Realisatie van uitgestippeld beleid hangt af van positie kapitaalmarkt Lezing van professor v. Asbeck: Zwakte en betekenis der UNO Ondanks beperkingen is voor woningbouw geld beschikbaar DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 17 INVESTERINGSNOTA HAARLEM A mateurtoneel „Het Voetlicht" Amsterdamse automobilist kreeg vier maanden Burgerlijke Stand van Heemstede UIT STAD EN STREEK Aantrekkelijk spel van pianoleerlingen De opdracht van de G.H.U. in deze tijd Tariefsverhoging voor gas en elektra LISSE Wethouder J. W. A. Lefeber bedankt als raadslid BENNEBROEK Kaasbereiding in W est-Friesland ZANDVOORT Bijna tien mille subsidie voor gemeenschapshuis „De vliegende schotel" in actie Puzzelrit van motorclub Subsidie voor de openbare bibliotheek Geen raadsvergadering pONDER DAG 14 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitslag tuinkeuring. Dinsdagavond 26 november houdt de afdeling Bloemendaal en omstreken van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde een ledenvergadering in hotel café-restaurant „Rusthoek", waar de prijs uitreiking voor de dit jaar gehouden tuin keuring zal geschieden door de burge meester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller. Daarna zal de heer C. Sipkes uit Rockanje een voordracht met lichtbeelden houden over „Tuinproblemen langs de duinrand". B. en W. van Haarlem hebben de raadsleden een nota doen toekomen, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van hun beleid met betrekking tot de bestedings- en investeringsbeperking. Het ligt in de bedoeling, dat dit stuk in de begrotingsvergadering van woensdag 20 november zal worden be handeld. De nota vormt een knap stuk werk en geeft op duidelijke wijze weer langs welke lijnen het beleid van B. en W. zich zal bewegen, waarbij de benodigde kredieten over een paar jaar zijn uitgesmeerd teneinde tegemoet te komen aan de noodzakelijke beperking van de uitgaven, zowel wat de gewone dienst als wat de kapitaalsuitgaven betreft. Dat de nota daarmee een vrij somber beeld geeft van de mogelijkheden om het zogenaamde „lange ffeld" op de kapitaalmarkt te verkrijgen, ligt -aan de aard van de bijzondere omstandigheden. Uit een bijgevoegd staatje blijkt, dat op 15 september van dit jaar voor een bedrag van ruim 23 miljoen gulden werken zijn gereed gekomen of in uitvoering zijn. Op dezelfde datum is voor ruim één miljoen vulden nog niet in uitvoering genomen. Bij de vermelding van deze bedragen over 1958 blijkt, dat een bedrag van ruim 13 Vi miljoen gulden wordt gereserveerd voor het voortzetten van de op 15 september in uitvoering genomen werken en 20 miljoen gulden voor de op die datum nog niet in uitvoering genomen werken. Voor 1959 staat een totaal krediet van bijna 11 miljoen gulden vermeld. Bij het verdelen van deze posten in bedragen, die voor de woningbouw zijn bestemd en die voor de rendabele en onrendabele investeringen blijkt, dat voor de in uitvoering zijnde werken in 1957 9.000.000.voor de woningbouw is ge reserveerd, tegenover telkens 6 miljoen gul den voor de beide andere posten. In 1958 is bij de in uitvoering zijnde werken ruim 5 miljoen voor de woning bouw gereserveerd tegenover 7 miljoen voor de rendabele in.vesteringen en 743 mille voor de onrendabele investeringen. Bij een vergelijking van deze cijfers met het overzicht van de investetingen over de jaren 1954, 1955 en 1956 komen de maatregelen die genomen zijn met het oog op de investeringsbeperking duidelijk naar voren. Woningbouw Bij alle beperkingen stond de prioriteit van de woningbouw by voorbaat vast, waardoor de beperkingen op de overige investeringen gevonden moesten worden. In de eerste plaats zyn de onrendabele in vesteringen hierdoor getroffen. Deze gaan terug van 8 miljoen gulden In 1956 tot 7 miljoen gulden in 1957 en 4 miljoen in 1958. De rendabele investerin gen dalen van f 10 miljoen in 1956 tot f7 miljoen in 1957 om in 1958 te stygen tot f 15 miljoen. Deze styging wordt verklaard uit het feit, dat verscheidene gronden ont eigend moeten worden en bouwrijp moeten worden gemaakt. BU de woningbouw is een styging te zien van f 6 miljoen in 1956 naar byna 10 mil joen gulden in 1957 en ruim f 14 miljoen in 1958. Dank zij de genomen maatregelen is de positie van de woningbouw gunstig te noe men wat het verkrijgen van de kredieten betreft. Uit het gepubliceerde financierings overzicht over 1957 en 1958 blijkt, dat er een financieringstekort is van ruim f51 miljoen. Er is nog geen rekening gehouden met het aandeel van Haarlem in de ver strekte woningbouwlening, maar B. en W. verwachten niet dat daardoor het finan cieringstekort tot een aanmerkelijk gerin ger bedrag zal worden gereduceerd. Als er niet in ruimere mate een toevloeiing van financieringsmiddelen zal plaats heb ben, dan moet zelfs worden betwijfeld of het voorgelegde investeringsplan, dat als een minimum moet worden beschouwd, in 1957 en 1958 volledig zal kunnen worden gerealiseerd. Weliswaar kunnen de op 12 juli 1957 in uitvoering zijnde investeringen voorlopig nog worden gefinancierd met kort geld en kan in bijzondere gevallen een beroep worden gedaan op de Bank voor de Ne derlandse Gemeenten voor een extra-kre diet, verwacht mag worden, dat langs deze weg weinig soulaas zal kunnen worden geboden. Bezorgdheid Het college vraagt zich met bezorgdheid af, hoe het noodzakelijke geld moet wor den verkregen, vooral met het oog op de enorme kosten, die ontstaan in de sector van het onderwijs (uitbreiding scholen), onteigening gronden, bouwrijp maken van gronden en maatregelen voor het in goede banen leiden van het toenemende verkeer. Als er op de kapitaalmarkt geen spoe dige verbetering intreedt en er zyn geen tekenen, die daarop wijzen dan zien B. en W. zich genoodzaakt opnieuw een be roep op de regering te moeten doen met een verzoek om de totstandkoming van zeer urgente investeringen te verwezen lijken. In de inleiding tot het stuk schetst het college nog eens de ontwikkeling, die tot het beperken van de investeringen hebben geleid. Voorts blijkt, dat voor de gemeente Haarlem in totaal voor f 380.000 beperkt moeten worden met het oog op de inves teringsbeperking. Hierbij komt een bedrag van f287.500 voor de bestrijding van een tekort, dat gezocht moet worden door een verdere verlaging van de uitgaven en een bedrag van f 163.250 voor de stijging van de personeelslasten voor de bedrijven. Op de volgende posten zal naar het oor deel van B. en W. moeten worden beperkt: f 115.000 op de personeelslasten, f 90.000 voor het onderhoud van diverse gebou wen, f 123.000 op te leveren materialen en diensten van derden en f940.0000 op kapi- taalslasten. In totaal is dit een bedrag van f 1.268.000. In de sfeer van de investeringen is voor Haarlem 'n beperking van rond f 1.200.000 noodzakelijk. Nadat B. en W. hebben gewezen op de moeilijkheden by het verkrijgen van zo genaamd „lang geld", zegt het college: „Wy zyn bevreesd, dat de genomen maat regelen met het oog op de investerings beperking, een blijvend karakter zullen dragen". Tevens moet naar het oordeel van het college krachtig stelling worden genomen tegen de „kruipende inflatie" van de ge meentelijke autonomie. Bij een overzicht van het verloop van de vlottende schuld blijkt, dat deze in september 1956 geliquideerd kon worden door het aangaan van een obligatielening van drie miljoen. Deze omstandigheid is van belang geweest voor de algemene fi nanciële situatie en is de woningbouw ten goede gekomen. Na die datum is de vlot tende schuld gestadig toegenomen tot zij op 30 september 1957 een bedrag van f 18.395.000 had bereikt. In het algemeen wijzen bovengenoemde cijfers erop, dat invloed van de maat regelen, die met het oog op de investe ringsbeperking zyn genomen, pas in de loop van 1958 merkbaar zullen worden. In gebouw „De Leeuwerik" verscheen woensdagavond de toneelvereniging „Het Voetlicht" voor het voetlicht met een op voering van „De surprise". Nu dat was het waarlijk. Onbegrijpelijk hoe men zo'n stuk kan schrijven. Onbegrijpelijk dat het wordt uitgegeven. De auteurs, Stien de Bruyn en Ben Heuer, brengen er alles mee in het geding wat men in het repertoire van het slechtste amateurtoneel kan aanti effen, heel de bonte uitstalling van geforceerde conflicten en intriges. Om te beginnen een fabrikant, die wordt gechanteerd door een individu, dat in de uitmonstering van huis schilder twee bedrijven lang alle gesprek ken afluistert. Iedereen vindt de vent honds brutaal, maar geen sterveling smijt hem eruit. Vervolgens een zoon, die stu deert. Natuurlijk, zouden we haast zeggen, is het een verdorven zoon. Natuurlijk ver boemelt en verspeelt hij al zijn geld. Al leen door diefstal slaagt hij erin zijn speel schulden te delgen. Vervolgens komt er nog een nichtje op de proppen, regelrecht uit Amerika, de goede fee zoals men zal begrijpen. Het wemelt van personen en situaties, die het gebrek aan werkelijk dramatisch talent van de auteurs moeten maskeren. Het stuk hangt een vals beeld op van de werkelijke waarde van het to neel, het is je reinste vervalsing van het werkelijke leven. Het is bedrog. Maar de wereld wil nu eenmaal bedroger\ zijn. Ik val er „Het Voetlicht" niet te hard om, dat de dames en heren er hun krach ten op beproefden. Zij speelden voor hun plezier en klaarblijkelijk ook tot dat van de zaal, die met hun vriendenkring was gevuld. Als vriend van het amateurtoneel mogen zij mij daartoe ook rekenen, al meen ik nog steeds dat het beter is wanneer men de recensent niet laat schrijven over een voorstelling, waarvan hij zo weinig kan zeggen, omdat de maatstaf ter vergelijking zoek is. Het niveau van dit toneelspel is niet zodanig, dat er ernstig over gepraat kan worden. De recensent wil echter ernstig praten. Hij merkt dan op, dat van de ac teurs en actrices mevr. L. Schotvanger de dienstbode Zwaantje een heel leuke ko mische tick gaf, die de lachlust op de been hield. Door haar verschijning kreeg de onnozelheid van het stuk tehminste vrolijk relief. De verdere toneelprestaties bevon den zich nog in het beginstadium, reden waarom een bespreking overbodig is. P. W. Franse Bewoners van het dorpje Rovigo in het overstroomde deel van de Po-vlakte worden door militairen met behulp van rubberboten geëvacueerd. AMSTERDAM De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een vierendertigjarige vertegenwoor diger uit Amsterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van vier maanden en de intrekking van het rijbe wijs voor één jaar. De verdachte zou in de nacht van 17 op 18 juli van dit jaar met zijn auto terwijl hij onder invloed was van alcohol, op de Zandvoortselaan een zodanige manoeuvre gemaakt hebben dat zijn wagen recht op een tegenligger was ingereden. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vijf maanden en drie jaar intrekking van het rijbewijs geëist. ONDERTROUWD: C. N. Giling en M. J. Valters; W. G. Gebe en A. M. Driessen; C. Caderius van Veen en I. J. van Waveren; E. J. Remmers en M. B. J. Rulof; D. Gude on G. R. Esser; A. J. van Leunen en V. Slagter; H. J. Diks en M. Wilkens; G. P. Hutte en H. C. M. Peperkoorn. GETROUWD: J. H. M. Westerveld en J. Kroeb; H. M. Kragt en H. de Berg; C. A. Meijer en M. J. Th. van den Berg; J. A. Smit en H. Scheffener; L. G. Verburg en E. Goldschmeding; Th. van Excel en A. A. M. Roeien. GEBOREN: Henrica Maria, dr. v. P. van der Pols en G. J. van Hoeij; Hendricus, zn. v. W. van der Linden en J. van Putten; Marie-José, d. v. J. A. van Staveren en M. T. Jonk; Henriëtte, d. v. P. H. Th. Gor dijn en P. Eisenga.; Johanna Maria, d. v. 0. J. Woudenberg en G. M. Jansen. OVERLEDEN, Mevr. J. G. Pollé-De Ooijer, 58 jr.; Wed. N. de Beij-Berger, 8 jr.; Wed. A. Quak-Schelling, 82 jr. De Leidse hoogleraar mr. F. M. baron van Asbeck heeft gisteravond in een zaal tje van het Frans Halsmuseum een lezing gehouden over de „Zwakte en de betekenis van de UNO" voor een klein, maar aan dachtig gehoor van de Volksuniversiteit. Het betoog van de hoogleraar was voor namelijk gewijd aan de feilen die de UNO- organisatie vertoont, maar aan het slot gaf hij enkele middelen aan, die, zijns inziens, kunnen dienen ter versterking van de UNO. Het ideaal dat de jurist voor ogen staat is een federatieve wereldorganisatie, ingericht naar het model van een weste lijke democratie. Zodra men deze maatstaf hanteert schiet de UNO in de meeste op zichten tekort, omdat zij de kenmerken heeft van een statenbond. Ze is geboren in oorlogstijd en heeft sindsdien een vol slagen omwenteling meegemaakt op juri disch, economisch, militair en koloniaal gebied. Het belangrijkste gemis is volgens pro fessor Van Asbeck, dat de UNO geen ge meenschappelijke geestelijke ondergrond heeft, waardoor er in de opvattingen over staat en recht, staat en individu, het ras senvraagstuk, de godsdienstvrijheid en andere fundamentele rechten en vrijheden van de mens onoverbrugbare tegenstellin gen bestaan. Vandaar zijn aanbeveling de solidariteit eerst tot uiting te brengen in regionale gemeenschappen en de technische werkzaamheden van de gespecialiseerde UNO-organen, die onttrokken zijn aan de rechtstreekse invloed van de nationale sta ten, uit te breiden. Het zwaartepunt in de UNO is van de Veiligheidsraad, die, als gevolg van gebrek aan overeenstemming tussen de vijf grote mogendheden, nimmer de machtsmiddelen heeft ontvangen om zijn besluiten te kun nen afdwingen, verschoven naar de Assem blee, waarin 83 soevereine staten moeilijk tot beslissingen komen door ongebreideld nationalisme, onderling wantrouwen, als mede machts- en prestigepolitiek. De over dreven opvatting omtrent de soevereiniteit van de jonge staten ondermijnt de solida- riteitsgedachte. Bovendien wordt het werk in de UNO verricht door afgevaardigden van regeringen, en niet door onafhanke lijke deskundigen, voor wie een verant woordingsplicht jegens de oiganisatie zou bestaan. Evenmin functioneert er een lichaam dat op gezette tijden het werk van de or ganisatie controleert. De Veiligheidsraad zou deze taak moeten uitoefenen, maar zij wordt waargenomen door het secretariaat, dat er te enen male ongeschikt voor is. De UNO is een organisatie geworden van zui ver overleg, waarin de macht niet onder het recht is gebracht en waar beslissingen onder politieke pressie tot stand komen. Onder gunstige omstandigheden als er een sprekend belang is of als er zich een verbijsterend onheil voordoet is de UNO evenwel de enige plaats waar een verbonden deel der mensheid onrecht kan brandmerken. De UNO biedt voorts enig tegenwicht tegen machtsmisbruik en zij is ook de enige plaats waar een gesprek met de Afro-Aziatische landen mogelijk is. En niet in de laatste plaats kan zij de wel vaart bevorderen en nood lenigen, aldus de hoogleraar. Na enkele vragen te hebben beantwoord besloot prof. van Asbeck zijn uiteenzet ting met de woorden van Willem de Zwij ger: „Bewaart uwe unie wel". Nieuws in het kort n Buurtvereniging „Overveen". Op woensdagavond 27 november zal mevrouw Tiny Kaiser voor de leden van de Buurt vereniging „Overveen" in de aula van het Kennemer Lyceum een Chopinrecital ge ven. Hakahana. In het jeugdhuis in de Donkere Laan te Bloemendaal wordt vrij dagavond de film „Hakahana" vertoond, een documentaire kleurenfilm over Zuid- west-Afrika. De avond gaat uit van de Bloemendaalse Zendingscommissie. Ned. Chr. Vrouwenbond. De afdeling Haarlem-Centrum van de Ned. Christen Vrouwenbond hoopt op dinsdag 19 novem ber haar maandelijkse ledenvergadering te houden in het wijkgebouw Ged. Oude gracht 104 te Haarlem. Er zal een lezing met filmstrips worden gehouden over net Nederlands Bijbelgenootschap. De flauwe koersen voor de aandelen Ko ninklijke Olie en Unilever kwamen niet overeen met de omvang van de zaken. Het was wederom zeer stil. Wallstreet kwam, mede door de omstreeks deze tijd aldaar gebruikelijke gedwongen belastingverko pen, waartegenover niet voldoende vraag aanwezig was, flauw af. De aandelen Ko ninklijke Olie noteerden in Wallstreet 1% dollar lager en dit drukte de koers voor deze papieren in Amsterdam. De nieuwe onrust in het Nabije Oosten waar Perzië plannen maakt om het 500 vierk. m. grote Britse eiland protectoraat Bahrein on der controle te krijgen, was evenmin een stimulans voor de olie-aandelen. Het eiland heeft op vijf na de grootste olieraf finaderij van de wereld. De oliebelangen bevinden zich in hoofdzaak in Amerikaan se handen. Niettegenstaande de prijs voor de aan delen Kon. Olie 1 gulden hoger lag dan de laagste notering in de morgenuren van f 153.80, bedroeg het verlies op een prijs van f 155 toch nog 5 gulden of wel 25 pun ten oude basis, vergeleken bij de slotkoers van dinsdag. Het publiek noch de arbitrage voelde veel voor zaken. Unilever werd nog steeds aangeboden en voegde ongeveer 6 punten aan de vijf punten verlies van dinsdag toe. De Philipspapieren hielden zich bij de opening heel goed, min 1 pet., maar in het verdere beursverloop kwam hier nog een percentje bij. AKU was ruim 1 punt lager en KLM min 1 gulden. Van de scheepvaarten verloor Van Nie- velt 3 pet., terwijl de overige waarden door elkaar 1 tot 2 punten beneden dinsdag no teerden. De obligatiemarkt was goed prijs houdend tot beter. De beurs vond het frap pant, dat de markt zich hier zo goed hield, nu over 2 dagen ongeveer 300 miljoen-gul den nodig zijn voor de storting op de wo ningbouwlening. Van de staatspapieren was de staffellening pet. hoger. De wo ningbouwlening werd vernomen op 102 A (102). Cultuurwaarden werden tengevolge van de gepubliceerde be ;chten uit Indonesië wederom aangebodën en noteerden voor HVA 3 punten, Amsterdam Rubber 2'A en Verenigde Deli 1 pnt. lager. Prolongatie 5 pet. (ANP). NEW YORK De activiteit bleef beperkt tot lopende zaken omdat men wachtte op de verkla ring van president Eisenhower over de veiligheid in de toekomst? De koersen fluctueerden licht. De omzet was beschei den in alle fondsen op enkele na. Het be richt uit Cape Canaveral in Florida over het succesrijke lanceren van weer een raket bracht de koersen boven de laagste dagwaarden, maar er ontstond toch geen werkelijke vraag en tegen beurseinde zak ten vele koersen weer in. De belangstel ling ging vooral uit naar fondsen zoals Bethlehem Steel, Boeing, Standard Oil of New Jersey, Chrysler, General Motors en General Dynamics. Het industriegemiddelde kwam van 429.75 op 430,07; dat voor spoorwegen van 106,03 op 105,33 en dat voor openbare nuts bedrijven van 64,83 op 64,81. Van de 1155 verhandelde fondsen sloten er 337 hoger en 552 lager. De omzet bedroeg 2.120.000 tegen 2.050.000 op dinsdag (UP). Zeven leerlingen van de Haarlemse Muziekschool van Toonkunst, wier pianis tische vorming is toevertrouwd aan Peter de Kleer, hebben woensdagavond hun leraar een aangename verrassing bereid met een reeks bijzonder geslaagde piano voordrachten. Met de vertolking van een Prelude en een Mazurka van Frédéric Chopin werd deze ingeleid. De jongeman, die dit verrichtte had de aanwijzingen betreffende de dynamische schakering goed ter harte genomen en met plichtsge trouwe nauwgezetheid en nadrukkelijk heid verwerkelijkte hij die in zijn spel, waaraan een doeltreffend rubato evenmin ontbrak. Klankdifferentiatie was een op vallende, goede eigenschap van de uitvoe ring van „Aan de lente" van Edvard Grieg door een muzikale leerlinge. De voordracht van de mooie Romanze in Fis van Robert Schumann door een andere leerlinge kon uiteraard met een meer verinnerlijkte ex pressie gepaard gaan en van die geboden kans maakte de vertolkster een dankbaar gebruik. Daarna deed het virtuoze element zijn intrede met een knappe, gave en pare lende uitvoering van Schuberts Impromp tu, opus 90 nr. 4 en de „Valse brillante" in F van Chopin, een betrekkelijk weinig gespeelde wals uit de verzameling van veertien, die de componist ons nagelaten heeft. De leerling, die met deze twee wer ken zo goed voor de dag kwam, verwierf verdiend een hartelijk succes. Toen werd de aandacht der toehoorders gevraagd voor hedendaagse muziek. Deze was allereerst vertegenwoordigd door de Pavane van Hendrik Andriessen en de Boutade van Albert de Klerk, twee naar de geest uiteenlopende werken, die van de leerling, welke de uitvoering er van onder nam, een snel aanpassingsvermogen vroeg. Aan die eis bleek hij ruimschoots te kun nen voldoen en bovendien kon hij zich onderscheiden door een degelijke techni sche beheersing. Dat het persoonlijke karakter bij muziekvoordrachten ook een belangrijk woordje meespreekt werd aan getoond door de leerling die met felle stuwing en klank van Ravels Menuet Antique en van de Toccata van Gargiulo een geladen vertolking gaf en, als extra, ook de Sonate in C van Scarlatti in die sfeer van virtuositeit betrok. Ongetwijfeld heeft Peter de Kleer de belangstellenden voor deze avond een genoegen gedaan door de geschiedenis van het olifantje Babar in het programma op te nemen. Het was een herhaling van de uitvoering op het schoolconcert in juli gegeven - met de zelfde leerlinge van de zanglerares Riek Broekman als declamatrice en dezelfde leerling van Peter de Kleer als de uitvoe rende van de illustrerende muziek van Francis Poulenc. Met veel plezier hebben wij weer geluisterd naar het verhaal van de ongelooflijke ervaringen van het pien tere en gevoelige olifantje en naar de amusante, ernstige of quasi-ernstige mu ziek. Het werd een gezellig besluit van een bijzonder aantrekkelijke muziekavond. P. Zwaanswijk Over de vraag „Is politiek alleen ver standig met elkaar praten?" sprak woens dagavond de heer L. Zittema uit Amstel veen in het wijkgebouw aan de Molenaer- straat te Haarlem voor de plaatselijke af deling van de Christelijk Historische Unie. Uitdrukkelijk kantte spr. zich tegen de mening, dat de C.H.U. tussen hamer en aambeeld terecht komt. Deze mening werd al in 1908 gehoord. De C.H.U. wil echter noch naar rechts noch naar links afwij ken, maar tracht naar Hoedemakers woord „de koninklijke weg" te volgen. Hoede- makers heeft echter de politiek niet tot aanhangwagen van de Kerk willen maken. Evenals aan de A.R. partij wordt aan de C.H U. vaak het verwijt gemaakt, dat zij te pas en te onpas grijpt naar het Woord. Dit is volgens spreker onjuist. De C.H.U. heeft echter te streven naar erkenning van Christus' koningschap in het openbare leven. Alleen het denken aan de mens als basis van politieke en sociale ac tiviteit achtte spr. onjuist De geestelijke achtergrond dient de grondslag te zijn voor het politieke denken. Na de inleiding werd van de gelegenheid tot vragen stellen ruim gebruik gemaakt. Middenstanders verklaren zich tegen de plannen Wethouder J. W. A. Lefeber uit Lisse heeft meegedeeld, dat het verschil van mening in de commissie voor de bedrijven hem heeft doen besluiten als wethouder af te treden en te bedanken als raadslid. Wie de opvolger van de heer Lefeber zal worden is de vraag waarover men nog even in het onzekere moet blijven. De K.V.P.- fractie moet zich hierover nog nader be raden, zo werd ons verzekerd. Wie de K.V.P.-raadsfractie weer voltallig komt maken, is wél bekend. De heer W. P. van Dijk, die in de buurtschap De Engel al gemeen bekend is, is door de voorzitter van het centraal stembureau benoemd tot lid van de gemeenteraad. In een spoedeisende gemeenteraadsver gadering, die vanavond wordt gehouden, zal de raad hem als raadslid toelaten. In de volgende raadsvergadering, die naar we vernemen op 25 november zal worden ge houden, wordt hij beëdigd. Op deze ver gadering zal de verkiezing van een wet houder aan de orde komen. Behalve de toelating als raadslid, zal de gemeenteraad ook een voorstel behandelen over de ver hoging van de gemeentelijke pensioenen en een wijziging van de subsidieregeling voor de vereniging Pro Juventute te Haarlem. Op een bijeenkomst van de afdeling Bennebroek der Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, woensdag avond gehouden in gebouw „Oud Berg en Dal' sprak de heer A. Olivier over de kaas bereiding in West-Friesland. Spreker zette uiteen, dat in de jaren '80 de kaas nog uitsluitend op de boerderijen werd bereid. In Friesland begon men toen echter met de bouw van fabrieken. In Noordholland werd voorlopig nog niet tot deze stap overgegaan. Thans heeft men ook in deze provincie kaasfabrieken, die een uitste kend produkt leveren. Aan het slot van zijn inleiding schetste de heer Olivier het karakter van de Noordhollandse boer: stug en wat eenzelvig, wat voorzichtig in zijn handelen en oprecht in zijn bedoelingen. Na de pauze werd de jubileumfilm van de Bond van Plattelandsvrouwen vertoond, die werd samengesteld bij het zilveren jubileum van deze bond, die tuinduizend leden telt. De heer Ter Hark spyak een dankwoord. Het bestuur van de stichting Gemeen schapshuis Zandvoort heeft bij de ge meenteraad een verzoek ingediend om te gemoet te komen in het exploitatietekort van het toekomstige dorpshuis, dat zal worden gevestigd in de voormalige u.l.o.- school aan het Schoolplein. Ket tekort wordt geraamd op 9500.per jaar. B. en VV. stellen de raad voor zich in begin sel bereid te verklaren een maximale jaarlijkse subsidie van f 9500.voor het gemeenschapshuis uit .te trekken. Het bestuur van dé stichting werkt met voortvarendheid aan de realisering van de plannen. Het aanvankelijke bouwplan, ontworpen door architect B.J.J.M. Ste vens te Haarlem, is op verzoek van het gemeentebestuur herzien. De conciërge woning is vervallen, waardoor meer ruim te vrij zal komen voor vergadergelegen heid. De ruimte, die aanvankelijk voor openbare leeszaal en bibliotheek was be stemd, zal ook voor andere doeleinden gebruikt worden. Het gewijzigde plan omvat: een muziekzaal, een grote verga- d rzaal, die in twee kleine zalen kan wor den gesplitst, een klein vergaderlokaal, een ruimte voor leeszaal en bibliotheek, waar ook filmvoorstellingen kunnen wor den gegeven en twee kleine lokalen op de bovenverdieping. Het stichtingsbestuur zal thans trach- t' een definitieve toezegging van rijks subsidie te verkrijgen. De kosten van ver bouw en inrichting worden geraamd op 250.000.Volgens de thans geldende regeling kan de mogelijk te ontvangen rijkssubsidie worden gesteld op f 75 000. Van de Nutsspaarbank kan 175.000. worden geleend. Voor het verkrijgen van de rijkssubsidie is het noodzakelijk, dat de gemeente een jaarlijkse subsidie ga randeert. 3% °/o Nederl. '47 3% Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Cdpper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors. Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers gisteren 80 H 87 54 151 265 180% 246 181 233 238 136% 322% 202 721l/ï f 155.50 51% f99.— 142 131% 208 91% 54 194 147 164 165 46 38% 53 35% 63% 21% Heden 13.45 uur 80% 87«/i« 153 265 181 245 181 235 243 136% 4 324% 203 735 f 158.30 52 f98.— 143 131 209 91 53 193 147 162 163 45% 38% 53% 35% 65% 24% Enkele maanden geleden hebben B. en W. van Haarlem aangekondigd, dat het noodzakelijk zal zijn de tarieven voor gas en elektra te verhogen, teneinde het begrotingstekort gedeeltelijk te verminde ren. Inmiddels had de Midenstandscentrale voor Haarlem en omstreken een brief ge zonden aan B. en W. waarin zij schrijft, dat verhoging van de tarieven een on evenredige zware belasting voor bedrijven zou inhouden. De R.K. Middenstandsvereniging te Haarlem heeft zich een dezer dagen tot de leden van de gemeenteraad gewend met een brief. Opgemerkt wordt, dat bij een eventuele verhoging der tarieven een groep eenzijdig wordt belast. Duizenden Haarlemse bedrijven en bedrijfjes, die toch al met hun bestaansmoeilijkheden hebben te kampen, worden nog sterker in hun bestaan bedreigd. Het is de ver eniging gebleken, dat een verhoging van de tarieven voor elektra niet voorkomt uit een bedrijfstekort, maar uit het aangrij pen van een mogelijkheid om een tekort van de gemeentelijke begroting te ver minderen. De brief besluit met: „Het gaat ons inziens niet aan dit tekort, alias belas ting, niet alleen door de Haarlemse ge meenschap, maar grotendeels op één groepering af te wentelen. Wij vertrou wen, dat de raadsleden hiervan de on rechtvaardigheid zullen inzien en de me dewerking tot een juister oplossing zullen verlenen." BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERLIEDE. GEBOREN: Caroline, dochter van H. Schuurman en B. W. Borghoff; Geertruida Johanna Maria, dochter van L. de Vries en C. M. B. van der Meer; Marion, dochter van B. Pluim en J. Copier; Geertruida Cornelia Johanna, dochter van C. H. Wem- pe en A. L. L. van der Aar. ONDERTROUWD: C. van Houwelingen en T. A. Postrna; J. P. de Waard en C. W. M. Meiman. GEHUWD: Th. G van Geldorp en Ph. M. de Brouwer. OVERLEDEN: E. H. Runge, oud 67 jaar. De Hervormde jeugdvereniging „De vliegende schotel" in Zandvoort belegt een bijzondere ledenvergadering voor za terdag 23 november in de nieuwe consis torie der Hervormde kerk. Een bestuurs voorstel komt ter tafel om het bestuur met een lid uit te breiden, waarvoor me juffrouw Erna de Ringh de Vries kandi daat is gesteld. Tenslotte zal het pro gramma voor de eerste helft van het jaar 1958 worden besproken. Zondag organiseert de motorclub „Zandvoort" weer een puzzelrit voor auto's en motoren. De lengte van deze rit bedraagt ongeveer 70 km. De start vindt plaats 's middags om één uur bij het clubhuis „Paviljoen de Vijverhut". Men kan aldaar inschrijven voor deze rit van twaalf tot dertien uur. Burgemeester en wethouders van Zandvoort stellen dc- raadsleden voor, aan de Openbare Bibliotheek te Zandvoort met ingang van het jaar 1956 een subsidie toe te kennen van 3149.— per jaar. Tevens stellen B. en W. voor, de jeugd afdeling van genoemde bibliotheek over het jaar 1957 een subsidie te verlenen van f 188.—. Op dinsdag 19 november zal in Zand voort geen raadsvergadering worden ge houden, daar het aantal te bespreken punten zeer gering is. De eerstvolgende raadsvergadering zal nu worden gehouden op dinsdag 26 no vember 's avonds om acht uur. In deze vergadering zal de begroting voor 1958 aan de orde worden gesteld. Mocht men daarmede niet gereed komen, dan zal de vergadering op woensdag 27 november 's middags om twee uur worden voort gezet.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19