politie brengt klaarheid in nog meer inbraken Jaarverslag Haarlemse Sportraad Studie over stichting huis voor chronisch zieke bejaarden Middenstandscongres zal in Zandvoort seizoen '58 inluiden Voortuinkeuringen in Haarlem van Tuinbouw en Plantkunde Gearresteerde Bennebroeker had sleutel van belastingkluis in huis REMBRANDT „MONPTI" Haarlem krijgt een pauzetheater Bejaardenzorg in Haarlem Wethouder Angenent reikte prijzen uit REMBRANDT „MONPTI" 11 Tas met zeventienduizend gulden gevonden Duizend gulden beloning voor Haarlemse chauffeur Examens UIT STAD EN STREEK Onderlinge wedstrijden van DWR Huldiging en afscheid J. L. van Deursen Kunst in vele vormen tijdens het middaguur Burgerlijke Stand van Haarlem Bromfietser botste tegen personenauto op Aankoop van „Elswout" Urker reed met auto het Spaarne in Wijziging reglement voor schoonheidscommissie in voorbereiding Vergadering Zandvoortse Handelsvereniging De zorg voor de sociaal labiele jeugd Wateler-vredesprijs voor Unicef Najaarsvergadering van district Haarlem KNLTB Raadstenograaf viert veertigjarig jubileum WOENSDAG 1*3 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT jsja de arrestatie van de 28-jarige monteur te Bennebroek, die als hoofd verdachte wordt beschouwd van een serie inbraken en roofovervallen, lieeft de politie het huis van de mon teur in Bennebroek aan een grondig onderzoek onderworpen. Met goed resultaat. Want na geduldig speur werk vond men in de woning een kof- fertje, waarin zich onderin een sleutel van bijzonder formaat bevond. Via de diverse opsporingsdiensten kwam de politie tot de ontdekking, dat de sleu tel paste op de kluis van de ontvanger der Rijksbelastingen in Amsterdam, welk kantoor is gevestigd irt het Bun- de-huis aan de Spuistraat. De mon teur heeft hier getracht in te breken. Aanvankelijk werd een assistent-accoun tant als mede-dader gearresteerd. Na en kele dagen bleek echter, dat deze volkomen onschuldig was. Toen viel de verdenking op een 24-jarige jongeman, die van 1952 tot 1955 °P het Amsterdamse belastingkan toor als schrijver in tijdelijke dienst heeft gewerkt. Deze was als schrijver toegevoegd aan de hulp-kassier en heeft tijdens een weekeinde kans gezien drie van de vijf sleutels, die op de deur van de kluis pas ten, te bemachtigen. Twee van de sleutels heeft tfij laten namaken, de derde en groot ste heeft hij zelf op maat gevijld. Twee jaar lang heeft de jongeman de sleutels in zijn bezit gehad. Gebleken is, dat hij geobsedeerd was door de grote geldbedra gen, waarmee op het belastingkantoor werd gewerkt. Hij was ervan op de hoogte, dat iedere avond in de kluis van de ontvanger minstens tien miljoen gulden werd opge- oorgen. De jongeman miste echter de moed om een inbraak te plegen. Veel later pas dit jaar, kwam hij met de Bennebroekse monteur in contact en besprak hij de zaak met deze meester-inbreker. Een paar maanden geleden heeft de monteur ge tracht bij het belastingkantoor in te bre ken. Tegen sluitingstijd had hij zich naar het Bunge-huis begeven, doch toen hij daar rondliep om het terrein te verken nen, ontdekte de portier hem. Met zachte drang werd hij naar buiten gewerkt. De ADVERTENTIE VRIJDAG A.S. ROMY SCHNEIDER Toen de dertigjarige chauffeur R. P. Krüyer, wonende in de Soendastroat 48 te Haarlem, zich vanmorgen bij de Amster damse politie meldde om een aktetas te brengen, die hij dinsdag had gevonden, hoorde hij tot zijn grote vreugde, dat voor de vinder een beloning van duizend gulden was uitgeloofd. Dinsdag heeft een boek houder van een Amsterdams bouwbedrijf de aktetas verloren. Een bedrag van niet minder dan zeventienduizend gulden was erin opgeborgen. De boekhouder had de tas achter op de fiets gebonden en con stateerde het verlies toen hij van zijn fiets stapte. De chauffeur heeft de tas gevonden. Nadat hij deze in de wagen had gelegd, heeft hij zijn vondst verder vergeten. Toen hij vanmorgen weer in zijn auto stapte, zag hij achter in de wagen de tas liggen, waarna hij deze op het politiebureau aan de Overtoom in Amsterdam heeft gede poneerd. „Ik kan het niet geloven, nee, 't is niet waar, m'n man heeft me niks van die tas verteld". Dit antwoordde een verwonderde mevrouw Kruyer, toen wij met haar over de beloning van duizend gulden spraken. Zij bleek in het geheel nog niet op de hoogte van de goede vondst, die haar man had gedaan. „Ik moet die beloning eerst nog zien. maar het zou natuurlijk heel goed van pas komen We hebben twee kin deren en ja, de feestdagen staan voor de deur. Misschien gaan we verhuizen en dan is er natuurlijk geld nodig" vertelde mevrouw Kruyer, die onmiddellijk ging proberen of zij haar man, die chauffeur is bij een Haarlemse wasserij, aan de telefoon zou kunnen krijgen. Amsterdam Vrije Universiteit Kandidaatsexa men geschiedenis: S. Hörchner, Hilversum. Kan didaatsexamen psychologie, mej. W M Breuke laar, Amsterdam. Utrecht. Gepromoveerd is de heer K O. H. Blad te Schalkhaar tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld: „Klinisch-chirurgi sche studie over cystennieren". r——Nieuws in het hort jongeman, die de sleutels aan de monteur heeft gegeven, zal voor de officier van Justitie worden geleid wegens uitlokking tot misdrijf. Inmiddels is ook een 39-jarige employé van de luchthaven Schiphol en een 32- jarige handlanger ingesloten, die verdacht worden van een groot aantal diefstallen in de magazijnen en vliegtuigen van de lucht haven. De twee verdachten 'hebben met de Bennebroekse monteur contact onder houden. Het onderzoek naar de diefstallen is thans in volle gang. Door de arrestatie van deze verdachten zal de politie waar schijnlijk in een serie inbraken, ondermeer in Badhoevedorp licht kunnen brengen. De twee mannen zijn in Hoofddorp in gesloten. De Haarlemse zwem- en waterpoloclub ,,De Waterratten" heeft dinsdagavond in het Sport- fondsenbad in Haarlem de jaarlijkse onderlinge zwemwedstrijden gehouden. De heren Fred de Bruyn, Piet de Bruyn, Jaap Bood en Bob Ter poorten slaagden er in het clubrecord 4x200 me ter vrije slag te verbeteren en van 11 min. t,4 sec. te brengen op 10 min. 23,6,2 sec. De voornaamste uitslagen waren. Meisjes 12 en 13 jaar: 33 1/3 meter vrije slag: 1 A. Linschoten 25.9 sec.; 2. H. v. d. Putten 26.3 sec.: 3. E. Bekooy 27,2 sec. Jongens 12 en 13 jaar: 1. P. Jansen 22,9 sec.: 2. K. Smit 24.1 sec.; 3. L. de Leeuw 24,9 sec. Meisjes 14 tot en met 16 jaar, 66 2/3 meter.vrije slag: 1. M. Sint 46,8 sec.; 2. A. Drogtrop 49,8 sec.: 3. Y. van Dijk 50.1 sec. Jongens 14 tot en met 16 jaar: 1. J. Sint 45,1 sec.; 2. K. van Heiningen 47 sec.; 3. W. Jacobs 49 sec. Meis jes 14 tot en met 16 jaar, 66 2/3 meter schoolslag: 1. G, Drogtrop 58,9 sec.: 2. M. Sint 1 min. 3,4 sec.; 3. W. van Praag 1 min. 4,2 sec. Jongens 14 tot en met 16 jaar: 1 J. Sint 57.2 sec.; 2. K. Schmidt 60,9 sec.; 3. C. Toom" 1 min. 5.9 sec. 100 meter vrije slag dames: 1. M. Sint 1 min. 19,3 sec.: 2. A. Drogtrop 1 min. 19,8 sec.; 3. Y. van Dijk 1 min. 26,2 sec. 100 meter vrije slag heren: 1. P. de Bruyn 1 min. 7,4 sec.; 2. F. de Bruyn 1 min. 7,8 sec.; 3. J. Bood 1 min. 10.2 sec. De heer J. L. van Deursen, technisch hoofdambtenaar A bij het bouw-en wo ningtoezicht, hoopt zaterdag 16 novem ber - zoals wij reeds meldden - het feit te herdenken, dat hij veertig jaren in o- verheidsdienst is. Hij begon zijn ambtelijke loopbaan op 16 november 1917 bij de provinciale wa terstaat van Noordholland. Op 1 augus tus 1919 werd hij benoemd tot opzichter bij het bedrijf van openbare werken van Haarlem, waarna hij op 15 juli 1920 over ging naar de dienst van het bouw-en wo ningtoezicht, als inspecteur belast met het toezicht op de woningwetbouw. Na enige jaren verd hij overgeplaatst naar de afdeling bouwtoezicht en op 1 januari 1930 bevorderd tot hoofdinspec teur, welke titel later werd gewijzigd in technisch hoofdambtenaar. Op 1 januari 1955 volgde toen zijn promotie tot tech nisch hoofdambtenaar A. Behalve vele grote en kleine bouwwer ken en verbouwingen in de binnenstad en de Amsterdamse buurt, kwamen onder zijn toezicht verschillende belangrijke bouwwerken tot stand onder andere de uitbreidingen en verbouwingen van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zn. N.V., de Droste's Cacaofabriek- en de Spaarnestad; de verbouwingen van winkelpanden van Peek en Cloppenburg. Kreymborg, Lampe en Albert Heyn, van de bankgebouwen van de Amsterdamse Bank, de Twentsche Bank en de Neder landse Handel Maatschappij, alsmede de industriegebouwen in de Waarderpolder en het voormalige Phoenixterrein. Daar de heer van Deursen inmiddels de pensioengerechtigd! leeftijd heeft be reikt, zal hij op 31 december de gemeen tedienst verlaten en zal bij de viering van het jubileum tevens afscheid van hem ge nomen worden. Zaterdagmorgen! om half elf zal hij ge huldigd worden door de directeur en het personeel van het bouw- en woningtoe zicht, waarna om elf uur gelegenheid zal bestaan voor overige collega's, architec ten en aannemers c.a., waarmede hij zo vele jaren in harmonie samenwerkte, even eens afscheid van hem te nemen. Van 26 november af zullen Haarlemmers in het vervolg op dinsdagen en donder dagen tussen de middag kunst kunnen genieten. Dit plan is op initiatief van de Haarlemse Federatie van Personeelsver enigingen tot stand gekomen. Men kan het beschouwen als een navolging van wat sedert enige jaren reeds bestaat in Am sterdam, Den Haag en Rotterdam. Het is de bedoeling de mensen tussen de kantoortijden omstreeks het middaguur gedurende dertig tot veertig minuten in de gelegenheid te stellen kunst te genieten in velerlei vormen. De programmaleiding wordt verzorgd door mr. D. Overbos, secretaris van genoemde federatie, en de heer J. C. Hulsman, die een aandeel heeft gehad in de totstandkoming van de zoge naamde „Pauzetheaters' 'in de drie ge noemde steden. Beiden zullen trachten aan de wensen van een zo groot mogelijk publiek tegemoet te komen, maar daarbij steeds zorgen, dat hetgeen vertoond wordt van artistiek gehalte is. Op dinsdagen worden voorstellingen gegeven in het Rem- brandttheater, op donderdagen in de radio zaal van restaurant Brinkmann aan de Grote Markt. Op 26 november wordt be gonnen met een voorstelling door de caba retière Hetty Blok en de danser en choreo graaf Albert Mol. Behalve balletuitvoerin gen zal men onder andere toneel, muziek, cabaret, variété en grammofoonplatencon- certen kunnen volgen. Degenen, die het initiatief zullen steunen met lidmaatschap of als donateurs zullen alle voorstellingen zonder betaling kunnen bijwonen. HAARLEM, 12 november 1957 ONDERTROUWD: 12 nov.: H. A. C. Werner en S. Stek. B. de Bruin en M. E. Nieuwenhuis. GEHUWD: 12 nov.: H. Cramer en A. C. H. Obbes. J. Kreima en J. H. Franzen. BEVALLEN van een zoon: 11 nov.: F. M. PrenenSplinter, .J. M. HeijmanHooger- vorst. J. M. de VosMeijer. 12 nov.: B. SchadeeHuurman. BEVALLEN van een dochter: 11 nov.: L. JorenDe Jong. W. M. RolReijngoud. J. H. M. van der EemSmid. B. E. Sas Eijkhoudt. 12 nov.: R. J. H. HooijBrok. Th. M. BosscherWissink. H. Sieraad Rijkers. OVERLEDEN: 8 nov.: W. Boer, 57 j., Ha- zepaterslaan. 10 nov.: C. van WeltVan Gelder, 59 j„ Oranjestraat. 11 nov.: C. de Moor, 61 j., Hazepaterslaan. G. Stavast, 5 m., Parklaan. J. J. Damsma, 64 j., Gedemp te Voldersgracht. W. A. van den Dungen, 62 j., Maerten van Heemskerkstraat. 12 nov.: W. P. Lommerse, 72 j., Kamperlaan. Dinsdagmiddag om half drie wilde de bestuurder van een personenauto zijn wa gen op de Zijlweg in Haarlem draaien juist toen er een bromfietser, een 23-jari- ge Haarlemmer, kwam aanrijden. De bromfietser botste tegen de auto op, viel op de weg en moest met een hersenschud ding en een gebroken rechtersleutelbeen naar de Mariastichting worden vervoerd. De politie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeluk zich met haar in verbin ding te stellen. Rijk ze^t definitief medewerking toe In aansluiting op het verslag over de besprekingen in de gemeenteraad van Bloemendaal inzake de aankoop van het landgoed Elswout vernemen wij, dat het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen thans definitief toezegging heeft gedaan financiële medewerking te verlenen bij de aankoop van het landgoed. In de raadsvergadering was meegedeeld, dat besprekingen zijn gevoerd en in de toelichting tot het voorstel schreven B. en W. dat het rijk voor de helft zal bij dragen. Het gemeentebestuur van Bloe mendaal zet de onderhandelingen met de eigenaren voort. In de afgelopen nacht omstreeks twee uur is op de hoek van de Zaanenstraat en de Spaarndamseweg in Haarlem een personenauto te water geraakt. De be stuurder, een 54-jarige koopman uit Urk, kwam in de Zaanenstraat er reed bij het 'Noorder Buitenspaarne in plaats van links of rechts de Spaarnsdamseweg op, rechtuit het wa*er in. Met de achterbumper bleef de auto aan de houten beschoeiing hangen zodat de bestuurder 'er vrij gemakkelijk kon uit kruipen. De auto, din zeer ernstig be schadigd was, werd door een takelwagen uit het water gehesen. Naar wij vernemen is bij B. en W. van Haarlem een wijziging van het regle ment voor de schoonheidscommissie in voorbereiding,, waarbij het onder meer in de bedoeling ligt, dat de directeur van de gemeentelijke dienst van Openbare Werken tot voorzitter ?an de schoon heidscommissie zal worden benoemd. Binnenkort zal deze reglementswijzi ging aan de raad ter goedkeuring worden voorgelegd. In de toekomst zal bü de bouw van wo ningen in Schalkwijk rekening worden ge houden met de huisvesting van bejaarden. Dit hebben B. en W. van Haarlem mee gedeeld in antwoord op vragen van raadsleden over het verslag van de com missie voor de bejaardenzorg en van het bureau voor maatschappelijk opbouw werk. Ook wordt, naar aanleiding van de gegevens, die verkregen zijn over het verrichten van arbeid na pensionering, een diepergaand onderzoek ingesteld naar de behoefte aan deze arbeid. Raadsleden hebben waardering voor de verzorging van warme maaltijden door de U.V.V. aan bejaarden. Zij vroegen of B. en W. financiële medewerking willen bevor deren, indien uitbreiding van de verzor ging mogelijk is. Het college heeft geantwoord, dat het met de raadsleden van oordeel is, dat de verzorging van warme maaltijden door de U.V.V. grote waardering verdient. B. en W. zullen derhalve bij uitbreiding van de verstrekking verdere financiële mede werking bevorderen. Gezondheiszorg Ten aanzien van de algemene gezonds- heidszorg voor de bejaarden zien B. en W. de taak van het gemeentebestuur voor eerst in het houden van een doelmatig toezicht naar het verzorgingspeil van deze groep, zowel waar dit betreft de verzor ging thuis, als de verzorging in speciale bejaardencentra. Het is zaak gunstige voorwaarden te scheppen of te bevorde ren voor een goede verzorging. Er wordt naar gestreefd het verzor- ginspeil in de bestaande rust- en ver pleeghuizen te verbeteren. Aan de hand van de nog vast te stellen verordening op de rust- en verpleeghuizen kunnen even tueel bijzondere voorwaarden opgelegd worden tot verzekering van een goede verzorging van de bejaarden. Dit geheel van werkzaamheden vormt het arbeids gebied van de geriater van de gemeente lijke geneeskundige- en gezondheids dienst. In het bijzonder zal deze functio- V er eniging voor Pedagogiek ,Het afgelopen seizoen is voor de neringdoenden zeer bevredigend geweest. Het bezoek van de buitenlanders heeft hiertoe wel zeer bijgedragen. Er zal in het buitenland nog meer propaganda voor de badplaats moeten worden gemaakt. Maar dan zal de badplaats ook meer gerief moeten bieden. En de Zandvoorters zullen niet met hun mond vol tanden moeten staan, als zij door buitenlanders worden aangesproken. De gebarentaal, waarmee de verkopers zich bedienen is niet erg praktisch. Men zal zich moeten gaan toe leggen op het leren van talen". Dit zei de voorzitter van de Zandvoortse Handels vereniging, de heer H. Hildering op de dinsdagavond in hotel Keur gehouden ver gadering. Over het komende congres van de Ko ninklijke Nederlandse Middenstandsbond zei de voorzitter, dat Zandvoort er een groot, belang bij heeft, omdat bij goede voorbereiding het congres zal kunnen uit groeien tot een grote manifestatie van de Nederlandse middenstand. Op 6 mei om elf uur 's morgens zal het congres beginnen in hotel Bouwes. Des middags zullen de .Jaarvergadering. De afdeling Haar- km 7 van de Partij van de Arbeid houdt donderdagavond 14 november in het ge bouw van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" aan de Vergierdeweg in Oud-Schoten haar jaarvergadering. Haarlemse Ouderraad. De Haarlemse Ouderraad belegt donderdagavond 14 no vember in de raadzaal van het stadhuis te Haarlem een bijzondere bijeenkomst. Prof. dr. G. Stuiveling zal een lezing houden over het onderwerp ..Van moeders taal tot moedertaal". Niet te spreken. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zal vrijdag geen spreekuur houden. Hoogleraar. Dr. M. Vink is benoemd tot gewoon hoogleraar in de heelkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden. Hij zal de op 1 januari 1958 vacant komende leerstoel van prof. dr. W. F. Suermondt gaan be zetten. „Indien men in de toekomst in ons land n-'~t alleen wil wonen, maar ook wil le ven, dan zal naast het bouwen van hui zen. het bouwen van gymnastieklokalen, zwembaden, sporthallen, het -eserveren en aanleggen van sportterreinen en re creatiegebieden ook in deze tijd mede nood zakelijk zijn Moge men de ernst van dit probleem beseffen en er ook naar hande len," aldus de voorzitter van de Haar lemse Sportraad, de heer D. Bt ts in het dezer dagen verschenen jaarverslag over 1956. Het boekje, dat een overzicht geeft van de werkzaamheden van de Sportraad en de verschillende commiss;es over het af gelopen jaar, toont weer meteen het grote tekort aan spel- en speelruimte dat in de gemeente Haarlem bestaat. En hier blijft het helaas niet bij. In zij)- voorwoord be treurt de heer Beets het voorts dat de Raad ernog steeds niet in is geslaagd om een orgaan uit te geven waardoor de band tussen de Sportraad en de verschillende sportverenigingen versterkt zou kunnen worden. „Want", aldus de voorzitter, „ik kan mij niet onttrekken aan de indruk dat velen niet of onvoldoende op de hoogte '.ijn van het werk dat voor hen verricht wordt, met als gevolg een te geringe be langstelling." Over de bestedin0sbeperking zegt de heer Beets tenslotte het volgende: „Op het congres van de landelijke contactraad dat ditmaal te Haarlem werd gehouden, vormde dit een onderwerp van discussie. De heer K. van Driel uit Rotterdam schet ste in zijn betoog uitvoerig de gevolgen van de kernsplitsing en het vrijmaken van de elektronische energie. De hierdoor mogelijk geworden ve doorgevoerde automatisering zal o.m. tot gevolg heb ben, dat de mens over nog meer vrije tijd zal gaan beschikken. Er wordt nu reeds gedacht aan de mogelijkheid van een 24- urige werkweek, terwijl men verwacht, dat binnen 5 jaar de 40-urige werkweek een feit zal zijn. Uit het feit, dat er reeds een commissie is gevormd, bestaande uit Amerikanen en Engelsen, ter bestudering van de financiële, economisch, en sociale gevolgen van een 24-urige werkweek blijkt zeer duidelijk, dat men de oplossing van dit probleem voor de gehele mens heid als zeer belangrijk beschouwt. Dat de sport bij de oplossing van dii beangsti gende probleem een belangrijke rol zal spelen, zal wel door niemand kunnen wor den ontkend," aldus de heer Beets. Ook in het jaar 1956 heeft de Haarlemse Sportraad in tal van gevallen advies moe ten geven. Zoals bij voorbeeld in de kwes tie van de stankverspreiding in de Waar derpolder. Toen namelijk in 1955 door en kele eigenaren van jachtwerven en be sturen van watersportverenigingen bij B. en W. het verzoek werd ingediend om te verhinderen dat in de Waarderpolder een beenderenopslagplaats werd opge richt, heeft de Sportraad van Haarlem dit verzoek krachtig ondersteund. Een beslis sing is echter nog niet gevallen. Met succes heeft de Sportraad ook ge pleit voor een nieuwe vloer in het Krela- gehuis. De vloer is er gekomen, mede dank zij de grote medewerking van B. en W., die de gevolgen van het uitvallen van deze zaal voor sportdoelei rder hebben aangevoeld. Dit is slechts een greep uit het jaar verslag van de Sportraad, er is echter nog veel meer waaraan hij zijn medewerking heeft verleend. Maar het zcu te ver voe ren alles hier te memoreren. Tot slot zij nog opgemerkt, dat de in spanning, die de Sportraad zich in het afgelopen jaar heeft getroost, wel besteed is geweest. Het bestuur der Carnegiestichting te 's-Gravenhage, belast met de jaarlijkse toekenning van de Wateler-vredesprijs, heeft voor 1956 deze prijs toegekend aan het Kinderfonds der Verenigde Naties (Unicef), wegens het verdienstelijk streven dezer instelling om de goede verstand houding tussen de volkep te bevorderen door noodlijdende kinderen overal ter we reld te hulp te komen. gasten officieel worden ontvangen in het raadhuis door het Zandvoortse gemeente bestuur, waarna de besprekingen zullen worden voortgezet. Des avonds zal een grote feestavond worden gehouden. De tweede dag zal gewijd zijn aan excursies. Demonstraties net de reddingboot en me+ sportwagens op het circuit worden dooi de diverse commissies van voorbereiding als mogelijke attracties onderzocht. Het aantal congressisten wordt op ruim tweehonderd geschat. Feestweek Van groot belang achtte de voorzitter het, dat dit congres vrijwel samenvalt met de viering van het 50-jarig bestaan van de Zandvoortse Handelsvereniging. Ook hier voor zijn grote plannen in voorbereiding. Men overweegt onder meer het organise ren van een feestweek, het afsteken van een vuurwerk en het houden van een etalage-wedstrijd, waarmee seizoen 1958 zal worden ingeluid. Het programma moet nog nader worden uitgewerkt, doch vast staat reeds, dat aan de leden een feest avond zal worden aangeboden op 10 mei. De feestelijkheden zullen worden ingezet met een i-eceptie op 1 mei. Getracht zal worden om in samenwerking met gemeen tebestuur en Richting Touring Zandvoort van deze feestweek iets zeer bijzonders te maken. Voor een zeer klein aantal leden van de Vereniging vooi Pedagogiek sprak de heer J. de Groot, inspecteur van de af deling Jeugdvorming en Volksontwikke ling van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en 'Wetenschappen, maandag avond in café-restaurant Brinkmann in Haarlem over de zorg voor de sociaal labiele jeugd in de kampen en internaten van deze ministerie-afdeling. Hierin wor den kinderen geplaatst, die dreigen de aansluiting op de maatschappij te mis sen. Er zijn thans 29 kampen voor jon gens er. internaten voor meisjes. De aan vankelijke opzet_ was _het stichten van kampen voor kinderen, die met de rech ter in aanraking waren geweest. Ieder jaar verblijven ongeveer twee duizend kinderen in de kampen en inter naten, hetzij voor een korte tijd van drie maanden hetzij voor een jaar. De kinde ren, die voor plaatsing ii de kampen in aanmerking komen, zijn in aanleg nor maal. Sterk gestoorde of verwaarloosde kinderen worden niet opgenomen, wel zwakbegaafde en debiele. De jongens en meisjes worden geplaatst in groepen, die een eigen leef-gemeenschap vormen. Er bestaan mogelijkheden voor een vakoplei ding, in beperkte mate ook voor meisjes. Er is een speciaal kamp vooi df opleiding voor grote en kleine vaart. Ook zijn er tehuizen voor werkende jongens en meis jes. Binnenkort zal een nieuw meisjesinter naat in gebruik worden genomen; als proef zullen hier een mannelijke directeur en enige mannelijke leerkrachten worden geplaatst teneinde te bereiken, dat de in ternaatsgemeenschap zo „normaal" mo gelijk is. Tenslotte gaf de spreker een overzicht van de redenen, waarom kinde ren in de kampen kunnen worden ge plaatst. Zoals: als gevolg van moeilijk heden tussen ouders en kinderen, bij voorbeeld na een verkeerde beroepskeu ze of bij een conflict tussen een kind en een stief-vader of -moeder. Ook kinderen uit te reclasseren gezinnen en de „zwer vers" van baas tot baas kunnen in de kampen worden geplaatst. naris zich ook nog belasten met het coör dineren en adviseren inzake particuliere initiatieven op het gebied van de bejaar denverzorging. Verpleeghuis B. en W. delen de raad mee, dat voor stellen voor de oprichting van een ver pleeghuis voor chronische zieke bejaarden en een verpleeghuis voor geestelijk ge stoorde bejaarden van de directeur van de gemeentelijke geneeskundige dienst het college hebben bereikt. De mogelijkhe den worden thans onderzocht en overleg met de betrokkenen is gaande. Bij het bepalen van de behoefte aan verplegings- mogelijkheid voor chronisch zieken en bejaarden kunnen de gemeenten Haarlem, Heemstede en Bloemendaal moeilijk los van elkaar worden gemaakt. In Haarlem alleen zouden ongeveer zes honderd verpleegbedden nodig zijn. Dit is dan de sociaal-medisch nodig geachte toe stand, onafhankelijk van de vraag of al deze mensen werkelijk opgenomen zouden willen worden. Met Heemstede en Bloe mendaal samen is het aantal ongeveer achthonderd. Het wordt niet gewenst ge acht al deze bedden in één inrichting sa men te brengen, omdat dit een te mas saal geheel zou worden met een te grote opeenhoping van bejaarden. Overigens is het bekend dat enkele groeperingen reeds plannen hebben om te komen tot de stichting van verpleeg inrichtingen. Deze plannen komen echter, met uitzondering van in een enkel geval (de hervormde diaconie) slechts zeer traag tot ontwikkeling, zodat het niet ver antwoord is af te wachten tot alle plan nen verwezenlijkt zijn, om daarna te over wegen in welke behoefte de gemeente nog zal dienen te voorzien. Hoe de verdeling over de levensbe schouwelijke richtingen tenslotte zal wor den is moeilijk te voorspellen. Dat zal mede afhangen van economische facto ren (niet elke grootte van inrichting is ren dabel) en van de belangstelling, die de ver schillende richtingen voor het probleem hebben. Zaterdagmiddag houdt het district Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Lawntennisbond in de tuinzaal van 't café restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem haar najaarsvergade ring. Buiten de gebruikelijke agendapun ten zal de aandacht vragen, het voorstel van de vereniging „Zandvoort", tot het stichten van een trainingsfonds voor de jeugd en een voorstel van het districts- bestuur tot het regelen van het stemrecht van de Bondswedstrijdcomité's. Verder zal men moeten voorzien in een bestuurs- vacature wegens het aftreden van de heer W. van Haastert die zich niet nerkiesbaar stelt. Het ledenaantal toonde, zoals uit de .reeds toegezonden .verslagen blijkt, een kleine vooruitgang en zal spoeö.g de vijftienhonderd bereiken. De groei en de bloei van de tennissport in Haarlem en omgeving, in het bijzonder in Velsen, wordt ernstig belemmerd door het tekort aan banen. De vereniging „Westrust" zal niet langer de banen van het Kennemer Lyceum kunnen blijven bespelen en ziet uit naar andere speelgelegenheid, echter nog zonder resultaat. Hoewel men op een goed geslaagd sei zoen terug kan zien, bleef men in het dis trict toch gespeend van hoogtepunten of bijzondere prestaties. Weliswaar kwam de jeugd naar voren maar in een aantal toernooien buiten districtsverband bleek duidelijk, dat de jeugd :n Haarlem en om geving nog niet het juisc-. peil heeft be reikt. Door een intensieve wintertraining hoopt men echter de achterstand op an dere districten spoedig te nivelleren. Het is opmerkelijk dat het spelpeil beneden het Westnederlandse blijft. Zoals uit het jaarverslag blijkt is het aantal bondsscheidsrechters belangrijk toegenomen en was de belangstelling voor de diverse toernooien ongekend groot. De liefhebbers van tuinen hebben in de afgelopen maanden met moeilijkheden te kampen gehad. Het weer werkte niet mee en de tuinen hebben in augustus en sep tember veel te lijden ^ehad. Dat hebben de juryleden van de afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederland se Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde ook ondervonden toen zij een rondgang door Haarlem en Heemstede maakten om voortuinen te keuren. Begin mei en eind juli waren de omstandigheden vrij gunstig geweest en in het algemeen stonden de tuinen er goed voor, maar bij de laatste rondgang moesten de juryle den constateren, dat velen hun tuin niet op een goed peil hebben kunnen houden. De uitslag van de jury is dinsdagavond bekendgemaakt op een bijeenkomst van de afdeling Haarlem van Tuinbouw en Plantkunde in de aula van de H.B.S. aan de Raaks en de wethouder voor Hout en Plantsoenen, de heer A. J. M. Angenent, heeft de prijzen uitgereikt. De afdelings voorzitter, mr. J. J. Hage, sprak een in leidend woord en zette het doel van de voortuinkeuringen uitee Gebleken is, dat vele Haarlemmers grote aandacht aan de tuinen besteden, waardoor de stad een fraai aanzien krijgt. Dank bracht hij aan het gemeentebestuur, dat ook zoveel aandacht besteedt aan plantsoenen en parken en aan de leden van de jury, die zich verscheidene avonden beschikbaar hebben gesteld om er op uit te trekken. Ook verheugde hij zich over de medewer king van de Bloemist-hoveniersvereniging te Haarlem. De heer Angenent huldigde het bestuur van de afdeling Haarlem van Tuinbouw en Plantkunde voor het streven, waar door bereikt wordt, dat de voortuinen er fraai uitzien en daardoor ook de stad. Dank bracht hij aan allen die medewer king hebben verleend, waarna de heer Anger.ent over ging tot het uitreiken der prijzen. De winnaars van een eerste prijs ontvingen een cyclaam, die van een twee de prijs een begonia en die an een derde prijs een boek of een amaryllisbol. Evenals vorig jaar kwamen ie families S. Veldkamp, Van Dortstraat 90, J. Smit, Rijks, traatweg 503 en G. Beun, Korte Zijlweg 37 in het bezit van een eerste prijs. Ook ontvingen een eerste prijs de fami lies: A. J. van Zanen, Van Dortstraat 68, H. Spaans, Batavierenplantsoen 23, J. Kohier, Rollandslaan 64, W. van den Bos, Crayenesberlaan 25 en J. Bremer, Koninginneweg 92. De verdere uitslag was: Tweede prijzen: Zaanenlaan 93; Bata vierenplantsoen 41; Orion weg 57; Corne lls Speelmanlaan 22; Zuiderhoutlaan 8; Amalia van Solmslaan 12; Amalia van Solmslaan 13; Korte Zijlweg 35; Duin doornlaan 23. Derde prijzen: Batavierenplantsoen 20; Roerdompstraat 43; Van Rieheecklaan' 22; Lorentzkade 526; Duindoorn1aan 36; Lin- naeuslaan 29; Zuiderhoutlaan 2. Vierde prijzen: Zaanenlaan 91; Zaanen- laan 46; Tesselschadestraat 51; Burge meester Sandbergstraat 1; Van Riebeeck- laan 44; Kenaupark 11a; Duinroosplant soen 7; Slangenkruiulaan 34; Slangen- kruidlaan 21; Prins Mauritslaan 35; Prins Mauritslaan 62. De heer G. Post, die deel heeft uitge maakt van een der jury's, deed mede delingen over Te wijze, vVaarop de leden gewerkt hebben. Tenslotte zegde de heer De heer W. Stemmer, die met zijn staf de stenografische verslagen verzorgt van de gemeenteraadsvergaderingen van Arn hem, Delft, Dordrecht, Eindhoven, Gro ningen, Haarlem, Maastricht, en Rotter dam, alsmede de vergaderingen van de provinciale staten van Zeeland, zal vrij dag de dag herdenken, waarop hij veer tig jaar geleden voor het eerst als steno graaf de vergadering van de Rotterdam se gemeenteraad bijwoonde. De heer Stemmer, die in Amsterdam woont, is sindsdien bij bijna achttienhon derd in Rotterdam gehouden raadsverga deringen aanwe :ig geweest. DERDE V-CONCERT MET ELISE CSERFALVI Het Noordhollands Philharmonisch Or kest geeft vrijdag 22 november onder leic.'ng van Marinus Adam het derde con cert in de serie V. Solistische medewer king wordt verleend door de violiste Elise Cserfalvi. Het programma vermeldt „Bal lade en Passacaglia" van Atterberg, een vioolconcert van Glazounov en de Tweede Symphonie van Brahms. ADVERTENTIE VRIJDAG A.S. ROMY SCHNEIDER S. Pool een wisselbeker toe, waarvoor mr. Hage hem dank bracht. Na de pauze werd de kleurenfilm „Uw tuin uw trots" vertoond, die ter beschik king was gesteld door de afdeling onper soonlijke reclame voor de afzet van boomkwekerij-produkten. Dinsdag 26 november zal burgemeester mr. A.' G. A. ridder van Rappard in het Verversingshuis Groenendaal de prijzen uitreiken van de keuringen te Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7