op het verkeerde gebruik van de middelen, met hun protesten de aan wending ten goede door gebrek aan scho ling er ervaring veronachtzamend. Doch laten wij thans de resultaten van deze Amerikaanse stroming rader -ekijken. Mij werd daartoe gisteravond de gele genheid geboden in de Koninklijke Vlaam se Opera, waar de „American Dance Company José Limon" optrad met me dewerking van een eigen orkest onder lei ding van Simon Sadoff. De kennismaking rechtvaardigt volgens mij de vraag of José Limon net als Kurt Jooss (die zijn reputatie toch vooral aan zijn magistrale „Groene Tafel" dankt) een man is van één bal'et. Gelet op de eigenaardigheden van het genre is name lijk zijn „Pavane van de door" als een meesterwerk te beschouwen. Maar dat dateert al van 1949. Wat ik aan latere scheppingen van hem voor ogen kreeg, is daar verre bij ten achter gebleven qua intensiteit en voegt er niets nieuws aan toe. Op suggestieve wijze wordt hierin met intense concentratie op de emotione le elementen de geschiedenis van de ja loerse Othello ontvouwd door slechts vier personen, die kennelijk gedacht zijn als symbolen. De choreograaf Limon heeft zich ten doel gesteld de lyrische aspecten te tonen bij de ontwikkeling van een dramatische situatie. De symbolen zijn dus representatief: zij stellen in beeld spraak voor wat eerst in een schema is vastgelegd, zij „illustreren" een bepaal de zin. Dat is trouwens af te lezen uit de overigens sublieme plastische contrast werking, ook wat de plaatsing van de fijiren in de ruimte betreft. Een oorzaak van het welslagen is, ge- Icof ik, gelegen in een eigenaardige bin ding: aan de objectief verfijnde muziek van Henry Purcell en vooral aan het ri tueel van oude hofdansen, die wel niet authentiek maar toch met benadering van essentiële stijlelementen worden uitge voerd. Deze „vormelijkheid" dwong tot een beperking, waardoor het meesterschap zich kon openbaren. Hiei heerste veel minder toevalligheid en willekeur in ver gelijking met zijn andere proeven van be wegingscompositie. Overigens leert een vergelijking met „La Somnambule" van Balanchine hoeveel beknopter men te werk kan gaan om een neviger evocatie van het gracieus verborgene te bereiken. Karakteristiek voor wat toch, ondanks al le vermeende vrijheid, al heel gauw een „manier" van dansen wordt, is het draaien uit de heup (stereotiep op den duur) en het louter esthetisch stileren van het ge baar, dat dadelijk een indruk van mooi doenerij wekt als men de „betekenis" niet herkent. Opvallend is voorts de vaak prachtige lange frazering, soms doorver bindingen over de maten van de muziek heen, voortvloei ?nu mede uit een gebrek aan exact evenwicht, van welke tekort Aan de noordelijke rand van het sport park bij de Mr. Jan Gerritszlaan in Haar- :em-Noord is dinsdagochtend een grote groep pestvogels gezien. Ongeveer twee weken geleden berichtten wij, dat deze vogels, die zich in ons land zelden ver tonen, werden opgemerkt in Hilversum. Hun broedgebied is noo-d-Scandinavië, met name Lapland en Finland. De meest voor 4e hand liggende verklaring voor hun ver schijning hier in deze periode van het jaar 'si dat zij wegens overbevolking de ge meenschap hebben verlaten en nu zuide- 'ijker voedsel trachten te vinden. Hun tekening en kleur is prachtig. Op de kop dragen ze een fiere rose-bruine kuif. Maandagavond heeft de Vereniging van ^gestudeerden van de Haarlemse Aca demie voor voortgezet economisch onder wijs in restaurant Brinkmann te Haarlem een bijeenkomst gehouden, waar de heer W. H. A. Bruggeman een voordracht heeft gehouden over het onderwerp „Hoe werkt ?n leeft de beurs?" De heer Bruggeman, die lid is van de Vereniging voor Effectenhandel, heeft daarbij een historisch overzicht gegeven van de effectenbeurs sinds de dagen van de Verenigde Oostindische Compagnie. men een sierlijke deugd heeft gemaakt. Met de „Pavane van de Moor" wordt men verplaatst naar de sfeer van de re naissance, waarin de mens zijn individua liteit „ontdekte". De stijl van José Limon is daar de uiterste consequentie van. Het is een hyperindividualisme. Hij distan tieert zich bijvoorbeeld zelfs van de in ons land opzienbarend gewerkt hebbende Martha Graham, omdat deze haar per soonlijkheid surrealisme in de diepte zoekend laat overheersen. Limon geeft iedereen zoveel mogelijk vrij spel. Dit herinnert een beetje aan de litteraire Be weging van Tachtig, die immers ook een eigen taal zocht voor de allerindividueel ste expressie van de allerindividueelste emotie. In beide gevallen een miskenning van het beginsel, dat het niet gaat om de woorden maar om de openbarende orde ning. Nu komt daar in de dans bij, dat men niet emoties als zodanig kan uitdruk ken: men moet de aanleiding zichtbaar doen worden. Vandaar het gebruik van aan de dansbeelden voorafgaande dénk- beelden. Kent men de letterkundig ge formuleerde aanleidingen niet, dan is er José Limon met Betty Jones in „De Pavane van de Moor", niets van te begrijpen: de variaties op teksten uit het bijbelse boek „Prediker" onder de titel „Daar is een tijd..." bleven voor mij zonder toelichting raadselach tig, zoals ik door middel van steekproe ven (het al dan niet raadplegen van het programma) kon vaststellen. Ook hier weer: afgeleide symboliek. Er was ove rigens veel schoonheid voor het oog en het oor, de laatste dank zij een met de Pulitzerprijs bekroonde partituur van Norman dello Joio. Op muziek an Heitor Villa Lobos werd een vrije fantasie naar aanleiding van het toneelstuk „Emperor Jones" vertoond, een werk uit 1956, waarin talrijke vond sten te bewonderen waren, maar dat mij als een schromelijk geforceerde overbo digheid geen moment dieper interesseer de. Van zeer veel choreografisch talent getuigde „Ritmo Jondo" van Doris Humphrey op met handgeklap aangevul de muziek van Carlos Surinach, waarin allerlei gedraaide sprongen werden ge demonstreerd en eer opzet aan het licht kwam tot het cultiveren van primitieve elementen. Deze danskunst heeft mede een ouderwetse inslag door het biologische karakter, dat de functie van het lichaam als „spelend" instrument miskent. Maar goed, het door haar verdedigde „systeem" van vallen en opstaan is tel- lig uit een innerlijke noodzaak geboren. José Limon zal men vooral waarderen als een kracht met waardigheid vereni gende danser van ongemeen formaat, die voortdurend de aandacht weet vast te houden en mee te slepen. Waarschijnlijk is uit zijn Mexicaanse afstamming de herhaaldelijk ,e signaleren verwantschap met eigenaardigheden van de Spaanse dans te verklaren. Naast hem excelleert de grotendeels door Kurt Jooss opgeleide, van geboorte Nederlandse danser Lucas Hoving, die een zeer markante stijl heeft ontwikkeld. V.m de vrouwelijke solisten is vooral de intelligente Pauline Koner in staat zich indrukwekkend te doen gelden in de vaak nevelige sfeer van gezochte extase. Zeker mag niet verzwegen wor den, dat alle leden van het ensemble over een op dit gebied zeldzame lichtheid en snelheid beschikken. Op maandag 18 no vember is het gezelschap te zien in het Concertgebouw in de hoofdstad. David Koning De heer J. Jeronimus, stationschef te Bloemendaal, zal op vrijdag 15 november wegens het bereiken van cle zestigjarige leeftijd, na e°n diensttijd van tweeënveer tig jaar bij de Nederlandse Spoorwegen, met pensioen gaan. De heer Jei-onimus we in 1897 in Rot terdam geboren. Na als leerling-assistent in Koog-Zaandijk werkzaam te zijn ge weest, werkte hij achtereenvolgens in Haarlem, Weesp en Amsterc.am. Vervol gens was hij gedurende drieëntwintig jaar treindienstleider in Hilversum, waarna hij in 1948 als chef te Soestdumen werd benoemd en in 1951 in gelijke functie op het station Bloemendaal kwam. Onder zijn leiding werd het station Bloemendaal verbouwd en gemoderniseerd, onder meer het kantoor en de wachtkamer. Er kwam een nieuwe doorgang en ook een rijwielstalling. „Toen ik bij de Nederlandse Spoorwe gen in dienst trad, was er van een acht urige werkdag en sociale voorzieningen nog geen sprak i", vertelde de scheiden de stationschef ons. „Een vrije zondag kregen wij alleen maar als het zo toeval lig eens uitkwam. Maar i«t heb wel altijd goed geboerd, want ik heb in al die jaren nooit een ongeluk gehad met de wissels of met rangeren. Het is wel jammer, dat dit tegenwoordig allemaal automatisch gaat en dat het spoorwegpersoneel er vrijwel niet meer aan te pas komt. De jongeren onder ons weten niet beter, maar voor de ouderen is dit wel teleur stellend". Als reisleider an de Setar (de reisver- eniging van het spoorwegpersoneel) heeft de heer Jeronimus vrijwel geheel Europa bereisd. Het reizen zit hem in het bloed er hij hoopt het, als hij gepensioneerd is, ook te blijven doen. De heer Jeronimus blijft na zijn pensionering in deze streek wonen, namelijk aan de Generaal Spoor- laan 3 te Aerdenhout. Hij zal als stations- cehf worden opgevolgd door de heer J. Verharen, thans adjunct-commies te Ab coude. In tegenstelling tot ons bericht van za terdag over de intocht van Sint Nicolaas in Haarlem delen wij, wellicht ten over vloede, mee dat de aankomst van de goed heiligman niet om vier uur maar om twee uur plaats zal hebben. Na een uitgebrei de rondtocht arriveert Sint Nicolaas om drie uur bij het Verwulft. Uiteraard kunnen Sint Nicolaas en zijn knechten niet op alle plaatsen tegelijk zijn en daarom zijn de intochten in de Ge neraal Cronjéstraat en in Haarlem-Oost vastgesteld op respectievelijk woensdag 20 en woensdag 27 november. De Haarlemse recherche heeft maandag een 33-jarige groentehandelaar uit Haar lem en een 22-jarige Haarlemse aange houden die ervan verdacht worden zater dagavond in een café in Haarlem een etui met pokerstenen en een handtasje, toebe horend aan twee andere gasten, te hebben meegenomen. De pokerstenen en de tas werden in de woningen van de verdachten die zijn ingesloten, teruggevonden. Met ingang van vanmorgen is de Prins Bernhardlaan in Haarlem-Oost afgesloten voor alle rijverkeer wegens werkzaam heden aan de straat die ongeveer drie weken zullen duren. Maandagavond om tien minuten voor zeven reed een drieënzeventigjarige wiel rijder uit Haarlem op de hoek van de Delftlaan en de Orionweg tegen een per sonenauto op. Hij werd met een gebroken heup naar het Grote Gasthuis overge bracht. Maandagavond om half negen liep de tienjarige Emile de H. plotseling van het trottoir van de Nagtzaamstraat in Haar lem de rijweg op, juist op het moment dat er een autobus van de NZHVM passeerde. De jongen werd aangereden en moest met een hoofdwond en met klachten over pijn in de linkerschouder ter observatie opge nomen worden in het Grote Gasthuis. Door de aanhouding van een veertien jarig meisje heeft de politie in Ede klaar heid gebracht in verscheidene rijwieldief stallen. Het meisje bekende de laatste maanden acht fietsen en een bromfiets te hebben ontvreemd. Vrijwel alle rijwie len konden worden teruggevonden. Wanneer het meisje ergens een onbe heerde fiets zag staan, kon zij blijkbaar de verleiding niet weerstaan en nam ze de fiets mee. Het rijwiel, dat ze op dat ogenblik in haar bezit had, verstopte ze dan meestal ergens in de bossen bij Ede. Daardoor heeft de politie op haar aanwij zing vrijwel alle fietsen teruggevonden. ADVERTENTIE Tempelders- straat 68 Haarlem tel. K 2500-21164 Economische rechter Voor de economische politierechter te Haarlem had zich maandagmiddag een drieënveertigjarige caféhouder uit Am sterdam te verantwoorden wegens het exploiteren van een cafétaria te Zand- voort zonder daarvoor vergunning te heb ben ontvangen van de Sociaal Economi sche Raad en de Kamer van Koophandel. Hem was overtreding van de vestigings beschikking voor de horecabedrijven 1955 ten laste gelegd. Daar de politierech ter, naar aanleiding van het verweer van de caféhouder, het raadzaam achtte als nog de hoofdinspecteur van politie te Zandvoort als getuige te horen, werd de behandeling der zaak geschorst tot 2 de cember. De caféhouder wilde in een houten pa viljoen aan de Boulevard de Favauge te Zandvoort een zaak beginnen en had zich in verbinding gesteld met de hoofdinspec teur van politie, die hem allerlei inlich tingen verstrekte. Volgens verklaringen van verdachte heeft hij op 7 juni zijn zaak geopend, maar een vergunning had hij niet ontvangen. Hij zou zich wegens af wezigheid van de hoofdinspecteur ge wend hebben tot twee inspecteurs van po litie, die hem verteld hadden, dat de Am sterdammer mocht begonnen. De naam van het bedrijf was „Wiener Bonbon- nière". Spoedig ontstonden er moeilijk heden, onder meer omdat de exploitant tijdelijk een drankvergunning evenals een dansvergunning verleend was, welke ver- gönningen later werden ingetrokken. Op 25 juni maakte de Zandvoortse po litie proces-verbaal op, omdat de café houder een cafétaria exploiteerde zonder in het bezit te zijn van een vergunning. Trofeeën van Smirnoff. Een groot aantal luchtvaartsouvenirs uit de nalaten schap van de befaamde K.L.M.-vlieger Iwan Smirnoff is in ons land teruggekeerd. Smirnoff is in november van het vorig jaar op Majorca, waar hij na zijn pensionering woonde, overleden. Het is de verdienste van de bekende luchtvaarthistoricus Wim Teuben te Voorburg, dat een aantal inte ressante herinneringen aan deze grote fi guur uit de luchtvaartgeschiedenis van ons land voor Nederland is behouden. WASHINGTON (AFP) Volgens welingelicht politieke kringen in Washing ton zou de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, Ad- lai Stevenson, de vroegere democrati sche kandidaat voor het presidentschap hebben gevraagd als vertegenwoordiger van de democratische oppositie in de hui dige regering de functie van raadgever op het gebied van de buitenlandse poli tiek te willen aanvaarden. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, verklaarde dat hij niets af wist van een dergelijk voorstel. Dësgevraagd antwoordde Stevenson zelf dat hij „geen commentaar" had. (UP) Een hooggeplaatste Ameri kaanse regeringsfunctionaris heeft ver klaard dat president Eisenhower onder handelt met Stevenson. De president zou Stevenson, aldus deze zegsman, een be langrijke funktie hebben aangeboden, met vérgaande verantwoordelijkheid voor de regeringspolitiek. Stevenson zou geantwoord hebben dat hij wel wil mede werken maar geen hoge post kan aan vaarden die hem mede-verantwoordelijk doet zijn voor een deel van de Ameri kaanse politiek. De zegsman acht het zeer waarschijn lijk dat Stevenson Eisenhower naar Parijs zal vergezellen naar de NAVO-vergade ring op hoog niveau. Stevenson verklaar de desgevraagd dat hij een dergelijk voor stel niet zou aanvaarden, maar weigerde zich nader uit te laten. De Amerikaanse regering zou, naa1 na der vernomen wordt, voornemens zijn Stevenson als Amerikaans onderhande laar bij de NAVO te ntroduceren,* in een streven om de Amerikaanse politiek ten opzichte van de NAVO te versterken. WARSCHAU (UP) Drie voormalige hoge functionarissen van het Poolse mi nisterie van openbare veiligheid zijn na een geheim proces veroordeeld tot maxi mum gevangenisstraffen, variërend van twaalf tot vijftien jaar. Zij zijn ervan be schuldigd personen onrechtmatig gevangen te hebben gezet en hen gemarteld te heb ben. De veroordeelden zijn Roman Rom- kovski, die vice-minister van openbare veiligheid v/as, Josef Rozanski, directeur van de afdeling geheime politie van het ministerie, en Antol Fejgin, Rozanski's as sistent en vervolgens diens opvolger. Volgens de ten laste legging hadden zij talloze personen op onrechtmatige wijze doen arresteren en hen „geestelijk en lichamelijk" laten martelen. (Reuter) Leon Woedzki, lid van de controlecommissie der Poolse communis tische partij, heeft in een toespraak, waar van de tekst is gepubliceerd, verklaard dat Rozanski zelf gevangenen de nagels van hun vingers heeft afgetrokken. Hij liet ook gevangenen in het hartje van de winter met '-oud water overgieten, waarna zij in de vrieskoude buiten moesten staan Zuivering (UP) Maandag zijn in geheel Polen regionale partijvergaderingen begonnen, waarin een zuivering wordt uitgevoerd van „revisionisten" van de linkervleugel, die de de-stalinizering te snel willen door voeren en naar liberalisatie neigen, „dog- matisten" die de door het partijbestuur noodzakelijk geoordeelde wijzigingen tegengaan en nog niet overtuigd zijn van de noodzaak ener wijziging in de socialis tische structuur, en tenslotte de „corrupte en passieve partijleden", die om redenen van machtswellust, eigenbelang of vrees lid van de partij zijn. LONDEN (UP) De Poolse regering in ballingschap heeft ter gelegenheid van de Poolse onafhankelijkheidsdag in een ver klaring gezegd dat de Poolse staat nog slechts „in theorie" bestaat en dat het Poolse volk een regime moet verduren dat door de Sovjet-Unie wordt opge drongen. MANILLA (Reuter) In de heftige verkiezingsstrijd, voorafgaande aan de verkiezingen van heden voor een presi dent en een nieuw parlement van de Philippijnen, hebben vijftien mensen het leven gelaten, onder wie twee leiders van de liberale oppositie. In totaal werden meer dan honderd mensen gewond. Van daag woedt ook een wervelstorm over de eilanden. Er zijn vijf kandidaten voor het presidentschap: Carlos Garcia, leider dei- grote nationalistische partij, die president werd, na$at president Ramon Magsaysay bij een vliegtuigongeluk om het leven was gekomen, de suikermagnaat Jose Joel (liberaal), de kandidaat der vooruitstre vende partij Manuel Manahan, senator Claro Recto, kandidaat der nationale bur gerpartij en Toni Quirino, broeder van ex- president Elpido Quirino. De rooms-katholieke geestelijkheid in de Philippijnen heeft medegedeeld, dat zij een neutraal standpunt inneemt. De libe rale kandidaat heeft gepoogd de mening ingang te doen vinden, dat de rooms-ka- trolieke kerk achter zijn kandidatuur staat. Klodderijen in Bandung DJAKARTA (ANP) De polit.e van Bandung heeft de Nederlander W. H. Vo gelzang aangehouden op de beschuldiging van het bezigen van voor de republiek In donesië beledigende uitlatingen. Volgens de commissaris vap politie Amir Datuk zou Vogelzang hebben gezegd, toen jongelieden bezig waren zijn auto te be schilderen met de leuze „Bevrijd West- Irian": „Ik heb nog nooit zo'n apeland ge zien als Indonesië". Het zou wat anders zijn geweest, aldus de commissaris, als Vo gelzang zijn opmerkingen rechtstreeks tot de jeugdige schilders had gericht. „Ook wij verbieden hen zulke dingen te doen". Het incident had zich voorgedaan, toen de heer Vogelzang, die employé is van „In- ternatio". een receptie van de Escompto- bank in Bandung bijwoonde, welke ter gelegenheid van het honderdjarig be staan van de Escompto werd gehouden. Vandaag heeft men de laatste hand ge legd aan de ringdijk in het Haringvliet, die de bouwput omsluit, waarin een om vangrijk sluizencomplex zal worden ge bouwd. Het zal evenwel nog tot ongeveer maart duren voordat de gehele dijk, die ongeveer 18 miljoen kost, afgewerkt en gereed is. Daarna kan aan de binnen zijde het water worden weggepompt en is de werkput voor de bouw van het sluizen complex gereed. Wie dit complex gaat, bouwen is nog niet bekend, omdat de aan besteding nog niet is geschied. Als de sluizen gereed zijn, zal de dijk weer worden verwijderd. Het sluizencom plex zal deel uitmaken van de toekom stige dijk tussen de eilanden Voorne-Put- ten en Goeree-Overflakkee. Voor de dijk heeft men vier miljoen kubieke meter zand verwerkt, 300.000 ku bieke meter klei, 50.000 ton asfalt. Op het ogenblik is reeds materiaal te ruggetrokken van dit werk, dat is ontwor pen door de rijkswaterstaat en een onder deel .vormt van de Deltawerken. Na de sluiting zijn in de werkput een paar zuigers, een baggermolen en een sleepboot, nodig om de binnenzijde van de dijk op profiel te brengen, achter geble ven. De dijk moet worden opengegraven om dit materiaal er weer uit te laten va ren. Hiermee wordt gewacht tot het weer in het voorjaar gunstig is. De voorzitter van de Anti-Revolutionaire Partij, dr. W. P. Berghuis, heeft tijdens een bijeenkomst van de Anti-Revolutionaire Jongeren Studieclubs te Amsterdam ge reageerd op de uitlatingen van de K.V.P.- voorzitter, mr. Van Doorn, op het congres van deze partij met betrekking tot de samenwerking der orotestantse partijen. Dr. Berghuis zei met name verbaasd te zijn over de opmerking van mr. Van Doorn dat het anti-papisme nog voortbestaat. Mr. Van Doorn bezigde deze opmerking naar aanleiding van een communiqué over het samengaan van de A.R. en de C H.U. Den Haag, waarin gezegd wordt dat zij „hun plaats en hun karakter willen hand haven tegenover een groeiend rooms- katholicisme". Dat was naar de mening van dr. Berg huis niets nieuws. Ook hij heeft op het laatst gehouden partij convent gesproken over een sterkere relatie tussen de beide protestants-christelijke politieke partijen dan tussen de A.R. en de K.V.P. Duidelijk is op dit convent als centrale gedachte ge steld, dat het na de verkiezingen van 1956 moet gaan om het behoud van de protes tants-christelijke invloed in Nederland, zo zei de A.R.-voorzitter. Tn de strijd hier voor wil de A.R. naast de C.H ij staan, want het gaat om de doorwerking der reformatie tegenover de invloed van het rooms-katholicisme. Toen heeft de K.V.P.- voorzitter geen protest laten horen, Hoe kan hij dan nu een plaatselijke samenwer king. van de twee grote protestantse par tijen met anti-papisme bestempelen?, zo vroeg dr. Berghuis. Uit het geloof en uit actueel politieke overwegingen staat de A.R. op vele punten naast de K.V.P. Dr. Berghuis wees op hét samengaan der drie christelijke partijen in de internationale unie van Christen-demo craten. Doch de protestantse partijen trachten de calvinistische krachten in het volksleven gestalte te geven en men kan bij een dergelijk samengaan hiertoe nim mer van anti-papisme spreken. (Van onze correspondent in Rome De laatste zittingsdag van de bijeen komst te Rome der Europese gemeenschap voor Kolen en Staal, bracht betrekkelijk weinig nieuws. Enkele sprekers roerden het punt aan van de definitieve zetel (Luxemburg is slechts voorlopig zetel). De Luxemburgse Margue zei. dat het naar zijn persoonlijke mening beter is de Euro. pese instellingen te verdelen over ver schillende zetels, allen in het hart van Europa. Een grote stad lijkt hem onge schikt. omdat internatiohale organen daar opgaan in de grootheid van hun omgeving De grote steden, aldus de heer Margue kunnen ook de duizenden ambtenaren van een ..Europese hoofdstad" niet huisvesten Een kennis had hem verteld, dat Parijs zelfs geen water genoeg zou hebben te bie den, laat staan een passende woning aan de ambtenaren, ook al zouden het er geen dertigduizend, maar drieduizend of drie honderd zijn. De Fransman Tribolet zette deze opmerking even recht: Parijs heeft nog genoeg drinkwater, ook voor meer dan driehonderd nieuwe burgers, zo zei hij. De vestiging van een groot aantal hoge ambtenaren brengt niet alleen moeilijk heden mee. maar zii betekent nok een bron van inkomsten Rome is zeer ingenomen met de aanwezigheid van de Voedsel en Landbouworganisatie van de UNO De duizenden FAO-lieden hebben het wel vaartspeil van de gehele stad verhoogd Bovendien zal het prestige van de stad die „hoofdstad van Europa" zou worden niet weinig stijgen. Parijs. Milaan. Turijn en Brussel (en waarom ontbreken Amsterdam of Den Haag. steden met een grote geschiedenis een rijk cultuurleven en een bevolking, die zich in vier talen kan uitdrukken, op deze lijst?), zijn naast Straatsburg en Luxem burg de kandidaten. Brussel lijkt de meeste kans te maken. De Italiaanse senator Carbon! merkte op. dat samenvoeging van de verschillen de organisaties in één stad het meest eco nomisch en het meest praktisch is. De zetel moet een grote stad zijn met een rijk Euro pees verleden. Er moet een groot parle mentsgebouw komen en behoorlijke zetels voor de commissie. Tot nu toe werkt de EGKS in een gebouw, waarin de grote bar hoofdzaak is, met een aantal bescheiden kantoorlokalen annex. Hoe liefelijk de Luxemburgse heuvels ook mogen zijn. hij acht de voorlopige keuze van de zetel be slist een fout en hoopt, dat de definitieve elders zal komen. Minister van Justitie: De minister van Justitie twijfelt er niet aan dat de invoering van een uniforme maximumsnelheid in bebouwde kommen een doeltreffende maatregel tot verbete ring van de verkeersveiligheid zal blijken te zijn, hoewel zij niet moet worden be schouwd als de enige afdoende maatregel. Zonder wijziging van de bestaande ver- keerswetgeving is het niet mogelijk de politie de bevoegdheid te verlenen zones in te stellen met aan de plaatselijke om standigheden aangepaste snelheidsmaxima, aldus de minister in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer. Voor het waken tegen overtredingen van de strafbepalingen betreffende de maximum-snelheid is het volgens de minister niet nodig, dat uitsluitend op het gebied van het verkeer gespecialiseerd personeel daarmee wordt belast. De minis ter laat nagaan, welke moderne apparaten voor het meten van snelheden zullen moe ten worden aangeschaft. WIESBADEN (DPA) Het Westduitse bureau voor de Statistiek te Wiesbaden heeft medegedeeld dat het aantal verkeers ongevallen in september 26.4 percent lager was dan in september 1956. Het bureau verklaart uit alle Westduitse deelstaten mededelingen te hebben ontvangen, waar uit blijkt dat deze sterke daling een gevolg is van de met ingang van 1 september in de Westduitse bondsrepubliek ingevoerde maximumsnelheid. Ver. van Voetgangers richt verzoek tot minister Op verzoek van de afdeling Haarlem van de Nederlanuse vereniging ter be scherming van voetgangers heeft het hoofdbestuur van deze organisatie zich telegrafisch tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met het verzoek de toegestane maximum-snelheid op de Rijksstraatweg in Haarlem Noord terug te brengen van 70 tot 50 km per uur. Fabriekscontroleur krijgt twee jaar gevangenisstraf De rechtbank te Arnhem heeft de 64- jarige kantoorbediende L. B. uit Doesburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar, omdat hij zich heeft schuldig gemaakt aan het doen afleveren van mili taire helmen aan het ministeri - van Oor log, die niet voldeden aan de gestelde minimum eisen, waardoor de veiligheid van de staat in gevaar zou zijn gebracht. B. was als arbeidscontractant belast met de produktiebewaking van helmen in "een Doesburgse fabriek. Hij heeft lichte helmen goedgekeurd en op lijsten de cijfers zodanig gewijzigd, aat het leek alsof de daarop vermelde helmen wel aan het minimum gewicht voldeden. Er moesten van 1953 tot 1957 400.000 helmen worden gefabriceerd. Eind 1956 moesten nog 73.000 helmen worden afge leverd. waarvoor toen minimum en maxi mum gewichten werden vastgesteld. B. had toen gemeend, drt, daar reeds zoveel helmen waren geaccepteerd, het voor de laatste partij er niet meer op aan kwam. De officier van Justitie had een gevange nisstraf van vier jaar gevorderd waarbij hij er.mee rekening had gehouden, dat ons land zich volgens het Hoog Militair Ge rechtshof nog steeds in staat van oorlog bevindt. DJAKARTA (ANP) Bij de regionale verkiezingen, welke dinsdag in het bij zonder gebied Jogjakarta zjjn gehouden, hebben de communisten volgens de eerste binnengekomen voorlopige uitslagen de leiding. Tot dusver kregen de communisten 70.000 stemmen, tegen 32.000 voor de natio nalistische partij, 27 000 voor de islamie- tische masjumi en 18.0D0 voor de islamie- tische Nahdatul Ulama. De officiële uitslagen zullen niet voor de volgende maand bekend worden gemaakt. In de tegenwoordige regionale raad heb ben de communisten tien zetels, tegen de nationalisten acht de Masjumi zes en de Nahdatul Ulama vier In de provinciale raad van Midden-Java zullen de communisten, naai dinsdag uit Semarang werd gemeld. 24 zetels innemen, tegen zestien in de vorige raad De natio nalisten krijgen in de nieuwe raad 20 ze tels (tegen 21 in de oude raad), de Nahda tul Ulama zestien (13) en de Masjumi 8 (8). De on-officiële cijfers voor de nieuwe provinciale raad van West-Java zijn: Ma sjumi 20 (16). nationalisten 14 (14). de com munisten 13 (7), en de Nahdatul Ulama 7 (6). Het totale aantal zetels van de nieuwe raad van West-Java is 75, tegen 60 in de oude raad. Gisteren heeft zich bij de Leidse politie een jongeman aangemeld, die mededeelde dat hij de uit het Kamerlingh Onneslabo- ratorium verdwenen loden bus mei radio actief kobalt aan een opkoper van oude metalen had verkocht. Hij is in het Aca demisch Ziekenhuis onder medische con trole gesteld. De politie zet het onderzoek voort, daar de man, die zich thans heeft aangemeld, niet de dief is geweest. De sterrenwacht te Utrecht deelt ons mede, dat morgen, 13 november, de tweede kunstmaan 's morgens om 5.08 zal ver schijnen hoog in het zuidoosten, gaande van zuid naar oost. Hij komt weer om 6.51 uur laag in het noordwesten, gaande van west naar noord. De eerste keer zal hij bij gunstige weersomstandigheden zeer goed te zien zijn, de tweede keer minder. De eerste kunstmaan en haar raket zijn deze dagen niet te zien.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7